Προς το περιεχόμενο
  • 0

Υπολογισμός έκτακτης εισφοράς φυσικών προσώπων


broster

Ερώτηση

Έιχα την εντύπωση ότι με βάσει το νόμο τα πχ 13.000,00 € πληρώνουν :

12.000,00 -----> 0,00

1.000,00 ------> 10,00 (1.000,00 χ 1% )

Αλλά εξεπλάγη δυσάρεστα όταν είδα σε εκκαθαριστικό ότι το πάνε σε όλο το ποσό , δηλαδή :

13.000,00 χ 1% = 130,00 €

Και κάποιος που έχει 11.999,99 δεν πληρώνει ευρώ(δικάιως και δίκαια βέβαια) και κάποιος που έχει 12.000,01 θα πληρώσει 120,00 € .....

Καλά δε λέμε για 20.000,01 που το πάει ΟΛΟ με 2% (τουλάχιστον έτσι νομίζω από αυτό που είδα σε άλλο εκκαθαριστικό) ........

Μάλιστα , πίστευα ότι η αλητεία είχε και ένα όριο , αλλά πλέον δε μιλάμε για άσχετους ανθρώπους αλλά επικίνδυνους ......

Η τρομοκρατία των λευκών κολλάρων ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 277
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Σε ευχαριστώ καταρχήν, η απορία μου είναι αν σωστά προσμερτά στο συνολικό εισόδημα το ταμείο ανεργίας η είναι λάθος;

Σωστα το προσμετρά.

Τι δεν φορολογείται:

-Μισθοί, συντάξεις, πάγια αντιμισθία αναπήρων σε ποσοστό άνω του 80%.

-Εφάπαξ παροχές ταμείων, εφάπαξ επιδόματα κλπ

-Αποζημιώσεις λόγω απόλυσης

-Το επίδομα ανεργίας του 2010 έστω και αν για κάποιους μήνες είχατε εισόδημα (το 2010) και κατά το 2011 δεν έχετε πραγματικό εισόδημα.-Αυτοκίνητο πάνω από 1.929 κ.ε. Άνω των 10 ετών

Το 2010 είχε 10000 εισόδημα και 3000 ταμείο ανεργίας. Προσμερτά το ταμείο ανεργίας στο συνολικό εισόδημα και του βγάζει να πληρώσει.

Εαν το 2010 λάμβανε ταμείο ανεργίας το 2011 έχει εισόδημα για κάποιους μήνες αλλά πάλι τώρα έχει κάρτα ανεργίας σε ισχύ εξαιρείται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΗ

Συνάδελφοι ... την γνώμη σας!!!!!!

Οι έμποροι Λαικών Αγορών που στο Μητρώο της ΔΟΥ έχουν 4 η 5 η 6 υποκαταστήματα συν ένα της έδρας .... θα πληρώσουν τέλος επιτηδεύματος 300,00 ευρώ για κάθε υποκατάστημα? Δηλαδή άν έχουν 5 θέσεις σε Λαικές Αγορές και ένα η έδρα (βλέπε οικία).... θα πληρώσουν 6 χ 300,00 ευρώ = 1800,00 ευρώ τέλος επιτηδεύματος? ήρθε σε πελάτη μου για αυτό το παραθέτω!! έχει λογική αυτό? έκανα ερώτημα στο υπουργείο (μέσω fax) και περιμένω απάντηση, αλλά θα ήθελα και την γνώμη σας!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα, η επιδοτηση απο τον οαεδ για ΝΕΕ, δηλωθηκε στο 659, συνυπολογιστηκε στην εκτακτη εισφορα, μπορει να γινει τροποποιητικη ΔΦΕ και να αφαιρεθει το ποσο, και να ξαναγίνει εκκαθάριση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

NG

Δεν θα σου κάνουν δεκτή την τροποποιητική γιατί καλός δηλώθηκε . ΄Ασε που χαλάς πιθανό αυτοέλενχο

Αλλά απ΄οτι κατάλαβα είσαι νέος οπότε δικαιούσε απαλλαγή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα,

οι νέοι κάτω των 30 δεν εξαιρούντε από την πληρωμή??γιατι έχει έρθει έκτακτη εισφορα σε νέο 27 ετών...

