Jump to content

Αυξάνονται οι επιχειρήσεις εκείνες που δεν πληρώνουν τους Λογιστές ή είναι εντύπωση μου? Και τι κάνουν οι Λογιστές?

Recommended Posts

Εδώ σε βρίσκω αδιάβαστο... :rolleyes:

Ξέχασες τις ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΜΙΑΣ ΣΤΑΣΗΣ (Υ.Μ.Σ.), που ισχύουν από 1/4/2011;

Δεν νομίζω ότι αναφέρεται πουθενά ο λογιστής.... Αντίθετα ο (η) ]πιστοποιούμενος συμβολαιογράφος κάνει τα πάντα... :blink:

Δεν υπάρχει αναβάθμιση του ρόλου μας αυτή τη δεδομένη χρονική στιγμή, το αντίθετο μάλιστα. Όσοι από εμάς επιβιώσουν, θα καλεστούν σε 2-3 χρόνια να ανταγωνιστούν τις μεγάλες εταιρίες που θα υπάρχουν στο χώρο. Εν ολίγοις, εκτός από τις τοπικές κοινωνίες, στα μεγάλα αστικά κέντρα κανείς δεν θα επιβιώσει μόνος του.

Όσο για το ερώτημα σου για την κατηγορία, δεν νομίζω ότι σήμερα μπορεί να απαντηθεί, δεδομένου ότι θεωρώ ότι οδηγούμαστε σε νέες κοινωνικές δομές, και σύντομα μάλιστα. Το 2012 θα είναι ίσως μια χρονιά ορόσημο στην παγκόσμια οικονομία.

Αυτό που δεν έχεις αντιληφθεί, είναι ότι οι ανάγκες είναι τεχνητές, κατευθυνόμενες. Η μόνη φυσική ανάγκη είναι η τροφή και η αναπαραγωγή. Με τον ίδιο τρόπο που η κατανάλωση έγινε "ανάγκη", με τον ίδιο τρόπο και πιο βίαια θα έλεγα θα αλλάξει. Δεν χρειάζονται πολλά καταστήματα λιανικής πώλησης πλέον οι "έχοντες". Θα επιβάλλουν τα δικά τους πολυκαταστήματα, στα οποία οι άνθρωποι θα ικανοποιούν τις νέες τους ανάγκες.

Αυτές οι ιδέες που αναφέρεις, άργησαν πολύ να έρθουν στην Ελλάδα, εμφανίστηκαν μαζι με τη νέα τάξη πραγμάτων, την υπερκατανάλωση και την υιοθέτηση δυτικών προτύπων. Ξεκινώντας από τον William W. Athinson - Η ψυχολογία της επιτυχίας- , ακολούθησαν πληθώρα βιβλίων ψυχολογικής καθοδήγησης, δήθεν βοηθητικά. Ως επί το πλείστον τα "βοηθήματα" ψυχολογίας αποσκοπούν στην αλλαγή της "συμπεριφοράς" μέσω της αναδιάταξης των "μηχανισμών προσαρμογής", με σκοπό την αναμενόμενη "απόδοση".

Ένας κλάδος της ψυχολογίας σήμερα - αυτός της γνωστικής και της οργανωσιακής ψυχολογίας- , δυστυχώς έχει μετατραπεί σε όπλο χειραγώγησης και κατεύθυνσης των ανθρώπων.

Θα γράψω κάτω από εσένα μιας και είσαι το μόνο άτομο που δεν κάνει όνειρα εδω και δεν ακολουθει την ρήση <<κάνεις που κάνεις όνειρα, κανετα μεγάλα>>, για να αυτοπαρηγορείσαι όπως κάνουν οι περισσότεροι σε αυτό το θέμα. Διάβασα εδω κάπου ότι το 15-20% των καταστημάτων είναι ξενοίκιαστα; Πότε ήταν αυτό; τώρα ή πριν 2 χρόνια; Το τσουναμι έχει κύμα που φτάνει αυτή τη στιγμή στο 70% . Γιατί να το κρυψωμεν άλλωστε όπως έλεγε ο Μητσοτάκης. Επίσης αυτό που έγραψες εσύ εδω μου έκανε εντύπωση. Δηλαδή ότι στα αστικά κέντρα θα επιβιώσουν εταιρείες και οι μοναχικοί θα εξαφανιστούν. Επειδή σκέφτεσαι πάντα λογικά θα σου πω ότι εκεί το πάνε όλοι αυτοί που μας κυβερνούν επειδή έχουν αυτές τις εντολές. Έχουν κάνει όμως λογαριασμούς χωρίς τον ξενοδόχο. Δεν έχουν υπολογίσει στις παραμέτρους τους την ψυχολογία του Έλληνα. Ο έλληνας ή τέλος πάντων όποιος επιβιώσει επιχειρηματίας δεν θα προτιμήσει τις εταιρείες. Θα προτιμήσει το ένα άτομο, το οποίο ψυχολογικά πλέον νομίζει ότι θα μπορεί να συνεργαστεί σαν άνθρωπος και όχι με μια απρόσωπη εταιρεία εναλλασσόμενων προσώπων. Θα αντισταθεί ο έλληνας στο να μπαίνουν πολλοί και διάφοροι στο μαγαζί του, το ποιον των οποίων είναι δύσκολο να εντοπίσει. Και φυσικά εξακολουθώ να πιστεύω ότι στο εγγυς μέλλον θα πεθάνει το μέλλον, διότι η πολιτική που ακολουθείται είναι άσχετη με την ελληνική πραγματικότητα και οι πολιτικοί που πάνε να την εφαρμόσουν είναι και αυτοί άσχετοι με την ελληνική πραγματικότητα. Που θα πάμε; Όταν δουν τα εκτός της Ελλάδος κέντρα ότι στην Ελλάδα μόνον πτώματα υπάρχουν θα τρέξουν έντρομοι να αλλάξουν την εκβιαστική πολιτική τους έναντι της Ελλάδος και θα τρέχουν να δώσουν το φιλί της ζωής χωρίς να έχουν καμία απαίτηση. Το πρόβλημα όμως που θα δημιουργηθεί τότε θα είναι αν ο νεκρός θα ακολουθησει την τύχη του Λαζάρου ή θα μείνει μακροχρόνια πλέον σε ανάπτυξη του 19ου αιώνα.(εγω πιστευω το δευτερο). Όπως έλεγε κάποιος γνωστός ηθοποιός, <<το μπαλόνι έσκασε. Ένα σκασμένο μπαλόνι μπορεί να επανέλθει στην αρχική του κατάσταση; Προσπαθούν να μας ξεγελάσουν και να μας πουν ότι μπορεί.>>

