Προς το περιεχόμενο
  • 0

Δεν υποβλήθηκε πίνακας προσωπικού. Υπάρχει Πρόστιμο;;


a_drag

Ερώτηση

Καλησπέρα,

Αν και διάβασα παρόμοια θέματα θα ήθελα να κάνω λίγο συγκεκριμένη την ερώτηση μου και αν μπορεί κάποιος να μου πει τη γνώμη του.

Λόγω αλλαγής του ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη (από 1/7/2011 σε 33,57) έπρεπε να κατατεθεί πίνακας με την αλλαγή του ημερομισθίου μέσα σε 15 ημέρες; Να τονίσω πως δεν έχουν υπάρξει αλλαγές σε ωράρια ή οτιδήποτε άλλο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα,

Αν και διάβασα παρόμοια θέματα θα ήθελα να κάνω λίγο συγκεκριμένη την ερώτηση μου και αν μπορεί κάποιος να μου πει τη γνώμη του.

Λόγω αλλαγής του ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη (από 1/7/2011 σε 33,57) έπρεπε να κατατεθεί πίνακας με την αλλαγή του ημερομισθίου μέσα σε 15 ημέρες; Να τονίσω πως δεν έχουν υπάρξει αλλαγές σε ωράρια ή οτιδήποτε άλλο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ναι, αυτό έλειπε, να στέλνουμε πίνακες προσωπικού στην αλλαγή των Σ.Σ.Ε. Δεν παν να δουν αν έρχομαι...

Τον Σεπτέμβριο με τον συγκεντρωτικό και πολύ τους είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΤΥΧΕ ΗΔΗ ΠΗΓΑΜΕ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΒΑΛΑΝ ΠΡΟΣΤΙΜΟ

????

Καταπληκτικό. Με βάση έναν νόμο που βγήκε στις 5/8 και κανείς δεν τον κατάλαβε. Και μετά λένε ότι δεν είναι εισπρακτικού χαρακτήρα αυτές οι παπαριές.

Πόσο πήγε το κοστούμι; 500άρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΚΡΙΒΩΣ .. ΚΑΙ ΓΙΝΟΤΑΝ ΠΑΝΙΚΟΣ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΚΑΙ Η ΚΥΡΙΟΥΛΑ ΕΚΕΙ ΕΙΧΕ ΤΟ ΥΦΑΚΙ "ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΕΙΣΤΕ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙΤΕ " ΟΤΙ ΑΥΤΗ ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΕΙΧΕΔΙΑΒΑΣΕΙ .. ΑΠΛΑ ΤΟ ΕΙΧΕ ΚΟΛΛΗΜΕΝΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΗΣ ΣΕ ΜΙΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ Α4 ... ΕΛΕΟΣ ... ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΙΣΠΡΑΚΤΙΚΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΟΛΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΤΥΧΕ ΗΔΗ ΠΗΓΑΜΕ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΒΑΛΑΝ ΠΡΟΣΤΙΜΟ

Άλλη ήταν η αρχική ερώτηση. Εσ'υ μιλάς για πρόσληψη, η ερώτηση ήταν για αλλαγή μισθού λόγω αλλαγής Σ.Σ.Ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙΝΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΙΣ ΦΑΜΓΑΜΕ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ ΝΟΜΟ ΜΠΟΡΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΤΥΧΕ ΗΔΗ ΠΗΓΑΜΕ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΒΑΛΑΝ ΠΡΟΣΤΙΜΟ

Αναφέρομαι στην αύξηση του ημερομισθίου και όχι σε καινούρια πρόσληψη.

Επίσης το πρόστιμο πόσο ήταν για αυτό που ανέφερες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εδω και παρα , μα παρα πολυ καιρο δεν καταθετω τιποτα

στην επιθεωρηση εργασιας

οταν βρω τα σκουρα προχωραω στο παρασυνθημα

βρε ουστ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΤΥΧΕ ΗΔΗ ΠΗΓΑΜΕ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΒΑΛΑΝ ΠΡΟΣΤΙΜΟ

την αλλη μερα της προσληψης ?

μηπως δεν μας τα λες καλα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ρε θα ηρεμήσετε. Καλά το έβαλαν το πρόστιμο. Εάν δεν πήγαινε την κατάσταση τώρα, και την πήγαινε τον Σεπτέμβριο (που θα την πάει πάλι) δεν έτρεχε τίποτα. Εάν πήγαινε έλεγχος πριν τον Σεπτέμβριο (σπάνια) τότε ότι πρόστιμο θα φάει θα είναι το ίδιο που έφαγε τώρα. Οι πιθανότητες όμως να το γλυτώσει το πρόστιμο είναι ίδιες με τις πιθανότητες να μην πάει ο έλεγχος. Μηπως ομως ο πινακας ήταν για νεοπροσλαμβανώμενο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΠΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΣΑΣ ΕΞΗΓΗΣΩ ΟΤΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΠΟΘ ΒΓΗΚΕ ΣΤΙΣ 5 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑΙ ΠΗΓΑ ΤΟ ΠΙΝΑΚΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕΧΡΙ ΠΡΟΤΕΙΝΟΣ ΕΙΧΑΜΕ ΜΙΑ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΑΝ ΘΥΜΑΣΤΕ. ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΠΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

ΑΠΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΣΑΣ ΕΞΗΓΗΣΩ ΟΤΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΠΟΘ ΒΓΗΚΕ ΣΤΙΣ 5 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑΙ ΠΗΓΑ ΤΟ ΠΙΝΑΚΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕΧΡΙ ΠΡΟΤΕΙΝΟΣ ΕΙΧΑΜΕ ΜΙΑ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΑΝ ΘΥΜΑΣΤΕ. ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΠΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ

μηπως το ακουσες καπου ?

γιατι με οσα λες δειχνεις σαν να μην γνωριζεις καλα το γεγονος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΩ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΑΙ ΟΝΟΜΑΤΑ. ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΣΑΣ ΞΑΝΑ ΛΕΩ ΟΤΙ ΑΠΛΑ ΕΓΡΑΨΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΣΥΝΕΒΗ. ΕΙΧΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΝΟΜΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΙΣΧΥ ΚΑΙ ΝΑΙ ΜΑΣ ΚΟΨΑΝΕ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ ΕΝ ΙΣΧΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πραγματικά είναι σε ισχύ ο νόμος.. Πήγα στις 10/8 πίνακα προσωπικού με ημερομηνία πρόσληψης 8/8. Η υπάλληλος είχε στο γραφείο της εκτυπωμένο το φεκ του νόμου και μου είπε ότι κανονικά ισχύει ο νόμος από 5/8 και θα έπρεπε να μου βγάλει εκπρόθεσμο τον πίνακα. Τελικά τον σφράγισε κανονικά αλλά με ενημέρωσε ότι δεν θα τον δέχεται αν δεν είναι ίδια ημερομηνία με της πρόσληψης πλέον, συμβουλεύοντας με να εκτυπώσω τον νόμο και να τον διαβάσω.... mad.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πραγματικά είναι σε ισχύ ο νόμος.. Πήγα στις 10/8 πίνακα προσωπικού με ημερομηνία πρόσληψης 8/8. Η υπάλληλος είχε στο γραφείο της εκτυπωμένο το φεκ του νόμου και μου είπε ότι κανονικά ισχύει ο νόμος από 5/8 και θα έπρεπε να μου βγάλει εκπρόθεσμο τον πίνακα. Τελικά τον σφράγισε κανονικά αλλά με ενημέρωσε ότι δεν θα τον δέχεται αν δεν είναι ίδια ημερομηνία με της πρόσληψης πλέον, συμβουλεύοντας με να εκτυπώσω τον νόμο και να τον διαβάσω.... mad.gif

Πας αλλού και σε λεν ναρθει η ερμηνευτικη..... Εδώ ειναι Αμεσοι...??? με το ΦΕΚ........

Με την ανεργία 18,90% τιμωρούν τις προσλήψεις.

Οταν ξυπνησουν ...... θα ειναι αργά.

Θεικα μυαλά ...που με αυτά και άλλα ....εφεραν τη χώρα .....Εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 Μα κι εγώ αυτό περίμενα!!! Επειδή ο νόμος αναφέρει και την ηλεκτρονική υποβολή, ότι δεν θα ακολουθήσουν το γράμμα του νόμου κατ ευθείαν.. Και επειδή το συζήτησα εκεί με την υπάλληλο λίγο, μου είπε ότι περιμένουν υπουργική απόφαση για το πότε θα γίνει πράξη η δυνατότητα υποβολής ηλεκτρονικά και ότι και αυτοί το περιμένουν πως και πως για να γλιτώσουν την χαρτούρα.. Όμως μέχρι τότε... τρεχάτε ποδαράκια μου..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η παρ. 5 του άρθρου 68 του ν. 3518/2006 (Α΄ 272), όπως αντικαταστάθηκε με το άρθρο 10 του ν. 3846/2010 (Α΄ 66), αντικαθίσταται ως ακολούθως:

«5. Αν η επιχείρηση ή εκμετάλλευση αλλάξει νόμιμο εκπρόσωπο ή αν υπάρξει μεταβολή των αποδοχών, ο εργοδότης υποχρεούται να καταθέσει συμπληρωματικούς πίνακες προσωπικού μόνο ως προς τα νέα στοιχεία, κατά περίπτωση, εντός δεκαπέντε (15) ημερών από τις πιο πάνω μεταβολές. Σε περίπτωση πρόσληψης νέου εργαζόμενου και σε περίπτωση αλλαγής ή τροποποίησης του ωραρίου ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας, ο εργοδότης υποχρεούται να καταθέσει, γραπτά ή ηλεκτρονικά, συμπληρωματικούς πίνακες προσωπικού μόνο ως προς τα νέα στοιχεία, το αργότερο ως και την ίδια ημέρα πρόσληψης ή της αλλαγής του ωραρίου ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας και πάντως πριν την ανάληψη υπηρεσίας από τους εργαζόμενους.»»

