Προς το περιεχόμενο
  • 0

Αυθημερον υποβολη Πινακα Ωρων Εργασίας Προσωπικου


Επισκέπτης

Ερώτηση

Παιδιά καλησπέρα.Επιστρέφοντας απο τις διακοπές και προσπαθώντας να "συνδεθώ" με τα προηγούμενα ,επεσα πανω στο Ν3996 /5-8-2011 και στο αρθρο 30 παρ.5

5. Αν η επιχείρηση ή εκμετάλλευση αλλάξει νόμιμο εκπρόσωπο ή αν υπάρξει μεταβολή των αποδοχών, ο εργοδότης υποχρεούται να καταθέσει συμπληρωματικούς πίνακες προσωπικού μόνο ως προς τα νέα στοιχεία, κατά περίπτωση, εντός δεκαπέντε (15) ημερών από τις πιο πάνω μεταβολές. Σε περίπτωση πρόσληψης νέου εργαζόμενου και σε περίπτωση αλλαγής ή τροποποίησης του ωραρίου ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας, ο εργοδότης υποχρεούται να καταθέσει, γραπτά ή ηλεκτρονικά, συμπληρωματικούς πίνακες προσωπικού μόνο ως προς τα νέα στοιχεία, το αργότερο ως και την ίδια ημέρα πρόσληψης ή της αλλαγής του ωραρίου ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας και πάντως πριν την ανάληψη υπηρεσίας από τους εργαζόμενους.»

Μηπως δεν καταλαβαινω αυτο που διαβάζω?

ΠΑρακαλώ την αποψη σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Fast track στην επιβολή προστίμων....

Α ρε Χάρη μεγάλε.... μπόλιασες όλους τους υπουργούς με τις.............. ιδέες σου.

Μήπως να νομοθετήσουν ότι δεν ισχύουν οι νόμοι που δεν δημοσιεύονται αυθημερόν στο ΦΕΚ;

Και να ορίσουν και πρόστιμα για τους υπουργούς που παραμελούν την αυθημερόν δημοσίευση.

ΥΓ: Άργησα να το σκεφτώ......... αλλά λάθος επάγγελμα διάλεξα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μολις γυρισα απο την Επιθεωρηση ,και τους ρωτησα τι γινεται στις περιπτωσεις προσληψεις το Σαββ/κυρ (βλεπε σερβιτορους κτλ) ,ποια ημερομηνια αναγγελιας θα γραφει στον ΟΑΕΔ οταν δεν μπορουμε να κανουμε αναγγελια ,γιατι σε αυτους μπορουμε να στειλουμε fax.Μου ειπαν να μην στειλω γιατι εδω και καιρο δεν εχουν μελανι και χαρτι!!!!!!!!!!Καλο ε???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μολις γυρισα απο την Επιθεωρηση ,και τους ρωτησα τι γινεται στις περιπτωσεις προσληψεις το Σαββ/κυρ (βλεπε σερβιτορους κτλ) ,ποια ημερομηνια αναγγελιας θα γραφει στον ΟΑΕΔ οταν δεν μπορουμε να κανουμε αναγγελια ,γιατι σε αυτους μπορουμε να στειλουμε fax.Μου ειπαν να μην στειλω γιατι εδω και καιρο δεν εχουν μελανι και χαρτι!!!!!!!!!!Καλο ε???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μολις γυρισα απο την Επιθεωρηση ,και τους ρωτησα τι γινεται στις περιπτωσεις προσληψεις το Σαββ/κυρ (βλεπε σερβιτορους κτλ) ,ποια ημερομηνια αναγγελιας θα γραφει στον ΟΑΕΔ οταν δεν μπορουμε να κανουμε αναγγελια ,γιατι σε αυτους μπορουμε να στειλουμε fax.Μου ειπαν να μην στειλω γιατι εδω και καιρο δεν εχουν μελανι και χαρτι!!!!!!!!!!Καλο ε???

Θα το αφήσετε κενο τόσο δύσκολο είναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πρόσληψη με απογραφή στο ΙΚΑ και ωράριο εργασίας που ξεκινά από τις 6 το πρωί.

Η επιθεώρηση θέλει τον πίνακα την προηγούμενη ημέρα.

Το ΙΚΑ θέλει την απογραφή με ημερομηνία πρόσληψης την ίδια ημέρα με την απογραφή.

