Προς το περιεχόμενο
  • 0

Αυθημερον υποβολη Πινακα Ωρων Εργασίας Προσωπικου


Επισκέπτης

Ερώτηση

Παιδιά καλησπέρα.Επιστρέφοντας απο τις διακοπές και προσπαθώντας να "συνδεθώ" με τα προηγούμενα ,επεσα πανω στο Ν3996 /5-8-2011 και στο αρθρο 30 παρ.5

5. Αν η επιχείρηση ή εκμετάλλευση αλλάξει νόμιμο εκπρόσωπο ή αν υπάρξει μεταβολή των αποδοχών, ο εργοδότης υποχρεούται να καταθέσει συμπληρωματικούς πίνακες προσωπικού μόνο ως προς τα νέα στοιχεία, κατά περίπτωση, εντός δεκαπέντε (15) ημερών από τις πιο πάνω μεταβολές. Σε περίπτωση πρόσληψης νέου εργαζόμενου και σε περίπτωση αλλαγής ή τροποποίησης του ωραρίου ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας, ο εργοδότης υποχρεούται να καταθέσει, γραπτά ή ηλεκτρονικά, συμπληρωματικούς πίνακες προσωπικού μόνο ως προς τα νέα στοιχεία, το αργότερο ως και την ίδια ημέρα πρόσληψης ή της αλλαγής του ωραρίου ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας και πάντως πριν την ανάληψη υπηρεσίας από τους εργαζόμενους.»

Μηπως δεν καταλαβαινω αυτο που διαβάζω?

ΠΑρακαλώ την αποψη σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Τα ίδια με τις δηλώσεις.... Έρχόταν όλο το χρόνο η ηλεκτρονοποίησή τους......

Πες μου μωρέ Κωστή, πως γίνεται κάθε φορά η ηλεκτρονοποίηση να έρχεται ενώ τα πρόστιμα (που ακολουθούν ή που πρέπει να ακολουθούν την ηλεκτρονοποίηση) να έχουν ήδη φτάσει.....??????

Ποιος ανεγκέφαλος (γιατί περί καρεκλοκένταυρου απαίδευτου ανεγκέφαλου πρόκειται) έβγαλε την υποβολή πίνακα αυθημερόν...????? Είναι ποτέ δυνατόν να εφαρμοστεί αυτό....???? Να θέλει να προσλάβει ο εργοδότης 8 η ώρα, κι εγώ να είμαι 8 παρά 5 απέξω από την επιθεώρηση, με συμπληρωμένο το πίνακα (έχω δλδ τα στοιχεία του εργαζομένου, έχω εξακριβώσει τη προϋπηρεσία του, την οικογενειακή του κατάσταση, έχω βρει τη σύμβαση που υπάγεται, έχω υπολογίσει το μισθό του, έχω φτιάξει τη σύμβασή του κτλ κτλ κτλ)...........

Και ποιο το όφελος...???? Τι θα κερδίσουνε...???? Μια τρύπα στο νερό θα κάνουν πάλι............ Θες να κάνεις έλεγχο από τη πρώτη στιγμή που θα πιάνει ο εργαζόμενος δουλειά..?? Βγάλε ένα βιβλίο θεωρημένο από το ΣΕΠΕ και μη μας γ@μ@ς τη ψυχολογία.............

Αμάν πια με τους αδούλευτους χαρτογιακάδες, μπουχτίσαμε.....!!!!!!!!

Απολύστε τους μπας και δούμε καμιά άσπρη μέρα!!!!!!!!!

Στέφανε τα ίδια λέμε απλά εσύ είσαι θυμωμένος.

Οτι Συμφωνούμε που θα γίνουν όλα ηλεκτρονικά

Οτι διαφωνούμε που αργούν

Οτι διαφωνούμε για τις απρόσεκτες και βλακώδεις οδηγίες

Οτι διαφωνούμε που πρώτα οργανώνται στα πρόστιμα και μετά στο αντικείμενο του νόμου.

Ομως δεν διαφωνούμε για την πορεία.

Δεν είμαι σύμφωνος με αυτήν την κατάσταση.

Ουτε ο Σκόντα είναι.

Για αυτόν τον λόγο είναι περισσότερα το "δε συμφωνώ" από τα 'συμφωνώ"

Ομως προσοχή να μείνει ο στόχος του ενός "συμφωνώ" δηλαδή της γρήγορης ηλεκτρονικής υποβολής άπαντων των εγγράφων- καταστάσεων ΟΑΕΔ, ΙΚΑ και ΣΕΠΕ

Δατς ολ φολκς. (αλήθεια τι σημαίνει αυτό; το έβλεπα χρόνια στο τέλος του Γούντι του Τρυποκάρυδου. ) smile.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

κάθομαι και διαβάζω όλα αυτά που λέτε και πέρα από παράπονα, σωστή απάντηση δεν έχω λάβει.

Οχι αγαπητέ Λάμπρο, δεν χρειάζεται κάθε φορά που αναπροσαρμόζεται ο μισθός να στέλνεις καινούριο πίνακα,

η αλλαγή στις αποδοχές αφορά μόνο όταν έχουμε αλλαγή στη σύμβαση (π.χ. από πλήρη απασχόληση σε μερική) και κατα συνέπεια στον μισθό.