Ειρήνη γράφοντας τα παραπάνω δεν είχα διαβάσει το κείμενο σου από τη μέση και κάτω. Το διάβασα μετά. Θα πω μόνο. Υποκλίνομαι στο πρόσωπο σου με σεβασμό.

• Replies 354
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

οτι λες μ@λκιες.. Περαν αυτου εισαι offtopic εδω και 18 σελιδες.. εχω χάσει φίλους μου που ασχολούνται με τέτοιες εταιρίες όλη μέρα με κέρδος 10-20 ευρώ,να γυρνάνε όλη την Ελλάδα για "πληρωμένα σεμι

να ρωτησω κατι ρε παιδια ? επειδη ειμαι και λιγο αφελης αυτους τους πελατες που εχουμε εδω και χρονια ,δεν μπορει πριν μερικα χρονια οταν η δουλεια τους πηγαινε καλα και αγοραζαν τζιπαρες και επερν

Εάν αρχίσουν και οι διαχειριστές να μη σέβονται τους όρους χρήσης .......................

1.ειμαστε επαγγελματιες και μετα υπαλληλοι και λειτουργοι.

2.ειμαστε επιχειρηματιες και μετα διαφορα άλλα.

3.νερό να μην έχεις να πιεις ,το λογιστη τον χρειαζεσαι.

4.ζημία στο επαγγελμα κανουν άτομα που νομιζουν οτι ειναι δημοσιοι υπαλληλοι ή γενικότερα Υπαλληλοι.Ακρογωνιαίοι λιθοι ακόμα και σε μια μια μικρομεσαια επειχειρηση ειμαστε.

5.Δυστυχως το επαγγελμα ''ανοιξε''πολύ.Εκει ειναι το προβλημα.Οχι στη μη πληρωμη.

............................

Είμαστε περίπου λίγο πριν το μέσο της κρίσης. Από τα στοιχεία που μας παρουσιάζονται, περίπου 15-20% των καταστημάτων είναι κλειστά και ξενοίκιαστα.

Από πρόσφατη έρευνα της ΓΣΕΒΕΕ προέκυψε ότι κινδυνεύουν άμεσα με κλείσιμο πάνω από 225.000 μικρομεσαίες επιχειρήσεις. Όμως, σύμφωνα με στελέχη του Ινστιτούτου της ΕΣΕΕ, το ίδιο διάστημα θα ανοίξουν περίπου 100.000 νέες επιχειρήσεις, οπότε η «καθαρή» διαφορά υπέρ των λουκέτων μειώνεται στις 120.000 επιχειρήσεις. Αυτά τα 120.000 «λουκέτα» κατανέμονται ως εξής, με βάση τις εκτιμήσεις της έρευνας:

• Το 20% ή 24.000 επιχειρήσεις αυτοαπασχολούμενων. Τα απολεσθέντα έσοδα για το ελληνικό δημόσιο ανέρχονται κατά μέσο όρο σε 12.895 ευρώ ανά επιχείρηση ή συνολικά 309,5 εκατ. ευρώ.
  • Το 55% ή 66.000 ατομικές επιχειρήσεις, με απολεσθέντα έσοδα ανά επιχείρηση 54.523 ευρώ. Η συνολική απώλεια για το Δημόσιο από την κατηγορία αυτή φτάνει τα 3,6 δισ.
  • Το 20% ή 24.000 ομόρρυθμες επιχειρήσεις, με μέση απώλεια εσόδων ανά επιχείρηση 94.868 ευρώ. Η συνολική απώλεια από την κατηγορία αυτή ανέρχεται σε 2,3 δισ.
  • Το 5% ή 6.000 Α.Ε., με μέση απώλεια ανά επιχείρηση 283.995 ευρώ. Η συνολική απώλεια ανέρχεται σε 1,7 δισ. ευρώ.

.

Δεν ξέρω αν στη μελέτη, οι λογιστές περιλαμβάνονται στους αυτοαπασχολούμενους ή στις ατομικές επιχειρήσεις.

................................

