Προς το περιεχόμενο
  • 0

Υπολογισμός έκτακτης εισφοράς φυσικών προσώπων


broster

Ερώτηση

Έιχα την εντύπωση ότι με βάσει το νόμο τα πχ 13.000,00 € πληρώνουν :

12.000,00 -----> 0,00

1.000,00 ------> 10,00 (1.000,00 χ 1% )

Αλλά εξεπλάγη δυσάρεστα όταν είδα σε εκκαθαριστικό ότι το πάνε σε όλο το ποσό , δηλαδή :

13.000,00 χ 1% = 130,00 €

Και κάποιος που έχει 11.999,99 δεν πληρώνει ευρώ(δικάιως και δίκαια βέβαια) και κάποιος που έχει 12.000,01 θα πληρώσει 120,00 € .....

Καλά δε λέμε για 20.000,01 που το πάει ΟΛΟ με 2% (τουλάχιστον έτσι νομίζω από αυτό που είδα σε άλλο εκκαθαριστικό) ........

Μάλιστα , πίστευα ότι η αλητεία είχε και ένα όριο , αλλά πλέον δε μιλάμε για άσχετους ανθρώπους αλλά επικίνδυνους ......

Η τρομοκρατία των λευκών κολλάρων ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 277
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Εχει κανείς καμμιά ιδέα....στο Εντυπο τα στοιχεία για τα ΕΙΧ του φορολογούμενου πάνω στα οποία υπολογίζεται φορος 5% επι της αντικειμενικής τα παίρνει απο το Ε1 που αυτός έχει υποβάλλει Ή απο το e-οχήματα που είναι πιο πλήρες ?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΑΓΡΟΤΗΣ ΚΑΝΟΝΙΚΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΜΕ ΕΝΑΡΞΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΤΗΝ 01/10/2010 ΤΟΥ ΗΡΘΕΕΙΔΙΚΗ ΕΙΣΦΟΡΑ 300 €. ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

εχω το ίδιο

δεν έχει υποχρέωση καταβολής του φόρου

κάτι δεν έχεις καλά στο μητρώο

δεσ το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχει κανείς καμμιά ιδέα....στο Εντυπο τα στοιχεία για τα ΕΙΧ του φορολογούμενου πάνω στα οποία υπολογίζεται φορος 5% επι της αντικειμενικής τα παίρνει απο το Ε1 που αυτός έχει υποβάλλει Ή απο το e-οχήματα που είναι πιο πλήρες ?!

τί είναι το e-οχήματα Νικόλα;

καλόοοο μου έφτιαξες την μέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τί είναι το e-οχήματα Νικόλα;

καλόοοο μου έφτιαξες την μέρα

https://www.gsis.gr/evehicles/html/index.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νίκο το γνωρίζω και απο την καλή και απο την ανάποδη το e-οχήματα και αν ψάξεις λίγο θα δεις τα σχόλια που έχω κάνει γι'αυτή την εφαρμογή την περίοδο των δηλώσεων που χτυπιόμουν να ξεκλειδώσουν τον πίνακα με τα οχήματα γιατι εμφάνιζε στην δήλωση ότι ήθελε

Αν και τώρα που το ξανασκέφτομαι....έχεις δίκιο είναι πιο πλήρες...έχει ότι όχημα έχει αποκτήσει κάποιος από αρχής κόσμου (κεπυο ήθελα να πω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το "γέλιο" θα είναι όταν θα αρχίσουν να έρχονται τέτοια σημειώματα στους πεθαμένους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το "γέλιο" θα είναι όταν θα αρχίσουν να έρχονται τέτοια σημειώματα στους πεθαμένους