Ο ΟΑΕΔ δεν έχει πρόβλημα να πάρει την πρόσληψη μέσα σε ένα οκταήμερο. ΟΛΑ ΚΑΛΑ

Ο υπάλληλος πάντως στην επιθεώρηση γελούσε όταν του έθεσα το ερώτημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πρόσληψη με απογραφή στο ΙΚΑ και ωράριο εργασίας που ξεκινά από τις 6 το πρωί.

Η επιθεώρηση θέλει τον πίνακα την προηγούμενη ημέρα.

Το ΙΚΑ θέλει την απογραφή με ημερομηνία πρόσληψης την ίδια ημέρα με την απογραφή.

Ο ΟΑΕΔ δεν έχει πρόβλημα να πάρει την πρόσληψη μέσα σε ένα οκταήμερο. ΟΛΑ ΚΑΛΑ

Ο υπάλληλος πάντως στην επιθεώρηση γελούσε όταν του έθεσα το ερώτημα

Να ξέρεις ότι, τυπικά τουλάχιστον, στο ΙΚΑ είσαι εκτεθειμένος....

Εάν πάει ΕΥΠΕΑ στις 6.30 και πετύχει τον εργαζόμενο (δεν έχουν ανοίξει οι πύλες του ιδρύματος για να κάνεις την απογραφή), την ήπιατε τη πορτοκαλάδα..... Όχι τίποτα άλλο, αλλά έχει πάει και στο 23% τώρα.....

Και ένα ακόμα ερώτημα, που θα ήθελα να το θέσεις στο ΣΕΠΕτζή να δούμε τι θα σου απαντήσει...

Θα υποβάλλω σήμερα πίνακα με αυριανή ημερομηνία πρόσληψης και θα το δεχτούνε...??? Δλδ μπορούμε να καταθέτουμε εκ των προτέρων πίνακες για μελλοντικές συμβάσεις εργασίας...????? Και αν του τη βαρέσει του εργαζόμενου και τελικά δεν παρουσιαστεί ποτέ για δουλειά, τι θα κάνουμε...????? Γνωστοποίηση...?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πάντως Στέφανε εγώ χτες το απόγευμα έστελνα με φαξ καταστάσεις εργασίας σε καμιά δεκαπενταριά ΣΕΠΕ ανά την Ελλάδα με ημερομηνία πρόσληψης 1/9/2011

(μια επιθεώρηση με πήρε σήμερα και μου είπε ότι , εντάξει πήραμε το φαξ αλλά περιμένουμε και το πρωτότυπο και-άσχετο αλλά - ο ΟΑΕΔ στην Ρόδο μου ζήτησε την αναγγελία πρόσληψης σε 3 αντίγραφα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγχαρητήρια για την επιστολή.

Πράγματι μία από τις πιο αξιόλογες και ουσιατικές επιστολές που έχω διαβάσει!!!

Σαφήνεια και αρτιότητα.

Πολλά συγχαρητήρια και από εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα το αφήσετε κενο τόσο δύσκολο είναι ?

Πρεπει να σε ενημερωσω οτι με κενο πεδιο την ημερομηνια αναγγελιας στον Οαεδ ΔΕΝ το παραλαμβανουν ή μπορουν αν επιμεινω να το παραλαβουν ΑΛΛΑ εκδιδουν σημειωμα προς την επιχειρηση οπου την καλουν να εκθεσει εγγραφως τους λογους ......κλπ κλπ κλπ οπως κανουν σε περιπτωσεις καταγγελιων κλπ κλπ κλπ.Ειναι λοιπον τοσο δυσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πρεπει να σε ενημερωσω οτι με κενο πεδιο την ημερομηνια αναγγελιας στον Οαεδ ΔΕΝ το παραλαμβανουν ή μπορουν αν επιμεινω να το παραλαβουν ΑΛΛΑ εκδιδουν σημειωμα προς την επιχειρηση οπου την καλουν να εκθεσει εγγραφως τους λογους ......κλπ κλπ κλπ οπως κανουν σε περιπτωσεις καταγγελιων κλπ κλπ κλπ.Ειναι λοιπον τοσο δυσκολο.

Κ γω πρέπει να σε ενημερώσω ότι πρέπει να τους ενημερώσεις πως είναι υποχρεωμενοι να την παραλάβουν είτε με ημερομηνία είτε χωρίς . Αν θέλουν μπορούν να εκδώσουν δελτίο ελέγχου κ πολύ απλά θα υποβάλεις στον ΟΑΕΔ εντός 8 ημερών την πρόσληψη κ θα πας να γραψεις στην κατάσταση του επόπτη την ημερομηνία .

