Προς το περιεχόμενο
  • 0

Υπολογισμός έκτακτης εισφοράς φυσικών προσώπων


broster

Ερώτηση

Έιχα την εντύπωση ότι με βάσει το νόμο τα πχ 13.000,00 € πληρώνουν :

12.000,00 -----> 0,00

1.000,00 ------> 10,00 (1.000,00 χ 1% )

Αλλά εξεπλάγη δυσάρεστα όταν είδα σε εκκαθαριστικό ότι το πάνε σε όλο το ποσό , δηλαδή :

13.000,00 χ 1% = 130,00 €

Και κάποιος που έχει 11.999,99 δεν πληρώνει ευρώ(δικάιως και δίκαια βέβαια) και κάποιος που έχει 12.000,01 θα πληρώσει 120,00 € .....

Καλά δε λέμε για 20.000,01 που το πάει ΟΛΟ με 2% (τουλάχιστον έτσι νομίζω από αυτό που είδα σε άλλο εκκαθαριστικό) ........

Μάλιστα , πίστευα ότι η αλητεία είχε και ένα όριο , αλλά πλέον δε μιλάμε για άσχετους ανθρώπους αλλά επικίνδυνους ......

Η τρομοκρατία των λευκών κολλάρων ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 277
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Βρε Τζαβέλα,γιατί να έχει πρόστιμο.Συμπληρωματική για τον 659 έκανε.

και νομιζεις οτι δεν βαζουν προστιμο ?

συμπληρωματικη ειναι αρα εχει η προσαυξηση η προστιμο

ολη την τσαντιλα την βγαζουν πανω στον κοσμο τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν είχε πρόστιμο, βασικά δεν επηρέαζε τον φόρο (αυτονόητο όπως ανέφερα κωδ 659), πάντως ήταν από τις λίγες φορές που ήταν πράγματι αγανακτισμένοι με την ηγεσία τους και το δήλωναν, το σύνολο των υπαλλήλων που εξυπηρετούσαν ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ρουμελιωτης γεωργιος

Γνωρίζει κανείς εκ των επαϊόντων της συζύτησης, αν υπάρχει κάποια ιστοδιεύθυνση (!) που να μπορεί να βρεί κανείς το εκκαθαριστικό αυτό της έκτακτης εισφοράς, βάζοντας το ΑΦΜ του ; Να δεί δηλ. τι ποσό οφείλει και τα συμπαρομαρτούντα...

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ρουμελιωτης γεωργιος

Γνωρίζει κανείς εκ των επαϊόντων της συζύτησης, αν υπάρχει κάποια ιστοδιεύθυνση (!) που να μπορεί να βρεί κανείς το εκκαθαριστικό αυτό της έκτακτης εισφοράς, βάζοντας το ΑΦΜ του ; Να δεί δηλ. τι ποσό οφείλει και τα συμπαρομαρτούντα...

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μόνο εαν έχετε κωδικούς taxisnet , μπορείτε να μεταβείτε στην σελίδα www.gsis.gr , και να το αναζητήσετε ή στην κεντρική σελίδα του taxheaven. Mόνο με το ΑΦΜ δεν δίνεται αυτή η πληροφόρηση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σίγουρα έχει απαντηθεί αλλά συγνώμη δεν μπορώ να διαβάσω όλες τις σελίδες του θέματος

1) εκτακτη εισφορά θα έρθει και στις εταιρίες Β κατηγορίας βιβλίων?

2) σε ένα εταίρο μια ΟΕ υπολογίζεται έκτακτη εισφορά και στου κωδικούς 431 και 433, είναι σωστο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα συνάδελφοι ,

Έχω μια ερώτηση για την έκτακτη εισφορά .

Φυσικό πρόσωπο χωρίς εισοδήματα το 2010 αλλά με πολύ υψηλά τεκμήρια στην φορολογική δήλωση κάναμε ανάλωση κεφαλαίου και δεν προκύπτει φόρος. Έρχεται τώρα η έκτακτη εισφορά και βλέπουμε να υπολογίζεται φόρος πάνω στα τεκμήρια χωρίς να λαμβάνουν υπ'όψιν τους την ανάλωση. Είναι σωστό κάτι τέτοιο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σίγουρα έχει απαντηθεί αλλά συγνώμη δεν μπορώ να διαβάσω όλες τις σελίδες του θέματος

1) εκτακτη εισφορά θα έρθει και στις εταιρίες Β κατηγορίας βιβλίων?

2) σε ένα εταίρο μια ΟΕ υπολογίζεται έκτακτη εισφορά και στου κωδικούς 431 και 433, είναι σωστο? από την στιγμή που δεν τα εξαιρούν...σωστό είναι..

