Προς το περιεχόμενο

έκδοση εκ παραδρομής αθεώρητων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πελάτης μου έχει εκδόσει εκ' παραδρομής από αθεώρητο μπλόκ ΤΔΑ. Όλα έχουν καταχωρηθεί κανονικά στα βιβλία.

Παλαιότερα σε παρόμοια περίπτωση είχα κάνει γνωστοποίηση στην οποία ανέφερα τα παραστατικά και ότι έχουν καταχωρηθεί εμπρόθεσμα στο βιβλίο και έτσι ήμουν καλυμένος σε μελλοτνικό έλεγχο όσο αφορά πρόστιμο.

Ισχύει ακόμα κάτι τέτοιο ?

και εάν ναι που αναφέρετε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πελάτης μου έχει εκδόσει εκ' παραδρομής από αθεώρητο μπλόκ ΤΔΑ. Όλα έχουν καταχωρηθεί κανονικά στα βιβλία.

Παλαιότερα σε παρόμοια περίπτωση είχα κάνει γνωστοποίηση στην οποία ανέφερα τα παραστατικά και ότι έχουν καταχωρηθεί εμπρόθεσμα στο βιβλίο και έτσι ήμουν καλυμένος σε μελλοτνικό έλεγχο όσο αφορά πρόστιμο.

Ισχύει ακόμα κάτι τέτοιο ?

και εάν ναι που αναφέρετε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν οι εξής περιπτώσεις :

1. Όταν στοιχεία έχουν εκδοθεί εκ παραδρομής αθεώρητα, έχουν καταχωρηθεί στα βιβλία πριν από οποιονδήποτε έλεγχο και το γεγονός έχει γνωστοποιηθεί στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. πριν από οποιονδήποτε έλεγχο, δεν υπάρχει παράβαση.

2. Όταν στοιχεία έχουν εκδοθεί εκ παραδρομής αθεώρητα και έχουν καταχωρηθεί στα βιβλία πριν από οποιονδήποτε έλεγχο, αλλά δεν έχει γνωστοποιηθεί το γεγονός στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. θεωρείται γενική παράβαση με συντελεστή βαρύτητας 1.

3. Όταν στοιχεία έχουν εκδοθεί αθεώρητα, εκ παραδρομής και γίνεται έλεγχος πριν από την προθεσμία ενημέρωσης των βιβλίων ενώ κατά τον χρόνο του ελέγχου δεν έχουν περαστεί στα βιβλία, καταλογίζεται γενική και όχι αυτοτελείς παραβάσεις (δεδομένου ότι ο επιτηδευματίας μπορεί να ισχυριστεί ότι θα τα καταχωρούσε εντός της προθεσμίας ενημέρωσης)

4. Όταν στοιχεία έχουν εκδοθεί αθεώρητα λόγω ύπαρξης φορολογικών χρεών, μη υποβολή δηλώσεων κλπ. και τα στοιχεία αυτά έχουν καταχωρηθεί στα βιβλία πριν από οποιονδήποτε έλεγχο καταλογίζεται μια γενική παράβαση με συντελεστή βαρύτητας 3

5. Όταν στοιχεία λογίζονται ως αθεώρητα μη καταχωρημένα στα βιβλία ενώ παρήλθε ο χρόνος εμπρόθεσμης ενημέρωσης επιβάλλονται αυτοτελείς παραβάσεις, ανεξάρτητα από το αν τα στοιχεία εκδόθηκαν αθεώρητα εκ παραδρομής, λόγω ύπαρξης χρεών ή με δόλο.

ΠΟΛ.1093 / 26.4.2011

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρθρο 5§8β’, του Ν. 2523/97 : “Η έκδοση καθενός αθεώρητου στοιχείου, όταν οι διατάξεις του Κ.Β.Σ. προβλέπεται η έκδοση θεωρημένου. Ειδικά, όταν τα στοιχεία αυτά έχουν εκδοθεί εκ παραδρομής αθεώρητα και έχουν καταχωρηθεί στα βιβλία πριν από οποιονδήποτε έλεγχο θεωρείται γενική παράβαση”. Επίσης, το ίδιο άρθρο στην παράγραφο 2ειαναφέρει: “Γενικές παραβάσεις είναι αυτές, για τις οποίες επιβάλλεται ένα ενιαίο πρόστιμο, ανά διαχειριστική περίοδο, ανεξάρτητα από το πλήθος αυτών”.