Αυτή την απάντηση έλαβα από την Επιθεώρηση Εργασίας.

Ευχαριστώ

Ε τότε, εντάξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ε τότε, εντάξει...

Tην απάντηση την πήρες προσφορικά;

Καλα τα λογια αλλα ΔΕΝ διευκρινίζεται πουθενα.

Ειναι βεβαιως λογικο αυτο που λένε ΑΛΛΑ μονο λογικο...

πουθενα ΔΕΝ διευκρινιζεται.

Αν θελουν ας σου απαντησουν γραπτως. Τοτε θα δουμε ΑΝ ισχυει αυτο που σου λενε.

Μας θεωρουν τελικα πολυ ζωα... και μαλλον ημαστε αφου ΔΕΝ αντιδραμε σε τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τόσο δύσκολο είναι να φτιάξουν μια κοινή ηλεκτρονική πλατφόρμα ΙΚΑ, ΣΕΠΕ, ΟΑΕΔ; Την ώρα που κάνεις την πρόσληψη (ηλεκτρονικά) να σημειώνεις και το ωράριο απασχόλησης. Έτσι ουσιαστικά κάνεις ένα βήμα μόνο και δεν γυρνας 3 υπηρεσίες. Ούτε πορτοκαλί βιβλία, ούτε βιβλία αδειών, ούτε τίποτα. Αν η πρόσληψη γίνεται ημέρα αργίας ας αναγγέλεται την προηγούμενη. Π.χ. κάνω Σάββατο πρωί αναγγελία ή Παρασκευή και ο εργαζόμενος προσλαμβάνεται την Κυριακή. Φτιάξτε κάτι τέτοιο και μετά υποχρεώστε μας για αναγγελία αυθημερόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το χειρότερο είναι ότι αυτοί που βγάζουν τέτοιες μαλακίες πληρώνονται με το μήνα στην ώρα τους και μάλιστα περιμένουν ότι θα δουλεύω εγώ και τα παιδιά μου για να πάρουν σύνταξη.

Δεν συνεχίζω θα βρίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΓΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΣΥΓΧΩΡΗΣΕΤΕ ΤΟΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΤΟΝΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΡΓΑΝΑ ΕΠΙΒΟΛΗΣ ΠΡΟΣΤΙΜΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΟΥΝ ΟΤΑΝ ΚΑΛΥΨΟΥΝ ΤΑ ΕΣΟΔΑ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Tην απάντηση την πήρες προσφορικά;

Καλα τα λογια αλλα ΔΕΝ διευκρινίζεται πουθενα.

Ειναι βεβαιως λογικο αυτο που λένε ΑΛΛΑ μονο λογικο...

πουθενα ΔΕΝ διευκρινιζεται.

Αν θελουν ας σου απαντησουν γραπτως. Τοτε θα δουμε ΑΝ ισχυει αυτο που σου λενε.

Μας θεωρουν τελικα πολυ ζωα... και μαλλον ημαστε αφου ΔΕΝ αντιδραμε σε τιποτα.

Συμφωνω και εγω οτι με τιποτα δεν μπορεις να βασιστης στην προφορικη απαντηση του καθε υπαλληλου ,και να πραξης βασει αυτης ,αφου ο Νομος λεει απλα και με σαφηνεια, το κατωθι

.....Σε περίπτωση πρόσληψης νέου εργαζόμενου και σε περίπτωση αλλαγής ή τροποποίησης του ωραρίου ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας, ο εργοδότης υποχρεούται να καταθέσει, γραπτά ή ηλεκτρονικά, συμπληρωματικούς πίνακες προσωπικού μόνο ως προς τα νέα στοιχεία, το αργότερο ως και την ίδια ημέρα πρόσληψης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

κάθομαι και διαβάζω όλα αυτά που λέτε και πέρα από παράπονα, σωστή απάντηση δεν έχω λάβει.

Οχι αγαπητέ Λάμπρο, δεν χρειάζεται κάθε φορά που αναπροσαρμόζεται ο μισθός να στέλνεις καινούριο πίνακα,

η αλλαγή στις αποδοχές αφορά μόνο όταν έχουμε αλλαγή στη σύμβαση (π.χ. από πλήρη απασχόληση σε μερική) και κατα συνέπεια στον μισθό.

Αυτή την απάντηση έλαβα από την Επιθεώρηση Εργασίας.

Ευχαριστώ

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

Σημερα θα παρω κι εγω τηλεφωνο εδω στην Επιθεωρηση Χαλκιδας να δω μηπως πουν κατι διαφορετικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΘΕΟΦΑΝΗΣ ΚΑΜΠΑΛΟΥΡΗΣ

Αγαπητοί συνάδελφοι,

Οι νόμοι του κράτους ψηφίζονται απο την πλειοψηφία των βουλευτών που εμείς οι πολίτες εκλέξαμε, επιλέγοντας, τους κατα την κρίση μας, καλύτερους. Για να ψάξτε λοιπόν αυτούς που εισηγήθηκαν και ψήφισαν την αυθημερόν κατάθεση και όχι μόνο, χωρίς ακόμα να έχει δημιουργηθεί η κοινή ηλεκτονική πλατφόρμα και χωρίς να ειναι εκ των προτέρων γνωστοί οι όροι και οι συνθήκες λειτουργίας της !!! και ..."στολίστε" τους.

