Προς το περιεχόμενο
  • 0

Υπολογισμός έκτακτης εισφοράς φυσικών προσώπων


broster

Ερώτηση

Έιχα την εντύπωση ότι με βάσει το νόμο τα πχ 13.000,00 € πληρώνουν :

12.000,00 -----> 0,00

1.000,00 ------> 10,00 (1.000,00 χ 1% )

Αλλά εξεπλάγη δυσάρεστα όταν είδα σε εκκαθαριστικό ότι το πάνε σε όλο το ποσό , δηλαδή :

13.000,00 χ 1% = 130,00 €

Και κάποιος που έχει 11.999,99 δεν πληρώνει ευρώ(δικάιως και δίκαια βέβαια) και κάποιος που έχει 12.000,01 θα πληρώσει 120,00 € .....

Καλά δε λέμε για 20.000,01 που το πάει ΟΛΟ με 2% (τουλάχιστον έτσι νομίζω από αυτό που είδα σε άλλο εκκαθαριστικό) ........

Μάλιστα , πίστευα ότι η αλητεία είχε και ένα όριο , αλλά πλέον δε μιλάμε για άσχετους ανθρώπους αλλά επικίνδυνους ......

Η τρομοκρατία των λευκών κολλάρων ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 277
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Ο Βενιζελος θα σου κοψει το ρευμα κ ο πάγκαλος το φαγητό , ο λοβερδος το νερό κ η Διαμαντοπουλου τα όνειρα , κ ο ΓΑΠ τον κωλο .

Αψογος για μια ακόμα φορά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΠΟΛΙΤΗΣ ( ο τόνος στο ί)

Διάβασα σχεδόν όλες τις δημοσιεύσεις και απαντήσεις σε αυτο το θέμα.

ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΗ: Ελάχιστοι έχουν διαβάσει την ΠΟΛ που δίνει τις απαντήσεις στα ερωτήματα που υποβλήθηκανε εδω!!!!

Γιατί τα θέλουμε έτοιμα? Η μήπως δεν έχουμε χρόνο να διαβάσουμε μια ΠΟΛ?

και μια προσωπική διαπίστωση: Απ ότι έχει πέσει στην αντίληψή μου, κανένας δικηγορικός σύλλογος δεν εξέφρασε άποψη επι του θέματος γιατί όμως?

1. Πέρουν τόσα πολλά που δεν τους νοιάζει να πληρώσουν?

2. Δηλώνουν τόσα λίγα που πάλι δεν τους νοιάζει?

3. Περιμένουν να εισπράξουν απο προσφυγές?

Κάθε απάντηση δεκτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πάντως αν η δήλωση είναι σωστή, κάνε το κουνέλι.....laugh.gif

Στο τέλος θα μας βάλουν να τα κατεβάσουμε από το internet για όλους τους πελάτες μας γιατί τα ΕΛΤΑ θέλουν ιδιωτικοποίηση.

Σ' αυτούς που θα βγάλουν τις εκκαθαρίσεις μετά τις 20/9 η προθεσμία θα είναι πάλι 30/09?

Γιατί τα θέλουμε έτοιμα? Η μήπως δεν έχουμε χρόνο να διαβάσουμε μια ΠΟΛ?

Πλάκα μας κάνεις και εσύ, έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΛΟΓΙΣΤΗΣ?

Σ' αυτούς που θα βγάλουν τις εκκαθαρίσεις μετά τις 20/9 η προθεσμία θα είναι πάλι 30/09?