με βάση το άρθρο 5§5β: “Κατ’ εξαίρεση δεν επιβάλλεται πρόστιμο, όταν: β) έχουν εκδοθεί αθεώρητα φορολογικά στοιχεία, αντί θεωρημένων, εφόσον στις άνω περιπτώσεις έχουν εκδοθεί από παραδρομή και έχουν καταχωρηθεί στα βιβλία εμπρόθεσμα και δηλώθηκε εγγράφως από τον υπόχρεο στον προϊστάμενο της αρμόδιας δημόσιας οικονομικής υπηρεσίας η παράλειψη αυτή, πριν από τη διαπίστωση της από οποιονδήποτε φορολογικό έλεγχο. Οι διατάξεις της παραγράφου 8 του άρθρου 1 του παρόντος έχουν ανάλογη εφαρμογή και για τα πρόστιμα του άρθρου αυτού”.

άρα γνωστοποίηση ως παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

αυτό το εκ παραδρομής με προβληματίζει λίγο. Είναι στην ευχέρεια της ΔΟΥ να κρίνει? και το λέω γιατί έχω περίπτωση που για 3 χρόνια εξέδιδε από αθεώρητα μπλοκ. Εκ παραδρομής λοιπόν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άμα δεν μπορει να θεωρήσει λόγο χρεών δεν είναι εκ παραδρομής (μάλλον ε)

όταν λέμε εκ παραδρομής εννοούμε εκ παραδρομής

και αν θέλετε και κάτι

τρία χρόνια δεν το είδε ο λογιστής ?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πελάτης μου έχει εκδόσει εκ' παραδρομής από αθεώρητο μπλόκ ΤΔΑ. Όλα έχουν καταχωρηθεί κανονικά στα βιβλία. Παλαιότερα σε παρόμοια περίπτωση είχα κάνει γνωστοποίηση στην οποία ανέφερα τα παραστατικά και ότι έχουν καταχωρηθεί εμπρόθεσμα στο βιβλίο και έτσι ήμουν καλυμένος σε μελλοτνικό έλεγχο όσο αφορά πρόστιμο. Ισχύει ακόμα κάτι τέτοιο ? και εάν ναι που αναφέρετε ?

Διαβασε τις παρακάτω ΠΟΛ και θα βρεις την απάντηση....

ΠΟΛ 1110/11

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/12239/hl/1110

ΠΟΛ 1093/11

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/12182/hl/1093

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόστιμα ΚΒΣ για έκδοση αθεωρήτων στοιχείων με ισχύ από 31Μαρ11

*. Έκδοση αθεωρήτων στοιχείων «εκ παραδρομής»

Αν δεν έχει περάσει η ημερομηνία εμπρόθεσμης ενημέρωσης των βιβλίων έχουμε γενική παράβαση με Σ.Β. 1. (βλέπε παραδείγματα παρακάτω) Αντίθετα αν παρήλθε ο χρόνος εμπρόθεσμης ενημέρωσης επιβάλλονται αυτοτελείς παραβάσεις με όριο (*1) Εξακολουθεί να μην επιβάλλεται πρόστιμο αν έχει γίνει η σχετική γνωστοποίηση στην ΔΟΥ.

* Έκδοση αθεωρήτων στοιχείων «άνευ παραδρομής»

Καταλογίζεται μια γενική παράβαση με συντελεστή βαρύτητας (Σ.Β.) τρία (3), εφόσον τα στοιχεία αυτά έχουν καταχωρηθεί στα βιβλία ή δεν έχει περάσει ο χρόνος της εμπρόθεσμης ενημέρωσης τους. (Πριν την 31/3/2011 ήταν αυτοτελή παράβαση με Σ.Β. ένα (1) και με οροφή (*1))

Αντίθετα αν παρήλθε ο χρόνος εμπρόθεσμης ενημέρωσης επιβάλλονται αυτοτελείς παραβάσεις με οροφή (*1).

