Προς το περιεχόμενο
  • 0

Υπολογισμός έκτακτης εισφοράς φυσικών προσώπων


broster

Ερώτηση

Έιχα την εντύπωση ότι με βάσει το νόμο τα πχ 13.000,00 € πληρώνουν :

12.000,00 -----> 0,00

1.000,00 ------> 10,00 (1.000,00 χ 1% )

Αλλά εξεπλάγη δυσάρεστα όταν είδα σε εκκαθαριστικό ότι το πάνε σε όλο το ποσό , δηλαδή :

13.000,00 χ 1% = 130,00 €

Και κάποιος που έχει 11.999,99 δεν πληρώνει ευρώ(δικάιως και δίκαια βέβαια) και κάποιος που έχει 12.000,01 θα πληρώσει 120,00 € .....

Καλά δε λέμε για 20.000,01 που το πάει ΟΛΟ με 2% (τουλάχιστον έτσι νομίζω από αυτό που είδα σε άλλο εκκαθαριστικό) ........

Μάλιστα , πίστευα ότι η αλητεία είχε και ένα όριο , αλλά πλέον δε μιλάμε για άσχετους ανθρώπους αλλά επικίνδυνους ......

Η τρομοκρατία των λευκών κολλάρων ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 277
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Ετσι λέω Στέφανε.

Σύμφωνα με το άρθρο 6 παρ.4 του Ν.2238:

4.Από το εισόδημα από εμπορικές επιχειρήσεις απαλλάσσονται:

γ) Από 1ης Ιανουαρίου 2003 το ποσό της επιχορήγησης που καταβάλλεται στους νέους επαγγελματίες οι οποίοι υπάγονται στα προγράμματα απασχόλησης του Οργανισμού Απασχόλησης Εργατικού Δυναμικού (Ο.Α.Ε.Δ.) της παραγράφου 9 του άρθρου 29 του ν.1262/1982(ΦΕΚ 70Α).

Αυτή η επιχορήγηση καταχωρείται κανονικά στα βιβλία αφού εκδίδεται τιμολόγιο της παρ.3 του αρθρου 12 του ΚΒΣ και δεν προστίθεται στο φορολογητέο εισόδημα της επιχείρησης.Το εισόδημα της επιχείρησης προκύπτει από το Ε3 το οποίο μεταφέρεται στο Ε1.Επομένως δεν έχει καμμία σχέση στον κωδ.659.

Στο Ε3 δεν εμφανίζεται πουθενά.

Ωστόσο όμως, είναι επιδότηση, είναι ένα ποσό που έχεις εισπράξει και μπορείς να το χρησιμοποίησεις ελεύθερα.....

Είναι απαλλασσόμενο -> 659....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πάντως στην περίπτωση του Γιάννη στην προηγούμενη σελίδα που είναι στο μεταίχμιο 1 με 2% ακόμα και 1 ευρώ λιγότερο να δηλώσει που λέει ο λόγος μεγαλώνει σημαντικά η ωφέλειά του.

Πάντως βλέπουμε περιπτώσεις που οικογένειες κυρίως ιδιωτικών υπαλλήλων που μαστίζονται από ανεργία και ουσιαστικά διαλύονται με τα μέτρα. Χωρίς πλάκα Μπένι-Χιλ και ΓΑΠ κλείνουν σπίτια.

Αυτό που δεν ξέρω προσωπικά είναι αν γίνεται άμεσα επί τόπου νέα εκκαθάριση έκτακτης εισφοράς και αν αρκεί να πάει μόνο το χαρτί της τράπεζας για τον τροποποιούμενο κωδικό ή του ζητήσουν όλα τα δικαιολογητικά της αρχικής δήλωσης. Όλο και κάποιος συνάδελφος θα έχει πάει σε ΔΟΥ για τέτοιο θέμα και θα μας ενημερώσει τι του ζήτησαν :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στο Ε3 δεν εμφανίζεται πουθενά.

Ωστόσο όμως, είναι επιδότηση, είναι ένα ποσό που έχεις εισπράξει και μπορείς να το χρησιμοποίησεις ελεύθερα.....

Είναι απαλλασσόμενο -> 659....

Στο Ε3 εμφανίζεται στο κωδ.904.

Η επιχορήγηση αφορά την επιχείρηση.