Ειμαι τράντα δύο χρόνια στον χώρο και την επιθεώρηση εργασίας δεν την είδα ποτέ στις επιχειρήσεις που εργάστηκα. Ελεγχος, αποτελεσματικός, αποκλειστικά απο το γραφείο δεν μπορεί να γίνει.

Μόνο για τους τίμιους που δηλώνουν το προσωπικό τους και πληρώνουν τις εισφορές τους, υπάρχουν βλέπεις, ακόμα και σήμερα εκπρόσωποι του είδους, είναι τα πρόστιμα, ιδίως οταν χάσουν καμία προθεσμία. Στο βιβλίο του νεοπροσλαμβανόμενου προσωπικού (Πορτοκαλί) δεν ενημερώνεται αυθημερόν άραγε;

Αλλά πότε και που και πόσο δούλεψαν οι ψηφίζοντες;, ....εντάξει δεν γενικεύω. Αμα συλλάβουν την αδήλωτη εργασία, μετριοπαθείς υπολογισμοί την αναγάγουν σε 200.000 εργαζόμενους, να μου σφυρίξτε.

Τα πόστιμα απλώς εξοντωτικά. Πρόστιμο απο δώ, πρόστιμο απο εκεί, πρόστιμο παραπέρα, γιατί έχασες μιά μέρα. Καί λοιπόν;, προκλήθηκε ζημιά στό δημόσιο, στόν εργαζόμενο, στα ασφαλιστικά ταμεία; Αλλά βλέπεις είναι μόνο για τους τίμιους..., όπως επι παραδείγματι Χριστοφοράκος, Siemens, Ferostal. κλπ.κλπ., που τους ξέσκησαν τους άμοιρους στα πρόστιμα...

Η τα πληρώνεις αμέσως για να ξεμπερδεύεις, η προκαταβάλεις το 20% !!!, χωρίς το δικαίωμα της αναστολής της προκαταβολής !!!, για να κινηθείς δικαστικά. Και η απόφαση σε ποσα χρόνια ; Πέντε στόν πρώτο βαθμό και...βλέπουμε. Τι ωραία δικαιοσύνη!!!

Πρόταση πρός Υπουργούς, Βουλευτές, Διοικητές Ασφ.ταμείων και τους Επιθεωρητές ΣΕΠΕ:

Σας παρακαλώ να ξεκινίσητε τους ελεγχους σας απο τον εαυτό μου, ως εργαζόμενου και ασφαλισμένου στο ΙΚΑ, οπου και οι εργοδότες μου πλήρωναν ευλαβικά τις ασφαλιστικές εισφορές, ανωτάτη κλάση επι τόσα χρόνια, εξηγόντας μου γιατί δεν έχετε να μου δώσετε την σύνταξη και τις παροχές που μου υποσχεθήκατε, παρόλο που σας ξηγήθηκα σπαθί και σας πλήρωσα, όσα και να ζητήσατε. Ποιός καταχράστηκε τις εισφορές μου;, πόσα πρόστιμα ρήξατε γι'αυτό;, πόσους συλλάβατε;, πόσους δικάσατε;, και απο όλους αυτούς και όλες τις ενέργειες σας, πόσα χρήματα καταφέρατε να επιστρέψετε στο ΙΚΑ;, μετά σας παρακαλώ, να συνεχίστε και με τους υπόλοιπους τίμιους και ειλικρινείς ασφαλισμένους και εργοδότες, γιατί είναι η πλειοψηφία.

Αλήθεια κύριοι συνάδελφοι, γνωρίζετε αν ποτέ, κάποιος Εισαγγελέας επενέβει αυτεπαγγέλτως, για να πατάξει την ληστεία των ασφαλισμένων και την απιστία των διοικούντων κατα του δημοσίου συμφέροντος ;

Μετά Τιμής

Θεοφάνης Καμπαλούρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΓΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΣΥΓΧΩΡΗΣΕΤΕ ΤΟΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΤΟΝΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΡΓΑΝΑ ΕΠΙΒΟΛΗΣ ΠΡΟΣΤΙΜΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΟΥΝ ΟΤΑΝ ΚΑΛΥΨΟΥΝ ΤΑ ΕΣΟΔΑ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ.

Καλό!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας...

Θέλω την βοήθειά σας για να μην έχω πρόβλημα:

1) Επιχείρηση θέλει να προσλάβει full time νέο εργαζόμενο την 1/9/2011. Είναι υποχρεωμένη πλέον να πάει την κατάσταση στην επιθεώρηση μέχρι και 1/9 και την κάρτα πρόσληψης τον ΟΑΕΔ μέχρι και 9/9/2011.

Σωστά?

και έπίσης,

2) Η ίδια επιχείρηση θέλει να προχωρήσει σε συμβαση αορίστου χρόνου με εργαζόμενο που είχε σύμβαση ορισμένου η οποία και λήγει 3/9/2011.

Εδώ έχω 2 ερωτήματα: Στον ΟΑΕΔ,εφόσον θα γίνει ανανέωση της σύμβασης με νέα, αορίστου χρόνου, θα πρέπει να τους πάω και το έντυπο το οποίο αναφέρει την λήξη της σύμβασης ορισμένου χρόνου?

