Προς το περιεχόμενο
  • 0

Υπολογισμός έκτακτης εισφοράς φυσικών προσώπων


broster

Ερώτηση

Έιχα την εντύπωση ότι με βάσει το νόμο τα πχ 13.000,00 € πληρώνουν :

12.000,00 -----> 0,00

1.000,00 ------> 10,00 (1.000,00 χ 1% )

Αλλά εξεπλάγη δυσάρεστα όταν είδα σε εκκαθαριστικό ότι το πάνε σε όλο το ποσό , δηλαδή :

13.000,00 χ 1% = 130,00 €

Και κάποιος που έχει 11.999,99 δεν πληρώνει ευρώ(δικάιως και δίκαια βέβαια) και κάποιος που έχει 12.000,01 θα πληρώσει 120,00 € .....

Καλά δε λέμε για 20.000,01 που το πάει ΟΛΟ με 2% (τουλάχιστον έτσι νομίζω από αυτό που είδα σε άλλο εκκαθαριστικό) ........

Μάλιστα , πίστευα ότι η αλητεία είχε και ένα όριο , αλλά πλέον δε μιλάμε για άσχετους ανθρώπους αλλά επικίνδυνους ......

Η τρομοκρατία των λευκών κολλάρων ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 277
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

επιστρέφεις τάχιστα, έχοντας στο μυαλό σου αυτό.....καμία σχέση...:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΓΙΑΝΝΗΣ Δ.

επιστρέφεις τάχιστα, έχοντας στο μυαλό σου αυτό.....καμία σχέση...:P

Γνωρίζετε τί μπορεί να είναι? Έχει τύχει και σε άλλους?

Στο Ε1 2011 το μόνο που δήλωσα είναι αμάξι 1372 κ.ε. 13ετίας, στο πεδίο 851 αυτόματα είχε συμπληρωθεί 1800€.

Απ' το πουθενά ξεφύτρωσαν 4300€ εμένα + 2500€ της συζύγου = 6.800€ τεκμαρτο εισόδημα οικογένειας!

Πάντως στο εκκαθαριστικό 2011 δεν φαίνονται αυτά τα τεκμαρτα εισοδήματα.

Γι' αυτό προβληματίζομαι και σας ρωτάω. Όποοιος είναι πρόθυμος ας μου πει μήπως και πρέπει να πάω στην ΔΟΥ να το ελέγξουν. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γνωρίζετε τί μπορεί να είναι? Έχει τύχει και σε άλλους?

Στο Ε1 2011 το μόνο που δήλωσα είναι αμάξι 1372 κ.ε. 13ετίας, στο πεδίο 851 αυτόματα είχε συμπληρωθεί 1800€.

Απ' το πουθενά ξεφύτρωσαν 4300€ εμένα + 2500€ της συζύγου = 6.800€ τεκμαρτο εισόδημα οικογένειας!

Πάντως στο εκκαθαριστικό 2011 δεν φαίνονται αυτά τα τεκμαρτα εισοδήματα.

Γι' αυτό προβληματίζομαι και σας ρωτάω. Όποοιος είναι πρόθυμος ας μου πει μήπως και πρέπει να πάω στην ΔΟΥ να το ελέγξουν. Ευχαριστώ

Πέρα από το χαβαλέ....

Μέχρι πέρυσι καλά ήτανε... από φέτος, ο λογιστής είναι (θεωρώ δλδ) απαραίτητος...

Και πάλι καλά να λες που δεν είχες άλλα τρεχάματα...

Όσο για τα τεκμαρτά, έχουμε βγάλει τα μάτια μας με αυτές τις π@π@ριές του ΥΟ, μπες στον 3842/10 άρθρο 3 να τα δεις.... Τι να σου εξηγούμε τώρα....

Πάντως δεν έχεις θέμα, τουλάχιστον όπως το βλέπω από αυτά τα λίγα που παραθέτεις, για την περίπτωσή σου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Πέρα από το χαβαλέ....

Μέχρι πέρυσι καλά ήτανε... από φέτος, ο λογιστής είναι (θεωρώ δλδ) απαραίτητος...

Και πάλι καλά να λες που δεν είχες άλλα τρεχάματα...