έκτακτη εισφορά στα φυσικά πρόσωπα...στα νομικά, ανεξαρτήτως κατηγορίας βιβλίων και αν εμπίπτουν στις προυποθέσεις, τέλος επιτηδεύματος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έκτακτη εισφορά στα φυσικά πρόσωπα...στα νομικά, ανεξαρτήτως κατηγορίας βιβλίων και αν εμπίπτουν στις προυποθέσεις, τέλος επιτηδεύματος...

Δηλαδή στις εταιρέιες μόνο το 300άρι?? σε καμια εταιρεία που έχω δεν το έχουν βάλει ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Δηλαδή στις εταιρέιες μόνο το 300άρι?? σε καμια εταιρεία που έχω δεν το έχουν βάλει ακόμα.

Και εμένα ως τώρα δεν μου έχει έρθει σε καμμία εταιρεία. Εχει ερθει σε κανένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Δηλαδή στις εταιρέιες μόνο το 300άρι?? σε καμια εταιρεία που έχω δεν το έχουν βάλει ακόμα.

Και εμένα ως τώρα δεν μου έχει έρθει σε καμμία εταιρεία. Εχει ερθει σε κανένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδή στις εταιρέιες μόνο το 300άρι?? σε καμια εταιρεία που έχω δεν το έχουν βάλει ακόμα.

μπορείς να μπεις εδώ, στις ειδοποιήσεις, με τους κωδικούς και να το τσεκάρεις...

http://www.gsis.gr/on_line_ypiresies/epixiriseis/e-epixiriseis.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα! (ας πούμε και κανένα ανέκδοτο γιατί θα αποτρελαθούμε στο τέλος........)

Τεκμαρτό ποσό ενοικιαζ.δωματίων στο Ε1 μπήκε ορθώς στον κωδικό 659 (απαλλασόμενα εισ/τα),

αλλά μπήκε όλο το ποσό ενώ έπρεπε να μπει το μισό.

Η έκτακτη εισφορά ήρθε 680€. :blink:

Μπορώ να κάνω τροποποιητική δήλωση Ε1 για να δηλώσω το μισό τεκμαρτό ποσό?

Πρέπει να την κάνω πριν λήξει η πληρωμή της έκτακτης εισφοράς και να ζητήσω νέα εκκαθάριση?

Ευχαριστώ...

Στα ενοικιαζομενα και γω εβαλα ολο το ποσο μετα και απο ερωτηση και στο υπουργειο(γιατι μου φανηκε παράλογο να βαζω για το 2009 13762 τεκμαρτο εισοδημα και για το μισο του 2010 να βάζω παλι το ιδιο ποσο).Αλλα στο υπουργειο μ πανε ολο το ποσο ετσι και αλλιως αφορολογητο ειναι(ελεγαν)!!!! Και στο βιβλιο της φορολογικης επιθεωρηση τ.738 γραφει ολο το ποσο για το πρωτο εξαμηνο του 2010!!!!ισχυει τελικα αυτο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα...

δεν έχει γίνει ακόμα η εκκαθάριση της φορολογικής δήλωσης.που οφείλεται η καθυστέρηση και τι θα γίνει με την έκτακτη εισφορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα συνάδελφοι ,

Έχω μια ερώτηση για την έκτακτη εισφορά .

Φυσικό πρόσωπο χωρίς εισοδήματα το 2010 αλλά με πολύ υψηλά τεκμήρια στην φορολογική δήλωση κάναμε ανάλωση κεφαλαίου και δεν προκύπτει φόρος. Έρχεται τώρα η έκτακτη εισφορά και βλέπουμε να υπολογίζεται φόρος πάνω στα τεκμήρια χωρίς να λαμβάνουν υπ'όψιν τους την ανάλωση. Είναι σωστό κάτι τέτοιο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα...

δεν έχει γίνει ακόμα η εκκαθάριση της φορολογικής δήλωσης.που οφείλεται η καθυστέρηση και τι θα γίνει με την έκτακτη εισφορά;

Αν δεν εκκαθαριστεί η δήλωση..δε μπορεί να σου έρθει και η έκτακτη εισφορά. Αν τυχόν έχει σταλεί με ταχυδρομείο πολύ πιθανόν να μην έχει εκκαθαριστεί ακόμη.(Συμβαίνει σε πολλές ΔΟΥ)

Οπότε χαλάρωσε κ περίμενε, όσο πιο αργά σου έρθει τοσο πιο αργά θα είναι και η 1η δόση-πληρωμη εφόσον είναι να πληρώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

μπορείς να μπεις εδώ, στις ειδοποιήσεις, με τους κωδικούς και να το τσεκάρεις...

http://www.gsis.gr/on_line_ypiresies/epixiriseis/e-epixiriseis.html

Jim1970 αυτό λέμε ,ότι για καμία εταιρεία δεν δείχνει σημείωμα για τέλος επιτηδευμαυτος, εσυ δηλαδή το έχεις δοκιμάσει για κάποια εταιρεία και σου δείχνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε μερικούς πελάτες μου δεν έχει μπει το 300άρι

που είναι

1) Ταξί και ενοικιαζόμενα δωμάτια που μπήκαν από 01/07 στα β

2) σε επιχειρήσεις σε παραλιακά χωριά κάτω των 500 κατοίκων. μήπως δεν υπολογίζονται σαν τουριστικά? Πιο είναι από το νόμο τουριστικό χωριό?