Και επίσης,εφόσον την νέα σύμβαση θέλει να την κάνει 3/9 που λήγει η παλιά και εκείνη την μέρα πέφτει Σάββατο, στη επιθεώρηση θα πρέπει να πάει μέχρι και 2/9?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στην Επιστολή Π.Ο.Φ.Ε.Ε. σχετικά με τις ενέργειες σχετικά με την υποχρέωση αυθημερόν γνωστοποίηση στο ΣΕΠΕ των προσλήψεων εργατοϋπαλληλικού προσωπικού διαβάζουμε τα εξής:

Το συμπέρασμα της συζήτησης είναι τα εξής:

για οποιοδήποτε πρόστιμο επιβληθεί και ΠΡΙΝ την πληρωμή του να πιέζεται ώστε να επικοινωνεί ο Προϊστάμενος ( ή ο αρμόδιος υπάλληλος) της Τοπικής ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ (Σ.Ε.Π.Ε.) με τον Ειδικό Γραμματέας του Σ.Ε.Π.Ε. στο Υπουργείο Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης κο Μιχάλη Χάλαρη στην Αθήνα και

να ενημερώνετε με e-mail (ή -μόνον κατ΄ ανάγκη- με fax) την ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΜΑΣ ώστε να ενημερώνουμε με την σειρά μας την Γ.Σ.Ε.Β.Ε.Ε. και το Υπουργείο

Με σκοπό τι; Να μη πληρωθεί πρόστιμο; Δεν θα ήταν καλύτερο συμπέρασμα (αν είναι αυτό συμπέρασμα) το "αποφασίστηκε να ζητηθεί η έκδοση ερμηνευτικής που θα αποκαθιστούσε τις παρεξηγήσεις ...." ;

Για να μαθαίνουμε ότι η παράνοια δεν κατοικεί μόνο στα υπουργεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στις ανθρωποώρες που όλοι εμεις αναλώσαμε για να διαβάσυμε και να γράψουμε σ αυτο τό topic , οι κινέζοι έχουν ήδη παράξει δυο καραβιές κοντέινερ με προιοντα που σ ένα μήνα από τώρα θα είναι στα ράφια μας .

Αν αυτό το αναγάγουμε σε όλα τα θέμα του κλάδου μας και το επεκτείνουμε σε όλους τους τομείς που συμβαάινει , εύκολα μπορεί κανείς να συμπεράνει τι παράγουμε σ αυτή την χώρα .

Δεν παράγουμε ένα κοντέινερ με προιόντα αλλα ένα κάρο με μαλακίες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στην Επιστολή Π.Ο.Φ.Ε.Ε. σχετικά με τις ενέργειες σχετικά με την υποχρέωση αυθημερόν γνωστοποίηση στο ΣΕΠΕ των προσλήψεων εργατοϋπαλληλικού προσωπικού διαβάζουμε τα εξής:

Το συμπέρασμα της συζήτησης είναι τα εξής:

για οποιοδήποτε πρόστιμο επιβληθεί και ΠΡΙΝ την πληρωμή του να πιέζεται ώστε να επικοινωνεί ο Προϊστάμενος ( ή ο αρμόδιος υπάλληλος) της Τοπικής ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ (Σ.Ε.Π.Ε.) με τον Ειδικό Γραμματέας του Σ.Ε.Π.Ε. στο Υπουργείο Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης κο Μιχάλη Χάλαρη στην Αθήνα και

να ενημερώνετε με e-mail (ή -μόνον κατ΄ ανάγκη- με fax) την ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΜΑΣ ώστε να ενημερώνουμε με την σειρά μας την Γ.Σ.Ε.Β.Ε.Ε. και το Υπουργείο

Με σκοπό τι; Να μη πληρωθεί πρόστιμο; Δεν θα ήταν καλύτερο συμπέρασμα (αν είναι αυτό συμπέρασμα) το "αποφασίστηκε να ζητηθεί η έκδοση ερμηνευτικής που θα αποκαθιστούσε τις παρεξηγήσεις ...." ;

Για να μαθαίνουμε ότι η παράνοια δεν κατοικεί μόνο στα υπουργεία.

Και τι θα τους πει ο κ. Χάλαρης στο τηλέφωνο; Και αν είναι να τους πει κάτι γιατί δεν τους το λέει από τώρα αλλά περιμένει το πρόστιμο;

Και μια τελευταία απορία: Για τι βαθμό πίεσης μιλάμε ότι πρέπει να ασκήσουμε στον υπάλληλο της επιθεώρησης; Αν δηλαδή του πούμε να πάρει τηλέφωνο το Χάλαρη και δεν παίρνει τι κάνουμε; σταματάμε ένα βήμα πριν τη χειροδικεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στις ανθρωποώρες που όλοι εμεις αναλώσαμε για να διαβάσυμε και να γράψουμε σ αυτο τό topic , οι κινέζοι έχουν ήδη παράξει δυο καραβιές κοντέινερ με προιοντα που σ ένα μήνα από τώρα θα είναι στα ράφια μας .

Αν αυτό το αναγάγουμε σε όλα τα θέμα του κλάδου μας και το επεκτείνουμε σε όλους τους τομείς που συμβαάινει , εύκολα μπορεί κανείς να συμπεράνει τι παράγουμε σ αυτή την χώρα .

Δεν παράγουμε ένα κοντέινερ με προιόντα αλλα ένα κάρο με μαλακίες .

