Προς το περιεχόμενο
  • 0

Υπολογισμός έκτακτης εισφοράς φυσικών προσώπων


broster

Ερώτηση

Έιχα την εντύπωση ότι με βάσει το νόμο τα πχ 13.000,00 € πληρώνουν :

12.000,00 -----> 0,00

1.000,00 ------> 10,00 (1.000,00 χ 1% )

Αλλά εξεπλάγη δυσάρεστα όταν είδα σε εκκαθαριστικό ότι το πάνε σε όλο το ποσό , δηλαδή :

13.000,00 χ 1% = 130,00 €

Και κάποιος που έχει 11.999,99 δεν πληρώνει ευρώ(δικάιως και δίκαια βέβαια) και κάποιος που έχει 12.000,01 θα πληρώσει 120,00 € .....

Καλά δε λέμε για 20.000,01 που το πάει ΟΛΟ με 2% (τουλάχιστον έτσι νομίζω από αυτό που είδα σε άλλο εκκαθαριστικό) ........

Μάλιστα , πίστευα ότι η αλητεία είχε και ένα όριο , αλλά πλέον δε μιλάμε για άσχετους ανθρώπους αλλά επικίνδυνους ......

Η τρομοκρατία των λευκών κολλάρων ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 277
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Έχω μια περίπτωση που ξέρω ότι μάλλον είναι σωστή απλά δεν έχω καταλάβει τον τύπο με τον οποίο βγαίνει, και κάποιος συνάδελφος νωρίτερα το επισήμανε για κλιμάκιο εισοδήματος οριακά πάνω από 20.000

εισόδημα 100.445,31

εισφορά αλληλεγγύης 3.444,35

προφανώς δεν βγήκε με 4%...

προφανώς το σύστημα τσέκαρε ότι 100.445,31 - 4% = 96427,50 που είναι μικρότερο από το όριο των 97.000,10 που θέτει για τον υπολογισμό του 4%.

Ε, μα δεν μπορώ να καταλάβω πως βγαίνει μια εισφορά με συντελεστή περίπου 3,4%.....

Μπερδεύτηκα λίγο και η ΠΟΛ δεν με βοήθησε ιδιαίτερα πέρα από το ότι μάλλον είναι σωστό αλλά δεν ξέρω πως βγαίνει.... laugh.gif

Όποιος δώσει βοήθεια τον κερνάω.... tongue.gif

100445.31 X 4% = 4017.81

100445.31 - 4017.81 = 96427.50

96427.50 - 97000.10 = -572.60

4017.81 - 572.60 = 3445.21

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ήταν απλό τελικά αλλά είχα κολήσει...

Παιδιά σας κερνάω και τους δυο, διαλέξτε τι θέλετε φαί ή ποτό smile.gif

Και εγώ που έβγαζα ήρεμος και ωραίος τα ΦΜΥ - ΦΕΕ μου σήμερα να τα υποβάλλω έχασα το πρωινό μου με 2-3 βλακείες μεταξυ αυτών και η διαφορά αυτή των 572 ευρώ....laugh.gif

Ευχαριστώ και να στείλετε pm για το κέρασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΑΙΔΙΑ,ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΥΠΗΡΧΕ ΑΠΟ 7/2007 ΕΩΣ 8/2008 ΚΑΙ ΕΚΛΕΙΣΕ.

Ο ΙΔΙΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΕΚΑΝΕ ΕΝΑΡΞΗ ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΤΟΝ 10/2010

ΜΕ ΑΛΛΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΕΡΓΑΣΙΩΝ.ΤΟΥ ΗΡΘΕ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ 75,00 ΗΤΟΙ

3/12*300,00=75,00 ΕΥΡΩ.ΕΠΡΑΞΕ ΟΡΘΑ Η ΕΦΟΡΙΑ ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΛΘΕΙ

Η ΠΕΝΤΑΕΤΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΝΑΡΞΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ?ΜΗΠΩΣ ΘΕΩΡΕΙ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΥΠΑΡΧΕΙ Η

ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΝΑΡΞΗ Η ΠΕΝΤΑΕΤΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ?

ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΑΠΟΡΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΑΦΟΡΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ

ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 500 ΚΑΤΟΙΚΩΝ ΚΑΙ Η ΕΔΡΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΠΟΛΗ, ΑΝ ΓΙΑ ΤΟ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΕΧΟΥΜΕ

ΤΗΝ ΑΠΑΛΛΑΓΗ Ή ΕΠΕΙΔΗ Η ΕΔΡΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΠΟΛΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΒΑΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ 300,00 ΓΙΑ ΤΟ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ.

ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΤΟ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ<ΑΠΟ ΠΕΝΤΕ ΕΤΗ,ΕΝΩ ΤΟ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ>ΑΠΟ ΠΕΝΤΕ ΕΤΗ ΑΝ ΓΙΑ

ΤΟ ΥΠΟΚΑΣΤΗΜΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΤΗΣ 5ΕΤΙΑΣ Ή ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ?

Η ΠΟΛ 1167/2/8/2011 ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΚΡΙΝΕΤΑΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ

ΚΑΙ ΗΘΕΛΑ ΜΙΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΑΙΔΙΑ,ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΥΠΗΡΧΕ ΑΠΟ 7/2007 ΕΩΣ 8/2008 ΚΑΙ ΕΚΛΕΙΣΕ.

Ο ΙΔΙΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΕΚΑΝΕ ΕΝΑΡΞΗ ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΤΟΝ 10/2010

ΜΕ ΑΛΛΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΕΡΓΑΣΙΩΝ.ΤΟΥ ΗΡΘΕ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ 75,00 ΗΤΟΙ

3/12*300,00=75,00 ΕΥΡΩ.ΕΠΡΑΞΕ ΟΡΘΑ Η ΕΦΟΡΙΑ ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΛΘΕΙ

Η ΠΕΝΤΑΕΤΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΝΑΡΞΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ?ΜΗΠΩΣ ΘΕΩΡΕΙ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΥΠΑΡΧΕΙ Η

ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΝΑΡΞΗ Η ΠΕΝΤΑΕΤΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ?

ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΑΠΟΡΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΑΦΟΡΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ

ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 500 ΚΑΤΟΙΚΩΝ ΚΑΙ Η ΕΔΡΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΠΟΛΗ, ΑΝ ΓΙΑ ΤΟ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΕΧΟΥΜΕ

ΤΗΝ ΑΠΑΛΛΑΓΗ Ή ΕΠΕΙΔΗ Η ΕΔΡΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΠΟΛΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΒΑΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ 300,00 ΓΙΑ ΤΟ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ.

ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΤΟ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ<ΑΠΟ ΠΕΝΤΕ ΕΤΗ,ΕΝΩ ΤΟ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ>ΑΠΟ ΠΕΝΤΕ ΕΤΗ ΑΝ ΓΙΑ

ΤΟ ΥΠΟΚΑΣΤΗΜΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΤΗΣ 5ΕΤΙΑΣ Ή ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ?

Η ΠΟΛ 1167/2/8/2011 ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΚΡΙΝΕΤΑΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ

ΚΑΙ ΗΘΕΛΑ ΜΙΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ.

1.Ο νόμος λέει για πενταετία πριν την πρώτη έναρη εργασιών.Πρώτη έναρξη εργασιών έγινε το 2007 επομένως δεν έπρεπε να βγεί τέλος επιτηδεύματος.

2.Το υποκατάστημα κρίνεται ξεχωριστά από την έδρα ετσι

.Επειδή το υποκατάστημα είναι σε περιοχή κάτω των 500 κατοίκων δεν έχει τέλος.

Δεν ισχύει η πενταετία για το υποκατάστημα.Ο νόμος 3986 εξαιρεί την ατομική εμπορική επιχείρηση αν δεν έχει περάσει πενταετία και όχι ένα μέρος της ατομικής επιχείρησης όπως είναι το υποκατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ρε συνάδελφε αφού είναι με βάση το τεκμήριο φυσικά παίζει ρόλο το ποσοστό.

Στη δήλωση κάποιου με δίλιτρο και 1/3 ιδιοκτησίας αντί για 5700 τεκμήριο θα έχει 1900 και πάνω σε αυτό το 5%... Οπότε με βάση των κωδικό των τεκμηρίων της δήλωσης...

Έχεις δίκιο ρε Πέτρο, μη βαράς! :)

Να μη μας ξεφύγει και μας καμιά βλακεία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχεις δίκιο ρε Πέτρο, μη βαράς! :)

Να μη μας ξεφύγει και μας καμιά βλακεία?

