Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΡΝΗΣΗ ΕΡΓΟΔΟΣΑΙΣ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΑΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ


mariaeleni

Ερώτηση

ηθελα να ρωτησω το εξης:

τι γίνεται στην περίπτωση που εδώ και 2 μήνες θα έπρεπε να έχω αλλάξει κατηγορία ετών προϋπηρεσίας (από 0-2, μπήκα στην 2-4) για ειδικότητα "βοηθός λογιστή" και ο λογιστής της αφεντικίνας μου όταν τον ενημέρωσα μου είπε ότι δεν πρόκειται να κάνει τίποτα?Κάνω καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας?Πήγαίνω στο ΙΚΑ?Εχει κυρώσεις η εργοδοσία?Οι μήνες που θα έπρεπε να έχω ανέβει κατηγορία τι γίνονται σχετικά με τα ένσημα μου και τον μισθό μου που θα έπρεπε να είναι μεγαλύτερος αφού άλλαξα κατηγορία?

Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Για να πάρεις απάντηση στο ερώτημά σου κάλο είναι να ρωτήσεις την νομική υποστήριξη του Εργατικού Κέντρου που ανήκει η επιχείρηση που δουλεύεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ηθελα να ρωτησω το εξης:

τι γίνεται στην περίπτωση που εδώ και 2 μήνες θα έπρεπε να έχω αλλάξει κατηγορία ετών προϋπηρεσίας (από 0-2, μπήκα στην 2-4) για ειδικότητα "βοηθός λογιστή" και ο λογιστής της αφεντικίνας μου όταν τον ενημέρωσα μου είπε ότι δεν πρόκειται να κάνει τίποτα?Κάνω καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας?Πήγαίνω στο ΙΚΑ?Εχει κυρώσεις η εργοδοσία?Οι μήνες που θα έπρεπε να έχω ανέβει κατηγορία τι γίνονται σχετικά με τα ένσημα μου και τον μισθό μου που θα έπρεπε να είναι μεγαλύτερος αφού άλλαξα κατηγορία?

Σας ευχαριστώ

Ρώτα τον λογιστή , με απλο και ήρεμο τρόπο και θα σου απαντησει τον λογο που δεν στο κανει ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ηθελα να ρωτησω το εξης:

τι γίνεται στην περίπτωση που εδώ και 2 μήνες θα έπρεπε να έχω αλλάξει κατηγορία ετών προϋπηρεσίας (από 0-2, μπήκα στην 2-4) για ειδικότητα "βοηθός λογιστή" και ο λογιστής της αφεντικίνας μου όταν τον ενημέρωσα μου είπε ότι δεν πρόκειται να κάνει τίποτα?Κάνω καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας?Πήγαίνω στο ΙΚΑ?Εχει κυρώσεις η εργοδοσία?Οι μήνες που θα έπρεπε να έχω ανέβει κατηγορία τι γίνονται σχετικά με τα ένσημα μου και τον μισθό μου που θα έπρεπε να είναι μεγαλύτερος αφού άλλαξα κατηγορία?

Σας ευχαριστώ

Kατσε εκει που καθεσαι και μην ψαχνεσαι για πολλα.Είναι δυσκολοι οι καιροι.Εξω επικρατουν εικονες ζουγκλας.Δεν στο αλλαζει για να μην σου δωσει την αυξηση απο την αλλαγη της κλασης απο 2-4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kατσε εκει που καθεσαι και μην ψαχνεσαι για πολλα.Είναι δυσκολοι οι καιροι.Εξω επικρατουν εικονες ζουγκλας.Δεν στο αλλαζει για να μην σου δωσει την αυξηση απο την αλλαγη της κλασης απο 2-4.

Ενώ η παραπάνω άποψη είναι μεν άδικη, είναι σίγουρα μία άποψη που πρέπει να τη λάβεις σοβαρά υπόψην...... Όντως υπάρχει ζούγκλα εκεί έξω...