Αν δεις κάποιο εκκαθαριστικό που ήρθε, έχει ημερομηνία έκδοσης 31/08/2011, είναι προφανές πως δεν το έστειλαν με τη χελώνα και έκανε 15 μέρες να έρθει, που θα πει πως όσα εκδόσουν μέσα στον Σεπτέμβρη, θα έχουν ημερομηνία Αυγούστου, γιαυτό και "μας" δίνουν τη δυνατότητα να το εκτυπώσουμε, μη και χάθηκε στο δρόμο κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γεια σας θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να μου πεί εάν υπολογίζονται στην έκτακτη εισφορά τα έξοδα κίνησης απο ΟΤΑ.Ακόμα νομίζω πως το οκογενεικό επίδομα που λαμβάνουν απο τον οαεδ και το βοήθημα τοκετού απο το ικα και μπαινουν στον 659 δεν υπολογιζονται ή κανω κάποιο λάθος;δεν είναι αυτά εφαπαξ παροχές ταμείων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γεια σας θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να μου πεί εάν υπολογίζονται στην έκτακτη εισφορά τα έξοδα κίνησης απο ΟΤΑ.Ακόμα νομίζω πως το οκογενεικό επίδομα που λαμβάνουν απο τον οαεδ και το βοήθημα τοκετού απο το ικα και μπαινουν στον 659 δεν υπολογιζονται ή κανω κάποιο λάθος;δεν είναι αυτά εφαπαξ παροχές ταμείων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το εκκαθαριστικό είναι ολόσωστο, δεν έχουμε κάτι ιδιαίτερο στη δήλωσή μας

απλά σκέφτομαι αν το αγνοήσω μήπως μου τα βγάλουν μετά με τίποτα προσαυξήσεις αφού αυτά

που στέλνουν τώρα λήγουν 30/09

Όπως είπε και ο συνάδελφος παραπάνω, θα βγουν και νέες εκκαθαρίσεις.

Αν πάλι δεν είσαι μέσα σε αυτούς, γιατί να τους ενοχλήσεις εσύ....rolleyes.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας.

Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας (δικηγόρος - βιβλία Β' κατ.) και φέτος είχα επιστροφή φόρου εισοδήματος πάνω από 1.500 € η οποία ελέγχθηκε από την ΔΟΥ τον Ιούλιο, χωρίς να έχω λάβει ακόμα νέο πιστωτικό εκκαθαρηστικό-ειδοποίηση καταβολής της επιστροφής μου στον Τραπεζικό μου λογαριασμό. Ενώ είχα διαβάσει (και στον κόμβο σας) ότι επίκειται συμψηφισμός επιστροφών φόρου εισοδήματος και του τριπλού χαρατσιού (κατ' ευφημισμόν έκτακτης εισφοράς). Χθες όμως έλαβα εκκαθαριστικό της τριπλης εισφοράς χρεωστικό εκ 1100 €. Γνωρίζει κανείς εάν υπάρχει επίσημη απόφαση ή έστω πρόθεση του Υ.Ο. να κάνει τον πιο πάνω συμψηφισμό ή να αρχίσω να μαζεύω τα 1100 €; Ευχαριστώ προκαταβολικά για κάθε απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γεια σας θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να μου πεί εάν υπολογίζονται στην έκτακτη εισφορά τα έξοδα κίνησης απο ΟΤΑ.Ακόμα νομίζω πως το οκογενεικό επίδομα που λαμβάνουν απο τον οαεδ και το βοήθημα τοκετού απο το ικα και μπαινουν στον 659 δεν υπολογιζονται ή κανω κάποιο λάθος;δεν είναι αυτά εφαπαξ παροχές ταμείων;

ΟΥΤΕ ΣΤΑ ΕΞΟΔΑ ΚΙΝΗΣΗΣ - ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΒΟΗΘΗΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ - ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΟΙΚΟΓΕΝΙΑΚΟ ΕΠΙΔΟΜΑ (ΑΡΘΡΟ 1 ΠΟΛ 1167/2-8-20100 ΠΑΡ 2γ) δεν πρεπει κανονικα να υπολογιζεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είναι η ...απόλυτη αλήθεια.

Σπάνια βρίσκεις χήρο, από χήρες όμως γέμισε ο τόπος.

το χιούμορ της κ χρύσας δεν νομίζω ότι επικεντρωνόταν στον αριθμό των γιαγιάδων ή των παπούδων...

για μένα ήταν καταπληκτικό το πως μετέφερε το βαρύ κλίμα από το ποστ της κ marka σε κάτι απρόσμενο και άσχετο με το θέμα αλλά πολύ πραγματικό βέβαια.....