Εχεις δεί πολλές επιδοτήσεις των αναπτυξιακών νόμων προς τις επιχειρήσεις να γράφονται στον κωδ.659?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στο Ε3 εμφανίζεται στο κωδ.904.

Η επιχορήγηση αφορά την επιχείρηση.

Εχεις δεί πολλές επιδοτήσεις των αναπτυξιακών νόμων προς τις επιχειρήσεις να γράφονται στον κωδ.659?

Λέγοντας ότι δεν εμφανίζεται κάπου, εννούσα για να συμπεριληφθεί στα εισοδήματα του φυσικού προσώπου...

Η επιχορήγηση γίνεται επειδή ξεκινά το φυσικό πρόσωπο επιχείρηση, αλλά δεν αφορά αυτή. Όλα τα τιμολόγια που προσκομίζεις πρέπει να είναι εξοφλημένα προκειμένου να λάβεις την επιχορήγηση. Επομένως, το ποσό δεν υπάρχει καμία υποχρέωση να διατεθεί στην επιχείρηση...

Και τι δουλειά έχουν οι αναπτυξιακοί με το ΝΕΕ...???? Στους αναπτυξιακούς σε επιδοτεί για συγκεκριμένα τιμολόγια, συγκεκριμένες αγορές παγίων κτλ... Στο ΝΕΕ σε επιδοτεί επειδή γίνεσαι επαγγελματίας, το μόνο που σου ζητάει είναι να δείξεις ότι η επιχείρησή σου λειτουργεί, οπότε προσκομίζεις τιμολόγια διάφορα εσόδων/εξόδων.....

Τα λεφτά του ΝΕΕ μπαίνουν στη τσέπη σου και τα κάνεις ότι θες, δεν υπάρχει δέσμευση από πουθενά να επενδυθούν στην επιχείρηση..... Η επιχείρηση μπορεί να είναι βιώσιμη και τα έσοδά της να καλύπτουν κατά πολύ τα έξοδα, οπότε να μην χρειαστεί να τα επενδύσει στην επιχείρηση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στο Ε3 εμφανίζεται στο κωδ.904.

Η επιχορήγηση αφορά την επιχείρηση.

Εχεις δεί πολλές επιδοτήσεις των αναπτυξιακών νόμων προς τις επιχειρήσεις να γράφονται στον κωδ.659?

Είναι καλό να ξεκαθαρίσεις στο μυαλο σου τι ειναι λογιστικό κ τι φορολογικό έσοδο , επιμένεις συνεχεια κ μαλιστα προσπαθείς να επιβαλεις την άποψη σου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είναι καλό να ξεκαθαρίσεις στο μυαλο σου τι ειναι λογιστικό κ τι φορολογικό έσοδο , επιμένεις συνεχεια κ μαλιστα προσπαθείς να επιβαλεις την άποψη σου .

Μάλιστα.Δεν έχω ξεκαθαρίσει ακόμη στο μυαλο μου τι είναι λογιστικό και φορολογικό έσοδο.Οτι πείς.

Πάντως ο σκοπός της επιχορήγησης είναι η προώθηση ανέργων στην απασχόληση μέσω της ενίσχυσης επιχειρηματικών πρωτοβουλιών και όχι να χρησιμοποιήσουν την επιχορήγηση για να καλλύψουν τεκμήρια άσχετα με την επιχειρηματική τους δραστηριότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με αφορμή τη συζήτηση που μνημονεύει ο Στέφανος, είχα θέσει ερώτημα στο Υπουργείο για αυτό που σας απασχολεί (επιδότηση Ν.Ε.Ε. και όχι Ν.Θ.Ε.) , αν θυμάμαι καλά μου είχαν απαντήσει ότι μπορεί να μπεί στον 659 .....

Αν βρώ την απάντηση (δεν παίζει γιατί γίνεται πάνικ) θα την ανεβάσω .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΑΓΡΟΤΗΣ ΚΑΝΟΝΙΚΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΜΕ ΕΝΑΡΞΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΤΗΝ 01/10/2010 ΤΟΥ ΗΡΘΕΕΙΔΙΚΗ ΕΙΣΦΟΡΑ 300 €. ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κανενας συμψηφισμός των εκτακτων εισφορων και τελών με τις εκκαθαρισεις των δηλώσεων.

