Προς το περιεχόμενο

ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΣΤΟ ΒΡΩ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΧΩ ΑΝΟΙΞΕΙ ΓΡΑΦΕΙΟ ΕΔΩ ΚΑΙ 5 ΜΗΝΕΣ.ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΠΡΟΣΕΛΚΥΣΩ ΝΕΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΝΩΣΤΩΝ ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΓΙΝΑΝ ΑΓΝΩΣΤΟΙ...........ΟΛΟΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΓΕΣ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΑ ΕΙΧΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙ ΚΑΛΑ ?

ΠΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ΜΕ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ?

ΣΑΝ ΕΥΚΟΛΗ ΛΥΣΗ ΤΟ ΒΡΗΚΕΣ ?

Η ΣΑΝ ΚΑΛΗ ΛΥΣΗ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΟΥΛΕΥΑ 6 ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΚΑΙ ΤΑ ΕΙΧΑ ΟΛΑ ΠΑΝΩ ΜΟΥ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΑΛΛΆ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ.ΔΕΝ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΕΠΕΙΔΗ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΟΤΙ ΘΑ ΒΓΑΛΩ ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΑΜΕΣΑ.ΑΠΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 6 ΧΡΟΝΙΑ ΘΕΩΡΗΣΑ ΟΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΒΗΜΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άποψη μου ειναι οτι χρειάζεται πάρα πολύ χρόνο (τουλαχιστον δυο χρονια) για να κάνεις την αρχή...

Παίζει σημαντικό ρόλο και η παρούσα δύσκολη οικονομική συγκηρία...

Σημαντικές ειναι οι γνωριμίες ο ''κύκλος'' που εχει ο καθένας...σε τι περιβάλλον έχεις ανοίξει μικρή πόλη που εύκολα μπορεί να σε ξέρουν(αν και αυτό δεν είναι απαραίτητα καλό) ή Αθήνα που ειναι ψιλοχάος...

Πάντως όπως και να έχει σου εύχομαι καλή αρχή και μην το βάζεις κάτω...

Α ΚΑΙ ΞΕΧΑΣΑ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ: ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΑΠΟ ΓΝΩΣΤΟΥΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΖΑΒΕΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΑΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ. ΜΕ ΤΟ ΣΥΜΠΑΘΕΙΟ. ΤΙ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ; 1 ΚΑΙ...; 30 ΚΑΙ....;ΔΙΑΒΑΖΩ ΠΟΛΛΕΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΝΕΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΠΟΥ ΖΗΤΑΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΜΕΣΩΣ ΠΕΦΤΟΥΝ ΕΠΑΝΩ ΤΑ ΜΑΥΡΑ ΚΟΡΑΚΙΑ ΜΕ ΤΑ ΝΥΧΙΑ ΤΑ ΓΑΜΨΑ...ΛΕΦΤΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΛΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ. ΕΥΚΟΛΗ ΛΥΣΗ ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΣ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΧΡΗΜΑΤΑ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΜΑΓΚΙΑ ΠΟΛΥ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΕΥΚΟΛΑ. Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΝΑ ΤΗΣ ΑΡΕΣΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ;;

ΣΤΟ ΔΙΑ ΤΑΥΤΑ. ΜΕΣΑ ΣΕ 5 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ ΠΕΛΑΤΗ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΠΩΣ ΔΕΝ ΒΡΗΚΕΣ, ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΦΑΝΕΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ. ΣΑΝ ΑΡΧΗ ΝΑ ΔΙΑΦΗΜΙΖΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΣΟΥ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΑΝΟΙΞΕΙ ΠΛΕΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟ.ΟΣΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝΕ ΤΟΣΟ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΙ..ΟΙ ΚΑΛΟΙ ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ ΣΟΥ ΣΥΝΗΘΩΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ "ΝΕΟΙ" ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ. ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΜΕ ΛΙΓΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ, ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΑΡΓΑ Η ΓΡΗΓΟΡΑ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝΕ.4 ΧΡΟΝΙΑ ΠΛΗΡΩΝΑ ΔΑΝΕΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΨΩ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΖΗΜΙΟΓΟΝΟ. ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ ΧΑΡΤΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΕΤΑΙ ΤΟ "ΗΡΕΜΟ" ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ, ΘΑ ΠΑΕΙ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ.ΑΥΤΑ. ΓΙΑ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΘΕΛΕΙΣ pm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστή η τοποθέτηση του ronikoz..