αν έτσι φάνηκε ζητώ συγνώμη!!! όμως δεν γέλασα γι αυτό!!:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν δεις κάποιο εκκαθαριστικό που ήρθε, έχει ημερομηνία έκδοσης 31/08/2011, είναι προφανές πως δεν το έστειλαν με τη χελώνα και έκανε 15 μέρες να έρθει, που θα πει πως όσα εκδόσουν μέσα στον Σεπτέμβρη, θα έχουν ημερομηνία Αυγούστου, γιαυτό και "μας" δίνουν τη δυνατότητα να το εκτυπώσουμε, μη και χάθηκε στο δρόμο κλπ.

Μπαίνεις στο internet και σου λέει ξαναμπές μετά τις 20/09.

Εμάς πάντα κάνουν 15 μέρες να έρθουν, περιμένουμε και θαλλάσια χελώνα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα και απο μενα και καλη υπονομη σε ολους μας αφου ηδη ξεκινησανε να ερχονται πολλοι στο γραφειο με τα "ραβασακια" στα χερια.....και απο φωνες καλα παμε.

μια ερωτηση ή μαλλον δυο θα ηθελα να κανω βρε παιδια γιατι οσο διαβαζω χανομαι και με την ΔΟΥ δεν μπορεσα να βγαλω ακρη.

1) εκει που λεει : "γ) Η παροχή που καταβάλλεται εφάπαξ από τα ταμεία προνοίας και τους άλλους ασφαλιστικούς οργανισμούς στους ασφαλισμένους και τις οικογένειές τους, το εφάπαξ βοήθημα που παρέχεται σε δημόσιους υπαλλήλους και βοηθητικό προσωπικό λόγω εθελουσίας εξόδου από την υπηρεσία με παραίτηση...κλπ", η προικα που παιρνει το τεκνο απο την συνταξιοδοτηση του πατερα δεν ειναι εφαπαξ επιδομα ασφαλιστικου οργανισμου? δεν απαλλασσεται? δλδ εγω που πηρα προικα απο το μετοχικο ταμειο του στρατου λογω συνταξιοδοτησης του πατερα μου θα πληρωσω ενα 400αρι για το ευχαριστω της προικας???? και

2) οι στρατιωτικοι που υπηρετησανε καποιους μηνες στο Κοσοβο ή το Αφγανισταν απο προτροπη του δημοσιου δεν μπορουν να υπαχθουν στην ΠΟΛ.1014/22.2.2010 που αναφερει οτι δεν επιβαλλεται εκτακτη εισφορα σε δημοσιους υπαλληλους που εχουν κατοικια στην Ελλαδα αλλα υπηρετουν στην αλλοδαπη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στην εισφορά επι των αντικειμενικών δαπανών δεν έχει μείωση με βάση το ποσοστό ιδιοκτησίας?

Τρια άτομα έχουν ένα δίλιτρο θα πληρώσουν και οι τρεις όλο το ποσό?

Κάποιος με ειδικότητα στα Jeep των 2.000cc που το έχει ψάξει? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα,για 21000 δηλωθεν εισοδημα πηγαινει με 1% ως τις 20000 και μετα τα 1000 με 2%?

ή ολο με το 2% και κατι αλλο,δεν αφερουνται οι εισφορες στον οαεε?δεν σε παει με το φορολογηθεν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στην εισφορά επι των αντικειμενικών δαπανών δεν έχει μείωση με βάση το ποσοστό ιδιοκτησίας?

Τρια άτομα έχουν ένα δίλιτρο θα πληρώσουν και οι τρεις όλο το ποσό?

Κάποιος με ειδικότητα στα Jeep των 2.000cc που το έχει ψάξει? :)

Ρε συνάδελφε αφού είναι με βάση το τεκμήριο φυσικά παίζει ρόλο το ποσοστό.

Στη δήλωση κάποιου με δίλιτρο και 1/3 ιδιοκτησίας αντί για 5700 τεκμήριο θα έχει 1900 και πάνω σε αυτό το 5%... Οπότε με βάση των κωδικό των τεκμηρίων της δήλωσης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ απ'ότι γνωρίζω..