Να πω την αλήθεια ποτέ δεν δίνω βάση ή τουλάχιστον μεγάλη σημασία στις μελέτες που κάνουν διάφορες οργανώσεις , ναι μεν παρουσιάζουν το πρόβλημα , αλλά και πάλι πρόκειται γι αριθμούς και στατιστικές ...... :)

Ας πούμε στη πόλη μου έχουν γίνει πογκρόμ κλεισίματος καταστημάτων είτε αυτές είναι σε περιφερειακές αγορές ή ακόμη και σε κεντρικούς δρόμους , είναι σχεδόν αδύνατο να ανοίξει νέο εμπορικό κατάστημα αυτή την εποχή ...... Τώρα τι λένε οι μελέτες ........

Θα γράψω κάτω από εσένα μιας και είσαι το μόνο άτομο που δεν κάνει όνειρα εδω και δεν ακολουθει την ρήση <<κάνεις που κάνεις όνειρα, κανετα μεγάλα>>, για να αυτοπαρηγορείσαι όπως κάνουν οι περισσότεροι σε αυτό το θέμα. Διάβασα εδω κάπου ότι το 15-20% των καταστημάτων είναι ξενοίκιαστα; Πότε ήταν αυτό; τώρα ή πριν 2 χρόνια; Το τσουναμι έχει κύμα που φτάνει αυτή τη στιγμή στο 70% . Γιατί να το κρυψωμεν άλλωστε όπως έλεγε ο Μητσοτάκης. Επίσης αυτό που έγραψες εσύ εδω μου έκανε εντύπωση. Δηλαδή ότι στα αστικά κέντρα θα επιβιώσουν εταιρείες και οι μοναχικοί θα εξαφανιστούν. Επειδή σκέφτεσαι πάντα λογικά θα σου πω ότι εκεί το πάνε όλοι αυτοί που μας κυβερνούν επειδή έχουν αυτές τις εντολές. Έχουν κάνει όμως λογαριασμούς χωρίς τον ξενοδόχο. Δεν έχουν υπολογίσει στις παραμέτρους τους την ψυχολογία του Έλληνα. Ο έλληνας ή τέλος πάντων όποιος επιβιώσει επιχειρηματίας δεν θα προτιμήσει τις εταιρείες. Θα προτιμήσει το ένα άτομο, το οποίο ψυχολογικά πλέον νομίζει ότι θα μπορεί να συνεργαστεί σαν άνθρωπος και όχι με μια απρόσωπη εταιρεία εναλλασσόμενων προσώπων. Θα αντισταθεί ο έλληνας στο να μπαίνουν πολλοί και διάφοροι στο μαγαζί του, το ποιον των οποίων είναι δύσκολο να εντοπίσει. Και φυσικά εξακολουθώ να πιστεύω ότι στο εγγυς μέλλον θα πεθάνει το μέλλον, διότι η πολιτική που ακολουθείται είναι άσχετη με την ελληνική πραγματικότητα και οι πολιτικοί που πάνε να την εφαρμόσουν είναι και αυτοί άσχετοι με την ελληνική πραγματικότητα. Που θα πάμε; Όταν δουν τα εκτός της Ελλάδος κέντρα ότι στην Ελλάδα μόνον πτώματα υπάρχουν θα τρέξουν έντρομοι να αλλάξουν την εκβιαστική πολιτική τους έναντι της Ελλάδος και θα τρέχουν να δώσουν το φίλη της ζωής χωρίς να έχουν καμία απαίτηση. Το πρόβλημα όμως που θα δημιουργηθεί τότε θα είναι αν ο νεκρός θα ακολουθησει την τύχη του Λαζάρου ή θα μείνει μακροχρόνια πλέον σε ανάπτυξη του 19ου αιώνα.(εγω πιστευω το δευτερο). Όπως έλεγε κάποιος γνωστός ηθοποιός, <<το μπαλόνι έσκασε. Ένα σκασμένο μπαλόνι μπορεί να επανέλθει στην αρχική του κατάσταση; Προσπαθούν να μας ξεγελάσουν και να μας πουν ότι μπορεί.>>

Ειρήνη γράφοντας τα παραπάνω δεν είχα διαβάσει το κείμενο σου από τη μέση και κάτω. Το διάβασα μετά. Θα πω μόνο. Υποκλίνομαι στο πρόσωπο σου με σεβασμό.

Γειά σου Αντώνη λεβέντη.

...........αλλά όπως θα έλεγα και στο Αποστήλη & Ελένη (brosterάκια),ας αφήσουμε τον φίλο συνάδελφο,να

ονειρεύται όσο μπορεί ακόμα με αυτό το επάγγελμα και εμείς να κάνουμε ότι μπορούμε καλλίτερο για μας και

αν είναι δυνατόν και για το σύνολο των ανθρώπων.

Να πω την αλήθεια ποτέ δεν δίνω βάση ή τουλάχιστον μεγάλη σημασία στις μελέτες που κάνουν διάφορες οργανώσεις , ναι μεν παρουσιάζουν το πρόβλημα , αλλά και πάλι πρόκειται γι αριθμούς και στατιστικές ...... :)

Ας πούμε στη πόλη μου έχουν γίνει πογκρόμ κλεισίματος καταστημάτων είτε αυτές είναι σε περιφερειακές αγορές ή ακόμη και σε κεντρικούς δρόμους , είναι σχεδόν αδύνατο να ανοίξει νέο εμπορικό κατάστημα αυτή την εποχή ...... Τώρα τι λένε οι μελέτες ........

Αποστόλη και εσύ έχεις δίκιο και ο φίλος μας (manageraccount) έχει δίκιο.

Ο καθένας έχει την δική του άποψη για το κάθε τι και αντιμέτωπίζει το κάθε τι με την δική του φιλοσοφία.