Με πρόσχημα τον επανελεγχο των δικαιολογητικων των δηλώσεων , ακόμα και σε δηλώσεις που εχουν υποβληθει στις ΔΟΥ , απαιτουν την πληρωμη των νεων εκκαθαριστικών αμεσα και δεν δεχονται κανεναν συμψηφισμό.

Αυτα απο τηλεφωνηματα πελατών σε τουλάχιστον 5 ΔΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΑΓΡΟΤΗΣ ΚΑΝΟΝΙΚΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΜΕ ΕΝΑΡΞΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΤΗΝ 01/10/2010 ΤΟΥ ΗΡΘΕΕΙΔΙΚΗ ΕΙΣΦΟΡΑ 300 €. ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

μάλλον αναφέρεσαι στο τέλος επιτηδεύματος και όχι στην έκτακτη εισφορά...θα πάει στην ΔΟΥ με την έναρξη να επιμερίσει το ποσό για τους τρεις μήνες...άκυρη η απάντηση...σε περίπτωση διακοπής ισχύει αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κανενας συμψηφισμός των εκτακτων εισφορων και τελών με τις εκκαθαρισεις των δηλώσεων.

Με πρόσχημα τον επανελεγχο των δικαιολογητικων των δηλώσεων , ακόμα και σε δηλώσεις που εχουν υποβληθει στις ΔΟΥ , απαιτουν την πληρωμη των νεων εκκαθαριστικών αμεσα και δεν δεχονται κανεναν συμψηφισμό.

Αυτα απο τηλεφωνηματα πελατών σε τουλάχιστον 5 ΔΟΥ.

μολις μου ειπαν , για την δικη μου εκκαθαριση (εστειλα τον υποχρεο στην ΔΟΥ:P) , οτι θα γινει συμψηφισμος χωρις προσαυξησεις, οταν (και οποτε-Οκτωβριο-Νοεμβριο) ερθει το εκκαθαριστικο της επιστροφης. Οτι θελει ο καθενας λεει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μολις μου ειπαν , για την δικη μου εκκαθαριση (εστειλα τον υποχρεο στην ΔΟΥ:P) , οτι θα γινει συμψηφισμος χωρις προσαυξησεις, οταν (και οποτε-Οκτωβριο-Νοεμβριο) ερθει το εκκαθαριστικο της επιστροφης. Οτι θελει ο καθενας λεει ?

και με την ενημερώτητα?? τι γίνεται μέχρι τότε???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μολις μου ειπαν , για την δικη μου εκκαθαριση (εστειλα τον υποχρεο στην ΔΟΥ:P) , οτι θα γινει συμψηφισμος χωρις προσαυξησεις, οταν (και οποτε-Οκτωβριο-Νοεμβριο) ερθει το εκκαθαριστικο της επιστροφης. Οτι θελει ο καθενας λεει ?

Οντως Χρύσα μου ,

ότι θέλει ο καθενας λέει και ότι θελουν κάνουν.

2.000.000,00 κόστισε η προστασία του τζέφρυ στην θεσσαλονίκη ,

αυτό θα πεί συμψηφισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και με την ενημερώτητα?? τι γίνεται μέχρι τότε???

ξαναστελνεις τον υποχρεο και του λες να μην ειναι τοσο ευγενικος και να μην περιοριστει στις ερωτησεις ....

αλλιως να το πληρωσει και να την παρει αν την χρειαζεται ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

προς Μπενι και οχι μονο και για την εκτακτη στα ακινητα μεσω της ΔΕΗ.

για το θεμελιωδες αγαθο( ρευμα το ηλεκτρικον)

αλλα "λεγες, αλλα "κανες

αλλα "πες, κι αλλα κανεις,

αλλα λογασαι κι αλλα λες

κι αλλα στο νου σου, βανεις.

μια ωραια μαντιναδουλα, που ταιριαζει γαντι

σε ολους τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εχω εκτυπωσει εκκαθαριστικο επαγγελματια χωρις να του εχουν χρεωσει το 300αρι για το τελος επιτηδευματος ....

πολλα θα δουν τα ματακια μας ακομα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δλδ εγω που τον ιουνιο του 2012 υπολογιζω (πρωτα ο Θεος) να παρω επιστροφη 400 ευρω, θα μου μειωθει το ποσο κατα 120 ευρω εκτακτης εισφορας συν 1% προσαυξηση για καθε μηνα Χ 9 μηνες (οκτ 2011 - ιουν 2012) = 129 ευρω δλδ θα παρω πισω 271 ευρω, σωστα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεστε λιγο και αυτο και πειτε την γνωμη σας...

