Jump to content
  • 0

Υπολογισμός έκτακτης εισφοράς φυσικών προσώπων

broster
 Share

Question

Έιχα την εντύπωση ότι με βάσει το νόμο τα πχ 13.000,00 € πληρώνουν :

12.000,00 -----> 0,00

1.000,00 ------> 10,00 (1.000,00 χ 1% )

Αλλά εξεπλάγη δυσάρεστα όταν είδα σε εκκαθαριστικό ότι το πάνε σε όλο το ποσό , δηλαδή :

13.000,00 χ 1% = 130,00 €

Και κάποιος που έχει 11.999,99 δεν πληρώνει ευρώ(δικάιως και δίκαια βέβαια) και κάποιος που έχει 12.000,01 θα πληρώσει 120,00 € .....

Καλά δε λέμε για 20.000,01 που το πάει ΟΛΟ με 2% (τουλάχιστον έτσι νομίζω από αυτό που είδα σε άλλο εκκαθαριστικό) ........

Μάλιστα , πίστευα ότι η αλητεία είχε και ένα όριο , αλλά πλέον δε μιλάμε για άσχετους ανθρώπους αλλά επικίνδυνους ......

Η τρομοκρατία των λευκών κολλάρων ......

• Answers 277
  • Created
  • Last Reply

Top Posters For This Question

Recommended Posts

• 0
Guest TZABELAS  KITSOS

Από την επιβολή της έκτακτης εισφοράς εξαιρούνται τα επιβατικά αυτοκίνητα ιδιωτικής χρήσης με παλαιότητα άνω των δέκα (10) ετών από το έτος πρώτης κυκλοφορίας τους στην Ελλάδα, καθώς και τα επιβατικά αυτοκίνητα ιδιωτικής χρήσης αναπήρων, τα οποία απαλλάσσονται από τα τέλη κυκλοφορίας.

για πεθαμενους λεει τιποτα ?

η πληρωνουν ?

ολες οι χηρρες στο νεκτροταφειο θα τους βριζουν

:P:P:P:P

• 0

για πεθαμενους λεει τιποτα ?

η πληρωνουν ?

ολες οι χηρρες στο νεκτροταφειο θα τους βριζουν

:P:P:P:P

αμάν ρε κίτσο με τα νεκροταφεία...μεσημεριάτικα...:D

• 0
Guest TZABELAS  KITSOS

αμάν ρε κίτσο με τα νεκροταφεία...μεσημεριάτικα...:D

με πηραν τηλ μερικες αν γινεται να μην το πληρωσουν

• 0

με πηραν τηλ μερικες αν γινεται να μην το πληρωσουν

το πληρώνουν οι κληρονόμοι υποθέτω....

• 0
Guest ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΗ

Καλησπέρα ,

Γιατί έχετε τόσα υποκαταστήματα .

Η κάθε λαϊκή δεν θεωρείται υποκατάστημα.

Μήπως μας λες κάτι λάθος.

Εγώ έχω έμπορους λαΪκών αγορών με έδρα το σπίτι τους .

Η έννοια του υποκαταστήματος είναι κάτι πολύ συγκεκριμένο.

Πόσες ταμειακές έχει ο πελάτης σου ?

Για ξαναδες το λίγο

Λοιπόν απαντώ: Στις ΔΟΥ της περιοχής μου (ΔΥΤ.ΑΤΤΙΚΗ) , όταν κάναμε έναρξη στο Μητρώο Εμπορος Λαικών Αγορών, είχαμε πάντα έδρα την οικία και εφ΄όσον είχαμε βεβαιώσεις από τους επιμέρους Δήμους, για κάθε θέση λαικής σε Δήμο δημιουργούσαμε ένα Υποκατάστημα, με μία ΦΤΜ & βέβαια χωρίς βιβλία υποκαταστήματος! Έτσι γινόταν μέχρι πριν έξι χρόνια που έκανα την τελευταία έναρξη Λαικών. Επικοινώνησα με το Μητρώο τώρα στο Υπουργείο και μου είπαν ότι έτσι γινόταν παλιά.... αλλά τώρα είναι ανενεργό...!1 Ζήτησα βέβαια εγκυκλίους & ΠΟΛ αλλά βεβαίως δεν γνώριζαν... Ίσως κάποιος συνάδελφος έχει κάτι υπ΄όψιν του και τις υποδείξει ΓΙΑ ΒΟΉΘΕΙΑ...για να βγάλω άκρη????????????