Καλή δύναμη σε όλους,παρότι φοβούμαι ότι η κουβέντα δεν καταλήγει πουθενά και το γνωρίζουμε καλλίτερα εμείς

που έχουμε "φάει" τα νιάτα μας στο επάγγελμα και έχουμε δοκιμάσει όλα τα σενάρια και τις θεωρίες.

Guest TZABELAS  KITSOS

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΟΣΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ (ΕΥΡΗΤΕΡΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΘΗΝΩΝ ) ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ

Καλημέρα και καλή εβδομάδα εύχομαι.

Είμαι μέσα και δηλώνω παρών σε μελλοντική συνάντηση, σύμφωνα με την πρόταση του συναδέλφου.

Κώστας.

Δίνω και το κινητό μου, και όποτε κανονίσετε τηλεφωνήστε μου.

6976413260

Guest TZABELAS  KITSOS

ΑΝΟΙΞΕ ΝΕΟ ΘΕΜΑ

ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΝΑ ΔΗΛΩΣΟΥΜΕ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΚΑΙ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ

Απόστολε το δευτερο. το δευτερο. Προσπαθω να το επιβαλλω στην περιοχή μου, αλλα υποψιαζομαι οτι κατι μικροι (κατω των 30 ετων) πάνε να εξυπηρετησουν λαμογια, τα οποια δεν εχουν πληρωσει το προηγουμενο. Η πλακα ειναι οτι θα φανε και αυτοι φέσι.

Τίποτα άλλο δεν χρειάζεται πραγματικά, αλλά είναι δύσκολο να τηρηθεί. - 'Εως πολύ δύσκολο. smile.gif Μακάρι να το τηρούσαν οι περισσότεροι....

Το μόνο σχόλιο που θα κάνω για το θέμα, είναι ότι οι καλύτεροι λογιστές που είχαν ταυτόχρονα "κατοχυρώσει πελατεία" και μπορούν να επιβιώσουν, θα επιβιώσουν, οι άλλοι σιγά σιγά θα σβήσουν από τον κλάδο - για καλό και για κακό.

Προσωπικά το 5/10 λογιστές που θα κλείσουν δεν μου λέει κάτι. Φυσικά και θα γίνει αφού οι επιχειρήσεις σβήνουν - χωρίς πελάτες δεν έχει νόημα η υπηρεσία μας.

Για μένα τουλάχιστον ένα 30% των λογιστών δεν παρέχει ούτε τις ελάχιστες λογιστικές υπηρεσίες σωστά. Οπότε έπρεπε να είχε κλείσει εδώ και καιρό, απλά η κρίση θα επιταχύνει αυτό που κάποια στιγμή θα συνέβαινε ούτως ή άλλως...

Βέβαια το θέμα είναι ότι από το 30% δεν θα κλείσουν όλοι, γιατί αρκετοί από αυτούς έχουν κλείσει ήδη ικανή ή και μεγάλη πελατεία και αυτό τους εξασφαλίζει έστω και εν μέσω κρίσης.

Πάντα μία κρίση είναι και μια ευκαιρία όμως.... Όσοι συνάδελφοι αντέξουν, σε 1-2-3-5 χρόνια - δεν ξέρω πότε θα πάρουμε έστω και λίγο τα πάνω μας θα μεγαλώσουν πολύ αν προσπαθήσουν.... Μου άρεσε η ατάκα του Warren Buffet στις 08/08 και ενώ γινόταν ο κακός χαμός στα χρηματιστήρια (και ακόμα γίνεται), και αυτός αγόραζε "Μου αρέσει πάντα να αγοράζω στις εκπτώσεις"....

Αυτή την περίοδο αν είσαι νέος λογιστής με λίγους πελάτες πρέπει να βρεις και άλλους πόρους εισοδήματος για να επιβιώσεις.

Καλοί φίλοι και συνάδελφοι που έχουν ξεκινήσει εδώ και μερικά χρόνια, και πιστεύω θα αντέξουν για παράδειγμα, ο ένας συμπληρώνει εισόδημα συνεργαζόμενος με λογιστικό περιοδικό και ο άλλος με κανονική δουλειά πλήρης απασχόλησης σε λογιστήριο εταιρείας. Αυτό ή να έχεις ήδη τουλάχιστον 50 πελάτες (μιλάω για μικρές ή πολύ μικρές επιχειρήσεις) αν υπολογίσεις ότι για το 30-60% αυτών θα φτύσεις αίμα για να εισπράξεις την αμοιβή σου και κάποιοι από αυτούς θα κλείσουν πακέτο με ένα ωραίο φέσι. Όποιος δεν είναι σε αυτή την κατηγορία πρέπει να ψαχτεί καλά και να δει τι θα κάνει...

Και ένα τελευταίο, αν εξαιρέσεις τον μέγιστο Αντώνη δε νομίζω ότι εύκολα ένας λογιστής διώχνει ένα πελάτη που ήταν πάντα τυπικός αλλά τα τελευταία 1-2 χρόνια τον κυνηγάς να σε πληρώσει και έχει ήδη συσωρευθεί χρέος... Και εκεί είτε σταματάς και περιορίζεις τις τσάμπα ώρες που δούλεψες για αυτόν, είτε ρισκάρεις για λίγο ακόμα με αμφίβολα αποτελέσματα και συνεχίζεις να δουλεύεις πότε τσάμπα και πότε περίπου τσάμπα... Πάντως να διώξεις πελάτη εύκολα δεν το κάνεις, κυρίως γιατί βλέπεις πόσοι κλείνουνε μαζικά.