ΠΡΟΣΟΧΗ 1η: Αν το αθεώρητο εκδόθηκε πριν την 31/3/2011 θα ισχύσουν οι παλαιές διατάξεις και αν έγινε μετά οι νέες. Άρα για την επιβολή του προστίμου δεν μετράει το πότε έγινε ο έλεγχος αλλά πότε εκδόθηκε το αθεώρητο !!!

ΠΡΟΣΟΧΗ 2η : Δεν θεωρούνται «εκ παραδρομής» οι κάτωθι περιπτώσεις :

Η έκδοση φορολογικών στοιχείων :

α) με τη χρήση Ε.Α.Φ.Δ.Σ.Σ. (ΠΟΛ. 1082/2-6-2003) ή αθεωρήτων λόγω πρόσθετων βιβλίων (ΠΟΛ.1082/2.6.2003) από την πρώτη ημέρα του εβδόμου μήνα κάθε νέου διαχειριστικού έτους και εφόσον εξακολουθεί η ύπαρξη φορολογικών χρεών ή μη επίδοσης δηλώσεων.

β) ή λόγω ύπαρξης φορολογικών χρεών, μη υποβολή δηλώσεων

ΠΡΟΣΟΧΗ 3η : Στον ίδιο έλεγχο υπάρχουν αθεώρητα και «εκ παραδρομής» και «άνευ παραδρομής»:

Ιδιαίτερο πρόστιμο γενικό (με Σ.Β. = 1 ή γενικό με Σ.Β. = 3, κατά περίπτωση), επιβάλλεται για όσες παραβάσεις αφορούν αθεώρητα στοιχεία, η δε διαπίστωση γίνεται εντός του χρόνου εμπρόθεσμης ενημέρωσης των βιβλίων, λογιζόμενες σαν μία γενική.

Στη συνέχεια εφόσον από τον ίδιο έλεγχο διαπιστώνεται ότι υφίστανται και άλλα αθεώρητα στοιχεία, τα οποία όπως προκύπτει από την ημερομηνία έκδοσής τους είναι εκτός του χρόνου εμπρόθεσμης ενημέρωσης των βιβλίων, καταλογίζονται και οι σχετικές αυτοτελείς παραβάσεις, με τον περιορισμό ότι το ανώτατο συνολικό πρόστιμο (γενική παράβαση + αυτοτελείς) δεν μπορεί να υπερβεί την ισχύουσα εκάστοτε οροφή (15/πλάσιο, 30/πλάσιο κ.λπ.).

(*1) Τα όρια (οροφές) είναι το 15/πλάσιο στην πρώτη παράβαση , στο 30/πλάσιο στην δεύτερη και μετά δεν υπάρχει όριο

Παράδειγμα 1

Από έλεγχο που έγινε στις 29.4.2010 διαπιστώθηκε ότι επιτηδευματίας με βιβλία Β΄ κατηγορίας εξέδωσε συνολικά πενήντα (50) παραστατικά αθεώρητα, ήτοι:

- Είκοσι (20) παραστατικά, που εκδόθηκαν εντός του μηνός Μαρτίου (έχει παρέλθει ο χρόνος ενημέρωσης)

- Τριάντα (30) παραστατικά, που εκδόθηκαν εντός του μηνός Απριλίου (δεν παρήλθε ο χρόνος εμπρόθεσμης ενημέρωσης)

Παραβάσεις: Έκδοση αθεωρήτων στοιχείων για πενήντα (50) περιπτώσεις (παραστατικά)

Πρόστιμο: 15 x 600 = 9.000 ευρώ

Σημείωση: Στο παράδειγμα αυτό δεν έχει σημασία αν τα αθεώρητα στοιχεία έχουν εκδοθεί εκ παραδρομής ή χωρίς παραδρομή.

