Jump to content

Τήρηση βιβλίων καφέ-μπαρ...................


Recommended Posts

Περιεργη και γενικη ερωτηση:

Στα κεντρα διασκεδασης οφειλουμε να κανουμε καποια παραπανω ενεργεια λογω εκδοσης αλπ ελαχιστης καταναλωσης κατα την εισοδο των πελατων?

Προκυπτει καποια παραπανω φορολογικη υποχρεωση φορος ή κατι αλλο??

Ευχαριστω...

Εχει κανενας αποψη για τα κεντρ διασκεδασης??

Link to comment
Share on other sites

έχει επιβαρυνθεί μεσα στην αξια των ποτών γιατι σε ξεχωριστό σημείο στα τιμ που έχω στα χέρια μου δεν υπάρχει...

Υπάρχουν κάβες που στα τιμ έχουν ξεχωριστά τον ΕΦΚ χωρίς να υπάρχει τέτοια υποχρέωση . Ο λόγος ίσως είναι ότι στις εκπτώσεις που κάνουν στους πελάτες η έκπτωση υπολογίζεται στην αξία προ ΕΦΚ

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάβες που στα τιμ έχουν ξεχωριστά τον ΕΦΚ χωρίς να υπάρχει τέτοια υποχρέωση . Ο λόγος ίσως είναι ότι στις εκπτώσεις που κάνουν στους πελάτες η έκπτωση υπολογίζεται στην αξία προ ΕΦΚ

σευχαριστω πολυ CEL, δ μ τυχε ακομα καποιο τιμ με τετοια χρεωση γιαυτο κ η ερωτηση...καλη συνεχεια!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Περιεργη και γενικη ερωτηση:

Στα κεντρα διασκεδασης οφειλουμε να κανουμε καποια παραπανω ενεργεια λογω εκδοσης αλπ ελαχιστης καταναλωσης κατα την εισοδο των πελατων?

Προκυπτει καποια παραπανω φορολογικη υποχρεωση φορος ή κατι αλλο??

Ευχαριστω...

Εχει κανενας αποψη για τα κεντρ διασκεδασης??

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανενας αποψη για τα κεντρ διασκεδασης??

Πρόσεξε το εξής

Δ’ περίπτωση: Συμφωνητικά τραγουδιστών και αθλητών..

Σύμφωνα με τον Ν.2238/94 άρθρο 82, παρ.8 για κάθε σύμβαση μίσθωσης εργασίας ή έργου μεταξύ τραγουδιστή των κέντρων διασκέδασης, αναψυκτηρίων ή συναυλιών καταρτίζεται συμφωνητικό, το οποίο κατατίθεται από τον αντισυμβαλλόμενο του τραγουδιστή μέσα σε δέκα (10) ημέρες από τη σύνταξη του.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα και από εμένα,

έτυχε σε πελάτη μου να δίνει καφέδες σε μαθητές Κέντρου Επαγγελματικής Κατάρτισης όπου πραγματοποιούνται σεμινάρια και για να πληρωθεί του είπαν πως θέλουν κάθε μέρα από ένα δελτίο αποστολής και τέλος του μήνα τιμολόγιο πώλησης βάσει των ΔΑ. Πως είναι πιο σωστό να το διαχειριστώ φορολογικά?
Βάσει της ΠΟΛ.1286/31.12.2013 - Τρόπος παρακολούθησης μη τιμολογηθέντων αποθεμάτων κόβει απευθείας τιμολόγιο πώλησης και τέλος αν δεν κλανω λάθος?
Επειδή η καφετέρια συνορεύει με το ΚΕΚ πολλοί πίνουν τον καφέ τους στην καφετέρια. Τι γίνεται σε περίπτωση επιτόπιου ελέγχου όσο αφορά την ύπαρξη αποδείξεων στα τραπέζια? 
Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καφετέρια (γρήγος καφές) πουλά καφέδες κάθε μέρα στις δίπλα εταιρίας..

Μια απο αυτές του ζήτησε αν μπορεί να κόβει ένα συγκεντρωτικό τιμολόγιο κάθε μήνα...

Υπάρχει τέτοια δυνατότητα?

Link to comment
Share on other sites

Καφετέρια (γρήγος καφές) πουλά καφέδες κάθε μέρα στις δίπλα εταιρίας..