Μάθαμε ότι από 18/8 μέχρι σήμερα Κινέζοι Λογιστές-Φοροτεχνικοί *πάραξαν δυο καραβιές κοντέινερ....

Πάντως θα ευχόμουν να μη ξημερώσει η μέρα που η Ελλάδα θα είχε το 1/10 της Κινέζικης γραφειοκρατίας μπρρρρ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλώς τον Σταύρο

Να πω ¨σαν τα χιόνια ¨ ?

Λοιπόν νεότερα από το μέτωπο

Έχουν οδηγίες να συντάσσουν σημείωμα ελέγχου και να μην προχωρούν σε επιβολή προστίμων αλλά σε συστάσεις

Αυτά προς το παρόν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στις ανθρωποώρες που όλοι εμεις αναλώσαμε για να διαβάσυμε και να γράψουμε σ αυτο τό topic , οι κινέζοι έχουν ήδη παράξει δυο καραβιές κοντέινερ με προιοντα που σ ένα μήνα από τώρα θα είναι στα ράφια μας .

Αν αυτό το αναγάγουμε σε όλα τα θέμα του κλάδου μας και το επεκτείνουμε σε όλους τους τομείς που συμβαάινει , εύκολα μπορεί κανείς να συμπεράνει τι παράγουμε σ αυτή την χώρα .

Δεν παράγουμε ένα κοντέινερ με προιόντα αλλα ένα κάρο με μαλακίες .

Αυτό είναι εύκολο να το κάνουμε και εμείς. Αρκεί να πάμε σε δύο δημοτικά σχολεία να πάρουμε όλα τα παιδιά και να τους πούμε γεμίστε δύο κοντέινερ από (ό,τι πουλάμε τέλος πάντων) και στο τέλος της ημέρας θα πάρετε 0,50 λεπτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ρε,μια φορά το χρόνο καταστάσεις και πολύ τους είναι!

Σιγά μην τρέχουμε αυθημερόν καταστάσεις για να βλέπουμε τις μούρες τους!

Ρε δεν πάνε να γαργαληθούνε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γνωρίζετε ποιες ήταν οι θέσεις των εργοδοτών, των λογιστών που συμμετείχαν στη δημόσια διαβούλευση για την ψήφιση του νόμου;

Γνωρίζετε για την απεργία που έκαναν οι επιθεωρητές εργασίας (της Βορείου Ελλάδος) κατά της ψήφισης του νέου νόμου (σημειώστε ότι οι απεργίες δεν είχαν οικονομικό περιεχόμενο, αλλά αφορούσαν αποκλειστικά θέματα που σχετίζονται με κατάργηση όλων των γραφειοκρατικών διαδικασιών, κωδικοποίηση εργατικής νομοθεσίας κλπ);

Γνωρίζετε ότι διατάχθηκαν ΕΔΕ επειδή οι επιθεωρητές απεργούσαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γνωρίζετε ποιες ήταν οι θέσεις των εργοδοτών, των λογιστών που συμμετείχαν στη δημόσια διαβούλευση για την ψήφιση του νόμου;Όχι για πες μας!Γνωρίζετε για την απεργία που έκαναν οι επιθεωρητές εργασίας (της Βορείου Ελλάδος) κατά της ψήφισης του νέου νόμου (σημειώστε ότι οι απεργίες δεν είχαν οικονομικό περιεχόμενο, αλλά αφορούσαν αποκλειστικά θέματα που σχετίζονται με κατάργηση όλων των γραφειοκρατικών διαδικασιών, κωδικοποίηση εργατικής νομοθεσίας κλπ); Γιατί όχι και των ΣΕΠΕ?Γνωρίζετε ότι διατάχθηκαν ΕΔΕ επειδή οι επιθεωρητές απεργούσαν; E,και τι έγινε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΥΡΙΟ ΑΛΛΑΓΗ ΣΕ ΔΥΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ (ΑΠΟ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ)

Η ΚΟΡΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΗΣ 2 ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΚΕΝΤΡΙΚΟ

ΝΕΑ Ν ΜΑΚΡΗ ΥΠΜΑ ΑΘΗΝΑ (ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΤΟ ΚΡΑΤΑΕΙ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ)

ΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣΩ ΣΤΗΝ ΔΟΥ (ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΑΙ ΕΝΕΡΞΗ) ΣΤΗΝ Ι ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ

ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΩ ΙΚΑ ΚΑΙ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΣΕ ΔΥΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ

ΚΑΙ ΒΑΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΙΚΑ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΚΑΙ Η ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΛΕΟΣ (ΕΙΝΑΙ 10 ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όταν έχεις χάσει την μπάλα, και συνεχίζεις να τρώς τα γκολάκια το ένα μετά το άλλο, τότε ότι μπαλιά και να δώσεις βγαίνει άουτ. Αυτά έχουν πάθει οι άμπαλοι που μας κυβερνούν και κάνουν την μια μα..κια πίσω από την άλλη, χωρίς νόημα, χωρίς αποτέλεσμα, χωρίς καμία ουσία. Το κακό είναι ότι τα παιδάκια που μαζεύουν την μπάλα γύρω -γύρω από το γήπεδο δεν προλαβαίνουν να πάρουν ανάσα....

Αυτό έχουμε πάθει , δυστυχώς.