Όσο για τα τεκμαρτά, έχουμε βγάλει τα μάτια μας με αυτές τις π@π@ριές του ΥΟ, μπες στον 3842/10 άρθρο 3 να τα δεις.... Τι να σου εξηγούμε τώρα....

Πάντως δεν έχεις θέμα, τουλάχιστον όπως το βλέπω από αυτά τα λίγα που παραθέτεις, για την περίπτωσή σου....

Λοιπόν σας ευχαριστώ. Κάποιος μη λογιστής είναι λογικό να μην τα γνωρίζει αυτά και που να κάθεσαι να του εξηγείς την τέχνη σου απ το μηδέν, όμως και μόνο με αυτό που μου είπατε με καλύψατε. Θα διαβάσω τον νόμο λοιπόν άρθρο 3 να τα δω. Ευχαριστώ και πάλι

Υ.Γ.

Συμφωνώ απόλυτα με το θέμα της χρησιμότητας του λογιστή, μέχρι τώρα ήταν χαβαλές η ενασχόληση με τα ατομικά του φορολογικά κάποιου απλού μισθωτού χωρίς πολλά πολλά και χωρίς περιουσία, τώρα όμως το παιχνίδι έχει χοντρύνει πολύ άσχημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδιά Καλησπέρα.

Λύστε μου μια απορία γιατι κοντεύω να τρελλαθώ.

Δήλωσα εισόδημα 15.840 € , τόκους 4.000 € κ παρακρατηθέντα φόρο επί των τόκων 400€. Δηλαδή το συνολικό μου εισόδημα ήταν :

Mισθοί 15.840

Πλέον Τόκοι 4.000

Μείον Φόρ τόκων 400

Σύνολο 19.440

Μου ήρθε εκκαθαριστικό με την εισφορά αλληλεγγύης υπολογισμένο ως εξης

15.840 + 4.000 + 400 = 20.240 Χ 2% = 404,80

Δηλαδή τι γίνεται εδώ για να καταλάβω ? Θα πληρώσω εισφορά για ποσό φόρου που το ίδιο το κράτος μου παρακράτησε κ ταυτόχρονα μείωσε το εισόδημά μου ? Θα πληρώσω εισφορά για χρήματα που δεν είχα ποτέ κ πήγαν στο κράτος?

Δε θα επρεπε λογικά να υπολογιστεί ως εξης

15.840+ 4.000 - 400 = 19.440 Χ 1% = 194,40 €

Τι δε πάει καλά ? τι δεν έχω καταλάβει?

Μπορείτε να με βοηθήσετε?

Τώρα που το θυμήθηκα...

Να τα πάρουμε από την αρχή?

Έχω και όρεξη. :)

Παίρνεις 1.600€ το μήνα, έχεις τουλάχιστον 100.000€ στη τράπεζα και προτίμησες να μη δώσεις 60€ στη χειρότερη σ' ένα λογιστή για να σου φτιάξει τη δήλωση.

Έκανες ένα λάθος που σου κοστίζει 200€ και συνεχίζεις να ψάχνεις τρόπο να το διορθώσεις δωρεάν.

Πριν τρελλαθείς πες μας εσύ τι δεν πάει καλά.

Γνωρίζετε τί μπορεί να είναι? Έχει τύχει και σε άλλους?

Στο Ε1 2011 το μόνο που δήλωσα είναι αμάξι 1372 κ.ε. 13ετίας, στο πεδίο 851 αυτόματα είχε συμπληρωθεί 1800€.

Απ' το πουθενά ξεφύτρωσαν 4300€ εμένα + 2500€ της συζύγου = 6.800€ τεκμαρτο εισόδημα οικογένειας!

Πάντως στο εκκαθαριστικό 2011 δεν φαίνονται αυτά τα τεκμαρτα εισοδήματα.

Γι' αυτό προβληματίζομαι και σας ρωτάω. Όποοιος είναι πρόθυμος ας μου πει μήπως και πρέπει να πάω στην ΔΟΥ να το ελέγξουν. Ευχαριστώ

2.500€ + 1.800€ = 4.300€. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

2.500€ + 1.800€ = 4.300€. :)

Τί ήταν πάλι αυτό!

Αν κατάλαβα καλα, με την πρόσθεση μου εξηγείς πως υπολογίστηκε το δικό μου τεκμαρτό εισόδημα?

