Jump to content
Sign in to follow this  
DGAKIOP

εναρξη λογιστικου γραφειου επιδοτησεις

Recommended Posts

σκεφτομαι να ανοιξω λογιστικο γραφειο μπορει να μου πει καποιος συναδερφος αν υπαρχει καμια επιδοτηση αυτο το καιρο η αν θα βγει κατι..?

Αυτή τη στιγμή όσον αφορά τον ΟΑΕΔ δεν υπάρχει κάτι από προγράμματα...αναμένεται νβα βγει..

Τώρα το πότε είναι ένα θέμα..αν εχει ακούσει κάτι κάποιος συνάδελφος ας πει..

Πάντως καλό είναι να περιμένεις γιατί τα λεφτά είναι καλά 24.000 €...

Αυτή τη στιγμή όσον αφορά τον ΟΑΕΔ δεν υπάρχει κάτι από προγράμματα...αναμένεται νβα βγει..

Τώρα το πότε είναι ένα θέμα..αν εχει ακούσει κάτι κάποιος συνάδελφος ας πει..

Πάντως καλό είναι να περιμένεις γιατί τα λεφτά είναι καλά 24.000 €...

σε ευχαριστω!! στον οαεδ ειχα ρωτησει και το ιδιο μου ειπαν και αυτοι οτι μπορει να βγει κατι απο φθινοπωρο..

αυτα που κυκλοφορουν απο εσπα ειδα οτι για μικρες επιχειρησεις θελει το λιγοτερο 100.000 δαπανες σε 5 χρονια και δεν ξερω αν εισαι ευκολο γενικα..και δεν μετρανε τα παγια..

και απο οαεδ που ειχα ρωτησει ειναι πιο ευκολο να εγκριθει και δεν θελει και πολλες διαδικασιες..

Σου ευχομαι καλη αρχη και καλη σταδιοδρομια

Βλέπω να τρεχει και η κουτσή Μαρία να ανοιξει γραφειο, για την επιδοτηση. Η σταδιοδρομία θα διαρκει δε, οσο χρονο θελει η επιδότηση.

Γιωργο θα πω και στο θωμα τον ψιλικαντζη να ανοιξει λογιστικο, για να παρακολουθει τα βιβλια μονος του, διοτι ειναι τοσο τσιγγουνης που τα 50 ευρω που δινει στον απεναντι τα θεωρει πολλα.

τι κανει λεει... τιμολογια περναει...

μας κοροιδευουν και οι ψιλικατζιδες..

Σε ευχαριστω φιλε μου..σκοπος ειναι να κανει καποιος μια καινουρια αρχη για κατι που το θελει πραγματικα και οχι μονο για την επιδοτηση οπως λενε μερικοι..

θελει βεβαια υπομονη και επιμονη για να εχει αποδοση..σε ευχαριστω και παλι

Γιωργο θα πω και στο θωμα τον ψιλικαντζη να ανοιξει λογιστικο, για να παρακολουθει τα βιβλια μονος του, διοτι ειναι τοσο τσιγγουνης που τα 50 ευρω που δινει στον απεναντι τα θεωρει πολλα.

τι κανει λεει... τιμολογια περναει...

μας κοροιδευουν και οι ψιλικατζιδες..

Πάντως δεν εκπλήσσομαι να δω ψιλικατζή-λογιστή,Εδώ υπάρχει Παπάς-Λογιστής,

Ενας φίλος συνάδελφος μας έλεγε ότι στην περιοχή του υπάρχει ένας παπάς που τηρεί βιβλία σε επιχειρήσεις.Μια φορά επήγε σε ένα σπίτι να κάνει αγιασμό και ξεχάστηκε.Αντί να ανοίξει το ψαλτήρι για να ψάλλει,άνοιξε το βιβλίο εσόδων-εξόδων.biggrin.gif

Βλέπω να τρεχει και η κουτσή Μαρία να ανοιξει γραφειο, για την επιδοτηση. Η σταδιοδρομία θα διαρκει δε, οσο χρονο θελει η επιδότηση.

Χωρίς επιδότηση πάντως, κάποιος που ξεκινάει τώρα γραφείο δικό του είναι πολύ δύσκολο να κρατηθεί, αφού μόνο με ΟΑΕΕ, τρέχοντα έξοδα και προπάντων την κατάσταση που επικρατεί πολύ σύντομα θα γονατίσει...

Καλή τύχη σε όλους

Αναρωτιέμαι γιατί να υπάρχει αυτή η κακεντρέχεια; Άραγε αν οι πιο μεγάλοι σε ηλικία λογιστές (δεν βάζω όλους στη λίστα φυσικά) εμπιστεύονταν και μάθαιναν 2 πράγματα την "κουτσή Μαρία" μήπως ήταν καλύτερα; Γιατί κουράστηκα να ακούω για σταδιοδρομία από "φτασμένους" σε άλλα χρόνια που κατακρίνουν εύκολα ξεκινήματα αυτή την εποχή νέων ή όχι παιδιών αντι να τα ενθαρρύνουν. Δεν νομίζω κάποιος που θέλει να "φάει" την επιδότηση να μπαίνει εδώ να γράψει πως θέλει να ανοίξει λογιστικό γραφείο. Μπορεί να ανοίξει τυροπιτάδικο. Έτσι να είμαστε λίγο λογικοί.

Μου είπαν από τον ΟΑΕΔ ότι θα βγει κάτι αρχές Απριλίου. Πρέπει να παρακολουθήσεις κάποια σεμινάρια όμως για να έχεις δικαίωμα στην επιδότηση. 