Μια απο αυτές του ζήτησε αν μπορεί να κόβει ένα συγκεντρωτικό τιμολόγιο κάθε μήνα...

Υπάρχει τέτοια δυνατότητα?

 

υπαρχει, θα κόβεις ενα χαρτι απλο διακίνησης ( δελτίο αποστολης ) και τελος του μηνα τιμολογιο

Link to comment
Share on other sites

...

2. Για τις χονδρικές πωλήσεις αγαθών και παροχές υπηρεσιών, που επαναλαμβάνονται κάθε ημέρα ή και κατά αραιότερα χρονικά διαστήματα μέσα στον ίδιο μήνα, προς τον ίδιο υπόχρεο απεικόνισης συναλλαγών ή πρόσωπο της παραγράφου 1 του άρθρου 3 ή σε αγρότες του ειδικού καθεστώτος Φ.Π.Α., ο πωλητής μπορεί, αντί της έκδοσης τιμολογίου για κάθε πώληση αγαθών ή παροχή υπηρεσιών, να τηρεί κατάσταση κατά αγοραστή - πελάτη, στην οποία καταχωρείται για κάθε πώληση αγαθών ή για κάθε παροχή υπηρεσιών η ημερομηνία παράδοσης των αγαθών ή παροχής των υπηρεσιών, το είδος, η ποσότητα και η αξία των αγαθών ή το είδος των υπηρεσιών και το ποσό της αμοιβής που συμφωνήθηκε. Με βάση τα δεδομένα της κατάστασης αυτής εκδίδεται το τιμολόγιο την τελευταία ημέρα του μήνα εκείνου που αφορά, στο οποίο δεν απαιτείται αναλυτική περιγραφή, εφόσον η πιο πάνω κατάσταση συντάσσεται σε δύο αντίτυπα, ένα των οποίων επισυνάπτεται στο τιμολόγιο. Η κατάσταση αυτή δεν απαιτείται όταν το τιμολόγιο που εκδίδεται περιέχει αναλυτικά όλα τα δεδομένα που απαιτούνται από τις κατ' ιδίαν διατάξεις.

...

 

ΚΦΑΣ Άρθρο 6

Link to comment
Share on other sites

Αρα σε συνδιασμό των δύο ποστ

Να κόβει κάθε μέρα ένα δελτίο αποστολής για αυτά που θα στέλνει σημειώνοντας παράλληλα στην αναλυτική κατάσταση την αξία των αγαθών που πωλεί και στο τέλος του μήνα να τιμολογεί...

Σωστά τα λέω?

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολλά χρόνια μου έτυχε πάλι καφε μπαρ και επειδή το έχω χάσει το θέμα έχω κάποιες απορίες.

1) Δημοτικά τέλη αφορά μόνο πωλήσεις στη σάλα ?  Οι καφέδες σε κύπελο εκτός σάλας ή ντελίβερι επιβαρύνονται με τέλη.?

2) Το προσωπικό θα σσφαλίζεται βάση τεκμαρτού ?

Link to comment
Share on other sites

1) To δημοτικό τέλος νομιζω επιβαρύνει το συνολικό τζίτρο της επιχείρησης....π.χ 1000/1,005 και η διαφορα είναι το δημοτικό τέλος.

2) Μπάρμαν σερβιτόροι, dj, βοηθοί αυτών τεκμαρτά και ΜΟΝΟ οι μπουφετζηδες στο μισθο.

Αυτά για αρχή.

 

Μια επιβεβαίωση  απ το Haryk στο προηγούμενο ποστ παρακαλώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρα σε συνδιασμό των δύο ποστ

Να κόβει κάθε μέρα ένα δελτίο αποστολής για αυτά που θα στέλνει σημειώνοντας παράλληλα στην αναλυτική κατάσταση την αξία των αγαθών που πωλεί και στο τέλος του μήνα να τιμολογεί...

Σωστά τα λέω?

 

Αν εκδίδετε καθημερινά δελτίο αποστολής όπως λέτε, παρέλκει η τήρηση αυτής της κατάστασης.

