Προς το περιεχόμενο
  • 0

Αυθημερον υποβολη Πινακα Ωρων Εργασίας Προσωπικου


Επισκέπτης

Ερώτηση

Παιδιά καλησπέρα.Επιστρέφοντας απο τις διακοπές και προσπαθώντας να "συνδεθώ" με τα προηγούμενα ,επεσα πανω στο Ν3996 /5-8-2011 και στο αρθρο 30 παρ.5

5. Αν η επιχείρηση ή εκμετάλλευση αλλάξει νόμιμο εκπρόσωπο ή αν υπάρξει μεταβολή των αποδοχών, ο εργοδότης υποχρεούται να καταθέσει συμπληρωματικούς πίνακες προσωπικού μόνο ως προς τα νέα στοιχεία, κατά περίπτωση, εντός δεκαπέντε (15) ημερών από τις πιο πάνω μεταβολές. Σε περίπτωση πρόσληψης νέου εργαζόμενου και σε περίπτωση αλλαγής ή τροποποίησης του ωραρίου ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας, ο εργοδότης υποχρεούται να καταθέσει, γραπτά ή ηλεκτρονικά, συμπληρωματικούς πίνακες προσωπικού μόνο ως προς τα νέα στοιχεία, το αργότερο ως και την ίδια ημέρα πρόσληψης ή της αλλαγής του ωραρίου ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας και πάντως πριν την ανάληψη υπηρεσίας από τους εργαζόμενους.»

Μηπως δεν καταλαβαινω αυτο που διαβάζω?

ΠΑρακαλώ την αποψη σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Συνάδελφοι το νου σας, το ΣΕΠΕ άρχισε να εκδίδει δελτία ελέγχου με το τσουβάλι.

Εκδίδουν μάλιστα δελτία ελέγχου ακόμη και σε εργοδότες που υπέβαλαν κανονικά πρόγραμμα εργασίας ΠΡΙΝ την ανάληψη της βάρδιας.

Κατά τα άλλα το κάνουν για την πάταξη της ανασφάλιστης εργασίας και για την πάταξη της εισφοροδιαφυγής και όχι για εισπρακτικούς λόγους.

Διαφωνώ πλήρως με τον Cel και τον Χαλκιδέο.

Δεν μπορεί υποχρεώσεις του κράτους να γίνονται από τους πολίτες και μάλιστα με απειλή ποινής.

Π.χ. δηλώνεις στο κράτος την αλλαγή των μελών ενός Δ.Σ. μιας Α.Ε. Το γνωρίζει η εφορία και η νομαρχία. Έχεις δηλαδή ενημερώσει τον κρατικό μηχανισμό. Θα έπρεπε μέσω της τεχνολογίας και της μηχανογράφησης να ενημερώνονται και οι υπόλοιποι φορείς του Δημοσίου και όχι να περιφέρεται ο πολίτης ή ο λογιστής σε εκατό δημόσια κτίρια για να ενημερώνει πολλαπλώς μία αλλαγή ενός Δ.Σ.

Πηγαίνεις στο Ι.Κ.Α. και δηλώνεις την αλλαγή εντός 30 ημερών. Ωραία. Άρα ενημερώθηκε το Υπ.Εργασίας. Όχι! Πρέπει να ενημερώσεις και την Επιθεώρηση Εργασίας.

Εξυπηρετείς λοιπόν αυτό το χάρβαλο που λέγεται ελληνικό δημόσιο και αντί να σου πουν ευχαριστώ σου ρίχνουν και πρόστιμα. Αν μπεις λοιπόν στη λογική τους και βέβαια δεν έχουν άδικο.

Πίστευα ότι αυτή η κρίση θα ήταν μια μεγάλη ευκαιρία για εξορθολογισμό της δημόσιας διοίκησης και της γενικής νεοελληνικής νοοτροπίας. Δυστυχώς δεν έγινε τίποτα. Αντιθέτως, τα πράγματα αντί να απλουστεύονται γίνονται ακόμη πιο πολύπλοκα.

Ας μου εξηγήσει κάποιος από το Υπ.Οικονομικών για ποιο λόγο ένας εργαζόμενος 30 ετών έχει περισσότερες ανάγκες από έναν που είναι 31 και για ποιο λόγο έγινε αυτός ο άθλιος και ηλίθιος διαχωρισμός στον Φ.Μ.Υ.

