Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
ΕΥΗ

ΕΚΤΑΚΤΗ ΕΙΣΦΟΡΑ ΤΕΛΗ ΕΠΙΤΕΔΕΥΜΑΤΟΣ

Question

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΝΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥ

ΚΩΔ303 6700,00

ΚΩΔ659 13200,00 ΕΣΟΔΗΜΑ ΑΠΑΛΛΑΣΣΟΜΕΝΟ

ΣΤΟ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΩΣ ΔΗΩΘΕΝ ΕΙΣΟΔΗΜΑ 6700,00

ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΝΕO ΡΑΒΑΣΑΚΙ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΓΙΑ ΕΙΣΦΟΡΑ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ

199,00 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ ΤΟ ΚΕΠΥΟ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΥΠΟΨΙΝ ΚAI ΤΑ ΑΠΑΛΛΑΣΣΟΜΕΝΑ ΕΙΣΟΔΗΝΑΤΑ ;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

19 answers to this question

Recommended Posts

• 0

καί ρωτάω εγώ τώρα...

βάσει μεσοπρόθεσμου...

"Εξαιρούνται από τις υποχρεώσεις καταβολής του τέλους...

...Επίσης εξαιρούνται ατομικές εμπορικές επιχειρήσεις και η ατομική άσκηση ελευθέριου επαγγέλματος, εφόσον δεν έχουν παρέλθει πέντε (5) έτη από την πρώτη έναρξη εργασιών, καθώς και οι περιπτώσεις ατομικών επιχειρήσεων εφόσον για τον επιτηδευματία υπολείπονται τρία (3) έτη από το έτος της συνταξιοδότησής του. Ως έτος συνταξιοδότησης νοείται το 65ο έτος της ηλικίας." άρθρο 31, παρ. 3, ν.3986/2011

στην ΠΟΛ δεν βλέπω πουθενά να γίνεται καμμια αναφορά σ' αυτό...να υποθέσω λοιπόν ότι το χάσαμε στην πορεία???:unsure::(

• 0

Η εύρεση του εισοδήματος επί του οποίου θα εφαρμοστεί η ειδική εισφορά προκύπτει μετά από τη σύγκριση των τεκμηρίων του άρθρου 16 και του εισοδήματος (δηλωθέν όλων των πηγών και αφορολόγητα), λαμβάνοντας το μεγαλύτερο από αυτά.

• 0

επειδή μου ήρθε σήμερα το "ραβασάκι" , θα φταίω εάν το περάσω κανονικότατα στα βιβλία μου εφόσον αποτελεί τέλος και όχι φόρο για το επιτήδευμα που ασκώ?

Κατά συνέπεια ο φόρος εισοδήματος μου θα είναι αντίστοιχα μικρότερος (εκτός και εάν εφαρμόσουν αντικειμενικά)

Σας θυμίζει κάτι η ιστορία? (βλέπε αποδείξεις.......)

• 0

Κινητικά ανάπηρο και προστατευόμενο μέλος-τέκνο > 80% με δική του δήλωση κάτω του αφορολόγητου..

παίζει η περίπτωση να τύχει ο πατέρας της απαλλαγής από την έκτακτη εισφορά?

• 0

Κινητικά ανάπηρο και προστατευόμενο μέλος-τέκνο > 80% με δική του δήλωση κάτω του αφορολόγητου..

παίζει η περίπτωση να τύχει ο πατέρας της απαλλαγής από την έκτακτη εισφορά?

Σύμφωνα με τη ΠΟΛ1167/2010 οχι..

• 0
Guest TZABELAS  KITSOS

Σε Ε.Π.Ε. εκμεταλευσης ακινήτων μου ηρθε τέλος επιτηδεύματος 300 eur ,είναι σωστό?

ναι

• 0

Θα κάνω μια ερώτηση που ίσως έχει απαντηθεί αλλά δεν μπορώ να διαβάσω 1200 μηνύματα. Απαλλαγή παίρνουν όσοι είναι ολικώς τυφλοί και όσοι έχουν 80% κινητική αναπηρία? ή γενικά όσοι έχουν αναπηρία πάνω από 80%? πχ νεφροπαθεις.

• 0

.................

Απαλλαγή παίρνουν όσοι είναι ολικώς τυφλοί και όσοι έχουν 80% κινητική αναπηρία .