τετοιοι συλλογοι φορολογουμενων υπαρχουν λεει, στις περισσοτερες χωρες της ΕΕ

μηπως , εφοσον εμεις δεν μπορουμε να οργανωθουμε, θα ηταν σκοπιμο να ενισχυσουμε αλλες προσπαθειες ?

Μηπως οπως και ναχει , θα επρεπε να πληρωσουμε , αν πληρωσουμε , με επιφυλαξη ?

http://www.forologoumenos.gr/permalink/9963.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδη εμεις τωρα πρεπει να λεμε στους πελατες μας που ολοι περνανε απο το γραφειο και ρωτανε μεσα σε αυτη δυσκολη για ολους οικονομικη περιοδο να βαλουν ξανα το χερι στην τσεπη

για να πληρωσουν τα νταβατζιλικια και τις βλακειες του καθε βλακα-ηλιθιου-ανικανου που κυβερνα και εν μερει να γινομαστε και κακοι...

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΣΟΒΑΡΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΩ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ή ΤΟΥΛΑΧΙΤΟΝ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΛΙΓΟ ΜΗΜΠΩΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΤΙ.

Γιατι αν πληρωσουν αμεσως και αλλαξει κατι μετα προς το καλυτερο(μειωση εισορων κτλ.), πανε τα λεφτακια που εδωσαν, μετα δεν εχει επιστροφες..

ΔΥΣΚΟΛΗ ΚΑΙ ΠΑΛΙ Η ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΚΑΚΟΜΗΡΗ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Είναι δυνατόν να προσμερτά στο συνολικό εισόδημα το ταμείο ανεργίας που έλαβε κάποιος το 2010; Και άντε αν έχει κάρτα ανεργίας σε ισχύ θα πάρει βεβαίωση και θα απαλλαγεί , αν το 2011 εργάζεται έστω και με πενιχρό εισόδημα είναι δυνατόν να φορολογηθεί με έκτακτη εισφορά για το ταμείο ανεργίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είναι δυνατόν να προσμερτά στο συνολικό εισόδημα το ταμείο ανεργίας που έλαβε κάποιος το 2010; Και άντε αν έχει κάρτα ανεργίας σε ισχύ θα πάρει βεβαίωση και θα απαλλαγεί , αν το 2011 εργάζεται έστω και με πενιχρό εισόδημα είναι δυνατόν να φορολογηθεί με έκτακτη εισφορά για το ταμείο ανεργίας;

Και γιατί να μην πληρώσει έκτακτη εισφορά?Αφού τώρα εργάζεται,Αν δεν εργαζόνταν τότε θα ήταν άδικο.

Για να πληρώσει έκτακτη εισφορά σημαίνει ότι είχε εισόδημα πάνω από 12000 ευρώ.Δηλαδή 1000 το μήνα.Ξέρεις τι σημαίνει σήμερα 1000 ευρώ το μήνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν δεν πληρώσουμε τη προσαύξυση πέρνουμε γιατί δεν έχω προλάβει να το διαβάσω κάπου

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν δεν πληρώσουμε τη προσαύξυση πέρνουμε γιατί δεν έχω προλάβει να το διαβάσω κάπου

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Τι πίνεις και δε μας δίνεις????Σοβαρά τώρα περιμένεις απάντηση σε αυτή την ερώτηση????Εγώ προσωπικά δε καταλαβαίνω τι εννοείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Και γιατί να μην πληρώσει έκτακτη εισφορά?Αφού τώρα εργάζεται,Αν δεν εργαζόνταν τότε θα ήταν άδικο.

Για να πληρώσει έκτακτη εισφορά σημαίνει ότι είχε εισόδημα πάνω από 12000 ευρώ.Δηλαδή 1000 το μήνα.Ξέρεις τι σημαίνει σήμερα 1000 ευρώ το μήνα?

Σε ευχαριστώ καταρχήν, η απορία μου είναι αν σωστά προσμερτά στο συνολικό εισόδημα το ταμείο ανεργίας η είναι λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ευχαριστώ καταρχήν, η απορία μου είναι αν σωστά προσμερτά στο συνολικό εισόδημα το ταμείο ανεργίας η είναι λάθος;

Σωστα το προσμετρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...