Δηλ. εξίσωσαν το πορτοκαλί βιβλίο του Ι.Κ.Α., με το Σ.Ε.Π.Ε., ενώ η αναγγελία στον Ο.Α.Ε.Δ.,εντός 8 ημερών!!! δηλ.επί της ουσίας θα προσλαμβάνεις υπάλληλο την μέρα που θα σου έρθει στο γραφείο, για πρόσληψη.Πάνε τα 8ήμερα,τα 15ήμερα κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτο το πραγμα που το λενε Νομο δεν αναφερει οτι το προγραμμα μπορει να παει και ηλεκτρονικα υπαρχει καποιο site καιδεν το ξερoυμε

πως βαζουνε προστιμα για την μιση εφαρμογη του Νομου .

και κατι αλλο εμεισ τι θα κανουμε θα καθομαστε με το "δακτυλο στην σκανδαλι " για να δουμε ποτε ανακοινωνουν αλλαγες στους μισθους

οι κλαδικες συμβασεις για να παμε τον πινακα στο ΣΕΠΕ και μας βαζουν προστιμα ποιοι? αυτοι που οταν τους πας δυο τρεις αλλαγες ή

πινακες σου λενε ελα αυριο γιατι δεν προλαβαινω .... ειναι κουρασενοι απο τον πασιεντζα (μου συμβαινει συχνα και δεν κρυβουν και την οθονη )

θα μας τρελλανουν Ωεο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η παρ. 5 του άρθρου 68 του ν. 3518/2006 (Α΄ 272), όπως αντικαταστάθηκε με το άρθρο 10 του ν. 3846/2010 (Α΄ 66), αντικαθίσταται ως ακολούθως:

«5. Αν η επιχείρηση ή εκμετάλλευση αλλάξει νόμιμο εκπρόσωπο ή αν υπάρξει μεταβολή των αποδοχών, ο εργοδότης υποχρεούται να καταθέσει συμπληρωματικούς πίνακες προσωπικού μόνο ως προς τα νέα στοιχεία, κατά περίπτωση, εντός δεκαπέντε (15) ημερών από τις πιο πάνω μεταβολές. Σε περίπτωση πρόσληψης νέου εργαζόμενου και σε περίπτωση αλλαγής ή τροποποίησης του ωραρίου ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας, ο εργοδότης υποχρεούται να καταθέσει, γραπτά ή ηλεκτρονικά, συμπληρωματικούς πίνακες προσωπικού μόνο ως προς τα νέα στοιχεία,το αργότερο ως και την ίδια ημέρα πρόσληψης της αλλαγής του ωραρίου ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας και πάντως πριν την ανάληψη υπηρεσίας από τους εργαζόμενου

Δηλ. εξίσωσαν το πορτοκαλί βιβλίο του Ι.Κ.Α., με το Σ.Ε.Π.Ε., ενώ η αναγγελία στον Ο.Α.Ε.Δ.,εντός 8 ημερών!!! δηλ.επί της ουσίας θα προσλαμβάνεις υπάλληλο την μέρα που θα σου έρθει στο γραφείο, για πρόσληψη.Πάνε τα 8ήμερα,τα 15ήμερα κτλ

Αυτό το 15νθήμερο δηλ. από πότε μετράει;;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Αυτό το 15νθήμερο δηλ. από πότε μετράει;;;;;;;

ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΖΕΙ Ο ΜΙΣΘΟΣ ΑΝ ΕΝΟΕΙΣ ΑΥΤΟ

ΑΝ ΕΝΟΕΙΣ Ο ΝΟΜΟΣ ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ

5/8/2011

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ πάντως σήμερα πήγα πίνακα στην επιθεώρηση εργασίας στην Πάτρα για πρόσληψη της περασμένης βδομάδας και δεν μου ανέφεραν τίποτα για πρόστιμο. Υπάρχει μου είπαν ο νόμος αλλά για την εφαρμογή του περιμένουν εγκύκλιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΤΥΧΕ ΗΔΗ ΠΗΓΑΜΕ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΒΑΛΑΝ ΠΡΟΣΤΙΜΟ

Μου έτυχε και σε εμένα (Ηράκλειο Κρήτης) μου είπαν ότι κανονικά μπαίνει πρόστιμο αλλά τελικά μου το πέρασαν...(έτσι θέλω να πιστέυω τουλάχιστον)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...