Περιμένω απόψεις έμπειρων συναδέλφων για το πως ξεκίνησαν, πως προσέγγισαν νέους πελάτες και πόσα χρόνια τους πήρε να σταθούν στα πόδια τους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΧΩ ΑΝΟΙΞΕΙ ΓΡΑΦΕΙΟ ΕΔΩ ΚΑΙ 5 ΜΗΝΕΣ.ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΠΡΟΣΕΛΚΥΣΩ ΝΕΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΝΩΣΤΩΝ ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΓΙΝΑΝ ΑΓΝΩΣΤΟΙ...........ΟΛΟΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Η καλύτερη διαφήμιση είναι η ίδια σου η πελατεία (όση και αν είναι). Ειδικά αν είσαι επαρχία είναι πολύ δύσκολο να μπει καινούριος πελάτης επειδή είδε την ταμπέλα. Στο 99% των περιπτώσεων έρχεται συστημένος. Το ίδιο φαντάζομαι θα ισχύει και για την Αθήνα. Καλό κουράγιο και καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίπου 8 χρόνια και ακόμη δεν βγάλαμε τα εύκολα χρήματα ...... :)

Ίσως φταίει που ότι πληρωνόμαστε το επενδύουμε στη μελέτη , δηλαδή βιβλία , κόντρα βιβλία συνδρομές σε ηλεκτρονικές βιβλιοθήκες κλπ , το κακό είναι ότι με τις συνεχείς αλλαγές βλέπεις μαι πολύ όμορφη βιβλιοθήκη που όμως είναι πλέον για πέταμα .....

Αν εξαιρέσεις λοιπόν 2-3 γνωστούς και φίλους που ήρθαν μόνο και μόνο για εμάς , τους υπόλοιπους ούτε καν τους γνωρίζαμε ..... Άρα λοιπόν δεν είναι κάτι σπουδαίο είναι και συγκαιρίες , επιπλέον είχαμε και πολλούς νέους , δηλαδή που άνοιγαν για πρώτη φορά , μας ήρθαν και πολλοί από γραφείο στο οποίο μάθαμε τη δουλεία αλλά για ηθικούς λόγους δεν κρατήσαμε κανένα :)

Μια φιλική γνώμη ..... Ούτε διαφήμιση ούτε γνωστούς-συγγενείς (αν και πολύ δύσκολο να τους αποφύγεις) , η καλή σου δουλειά αναγνωρίζεται όσο και αν λέγεται το αντίθετο . Και βέβαια αν μπορείς μην είσαι φτηνός (δύσκολο πολύ και αυτό αλλά γίνεται)

Μας έτυχε τότε και ο νόμος 3296/2004 αλλά και η υποβολή του Ε9 του 2005 , για αυτό λέω ότι αν το παλέψεις θα δικαιωθείς .

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι ανοίγεις στη χειρότερη περίοδο που ο συνεργάτης σου, δεν θέλει επιστήμονα δίπλα του ή μάλλον θέλει κάποιον να ξέρει τα πάντα αλλά να του κάνει ευκολίες πληρωμής και στη πρώτη στραβή γειά σας .....