Τα λουκέτα θα συνεχιστούν με αποκορύφωμα αυτό το χειμώνα πάντως, μέχρι και τις 31/01/2012 πιστεύω (μετά τα χριστούγεννα για τα εποχικά επαγγέλματα). Από εκεί και πέρα βλέπω αραιό φως στο τούνελ.....rolleyes.gif

Συμφωνώ και με καλύπτει απόλυτα και αυτή η προσέγγιση. Και θα συμφωνήσω και στο εξής. " Μου αρέσει να ψωνίζω στις εκπτώσεις" Το είχα ακούσει και εγώ και πραγματικά, σε ορισμένα θέματα, παραδέχομαι τους ξένους.

Σκέφτονται και πράττουν, εκεί που υπάρχει η ευκαιρία.

Εμείς εδώ (δεν μιλάω για την εδώ κοινότητα), γενικότερα το ψάχνουμε πολύ, ότι και αν ειναι αυτο.

δείτε λίγο αυτό το βίντεο. εκτός από τις ωραίες φάσεις, που μόνο το nba και ο εξάστερος..:) προσφέρουν, έχει και αλληγορική σημασία.

η ένωση των ανθρώπων οδηγεί στο επιθυμητό αποτέλεσμα. να μπει το γ... το καλάθι.

Στην προσπάθεια αυτή την ομαδική του επιχειρηματικού κόσμου να επιβιώσει, εμείς ΑΝΕΤΑ μπορούμε να μπούμε μέσα και να δώσουμε την τελική πάσα. Να περάσουν μέσα από εμάς, προτάσεις και εναλλακτικοί τρόποι.

"H κρίση ωστόσο βαθαίνει και σύμφωνα με την έρευνα, μέσα στο επόμενο δωδεκάμηνο προβλέπεται να βάλουν λουκέτο 183.000 επιχειρήσεις εκ των οποίων οι 100.000 μέχρι το τέλος του 2011. H επιβεβαίωση αυτής της πρόβλεψης σημαίνει απώλεια 250.000 θέσεων απασχόλησης (εργοδότες, αυτοαπασχολούμενοι, μισθωτοί) στο επόμενο δωδεκάμηνο. O αριθμός των επιχειρήσεων που μείωσαν τις ώρες και ημέρες εργασίας έχει αυξηθεί, ενώ σχεδόν 2 στις 10 επιχειρήσεις μείωσαν τις αποδοχές στο προσωπικό τους. Προβλέπεται δε ότι για το δεύτερο εξάμηνο του 2011, 3 στις 10 επιχειρήσεις θα μειώσουν με μεγάλη βεβαιότητα μισθούς και ώρες εργασίας. Προβλέπεται απώλεια επιπλέον 134.000 θέσεων μισθωτής εργασίας έως το τέλος του 2011 και περαιτέρω επιδείνωση των εργασιακών σχέσεων, ενώ ήδη χάθηκαν 88.000 θέσεις μισθωτής εργασίας το πρώτο εξάμηνο του έτους. Θα πρέπει να σημειωθεί ότι οι προβλέψεις και εκτιμήσεις της έρευνας δεν έχουν ενσωματώσει τις επιπτώσεις από την προβλεπόμενη αύξηση του ΦΠA από 13% σε 23% από 1ης Σεπτεμβρίου, μέτρο για το οποίο η ΓΣEBEE έχει εκφράσει τη διαφωνία της. H απασχόληση είναι ο κατεξοχήν δείκτης που επιδεινώνεται περαιτέρω και το δεύτερο εξάμηνο του 2011. Σε κάθε μία πρόσληψη στον ιδιωτικό τομέα αντιστοιχούν 7 απολύσεις. Mία στις 5 επιχειρήσεις στο τελευταίο εξάμηνο έχει μειώσει το προσωπικό. Tο 42,1% αντιμετωπίζει δυσκολίες στην έγκαιρη καταβολή μισθών, το 32% μείωσε ώρες και ημέρες εργασίας και το 19% μείωσε τις αποδοχές των εργαζομένων. Aν και η τάση μείωσης των θέσεων εργασίας εμφανίζει σχετική συγκράτηση, οι μειώσεις ωρών και ημερών απασχόλησης, όπως και αποδοχών καταγράφονται ανοδικά. Σύμφωνα με τις εκτιμήσεις του IMΕ της ΓΣEBEE, η απώλεια θέσεων μισθωτής εργασίας αναμένεται να ξεπεράσει τις 134.000 για το δεύτερο εξάμηνο του 2011, αποτυπώνοντας μια τάση συνεχιζόμενης αύξησης της ανεργίας, με το ενδεχόμενο μείωσης του προσωπικού να εξακολουθεί να εμφανίζεται εντονότερο στις μεγαλύτερες επιχειρήσεις. Oι οφειλές των επιχειρήσεων προς τρίτους (προμηθευτές, ΔEKO, ασφαλιστικά ταμεία, κλπ.) έχουν περιοριστεί σε σχέση με τον Iανουάριο του 2011, ως αποτέλεσμα και των κυβερνητικών μέτρων που ελήφθησαν σε αυτή την κατεύθυνση. Eξακολουθούν όμως να υφίστανται ως πρόβλημα για ένα μεγάλο αριθμό επιχειρήσεων. Tο 27% των επιχειρήσεων αναφέρει ότι οφείλει καθυστερημένα ενοίκια, ενώ στο ίδιο περίπου ποσοστό αναφέρονται καθυστερημένες οφειλές σε ΔEKO αλλά και σε δόσεις δανείων. Kαθυστερημένες υποχρεώσεις σε προμηθευτές καταγράφει το 32% των επιχειρήσεων, στον OAE οφείλουν παλιές εισφορές ένας στους τρεις επιχειρηματίες, ενώ στο 22,4% των επιχειρήσεων οφείλουν ασφαλιστικές εισφορές στο IKA. Kαθυστερημένο ΦΠA ή ΦMY δήλωσε ότι οφείλει στην εφορία το 22%. Oι ακάλυπτες επιταγές χαρακτηρίζονται από τη ΓΣEBEE βόμβα για την οικονομία, καθώς τα στοιχεία δείχνουν ότι οι ακάλυπτες επιταγές που κατέχουν επιχειρηματίες και δεν τις έχουν σφραγίσει, πλησιάζουν τον αριθμό των ήδη σφραγισμένων. O ένας στους τρεις επιχειρηματίες που συναλλάσσονται με επιταγές έχει στα χέρια του ακάλυπτες επιταγές πελατών, ενώ ένα 5,2% έχει επιταγές με μεγάλο κίνδυνο να μην καλυφθούν."