Είναι απλά κ τα κάνουμε δύσκολα εμεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κ γω πρέπει να σε ενημερώσω ότι πρέπει να τους ενημερώσεις πως είναι υποχρεωμενοι να την παραλάβουν είτε με ημερομηνία είτε χωρίς . Αν θέλουν μπορούν να εκδώσουν δελτίο ελέγχου κ πολύ απλά θα υποβάλεις στον ΟΑΕΔ εντός 8 ημερών την πρόσληψη κ θα πας να γραψεις στην κατάσταση του επόπτη την ημερομηνία .

Είναι απλά κ τα κάνουμε δύσκολα εμεις .

Να που βρήκα κάτι να διαφωνήσω με τον Χρήστο (όχι πως είναι σημαντικό)

Όχι , δεν θα πάω να συμπληρώσω την κατάσταση του επόπτη. Η κατάσταση υποβλήθηκε συγκεκριμένη ημερομηνία με τα στοιχεία που υπήρχαν διαθέσιμα την ημερομηνία αυτή.

Άλλωστε μπορεί να έχει γίνει χρήση του αντιγράφου σε άλλες υπηρεσίες πριν τις αναγγελίες πρόσληψης στον ΟΑΕΔ και δεν μπορεί άλλα να γράφει η (συμπληρωμένη εκ των υστέρων) κατάσταση στον επόπτη και άλλα το αντίγραφό της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να που βρήκα κάτι να διαφωνήσω με τον Χρήστο (όχι πως είναι σημαντικό)

Όχι , δεν θα πάω να συμπληρώσω την κατάσταση του επόπτη. Η κατάσταση υποβλήθηκε συγκεκριμένη ημερομηνία με τα στοιχεία που υπήρχαν διαθέσιμα την ημερομηνία αυτή.

Άλλωστε μπορεί να έχει γίνει χρήση του αντιγράφου σε άλλες υπηρεσίες πριν τις αναγγελίες πρόσληψης στον ΟΑΕΔ και δεν μπορεί άλλα να γράφει η (συμπληρωμένη εκ των υστέρων) κατάσταση στον επόπτη και άλλα το αντίγραφό της

Το επιχείρημα πιο πάνω απ οτι κατάλαβα είναι :

δεν μπορώ να κάνω κατασταση διότι πρεπει να αναγράψω την ημερομηνία αναγγελίας και καθώς δεν υπάρχει αναγγελία την ίδια ημέρα δεν υπάρχει κ κατάσταση .

Κ γι αυτό λέω κενό στην ημερομηνία ή προσεχώς αναγγελία κ υποβολή .

Το επόμενο είναι ότι δεν την παραλαμβάνει κ είναι γνωστό κ να μη το αναλύσουμε παλι ότι είναι υποχρεωμένος ο επόπτης να την παραλάβει .

Κ τέλος, και αφού έχουμε ξεπεράσει όλα τα εμπόδια ,με την παραλαβή σου λέει ότι θα μου βάλει ΠΡΟΣΤΙΜΟ (ο φόβος κ ο τρόμος των λογιστών ) ε και σ αυτη την περίπτωση αν πέσεις σε επόπτη που δεν καταλαβαίνει προσκομίζεις την προσληψη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καταθετεις την κατασταση προσωπικου χωρις την ημερομηνια της αναγγελιας.Μετα απο 8 ημερες που θα εχεις καταθεσει την καρτα προσληψης στον ΟΑΕΔ, θα καταθεσεις συμπληρωματικο πινακα με τα νεα στοιχεια (δηλαδη την ημερομηνια της αναγγελιας) :P

Υ.Γ

Ειπαμε γραφειοκρατια τελος... :lol:

Ενα γιατρο επειγοντως για .....τους 300 της Βουλης :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κ γω πρέπει να σε ενημερώσω ότι πρέπει να τους ενημερώσεις πως είναι υποχρεωμενοι να την παραλάβουν είτε με ημερομηνία είτε χωρίς . Αν θέλουν μπορούν να εκδώσουν δελτίο ελέγχου κ πολύ απλά θα υποβάλεις στον ΟΑΕΔ εντός 8 ημερών την πρόσληψη κ θα πας να γραψεις στην κατάσταση του επόπτη την ημερομηνία .