οχι.πληρωνουν κανονικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εάν δεν πληρώσουμε μέχρι 30/9 τι γίνεται ?

εσοδα ειναι. πιστευω πιθανη προσαυξηση του φορου 1% ανα μηνα καθυστερησης πληρωμης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα, η επιδοτηση απο τον οαεδ για ΝΕΕ, δηλωθηκε στο 659, συνυπολογιστηκε στην εκτακτη εισφορα, μπορει να γινει τροποποιητικη ΔΦΕ και να αφαιρεθει το ποσο, και να ξαναγίνει εκκαθάριση?

εδω λενε οποιοι δεν βαλανε ποσα αφορολογητα στον 659 να κανουν συμπληρωματικες δηλωσεις για να υπολογιστει νεα εισφορα. διαβασε στη σελιδα #3 απο το παρον topic την αποψη των συναδελφων για την επιχορηγηση οαεδ. και εγω την εβαλα στον 659 και θα πληρωσω τα κερατα μου. αμαρτολε βαζω στον 659" λειτουργικα" την επιχορηγηση σε περιπτωση που θελω να αγορασω κανει στο μελλον για να εχω αποταμιευση μεσω φορολογικης δηλωσεις . ξεραμε οτι ο Beni θα μας παρει την επιχορηγηση πισω με δοσεις? χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εάν δεν πληρώσουμε μέχρι 30/9 τι γίνεται ?

Ο Βενιζελος θα σου κοψει το ρευμα κ ο πάγκαλος το φαγητό , ο λοβερδος το νερό κ η Διαμαντοπουλου τα όνειρα , κ ο ΓΑΠ τον κωλο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αιτηση για νεα εκκαθαριση εαν:

ε.εφοσον λαμβανεται επιδομα ανεργιας εστω και αν το 2010 ειχατε εισοδημα και δεν εχετε πραγματικα εισοδηματα κατα το χρονο της παραπανω εισφορας.

το 2010 μισθωτος δουλευε και απολυθηκε και το 2011 ειναι ταμειο ανεργιας. πληρωνει την εισφορα ?

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε μέλος Ο.Ε. ήρθε προσθετικά το ποσό της Επιχειρηματικής Αμοιβής κωδ.403 Ε1 με τα καθαρά κέρδη από εταιρείες κωδ.431 Ε1 είναι δυνατόν ρε παιδιά ?

Αφού δεν μιλάμε για επιπλέον εισόδημα ?:blink:

Μίλησα με ΔΟΥ και μου είπαν ότι απο την στιγμή που δεν το γράφει το σημείωμα στους λόγους για αίτημα νέας εκκαθάρισης τελείωσε πρέπει να πληρωθεί .

Πώς λέτε να χειριστώ αυτό τώρα το καινούργιο ?:angry:ή :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε μέλος Ο.Ε. ήρθε προσθετικά το ποσό της Επιχειρηματικής Αμοιβής κωδ.403 Ε1 με τα καθαρά κέρδη από εταιρείες κωδ.431 Ε1 είναι δυνατόν ρε παιδιά ?

Αφού δεν μιλάμε για επιπλέον εισόδημα ?:blink:

Μίλησα με ΔΟΥ και μου είπαν ότι απο την στιγμή που δεν το γράφει το σημείωμα στους λόγους για αίτημα νέας εκκαθάρισης τελείωσε πρέπει να πληρωθεί .

Πώς λέτε να χειριστώ αυτό τώρα το καινούργιο ?:angry:ή :rolleyes:

Σωστο ειναι.

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι παραξενευεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε μέλος Ο.Ε. ήρθε προσθετικά το ποσό της Επιχειρηματικής Αμοιβής κωδ.403 Ε1 με τα καθαρά κέρδη από εταιρείες κωδ.431 Ε1 είναι δυνατόν ρε παιδιά ?

Αφού δεν μιλάμε για επιπλέον εισόδημα ?:blink:

Μίλησα με ΔΟΥ και μου είπαν ότι απο την στιγμή που δεν το γράφει το σημείωμα στους λόγους για αίτημα νέας εκκαθάρισης τελείωσε πρέπει να πληρωθεί .

Πώς λέτε να χειριστώ αυτό τώρα το καινούργιο ?:angry:ή :rolleyes:

Η επιχειρηματική αμοιβή, που είναι εισόδημα, σου έκανε εντύπωση?