Παράδειγμα 2

Από έλεγχο που έγινε στις 29.4.2010 διαπιστώθηκε, ότι επιτηδευματίας με βιβλία Β΄ κατηγορίας εξέδωσε συνολικά οκτώ (8) παραστατικά αθεώρητα, χωρίς παραδρομή, ήτοι:

- Δύο (2) παραστατικά, που εκδόθηκαν εντός του μηνός Μαρτίου (έχει παρέλθει ο χρόνος ενημέρωσης)

- Έξι (6) παραστατικά, που εκδόθηκαν εντός του μηνός Απριλίου (δεν παρήλθε ο χρόνος εμπρόθεσμης ενημέρωσης)

Παραβάσεις: Έκδοση αθεωρήτων στοιχείων για οκτώ (8) περιπτώσεις (παραστατικά)

Πρόστιμο: Αυτοτελείς παραβάσεις 2 x 600 = 1.200 ευρώ

Γενική παράβαση 1 x (Σ.Β.) 3 x 600 = 1.800 ευρώ

ΣΥΝΟΛΟ 3.000 ευρώ

Παράδειγμα 3

Από έλεγχο που έγινε στις 29.4.2010 διαπιστώθηκε ότι επιτηδευματίας με βιβλία Β΄ κατηγορίας εξέδωσε συνολικά είκοσι (20) παραστατικά αθεώρητα, χωρίς παραδρομή, εντός του μηνός Απριλίου (δεν παρήλθε ο χρόνος εμπρόθεσμης ενημέρωσης)

Παραβάσεις: Έκδοση αθεωρήτων στοιχείων για είκοσι (20) περιπτώσεις (παραστατικά)

Πρόστιμο: Γενική παράβαση με συντελεστή 3 x 600 = 1.800 ευρώ

Πηγές:

* ΝΟΜΟΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘ. 3943/31-3-11 Καταπολέμηση της φοροδιαφυγής (Άρθρο 26 παρ.4)

* ΠΟΛ.1093/26.4.2011

* ΠΟΛ.1110/13.5.2011

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

Ερώτηση...μετά από ελενχο της ΣΔΟΕ με γράψανε για 30 αποδειξεις λιανικής πώλησης (μη έκδοσης τους ) μπορεί κάποιος να μου πει τι θα πληρωσω; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση...μετά από ελενχο της ΣΔΟΕ με γράψανε για 30 αποδειξεις λιανικής πώλησης (μη έκδοσης τους ) μπορεί κάποιος να μου πει τι θα πληρωσω; Ευχαριστώ.

Βιβλία Β΄

1) 30x800=24.000,00

στον συμβιβασμό τελικα θα πληρώσεις 24.000χ1/2=12.000,00

2) κλεισιμο καταστήματος 1 μήνα ( αν θα στο κανουν)

3) Μηνητ'ηρια αναφορά άμεσα με την έκθεση ελέγχου ( Χάνεις τον ύπνο σου........) (επειδή οι παραβάσεις >10)

Αν κάποια ΑΛΠ ειναι >1.200,00 τότε γιαυτή το προστιμο ειναι ισόποσο.

Όπως βλέπεις...... τα πράγματα ειναι σήμερα πολύ δύσκολα .........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση...μετά από ελενχο της ΣΔΟΕ με γράψανε για 30 αποδειξεις λιανικής πώλησης (μη έκδοσης τους ) μπορεί κάποιος να μου πει τι θα πληρωσω; Ευχαριστώ.

Ακόμα έξω είσαι ή έχει internet και στις φυλακές...????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση...μετά από ελενχο της ΣΔΟΕ με γράψανε για 30 αποδειξεις λιανικής πώλησης (μη έκδοσης τους ) μπορεί κάποιος να μου πει τι θα πληρωσω; Ευχαριστώ.

Καλα και αυτοι ρε π....... μου οτι βρηκαν εκοψαν!! Καλα και συ ρε π......... μου 30!! αποδειξεις...Κρατα λιγο τα προσχηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε βενζινάδικο το πρώτο Ζ κόπηκε στις 22/12/2011. Δεν έχει δηλωθεί ο φορολογικός μηχανισμός. Ποτε έπρεπε; Στις 5/1/12 ή στις 6/1/12 (τελευταία προθεσμία); Ποσο μπορει να είναι το προστιμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βιβλία Β΄

1) 30x800=24.000,00

στον συμβιβασμό τελικα θα πληρώσεις 24.000χ1/2=12.000,00

Συμπληρώνω την απάντηση (με όλες τις περιπτώσεις).