Διότι τα 1800€ του χάρχαλου αμαξιού μου τα καταλαβαίνω, τα 2500€ δεν τα καταλαβαίνω.

Έριξα μια (γρήγορη) ματιά στο άρθρο 3 του νόμου όπως είπε ο κύριος παραπάνω αλλά δεν βοηθήθηκα, το βράδυ έχει μελέτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τί ήταν πάλι αυτό!

Αν κατάλαβα καλα, με την πρόσθεση μου εξηγείς πως υπολογίστηκε το δικό μου τεκμαρτό εισόδημα?

Διότι τα 1800€ του χάρχαλου αμαξιού μου τα καταλαβαίνω, τα 2500€ δεν τα καταλαβαίνω.

Έριξα μια (γρήγορη) ματιά στο άρθρο 3 του νόμου όπως είπε ο κύριος παραπάνω αλλά δεν βοηθήθηκα, το βράδυ έχει μελέτη...

Το ελάχιστο ποσό που υπολογίζεται ως τεκμήριο είναι :

3.000 € για άγαμο

και 5.000€ / 2 = 2.500 για κάθε έγγαμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Το ελάχιστο ποσό που υπολογίζεται ως τεκμήριο είναι :

3.000 € για άγαμο

και 5.000€ / 2 = 2.500 για κάθε έγγαμο.

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ελάχιστο ποσό που υπολογίζεται ως τεκμήριο είναι :

3.000 € για άγαμο

και 5.000€ / 2 = 2.500 για κάθε έγγαμο.

Πράγματι ...αυτό ακριβώς προβλέπει ο Νόμος.

Αλλά αυτό που εφαρμόζεται είναι διαφορετικό.. δλδ τεκμήρια συν 3000 ή 2500..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πράγματι ...αυτό ακριβώς προβλέπει ο Νόμος.

Αλλά αυτό που εφαρμόζεται είναι διαφορετικό.. δλδ τεκμήρια συν 3000 ή 2500..

Αρχηγέ μου συμφωνούμε απόλυτα ,

(θυμάμαι και την ερώτηση που έθεσες και στο υπουργείο και την ερμηνεία τους επί του θέματος )

Απλά απάντησα στον επισκέπτη για το 2.500,00€ για να βρει πως προκύπτει το 4.300,00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι καλημέρα και καλή δύναμη. Μια ερώτηση και από εμένα.

Εισόδημα από παροχή εξαρτημένης εργασίας στην αλλοδαπή - Δανία με την οποία υπάρχει σύμβαση αποφυγής διπλής φορολογίας και φορολογήθηκε εκεί με τις εκεί διατάξεις, δηλώθηκε στο Ε1 στον κωδικό 659. Στο εισόδημα αυτό επιβάλετε έκτακτή εισφορά. Στην περίπτωση αυτή ισχύει η πολ 1167 που δεν το εξαιρεί ή ο ΝΟΜΟΣ ΥΠ’ΑΡΙΘ. 1986/91: «Κύρωση Σύμβασης μεταξύτων Κυβερνήσεων της Ελληνικής Δημοκρατίας και του Βασιλείου της Δανίας, για την αποφυγή της διπλής φορολογίας». Ευχαριστώ

Υγ Ερώτηση. Τα τηλέφωνα της διεύθυνσης φορ. Εισοδήματος στο υπουργείο είναι 210 3375325-6; δεν απαντάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι καλημέρα και καλή δύναμη. Μια ερώτηση και από εμένα.

Εισόδημα από παροχή εξαρτημένης εργασίας στην αλλοδαπή - Δανία με την οποία υπάρχει σύμβαση αποφυγής διπλής φορολογίας και φορολογήθηκε εκεί με τις εκεί διατάξεις, δηλώθηκε στο Ε1 στον κωδικό 659. Στο εισόδημα αυτό επιβάλετε έκτακτή εισφορά. Στην περίπτωση αυτή ισχύει η πολ 1167 που δεν το εξαιρεί ή ο ΝΟΜΟΣ ΥΠ’ΑΡΙΘ. 1986/91: «Κύρωση Σύμβασης μεταξύτων Κυβερνήσεων της Ελληνικής Δημοκρατίας και του Βασιλείου της Δανίας, για την αποφυγή της διπλής φορολογίας». Ευχαριστώ

Υγ Ερώτηση. Τα τηλέφωνα της διεύθυνσης φορ. Εισοδήματος στο υπουργείο είναι 210 3375325-6; δεν απαντάνε.