Είναι απλά κ τα κάνουμε δύσκολα εμεις .

......δηλαδή εκεί που χρειαζότανε μία επίσκεψη στην Επιθεώρηση Εργασίας,από τώρα θα κάνεις δύο,γιατί

έτσι του κάπνισε κάποιου μ@λ@κ@ καρεκλοκένταυρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

......δηλαδή εκεί που χρειαζότανε μία επίσκεψη στον ΟΑΕΔεννοούσα Επιθεώρηση Εργασίας,από τώρα θα κάνεις δύο,γιατί

έτσι του κάπνισε κάποιου μ@λ@κ@ καρεκλοκένταυρου.

Όχι βρε Ευαγγελε δεν λέω αυτό , απλά στην ακραία περίπτωση η λύση είναι αυτή που γράφω αλλά δεν είναι αυτό το ζητούμενο . Αν γίνει η ηλεκτρονική υποβολή θα μειωθεί ο συνολικός χρόνος για μια πρόσληψη κατα πολύ .

Προσωπικά πιστεύω πως δεν θα προλάβουμε τπτ να κάνουμε το κράτος έχει διαλυθεί . Ο Βενιζελος του έδιωξε ρε είμαστε τσαμπουκαδες δεν πληρωνουμε τπτ ΑΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Από εδώ και πέρα θα έχουμε πολύ sex με το κράτος

Σας προτείνω να ενημερωθείτε

Οργασμός: Ξεκλειδώστε τα μυστικά!

http://www.otenet.gr/portal/portal/info/news/technews?media-type=html&user=anon&js_panename=technews&action=portlets.PsmlPortletAction&eventsubmit_doview=3030594&category=technews

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Άντε και έγινε ηλεκτρονική η υποβολή

Ε , και ?

Θέλεις να μαζέψεις στοιχεία του εργαζόμενου (ονοματεπώνυμα, ΑΔΤ, ΑΦΜ. ΑΜΕ, ΑΜΚΑ, παντρεμένος , παιδιά , προϋπηρεσία, πτυχία κλπ κλπ ) για να βγάλεις μισθό.(προφανώς αυτό δεν μπορεί να το κάνει ο επιχειρηματίας αλλά ο λογιστής του ο οποίος όμως δεν μπορεί να είναι ανα πάσα στιγμή διαθέσιμος)

Θα μπορούσαν να νομοθετήσουν την υποβολή της αναγγελίας πρόσληψης. Θα ήταν ίσως εφικτό, αν και γενικά να πούμε πόσες επιχειρήσεις έχουν πρόσβαση στο ιντερνετ και μπορούν, ξέρουν να το χειριστούν .

Άσχετο αλλά πρόσφατο παράδειγμα με τα παιδιά που δεν πάτησαν το κουμπάκι για την οριστικοποίηση του μηχανογραφικού τους. Και μιλάμε για χίλια περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ αυτό που βλέπω, είναι ότι προσπαθούμε με προχειρότητες να "εκσυχρονιστούμε", στηριζόμενοι σε μια ηλίθια γραφειοκρατία. Βγήκε ο ΑΜΚΑ, και θεωρητικά αυτός ο αριθμός θα έπρεπε να ήταν αρκετός, και να μην χρειάζεται τίποτα παραπέρα (ΑΔΤ, ΑΦΜ. ΑΜΕ.)...Αυτό δεν έλεγαν τότε στις εξαγγελίες η κάνω λάθος;

Αλλά πού, αντί να προχωρήσουν σε άμεση μηχανογράφηση και διασύνδεση των υπηρεσιών,με τρόπο ώστε όλα τα στοιχεία να είναι άμεσα διαθέσιμα, πετάνε το μπαλάκι στους επιχειρηματίες και σε εμάς. Αυτή τη στιγμή, υπάρχουν τόσα διαφορετικά αρχεία για κάθε εργαζόμενο, που ανάθεμα και αν μπορέσουν ποτέ να τα συνδέσουν μεταξύ τους. Εκσυχρονισμός δεν σημαίνει στέλνω e-mail σε 5 διαφορετικές υπηρεσίες. Φτιάξτε πρώτα την υποδομή, και μετά ελάτε να τα πούμε.