Ας μου εξηγήσει κάποιος από το Υπ. Εργασίας γιατί εδώ και 8 χρόνια ο Ν.3144/2003 προβλέπει την ηλεκτρονική υποβολή των εντύπων πρόσληψης, αποχώρησης, πίνακα προσωπικού, προγράμματος εργασίας κ.λπ. και δεν γίνεται στην πράξη; Γιατί επαναλαμβάνεται ηλιθιωδώς αυτή η έκφραση σε κάθε νόμο αφού δεν παρέχεται καμία τέτοια δυνατότητα στον πολίτη;;;;

Ας μου εξηγήσει κάποιος από το Υπ.Εργασίας πως θα τρέξει η κάρτα εργασίας σε 9 ημέρες από τώρα χωρίς να έχει γίνει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ, χωρίς να έχει εκδοθεί καμία εγκύκλιος και κυρίως χωρίς να υπάρχει καμία υλικοτεχνική υποδομή στο Υπ.Εργασίας;

Γιατί εξαγγέλλονται πράγματα και ορίζονται χρονοδιαγράμματα που ποτέ δεν ακολουθούνται;

Τι κοροϊδία είναι αυτή με την φοροκάρτα; Από 1/1 πήγε 1/4 από 1/4 πήγε 1/10 και θα τελειώσει το 2011 και δεν θα δούμε τίποτα.

Ένα πράγμα νομίζω ότι συμβαίνει: οι κυβερνώντες έχουν αναγάγει το ψέμα και τις ανέξοδες υποσχέσεις σε κυρίαρχο δόγμα εξουσίας διότι από κάτω έχουν ηλιθίους που επί 40 χρόνια πότε ψηφίζουν ΠΑΣΟΚ και πότε ΝΔ. Θα δείτε που τώρα θα βγάλουν τον Σαμαρά διότι πιστεύουν τις παπαριές που λέει, κι ας ξέρουν πως αν βγει θα μιλάει κι αυτός για καμμένη γη και για χαμένα χρόνια του ΠΑΣΟΚ.

Ας πτωχεύσουμε να ησυχάσουμε λοιπόν. Είμαστε άξιοι της μοίρας μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μέχρι να λειτουργήσει η ηλεκτρονική υποβολή θα προσπαθησετε με φαξ , μειλ , κτλ γνωστά κ στον ΟΑΕΔ εντός 8 ημερών . Στο πεδίο αναγγελία πρόσληψης αφήστε κενό ή γράψτε "προσεχώς"ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ :D:D:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τώρα αμα πω ότι συμφωνώ με τον γιατρό θα φάω κράξιμο

Αλλά ο γιατρός εξέφρασε απόψεις και θέσεις

Η πλειοψηφία αυτό που κάνουμε είναι απλά να φωνάζουμε (και στο τέλος να ψηφίζουμε και ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ)

Έγραψα δυό παραδειγματα

Το ζήτημα της πιστοποίησης (όλοι για το τρακοσάρι)

Και την αναφορά στο Taxis των πιστοποιημένων (μας θίξανε τα προσωπικά δεδομένα)

Είναι χαρακτηριστικό ότι υπάρχει στο φόρουμ μια ενότητα με θέμα :

Προτάσεις για την πιστοποίηση του Λογιστή – φοροτεχνικού

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showforum=290

αν μετρήσουμε τις τοποθετήσεις των συναδέλφων είναι μόλις 217 , αν δε μετρήσουμε και τον αριθμό αυτών που τοποθετήθηκαν …… άστα να πάνε

στο θέμα αυτό έχουμε φτάσει αισίως τις 60 τοποθετήσεις και λίγο πάρα κάτω σε θέμα σχετικό με το αν αυξάνονται οι επιχειρήσεις που δεν πληρώνουν τους λογιστές τους οι αμπελοφιλοσοφίες μας φθάνουν τις 161

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη kokkini grammi me to parelthon

Αυριο θα παω στο ΙΚΑ να παρω βιβλιο νεοπροσλαμβανομενων προκειμενου να απασχοληθει προσωπικο ( απο αυριο και αυτο !!!!!!)