Η γνώμη μου είναι ότι ισχύει η πολ 1167 που δεν το εξαιρεί.Είναι εισόδημα άσχετα με το που φορολογήθηκε αν φορολογήθηκε η αν απαλάσσονταν της φορολογίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγκατάσταση εργαστήριο απαλλασσόμενο από βιβλία, θεωρείται υποκατάστημα και πληρώνει 300άρι ή όχι???

Θεωρείται υποκατάστημα.Οποιαδήποτε επαγγελματική εγκατάσταση που διενεργείται συναλλακτική η παραγωγική δραστηριότητα θεωρείται υποκατάστημα.Στο εργαστήριο διενεργείται παραγωγική δραστηριότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ερώτηση και από μένα:

Σε ό,τι αφορά τη διατροφή που εισέπραξε η διαζευγμένη μητέρα, η έχουσα την επιμέλεια των παιδιών, και η οποία αφορά εξ' ολοκλήρου τα παιδιά και όχι την ίδια...

Οι Οδηγίες αναφέρουν ότι στους Κωδικούς 505-506 δεν πρέπει να μπει:

"Κωδικοί 505-506. Γράψτε το ποσό που εισπράξατε από το σύζυγο ή τη σύζυγο λόγω διατροφής και η οποία έχει επιδικασθεί ή συμφωνηθεί με συμβολαιογραφική πράξη. To ποσό της διατροφής που εισπράξατε αναδρομικά μέσα στο έτος 2010, με βάση δικαστική απόφαση, δεν είναι εισόδημα του έτους αυτού, αλλά του έτους στο οποίο ανάγεται και γι΄ αυτό το εισόδημα πρέπει να υποβάλετε συμπληρωματική δήλωση του οικείου οικονομικού έτους.

ΠΡΟΣΟΧΗ: To ποσό της διατροφής που καταβάλλεται στα παιδιά, από οποιαδήποτε αιτία, δε θεωρείται εισόδημά τους και δεν θα γραφτεί στους κωδικούς αυτούς ή σε άλλους κωδικούς των λοιπών κατηγοριών εισοδημάτων του πίνακα 4."

Δεν μας λέει όμως, πού να μπει... Δεδομένης λοιπόν και τις κατάστασης με τις αποδείξεις δαπανών, όπου οι αποδείξεις αφορούσαν και σε δαπάνες των παιδιών που καλύπτονταν από το εισπραχθέν ποσό διατροφής κρίναμε και δηλώσαμε το εισπραχθέν ποσό στον Κωδικό 659 : εισοδήματα που αποκτήσατε το 2010 που απαλλάσσονται από φόρο"

Ήρθε λοιπόν τώρα το Εκκαθαριστικό Σημείωμα Εισφορών του Ν 3986 και το ποσό της διατροφής το έχει συνυπολογίσει ως εισόδημα με την ανάλογη επιβάρυνση στο συνολικό ποσό της οφειλής.

Ποιά είναι η γνώμη σας;

1) Καλώς ή κακώς δηλώθηκε η διατροφή στον 659. Μήπως θα έπρεπε να δηλωθεί αλλού; Μήπως θα έπρεπε να μη δηλωθεί καθόλου ; Και σε αυτήν την περίπτωση πώς δικαιολογούνται οι πολλές αποδείξεις δαπανών ;

2) Καλώς ή κακώς συνυπολογίστηκε το ποσό στην εισφορα Ν 3986 ;

3) Να πάμε για Τροποποιητική Ε1 και ένσταση επί της εισφοράς ή όχι;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ερώτηση για καλούς γνώστες διαδικασιών!

