Προς το περιεχόμενο

αθεώρητα βαση ΠΟΛ 1083 και γνωστοποίηση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με τα αθεώρητα.

Α.Ε. έχει κάνει τελευταία γνωστοποίηση στη Δ.Ο.Υ. το 2003 για τα αθεώρητα με βάση την

Πολ.1166/2002, με τζίρο 2.400.000 και πάνω από 25 άτομα προσωπικό.

Το 2009 και 2010 το προσωπικό μειώθηκε κάτω από 25 άτομα.

Έπρεπε να κάνει γνωστοποίηση στη Δ.Ο.Υ. για την αλλαγή αυτή με βάση την

ΠΟΛ. 1083/2003 παράγ. β3??

(Τα φορολογικά της χρέη είναι σε ρύθμιση)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με τα αθεώρητα.

Α.Ε. έχει κάνει τελευταία γνωστοποίηση στη Δ.Ο.Υ. το 2003 για τα αθεώρητα με βάση την

Πολ.1166/2002, με τζίρο 2.400.000 και πάνω από 25 άτομα προσωπικό.

Το 2009 και 2010 το προσωπικό μειώθηκε κάτω από 25 άτομα.

Έπρεπε να κάνει γνωστοποίηση στη Δ.Ο.Υ. για την αλλαγή αυτή με βάση την

ΠΟΛ. 1083/2003 παράγ. β3??

H έκδοση αθεώρητων στοιχείων , έκδοση προβλεπόμενη από ΠΟΛ, γίνεται με ευθύνη της επιχειρήσης. Στην έναρξη κάθε έτους πρέπει να ελέγχουμε αν υφίστανται οι προυποθέσεις για την έκδοση αθεώρητων στοιχείων και τη νέα χρονιά. Αν δεν υφίστανται τότε εκδίδουμε θεωρημένα στοιχεία με τον τρόπο που προβλέπετε δηλ. θεώρηση για τα χειρόγραφα, χρήση ΕΦΔΣΣ για τα μηχανογραφικώς εκδιδόμενα στοιχεία. Επιπλέον όταν εκδίδεις αθεώρητα στοιχεία ή στοιχεία μέσω ΕΦΔΣΣ ελέγχεις (έως 30/6) τις φορολογικές σου υποχρεώσεις (εισόδημα, ΦΠΑ, παρακρατούμενοι φόροι). Αν σου λέιπουν δηλώσεις τότε από 01/07 θα υποχρεωθείς σε έκδοση θεωρημένων στοιχείων.

(Τα φορολογικά της χρέη είναι σε ρύθμιση)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

Συνάδελφοι χαίρετε,

 

αντιμετωπίζω το εξής θέμα:

 

Εκδίδω από το 2006 αθεώρητα βάσει της ΠΟΛ 1083.

Ο κύκλος εργασιών κατά την έναρξη της σχετικής διαδιακσίας ήταν ~20 εκατομμύρια και ο μέσος όρος προσωπικού ~60 ατομα.

 

Συνεχίσαμε ανοδικά ως το 2008 και αρχίσαμε μετά την κάθοδο............

Μέχρι το 2011 ήμασταν εντός των ορίων.

Το 2012 όμως πέφτουμε κάτω από τα όρια και σε τζίρο (<900χιλ) και σε μ.ο. προσωπικού (<10 άτομα)

 

Λέει η 1083

 

.......

5. Οι επιτηδευματίες που αναφέρονται στις περιπτώσεις β, γ και δ της παραγράφου 1 της παρούσας, οι οποίοι θα απολέσουν τις προϋποθέσεις υπαγωγής τους στη ρύθμιση έκδοσης αθεώρητων στοιχείων για δύο συνεχόμενες χρήσεις οφείλουν να εκδίδουν τα στοιχεία τους θεωρημένα, για όσα ορίζεται θεώρηση, με την έναρξη του νέου διαχειριστικού έτους και κατά παράταση από την εικοστή πρώτη του πρώτου μήνα της νέας διαχειριστικής περιόδου.

..........

 

Εγώ είμαι στην πρώτη χρήση άρα συνεχίζω κανονικά........

 

Το ερώτημα τώρα επί του πρακτικού θέματος.......

 

Εχω κάνει έναρξη νέου εργοταξίου και θέλω να έχω ένα Δελτίο αποστολής εκεί.

Τα δελτία είναι θεωρημένα με τον ΚΦΑΣ και ισχύει η 1083 για 'μένα αφού είμαι 1η χρονιά κάτω από τα όρια.

Η σχετική γνωστοποίηση γίνεται ηλεκτρονικά μέσω του taxisnet

 

Στα σχετικά πεδία της εφαρμογής........

Μ.Ο. Απασχολούμενου Προσωπικού :     
Ακαθάριστα Έσοδα :   

 

Τι βάζω;

Αν βάλω τα πραγματικά του 2012, είναι κάτω από τα όρια.

 

 

Το έχει αντιμετωπίσει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι κόβουν ΑΠΥ αθεωρητες με βάσει την 1083, έχουν κάποια υποχρέωση από 01/10/12 να υποβάλλουν ηλεκτρονικα το έντυπο Δ10;κι αν ναι, τι γνωστοποιήση πρέπει να κάνουν, τι αφορά ακριβώς;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι κόβουν ΑΠΥ αθεωρητες με βάσει την 1083, έχουν κάποια υποχρέωση από 01/10/12 να υποβάλλουν ηλεκτρονικα το έντυπο Δ10;κι αν ναι, τι γνωστοποιήση πρέπει να κάνουν, τι αφορά ακριβώς;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

θα συνδεθείς στο taxis, στα έντυπα ΚΒΣ, γνωστοποιήσεις, έντυπο Δ10 νομίζω, γνωστοποίηση τι στοιχείο θα εκδίδεις, βάσει ποιών διατάξεων, αρίθμηση, σειρά (εάν υπάρχει), τόπος τήρησης, χειρόγραφα κλπ..

Το εκτυπώνεις και το διαφυλάσεις για τυχόν έλεγχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συνδεθείς στο taxis, στα έντυπα ΚΒΣ, γνωστοποιήσεις, έντυπο Δ10 νομίζω, γνωστοποίηση τι στοιχείο θα εκδίδεις, βάσει ποιών διατάξεων, αρίθμηση, σειρά (εάν υπάρχει), τόπος τήρησης, χειρόγραφα κλπ..

Το εκτυπώνεις και το διαφυλάσεις για τυχόν έλεγχο.

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...