Καλημερα σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ .. ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΘΕΛΟΥΝ ΑΝ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΥΠΙΚΟΙ ΟΛΟΙ ΠΛΕΟΝ... ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ; ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΑΠΟΣΚΟΠΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΣΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΜΟΝΙΜΕΣ ......<br>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η παράγραφος 5 του άρθρου 68 του ν. 3518/2006 (ΦΕΚ 272 Α ) αντικαθίσταται ως ακολούθως:

«5. Αν η επιχείρηση ή εκμετάλλευση αλλάξει νόμιμο εκπρόσωπο ή προσλάβει νέους εργαζομένους, ο εργοδότης υποχρεούται να καταθέσει συμπληρωματικούς πίνακες προσωπικού μόνο ως προς τα νέα στοιχεία, κατά περίπτωση, εντός δεκαπέντε (15) ημερών από της επέλευσης της μεταβολής. Σε περίπτωση αλλαγής ή τροποποίησης του ωραρίου ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας, ο εργοδότης υποχρεούται να καταθέτει, με οποιονδήποτε τρόπο, συμπληρωματικούς πίνακες προσωπικού μόνο ως προς τα νέα στοιχεία, το αργότερο ως και την ίδια ημέρα αλλαγής του ωραρίου ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας και πάντως πριν την ανάληψη υπηρεσίας από τους εργαζόμενους.»

Κάτι δεν γράφουν καλά στο άρθρο

Μήπως τους γράψανε για αλλάγές ωραρίων κλπ και όχι για προσλήψεις ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατί εξαγγέλλονται πράγματα και ορίζονται χρονοδιαγράμματα που ποτέ δεν ακολουθούνται;

Τι κοροϊδία είναι αυτή με την φοροκάρτα; Από 1/1 πήγε 1/4 από 1/4 πήγε 1/10 και θα τελειώσει το 2011 και δεν θα δούμε τίποτα.

Ένα πράγμα νομίζω ότι συμβαίνει: οι κυβερνώντες έχουν αναγάγει το ψέμα και τις ανέξοδες υποσχέσεις σε κυρίαρχο δόγμα εξουσίας διότι από κάτω έχουν ηλιθίους που επί 40 χρόνια πότε ψηφίζουν ΠΑΣΟΚ και πότε ΝΔ. Θα δείτε που τώρα θα βγάλουν τον Σαμαρά διότι πιστεύουν τις παπαριές που λέει, κι ας ξέρουν πως αν βγει θα μιλάει κι αυτός για καμμένη γη και για χαμένα χρόνια του ΠΑΣΟΚ.

Ας πτωχεύσουμε να ησυχάσουμε λοιπόν. Είμαστε άξιοι της μοίρας μας...

Εγώ το έλεγα αλλιώς φίλε doctor, οι έλληνες είχαν και έχουν την κυβέρνηση που τους αξίζει....tongue.gif

Πάντως έχουν γίνει και κάποια βήματα ενάντια στο χιμαιρικό ανίκητο τέρας που λέγεται δημόσιος τομέας - μικρά αλλά κάτι είναι και αυτά, και φυσικά γίνονται μόνο επειδή μας το λένε οι άλλοι, εμείς από πρωτοβουλίες άλλο τίποτα - η μάλλον από εξαγγελίες........sad.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δυστυχώς ισχυει και σήμερα ψηφίζεται και για τις υπερωρίες αλλαγές (δεν γνωρίζω λεπτομέριες )

Δεν μπορεί να προσληφθεί προσωπικό για την πρωινή βάρδια (αν υπάρχουν βάρδιες ) στην κάλύτερη περιπτωση την απογευματινή βάρδια για να προλάβουμε να καταθέσουμε την κατάσταση στην Επιθεώρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Ανώνυμη

Καλησπέρα!!

θα ήθελα να σας κάνω μία ερώτηση..

αφού υποτίθεται ότι ισχύει το 8ημερό αναγγελίας στον ΟΑΕΔ, αν αναγράψω στη στήλη του πίνακα προσωπικού ότι εκκρεμεί ή το αφήσω κενό, μήπως θα μου δημιουργήσουν θέμα..;;

Τηλεφωνικά, σήμερα προιστάμενος Επιθ. Εργασίας στη Θήβα, με ενημέρωσε πως και για τον ΟΑΕΔ καταργήθηκε το 8ημερο και ισχύει το αυθημερόν(κάτι που λέει αναγράφεται στο ΦΕΚ-εγώ πάντως δεν τον βρήκα-).Από τον ΟΑΕΔ, φυσικά δεν πήρα απάντηση..