................

Βλέπε και την παραπάνω Πολ.

Προφανώς και αυτοί μπήκαν από λάθος .....

Να χαιρόμαστε το αληταριό και τη χούντα (πλέον) που μας κυβερνούν ......

• 0

ΠΟΛ.1223/13-10-11

Ειδικά για την εφαρμογή του

άρθρου 29 του ν.3986/2011, η εξαίρεση επεκτείνεται και

στα πρόσωπα που παρουσιάζουν βαριές κινητικές αναπηρίες ποσοστού και ογδόντα τοις

εκατό (80%), ανεξαρτήτως πηγής εισοδήματος. Για την απαλλαγή αυτή θα επακολουθήσει

νομοθετική ρύθμιση.

• 0
Guest Επισκέπτης

Γειά σας, θα ήθελα παρακαλώ να μου δώσετε μια απάντηση σε μια απορία.

Μου ήρθε αυτό το εκκαθαριστικό για την ειδική εισφορά αλληλεγγύης - τέλος επιτηδεύματος κτλπ

Στο Ε1 μου έχω δηλώσει μόνο εισόδημα από μερίσματα μετοχών 5100 ευρώ ενώ είχα και αντικειμενικές δαπάνες διαβίωσης 13500 ευρώ λόγω του ακινήτου που δήλωσα..

Στο εκκαθαριστικό εισοδήματος δεν αναγράφεται οτι πρέπει να πληρώσω κάτι και ορθά αφού το ποσό από τα μερίσματα που δηλώνετε στον πίνακα 5 μειώνει τις αντικειμενικές δαπάνες και έτσι έπεφτα κάτω από το αφορολόγητο.

Στο εκκαθαριστικό για την ειδική εισφορά αλληλεγγύης όμως μου έβαλαν ως εισόδημα το 13500 ευρώ που είναι από τα τεκμήρια χωρίς να μου αφαιρέσουν από εκεί τα 5100 ευρώ. Οπότε βγήκα πάνω από το αφορολόγητο και έβαλαν φόρο 1%χ13500= 135 ευρώ.

Θέλω αν μάθω αν είναι σωστό αυτό που έκαναν ή όχι.

Έψαξα και λίγο από το ίντερνετ και βρίκα από μια εγκύκλιο οτι το ΚΕΠΥΟ για την εισφορά αυτή κάνει σύγκριση πραγματικών δηλωθέντων εισοδημάτων και τεκμαρτών και επιλέγει το τεκμαρτό για φορολόγηση πρίν από τις μειώσεις του άρθρου 19 του ΚΦΕ. Αλλά δεν ξέρω αν αυτές οι μειώσεις του άρθρου 19 του ΚΦΕ αφορούν την αφαίρεση εισοδημάτων από τον πίνακα 5 του Ε1 στην δική μου περίπτωση ή είναι κάτι άλλο. Για αυτό θέλω να μου πεί κάποιος αν έχει γίνει λάθος στο εκκαθαριστικό.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

• 0

Γειά σας, θα ήθελα παρακαλώ να μου δώσετε μια απάντηση σε μια απορία.

Μου ήρθε αυτό το εκκαθαριστικό για την ειδική εισφορά αλληλεγγύης - τέλος επιτηδεύματος κτλπ

Στο Ε1 μου έχω δηλώσει μόνο εισόδημα από μερίσματα μετοχών 5100 ευρώ ενώ είχα και αντικειμενικές δαπάνες διαβίωσης 13500 ευρώ λόγω του ακινήτου που δήλωσα..

Στο εκκαθαριστικό εισοδήματος δεν αναγράφεται οτι πρέπει να πληρώσω κάτι και ορθά αφού το ποσό από τα μερίσματα που δηλώνετε στον πίνακα 5 μειώνει τις αντικειμενικές δαπάνες και έτσι έπεφτα κάτω από το αφορολόγητο.

Στο εκκαθαριστικό για την ειδική εισφορά αλληλεγγύης όμως μου έβαλαν ως εισόδημα το 13500 ευρώ που είναι από τα τεκμήρια χωρίς να μου αφαιρέσουν από εκεί τα 5100 ευρώ. Οπότε βγήκα πάνω από το αφορολόγητο και έβαλαν φόρο 1%χ13500= 135 ευρώ.

Θέλω αν μάθω αν είναι σωστό αυτό που έκαναν ή όχι.