Με λίγα λόγια ειδικά το επάγγελμα τοου Λογιστή το βλέπεις αν σου αποδίδει ή αν το αγαπάς να το μισείς(οι περισσότεροι δουλεύομε πλέον από αγάπη και ας γκρινιάζουμε) μέσα σε βάθος 3-5 ετών , αυτό σημαίνει κόστος και χρηματικό και ψυχικό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομίζω πως είναι παράξενο να μην έχεισ ακόμα πελάτες.οι γνωστοί είναι οι τελευταίοι που θα σε εμπιστευτούν και θα έρθουν (εάν γίνει ποτέ).σίγουρα η καλύτερη διαφήμιση θα ειναι οι πελάτεσ που θα ερθουν και θα ειναι ευχαριστημένοι απο την δουλειά σου...το μόνο σίγουρο είναι πως θέλει πολλή υπομονή γενικα και να πιστεύεισ σε σένα.αξιοποίησε τον επιπλέον χρόνο που έχεισ τωρα ωστε να διαβαζεισ και να αναφέρεισ οτι εχεισ ανοίξει γραφείο.θελει χρόνο..........εύχομαι καλή επιτυχία σ αυτό που αποφασισεσ να κανεις.:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι για το διάστημα που δεν έχεις δουλειά η γνώμη μου είναι να διαβάζεις ατελείωτα τους ατελείωτους νόμους για να είσαι ενήμερος

και να επισκέπτεσαι φίλους και γνωστούς. Δε πολυπιστεύω κι εγώ πως κάποιος θα περνά απ έξω από το γραφείο και θα μπει μέσα.

Αρα μη ντρέπεσαι να ενημερώσεις τους πάντες για το ότι είσαι λογιστής, δε ζητάς χάρη μιλώντας για τη δουλειά σου.

Καλή τύχη και υπομονή. Ολοι έτσι ξεκίνησαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ναι .... επικουρικά με την προηγούμενη δημοσίευσή μου ....

Είχαμε την τύχη να βρεθεί στο δρόμο μας και το παρόν site πάλαι ποτέ gus.gr , το πετύχαμε το φόρουμ ίσως στη καλύτερη του φάση , είχε "φάει"τις πρώτες κρυάδες αν μπορούμε να το πούμε έτσι και είχε αρχίσει να ρολάρει , προσωπικά με βοήθησε πάρα πολύ γιατί στα τότε ερωτήματα και επειδή είχαμε πολύ χρόνο ελεύθερο (πόση πασιέντζα να παίξεις) προσπαθούσα να βρώ απάντηση σε κάθε ερώτημα ή να δω το σκεπτικό του συναδέλφου που απαντούσε και τις παραπομπές που έδινε , γιατί είναι τρομερά σημαντικό να διαβάζεις , αλλά ακόμη σημαντικότερο να ξέρεις ΠΩΣ να διαβάζεις ......

Είναι πολύ δύσκολο ειδικά στο επάγγελμα μας να πάρει κανβείς τα βιβλία και να διαβάζει ξερά ή παπαγαλία , πρέπει να έχεις και το ανάλογο ερέθισμα ......

Βέβαια έχει εξελιχεί και μας προσφέρει σούπερ-ντούπερ εργαλεία (αν δεν είστε συνδρομητής να γίνεται άμεσα) , αλλά υπάρχει μια νοσταλγία για το τότε φόρουμ ..... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προϋποθέσεις:

Α) να έχεις μια καλή βάση στο επάγγελμα (νιώθω ότι έχεις με τα λεγόμενά σου)

Β) να αγαπάς την δουλειά αυτή και να της αφιερώσεις πολλές ώρες.

Γ) να σέβεσαι τον πελάτη σου όπως τους γονείς σου.

Αν υπάρχουν οι προϋποθέσεις αυτές τότε κάνεις μια τριπλή κίνηση:

Α) Βρίσκεις μια ημιαπασχόληση ως μισθωτός (κάποιες μέρες στο απόγευμα) σε κάποιο λογιστήριο εταιρείας με μια μικρή δυνατότητα ευελιξίας στο ωράριο.

Β) Το πρωί σιγά - σιγά θα λειτουργείς το δικό σου γραφείο με μια επιχείρηση μετά δύο, μετά τρεις …

Γ) Ταυτόχρονα κάνεις αίτηση γιακαθηγητής σε Δημόσια ΙΕΚ ή ιδιωτικά εκπαιδευτήρια πάλι το απόγευμα.