Σε περίπτωση που υποβληθεί τροποποιητική δήλωση η οποία θα μειώνει και το ποσό την έκτακτης εισφοράς μπορεί να πάει ο φορολογούμενος στη ΔΟΥ του και να πληρώσει 30/9 μόνο το μέρος της εισφοράς που αναλογεί ή πρέπει να περιμένει νέα εκκαθάριση;

Παράδειγμα:

Προ Τροποποιητικής:

Σύνολο εισόδημάτων 20500 -> Έκτακτη εισφορά 30/9 410€

Μετά Τροποποίησης:

Σύνολο εισόδημάτων 19800 -> Εκτιμώμενη έκτακτη εισφορά 198€

Μπορεί να πάει 30/9 και να δώσει 198 -5% = 188,10€ χωρίς να έχει νέο εκκαθαριστικό ή πρέπει να περιμένει νέα εκκαθάριση ή το 410€ θα καταστεί ληξιπρόθεσμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ερώτηση για καλούς γνώστες διαδικασιών!

Σε περίπτωση που υποβληθεί τροποποιητική δήλωση η οποία θα μειώνει και το ποσό την έκτακτης εισφοράς μπορεί να πάει ο φορολογούμενος στη ΔΟΥ του και να πληρώσει 30/9 μόνο το μέρος της εισφοράς που αναλογεί ή πρέπει να περιμένει νέα εκκαθάριση;

Παράδειγμα:

Προ Τροποποιητικής:

Σύνολο εισόδημάτων 20500 -> Έκτακτη εισφορά 30/9 410€

Μετά Τροποποίησης:

Σύνολο εισόδημάτων 19800 -> Εκτιμώμενη έκτακτη εισφορά 198€

Μπορεί να πάει 30/9 και να δώσει 198 -5% = 188,10€ χωρίς να έχει νέο εκκαθαριστικό ή πρέπει να περιμένει νέα εκκαθάριση ή το 410€ θα καταστεί ληξιπρόθεσμο;

Δεν θα δώσει τίποτε.Αφού έχει κάνει άιτηση για νέα εκκαθάριση θα περιμένει να του έρθει το νέο εκκαθαριστικό και θα μετράει άλλη ημερομηνία πληρωμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ευχαριστώ "αμαρτωλέ" για την απάντηση

Αρα να ξέρουμε πως όσοι υποβάλλουμε τροποποιητικές μέχρι 30/9 για πελάτες μας να τους πούμε να αγνοήσουν άφοβα το πολυεκκαθαριστικό και να περιμένουν νέο με νεά ημερομηνία πληρωμής.

Ελπίζω να το τηρήσουν αυτό και να μη δούμε τίποτα εκπλήξεις με ληξιπρόθεσμες οφειλές για όσους το κάνουν <_<

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σήμερα πήγα σε εφορία για να ρωτήσω σχετικά με την περίπτωση που κάποιος έχει κάνει αίτηση επανεκκαθάρισης της έκτακτης εισφοράς για περιπτώσεις που κάποιος έχει πάρει αποζημίωση/επίδομα τοκετού κλπ, για το αν έχει κάποια πιθανότητα να επανυπολογιστεί το ποσό της εισφοράς και να πληρώσει το σωστό ποσό μετά την επανεκκαθάριση μέχρι τις 30/9/2011.

Η προϊσταμένη των εσόδων λοιπόν μου είπε ότι αυτό το "κόβει" να γίνεται μετά από κανένα εξάμηνο και είτε θα ενημερωθούμε για το νέο εκκαθαριστικό ταχυδρομικώς είτε να ρωτήσουμε στα έσοδα.

Οπότε της λέω το πληρώνουν οι φορολογούμενοι το συγκεκριμένο ή όχι;

Και μου λέει: Ή δεν το πληρώνεις και περιμένεις να επανεκκαθαριστεί χωρίς να μπορείς να πάρεις ενημερότητα μέχρι τότε ή το πληρώνεις και όοοταν γίνει η επανεκκαθάριση ζητάς να πάρεις πίσω το ποσό.

Και έρχομαι εγώ τώρα και διερωτώμαι:

Εργαζόμενος το 2010 ο οποίος απολύθηκε επίσης το 2010 και πήρε μία...καλή αποζημίωση και τον φορολογούν ΚΑΙ για αυτή, ο οποίος έκανε αίτηση επανεκκαθάρισης της εισφοράς του Ν. 3986/2011, εκεί που είναι να πληρώσει σχεδόν 1000 ευρώ εισφορά, θα τον βάλουν να πληρώσει 5000 χιλιάδες ευρώ και μετά θα τον βάλουν να περιμένει να πάρει τα 4 χιλιάρικα πίσω; Σωθήκαμε!! Άντε πες του το!!