β) Υπόχρεος σε καταβολή της εισφοράς είναι το φυσικό πρόσωπο στο όνομα του οποίου βεβαιώνεται αυτή. Για τους έγγαμους, εφόσον συντρέχει περίπτωση της παραγράφου 1 του άρθρου 5 του Κ.Φ.Ε., η οφειλή για εισφορά που αναλογεί στα εισοδήματά τους βεβαιώνεται χωριστά και η ευθύνη της καταβολής βαρύνει κάθε σύζυγο. Σε περίπτωση θανάτου του υπόχρεου, οι κληρονόμοι του ευθύνονται για την καταβολή της εισφοράς, ανάλογα με το ποσοστό της κληρονομικής τους μερίδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

β) Υπόχρεος σε καταβολή της εισφοράς είναι το φυσικό πρόσωπο στο όνομα του οποίου βεβαιώνεται αυτή. Για τους έγγαμους, εφόσον συντρέχει περίπτωση της παραγράφου 1 του άρθρου 5 του Κ.Φ.Ε., η οφειλή για εισφορά που αναλογεί στα εισοδήματά τους βεβαιώνεται χωριστά και η ευθύνη της καταβολής βαρύνει κάθε σύζυγο. Σε περίπτωση θανάτου του υπόχρεου, οι κληρονόμοι του ευθύνονται για την καταβολή της εισφοράς, ανάλογα με το ποσοστό της κληρονομικής τους μερίδας.

Δεν διαφωνώ αλλά άντε να το εξηγήσεις αυτό στην κάθε γιαγιά που θα έρθει κλαίγοντας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Σε περίπτωση που υποβάλλουμε τροποποιητική Ε1 στη ΔΟΥ σε κωδικούς που δεν επηρεάζουν τον τελικό φόρο εισοδήματος (πχ 659-660) αλλά επηρεάζουν τον κεφαλικό φόρο ακολουθείται η παρακάτω διαδικασία;

1) Υποβολή τροποποιητικής Ε1 στη ΔΟΥ

2) Αγνοούμε το ποσό της έκτακτης εισφοράς που είναι για 30/9/2011 και δεν έχουμε φόβο για προσαυξήσεις

3) Αναμονή παραλαβής ταχυδρομικώς του νέου εκκαθαριστικού

4) Αναμονή παραλαβής ταχυδρομικώς της νέας έκτακτης εισφοράς και τότε πληρωμή στην τράπεζα

Ξεχνάω κάτι ή κάνω κάπου λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεστε λιγο και αυτο και πειτε την γνωμη σας...

τετοιοι συλλογοι φορολογουμενων υπαρχουν λεει, στις περισσοτερες χωρες της ΕΕ

μηπως , εφοσον εμεις δεν μπορουμε να οργανωθουμε, θα ηταν σκοπιμο να ενισχυσουμε αλλες προσπαθειες ?

Μηπως οπως και ναχει , θα επρεπε να πληρωσουμε , αν πληρωσουμε , με επιφυλαξη ?

http://www.forologou...alink/9963.html

εγώ συμφωνώ!!!

κ.χρύσα με την άδεια σας,το πάω μια βόλτα στον τοίχο μου στο φατσοβιβλίο για ενημέρωση των φίλων μου:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν διαφωνώ αλλά άντε να το εξηγήσεις αυτό στην κάθε γιαγιά που θα έρθει κλαίγοντας

αυτη ειναι η μεγαλη τραγωδια ....οι παππουδες πεθαινουν νωρις ....!!!!! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αυτη ειναι η μεγαλη τραγωδια ....οι παππουδες πεθαινουν νωρις ....!!!!! :P

καλό!!!

γελάτε γιατί χανόμαστε!!!!!!!!:lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλό!!!

γελάτε γιατί χανόμαστε!!!!!!!!:lol: :lol: :lol:

Με τι να γελάσουμε?Με το "οι παππούδες πεθαίνουν νωρίς"?

Για γέλια είναι η για κλάμματα?rolleyes.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγώ συμφωνώ!!!

κ.χρύσα με την άδεια σας,το πάω μια βόλτα στον τοίχο μου στο φατσοβιβλίο για ενημέρωση των φίλων μου:)

ναι εννοειται δεν ειναι καν δικο μου , κι εγω εκει το βρηκα !!!!

αλλα γιατι δεν του δωσανε καμμια σημασια αραγε ?