Ο φόρος που αναλογούσε στην επιχειρηματική αμοιβή και το προσθέτουν δεν σου έκανε εντύπωση?

Εκτός και αν δεν έβαλες τον φόρο που αναλογεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΗ

Συνάδελφοι ... την γνώμη σας!!!!!!

Οι έμποροι Λαικών Αγορών που στο Μητρώο της ΔΟΥ έχουν 4 η 5 η 6 υποκαταστήματα συν ένα της έδρας .... θα πληρώσουν τέλος επιτηδεύματος 300,00 ευρώ για κάθε υποκατάστημα? Δηλαδή άν έχουν 5 θέσεις σε Λαικές Αγορές και ένα η έδρα (βλέπε οικία).... θα πληρώσουν 6 χ 300,00 ευρώ = 1800,00 ευρώ τέλος επιτηδεύματος? ήρθε σε πελάτη μου για αυτό το παραθέτω!! έχει λογική αυτό? έκανα ερώτημα στο υπουργείο (μέσω fax) και περιμένω απάντηση, αλλά θα ήθελα και την γνώμη σας!!!!!!!!!

ΚΑΠΟΙΑ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΩΤΕΡΩ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν μου έκανε η Ε.Α . εντύπωση που είναι εισόδημα αλλά τα Καθαρά Κέρδη 431 που έχουν φορολογηθεί είδη , και έχει πληρωθεί ο φόρος και ο φόρος που δεν είναι εισόδημα, και ανήκει στον πίνακα με τα πληροφοριακά Ε1 , εντάξει το 659 τα υπόλοιπα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΓΙΑ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΗ

Τελικά δεν έχουμε δει τίποτα ακόμη .Φοβάμαι αν κρίνω από την απάντηση που πείρα και εγώ από την ΔΟΥ ότι η απάντηση θα είναι ότι πρέπει να πληρωθεί .

Αν σου έρθει απάντηση σε παρακαλώ πεσμας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Δεν μου έκανε η Ε.Α . εντύπωση που είναι εισόδημα αλλά τα Καθαρά Κέρδη 431 που έχουν φορολογηθεί είδη , και έχει πληρωθεί ο φόρος και ο φόρος που δεν είναι εισόδημα, και ανήκει στον πίνακα με τα πληροφοριακά Ε1 , εντάξει το 659 τα υπόλοιπα ?

Μα νομίζω ότι σαφώς είναι εισόδημα , απλά είναι φορολογημένο στο όνομα της εταιρείας όπως πολλά αλλα εισοδήματα τα οποία είναι είδη φορολογημένα αλλά τα συμπεριλαμβάνει για τον υπολογισμό της εισφοράς πχ τόκοι καταθέσεων.

Τώρα για το φόρο και στους μισθωτούς μέσα στο συνολικό καθαρό εισόδημα που δηλώθηκε συμπεριλαμβάνεται και ο Φόρος μισθωτών.

Δεν λέω ότι είναι σωστό αλλά μήοως είναι το μόνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΗ

ΓΙΑ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΗ

Τελικά δεν έχουμε δει τίποτα ακόμη .Φοβάμαι αν κρίνω από την απάντηση που πείρα και εγώ από την ΔΟΥ ότι η απάντηση θα είναι ότι πρέπει να πληρωθεί .

Αν σου έρθει απάντηση σε παρακαλώ πεσμας.

ΟΚ ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτοκίνητο πάνω από 1929 κυβικά με έτος πρώτης κυκλοφορίας στην Ελλάδα το 2001 , μοντέλο 1975 που έχει έρθει από Γερμανία θα κάνω αίτηση για νέα εκκαθάριση αφού τα πραγματικά χρόνια παλαιότητας είναι 35?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο Βενιζελος θα σου κοψει το ρευμα κ ο πάγκαλος το φαγητό , ο λοβερδος το νερό κ η Διαμαντοπουλου τα όνειρα , κ ο ΓΑΠ τον κωλο .

Ο Πάγκαλος δεν θα σου κόψει απλά το φαγητό, θα το φάει σαδιστικά μπροστά σου και θα σε αφήσει νηστικό..... laugh.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι ... την γνώμη σας!!!!!!