"8,5 δις ευρώ είναι μόνο οι ανεξόφλητες οφειλές του Δημοσίου προς τον ΟΣΕ"..

Γιατί λοιπόν δεν προχωράνε σε συμψηφισμό?

Αλλά και τα υπόλοιπα .. αν δεν μιλάμε για αρχαίες ιστορίες .. είναι πρόστιμα για έκδοση πλαστών & εικονικών τιμολογίων από εταιρείες φαντάσματα ..

Όταν βγει η λίστα φυσικών προσώπων θα δούμε ότι στην κορυφή είναι ο συνάδελφος απ'την Θεσσαλονίκη που είχε καταδικαστεί για το κύκλωμα επιστροφών ΦΠΑ..

Ουτε προστιμα ουτε πλαστα τιμολογια ουτε τιποτα περιεργο... οι καταπτωσεις εγγυησεων για τα δανεια ειναι και οι προμηθειες υπερ δημοσιου για αυτες τις εγγυησεις βεβαιωμενες απο την ΔΟΥ...

Ουτε 8,5 δις χρωσταει το δημοσιο στον ΟΣΕ... με τον 3891 θα συμψηφησει 8,5 δις ομολογιακα δανεια με την περιουσια του ΟΣΕ (γυρω στα 10 δις)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ουτε προστιμα ουτε πλαστα τιμολογια ουτε τιποτα περιεργο... οι καταπτωσεις εγγυησεων για τα δανεια ειναι και οι προμηθειες υπερ δημοσιου για αυτες τις εγγυησεις βεβαιωμενες απο την ΔΟΥ...

Ουτε 8,5 δις χρωσταει το δημοσιο στον ΟΣΕ... με τον 3891 θα συμψηφησει 8,5 δις ομολογιακα δανεια με την περιουσια του ΟΣΕ (γυρω στα 10 δις)...

Για το πρώτο μέρος δεν κατανόησες.. αναφερόταν στους υπόλοιπους της λίστας.

Για το δεύτερο δεν μας τα λες καλά..

Το δημόσιο δεν έδεινε τις επιχορηγήσεις που απ'τον Νόμο προβλεπόταν και αντ'αυτού υποχρέωνε τον ΟΣΕ να δανείζεται για να επεκταθεί..

ο 3891 είναι το αποτέλεσμα του ξεπουλήματος..

http://www.iospress.gr/ios2010/ios20100926.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για το πρώτο μέρος δεν κατανόησες.. αναφερόταν στους υπόλοιπους της λίστας.

Για το δεύτερο δεν μας τα λες καλά..

Το δημόσιο δεν έδεινε τις επιχορηγήσεις που απ'τον Νόμο προβλεπόταν και αντ'αυτού υποχρέωνε τον ΟΣΕ να δανείζεται για να επεκταθεί..

ο 3891 είναι το αποτέλεσμα του ξεπουλήματος..

http://www.iospress....ios20100926.htm

ναι , εχεις δικιο... απλα δεν το εμφανιζει στα βιβλια του... μετα ερχεται ο ελεγχος, δεν αναγνωριζει τη ζημια και ριχνει λογιστικες διαφορες, φορο στην αναπροσαρμογη κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στο Ε3 δεν εμφανίζεται πουθενά.

Ωστόσο όμως, είναι επιδότηση, είναι ένα ποσό που έχεις εισπράξει και μπορείς να το χρησιμοποίησεις ελεύθερα.....

Είναι απαλλασσόμενο -> 659....

Συναδελφε η επιδοτηση ειναι κεφαλαιουχικου χαρακτηρα.Δηλαδη την εισπραττεις για κεφαλαιο στην εναρξη της επιχειρησης σου.δεν εχει καμμια σχεση με το φορολογητεο ή αφορολογητο εισοδημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συναδελφε η επιδοτηση ειναι κεφαλαιουχικου χαρακτηρα.Δηλαδη την εισπραττεις για κεφαλαιο στην εναρξη της επιχειρησης σου.δεν εχει καμμια σχεση με το φορολογητεο ή αφορολογητο εισοδημα.

Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω...

Την επιχορήγηση δεν στη δίνουνε αν δεν δούνε εξοφλημένα παραστατικά, δλδ πρέπει να έχεις τα χρήματα από μόνος σου για να ξεκινήσεις... Δεν σου επιχορηγούνε συγκριμένο εξοπλισμό, δεν σου λένε πάρτα και άνοιξε επιχείρηση.... Αφού ανοίξεις, σου λένε πάρτα....

Επίσης, που το είδες ότι είναι κεφαλαιουχικού χαρακτήρα...??

Ότι θες τη κάνεις......

Και θέλετε να το δούμε αλλιώς...????

Έστω ΝΕΕ, με 10.000 ευρώ στην τράπεζα....

Τα ρίχνει όλα στην επιχείρηση και κάνει τζίρο 30.000..

Παίρνει και την επιχορήγηση 12.000.....

Τι θα έχει στο τέλος ως καθαρή αύξηση του εισοδήματός του...???

Αρχ = 10.000

Μείον:

Δαπάνες = 10.000

Πλέον:

Έσοδα = 30.000

Επιχορήγηση = 12.000

Τελ = 42.000

Άρα η καθαρή αύξηση του εισοδήματός του θα είναι

Τελ - Αρχ = 42.000-10.000 = 32.000

Δλδ τα κέρδη από την επιχείρηση (20.000) πλέον της επιδότησης......

Είναι πραγματικά χρήματα, που κανείς δεν τον υποχρεώνει να τα επενδύσει στην επιχείρηση, δεν υπάρχει τέτοιος περιορισμός....

Επομένως, όταν πάει να κάνει μια αγορά, γιατί να μην μπορεί να τη δικαιολογήσει με αυτά τα χρήματα...?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω...

Την επιχορήγηση δεν στη δίνουνε αν δεν δούνε εξοφλημένα παραστατικά, δλδ πρέπει να έχεις τα χρήματα από μόνος σου για να ξεκινήσεις... Δεν σου επιχορηγούνε συγκριμένο εξοπλισμό, δεν σου λένε πάρτα και άνοιξε επιχείρηση.... Αφού ανοίξεις, σου λένε πάρτα....

Επίσης, που το είδες ότι είναι κεφαλαιουχικού χαρακτήρα...??

Ότι θες τη κάνεις......

Και θέλετε να το δούμε αλλιώς...????

Έστω ΝΕΕ, με 10.000 ευρώ στην τράπεζα....

Τα ρίχνει όλα στην επιχείρηση και κάνει τζίρο 30.000..

Παίρνει και την επιχορήγηση 12.000.....

Τι θα έχει στο τέλος ως καθαρή αύξηση του εισοδήματός του...???

Αρχ = 10.000

Μείον:

Δαπάνες = 10.000

Πλέον:

Έσοδα = 30.000

Επιχορήγηση = 12.000

Τελ = 42.000

Άρα η καθαρή αύξηση του εισοδήματός του θα είναι

Τελ - Αρχ = 42.000-10.000 = 32.000

Δλδ τα κέρδη από την επιχείρηση (20.000) πλέον της επιδότησης......

Είναι πραγματικά χρήματα, που κανείς δεν τον υποχρεώνει να τα επενδύσει στην επιχείρηση, δεν υπάρχει τέτοιος περιορισμός....

Επομένως, όταν πάει να κάνει μια αγορά, γιατί να μην μπορεί να τη δικαιολογήσει με αυτά τα χρήματα...?????

ΣΕ ΒΙΒΛΙΑ Γ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΙΣΤΩΘΕΙ Η ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ 12.000,00 ?

ΟΙ ΑΓΡΟΤΕΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΤΙΣ ΜΗ ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΕΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ ΤΟΥ 477

ΓΙΑ ΚΑΛΥΨΗ ΤΕΚΜΗΡΙΟΥ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

να ρωτήσω κι εγώ κάτι, σε περίπτωση που κάποιος δεν έχει υποβάλλει δηλώσεις (θα τις υποβάλλει τώρα με τον 4002) με το εκκαθαριστικό των έκτακτων αυτών χαρατσιών τί θα γίνει θα εκδοθεί μετά εκ νέου?