Αν ακούσεις κάτι ενημέρωσε και εμάς. Καλή αρχή!

σκεφτομαι να ανοιξω λογιστικο γραφειο μπορει να μου πει καποιος συναδερφος αν υπαρχει καμια επιδοτηση αυτο το καιρο η αν θα βγει κατι..?

Αλήθεια βλέπεις αραιά και πού κάτι άτομα να μιλάνε με αυτόν τον τραγικό τρόπο σε νέους, έχοντας ώς φόντο σε κάθε τί που λένε την μακροχρόνια εμπειρία τους(πού? πιθανόν στο λογιστικό γραφείο της γειτονιάς, με πελάτες τον κυρ μπάμπη με το περίπτερο και τον κυρ μήτσο με την μάντρα). Σε δεύτερη σκέψη απορείς γιατί επιδίδεται κανείς σε τέτοιου είδους συμπεριφορά:

- Γιατί νοιάζεται για το καλό των νέων που θα φάν τα μούτρα τους με μιά αποτυχημένη επένδυση?

- Γιατί φοβούνται μήπως ένας άπειρος και "ΚουτσοΜαριώτης" νέος τους αποσπάσει πελατεία απο το γραφείο τους?

- Ή γιατί έτσι καλύπτουν την ανωτερότητά τους λέγοντας πώς το επάγγελμα έχει να κάνει με πυρηνική φυσική, οπότε δέν δύναται κάποιος νέος να τα καταφέρει?

Επειδή κατά την γνώμη μου σίγουρα δέν είναι ενδεχόμενο το πρώτο αλλά πιθανόν ένας συνδιασμός των 2 τελευταίων, έχω να πώ ένα προσωπικό παράδειγμα σε όλους τους νέους μελλοντικούς ίσως συναδέλφους.

Μόλις πρίν 1 με 2 χρόνια και ενώ είχα επιστρέψει από το εξωτερικό για το μεταπτυχιακό μου είχα την τύχη να προσληφθώ σε μια Τράπεζα εντός Ελλάδος στην οποία συνεχίζω να απασχολούμαι εώς σήμερα. Κάποιο ωραίο πρωϊ λοιπόν έρχεται ένας Λογιστής του διπλανού τετραγώνου να στείλει κάποια εμβάσματα και πάνω στην κουβέντα μου 'πιασε την κουβέντα για το πώς μπήκα στην τράπεζα πώς το ένα πώς το άλλο, μέχρι που έφτασε η συζήτηση στην τότε σκέψη μου να συνεργαστώ με έναν άνθρωπο πολύ κοντινό μου, με σκοπό την δημιουργία Λογιστικού γραφείου.

Μάλιστα εκείνη την περίοδο είχαμε προχωρήσει τα περισσότερα θέματα και έμενε το πολύ 1 μήνας για να ξεκινήσουμε. Αυτό ήταν...

Μόλις άκουσε το σκεπτικό ο κύριος, σάν να τον τσίμπησε μύγα τσετσέ, μου λέει με ύφος επικριτικό, για το πώς θα έκανα ένα τέτοιο εγχείρημα, χωρίς εμπειρία, χωρίς το ένα χωρίς το άλλο με κορύφωση μάλιστα ότι άν δέν πήγαινα τουλάχιστον 5 χρόνια από το γραφείο του να μάθω λογιστική δέν θα ήμουν ικανός να προχωρήσω κάτι τέτοιο και εγώ αλλά και ο οποιοσδήποτε, εκτός βέβαια του γιού του θα σκεφτότανε, που για να δώσει ρέστα σε καφετέρια από μέτριο καφέ με γάλα, πρέπει να σκέφτεται 2 με 3 ώρες.

Βέβαια άρχισε αυτόν τον μονόλογο χωρίς ποτέ να του είπα ότι δέν έχω εμπειρία ή ότι δέν αναζήτησα προηγούμενα την λογιστική γνώση. Τα υπέθεσε όλα μόνος του. Τέλος πάντων το γραφείο ανοίχθηκε το δουλεύαμε και το δουλεύουμε παράλληλα με τον συνέταιρο, με βοήθημα από την Τραπεζική μου ιδιότητα μέσω του εισοδήματός μου από εκεί αρχικά, μέχρι που σήμερα φτάσαμε στο σημείο να δουλεύουμε πάνω από το όριο των εξόδων και με ικανοποιητικές προοπτικές. Δόξα τω θεώ.

Ο συγκεκριμένος λογιστής δέ, μόλις πρίν ένα μήνα έκλεισε την επαγγελματική του παρουσία στον χώρο της λογιστικής μαζί με τον γιό του και αγοράσαν απ ότι ακούγεται ταξί.

Τα συμπεράσματα όλα δικά μας!!! Ποτέ μα ποτέ μήν παραιτήστε από τα όνειρά σας και να αποτύχετε θα είναι δικά σας χρήματα, το να κάθεστε όμως με άδεια χέρια είναι το πραγματικά τραγικό θέμα.

Δέν είναι τυχαίο επίσης ότι σάν κλάδος πάει από το κακό στο χειρότερο, με τους ελεγκτές-λογιστές από την άλλη να αυξάνουν τις δραστηριότητές τους και οι μόνοι και μόνιμα παραπονούμενοι να είναι οι λογιστές της γενιάς του '70 με '80. Μήπως λέω μήπως αδυνατούν να αφουγκραστούν την αγορά και μένουν πίσω σε εξελίξεις και τετελεσμένα γεγονότα?

Καληνύχτες!!!

Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...