Οι παραπάνω εργασίες επειδή όλες είναι ημιαπασχολήσεις μπορείς να τις βρεις εύκολα (παρόλο των συνθηκών της κρίσης)

Η κούραση θα είναι μεγάλη (πρέπεινα δουλεύεις το ελάχιστο 12ώρες την ημέρα, μαζί με την ενημέρωση) αλλά ο ένας τομέας θα βοηθά τον άλλον. Θα λες π.χ. ότι είμαι λογίστρια της τάδε εταιρείας και καθηγήτρια λογιστικής. Με αυτόν τον τρόπο θα πείθεις επιχειρηματίες να γίνουν πελάτες σου. Η γνώσεις σου λόγω ενασχόλησης του ιδίου αντικειμένου από διάφορες οπτικές γωνίες(λογιστική και φοροτεχνικά σε διδασκαλία, σε εταιρεία, σε λογιστικό γραφείο) θα σου προσδώσουν γρήγορες και καθαρές γνώσεις.

Όταν θα αποκτήσεις βάση στο γραφείο σου και σχετικά καλή πελατεία θα αρχίσεις να αποχωρείς από τις δύο άλλες ενασχολήσεις σου.

ΠΡΟΣΟΧΗ στις υπερβολές. Μην κοιμάσαι 04.00 τα ξημερώματα όταν έχεις νωρίς πρωί δουλειά. Μπορεί – όπως εκείνο το πρωινό της 21ης Μαϊου– να κλείσουν τα μάτια σου καθώς οδηγάς και να βρεθείς στο αντίθετο ρεύμα και εκτός δρόμου αλλά - τελικά - ο Θεός να σε βοηθήσει...

Τα παραπάνω καταλαβαίνεις ότι είναι κομμάτια του Ημερολογίου μου..

Καλή σου επιτυχία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΟΣΟΧΗ στις υπερβολές. Μην κοιμάσαι 04.00 τα ξημερώματα όταν έχεις νωρίς πρωί δουλειά. Μπορεί – όπως εκείνο το πρωινό της 21ης Μαϊου– να κλείσουν τα μάτια σου καθώς οδηγάς και να βρεθείς στο αντίθετο ρεύμα και εκτός δρόμου αλλά - τελικά - ο Θεός να σε βοηθήσει...

Τα παραπάνω καταλαβαίνεις ότι είναι κομμάτια του Ημερολογίου μου..

Καλή σου επιτυχία..

Μόνο αυτό θα πάθει αν κοιμάται τις 04.00 τα ξημερώματα?

Γιατί δεν του λές ότι αν κοιμάται στις 04.00 την άλλη μέρα θα ξυπνήσει τις 01.00 ώρα που κλείνουν οι εφορίες και αν είναι και τελευταία ημέρα για καμία δήλωση δεν θα προλάβει και θα φάει πρόστιμο?

η γιατί δεν του λές ότι την άλλη ημέρα θα κλείνουν τα μάτια του και θα μπερδεύεται το μυαλό του και αντί να πάει στην ΙΓ ΔΟΥ να δώσει την δήλωση η να κάνει κάποια δουλειά θα ανηφορίζει για την ΔΟΥ Κηφισιάς?

laugh.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο αυτό θα πάθει αν κοιμάται τις 04.00 τα ξημερώματα?

Γιατί δεν του λές ότι αν κοιμάται στις 04.00 την άλλη μέρα θα ξυπνήσει τις 01.00 ώρα που κλείνουν οι εφορίες και αν είναι και τελευταία ημέρα για καμία δήλωση δεν θα προλάβει και θα φάει πρόστιμο?

η γιατί δεν του λές ότι την άλλη ημέρα θα κλείνουν τα μάτια του και θα μπερδεύεται το μυαλό του και αντί να πάει στην ΙΓ ΔΟΥ να δώσει την δήλωση η να κάνει κάποια δουλειά θα ανηφορίζει για την ΔΟΥ Κηφισιάς?

laugh.gif

Εγώ της λέω αυτό που έπαθα !! smile.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Προϋποθέσεις:

Α) να έχεις μια καλή βάση στο επάγγελμα (νιώθω ότι έχεις με τα λεγόμενά σου)

Β) να αγαπάς την δουλειά αυτή και να της αφιερώσεις πολλές ώρες.

Γ) να σέβεσαι τον πελάτη σου όπως τους γονείς σου.