Όχι ρε συ δε βαράω ούτε δαγκώνω...tongue.gif

Εδώ παιδεύτηκα πάνω από μισή ώρα το πρωί να δω πως βγαίνει η έκτακτη εισφορά σε αυτούς που είναι οριακά στα κλιμάκια, διάβαζα την ΠΟΛ και είχε κολήσει το μυαλό μου και δεν το έβγαζα.... Από βλακείες εγώ άλλο τίποτα.... laugh.gif

Πάντως επί του θέματος, δεν καταλαβαίνω γιατί η ΓΓΠΣ δεν χρέωσε τόσα πολλά 300 και μετά θα στείλει χαρτί στο μητρώο, το μητρώο θα στείλει χαρτί στον φορολογούμενο, και μετά θα χρεώσει η ΔΟΥ το 300άρι... Δηλαδή δεν μπορούσε να στείλει 300άρια στους πάντες και όσοι είχαν θέμα εκπρόθεσμης διακοπής κτλπ να την κάνουν και μετά να το μηδενίσουν?? blink.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Αλεξανδρος

Παιδιά Καλησπέρα.

Λύστε μου μια απορία γιατι κοντεύω να τρελλαθώ.

Δήλωσα εισόδημα 15.840 € , τόκους 4.000 € κ παρακρατηθέντα φόρο επί των τόκων 400€. Δηλαδή το συνολικό μου εισόδημα ήταν :

Mισθοί 15.840

Πλέον Τόκοι 4.000

Μείον Φόρ τόκων 400

Σύνολο 19.440

Μου ήρθε εκκαθαριστικό με την εισφορά αλληλεγγύης υπολογισμένο ως εξης

15.840 + 4.000 + 400 = 20.240 Χ 2% = 404,80

Δηλαδή τι γίνεται εδώ για να καταλάβω ? Θα πληρώσω εισφορά για ποσό φόρου που το ίδιο το κράτος μου παρακράτησε κ ταυτόχρονα μείωσε το εισόδημά μου ? Θα πληρώσω εισφορά για χρήματα που δεν είχα ποτέ κ πήγαν στο κράτος?

Δε θα επρεπε λογικά να υπολογιστεί ως εξης

15.840+ 4.000 - 400 = 19.440 Χ 1% = 194,40 €

Τι δε πάει καλά ? τι δεν έχω καταλάβει?

Μπορείτε να με βοηθήσετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδιά Καλησπέρα.

Λύστε μου μια απορία γιατι κοντεύω να τρελλαθώ.

Δήλωσα εισόδημα 15.840 € , τόκους 4.000 € κ παρακρατηθέντα φόρο επί των τόκων 400€. Δηλαδή το συνολικό μου εισόδημα ήταν :

Mισθοί 15.840

Πλέον Τόκοι 4.000

Μείον Φόρ τόκων 400

Σύνολο 19.440

Μου ήρθε εκκαθαριστικό με την εισφορά αλληλεγγύης υπολογισμένο ως εξης

15.840 + 4.000 + 400 = 20.240 Χ 2% = 404,80

Δηλαδή τι γίνεται εδώ για να καταλάβω ? Θα πληρώσω εισφορά για ποσό φόρου που το ίδιο το κράτος μου παρακράτησε κ ταυτόχρονα μείωσε το εισόδημά μου ? Θα πληρώσω εισφορά για χρήματα που δεν είχα ποτέ κ πήγαν στο κράτος?

Δε θα επρεπε λογικά να υπολογιστεί ως εξης

15.840+ 4.000 - 400 = 19.440 Χ 1% = 194,40 €

Τι δε πάει καλά ? τι δεν έχω καταλάβει?

Μπορείτε να με βοηθήσετε?

Αν διαβάσεις προσεκτικά ολα τα spots αυτού του θέματος από την αρχή θα καταλάβεις.Είναι προτιμότερο να καθήσεις να τα διαβάσεις εσύ από το να καθήσει να γράφει κάποιος και να σου επαναλαμβάνει αυτά που έχουν γραφεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τι να διαβάσει? αφού όπως το περιγράφει έβαλε λάθος τα ποσά στην δήλωση..

δλδ στον 659 δεν αφαίρεσε τον φόρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τι να διαβάσει? αφού όπως το περιγράφει έβαλε λάθος τα ποσά στην δήλωση..

δλδ στον 659 δεν αφαίρεσε τον φόρο.

Ναι έχεις δίκιο.Εβαλε όλο το ποσό των τόκων χωρίς να αφαιρέσει τον φόρο.

Να και ένας που τους αφήνει και μπουρμπουάρ.laugh.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Εμεινα άνεργος 31/08/2011 δικαιούμαι απαλαγή πληρωμης έκτακτης εισφοράς ή όχι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εμεινα άνεργος 31/08/2011 δικαιούμαι απαλαγή πληρωμης έκτακτης εισφοράς ή όχι!