Η μόνη λύση που βλέπω ΕΊΝΑΙ να κάνω εκπρόθεσμη διακοπή Υποκαταστημάτων... αλλά ποιός πληρώνει το πρόστιμο για 6 υποκαταστήματα? οεο!!!!

ΚΑΙ να ζητήσω νέα εκκαθάριση ΣΗΜΕΙΩΜΑΤΟΣ ΤΕΛΟΥΣ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ... περιμένω και....την απάντηση απο το Υπουργείο...

• 0

Λοιπόν απαντώ: Στις ΔΟΥ της περιοχής μου (ΔΥΤ.ΑΤΤΙΚΗ) , όταν κάναμε έναρξη στο Μητρώο Εμπορος Λαικών Αγορών, είχαμε πάντα έδρα την οικία και εφ΄όσον είχαμε βεβαιώσεις από τους επιμέρους Δήμους, για κάθε θέση λαικής σε Δήμο δημιουργούσαμε ένα Υποκατάστημα, με μία ΦΤΜ & βέβαια χωρίς βιβλία υποκαταστήματος! Έτσι γινόταν μέχρι πριν έξι χρόνια που έκανα την τελευταία έναρξη Λαικών. Επικοινώνησα με το Μητρώο τώρα στο Υπουργείο και μου είπαν ότι έτσι γινόταν παλιά.... αλλά τώρα είναι ανενεργό...!1 Ζήτησα βέβαια εγκυκλίους & ΠΟΛ αλλά βεβαίως δεν γνώριζαν... Ίσως κάποιος συνάδελφος έχει κάτι υπ΄όψιν του και τις υποδείξει ΓΙΑ ΒΟΉΘΕΙΑ...για να βγάλω άκρη????????????

Η μόνη λύση που βλέπω ΕΊΝΑΙ να κάνω εκπρόθεσμη διακοπή Υποκαταστημάτων... αλλά ποιός πληρώνει το πρόστιμο για 6 υποκαταστήματα? οεο!!!!

ΚΑΙ να ζητήσω νέα εκκαθάριση ΣΗΜΕΙΩΜΑΤΟΣ ΤΕΛΟΥΣ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ... περιμένω και....την απάντηση απο το Υπουργείο...

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/872/hl/1080744

ΠΟΛ.1190/6.7.1995

• 0
Guest Επισκέπτης

Πήγα σήμερα σε ΔΟΥ Αθήνας για να υποβάλλω τροποποιητική για μια δήλωση που λανθασμένα είχα βάλει στον 659 τα προ φόρων εταιρικά κέρδη με αποτέλεσμα να προστεθεί ο φόρος εις διπλούν και να βγει έκτακτη εισφορά κατά πολύ αυξημένη, παρ’ ότι είχε υποβληθεί η σχετική βεβαίωση με τη δήλωση και προφανώς ο υπάλληλος προσπέρασε το λάθος κατά το έλεγχο των δικαιολογητικών.

Υποβάλλω την τροποποιητική, όλα καλά και ρωτάω τι θα γίνει με την εκκαθάριση της έκτακτης εισφοράς και εκεί αρχίζει το σόου!!!

Για να μη σας τα πολυλογώ, μου έλεγαν πως δεν μπορούν να κάνουν κάτι, πως δεν ξέρουν τι θα γίνει, πως καταλαβαίνουν ότι η έκτακτη εισφορά είναι λάθος αλλά δεν ξέρουν ούτε έχουν σχετικές διαδικασίες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αφού φώναξα μου είπαν πως είχαν απεργία και δεν έχουν ενημερωθεί σχετικά από κάποια εγκύκλιο και να ξαναπεράσω από βδομάδα μπας και ξέρουν κάτι!!!!

Μα καλά, αφού υπάρχουν περιπτώσεις που είτε διαγράφεται το ποσό (π.χ. άνεργος) ή μειώνεται αν ο 659 είναι από εφάπαξ κλπ, με δούλεψαν ψιλό γαζί;;;

Όσοι άλλοι δοκίμασατε να πάτε για τροποποίηση τι αντιμετώπιση είχατε σε αντίστοιχα θέματα και ποια είναι η λύση; Πρέπει να πληρωθεί το λάθος ποσό στις 30/9;;; Δεν θα βγει νέα εκκαθαριση για έκτακτη εισφορά; Τι να κάω;

• 0
Guest ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!

ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ Ο ΟΡΟΣ "ΕΦΑΠΑΞ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ";

ΕΞΟΔΑ ΚΙΝΗΣΗΣ,ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΑ ΚΛΠ ΕΞΑΙΡΟΥΝΤΑΙ Ή ΟΧΙ;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

• 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!

ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ Ο ΟΡΟΣ "ΕΦΑΠΑΞ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ";

ΕΞΟΔΑ ΚΙΝΗΣΗΣ,ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΑ ΚΛΠ ΕΞΑΙΡΟΥΝΤΑΙ Ή ΟΧΙ;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ -ΤΟΚΕΤΟΥ ΚΤΛ

• 0

Υπολογίζετε στην έκτακτη εισφορά και το ΕΚΑΣ?

δεν βλέπω να αναφέρεται στις εξαιρέσεις...

• 0
Guest Damianos

Ειναι ακρως αντισυνταγματικη η εκτακτη εισφορα!! Δειτε την παρακατω διευθυνση: http://denyparxeisalio.blogspot.com/2011/09/blog-post_31.html

Δεν υπαρχει καποιος εισαγγελεας, δικηγορος, δικηγορικος συλλογος κτλ να παρεμβει ωστε να ακυρωθει;

• 0

Ειναι ακρως αντισυνταγματικη η εκτακτη εισφορα!! Δειτε την παρακατω διευθυνση: http://denyparxeisal...og-post_31.html

Δεν υπαρχει καποιος εισαγγελεας, δικηγορος, δικηγορικος συλλογος κτλ να παρεμβει ωστε να ακυρωθει;

Πρέπει κάποιοι να κινήσουν τη διαδικασία -> δικηγόρος -> έξοδα κτλ.....

• 0

Ρε παλαβώσατε ολοι σας , και ψαχνετε την νομοθεσία για να βρητε ακρη; Υπουργος ειναι, οτι θελει λεει και οτι θελει κάνει. Και να παρακαλάτε μην του στραβοκατσει κανενα βραδυ η γυναικα του και εχουμε το επόμενο πρωί χειρότερα.

• 0

Ειναι ακρως αντισυνταγματικη η εκτακτη εισφορα!! Δειτε την παρακατω διευθυνση: http://denyparxeisal...og-post_31.html

Τα έγραψα και χθές εδώ

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=83234&view=findpost&p=427908

τα αντιγράφω κι εδω

η συγκεκριμένη δήλωση είναι τροποποιημένο κείμενο από την αντίστοιχη που είχε δοθεί ως υπόδειγμα από το ΔΣΑ το 2009 για την ατνίστοιχη εισφορά που είχε επιβάλει ο Πετούγιας ως υπουργός του Κωστάκη.

http://www.taxheaven...ndpost&p=314708

Εχουν αντικατασταθεί οι νόμοι και οι διατάξεις της επιβολής και αναφέρονται οι νέες διατάξεις τα νέα όρια κλπ.

Σε σχέση με εκείνη την κίνηση ετούτη πάσχει σοβαρά σε ένα σημείο.

Συνεπώς η επιβληθείσα εισφορά αντίκειται στην διάταξη της παρ. 2 αρ. 78 του Συντάγματος, η οποία ρητώς απαγορεύει την επιβολή με νόμο αναδρομικής ισχύος που εκτείνεται πέρα από τις προθεσμίες του οικονομικού έτος κατά το οποίο επιβλήθηκε

Εκείνη η εισφορά είχε θεσπιστεί το 2009 και αφορούσε οικονομικό έτος 2008 δηλαδή εισοδήματα του 2007 και σαφώς προσέκρουε στην αναφερόμενη διάταξη του συντάγματος.

Ετούτη η εισφορά θεσπίστηκε το 2011 αφορά το οικονομικό 2011 δηλαδή εισοδήματα του 2010 και δεν προσκρούει σε αυτή την διάταξη του συντάγματος.

Ετούτοι οι αλήτες διδάχθηκαν από τα λάθη των προηγούμενων αλητών και δεδομένου ότι οι δηλώσεις στην πλειονότητά τους έγιναν ηλεκτρονικά έχουν δεδομένα να επιβάλουν την εισφορά σε εισοδήματα του οικονομικού έτους στο οποίο επιβάλλεται.