κατι δεν τους αρεσει ή οταν ερχεται η ωρα να προβουμε σε πραξεις κολωνουμε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Eίναι 14/9 και δεν έχουν στείλει ειδοποίηση για έκτακτη εισφορά που λήγει 30/9.

Μπήκα με τους κωδικούς των πελατών και τύπωσα για μερικούς για να είναι προετοιμασμένοι.

Όλα λήγουν τέλος Σεπτεμβρίου και σε ελάχιστους τα έχουν αποστείλει ταχυδρομικώς.

Στη ΔΟΥ το πρωί πάντως γινότανε χαμός με τις αιτήσεις νέας εκκαθάρισης γι΄αυτούς που

εντός του 2010 είχαν λάβει αποζημίωση και καλούνται να πληρώσουν έκτακτη εισφορά γι΄αυτό.

Πήγαινε λέει στον ΟΑΕΔ, πάρε βεβαίωση, κάνε αίτηση κλπ. για να αφαιρεθεί τελικά το συγκεκριμένο

ποσό.ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΤΙ ΦΤΑΙΜΕ??

Eίναι 14/9 και δεν έχουν στείλει ειδοποίηση για έκτακτη εισφορά που λήγει 30/9.

Μπήκα με τους κωδικούς των πελατών και τύπωσα για μερικούς για να είναι προετοιμασμένοι.

Όλα λήγουν τέλος Σεπτεμβρίου και σε ελάχιστους τα έχουν αποστείλει ταχυδρομικώς.

Στη ΔΟΥ το πρωί πάντως γινότανε χαμός με τις αιτήσεις νέας εκκαθάρισης γι΄αυτούς που

εντός του 2010 είχαν λάβει αποζημίωση και καλούνται να πληρώσουν έκτακτη εισφορά γι΄αυτό.

Πήγαινε λέει στον ΟΑΕΔ, πάρε βεβαίωση, κάνε αίτηση κλπ. για να αφαιρεθεί τελικά το συγκεκριμένο

ποσό.ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ

ΕΧΕΙ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΤΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΑΝ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ ΕΙΣΦΟΡΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΑΠΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΙΑΚΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤA ΟΑΕΔ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γνωρίζει κανείς για ποιό λόγο υπολογίζεται στο εισόδημα για έκτακτη εισφορά και το ποσό του φόρου σε αυτοτελή φορολογία; δλδ. δεν στέκει καθόλου. Δείτε την εικόνα του σημειώματος που πήγε σε μισθωτό.

dsci0419.jpg

Ξέρει κανείς γιατί για τα κέρδη που φορολογούνται στο όνομα της ΟΕ κωδ. 431 του πίνακα 6 φορολογειται και ο φόρος που καταβλήθηκε κωδ. 433 πίνακας 6 απο την εταιρεία για τα εισοδήματα αυτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με τι να γελάσουμε?Με το "οι παππούδες πεθαίνουν νωρίς"?

Για γέλια είναι η για κλάμματα?rolleyes.gif

ελάτε κ.amartole... μη μου πειτε ότι δεν πιάσατε (ειδικά εσείς που έχετε τόσο χιούμορ) το αλλού το ξεκίνησε η κ marka κι αλλού το πήγε η κ χρύσα...

για μένα πάντως μέσα σ αυτό το σοβαρό και βαρύ θέμα ήταν τόσο μα τόσο απρόσμενο, που έσκασα στα γέλια...

γι αυτό έβαλα και το"" γελάτε γιατί χανόματε""... σ αυτό το θέμα έπρεπε να πάει η ερώτηση και η απάντηση

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ναι εννοειται δεν ειναι καν δικο μου , κι εγω εκει το βρηκα !!!!

αλλα γιατι δεν του δωσανε καμμια σημασια αραγε ?

κατι δεν τους αρεσει ή οταν ερχεται η ωρα να προβουμε σε πραξεις κολωνουμε ?

φαντάζομαι είναι ρητορική η ερώτηση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...