Αν υπάρχουν οι προϋποθέσεις αυτές τότε κάνεις μια τριπλή κίνηση:

Α) Βρίσκεις μια ημιαπασχόληση ως μισθωτός (κάποιες μέρες στο απόγευμα) σε κάποιο λογιστήριο εταιρείας με μια μικρή δυνατότητα ευελιξίας στο ωράριο.

Β) Το πρωί σιγά - σιγά θα λειτουργείς το δικό σου γραφείο με μια επιχείρηση μετά δύο, μετά τρεις …

Γ) Ταυτόχρονα κάνεις αίτηση γιακαθηγητής σε Δημόσια ΙΕΚ ή ιδιωτικά εκπαιδευτήρια πάλι το απόγευμα. δεν χρειαζονται τυπικα προσοντα ?

Οι παραπάνω εργασίες επειδή όλες είναι ημιαπασχολήσεις μπορείς να τις βρεις εύκολα (παρόλο των συνθηκών της κρίσης)

Η κούραση θα είναι μεγάλη (πρέπεινα δουλεύεις το ελάχιστο 12ώρες την ημέρα, μαζί με την ενημέρωση) αλλά ο ένας τομέας θα βοηθά τον άλλον. Θα λες π.χ. ότι είμαι λογίστρια της τάδε εταιρείας και καθηγήτρια λογιστικής. Με αυτόν τον τρόπο θα πείθεις επιχειρηματίες να γίνουν πελάτες σου. Η γνώσεις σου λόγω ενασχόλησης του ιδίου αντικειμένου από διάφορες οπτικές γωνίες(λογιστική και φοροτεχνικά σε διδασκαλία, σε εταιρεία, σε λογιστικό γραφείο) θα σου προσδώσουν γρήγορες και καθαρές γνώσεις.

Όταν θα αποκτήσεις βάση στο γραφείο σου και σχετικά καλή πελατεία θα αρχίσεις να αποχωρείς από τις δύο άλλες ενασχολήσεις σου.

ΠΡΟΣΟΧΗ στις υπερβολές. Μην κοιμάσαι 04.00 τα ξημερώματα όταν έχεις νωρίς πρωί δουλειά. Μπορεί – όπως εκείνο το πρωινό της 21ης Μαϊου– να κλείσουν τα μάτια σου καθώς οδηγάς και να βρεθείς στο αντίθετο ρεύμα και εκτός δρόμου αλλά - τελικά - ο Θεός να σε βοηθήσει...

Τα παραπάνω καταλαβαίνεις ότι είναι κομμάτια του Ημερολογίου μου..

Καλή σου επιτυχία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν τους γνωστούς ξέχνα τους. Μόνο για τσάμπα θα σου έρθουν.

Δεύτερον, θέλω να πιστεύω ότι άνοιξες το γραφείο σου σε σημείο με πολλές επιχειρήσεις τριγύρω.

Για μένα είναι ο Νο 1 κανόνας.

Εγώ σε διάστημα δύο χρόνων πήρα τα 5 από τα 6 γύρω μαγαζιά.

Να ξέρεις ότι θα έρχονται να σε ρωτάνε διάφορα για να τα τσεκάρουν με ότι τους λέει ο δικός τους λογιστής και θα πρέπει να είσαι απόλυτα ενημερωμένος και πρόθυμος να εξυπηρετήσεις.

Και τρίτον, εμένα με βοήθησε πολύ το ότι έβαλα επαγγελματικό φωτοτυπικό και ασφάλειες, όχι τόσο για κέρδος (περισσότερο μέσα έμπαινα) αλλά για γνωριμίες.

Το 80% από όσους έρχονταν τότε για τέτοιες διαδικασίες τους έχω ακόμα πελάτες στις δηλώσεις (μισθωτοί-συνταξιούχοι).

Σου εύχομαι καλή δύναμη και καλή επιτυχία, με πολύ-πολύ υπομονή και διάβασμα........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προϋποθέσεις:

Α) να έχεις μια καλή βάση στο επάγγελμα (νιώθω ότι έχεις με τα λεγόμενά σου)

Β) να αγαπάς την δουλειά αυτή και να της αφιερώσεις πολλές ώρες.