απαλλαγή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδιά Καλησπέρα.

Λύστε μου μια απορία γιατι κοντεύω να τρελλαθώ.

Δήλωσα εισόδημα 15.840 € , τόκους 4.000 € κ παρακρατηθέντα φόρο επί των τόκων 400€. Δηλαδή το συνολικό μου εισόδημα ήταν :

Mισθοί 15.840

Πλέον Τόκοι 4.000

Μείον Φόρ τόκων 400

Σύνολο 19.440

Μου ήρθε εκκαθαριστικό με την εισφορά αλληλεγγύης υπολογισμένο ως εξης

15.840 + 4.000 + 400 = 20.240 Χ 2% = 404,80

Δηλαδή τι γίνεται εδώ για να καταλάβω ? Θα πληρώσω εισφορά για ποσό φόρου που το ίδιο το κράτος μου παρακράτησε κ ταυτόχρονα μείωσε το εισόδημά μου ? Θα πληρώσω εισφορά για χρήματα που δεν είχα ποτέ κ πήγαν στο κράτος?

Δε θα επρεπε λογικά να υπολογιστεί ως εξης

15.840+ 4.000 - 400 = 19.440 Χ 1% = 194,40 €

Τι δε πάει καλά ? τι δεν έχω καταλάβει?

Μπορείτε να με βοηθήσετε?

Ο λογιστής σου τι λέει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορει καποιος να βρει αν και πού επιβαλλεται προστιμο ή προσαυξηση, στην περιπτωση μη καταβολης του οφειλομενου ποσού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορει καποιος να βρει αν και πού επιβαλλεται προστιμο ή προσαυξηση, στην περιπτωση μη καταβολης του οφειλομενου ποσού?

Ελα τώρα HAL 9000 τι ερώτηση είναι αυτή?Αν σου έρθει το εκκαθαριστικό με το φόρο και δεν πληρώσεις τη δόση στην προθεσμία που γράφει τι προσαύξηση έχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Δημήτρης

Τελικά τι παίζει ρε παιδιά με τα λάθη όπως το παραπάνω του Αλέξανδρου; Ξέρουμε ότι οι ΔΟΥ παραλαμβάνουν τροποποιητικές δηλώσεις δωρεάν αλλά πολλά ακούγονται ότι το παίζουν τρελλίτσα στο θέμα της ανάλογης μείωσης της έκτακτης εισφοράς επειδή και καλά δεν έχουν το κατάλληλο λογισμικό!!!!!!!

Διάβασα σχετικές γκρίνιες φορολογουμένων και σε άλλα οικονομικά φορουμ. Υπάρχουν εδώ συνάδελφοι που έχουν εμπειρία από πρώτο χέρι; Διάβασα και μια αντίστοιχη εμπειρία πριν 2-3 σελίδες αλλά χάθηκε μέσα στις άλλες απαντήσεις.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ελα τώρα HAL 9000 τι ερώτηση είναι αυτή?Αν σου έρθει το εκκαθαριστικό με το φόρο και δεν πληρώσεις τη δόση στην προθεσμία που γράφει τι προσαύξηση έχει?

Μα αυτό ακριβως ρωταω. Δεν βρισκω κατι ουτε στο νόμο, ουτε στην υπουργικη αποφαση, ουτε στο εκκαθαριστικό.

Το μονο που απομενει να σκεφτω, ειναι οτι τις κυρωσεις θα τις ορισουν με υπουργικη αποφαση που θα ακολουθησει,

δεν ξερω... δεν βγαζω ακρη.

Εχει δει καποιος πού και αν υπαρχουν κυρωσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μα αυτό ακριβως ρωταω. Δεν βρισκω κατι ουτε στο νόμο, ουτε στην υπουργικη αποφαση, ουτε στο εκκαθαριστικό.

Το μονο που απομενει να σκεφτω, ειναι οτι τις κυρωσεις θα τις ορισουν με υπουργικη αποφαση που θα ακολουθησει,

δεν ξερω... δεν βγαζω ακρη.

Τι να βρεις στο νόμο και στην υπουργική απόφαση?Υπάρχει εκκαθαριστικό που γράφει ότι πρέπει να πληρωθεί μέχρι 30/9.