Αν ειναι πρώτο γράψιμο στη χρήση μπαίνει πλαφόν μέχρι 15 ΑΛΠ άρα.... 15Χ800=12.000,00

και στον συμβιβασμό 12.000Χ1/2=6.000,00

Αν ειναι για δευτερη φορά στη χρήση ισχύει, ως η αρχική απάντηση, τότε καταλογίζονται και οι 30 ΑΛΠ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε βενζινάδικο το πρώτο Ζ κόπηκε στις 22/12/2011. Δεν έχει δηλωθεί ο φορολογικός μηχανισμός. Ποτε έπρεπε; Στις 5/1/12 ή στις 6/1/12 (τελευταία προθεσμία); Ποσο μπορει να είναι το προστιμο;

Η προθεσμία είναι 15 ημέρες από την αγορά της ΦΤΜ (Ημ/νία τιμολογίου) η οποία αρχίζει από την επομένη της αγοράς. Το πρόστιμο για εκπρόθεσμη δήλωση είναι για βιβλία β΄κατηγορίας 600 ευρώ με συμβιβασμό στο 1/3, ήτοι 200 ευρώ και το ίδιο γαι την εκπρόθεμη υποβολή κατάστασης αθεωρήτων στοιχείων ΠΟΛ.1082/03.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Κατά την διαδικασία διακοπής στην ΔΟΥ διαπιστώθηκε ότι δεν είχε υποβληθεί γνωστοποίηση αθεωρήτων σύμφωνα με την ΠΟΛ1083/2003. Ο φορολογούμενος έχει θεωρημένο βιβλίο έργων και είναι εμπρόθεσμα ενημερωμένο. Από τον ΚΒΣ ζητάνε πρόστιμο αυτοτελές για κάθε χρήση από το 2004, 1600 ευρω.

Παρακαλώ την βοήθεια σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Για να μην επιβληθεί πρόστιμο σε περίπτωση εκ παραδρομής έκδοσης Δ.Α. αθεώρητο υπάρχει κάποιος εύλογος χρόνος γνωστοποίησης. Να γίνω πιο συγκεκριμένη.

Έμπορος μέσω internet πούλησε εμπόρευμα σε ιδιώτη, έκοψε ΑΛΠ και ΔΑ δυστυχώς αθεώρητο στις 13/01/2012. Το Ζ της ΦΤΜ καταχωρήθηκε κανονικά σε χειρόγραφο βιβλίο εσόδων-εξόδων. Αν του κάνω γνωστοποίηση αύριο θα του επιβληθεί πρόστιμο??

Η άποψή μου είναι ότι αφού το Ζ καταχωρήθηκε εμπρόθεσμα και δεν έχει διαπιστωθεί από έλεγχο, ούτε τίθεται θέμα χρεών τότε δεν θα επιβληθεί πρόστιμο.

Μπορεί κάποιος να μου επιβεβαιώσει αν έχω δίκιο ή άδικο ??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!!!

Δεν έχει χρέη, ούτε κάποιο πρόβλημα επομένως έχει δυνατότητα θεώρησης.

Σκέφτηκα να κάνω αύριο την γνωστοποίηση και την Δευτέρα την θεώρηση. Σωστά το σκέφτομαι???

Μήπως γνωρίζεται τι χαρτιά πρέπει να έχω μαζί μου για την γνωστοποίηση??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία!!! Δεν το γνώριζα!!

Επομένως, κάνοντας την γνωστοποίηση μέσω TAXIS, πάω την Δευτέρα για θεώρηση με όλα τα δικαιολογητικά που απαιτούνται και είμαι εντάξει??? Ή θα μου ζητήσουν και κάποια άλλα χαρτιά???

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά η αλήθεια είναι ότι έχω αγχωθεί .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...