Προσωπική άποψη να μη διεκδικήσεις τίποτα και αν γίνει η στραβή και αποχωρήσεις θα τα διεκδικήσεις όλα μαζεμένα απλά και εύκολα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν μου το αλλάζει γιατί υπάρχει θέμα γενικότερο.η αφεντικίνα μου ήθελε να μου κανει εικονική απόλυση και να περασουμε σε μαυρη εργασία ή ΤΕΒΕ.εγω αρνηθηκα,δεν έχει κανει κάποια αλλαγη μέχρι στιγμής (εκ περιπτροπής εργασία ή μειωμένο ωράριο, αφού λεει ότι δεν εχουμε δουλειά και έσοδα), απλώς καθυστερεί να με πληρώσει.και επίδομα άδειας μου εδωσε 100€.....Από την επιθεώρηση εργασίας μου είπαν ότι η αφεντικίνα μου θα έχει πρόβλημα.Ισχύει?Χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο πέρα από την επιθεώρηση εργασίας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ηθελα να ρωτησω το εξης:

τι γίνεται στην περίπτωση που εδώ και 2 μήνες θα έπρεπε να έχω αλλάξει κατηγορία ετών προϋπηρεσίας (από 0-2, μπήκα στην 2-4) για ειδικότητα "βοηθός λογιστή" και ο λογιστής της αφεντικίνας μου όταν τον ενημέρωσα μου είπε ότι δεν πρόκειται να κάνει τίποτα?Κάνω καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας?Πήγαίνω στο ΙΚΑ?Εχει κυρώσεις η εργοδοσία?Οι μήνες που θα έπρεπε να έχω ανέβει κατηγορία τι γίνονται σχετικά με τα ένσημα μου και τον μισθό μου που θα έπρεπε να είναι μεγαλύτερος αφού άλλαξα κατηγορία?

Σας ευχαριστώ

Ο προϊστάμενός σου δηλαδή;

Είναι εξωτερικός συνεργάτης ή συνάδελφός σου μισθωτός κι εκείνος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν ξερω,μάλλον έχετε δίκιο,αλλά και που θα παει αυτό?υπερωρίες μου χρωστάει,επίδομα α΄δειας μόνο 100€, καθυστέρηση μισθών, δεν μου αλλάζει κλίμακα και φυσικά οι προτάσεις για εικονική απόλυση και μαύρη εργασία που προηγήθηκαν..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οχι ο προϊστάμενος,ούτε συναδελφος.είναι απλώς ο λογιστής που αναλαμβάνει τα λογιστικά της ατομικής της αφεντικίνας μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μα ουτως ή άλλως περιμένω να δω που θα το παει, και αμα εξαντληθεί η υπομονη μου θα παω στην επιθεώρηση για όλα (και για το ότι δεν με πληρώνει και για απληρωτες υπερωρίες και που δεν μου αλλαζει κατηγορία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οχι ο προϊστάμενος,ούτε συναδελφος.είναι απλώς ο λογιστής που αναλαμβάνει τα λογιστικά της ατομικής της αφεντικίνας μου.

Συγγνώμη αλλά δεν κατάλαβα....... (ίσως δεν έχει σημασία)

Για να εργάζεσαι ως βοηθός λογιστή σε επιχείρηση σημαίνει ότι η επιχείρηση είναι οργανωμένη και το λογιστήριο τηρείται εντός.

Ο λογιστής είτε είναι προϊστάμενός σου (μισθωτός) ή εξωτερικός συνεργάτης που σε εποπτεύει.

Αν είναι άλλος που αναλαμβάνει απλώς τα της ατομικής (άρα εσύ εργάζεσαι σε άλλη που δεν είναι ατομική) τότε ποιά ακριβώς σχέση έχει με την επιχείρηση που εργάζεσαι ώστε να αποφασίζει εκείνος τι και πώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μαλλον απο οτι καταλαβα.. ειναι ελευθερος επαγγελματιας. ομως δεν πιστευω... να το κανη απο μονος του...γιατι αλλωστε? απο την τσεπη του θα τα δωση? τι συμφερον εχει ? εχει προηγουμενα ,μαζι σου? εγω πιστευω οτι,σιγουρα ακολουθει την γραμμη, της πελλατισσας του,και μαλλον... προσπαθει να μην την <εκθεση>εσυ, ρωτησε τον κατ ιδιαν περι αυτου,αφου του γνωστοποιησεις τις προθεσεις σου,ωστε να μαθης , αν εξηγησε στην εργοδοτρια σου οτι,αυτο ειναι παρανομο και εσυ βασει συμβασης σου τα δικαιουσαι ,αφου οι συλλογικες συμαβασεις διατηρουνται ακομη προς το παρον....? και αφου μαθεις, και καταληξεις , τοτε πραξε τα δεοντα και...ο θεος μαζι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ηθελα να ρωτησω το εξης:

τι γίνεται στην περίπτωση που εδώ και 2 μήνες θα έπρεπε να έχω αλλάξει κατηγορία ετών προϋπηρεσίας (από 0-2, μπήκα στην 2-4) για ειδικότητα "βοηθός λογιστή" και ο λογιστής της αφεντικίνας μου όταν τον ενημέρωσα μου είπε ότι δεν πρόκειται να κάνει τίποτα?Κάνω καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας?Πήγαίνω στο ΙΚΑ?Εχει κυρώσεις η εργοδοσία?Οι μήνες που θα έπρεπε να έχω ανέβει κατηγορία τι γίνονται σχετικά με τα ένσημα μου και τον μισθό μου που θα έπρεπε να είναι μεγαλύτερος αφού άλλαξα κατηγορία?

