Προς το περιεχόμενο

Τήρηση βιβλίων καφέ-μπαρ...................


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι είναι κόστος αγορών

έχει επιβαρυνθεί μεσα στην αξια των ποτών γιατι σε ξεχωριστό σημείο στα τιμ που έχω στα χέρια μου δεν υπάρχει...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιεργη και γενικη ερωτηση:

Στα κεντρα διασκεδασης οφειλουμε να κανουμε καποια παραπανω ενεργεια λογω εκδοσης αλπ ελαχιστης καταναλωσης κατα την εισοδο των πελατων?

Προκυπτει καποια παραπανω φορολογικη υποχρεωση φορος ή κατι αλλο??

Ευχαριστω...

Εχει κανενας αποψη για τα κεντρ διασκεδασης??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει επιβαρυνθεί μεσα στην αξια των ποτών γιατι σε ξεχωριστό σημείο στα τιμ που έχω στα χέρια μου δεν υπάρχει...

Υπάρχουν κάβες που στα τιμ έχουν ξεχωριστά τον ΕΦΚ χωρίς να υπάρχει τέτοια υποχρέωση . Ο λόγος ίσως είναι ότι στις εκπτώσεις που κάνουν στους πελάτες η έκπτωση υπολογίζεται στην αξία προ ΕΦΚ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν κάβες που στα τιμ έχουν ξεχωριστά τον ΕΦΚ χωρίς να υπάρχει τέτοια υποχρέωση . Ο λόγος ίσως είναι ότι στις εκπτώσεις που κάνουν στους πελάτες η έκπτωση υπολογίζεται στην αξία προ ΕΦΚ

σευχαριστω πολυ CEL, δ μ τυχε ακομα καποιο τιμ με τετοια χρεωση γιαυτο κ η ερωτηση...καλη συνεχεια!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιεργη και γενικη ερωτηση:

Στα κεντρα διασκεδασης οφειλουμε να κανουμε καποια παραπανω ενεργεια λογω εκδοσης αλπ ελαχιστης καταναλωσης κατα την εισοδο των πελατων?

Προκυπτει καποια παραπανω φορολογικη υποχρεωση φορος ή κατι αλλο??

Ευχαριστω...

Εχει κανενας αποψη για τα κεντρ διασκεδασης??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανενας αποψη για τα κεντρ διασκεδασης??

Πρόσεξε το εξής

Δ’ περίπτωση: Συμφωνητικά τραγουδιστών και αθλητών..

Σύμφωνα με τον Ν.2238/94 άρθρο 82, παρ.8 για κάθε σύμβαση μίσθωσης εργασίας ή έργου μεταξύ τραγουδιστή των κέντρων διασκέδασης, αναψυκτηρίων ή συναυλιών καταρτίζεται συμφωνητικό, το οποίο κατατίθεται από τον αντισυμβαλλόμενο του τραγουδιστή μέσα σε δέκα (10) ημέρες από τη σύνταξη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

Καλημέρα και από εμένα,

έτυχε σε πελάτη μου να δίνει καφέδες σε μαθητές Κέντρου Επαγγελματικής Κατάρτισης όπου πραγματοποιούνται σεμινάρια και για να πληρωθεί του είπαν πως θέλουν κάθε μέρα από ένα δελτίο αποστολής και τέλος του μήνα τιμολόγιο πώλησης βάσει των ΔΑ. Πως είναι πιο σωστό να το διαχειριστώ φορολογικά?
Βάσει της ΠΟΛ.1286/31.12.2013 - Τρόπος παρακολούθησης μη τιμολογηθέντων αποθεμάτων κόβει απευθείας τιμολόγιο πώλησης και τέλος αν δεν κλανω λάθος?
Επειδή η καφετέρια συνορεύει με το ΚΕΚ πολλοί πίνουν τον καφέ τους στην καφετέρια. Τι γίνεται σε περίπτωση επιτόπιου ελέγχου όσο αφορά την ύπαρξη αποδείξεων στα τραπέζια? 
Σας ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 months later...

Καφετέρια (γρήγος καφές) πουλά καφέδες κάθε μέρα στις δίπλα εταιρίας..

Μια απο αυτές του ζήτησε αν μπορεί να κόβει ένα συγκεντρωτικό τιμολόγιο κάθε μήνα...