Οι έμποροι Λαικών Αγορών που στο Μητρώο της ΔΟΥ έχουν 4 η 5 η 6 υποκαταστήματα συν ένα της έδρας .... θα πληρώσουν τέλος επιτηδεύματος 300,00 ευρώ για κάθε υποκατάστημα? Δηλαδή άν έχουν 5 θέσεις σε Λαικές Αγορές και ένα η έδρα (βλέπε οικία).... θα πληρώσουν 6 χ 300,00 ευρώ = 1800,00 ευρώ τέλος επιτηδεύματος? ήρθε σε πελάτη μου για αυτό το παραθέτω!! έχει λογική αυτό? έκανα ερώτημα στο υπουργείο (μέσω fax) και περιμένω απάντηση, αλλά θα ήθελα και την γνώμη σας!!!!!!!!!

Καλησπέρα ,

Γιατί έχετε τόσα υποκαταστήματα .

Η κάθε λαϊκή δεν θεωρείται υποκατάστημα.

Μήπως μας λες κάτι λάθος.

Εγώ έχω έμπορους λαΪκών αγορών με έδρα το σπίτι τους .

Η έννοια του υποκαταστήματος είναι κάτι πολύ συγκεκριμένο.

Πόσες ταμειακές έχει ο πελάτης σου ?

Για ξαναδες το λίγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα ,

Γιατί έχετε τόσα υποκαταστήματα .

Η κάθε λαϊκή δεν θεωρείται υποκατάστημα.

Μήπως μας λες κάτι λάθος.

Εγώ έχω έμπορους λαΪκών αγορών με έδρα το σπίτι τους .

Η έννοια του υποκαταστήματος είναι κάτι πολύ συγκεκριμένο.

Πόσες ταμειακές έχει ο πελάτης σου ?

Για ξαναδες το λίγο

Νομίζω ότι εννοεί τους πάγκους σε κλειστή αγορά (π.χ Βαρβάκειος) που λειτουργούν καθημερινά.

Και να πω και του στραβού το δίκιο, αν έχει 5 πάγκους στη Βαρβάκειο, ε, κάτι θα κονομάει για τη βγάλει με την έκτακτη εισφορά (δε λέω ότι είναι δίκαιη, αλλά όχι ότι δεν βγάζει και τίποτα....) rolleyes.gif

Και εκεί ο κάθε πάγκος έχει δικό του μισθωτήριο από το δήμο και θεωρείται υποκατάστημα ο κάθε ένας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτοκίνητο πάνω από 1929 κυβικά με έτος πρώτης κυκλοφορίας στην Ελλάδα το 2001 , μοντέλο 1975 που έχει έρθει από Γερμανία θα κάνω αίτηση για νέα εκκαθάριση αφού τα πραγματικά χρόνια παλαιότητας είναι 35?

Από την επιβολή της έκτακτης εισφοράς εξαιρούνται τα επιβατικά αυτοκίνητα ιδιωτικής χρήσης με παλαιότητα άνω των δέκα (10) ετών από το έτος πρώτης κυκλοφορίας τους στην Ελλάδα, καθώς και τα επιβατικά αυτοκίνητα ιδιωτικής χρήσης αναπήρων, τα οποία απαλλάσσονται από τα τέλη κυκλοφορίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΗΓΑΙΝΩ ΤΟ ΠΡΩΙ ΣΤΗΝ ΜΙΑ ΕΦΟΡΙΑ ΜΕ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΓΙΑ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΣΤΟΝ 659 ΜΗΜΠΩΣ ΚΑΙ ΑΦΑΙΡΕΘΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΛΥΤΩΣΕΙ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΤΟ 1%, ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΑΦΑΙΡΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΙΣΦΟΡΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΕΦΑΠΑΞ ΕΠΙΔΟΜΑ...ΟΛΑ ΚΑΛΑ

ΠΗΓΑΙΝΩ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΧΑΡΤΙ ΓΙΑ ΑΛΛΟΝ ΠΕΛΑΤΗ , ΑΛΛΑ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΑΦΑΙΡΟΥΣΑΝ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΗΠΑΓΕΤΑΙ ΛΕΕΙ ΣΤΑ ΕΦΑΠΑΞ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ....

Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΤΟΥ ΚΑΤΕΒΕΙ ΣΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ....

ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...