απορω πως δεν εχουμε κατανοησει τι συμβαινει και που ειναι το προβλημα. απορω πραγματικα,

για ποιο λογο να συμβαινουν αυτες οι καθυστερησεις? και για ποιο λογο να υφισταμεθα κακους χειρισμους σχετικα με τις επενδυσεις αλλων ή με τον τροπο που επενδυσαν? διοτι οι καθυστερησεις σημαινουν λαθος χειρισμο της επενδυσης σου. κατι πηγε λαθος.

συναδελφοι, το καθεστως αυτο, που προκαλει ολο αυτο το χαος, επειδη ακριβως το προκαλει καταρρεει.

ειτε η επιχειρηση ειναι μια, ειτε franchise, θα εχει ενα απιστευτο μειον.

ποιο? οτι στηριζετε σε χρηματοδοτησεις. και μολις εκλεισε η κανουλα.. τα αποτελεσματα ειναι ορατα.

το εμπορικο συστημα της χωρας εχει ως ποσοστο το 73% περιπου των επιχειρησεων να στηριζονται στο franchise. ολες αυτες στηριζονται σε πηγες χρηματοδοτησης. και οταν τα κανονια σκασουν, πολυ απλα δεν εχουμε παρα να ανοιξουμε τα ματια μας να δουμε τι γινεται.

ειναι καλο, οι επιχειρηματιες αν τυγχανει να διαβασουν τη δημοσιευση αυτη να ψαξουν να βρουν το ειδος της επιχειρησης το οποιο εχει ολα τα πλεονεκτηματα του franchise αλλα ομως κανενα μειονεκτημα του. αν το βρουν πολυ απλα δεν θα εχουν τετοιες δυσκολιες.

ενα ειναι το ειδος. και μιλαω για ειδος. οχι για εταιριες. ειμαι σαφεστατος. ειλικρινα απορω πως ορισμενοι συναδελφοι το εχουν δει να ερχεται και ορισμενοι να μην το εχουν δει.

οι πρεπει να βλεπουμε ολοι τα ιδια ή να μην βλεπουμε τιποτα. δεν μπορει ορισμενοι να ειναι πιο εξυπνοι ή πιο παρατηρητικοι και ορισμενοι να μην ειναι. και η πλειοψηφια του κλαδου αποτελειται απο παρα πολυ εξυπνους και παρα πολυ παρατηρητικους.

ολες οι λαθος κινησεις καταληγουν σε εμας. απλα κοιταξτε την κατασταση.

απορω πως δεν εχουμε κατανοησει τι συμβαινει και που ειναι το προβλημα. απορω πραγματικα,

για ποιο λογο να συμβαινουν αυτες οι καθυστερησεις? και για ποιο λογο να υφισταμεθα κακους χειρισμους σχετικα με τις επενδυσεις αλλων ή με τον τροπο που επενδυσαν? διοτι οι καθυστερησεις σημαινουν λαθος χειρισμο της επενδυσης σου. κατι πηγε λαθος.

συναδελφοι, το καθεστως αυτο, που προκαλει ολο αυτο το χαος, επειδη ακριβως το προκαλει καταρρεει.

ειτε η επιχειρηση ειναι μια, ειτε franchise, θα εχει ενα απιστευτο μειον.

ποιο? οτι στηριζετε σε χρηματοδοτησεις. και μολις εκλεισε η κανουλα.. τα αποτελεσματα ειναι ορατα.

το εμπορικο συστημα της χωρας εχει ως ποσοστο το 73% περιπου των επιχειρησεων να στηριζονται στο franchise. ολες αυτες στηριζονται σε πηγες χρηματοδοτησης. και οταν τα κανονια σκασουν, πολυ απλα δεν εχουμε παρα να ανοιξουμε τα ματια μας να δουμε τι γινεται.

ειναι καλο, οι επιχειρηματιες αν τυγχανει να διαβασουν τη δημοσιευση αυτη να ψαξουν να βρουν το ειδος της επιχειρησης το οποιο εχει ολα τα πλεονεκτηματα του franchise αλλα ομως κανενα μειονεκτημα του. αν το βρουν πολυ απλα δεν θα εχουν τετοιες δυσκολιες.

ενα ειναι το ειδος. και μιλαω για ειδος. οχι για εταιριες. ειμαι σαφεστατος. ειλικρινα απορω πως ορισμενοι συναδελφοι το εχουν δει να ερχεται και ορισμενοι να μην το εχουν δει.