Και όχι εγώ δεν δέχομαι να πηγαίνω κάθε τρείς και λίγο στην επιθεώρηση επειδή αυτοί είναι ανίκανοι. Και ούτε είμαι διατεθειμένη να μεταφέρω το σπίτι μου σε όλες τις επιχειρήσεις - πελάτες μου.Δεν θα αποκαταστήσω εγώ την αποδιοργάνωση τους με δικές μου ΑΠΛΗΡΩΤΕΣ εργατοώρες, ούτε θα καλύψω με τη συνδρομή μου την ανοργανωσιά τους. Αυτή θεωρώ ότι πρέπει να είναι η θέση μας, και όχι πως θα βρούμε τερτίπια και λύσεις στη μ.....!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από εδώ και πέρα θα έχουμε πολύ sex με το κράτος

Σας προτείνω να ενημερωθείτε

Οργασμός: Ξεκλειδώστε τα μυστικά!

http://www.otenet.gr...tegory=technews

Η συγκεκριμένη έρευνα έχει να κάνει με το γυναικείο οργασμό.

Υπονοείς κάτι για τη "θέση" μας στη σχέση μας με το κράτος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να ξέρεις ότι, τυπικά τουλάχιστον, στο ΙΚΑ είσαι εκτεθειμένος....

Εάν πάει ΕΥΠΕΑ στις 6.30 και πετύχει τον εργαζόμενο (δεν έχουν ανοίξει οι πύλες του ιδρύματος για να κάνεις την απογραφή), την ήπιατε τη πορτοκαλάδα..... Όχι τίποτα άλλο, αλλά έχει πάει και στο 23% τώρα.....

Και ένα ακόμα ερώτημα, που θα ήθελα να το θέσεις στο ΣΕΠΕτζή να δούμε τι θα σου απαντήσει...

Θα υποβάλλω σήμερα πίνακα με αυριανή ημερομηνία πρόσληψης και θα το δεχτούνε...??? Δλδ μπορούμε να καταθέτουμε εκ των προτέρων πίνακες για μελλοντικές συμβάσεις εργασίας...????? Και αν του τη βαρέσει του εργαζόμενου και τελικά δεν παρουσιαστεί ποτέ για δουλειά, τι θα κάνουμε...????? Γνωστοποίηση...?????

Χθες (Παρασκευή 2/9/2011) έδωσα πίνακα προσωπικού για 2 προσλήψεις από Δευτέρα 5/9/2011. Στο πεδίο "Ημερομηνία αναγγελίας" έγραψα "ΑΝΑΜΕΝΕΤΑΙ" και το δέχτηκαν κανονικότατα. Για τη μια πρόσληψη μάλιστα έπρεπε να δώσω και Σύμβαση μερικής απασχόλησης και ο υπάλληλος, αφού ρώτησε άλλον συνάδελφο αν γίνεται κάτι τέτοιο πριν την πρόσληψη, την παρέλαβε χωρίς πρόβλημα. Πάντως δεν μου είπε αν πρέπει να ξαναπάω να ενημερώσω για την ημερομηνία αναγγελίας. Μου είπε βέβαια ότι κι αυτοί "κατ' εκτίμηση" ερμηνεύουν αφού περιμένουν ακόμα διευκρινίσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

στο πρωινο mega ο κουτρουμανης ειπε οτι επανερχομαστε στο παλιο καθεστως προθεσμιων

δεδομενου οτι δεν υπαρχει ακομα η υποδομη για ηλεκτρονικη υποβολη των καταστασεων

και δεν θα μπουν προστιμα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Άντε και έγινε ηλεκτρονική η υποβολή

Ε , και ?

Θέλεις να μαζέψεις στοιχεία του εργαζόμενου (ονοματεπώνυμα, ΑΔΤ, ΑΦΜ. ΑΜΕ, ΑΜΚΑ, παντρεμένος , παιδιά , προϋπηρεσία, πτυχία κλπ κλπ ) για να βγάλεις μισθό.(προφανώς αυτό δεν μπορεί να το κάνει ο επιχειρηματίας αλλά ο λογιστής του ο οποίος όμως δεν μπορεί να είναι ανα πάσα στιγμή διαθέσιμος)

Θα μπορούσαν να νομοθετήσουν την υποβολή της αναγγελίας πρόσληψης. Θα ήταν ίσως εφικτό, αν και γενικά να πούμε πόσες επιχειρήσεις έχουν πρόσβαση στο ιντερνετ και μπορούν, ξέρουν να το χειριστούν .

ΣΥΜΦΩΝΩ 100%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...