Γ) να σέβεσαι τον πελάτη σου όπως τους γονείς σου.

Αν υπάρχουν οι προϋποθέσεις αυτές τότε κάνεις μια τριπλή κίνηση:

Α) Βρίσκεις μια ημιαπασχόληση ως μισθωτός (κάποιες μέρες στο απόγευμα) σε κάποιο λογιστήριο εταιρείας με μια μικρή δυνατότητα ευελιξίας στο ωράριο.

Β) Το πρωί σιγά - σιγά θα λειτουργείς το δικό σου γραφείο με μια επιχείρηση μετά δύο, μετά τρεις …

Γ) Ταυτόχρονα κάνεις αίτηση γιακαθηγητής σε Δημόσια ΙΕΚ ή ιδιωτικά εκπαιδευτήρια πάλι το απόγευμα.

Οι παραπάνω εργασίες επειδή όλες είναι ημιαπασχολήσεις μπορείς να τις βρεις εύκολα (παρόλο των συνθηκών της κρίσης)

Η κούραση θα είναι μεγάλη (πρέπεινα δουλεύεις το ελάχιστο 12ώρες την ημέρα, μαζί με την ενημέρωση) αλλά ο ένας τομέας θα βοηθά τον άλλον. Θα λες π.χ. ότι είμαι λογίστρια της τάδε εταιρείας και καθηγήτρια λογιστικής. Με αυτόν τον τρόπο θα πείθεις επιχειρηματίες να γίνουν πελάτες σου. Η γνώσεις σου λόγω ενασχόλησης του ιδίου αντικειμένου από διάφορες οπτικές γωνίες(λογιστική και φοροτεχνικά σε διδασκαλία, σε εταιρεία, σε λογιστικό γραφείο) θα σου προσδώσουν γρήγορες και καθαρές γνώσεις.

Όταν θα αποκτήσεις βάση στο γραφείο σου και σχετικά καλή πελατεία θα αρχίσεις να αποχωρείς από τις δύο άλλες ενασχολήσεις σου.

ΠΡΟΣΟΧΗ στις υπερβολές. Μην κοιμάσαι 04.00 τα ξημερώματα όταν έχεις νωρίς πρωί δουλειά. Μπορεί – όπως εκείνο το πρωινό της 21ης Μαϊου– να κλείσουν τα μάτια σου καθώς οδηγάς και να βρεθείς στο αντίθετο ρεύμα και εκτός δρόμου αλλά - τελικά - ο Θεός να σε βοηθήσει...

Τα παραπάνω καταλαβαίνεις ότι είναι κομμάτια του Ημερολογίου μου..

Καλή σου επιτυχία..

Kύριε Σταυρουλάκη είστε πάντα τόσο εύστοχος σε ό,τι και να πέιτε.Δεν θα ξεχάσω τη βοήθειά σας ΠΡΙΝ ανοίξω ακόμη Λογιστικό γραφείο.

Υ.Γ Όλοι οι συνάδελφοι εδώ μέσα είναι αξιοθαύμαστοι -υπομονετικοί ,κάποιοι ξεχωριστοί και σίγουρα δεν ξεχνάνε και αυτοί από που ξεκίνησαν.Η κάθε συμβουλή που δίνουν είναι ΠΟΛΥΤΙΜΗ.Ένα ευχαριστώ από δικής μου πλευράς είναι λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kύριε Σταυρουλάκη είστε πάντα τόσο εύστοχος σε ό,τι και να πέιτε.Δεν θα ξεχάσω τη βοήθειά σας ΠΡΙΝ ανοίξω ακόμη Λογιστικό γραφείο.

Υ.Γ Όλοι οι συνάδελφοι εδώ μέσα είναι αξιοθαύμαστοι -υπομονετικοί ,κάποιοι ξεχωριστοί και σίγουρα δεν ξεχνάνε και αυτοί από που ξεκίνησαν.Η κάθε συμβουλή που δίνουν είναι ΠΟΛΥΤΙΜΗ.Ένα ευχαριστώ από δικής μου πλευράς είναι λίγο.