οι πρεπει να βλεπουμε ολοι τα ιδια ή να μην βλεπουμε τιποτα. δεν μπορει ορισμενοι να ειναι πιο εξυπνοι ή πιο παρατηρητικοι και ορισμενοι να μην ειναι. και η πλειοψηφια του κλαδου αποτελειται απο παρα πολυ εξυπνους και παρα πολυ παρατηρητικους.

ολες οι λαθος κινησεις καταληγουν σε εμας. απλα κοιταξτε την κατασταση.

Μπορείς να γίνεις λίγο πιο κατανοητός γιατί δεν καταλαβαίνω τον τρόπο σκέψης σου.

Μπορείς να γίνεις λίγο πιο κατανοητός γιατί δεν καταλαβαίνω τον τρόπο σκέψης σου.

καλημερα συναδελφε.

δεν εχεις παρα να διαβασεις ολο το θεμα, και σιγουρα θα καταλαβεις το τροπο σκεψης μου.

τι εταιριες θες να εχεις για πελατες? 20 απο τις οποιες οι 10 θα ειναι "αρρωστες" ή 20 που θα ειναι υγιεις?

(σχηματικα το λεω, δεν σχετιζω το πελατολογιο σου με την ερωτηση)

καλημερα συναδελφε.

δεν εχεις παρα να διαβασεις ολο το θεμα, και σιγουρα θα καταλαβεις το τροπο σκεψης μου.

τι εταιριες θες να εχεις για πελατες? 20 απο τις οποιες οι 10 θα ειναι "αρρωστες" ή 20 που θα ειναι υγιεις?

(σχηματικα το λεω, δεν σχετιζω το πελατολογιο σου με την ερωτηση)

Χρειάζεται συζήτηση για ν'απαντήσουμε σε αυτή την ερώτηση; H απάντηση δεν είναι αυτονόητη;

εγω αυτο που εχω καταλαβει ειναι το εξης, οτι και με βαση τα στατιστικα δεδομενα, μονο το 5% των ανθρωπων σε αυτη την χωρα, ξερουν πως να αξιοποιουν την καθημερινοτητα τους προς οφελος τους.

ενω ολοι μας κανουμε τα ιδια πραγματα καθε μερα, ενω ολοι μας αναπτυσσουμε εταιριες, κανεις μας δεν εχει σκεφθει, να μεταφρασει οτι αυτο που κανουμε καθε μερα να στραφει υπερ μας.

ο σωστος επιχειρηματιας ειναι αυτος που εχει κερδος απο την σωστη διαχειρηση της καθημερινοτητας και εκει πλεον καταληγει η ολη ιστορια.

καλο ειναι , οπως γραφουν και τα ΝΕΑ σημερα (αν δεν κανω λαθος), να πουλησουμε ΗΛΙΟ, Ο ηλιος τι ειναι? στοιχειο της καθημερινοτητας.

ελαχιστοι ειναι αυτοι που εχουν διαπιστωσει οτι πλεον το κερδος ερχεται απο την καθημερινοτητα μας.

χθες ημουν σε ενα ταξι. νεος ανθρωπος στην ηλικια μου περιπου.

μιλουσαμε για διαφορα θεματα, και με ρωτησε πανω στην αποψη μου.

και του ειπα το εξης.

"ωραια πουκαμισο. απο που το πηρες?.. μου απαντησε απο τα mark & spencer. τον ρωτησα.. " τι εκανες τωρα ξερεις?" διαφημισες κατι που σου αρεσε, διαφημισες απο που το πηρες, διαφημισες την τιμη του σωστα?" ... σωστα μου λεει.. "το οφελος σου ποιο ειναι?" τον ρωτησα... κανενα μου ειπε. εμεινε αφωνος για 1 λεπτο περιπου.

"αρα φιλε μου δεν διαχειριζεσαι σωστα την καθημερινοτητα σου..."

ο ταξιμαν.. εμεινε μ... αφωνος. δεν ειχε σκεφθει ποτε οτι ολοι κανουμε διαφημιση στα παντα.

αποτελεσμα? με ρωτησε περισσοτερες πληροφοριες και ανταλλαξαμε τηλεφωνα, διοτι μου ειπε εγω απο εδω μεσα εκτος απο το να οδηγω για να ξεχρεωσω 200.000 ευρω μπορω να εκμεταλλευτω ολη την καθημερινοτητα μου, τις συνηθειες μου για κερδος?

και του ειπα αν δεν μπορεις να το κανεις εσυ που ερχεσαι σε επαφη με τοσο κοσμο, αν δεν μπορουμε να το κανουμε εμεις - διοτι του ειπα τι δουλεια κανω -που ερχομαστε επαφη με παρα παρα πολυ κοσμο, τοτε ποιος θα το κανει?

μεσα εδω δεν ειμαι ο μονος που εχω τετοιο τροπο σκεψης συναδελφε. ειναι και αλλοι εδω μεσα.

και εγω ορισμενους τους ξερω.

και υπαρχουν λογιστες που παρακολουθουν εταιριες που προερχονται απο την σωστη πλεον διαχειρηση της καθημερινοτητας.

γνωριζω τι λεω, εχω απολυτη ευθυνη των λεγομενων μου και συντομα θα μιλησω και σε δημοσιο χωρο για τις αποψεις μου αυτες.

Χρειάζεται συζήτηση για ν'απαντήσουμε σε αυτή την ερώτηση; H απάντηση δεν είναι αυτονόητη;

οχι δεν χρειαζεται συζητηση.