και επειδή 1/09, θα πρέπει να ανακοινώσω γύρω στα 200 άτομα, έχω μπερδευτεί και δεν ξέρω τι να κάνω.. Θεωρητικά, πρώτα πάμε ΟΑΕΔ και μετά Επιθεώρηση..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πρόσεξε γιατί τα έχεις μπερδέψει λίγο. και εδώ που τα λέμε και εγώ έχω αρχίσει να μπερδεύομαι.

Διάβασε το θέμα ξανά προσεκτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατρέ έχεις μπερδευτεί.

Οι νόμοι που ψηφίζονται τα τελευταία χρόνια δεν περιέχουν διατάξεις για άμεση εφαρμογή , αλλά την "βούληση" και ενίοτε την διάθεση (βλέπε 3842) για την εφαρμογή τους.

Παλαιά διέρρεαν πληροφορίες στα μέσα, για να δούν τις αντιδράσεις του κόσμου, και να νομοθετήσουν ανάλογα

Τώρα απλά "διαρρέουν" νόμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τώρα αμα πω ότι συμφωνώ με τον γιατρό θα φάω κράξιμο

Αλλά ο γιατρός εξέφρασε απόψεις και θέσεις

Η πλειοψηφία αυτό που κάνουμε είναι απλά να φωνάζουμε (και στο τέλος να ψηφίζουμε και ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ)

Έγραψα δυό παραδειγματα

Το ζήτημα της πιστοποίησης (όλοι για το τρακοσάρι)

...................

Τι να κάνουμε ρε Γιάννη δηλαδή να μη φωνάζουμε ? Εγω προσωπικά εγραψα ότι δεν έχω επαφή με το αντικείμενο αλλά τουλάχιστον μου κόβει να μη γράφω μ@λακίες νόμους , επίσης σε κάθε τέτοιο θέμα διαβάζω με πολύ προσοχή το Χρήστο,ντοτόρε και λοιπόυς που το κατέχουν το άθλημα , αλλά δε μπορώ να μη γρφω αυτό που βλέπω , ότι ο νόμος είναι της πλάκας έστω σε αυτό το σημείο και απλά κάνει τους Υπαλλήλους του Σεπε να σου κάνουν και χάρη αν σου πάρουν κατάσταση που δεν πήγε την ίδια μέρα .....

Όσον αφορά το θέμα με το 300αρι μας τσουβαλιάζεις όλους , όταν στο θέμα που αναπτύχθηκε μετά και την εγκύκλιο γράψαμε και άλλες θέσεις , και επίσης ναι θα το πούμε και για το γαμο300αρί γιατί δεν μας περισσεύουν κιόλας και δε γουστάρουμε να μας τα παίρνουν νταβατζιλίκι και στη τελική να είσαι και ο κερατάς (όλες τις επιπλέον ευθύνες χωρίς ίχνος δικαιώματος) και δαρμένος (300 και έχει ο θέος) ..... ή πιστεύεις με την πιστοποίηση θα συγκινήσεις το πελάτη σου που κοιτάει από που να κόψει για να έχει να περάσει ????

Ευτυχώς με τη πιστοποιήση που μας αναγνωρίζουν και μας βάζουν και τη λογιστική κατάσταση για να μας δείξουν πόσο το εννοούν και από την πολύ εκτίμηση που μας έχουν θα βάλουν και τα αντικειμενικά κριτήρια από του χρόνου (πάπαλα ο λογιστικός προσδιορισμός στην ουσία) .........