Αν δεν πληρωθεί μέχρι 30/9 τότε είναι ληξιπρόθεσμο το χρέος και επιβαρύνεται με 1% ανά μήνα καθυστέρησης όπως όλα τα ληξιπρόθεσμα χρέη στο τμήμα εσόδων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τι να βρεις στο νόμο και στην υπουργική απόφαση?Υπάρχει εκκαθαριστικό που γράφει ότι πρέπει να πληρωθεί μέχρι 30/9.

Αν δεν πληρωθεί μέχρι 30/9 τότε είναι ληξιπρόθεσμο το χρέος και επιβαρύνεται με 1% ανά μήνα καθυστέρησης όπως όλα τα ληξιπρόθεσμα χρέη στο τμήμα εσόδων.

1,5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1,5

1,5 % είναι η καθυστέρηση ληξιπρόθεσμων οφειλών?Εχεις δίκιο.Μου κόλλησε το 1.biggrin.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1,5 % είναι η καθυστέρηση ληξιπρόθεσμων οφειλών?Εχεις δίκιο.Μου κόλλησε το 1.:D

1 βάζει ο ικας, από το 2ο ληξιπρόθεσμο.... για αυτό μπερδεύτηκες.......

Αλλά δεν πειράζει, συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες....... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1 βάζει ο ικας, από το 2ο ληξιπρόθεσμο.... για αυτό μπερδεύτηκες.......

Αλλά δεν πειράζει, συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες....... :D

Και μέχρι ποιο ποσό μπορεί να φτάσει η προσαύξηση του προστίμου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΝΟΜΟΣ ΥΠ' ΑΡΙΘ. 2523 Διοικητικές και ποινικές κυρώσεις στη φορολογική νομοθεσία και άλλες διατάξεις.

[Τελευταία κωδικοποίηση με το νόμο :3943/2011 την 2011-03-31]

............

Αρθρο 1. Πρόσθετοι φόροι

1. Αν ο κατά τη φορολογική νομοθεσία υπόχρεος να υποβάλει δήλωση και ανεξάρτητα από την πρόθεση του να αποφύγει ή όχι την πληρωμή φόρου:

α) υποβάλει εκπρόθεσμη δήλωση, υπόκειται σε πρόσθετο φόρο που ορίζεται σε ποσοστό ένα τοις εκατό (1%) επί του οφειλόμενου με τη δήλωση φόρου για κάθε μήνα καθυστέρησης,

β) υποβάλει ανακριβή δήλωση, υπόκειται σε πρόσθετο φόρο που ορίζεται σε ποσοστό δύο τοις εκατό (2%) επί του φόρου την πληρωμή του οποίου θα απέφευγε λόγω της ανακρίβειας, για κάθε μήνα καθυστέρησης,

γ) δεν υποβάλει δήλωση, υπόκειται σε πρόσθετο φόρο που ορίζεται σε ποσοστό δυόμισι τοις εκατό (2,50%) επί του φόρου την πληρωμή του οποίου θα απέφευγε λόγω μη υποβολής δήλωσης, για κάθε μήνα καθυστέρησης.

Η παράγραφος 1 του άρθρου 1 τέθηκε όπως αντικαταστάθηκε με την παράγραφο 1 του άρθρου 24 του νόμου 3296/2004 (ΦΕΚ Α 253) και ισχύει για τα εισοδήματα που αποκτώνται από 1.1.2005

2. Στο φόρο προστιθέμενης αξίας, στο φόρο κύκλου εργασιών και στους παρακρατούμενους και επιρριπτόμενους φόρους, τέλη και εισφορές τα παραπάνω ποσοστά πρόσθετων φόρων ορίζονται σε

ενάμισι τοις εκατό (1,50%) για την εκπρόθεσμη δήλωση, σε

τρία τοις εκατό (3%) για την ανακριβή δήλωση και σε

τριάμισι τοις εκατό (3,50%) για τη μη υποβολή δήλωσης.

Αρθρο 2. Χρόνος υπολογισμού των πρόσθετων φόρων - Διοικητική επίλυση της διαφοράς

............

4. Τα ποσοστά πρόσθετων φόρων δεν μπορούν να υπερβούν:

α) το εξήντα τοις εκατό για την υποβολή της εκπρόθεσμης δήλωσης και

β) το εκατόν είκοσι τοις εκατό για την υποβολή ανακριβούς δήλωσης ή μη υποβολή δήλωσης, του φόρου την πληρωμή του οποίου θα απέφευγε ο υπόχρεος ή του φόρου που έχει επιστραφεί στα πρόσωπα του άρθρου 41 του Κώδικα Φ.Π.Α

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...