ειναι απολυτα αυτονοητη η απαντηση στο ερωτημα.

εγω αυτο που εχω καταλαβει ειναι το εξης, οτι και με βαση τα στατιστικα δεδομενα, μονο το 5% των ανθρωπων σε αυτη την χωρα, ξερουν πως να αξιοποιουν την καθημερινοτητα τους προς οφελος τους.

ενω ολοι μας κανουμε τα ιδια πραγματα καθε μερα, ενω ολοι μας αναπτυσσουμε εταιριες, κανεις μας δεν εχει σκεφθει, να μεταφρασει οτι αυτο που κανουμε καθε μερα να στραφει υπερ μας.

ο σωστος επιχειρηματιας ειναι αυτος που εχει κερδος απο την σωστη διαχειρηση της καθημερινοτητας και εκει πλεον καταληγει η ολη ιστορια.

καλο ειναι , οπως γραφουν και τα ΝΕΑ σημερα (αν δεν κανω λαθος), να πουλησουμε ΗΛΙΟ, Ο ηλιος τι ειναι? στοιχειο της καθημερινοτητας.

ελαχιστοι ειναι αυτοι που εχουν διαπιστωσει οτι πλεον το κερδος ερχεται απο την καθημερινοτητα μας.

χθες ημουν σε ενα ταξι. νεος ανθρωπος στην ηλικια μου περιπου.

μιλουσαμε για διαφορα θεματα, και με ρωτησε πανω στην αποψη μου.

και του ειπα το εξης.

"ωραια πουκαμισο. απο που το πηρες?.. μου απαντησε απο τα mark & spencer. τον ρωτησα.. " τι εκανες τωρα ξερεις?" διαφημισες κατι που σου αρεσε, διαφημισες απο που το πηρες, διαφημισες την τιμη του σωστα?" ... σωστα μου λεει.. "το οφελος σου ποιο ειναι?" τον ρωτησα... κανενα μου ειπε. εμεινε αφωνος για 1 λεπτο περιπου.

"αρα φιλε μου δεν διαχειριζεσαι σωστα την καθημερινοτητα σου..."

ο ταξιμαν.. εμεινε μ... αφωνος. δεν ειχε σκεφθει ποτε οτι ολοι κανουμε διαφημιση στα παντα.

αποτελεσμα? με ρωτησε περισσοτερες πληροφοριες και ανταλλαξαμε τηλεφωνα, διοτι μου ειπε εγω απο εδω μεσα εκτος απο το να οδηγω για να ξεχρεωσω 200.000 ευρω μπορω να εκμεταλλευτω ολη την καθημερινοτητα μου, τις συνηθειες μου για κερδος?

και του ειπα αν δεν μπορεις να το κανεις εσυ που ερχεσαι σε επαφη με τοσο κοσμο, αν δεν μπορουμε να το κανουμε εμεις - διοτι του ειπα τι δουλεια κανω -που ερχομαστε επαφη με παρα παρα πολυ κοσμο, τοτε ποιος θα το κανει?

μεσα εδω δεν ειμαι ο μονος που εχω τετοιο τροπο σκεψης συναδελφε. ειναι και αλλοι εδω μεσα.

και εγω ορισμενους τους ξερω.

και υπαρχουν λογιστες που παρακολουθουν εταιριες που προερχονται απο την σωστη πλεον διαχειρηση της καθημερινοτητας.

γνωριζω τι λεω, εχω απολυτη ευθυνη των λεγομενων μου και συντομα θα μιλησω και σε δημοσιο χωρο για τις αποψεις μου αυτες.

Ποιό θα είναι το όφελος σου ?

Ποιό θα είναι το όφελος σου ?

εσενα ποιο θα ειναι το δικο σου και κανεις αυτην την ερωτηση?

γιατι ρωτας τι οφελος εχουν αλλοι και δεν ρωτας τον εαυτο σου τι οφελος εχεις εσυ ή τι οφελος θα μπορουσες να εχεις?

δεν θα σου απαντησω.

δεν με ενδιαφερει να απαντησω συναδελφε.

εσενα ποιο θα ειναι το δικο σου και κανεις αυτην την ερωτηση?

γιατι ρωτας τι οφελος εχουν αλλοι και δεν ρωτας τον εαυτο σου τι οφελος εχεις εσυ ή τι οφελος θα μπορουσες να εχεις?

δεν θα σου απαντησω.

δεν με ενδιαφερει να απαντησω συναδελφε.

Όπως εσύ ρώτησες τον ταξιτζή έτσι κ γω σε ρωτάω , απαγορεύεται?

Όπως εσύ ρώτησες τον ταξιτζή έτσι κ γω σε ρωτάω , απαγορεύεται?

δεν απαγορευεται τιποτα.

τις απαντησεις σου μπορεις τις παρεις μονος σου διαβαζοντας το θεμα.

τα υπολοιπα ειναι φλυαριες.

δεν απαγορευεται τιποτα.

τις απαντησεις σου μπορεις τις παρεις μονος σου διαβαζοντας το θεμα.

τα υπολοιπα ειναι φλυαριες.

Ναι ναι αυτό που με χαρατκηρίζει είναι η αδολεσχία= μανία νὰ λέγῃ κανεὶς πολλὰ καὶ ἀπερίσκεπτα κ η λαλία=ἀκράτεια λόγου

ελπίζω να μπορέσω να έρθω στην Αθηνα να σ ακουσω , γκουδ λουκ

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...