ΥΓ Σόρυ για το εκτός θέματος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η παράγραφος 5 του άρθρου 68 του ν. 3518/2006 (ΦΕΚ 272 Α ) αντικαθίσταται ως ακολούθως:

«5. Αν η επιχείρηση ή εκμετάλλευση αλλάξει νόμιμο εκπρόσωπο ή προσλάβει νέους εργαζομένους, ο εργοδότης υποχρεούται να καταθέσει συμπληρωματικούς πίνακες προσωπικού μόνο ως προς τα νέα στοιχεία, κατά περίπτωση, εντός δεκαπέντε (15) ημερών από της επέλευσης της μεταβολής. Σε περίπτωση αλλαγής ή τροποποίησης του ωραρίου ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας, ο εργοδότης υποχρεούται να καταθέτει, με οποιονδήποτε τρόπο, συμπληρωματικούς πίνακες προσωπικού μόνο ως προς τα νέα στοιχεία, το αργότερο ως και την ίδια ημέρα αλλαγής του ωραρίου ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας και πάντως πριν την ανάληψη υπηρεσίας από τους εργαζόμενους.»

Κάτι δεν γράφουν καλά στο άρθρο

Μήπως τους γράψανε για αλλάγές ωραρίων κλπ και όχι για προσλήψεις ??

Αυτά ίσχυαν παλιά...

Αρθρο 30. Δράσεις ανταλλαγής πληροφοριών Σ.ΕΠ.Ε., ΙΚΑ- ΕΤΑΜ και ΓΓΠΣ μέσω ηλεκτρονικής διακυβέρνησης

Παρ. 4. Η παρ. 5 του άρθρου 68 του ν. 3518/2006 (Α΄ 272), όπως αντικαταστάθηκε με το άρθρο 10 του ν. 3846/2010 (Α΄ 66), αντικαθίσταται ως ακολούθως:

«5. Αν η επιχείρηση ή εκμετάλλευση αλλάξει νόμιμο εκπρόσωπο ή αν υπάρξει μεταβολή των αποδοχών, ο εργοδότης υποχρεούται να καταθέσει συμπληρωματικούς πίνακες προσωπικού μόνο ως προς τα νέα στοιχεία, κατά περίπτωση, εντός δεκαπέντε (15) ημερών από τις πιο πάνω μεταβολές. Σε περίπτωση πρόσληψης νέου εργαζόμενου και σε περίπτωση αλλαγής ή τροποποίησης του ωραρίου ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας, ο εργοδότης υποχρεούται να καταθέσει, γραπτά ή ηλεκτρονικά, συμπληρωματικούς πίνακες προσωπικού μόνο ως προς τα νέα στοιχεία, το αργότερο ως και την ίδια ημέρα πρόσληψης ή της αλλαγής του ωραρίου ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας και πάντως πριν την ανάληψη υπηρεσίας από τους εργαζόμενους.»

Αυτά ισχύουν τώρα (από 5/8/2011)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχεις δίκιο Ζafiri

Το διαπίστωσα αμέσως μετα την δημοσιευσή μου

Αυτά ίσχυαν παλιά...

Αρθρο 30. Δράσεις ανταλλαγής πληροφοριών Σ.ΕΠ.Ε., ΙΚΑ- ΕΤΑΜ και ΓΓΠΣ μέσω ηλεκτρονικής διακυβέρνησης

Παρ. 4. Η παρ. 5 του άρθρου 68 του ν. 3518/2006 (Α΄ 272), όπως αντικαταστάθηκε με το άρθρο 10 του ν. 3846/2010 (Α΄ 66), αντικαθίσταται ως ακολούθως:

«5. Αν η επιχείρηση ή εκμετάλλευση αλλάξει νόμιμο εκπρόσωπο ή αν υπάρξει μεταβολή των αποδοχών, ο εργοδότης υποχρεούται να καταθέσει συμπληρωματικούς πίνακες προσωπικού μόνο ως προς τα νέα στοιχεία, κατά περίπτωση, εντός δεκαπέντε (15) ημερών από τις πιο πάνω μεταβολές. Σε περίπτωση πρόσληψης νέου εργαζόμενου και σε περίπτωση αλλαγής ή τροποποίησης του ωραρίου ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας, ο εργοδότης υποχρεούται να καταθέσει, γραπτά ή ηλεκτρονικά, συμπληρωματικούς πίνακες προσωπικού μόνο ως προς τα νέα στοιχεία, το αργότερο ως και την ίδια ημέρα πρόσληψης ή της αλλαγής του ωραρίου ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας και πάντως πριν την ανάληψη υπηρεσίας από τους εργαζόμενους.»

Αυτά ισχύουν τώρα (από 5/8/2011)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατρέ έχεις μπερδευτεί.