Πέραν τούτου, το θέμα είναι το εξής:

Με την πληρωμή του ποσού είτε ολόκληρου είτε με δόσεις, λαμβάνεται υπόψη η αίτηση επανεκκαθάρισης ή θεωρείται ότι ο φορολογούμενος αποδέχεται το ποσό της..."φουσκωμένης" εισφοράς και δε λαμβάνεται υπόψη η αίτηση για νέα επανεκκαθάριση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τη φορολογική ενημερότητα τη χρειάζεται; Αν όχι ας μην πληρώσει.

Αλλά ακόμη και αν πληρώσει τη δόση, εφόσον έχει αντίγραφο της αίτησης για νέα εκκαθάριση δεν θα μπορούν (θεωρητικά, γιατί στην Ελλάδα όλα τα μπορούν...) να του πουν ότι αποδέχτηκε την παλιά εκκαθάριση, αφού αποδεδειγμένα δεν την έχει δεχτεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να ρωτήσω και εγώ κάτι γιατί τώρα κόλλησα.

1. ο φόρος των αυτοτελώς φορολογούμενων ποσών του 659 (κωδ. 433) γιατί συνυπολογίζεται; δηλ. πληρώνεις έκτακτη εισφορά στον φόρο τον οποίο πλήρωσες;;;;;;;;; θα φάω τα κοτσίδια μου...:blink:

2. σε περίπτωση μισθωτού αφαιρούνται πρώτα τα ποσά των κρατήσεων και έτσι η εισφορά υπολογίζεται στο καθαρό του εισόδημα. σε περίπτωση όμως ελ. επαγγελματία, δεν αφαιρούνται τα ποσά των υποχρεωτικών εισφορών (κωδ. 053) αλλά η έκτακτη εισφορά υπολογίζεται σε όλο το ποσό. Να τα ξαναφαω τα κοτσίδια μου;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν θα δώσει τίποτε.Αφού έχει κάνει άιτηση για νέα εκκαθάριση θα περιμένει να του έρθει το νέο εκκαθαριστικό και θα μετράει άλλη ημερομηνία πληρωμής.

Καλησπέρα, σήμερα στην Δ.ο.υ. Χολαργού που κατέθεσα αίτηση για νέα εκκαθάριση (λανθασμένα στοιχεία στον 659 υπαιτιότητα φορολογούμενου ) μου είπαν ότι πρέπει να πληρώσουμε την Α΄δόση και τις μετέπειτα μέχρι να εκδωθεί το νέο εκκαθαριστικό και να συμψηφιστούν.. Τι στο καλό να κάνουμε? Ούτε λογισμικό δεν τους έχουν εγκαταστήσει ακόμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα, σήμερα στην Δ.ο.υ. Χολαργού που κατέθεσα αίτηση για νέα εκκαθάριση (λανθασμένα στοιχεία στον 659 υπαιτιότητα φορολογούμενου ) μου είπαν ότι πρέπει να πληρώσουμε την Α΄δόση και τις μετέπειτα μέχρι να εκδωθεί το νέο εκκαθαριστικό και να συμψηφιστούν.. Τι στο καλό να κάνουμε? Ούτε λογισμικό δεν τους έχουν εγκαταστήσει ακόμη...

Δυο πράγματα έχεις να κάνεις.Η τις πληρώνεις και στα επιστρέφουν (ζησε μάη μου) η δεν τις πληρώνεις και περιμένεις την νέα εκκαθάριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Καλησπέρα, σήμερα στην Δ.ο.υ. Χολαργού που κατέθεσα αίτηση για νέα εκκαθάριση (λανθασμένα στοιχεία στον 659 υπαιτιότητα φορολογούμενου ) μου είπαν ότι πρέπει να πληρώσουμε την Α΄δόση και τις μετέπειτα μέχρι να εκδωθεί το νέο εκκαθαριστικό και να συμψηφιστούν.. Τι στο καλό να κάνουμε? Ούτε λογισμικό δεν τους έχουν εγκαταστήσει ακόμη...

ποσο το προστιμο για συμπληρωματικη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ποσο το προστιμο για συμπληρωματικη ?

Βρε Τζαβέλα,γιατί να έχει πρόστιμο.Συμπληρωματική για τον 659 έκανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...