Η καθαρά προσωπική μου άποψη, η οποία μπορεί να δεχτεί ενστάσεων είναι ότι, εφόσον αντί για τιμολόγιο -που όταν εκδίδεται άμεσα δεν υπάρχει υποχρέωση έκδοσης στοιχείου διακίνησης (μη τιμολογηθέντων αποθεμάτων)- μπορεί να τηρείται η κατάσταση αυτή, χωρίς ταυτόχρονα την υποχρέωση έκδοσης δικαιολογητικού εγγράφου (μη τιμολογηθέντων αποθεμάτων) με τους όρους του άρθρου 6 του ΚΦΑΣ.

Ας πουν όμως και άλλοι συνάδελφοι την άποψή τους...

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά ταυτόχρονΑ! :)

Η ένστασή μου βρίσκεται  στο αν είναι απαραίτητο το Δ.Α

Ωραία τη φτιάχνουμε τη κατάσταση(σε ένα excel-δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα) και την ενημερώνουμε κάθε μέρα με τις πωλήσεις καφέ...

Ερχεται το τέλος του μήνα και τιμολογούμε...

Απ τη σιγμή όμως που δε τιμολούμε κάθε φορά μεσα στο μήνα  που γίνεται η πώληση δε πρέπει να υπάρχουν Δ.Α?

Αν πιάσει ένας έλεγχος το delivery θα είναι καλυμένος με τη συγκεκριμένη κατάσταση χωρίς τα Δ.Α?

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά ταυτόχρονΑ! :)

Η ένστασή μου βρίσκεται  στο αν είναι απαραίτητο το Δ.Α

Ωραία τη φτιάχνουμε τη κατάσταση(σε ένα excel-δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα) και την ενημερώνουμε κάθε μέρα με τις πωλήσεις καφέ...

Ερχεται το τέλος του μήνα και τιμολογούμε...

Απ τη σιγμή όμως που δε τιμολούμε κάθε φορά μεσα στο μήνα  που γίνεται η πώληση δε πρέπει να υπάρχουν Δ.Α?

Αν πιάσει ένας έλεγχος το delivery θα είναι καλυμένος με τη συγκεκριμένη κατάσταση χωρίς τα Δ.Α?

 

Σε συνέχεια της προσωπικής μου εκτίμησης θα έλεγα ότι, εφόσον η κατάσταση αυτή μπορεί να εκδοθεί αντί τιμολογίου, έχοντας κάθε φορά κατά την διακίνηση ένα αντίγραφό της μαζί σας, δεν μπορεί να σας καταλογιστεί παράβαση...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

 Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους! 

Πάνω στο θέμα του δημοτικού φόρου, γνωρίζει κάποιος στην περίπτωση που έχουμε μέσα σε γυμναστήριο χώρο πώλησης καφέ και ροφημάτων για τους πελάτες αυτές οι πωλήσεις υπόκεινται σε δημοτικό φόρο?

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια της προσωπικής μου εκτίμησης θα έλεγα ότι, εφόσον η κατάσταση αυτή μπορεί να εκδοθεί αντί τιμολογίου, έχοντας κάθε φορά κατά την διακίνηση ένα αντίγραφό της μαζί σας, δεν μπορεί να σας καταλογιστεί παράβαση...

συμφωνώ συνάδελφε

Link to comment
Share on other sites

 Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους! 

Πάνω στο θέμα του δημοτικού φόρου, γνωρίζει κάποιος στην περίπτωση που έχουμε μέσα σε γυμναστήριο χώρο πώλησης καφέ και ροφημάτων για τους πελάτες αυτές οι πωλήσεις υπόκεινται σε δημοτικό φόρο?

λογικά ναί ισχύουν. Παλιά θυμάμαι ήταν 2% επί του μηνιαίου τζίρου(διπλογραφικά βιβλία) ή τριμηνιαίου τζίρου(απλογραφικά). Τώρα έχει μειωθεί νομίζω στο 0,5% ή κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

 Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους! 

Πάνω στο θέμα του δημοτικού φόρου, γνωρίζει κάποιος στην περίπτωση που έχουμε μέσα σε γυμναστήριο χώρο πώλησης καφέ και ροφημάτων για τους πελάτες αυτές οι πωλήσεις υπόκεινται σε δημοτικό φόρο?

 Σας ευχαριστω για τις απαντησεις! Τελικα επικοινωνησα με τον δημο και με ενημερωσαν οτι αν πουλανε μονο στους πελατες τους δεν μπαινει δημοτικος φορος.

Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...