Οι νόμοι που ψηφίζονται τα τελευταία χρόνια δεν περιέχουν διατάξεις για άμεση εφαρμογή , αλλά την "βούληση" και ενίοτε την διάθεση (βλέπε 3842) για την εφαρμογή τους.

Παλαιά διέρρεαν πληροφορίες στα μέσα, για να δούν τις αντιδράσεις του κόσμου, και να νομοθετήσουν ανάλογα

Τώρα απλά "διαρρέουν" νόμους.ΕΠΕΣΕΣ ΔΙΑΝΑ!!! ΤΑΥΤΙΖΟΜΑΙ ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ.

/quote]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να φωναζεις όσο θέλεις απλά κάποτε ειναι καλό να σκεφτούμαι αν με τις φωνές αλλάζει κάτι ή όχι . Αν είναι βλάκες αυτοί που κυβερνουν αποφασίζουν δεν φταίνε αυτοί , φταίνε οι βλάκες που τους βάλανε . Κ δεν μπορεί ρε πουστη μου 40 χρόνια να έχεις βλάκες , μια φορα εκανες το λαθος αντε δευτερη τριτη τεταρτη αλλά 40 ΧΡΟΝΙΑ ? 40 χρόνια φωναζεις κ βριζεις του κλεφτες πολιτικούς που σε κυβερνούν ?

Η πρακτική μπρο δείχνει ότι φωνάζουν αυτοί που χάνουν κ μεις δεν χανουμε τπτ γιατί δεν είχαμε τπτ , απλά φωναζουμε γιατί μας εχουν εκπαιδεύσει σωστά σαν τα σκυλιά του Παβλοφ

OK δε ξαναγράφω τι γνώμη μου , αφου λοιπόν βγήκαν αυτοί που βγήκαν , ας μας μαμήσουν κιόλας και να πούμε ευχαριστώ ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

OK δε ξαναγράφω τι γνώμη , αφου λοιπόν βγήκαν αυτοί που βγήκαν , ας μας γαμήσουν κιόλας και να πούμε ευχαριστώ ....

Προσπάθησα από την αρχή να αναλύσω την διάταξη κ να επισημάνω κάποιες παγίδες . Από κει και πέρα είναι λάθος που γράφω και την άποψη μου αν η διάταξη είναι σωστή ή όχι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για τις καταθέσεις εγγράφων στον ΟΑΕΔ (πλην αυτού στου άρθρ. 65 οικειοθελούς αποχώρησης) δεν βλέπω να αναφέρει κάτι το ΦΕΚ. Δηλαδή για τις καταθέσεις αναγγελίας πρόσληψης ή καταγγελίας Σ.Ε. τι ισχύει μέσα σ' αυτό το μπάχαλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλά βρε παιδιά τόσο δύσκολο είναι στην Ελλάδα να πούμε το Πανάκριβο: " Αυτό είναι στωστό στο Νόμο και αυτό είναι λάθος στο νόμο"

Πιστεύω ότι αυτόι εννοεί ο .. κοντοχωριανός μου από την .. Ξάνθη.. :)

Για μένα το καλό έρχεται στην "ηλεκτρονοποίηση" όλων. Αρα πρέπει να είμαστε φειδωλοί στην μουρμούρα. Κι απο την άλλη πρέπει να εναντιωθούμε (πως ;) ) για την ανόητες και απρόσεκτες διατάξεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για μένα το καλό έρχεται στην "ηλεκτρονοποίηση" όλων. Αρα πρέπει να είμαστε φειδωλοί στην μουρμούρα. Κι απο την άλλη πρέπει να εναντιωθούμε (πως ;) ) για την ανόητες και απρόσεκτες διατάξεις)

Τα ίδια με τις δηλώσεις.... Έρχόταν όλο το χρόνο η ηλεκτρονοποίησή τους......

Πες μου μωρέ Κωστή, πως γίνεται κάθε φορά η ηλεκτρονοποίηση να έρχεται ενώ τα πρόστιμα (που ακολουθούν ή που πρέπει να ακολουθούν την ηλεκτρονοποίηση) να έχουν ήδη φτάσει.....??????