Ωστόσο και σε ότι αφορά την προηγούμενη δεν έχει τελεσιδικήσει γιατί παρά το ότι το ΠΑΣΟΚ τότε έλεγε ότι θα την καταργήσει ως κυβέρνηση μετά τις πρώτες καταδικαστικές αποφάσεις την παρέπεμψε σε ανώτερο βαθμό κι ακόμη περιμένουμε να δικαστεί στην ολομέλεια του ΣτΕ

Αυτή η δήλωση επιφύλαξης είναι πρόχειρη επαναδιατύπωση της αντίστοιχης του 2009.

Δεν γίνεται δουλειά έτσι με αντιγραφές.

• 0

Ρε παλαβώσατε ολοι σας , και ψαχνετε την νομοθεσία για να βρητε ακρη; Υπουργος ειναι, οτι θελει λεει και οτι θελει κάνει. Και να παρακαλάτε μην του στραβοκατσει κανενα βραδυ η γυναικα του και εχουμε το επόμενο πρωί χειρότερα.

Σ΄ αυτό έχεις δίκιο.

Όσο δεν τους παίρνουμε με τις πέτρες θα μας παίζουν σαν τη γάτα με το ποντίκι

«Μπορεί κάποιοι να μην μπορέσουν να πληρώσουν. Οι υπολογισμοί που έχουμε κάνει, λαμβάνουν υπόψη και αυτά τα δεδομένα και αφήνουν ένα περιθώριο. Βεβαίως προηγούνται οι υποχρεώσεις έναντι του κράτους σε σχέση με τις υποχρεώσεις προς τις τράπεζες και είμαι βέβαιος πως και αυτές θα διευκολύνουν τον καταθέτη», πρόσθεσε ο κ. Βενιζέλος.

Μη σου πω ότι προηγούνται και έναντι των αναγκών μας για επιβίωση.

• 0

παρακαλώ θα ήθελα τα φώτα σας...

ο σύζυγός μου είναι υπόχρεος της έκτακτης εισφοράς, παρόλα αυτά στο taxis στην εκτύπωση του εκκαθαριστικού μου βγάζει το μήνυμα : Δεν είστε υπόχρεος έκτακτης εισφοράς

τι με συμβουλεύετε να κάνω? να το ψάξω με την εφορία ή να το αγνοήσω????

• 0

παρακαλώ θα ήθελα τα φώτα σας...

ο σύζυγός μου είναι υπόχρεος της έκτακτης εισφοράς, παρόλα αυτά στο taxis στην εκτύπωση του εκκαθαριστικού μου βγάζει το μήνυμα : Δεν είστε υπόχρεος έκτακτης εισφοράς

τι με συμβουλεύετε να κάνω? να το ψάξω με την εφορία ή να το αγνοήσω????

το εκκαθαριστικό της δήλωσής σου είναι σωστό?

Γιατί το ένα να είναι σωστό και το άλλο όχι περίεργό μου φαίνεται.

Πάντως αν η δήλωση είναι σωστή, κάνε το κουνέλι.....laugh.gif

• 0

το εκκαθαριστικό είναι ολόσωστο, δεν έχουμε κάτι ιδιαίτερο στη δήλωσή μας

απλά σκέφτομαι αν το αγνοήσω μήπως μου τα βγάλουν μετά με τίποτα προσαυξήσεις αφού αυτά

που στέλνουν τώρα λήγουν 30/09

• 0

Ξέρει κανείς αν το τελος ακινητης περιουσιας υπολογίζεται με βάση την τιμή ζώνης που έχει η ΔΕΗ ή με την τιμή ζώνης του υπουργείου ?

Χθες σε μια συζήτηση μου είπαν με αυτη που εχει η ΔΕΗ , κοιταξα έναν λογαριασμό ΔΕΗ και διαφέρει η τιμη ζωνης με αυτη του ε9.

Γνωρίζει κανείς??

• 0

καλό!!!

γελάτε γιατί χανόμαστε!!!!!!!!:lol: :lol: :lol:

Είναι η ...απόλυτη αλήθεια.

Σπάνια βρίσκεις χήρο, από χήρες όμως γέμισε ο τόπος.