Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΣΟΔΑ ΕΞΟΔΑ XLINE ΤΗΣ ALTEC


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑΜΜΙΑ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΣΟΔΩΝ ΕΞΟΔΩΝ XLINE ΤΗΣ ALTEC ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΑΛΛΑ?YΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΛΕΥΕΙ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<P>Το δουλεύω εδώ και 3 περίπου χρόνια.Είναι αρκετά χρηστικό και έχει πάρα πολλές δυνατότητες.Γενικά είμαι αρκετά ευχαριστημένος αλλά δεν μπορώ να το συγκρίνω με άλλα προγράματα γιατί δεν έχω δουλέψει κανένα άλλο.Αλλαξαμε το παλίλο εσόδων εξόδων με το xline oπότε δεν υπάρχει εμπειρία από αλλη εταιρία.</P>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΑΝΔΡΕΑΣ Χ

<P>Το δουλεύω εδώ και 3 περίπου χρόνια.Είναι αρκετά χρηστικό και έχει πάρα πολλές δυνατότητες.Γενικά είμαι αρκετά ευχαριστημένος αλλά δεν μπορώ να το συγκρίνω με άλλα προγράματα γιατί δεν έχω δουλέψει κανένα άλλο.Αλλαξαμε το παλίλο εσόδων εξόδων με το xline oπότε δεν υπάρχει εμπειρία από αλλη εταιρία.</P>

ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΧΡΗΣΤΟ , ΜΕ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΑΤΕΛΕΙΕΣ.ΚΑΜΙΑ ΣΥΣΧΕΤΗΣΗ ΜΕ ΕΝΤΥΠΑ- ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΚΤΛ. ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΧΩΡΕΙΣ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ, ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΤΟ ΕΙΧΑ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΑΞΑ ΜΕ DATA ΟΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗ ΝΥΧΤΑ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΛΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΝΑΙ ΧΑΜΗΛΗ ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ. ΕΣΥ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ.ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΕΙΔΙΚΑ ΣΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ PRISMA WIN(MEGASOFT)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι έχει παραγίνει το κακό γενικά με όλους αυτούς που αρέσκονται στο να εκφέρουν απόψεις κρυμένοι πίσω απο την ανωνυμία τους.

Δεν έχω καμία διάθεση να γίνω υπερασπιστής της ALTEC αλλά όταν κάποιος προτείνει software σε κάποιο συνάδελφο πρέπει να είναι πολύ προσεκτικός

γιατί υπάρχει κίνδυνος να τον παρασύρει σε χειρότερες επιλογές....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι έχει παραγίνει το κακό γενικά με όλους αυτούς που αρέσκονται στο να εκφέρουν απόψεις κρυμένοι πίσω απο την ανωνυμία τους.

Δεν έχω καμία διάθεση να γίνω υπερασπιστής της ALTEC αλλά όταν κάποιος προτείνει software σε κάποιο συνάδελφο πρέπει να είναι πολύ προσεκτικός

γιατί υπάρχει κίνδυνος να τον παρασύρει σε χειρότερες επιλογές....

Δε συμφωνώ καθόλου.

Όποιος διαβάζει μια απάντηση σε ένα (οποιοδήποτε) φόρουμ πέρα από την άποψη αυτού που την έγραψε πρέπει να βάζει και τη δική του κρίση καθώς και τι στοιχεία συνηγορούν υπέρ ή κατά της άποψης του γράφοντα.

Σε κάθε περίπτωση πάντως εγώ προσωπικά δεν θα πλήρωνα να αγοράσω Altec αυτόν τον καιρό.

Υπάρχουν πιο αξιόλογες λύσεις, για παράδειγμα Epsilon.

Σε κάθε περίπτωση παίρνουμε γνώμες, τιμές, ψάχνουμε και ψαχνόμαστε, και ρωτάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΟΥΛΕΥΑ ΣΤΟ XLINE ΓΙΑ 5ΧΡΟΝΙΑ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΜΟΥΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ.ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΔΗΛΑΔΗ ΜΕ ΤΟ DATA ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δουλεύω το xLine για ελάχιστα β' κατηγορίας που έχω και έχω να πω τα παρακάτω.

ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ

1. Χαμηλό κόστος απόκτησης

2. Χαμηλό ετήσιο συμβόλαιο συντήρησης

3. Δυνατότητα επικοινωνίας με άλλα προγράμματα της σειράς xLine κυρίως του φόρου, ώστε να συμπληρώνονται τα έντυπα των δηλώσεων αυτόματα.

4. Μεγάλο brand name της εταιρείας που το κατασκευάζει και το υποστηρίζει

ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ

1. Υπερβολικός οπτικός θόρυβος για τον χρήστη

2. Ασαφή Menu Εργασιών

3.Περιορισμένες εκτυπώσεις default. Μπορούν να προστεθούν custom εκτυπώσεις αλλά αυτό θα σας κοστίσει σίγουρα σε χρόνο και ίσως και σε χρήμα αν δεν έχετε εξειδικευμένες γνώσεις. Το κακό είναι ότι ακόμη και απαραίτητες εκτυπώσεις, όπως ας πούμε μια εικόνα ΦΠΑ, σου δίνει την αίσθηση της ανασφάλειας η εφαρμογή ότι τα αποτελέσματα δεν είναι και τόσο σίγουρα.

4.Δύσκολη η δομή των πινάκων του SQL. Αν και υπάρχει δυνατότητα να πάρεις vackup μια εταιρεία, στην ουσία δεν μπορείς να την κάνεις restore σε άλλη εγκατάσταση αν οι πίνακες δεν είναι ολόϊδιοι στις δύο εγκαταστάσεις (γεγονός σπάνιο)

5.Δεν έχει χειριστικά καλούδια ή ιδιαίτερη ευχρηστία. Η επαναλαμβανόμενη καταχώρηση λειτουργεί με ασάφεια και είναι αιτία να κάνεις πολύ εύκολα διπλοκαταχωρήσεις αν δεν είσαι απόλυτα προσηλωμένος σ'αυτό που κάνεις.

6. Γενικά οι customies είναι περιορισμένες, είναι επικεντρωμένο σχεδόν αποκλειστικά στην καταχώρηση των παραστατικών και την εκτύπωση των βιβλίων και τίποτα παραπάνω. Ακόμη και οι λίστες διαχείρισης των παραστατικών έχουν προβληματικές λειτουργίες με τα φίλτρα,τα οποία θα πρέπει κάθε φορά να τα ρυθμίζεις ώστε να σου εμφανίζονται ας πούμε τα παραστατικά μόνο του 2011 και όχι όλα, από το 2006 και μετά, και αφού κάνεις τις ρυθμίσεις που πρέπει, αυτές δεν μπορούν να γίνουν save και έτσι την επόμενη φορά που θα ξαναμπείς στην ίδια εταιρεία, θα πρέπει να ξανακάνεις την ίδια εργασία για το φιλτράρισμα.

7. Δεν υπάρχει ικανοποιητική διαχείριση των διαδικασιών εσωτερικού ελέγχου, αυτοπεραίωσης, υπαγωγής σε κάποια ευνοϊκή απόφαση, ακόμα και η διαχείριση της κατάστασης ΚΕΠΥΟ είναι προβληματική, του λες δημιουργία αρχείου ΚΕΠΥΟ, ψάχνεις να βρείς που μπορεί να αποθηκεύτηκε, και αυτό αποθηκεύτηκε στη μνήμη του προγράμματος και πρέπει να του πεις εξαγωγή αρχείου, για να δημιουργήσει το αρχείο.

Γενικά είναι ένα πακέτο που έχει τα χούγια του και τις ιδιαιτερότητές του, κάνει τα άκρως απαραίτητα και είναι απλά value for money επιλογή. Αν όμως θέλετε το κάτι άλλο, τότε θέλετε reports και θα πρέπει να βρείτε τρόπο να τα κάνετε.

Η υποστήριξη της εταιρείας βέβαια είναι σε αρκετά υψηλό επίπεδο και μπορεί να δώσει λύσεις.

Προς το παρόν πάντως, για λόγους κόστους, αλλά και έλλειψης διάθεσης για τη μανούρα αλλαγής μηχανογράφησης, προβληματικό data migration κλπ., εμένα με εξυπηρετεί και το χρησιμοποιώ, ενίοτε μου σπάει και τα νεύρα και ρίχνω κάνα μπινελίκι στην Altec για να κρατιέμαι σε φόρμα.