Υπάρχει τέτοια δυνατότητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καφετέρια (γρήγος καφές) πουλά καφέδες κάθε μέρα στις δίπλα εταιρίας..

Μια απο αυτές του ζήτησε αν μπορεί να κόβει ένα συγκεντρωτικό τιμολόγιο κάθε μήνα...

Υπάρχει τέτοια δυνατότητα?

 

υπαρχει, θα κόβεις ενα χαρτι απλο διακίνησης ( δελτίο αποστολης ) και τελος του μηνα τιμολογιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

2. Για τις χονδρικές πωλήσεις αγαθών και παροχές υπηρεσιών, που επαναλαμβάνονται κάθε ημέρα ή και κατά αραιότερα χρονικά διαστήματα μέσα στον ίδιο μήνα, προς τον ίδιο υπόχρεο απεικόνισης συναλλαγών ή πρόσωπο της παραγράφου 1 του άρθρου 3 ή σε αγρότες του ειδικού καθεστώτος Φ.Π.Α., ο πωλητής μπορεί, αντί της έκδοσης τιμολογίου για κάθε πώληση αγαθών ή παροχή υπηρεσιών, να τηρεί κατάσταση κατά αγοραστή - πελάτη, στην οποία καταχωρείται για κάθε πώληση αγαθών ή για κάθε παροχή υπηρεσιών η ημερομηνία παράδοσης των αγαθών ή παροχής των υπηρεσιών, το είδος, η ποσότητα και η αξία των αγαθών ή το είδος των υπηρεσιών και το ποσό της αμοιβής που συμφωνήθηκε. Με βάση τα δεδομένα της κατάστασης αυτής εκδίδεται το τιμολόγιο την τελευταία ημέρα του μήνα εκείνου που αφορά, στο οποίο δεν απαιτείται αναλυτική περιγραφή, εφόσον η πιο πάνω κατάσταση συντάσσεται σε δύο αντίτυπα, ένα των οποίων επισυνάπτεται στο τιμολόγιο. Η κατάσταση αυτή δεν απαιτείται όταν το τιμολόγιο που εκδίδεται περιέχει αναλυτικά όλα τα δεδομένα που απαιτούνται από τις κατ' ιδίαν διατάξεις.

...

 

ΚΦΑΣ Άρθρο 6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα σε συνδιασμό των δύο ποστ

Να κόβει κάθε μέρα ένα δελτίο αποστολής για αυτά που θα στέλνει σημειώνοντας παράλληλα στην αναλυτική κατάσταση την αξία των αγαθών που πωλεί και στο τέλος του μήνα να τιμολογεί...

Σωστά τα λέω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από πολλά χρόνια μου έτυχε πάλι καφε μπαρ και επειδή το έχω χάσει το θέμα έχω κάποιες απορίες.

1) Δημοτικά τέλη αφορά μόνο πωλήσεις στη σάλα ?  Οι καφέδες σε κύπελο εκτός σάλας ή ντελίβερι επιβαρύνονται με τέλη.?

2) Το προσωπικό θα σσφαλίζεται βάση τεκμαρτού ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) To δημοτικό τέλος νομιζω επιβαρύνει το συνολικό τζίτρο της επιχείρησης....π.χ 1000/1,005 και η διαφορα είναι το δημοτικό τέλος.

2) Μπάρμαν σερβιτόροι, dj, βοηθοί αυτών τεκμαρτά και ΜΟΝΟ οι μπουφετζηδες στο μισθο.

Αυτά για αρχή.

 

Μια επιβεβαίωση  απ το Haryk στο προηγούμενο ποστ παρακαλώ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα σε συνδιασμό των δύο ποστ

Να κόβει κάθε μέρα ένα δελτίο αποστολής για αυτά που θα στέλνει σημειώνοντας παράλληλα στην αναλυτική κατάσταση την αξία των αγαθών που πωλεί και στο τέλος του μήνα να τιμολογεί...

Σωστά τα λέω?

 

Αν εκδίδετε καθημερινά δελτίο αποστολής όπως λέτε, παρέλκει η τήρηση αυτής της κατάστασης.