Άκυρο το βρήκα (στραβά τα έχω?)

6. Στις περιπτώσεις που η ΓΓΠΣ δεν διαθέτει στοιχεία για την ορθή εκκαθάριση, τότε οι υπόχρεοι φορολογούμενοι, εφόσον διαπιστώσουν λάθος, κατά τη παραλαβή του εκκαθαριστικού σημειώματος, υποβάλλουν στην αρμόδια Δ.Ο.Υ., κατά περίπτωση, είτε αίτηση για διαγραφή μέρους ή ολόκληρου του βεβαιωθέντος ποσού, είτε τροποποιητική δήλωση. Η Δ.Ο.Υ. θα προβεί σε διαγραφή ή σε νέα εκκαθάριση, σύμφωνα με τις οδηγίες που θα δοθούν απο τη ΓΓΠΣ. Το νεο ποσο που θα προκύπτει, καταβαλλεται μόνο στη Δ.ΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ έχω την εξής απορία...

Τελικά οι αποζημιώσεις απολύσεως υπολογίζονται ή όχι για την έκτακτη εισφορά???

Άλλοι λένε ότι ναι, άλλοι όχι και ένας πελάτης που πήγε εφορία, του είπαν ότι έγινε λάθος αλλά τελικά ετεροχρονισμένα του είπαν ότι δεν είναι λάθος...

Τι μύλος και αυτός!!! Καμία ιδέα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω μια περίπτωση που ξέρω ότι μάλλον είναι σωστή απλά δεν έχω καταλάβει τον τύπο με τον οποίο βγαίνει, και κάποιος συνάδελφος νωρίτερα το επισήμανε για κλιμάκιο εισοδήματος οριακά πάνω από 20.000

εισόδημα 100.445,31

εισφορά αλληλεγγύης 3.444,35

προφανώς δεν βγήκε με 4%...

προφανώς το σύστημα τσέκαρε ότι 100.445,31 - 4% = 96427,50 που είναι μικρότερο από το όριο των 97.000,10 που θέτει για τον υπολογισμό του 4%.

Ε, μα δεν μπορώ να καταλάβω πως βγαίνει μια εισφορά με συντελεστή περίπου 3,4%.....

Μπερδεύτηκα λίγο και η ΠΟΛ δεν με βοήθησε ιδιαίτερα πέρα από το ότι μάλλον είναι σωστό αλλά δεν ξέρω πως βγαίνει.... laugh.gif

Όποιος δώσει βοήθεια τον κερνάω.... tongue.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Το ποσό της έκτακτης εισφοράς περιορίζεται αναλόγως, σε κάθε περίπτωση ώστε το εναπομένον εισόδημα μετά την αφαίρεση της ειδικής εισφοράς να μην είναι μικρότερο από το ποσό που προκύπτει από την εφαρμογή του αμέσως μικρότερου συντελεστή στο άνω όριο του προηγούμενου κλιμακίου. Πιο συγκεκριμένα, το καθαρό ποσό που απομένει μετά από την αφαίρεση της ειδικής εισφοράς του κλιμακίου με συντελεστή ένα τοις εκατό (1%), δε μπορεί να είναι μικρότερο από 12.000,99 ευρώ, το καθαρό ποσό του κλιμακίου με συντελεστή δύο τοις εκατό (2%) δε μπορεί να είναι μικρότερο από 19.800,98 ευρώ, το καθαρό ποσό του κλιμακίου με συντελεστή τρία τοις εκατό (3%) δε μπορεί να είναι μικρότερο από 49.000,97 ευρώ και τέλος τα καθαρό ποσό του κλιμακίου με συντελεστή τέσσερα τοις εκατό (4%) δε μπορεί να είναι μικρότερο από 97.000,96 ευρώ.

Αν είχε 100000,99 - 3% = 97000,96

Δεν μπορεί να πέσει κάτω απ'αυτό.

Άρα η εισφορά περιορίζεται στο 100445,31 - 97000,96 = 3444,35.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...