3) και σε μια επιχείριση με έδρα χωριό/πόλη 4000 κατοίκων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν δεν εκκαθαριστεί η δήλωση..δε μπορεί να σου έρθει και η έκτακτη εισφορά. Αν τυχόν έχει σταλεί με ταχυδρομείο πολύ πιθανόν να μην έχει εκκαθαριστεί ακόμη.(Συμβαίνει σε πολλές ΔΟΥ)

Οπότε χαλάρωσε κ περίμενε, όσο πιο αργά σου έρθει τοσο πιο αργά θα είναι και η 1η δόση-πληρωμη εφόσον είναι να πληρώσεις.

Μπορεί να σου έρθει το 2015 μαζί με το ΕΤΑΚ του 2009, το ΦΜΑΠ του 2010 και δεν ξέρω τι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να ρωτήσω και εγώ κάτι γιατί τώρα κόλλησα.

1. ο φόρος των αυτοτελώς φορολογούμενων ποσών του 659 (κωδ. 433) γιατί συνυπολογίζεται; δηλ. πληρώνεις έκτακτη εισφορά στον φόρο τον οποίο πλήρωσες;;;;;;;;; θα φάω τα κοτσίδια μου...:blink:

2. σε περίπτωση μισθωτού αφαιρούνται πρώτα τα ποσά των κρατήσεων και έτσι η εισφορά υπολογίζεται στο καθαρό του εισόδημα. σε περίπτωση όμως ελ. επαγγελματία, δεν αφαιρούνται τα ποσά των υποχρεωτικών εισφορών (κωδ. 053) αλλά η έκτακτη εισφορά υπολογίζεται σε όλο το ποσό. Να τα ξαναφαω τα κοτσίδια μου;;;;;;

Είναι σωστό αυτό ή χρειάζονται νέα εκκαθάριση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχει άραγε κανένας κανένα νέο από τις επανεκκαθαρίσεις της έκτακτης εισφοράς;

Φέρανε αυτό το ρημαδοπρόγραμμα επανεκκαθάρισης στις εφορίες επιτέλους ή ακόμα μόνο εισπράττουν και δέχονται αιτήσεις;:angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν ειμαι σιγουρος καταρχην αν πρεπει εδω να δημοσιευσω την ερωτηση μου για αυτο ζητω την κατανοηση σας για τυχον λαθος μου.Ειμαι κατοχος ΙΧΕ αυτοκινητου με κυβισμο 1998 κε με πρωτη αδεια κυκλοφοριας την 15/02/2001.Δικαιουμαι την ευεγερτικη διαταξη του αρθρου 30 παρ 2 εδαφιο α' του 3986/2011 λογω παλαιοτητας ανω των 10 ετων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν ειμαι σιγουρος καταρχην αν πρεπει εδω να δημοσιευσω την ερωτηση μου για αυτο ζητω την κατανοηση σας για τυχον λαθος μου.Ειμαι κατοχος ΙΧΕ αυτοκινητου με κυβισμο 1998 κε με πρωτη αδεια κυκλοφοριας την 15/02/2001.Δικαιουμαι την ευεγερτικη διαταξη του αρθρου 30 παρ 2 εδαφιο α' του 3986/2011 λογω παλαιοτητας ανω των 10 ετων?

ναι....όσα κυκλοφόρησαν απο 1/1/2002 δε δικαιούνται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ναι....όσα κυκλοφόρησαν απο 1/1/2002 δε δικαιούνται...

Εχω κανει αιτηση στην ΔΟΥ που ανηκω και η απαντηση ηταν αρνητικη,πρεπει να προσφυγω στο διοικητικο πρωτοδικειο τωρα για να δικαιωθω και αν ναι τι προθεσμια εχω για να το κανω αυτο εαν γνωριζετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μου εχει ερθει μηνυμα για chat το οποιο δεν μπορω να το ανοιξω διοτι δεν ειμαι εγγεγραμμενος χρηστης,ειμαι ιδιωτης,και οπως ειδα στην εγγραφη απαγορευεται η εγγραφη ιδιωτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...