Σας ευχαριστώ

Κοιταξε, αν δεν εχεις αμεσο οικονομικο προβλημα αφησε το μεχρι τελος του χρονου. Οσον αφορα αδεια και επιδομα αδειας αν δεν σε εχει εξοφλησει μεχρι τελος του χρονου μπορεις να διεκδικησεις 2πλα την αδεια και το επιδομα γιατι δινεται μεχρι 31/12.Λογικα δεν θα σου καταβαλλει και δωρο χριστουγεννων οποτε την πας και αυτοφορο γιατι ειναι ποινικο αδικημα η μη καταβολη δωρου. Ειναι θεμα το τι θες εσυ να κανεις.Αν προχωρησεις σε τετοιες διαδικασιες ξεχνα την δουλεια σου γιατι θα παει μακρια το πανηγυρι, δικαστηρια , αγωγες κτλ. Θες να μεινεις και //εχειν λαμβανειν// ή αποχωρεις και κανεις δικαστηρια και επιθεωρησεις.Αν θες τη γνωμη μου περιμενε μεχρι 31/12.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ηθελα να ρωτησω το εξης:

τι γίνεται στην περίπτωση που εδώ και 2 μήνες θα έπρεπε να έχω αλλάξει κατηγορία ετών προϋπηρεσίας (από 0-2, μπήκα στην 2-4) για ειδικότητα "βοηθός λογιστή" και ο λογιστής της αφεντικίνας μου όταν τον ενημέρωσα μου είπε ότι δεν πρόκειται να κάνει τίποτα?Κάνω καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας?Πήγαίνω στο ΙΚΑ?Εχει κυρώσεις η εργοδοσία?Οι μήνες που θα έπρεπε να έχω ανέβει κατηγορία τι γίνονται σχετικά με τα ένσημα μου και τον μισθό μου που θα έπρεπε να είναι μεγαλύτερος αφού άλλαξα κατηγορία?

Σας ευχαριστώ

Kαι επισης τι θα πει σου εδωσε 100 Ε.??Να παει να δανειστει να πληρωσει το προσωπικο.Οταν εβγαζε λεφτα και επαιρνε ακριβα αυτοκινητα ήταν καλά??Τωρα θελει τον υπαλληλο να τον σουταρει χωρις αποζημειωση?Ετσι ειναι σημερα οι ελληνες επιχειρηματιες.Δυστυχως...Με την πρωτη δυσκολια διωχνουν.Την παραγωγικοτητα του αλλου δεν την αμοιβουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οικονομολόγος ειμαι,αλλα η συμβαση μου ειναι βοηθος λογιστη.ουδεμία αναμειξη εχω με την τηρηση των λογιστικων της αφεντικίνας μου.εχει λογιστη γι' αυτη τη δουλεια, ο οποίος μου ειπε οτι δεν κανει τιποτα ,δε μου αλλαζει κατηγορία και μου ειπε πηγαινε όπου θες,πηγαινε και στην επιθεώρηση εργασίας!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οικονομολόγος ειμαι,αλλα η συμβαση μου ειναι βοηθος λογιστη.ουδεμία αναμειξη εχω με την τηρηση των λογιστικων της αφεντικίνας μου.εχει λογιστη γι' αυτη τη δουλεια, ο οποίος μου ειπε οτι δεν κανει τιποτα ,δε μου αλλαζει κατηγορία και μου ειπε πηγαινε όπου θες,πηγαινε και στην επιθεώρηση εργασίας!!!!