Που είναι η μπάλα.... οεο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΥΡΙΟ ΑΛΛΑΓΗ ΣΕ ΔΥΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ (ΑΠΟ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ)

Η ΚΟΡΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΗΣ 2 ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΚΕΝΤΡΙΚΟ

ΝΕΑ Ν ΜΑΚΡΗ ΥΠΜΑ ΑΘΗΝΑ (ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΤΟ ΚΡΑΤΑΕΙ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ)

ΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣΩ ΣΤΗΝ ΔΟΥ (ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΑΙ ΕΝΕΡΞΗ) ΣΤΗΝ Ι ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ

ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΩ ΙΚΑ ΚΑΙ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΣΕ ΔΥΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ

ΚΑΙ ΒΑΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΙΚΑ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΚΑΙ Η ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΛΕΟΣ (ΕΙΝΑΙ 10 ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ)

Τυχερός ο μακαρίτης... Πρόλαβε και έφυγε νωρίς...

Καλή δύναμη συνάδελφε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για να δουμε οτι υπαρχει κι αλλος τροπος και αλλος λογος, απ αυτον της ΠΟΦΕΕ

Επιστολή διαμαρτυρίας του Συλλόγου Λογιστών Θήρας για το άρθρο 30 του ν. 3996/2011

Monday August 29, 2011 01:00 PM

Σε μια δύσκολη και αμφιταλαντευόμενη περίοδο ανακοινώνονται αβασάνιστα εν μέσω τουριστικής περιόδου ανέφικτα, αναιτιολόγητα και πρόχειρα νομοθετήματα που οδηγούν τις επιχειρήσεις σε πλήρη αποδιοργάνωση και σε οικονομικό «καιάδα».

Ο λόγος γίνεται για το άρθρο 30 παράγραφος 4 του νόμου 3996/2011 που αναφέρει ... 4. Η παρ. 5 του άρθρου 68 του ν. 3518/2006 (Α΄ 272), όπως αντικαταστάθηκε με το άρθρο 10 του ν. 3846/2010 (Α΄ 66), αντικαθίσταται ως ακολούθως: «5. Αν η επιχείρηση ή εκμετάλλευση αλλάξει νόμιμο εκπρόσωπο ή αν υπάρξει μεταβολή των αποδοχών, ο εργοδότης υποχρεούται να καταθέσει συμπληρωματικούς πίνακες προσωπικού μόνο ως προς τα νέα στοιχεία, κατά περίπτωση, εντός δεκαπέντε (15) ημερών από τις πιο πάνω μεταβολές. Σε περίπτωση πρόσληψης νέου εργαζόμενου και σε περίπτωση αλλαγής ή τροποποίησης του ωραρίου ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας, ο εργοδότης υποχρεούται να καταθέσει, γραπτά ή ηλεκτρονικά, συμπληρωματικούς πίνακες προσωπικού μόνο ως προς τα νέα στοιχεία, το αργότερο ως και την ίδια ημέρα πρόσληψης ή της αλλαγής του ωραρίου ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας και πάντως πριν την ανάληψη υπηρεσίας από τους εργαζόμενους.»

Ως γνώστες της αγοράς και των γραφειοκρατικών διαδικασιών που δυσχεραίνουν το έργο των επιχειρήσεων καθημερινά, κρίνουμε ότι η συγκεκριμένη διάταξη είναι παντελώς ανεφάρμοστη.

Θεωρούμε δε, ότι οι υπογράφοντες το εν λόγω άρθρο του νόμου δεν αντιλήφθηκαν το γραφειοκρατικό κώλυμα που προκαλείται στις επιχειρήσεις, το οποίο επιδρά αρνητικά στην νόμιμη απασχόληση λόγω της αδυναμίας κατάθεσης αυθημερόν του πίνακα προσωπικού, οδηγώντας τις επιχειρήσεις στην «μαύρη» εργασία μέχρι της τακτοποίησης των γραφειοκρατικών διαδικασιών προς αποφυγή των προστίμων και το οποίο αποθαρρύνει την κάλυψη νέων θέσεων εργασίας, ειδικά στον τουρισμό, όταν απειλούνται να επιβαρυνθούν με τεράστια και παράλογα πρόστιμα, για τους κατωτέρω εννέα λόγους:

1. Αν μια επιχείρηση προσλάβει εργαζόμενο Σαββάτο ή Κυριακή ή μετά το πέρας της λειτουργίας του λογιστηρίου, τότε είναι αδύνατον να τηρήσει τις νόμιμες προθεσμίες καταθέτοντας αυθημερόν τον πίνακα προσωπικού όπως ορίζεται στο ανωτέρω άρθρο 30 παράγραφος 4 του νόμου 3996/2011, είτε η επιχείρηση τηρεί λογιστήριο εντός των εγκαταστάσεών της, είτε τηρεί το λογιστήριο με εξωτερικό συνεργάτη «Λογιστικό Γραφείο»;.