Η καθαρά προσωπική μου άποψη, η οποία μπορεί να δεχτεί ενστάσεων είναι ότι, εφόσον αντί για τιμολόγιο -που όταν εκδίδεται άμεσα δεν υπάρχει υποχρέωση έκδοσης στοιχείου διακίνησης (μη τιμολογηθέντων αποθεμάτων)- μπορεί να τηρείται η κατάσταση αυτή, χωρίς ταυτόχρονα την υποχρέωση έκδοσης δικαιολογητικού εγγράφου (μη τιμολογηθέντων αποθεμάτων) με τους όρους του άρθρου 6 του ΚΦΑΣ.

Ας πουν όμως και άλλοι συνάδελφοι την άποψή τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά ταυτόχρονΑ! :)

Η ένστασή μου βρίσκεται  στο αν είναι απαραίτητο το Δ.Α

Ωραία τη φτιάχνουμε τη κατάσταση(σε ένα excel-δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα) και την ενημερώνουμε κάθε μέρα με τις πωλήσεις καφέ...

Ερχεται το τέλος του μήνα και τιμολογούμε...

Απ τη σιγμή όμως που δε τιμολούμε κάθε φορά μεσα στο μήνα  που γίνεται η πώληση δε πρέπει να υπάρχουν Δ.Α?

Αν πιάσει ένας έλεγχος το delivery θα είναι καλυμένος με τη συγκεκριμένη κατάσταση χωρίς τα Δ.Α?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά ταυτόχρονΑ! :)

Η ένστασή μου βρίσκεται  στο αν είναι απαραίτητο το Δ.Α

Ωραία τη φτιάχνουμε τη κατάσταση(σε ένα excel-δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα) και την ενημερώνουμε κάθε μέρα με τις πωλήσεις καφέ...

Ερχεται το τέλος του μήνα και τιμολογούμε...

Απ τη σιγμή όμως που δε τιμολούμε κάθε φορά μεσα στο μήνα  που γίνεται η πώληση δε πρέπει να υπάρχουν Δ.Α?

Αν πιάσει ένας έλεγχος το delivery θα είναι καλυμένος με τη συγκεκριμένη κατάσταση χωρίς τα Δ.Α?

 

Σε συνέχεια της προσωπικής μου εκτίμησης θα έλεγα ότι, εφόσον η κατάσταση αυτή μπορεί να εκδοθεί αντί τιμολογίου, έχοντας κάθε φορά κατά την διακίνηση ένα αντίγραφό της μαζί σας, δεν μπορεί να σας καταλογιστεί παράβαση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

 Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους! 

Πάνω στο θέμα του δημοτικού φόρου, γνωρίζει κάποιος στην περίπτωση που έχουμε μέσα σε γυμναστήριο χώρο πώλησης καφέ και ροφημάτων για τους πελάτες αυτές οι πωλήσεις υπόκεινται σε δημοτικό φόρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε συνέχεια της προσωπικής μου εκτίμησης θα έλεγα ότι, εφόσον η κατάσταση αυτή μπορεί να εκδοθεί αντί τιμολογίου, έχοντας κάθε φορά κατά την διακίνηση ένα αντίγραφό της μαζί σας, δεν μπορεί να σας καταλογιστεί παράβαση...

συμφωνώ συνάδελφε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους! 

Πάνω στο θέμα του δημοτικού φόρου, γνωρίζει κάποιος στην περίπτωση που έχουμε μέσα σε γυμναστήριο χώρο πώλησης καφέ και ροφημάτων για τους πελάτες αυτές οι πωλήσεις υπόκεινται σε δημοτικό φόρο?

λογικά ναί ισχύουν. Παλιά θυμάμαι ήταν 2% επί του μηνιαίου τζίρου(διπλογραφικά βιβλία) ή τριμηνιαίου τζίρου(απλογραφικά). Τώρα έχει μειωθεί νομίζω στο 0,5% ή κάνω λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους! 

Πάνω στο θέμα του δημοτικού φόρου, γνωρίζει κάποιος στην περίπτωση που έχουμε μέσα σε γυμναστήριο χώρο πώλησης καφέ και ροφημάτων για τους πελάτες αυτές οι πωλήσεις υπόκεινται σε δημοτικό φόρο?

 Σας ευχαριστω για τις απαντησεις! Τελικα επικοινωνησα με τον δημο και με ενημερωσαν οτι αν πουλανε μονο στους πελατες τους δεν μπαινει δημοτικος φορος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...