Οτι και να σου πούνε εδώ μέσα δεν πρόκειται να λυθεί το πρόβλημα σου.Σε οποιαδήποτε περίπτωση την λύση θα στην δώσει η επιθεώρηση εργασίας.Αν εσύ πιστεύεις ότι πρέπει να πας στην επιθεώρηση εργασίας πήγαινε.Να ζυγιάσεις καλά όμως ένα πράγμα,Μπορεί από την επιθεώρηση εργασίας να δικαιωθείς αλλά την άλλη ημέρα μπορεί να ψάχνεις για δουλειά και είναι δύσκολοι οι καιροί.Κάνε όπως νομίζεις εσύ.Εσύ θα έχεις και τις επιπτώσεις είτε καλές είτε κακές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε οποιαδήποτε περίπτωση την λύση θα στην δώσει η επιθεώρηση εργασίας.

:lol::lol::lol:

Α στο καλό σου βραδυάτικα........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οικονομολόγος ειμαι,αλλα η συμβαση μου ειναι βοηθος λογιστη.ουδεμία αναμειξη εχω με την τηρηση των λογιστικων της αφεντικίνας μου.εχει λογιστη γι' αυτη τη δουλεια, ο οποίος μου ειπε οτι δεν κανει τιποτα ,δε μου αλλαζει κατηγορία και μου ειπε πηγαινε όπου θες,πηγαινε και στην επιθεώρηση εργασίας!!!!

Εισαι νεα οικονομολογος, και φαινεται οτι δεν εχεις καθόλου πειρα. Τι φοβασε για το ΙΚΑ. τΟ ΙΚΑ στον ελεγχο θα βαλει μονο του την αυξηση απο τοτε που περασες τα 2 χρονια. Απο εκει και περα ολα θα πανε στο παραπάνω και ας λεει ο λογιστης οτι δεν κανει τιποτα. Αλλα αποτι φαινεται εντολες εκτελει μεν, αλλα απειρος δε και αυτος δεν ξερει οτι αυτα που ζητας θα ελθουν μονα τους, με τον ελεγχο του ΙΚΑ. Στο τυπικό μερος τουλάχιστον. Γιατι στο ουσιαστικό ειναι θεμα δικό σου , ποτε θα τα σπασεις με τον εργοδότη για να τα διεκδικησεις δικαστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

απο το ΙΚΑ μου ειπαν οτι δεν κανουν καποιον έλεγχο.απλως χρησιμοποιούν τα στοιχεία που τους δίνει η επιθεώρηση, τα οποία είναι βεβαίως τα στοιχεία που τους δίνει η εργοδοσία.μου είπαν ότι ειναι θεμα επιθεώρησης εργασίας η μη τήρηση των νομιμων διαδικασιών, δηλαδη η αλλαγη κατηγορίας μου με βαση τα ετη προϋπηρεσίας.Σημειωτέον, εχουμε κι αλλα θεματα, όπως οτι κλεινω σχεδον 2 μηνες απληρωτη,οτι πηρα έναντι ενα μικρο ποσο για επιδομα αδειας, οτι μου χρωστα υπερωρίες απο το 2010 και λιγες απο το 2011, κι ολ' αυτα στο πλαισιο οτι δεν της εκανα τη χαρη να περασω σε μαύρη εργασία που μου προτεινε εδω και 2 μηνες........<br><br><br>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

απο το ΙΚΑ μου ειπαν οτι δεν κανουν καποιον έλεγχο.απλως χρησιμοποιούν τα στοιχεία που τους δίνει η επιθεώρηση, τα οποία είναι βεβαίως τα στοιχεία που τους δίνει η εργοδοσία.μου είπαν ότι ειναι θεμα επιθεώρησης εργασίας η μη τήρηση των νομιμων διαδικασιών, δηλαδη η αλλαγη κατηγορίας μου με βαση τα ετη προϋπηρεσίας.Σημειωτέον, εχουμε κι αλλα θεματα, όπως οτι κλεινω σχεδον 2 μηνες απληρωτη,οτι πηρα έναντι ενα μικρο ποσο για επιδομα αδειας, οτι μου χρωστα υπερωρίες απο το 2010 και λιγες απο το 2011, κι ολ' αυτα στο πλαισιο οτι δεν της εκανα τη χαρη να περασω σε μαύρη εργασία που μου προτεινε εδω και 2 μηνες........<br><br><br>

Εχεις δίκιο.

Ομως αν θέλεις την δική μας άποψη για να παρηγορηθείς σου λέμε ότι έχεις δίκιο,σε αδικεί και σε συμμεριζόμαστε.Εμείς αυτό μόνο μπορούμε να κάνουμε.

Αν θέλεις όμως να επανορθώσει ο εργοδότης σου αυτή την αδικία,μία λύση μόνο υπάρχει:

Να πας στην επιθεώρηση εργασίας και να τα καταγγείλεις επίσημα όλα αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...