Ένα δεύτερο από αυτά που δουλεύω, είναι της Softone, το οποίο όμως κάνει για να το δουλεύεις παρέα με το εμπορικό πακέτο και όχι μόνο του.. Η άποψή μου είναι ότι πρόκειται για εξαιρετικό πακέτο, εξαιρετική εταιρεία που σου δίνει απεριόριστες δυνατότητες παραμετροποίησης, απεριόριστες δυνατότητες ευχρηστίας και απεριόριστες δυνατότητες αναφορών και εκτυπώσεων. Αν θέλετε παρέα με ένα σοβαρό εμπορικό πακέτο, το προτείνω ανεπιφύλακτα. (Τα στοιχεία μου είναι διαθέσιμα σε όποιον το ζητήσει και αναλαμβάνω την ευθύνη αυτών που προτείνω, επειδή δεν θέλω να το προτείνω κάτι όντας ανώνυμος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΑΝΔΡΕΑΣ Χ

Νομίζω ότι έχει παραγίνει το κακό γενικά με όλους αυτούς που αρέσκονται στο να εκφέρουν απόψεις κρυμένοι πίσω απο την ανωνυμία τους.

Δεν έχω καμία διάθεση να γίνω υπερασπιστής της ALTEC αλλά όταν κάποιος προτείνει software σε κάποιο συνάδελφο πρέπει να είναι πολύ προσεκτικός

γιατί υπάρχει κίνδυνος να τον παρασύρει σε χειρότερες επιλογές....

Ουτε εγω συμφωνω με το συνάδερφο, δουλευουμε το πρόγραμμα και λέμε τη γνώμη μας, αυτό και τίποτα παραπάνω. Οσο για την ανωνυμία εσύ που είσαι μέλος και εκφράζεις την γνώμη σου δεν υπάρχει κίνδυνος να τον παρασύρεις σε χειρότερες επιλογές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΑΝΔΡΕΑΣ Χ

Είμαι και εγώ χρήστης του Xline και συμφωνώ α π ό λ υ τ α με τον χρήστη "*"

Ενω εμείς οι υπόλοιποι, που δεν είμαστε μέλη, δεν είμαστε χρηστες του xline και δεν εχουμε δικαίωμα να εκφέρουμε γνώμη. Τέλος πάντων δεν έχω καμιά διάθεση για αντιπαράθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΑΝΔΡΕΑΣ Χ

ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΑΝΔΡΕΑ? ΔΕΝ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑ

Αν κατάλαβα σωστά συμφωνεις με το συνάδερφο μέλος energy που λέει Νομίζω ότι έχει παραγίνει το κακό γενικά με όλους αυτούς που αρέσκονται στο να εκφέρουν απόψεις κρυμένοι πίσω απο την ανωνυμία τους.

Αν κατάλαβα λάθος, συγνώμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΑΝΔΡΕΑΣ Χ

ΟΧΙ ΑΝΔΡΕΑ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΣ. ΕΓΡΑΨΑ ΟΤΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ ΧΡΗΣΤΗ poet

Συγνώμη δεν το πρόσεξα, όντως η άποψη του poet είναι πληρέστατη και συμφωνώ και εγώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις σας.Αυτό που παρατηρώ πάντως είναι ότι σε κάθε τέτοιο θέμα σχετικό με προγράμματα,

πάντα δημιουργείτε μια αντιπαράθεση χωρίς λόγο.Όλες οι εταιρείες προσπαθούν να βγάλουν λεφτά και όλοι εμείς θέλουμε να

κάνουμε την δουλειά μας όσο πιο σωστά και ανώδυνα γίνεται.Νομίζω ότι όλοι έχουμε την δική μας βούληση και σκέψη οι οποίες

ναι μεν επηρεάζονται από άλλους αλλά εμείς αποφασίζουμε τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι ότι οι εταιρείες πληροφορικής δεν ξέρουν τι θέλει ο λογιστής στην πράξη και από την άλλη, οι λογιστές δεν ξέρουμε να γράφουμε κώδικα για να βγάλουμε κάτι που θα μας κάνει τη δουλειά εύκολα, γρήγορα και έγκυρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...