2. Τι νόημα έχει η υποχρέωση του εργοδότη να υποβάλλει τον πίνακα προσωπικού με τους νεοπροσλαμβανομένους αυθημερόν στο ΣΕΠΕ, όταν ταυτόχρονα υποχρεούται με την ανάληψη των καθηκόντων τους να τους εγγράψει στο Ειδικό Βιβλίο Καταχώρισης Νεοπροσλαμβανομένου Προσωπικού (Ε.Β.Κ.Ν.Π.) που έχει θεσπιστεί αυστηρά από το Ι.Κ.Α. και δεδομένου ότι στο Ε.Β.Κ.Ν.Π. διασφαλίζεται η ακριβής ημερομηνία πρόσληψης με την υπογραφή του εργαζομένου;

3. Μπορεί ο εργοδότης να συμπληρώσει και να υποβάλλει αυθημερόν της πρόσληψης του εργαζομένου τον πίνακα προσωπικού, όταν για την συμπλήρωσή του απαιτούνται στοιχεία που προσδιορίζονται από τον Λογιστή; Όπως αντιλαμβάνεστε αυτό δεν μπορεί να είναι εφικτό. Σύμφωνα με το άρθρο 16 του νόμου 2874/2000, υπάρχει υποχρέωση αναγραφής των μεικτών αποδοχών ή των βασικών μισθών με βάση τις συλλογικές συμβάσεις εργασίας, καθώς και της αναγραφής του αριθμού κάρτας Ο.Α.Ε.Δ. ή της ημερομηνίας αναγγελίας στον Ο. Α.Ε.Δ., η οποία με την σειρά της πραγματοποιείται εντός οκτώ (8) ημερών από την πρόσληψη. Επομένως αφού υποχρεούται σύμφωνα με τον νέο νόμο να καταθέσει τον πίνακα προσωπικού χωρίς να είναι γνωστά τα ανωτέρω στοιχεία, πώς θα ενημερώνεται το ΣΕΠΕ; Θα επανέρχεται ο εργοδότης αναζητώντας τον υποβληθέντα πίνακα προκειμένου να συμπληρώσει εκ των υστέρων τα στοιχεία που απαιτούνται; Σε περίοδο περικοπής δημοσίων δαπανών αυτές οι χαμένες εργατοώρες επιβαρύνουν τον Δημόσιο υπάλληλο και τον κρατικό προϋπολογισμό;

4. Με ανύπαρκτη μηγανογράφηση και υποδομή, ελλιπή στελεχωση υπηρεσιών, αναμονή των ερμηνευτικών εγκυκλίων και αποφάσεων προς αποσαφήνιση των περίπλοκων νόμων και διατάξεις που προβλέπεται να εφαρμοστούν μετά από έκδοση σχετικών Υπουργικών αποφάσεων, πώς απαιτείτε την άμεση εφαρμογή του άρθρου 30 του νόμου 3996/2011 και σε περίπτωση μη συμμόρφωσης την επιβολή κυρώσεων με βάση το άρθρο 24 του ιδίου νόμου; Το παράλογο της υπόθεσης είναι ότι το εν λόγω άρθρο 30, δίνει εναλλακτικά την δυνατότητα υποβολής του πίνακα προσωπικού μέσω ανύπαρκτων e-mails των ΣΕΠΕ και έρχεται σε πλήρη αντίθεση με το άρθρο 18 που αναφέρεται στην «ηλεκτρονική διασύνδεση και μείωση των γραφειοκρατικών διαδικασιών».

5. Μπορεί το ΣΕΠΕ Θήρας που στελεχώνεται εδώ και μεγάλο χρονικό διάστημα με έναν Κοινωνικό Επιθεωρητή, προϊστάμενο και υφιστάμενο του εαυτού του ταυτόχρονα, να παραλαμβάνει, να πρωτοκολλεί, να ελέγχει και να παραδίδει την πληθώρα των πινάκων προσωπικού που πρόκειται να δεχβεί; Αυτός είναι ο ρόλος του Κοινωνικού Επιθεωρητή; Η ενημέρωση του πολίτη, η επίλυση των εργατικών διαφορών και το ελεγκτικό έργο για την εφαρμογή της νομοθεσίας, δηλαδή οι ουσιαστικότερες αρμοδιότητες που θα έπρεπε να χαρακτηρίζουν το ΣΕΠΕ σαν Δημόσια «υπηρεσία» έχουν δευτερεύοντα ρόλο; Μπορείτε να φανταστείτε τις ατελείωτες ουρές που θα σχηματίζονται από τον μήνα Μάιο όταν οι περισσότερες επιχειρήσεις ξεκινούν την δραστηριότητά τους ταυτόχρονα εκείνη την περίοδο; Γνωρίζετε ότι οι εργαζόμενοι που προσλαμβάνονται στις εποχικές επιχειρήσεις απασχολούνται περιστασιακά και εναλλάσσονται συνεχώς δηλαδή υπάρχουν προσλήψεις εργαζομένων καθ' όλη την διάρκεια της τουριστικής περιόδου; Σήμερα η υπηρεσία λειτουργεί οριακά καλύπτοντας τις ανάγκες των 6.792 και πλέον επιχειρήσεων που λειτουργούν στην Επαρχία Θήρας, σύμφωνα με τα στοιχεία των μητρώων των Επιμελητηρίων.