Ποιος ανεγκέφαλος (γιατί περί καρεκλοκένταυρου απαίδευτου ανεγκέφαλου πρόκειται) έβγαλε την υποβολή πίνακα αυθημερόν...????? Είναι ποτέ δυνατόν να εφαρμοστεί αυτό....???? Να θέλει να προσλάβει ο εργοδότης 8 η ώρα, κι εγώ να είμαι 8 παρά 5 απέξω από την επιθεώρηση, με συμπληρωμένο το πίνακα (έχω δλδ τα στοιχεία του εργαζομένου, έχω εξακριβώσει τη προϋπηρεσία του, την οικογενειακή του κατάσταση, έχω βρει τη σύμβαση που υπάγεται, έχω υπολογίσει το μισθό του, έχω φτιάξει τη σύμβασή του κτλ κτλ κτλ)...........

Και ποιο το όφελος...???? Τι θα κερδίσουνε...???? Μια τρύπα στο νερό θα κάνουν πάλι............ Θες να κάνεις έλεγχο από τη πρώτη στιγμή που θα πιάνει ο εργαζόμενος δουλειά..?? Βγάλε ένα βιβλίο θεωρημένο από το ΣΕΠΕ και μη μας γ@μ@ς τη ψυχολογία.............

Αμάν πια με τους αδούλευτους χαρτογιακάδες, μπουχτίσαμε.....!!!!!!!!

Απολύστε τους μπας και δούμε καμιά άσπρη μέρα!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τα ίδια με τις δηλώσεις.... Έρχόταν όλο το χρόνο η ηλεκτρονοποίησή τους......

Και ποιο το όφελος...???? Τι θα κερδίσουνε...???? Μια τρύπα στο νερό θα κάνουν πάλι............ Θες να κάνεις έλεγχο από τη πρώτη στιγμή που θα πιάνει ο εργαζόμενος δουλειά..?? Βγάλε ένα βιβλίο θεωρημένο από το ΣΕΠΕ και μη μας γ@μ@ς τη ψυχολογία.............

Αμάν πια με τους αδούλευτους χαρτογιακάδες, μπουχτίσαμε.....!!!!!!!!

Αυτό παει να πει να έχεις Μεγάλους Ορίζοντες, ............. να βλέπεις μακριά...... Εύγε . ? 'ολα αυτά ειναι για να αυξηθεί η απασχόληση????

Ολα για την άναπτυξη της ΄χωρας...........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και δηλαδη καθε φορα που αναπροσαρμοζεται ο μισθος (απο Γαμο, γεννηση παιδιου, 3ετια, ΣΣΕ) θα πρεπει να στειλω στην Επιθεωρηση εντυπο γνωστοποιησης;;;

Θα τρελλλλαθουμε τελειως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εμένα κάτι απο Ρομπέν των Δασών,μου θυμίζει το παραμύθι.Αυτοί μόνο απο ξύλο και γιαούρτωμα καταλαβαίνουν.Αρα αν γίνει Πανελλήνιο φαινόμενο το γιαούρτωμα και το ξύλο των εργαζομένων στις Επιθεωρήσεις Εργασίας που επιβάλλουν πρόστιμα , δε μπορεί κάποια στιγμή θα αναρωτηθούν το γιατί.Εκεί θα πρέπει να βρεθεί κάποιος απο μας να τους εξηγήσει γιατί.Ετσι θα δικαιολογήσουμε και το γιατί μας αποκαλούν ενίοτε "Αγαπητοί συνεργάτες"!!!!!!!!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και δηλαδη καθε φορα που αναπροσαρμοζεται ο μισθος (απο Γαμο, γεννηση παιδιου, 3ετια, ΣΣΕ) θα πρεπει να στειλω στην Επιθεωρηση εντυπο γνωστοποιησης;;;

Θα τρελλλλαθουμε τελειως;

Καλησπέρα,

κάθομαι και διαβάζω όλα αυτά που λέτε και πέρα από παράπονα, σωστή απάντηση δεν έχω λάβει.

Οχι αγαπητέ Λάμπρο, δεν χρειάζεται κάθε φορά που αναπροσαρμόζεται ο μισθός να στέλνεις καινούριο πίνακα,

η αλλαγή στις αποδοχές αφορά μόνο όταν έχουμε αλλαγή στη σύμβαση (π.χ. από πλήρη απασχόληση σε μερική) και κατα συνέπεια στον μισθό.

Αυτή την απάντηση έλαβα από την Επιθεώρηση Εργασίας.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...