Να σου μπέψω - τω λοιπώς - το χαμόγελό μου για τα καλά σου λόγια !!!:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν τους γνωστούς ξέχνα τους. Μόνο για τσάμπα θα σου έρθουν.

Δεύτερον, θέλω να πιστεύω ότι άνοιξες το γραφείο σου σε σημείο με πολλές επιχειρήσεις τριγύρω.

Για μένα είναι ο Νο 1 κανόνας.

Εγώ σε διάστημα δύο χρόνων πήρα τα 5 από τα 6 γύρω μαγαζιά.

Να ξέρεις ότι θα έρχονται να σε ρωτάνε διάφορα για να τα τσεκάρουν με ότι τους λέει ο δικός τους λογιστής και θα πρέπει να είσαι απόλυτα ενημερωμένος και πρόθυμος να εξυπηρετήσεις.

Και τρίτον, εμένα με βοήθησε πολύ το ότι έβαλα επαγγελματικό φωτοτυπικό και ασφάλειες, όχι τόσο για κέρδος (περισσότερο μέσα έμπαινα) αλλά για γνωριμίες.

Το 80% από όσους έρχονταν τότε για τέτοιες διαδικασίες τους έχω ακόμα πελάτες στις δηλώσεις (μισθωτοί-συνταξιούχοι).

Σου εύχομαι καλή δύναμη και καλή επιτυχία, με πολύ-πολύ υπομονή και διάβασμα........

Σωστό με τις δηλώσεις. Είχα βάλλει για ένα χρόνο, αφού είχα ισόγειο σε κεντρικό δρόμο, εισιτήρια των μινωικών γραμμών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεοδωρα ,

ειναι το φυσιολογικο επομενο βημα που εχεις να κανεις.

Μην σε κραταει κανεις ,ορμα

και εχε υπομονη και ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ γιατι θα βρεθεις πολλες φορες που θα την εχεις αναγκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Σωστό με τις δηλώσεις. Είχα βάλλει για ένα χρόνο, αφού είχα ισόγειο σε κεντρικό δρόμο, εισιτήρια των μινωικών γραμμών.

ΑΡΧΗΓΕ ξενυχτας ? :lol: :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα βάλλει για ένα χρόνο, αφού είχα ισόγειο σε κεντρικό δρόμο, εισιτήρια των μινωικών γραμμών.

Nαι.Εχεις δίκιο.

Κάπως έτσι ξεκινούν την καριέρα του μερικοί λογιστές.Από κάποιο άλλο επάγγελμα που έχει επαφή με τον κόσμο.

Στη γειτονιά μου υπάρχει ενα ψιλικατζίδικο και στην αρχή στη τζαμαρία έγραφε με αυτοκόλλητα γράμματα ΨΙΛΙΚΑ-ΤΣΙΓΑΡΑ

Μετά από λίγο καιρό στη τζαμαρία έγραφε: ΨΙΛΙΚΑ-ΤΣΙΓΑΡΑ-ΦΩΤΟΤΥΠΙΕΣ-FAX

Tώρα γράφει:

ΨΙΛΙΚΑ-ΤΣΙΓΑΡΑ-ΦΩΤΟΤΥΠΙΕΣ-FAX-ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Nαι.Εχεις δίκιο.

Κάπως έτσι ξεκινούν την καριέρα του μερικοί λογιστές.Από κάποιο άλλο επάγγελμα που έχει επαφή με τον κόσμο.

Στη γειτονιά μου υπάρχει ενα ψιλικατζίδικο και στην αρχή στη τζαμαρία έγραφε με αυτοκόλλητα γράμματα ΨΙΛΙΚΑ-ΤΣΙΓΑΡΑ

Μετά από λίγο καιρό στη τζαμαρία έγραφε: ΨΙΛΙΚΑ-ΤΣΙΓΑΡΑ-ΦΩΤΟΤΥΠΙΕΣ-FAX

Tώρα γράφει:

ΨΙΛΙΚΑ-ΤΣΙΓΑΡΑ-ΦΩΤΟΤΥΠΙΕΣ-FAX-ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ.

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΣΙΓΑΡΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...