6. Σύμφωνα με την παράγραφο 2 του άρθρο 4 του νόμου 2874/2000, η ορθότητα και η ακρίβεια των αναγραφομένων πάσης φύσεως αποδοχών, καθώς και των λοιπών στοιχείων αποτελεί ευθύνη του υπευθύνου εργοδότη ή του εξουσιοδοτημένου από αυτόν προσώπου. Ο ανωτέρω πίνακας προσωπικού προσυπογράφεται υποχρεωτικά και από τον Προϊστάμενο Προσωπικού ή Οικονομικού ή Λογιστηρίου ή τον υπεύθυνο λογιστή που συμπράττει στη σύνταξή του, οι οποίοι βεβαιώνουν την ακρίβεια των πάσης φύσεως αποδοχών και έχουν όλες τις ευθύνες που προβλέπονται από το Ν. 1599/1986 (ΦΕΚ 75 Α'). Τυχόν παράλειψη της υπογραφής από τον υπεύθυνο λογιστή αιτιολογείται από τον εργοδότη με δήλωση του Ν. 1599/1986 (ΦΕΚ 75 Α'). Πώς είναι λοιπόν δυνατόν να καλείται ο Λογιστής να συντάξει τον πίνακα προσωπικού υποχρεωτικά αυθημερόν, στοιχεία του οποίου (για παράδειγμα ημερομηνία πρόσληψης στον ΟΑΕΔ) άλλος νόμος του επιτρέπει να τα παρέχει σε μελλοντικό χρόνο από αυτόν της υποχρεωτικής υποβολής του εν λόγω πίνακα (εντός 8 ημερών); Ποιός νόμος υπερισχύει;

7. Και ας εναρμονίσουμε το αστείο ύφος του άρθρου 4 του νόμου 2874/200 με το παρακάτω ερώτημα. Πώς θα αποδείξει ο συνάδελφος Λογιστής ότι απέστειλε εμπρόθεσμα τον πίνακα προσωπικού στο ΣΕΠΕ, μέσω τηλεομοιοτυπίας (διότι δεν γνωρίζουμε κανένα γραφείο ΣΕΠΕ που να διαθέτει ηλεκτρονικό ταχυδρομείο) όταν θα έχει τελειώσει το χαρτί της συσκευής τηλεομοιοτυπίας και δεν θα βρίσκεται εκτός ωραρίου κανείς υπάλληλος του ΣΕΠΕ να το τροφοδοτήσει;

8. Για την εφαρμογή του άρθρου 30, θα πρέπει κάθε επιχείρηση, να απασχολεί έναν εσωτερικό λογιστή επί 24ώρου βάσεως και τα «Λογιστικά γραφεία» (που εξυπηρετούν την πλειονότητα των μικρομεσαίων επιχειρήσεων ανά τη χώρα) να είναι σε ετοιμότητα 24 ώρες το εικοσιτετράωρο, επτά μέρες την εβδομάδα; Θα πρέπει τα Λογιστικά γραφεία να 

διανυκτερεύουν και αυτά όπως τα φαρμακεία και να δημοσιεύονται πίνακες με διανυκτερεύοντα Λογιστικά γραφεία;

9. Έχετε αντιληφθεί το οικονομικό και ψυχικό βάρος που οι νόμοι, οι διατάξεις και οι υπουργικές αποφάσεις έχουν επιφέρει στα Λογιστικά Γραφεία και στις επιχειρήσεις εν γένει την τελευταία διετία; Θέλετε τον Λογιστή και τον επιχειρηματία συνεργάτη ή αντίπαλο; Μαζί σας ή απέναντι σας;

Ο Σύλλογος Λογιστών Θήρας ως μία επιστημονική ένωση ελευθέρων επαγγελματιών θεωρεί ότι αυτό το πρόχειρο και ανούσιο άρθρο 30 παράγραφος 4 του νόμου 3996/2011 προκλητικά εμπαίζει τον κλάδο μας και μας υποχρεώνει να μεταφέρουμε και να εξηγήσουμε το ανόητο και ανεφάρμοστο περιεχόμενο του στις επιχειρήσεις πελάτες μας, προκαλώντας σε αυτούς αν όχι το «γέλιο» σίγουρα την αγανάκτηση και σε καμία περίπτωση δεν γεφυρώνει την πολυπροβαλλόμενη «ατάκα-καραμέλα» από πλευράς όλων των κυβερνήσεων «σχέσεις εμπιστοσύνης κράτους - πολίτη».

Για όλους τους ανωτέρω λόγους και εκτιμώντας ότι γνωρίζετε την υποχρέωση που έχετε να απαντήσετε εντός της προθεσμίας του ΦΕΚ τεύχος Α' φύλλο 45/09.03.1999, απαιτούμε την έγγραφη απάντησή σας 

Ο Πρόεδρος του Δ.Σ.

Αντώνης Κεφαλληνός

Ο Αντιπρόεδρος του Δ.Σ.

Ιωάννης Νανούρης

Ο Γραμματέας του Δ.Σ.

Κων/νος Θεοδωρόπουλος

Ο Ταμίας του ΔΣ.

Ιωάννης Μουτσάτσος

Το μέλος του Δ.Σ.

Αντώνιος Χάλαρης

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΛΟΓΙΣΤΩΝ ΘΗΡΑΣ

ΦΗΡΑ 84700 ΘΗΡΑ

Α.Φ.Μ. 099638611 - Δ.Ο.Υ. ΘΗΡΑΣ

ΤΗΛ. 22860 33939 FAX 22860 34286

E-MAIL συλλόγου: [email protected]

E-MAIL Διοικητικού Συμβουλίου: [email protected]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...