Έψαξα και λίγο από το ίντερνετ και βρίκα από μια εγκύκλιο οτι το ΚΕΠΥΟ για την εισφορά αυτή κάνει σύγκριση πραγματικών δηλωθέντων εισοδημάτων και τεκμαρτών και επιλέγει το τεκμαρτό για φορολόγηση πρίν από τις μειώσεις του άρθρου 19 του ΚΦΕ. Αλλά δεν ξέρω αν αυτές οι μειώσεις του άρθρου 19 του ΚΦΕ αφορούν την αφαίρεση εισοδημάτων από τον πίνακα 5 του Ε1 στην δική μου περίπτωση ή είναι κάτι άλλο. Για αυτό θέλω να μου πεί κάποιος αν έχει γίνει λάθος στο εκκαθαριστικό.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Οπως ακριβώς τα είδες στην εγκύκλιο είναι.

Μεταξύ τεκμαρτών και πραγματικών εισοδημάτων λαμβάνει το μεγαλύτερο που στην δική σου περίπτωση είναι το τεκμαρτό.

Στο τεκμαρτό εισόδημα δεν λαμβάνονται υπόψη οι μιεώσεις του άρθρου 19.

Μεταξύ των μειώσεων του άρθρου 19 είναι και τα πραγματικά εισοδήματα που απαλάσσονται από το φόρο η φορολογούνται με ειδικό τρόπο.Στη δική σου περίπτωση οι 5100 απο τα μερίσματα μετοχών.Αυτές οι 5100 δεν λαμβάνονται υπόψη και επομένως η εκακτη εισφορά επιβάλλεται σε ολο το ποσό των τεκμηρίων (13500).

Να είσαι καλά ώστε και τον άλλο χρόνο να ξαναπληρώσεις.Πάνω από όλα η υγεία.Τι ψυχή έχουν 135 ευρώ. :D

• 0
Guest Επισκέπτης

Οπως ακριβώς τα είδες στην εγκύκλιο είναι.

Μεταξύ τεκμαρτών και πραγματικών εισοδημάτων λαμβάνει το μεγαλύτερο που στην δική σου περίπτωση είναι το τεκμαρτό.

Στο τεκμαρτό εισόδημα δεν λαμβάνονται υπόψη οι μιεώσεις του άρθρου 19.

Μεταξύ των μειώσεων του άρθρου 19 είναι και τα πραγματικά εισοδήματα που απαλάσσονται από το φόρο η φορολογούνται με ειδικό τρόπο.Στη δική σου περίπτωση οι 5100 απο τα μερίσματα μετοχών.Αυτές οι 5100 δεν λαμβάνονται υπόψη και επομένως η εκακτη εισφορά επιβάλλεται σε ολο το ποσό των τεκμηρίων (13500).

Να είσαι καλά ώστε και τον άλλο χρόνο να ξαναπληρώσεις.Πάνω από όλα η υγεία.Τι ψυχή έχουν 135 ευρώ. :D

Ευχαριστώ !

Δεν είναι τίποτα αυτό το μικροποσό που μου ήρθε, τι να πούνε και άλλοι που δεν έχουν ούτε να φάνε... απλά ρώτησα για να ξέρω τι γίνεται.

• 0

Ο.Ε. η οποία έχει συσταθεί μέσα στο 2010 θα της έρθει κανονικά το τέλος επιτηδεύματος????? (στα ατομικά τους δεν τους ήρθε και σωστά άλλωστε, στην εταιρεία όμως???)

• 0
Guest mirella

Γεια σας συνάδελφοι και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!

Θέλω να σας ρωτήσω κάτι.

Φορολογούμενος έπρεπε να πληρώσει 620,00 εκτακτη εισφορά κ τέλος επιτιδεύματος.

Όμως επειδή τότε που έληγαν οι ημερομηνίες(30/9/11 & 31/10/11) δεν είχε χρήματα γι'αυτό και δεν τα πλήρωσε.

Γίνεται να πληρώσει τώρα εκπρόθεσμα στην εφορία μέρος του ποσού π.χ. 200,00 ή έστω την πρώτη δόση 300,00

και τα υπόλοιπα κάποια άλλη στιγμή που θα έχει πάλι?

Το δέχεται αυτό η εφορία?

Σας ευχαριστώ