Jump to content
Sign in to follow this  
manageraccount

Αυξάνονται οι επιχειρήσεις εκείνες που δεν πληρώνουν τους Λογιστές ή είναι εντύπωση μου? Και τι κάνουν οι Λογιστές?

Recommended Posts

Ας αναλύσουμε λίγο μια και είμαι μόνος μου την κλασική μέθοδο του εμπορίου.

Έχουμε γραφεία.

Έχουμε Πρόεδρο αντιπρόεδρο κλπ στελέχη. Αυτό πιστεύω γίνεται παντού.

Έχουμε προϊόν. Για να υπάρχει εμπόριο υπάρχει και προϊόν...

΄Εχουμε ένα σωρό μ... που πληρώνει μια επιχείρηση για να διαφημιστεί. Σωστά?

Ας υποθέσουμε ότι για αυτό το σκοπό διαθέτει.. πχ.. 50.000.000 ευρώ. Κρίμα.. τόσα χρήματα πεταμένα..

Αν αυτά τα χρήματα, ο επιχειρηματίας ΔΕΝ τα έδινε σε αυτούς τους μ.. που εξαιτίας αυτών οι τιμές πάνε στα ύψη, και τα έδινε στη Μαρία, κλπ ονόματα οι οποίο είναι έμποροι και μέσω αυτών διαφημίζεται, δεν πιστεύεται ότι το δέλεαρ για αυτούς που η ζωή τους είναι άρρηκτα δεμένη με την φύση τους, δηλαδή να εμπορεύονται, θα ήταν πάρα πολύ μεγάλο?

Την συγκεκριμένη πρακτική και επιχειρηματολογία ήδη την έχω μεταδώσει. 4 μαγαζιά στην σειρά έχουν κλείσει. Ο άνθρωπος που με άκουσε παραμένει ανοικτός.

Και είναι πελάτης του φίλου μου εξαιτίας του οποίου άνοιξα το θέμα. Και καλοπληρωτής.

Δεν μένει παρά να μεταφέρω την ιδέα από τον επιχειρηματία στο Λογιστή. Ο Λογιστής θα συνδέσει την αμοιβή του με 2 τρόπους.

Άρα αυτό που είπε ένα γκουρου του management ότι άρχισε ένα πόλεμο με μια ιδέα, κάνε την επανάσταση με τον να δεχθεί ένας να σε ακουσεί και κήρυξε ανακωχή όταν οι άλλοι κινούνται χωρίς εσύ να ηγείσαι, διότι πολύ απλά έκανες κάτι που πολλοί δυσκολεύονται.

Νικήσες τον εαυτό σου και καιρός είναι να απολαύσεις την ειρήνη, τελικά δεν είναι όνειρο αλλά μια απλή πραγματικότητα, τόσο προσιτή αλλά και τόσο δυσνόητη.

................................

Ας υποθέσουμε ότι για αυτό το σκοπό διαθέτει.. πχ.. 50.000.000 ευρώ. Κρίμα.. τόσα χρήματα πεταμένα..

.................................

Μα τώρα φταίω εγώ ??????

Είδες λοιπόν ότι μιλάμε για εντελώς διαφορετικά πράγματα , τα έξοδα που αναφέρεις στις επιχειρήσεις που τυχαίνει να παρακολουθούμε με τα βίας(και αν) ξεπερνούν τα 1000 - 1500 ευρώ .

Και ούτε πρόεδρο και αντιπρόεδρο έχουν ...... :)

Για να πληρωθεί ο Λογιστής θα πρέπει να γίνουν 2 απλά πράγματα :

1) Ή να γίνουμε και εμείς νταβατζιλίκι(συγνώμη για την έκφραση), δηλαδή όπως μηχανικοί ,δικηγορόι κλπ να απαιτήσουμε πχ υποχρεωτικό γραμμάτιο πληρωμής σε τράπεζα τουλάχιστον μια φορά το έτος

2) Ή να ισχύσει αυστηρός κώδικας δεοντολογίας , δε πλήρωσες το Λογιστή δε σε αναλαμβανεί κανένας και δεν έχει καμία υποχρέωση παροχής υπηρεσιών για όσο διάστημα δεν σε πληρώνει .

Και τα δύο μας εξασφαλίζουν την αμοιβής μας (αλλά και τα νώτα μας) αλλά σε περίδο ύφεσης και δυσκολεύουν τους πελάτες και ενδεχομένος να χαλάσεις προσωπικές σχέσεις (ειδικά σε μικρές κοινωνίες)

Μα τώρα φταίω εγώ ??????

Είδες λοιπόν ότι μιλάμε για εντελώς διαφορετικά πράγματα , τα έξοδα που αναφέρεις στις επιχειρήσεις που τυχαίνει να παρακολουθούμε με τα βίας(και αν) ξεπερνούν τα 1000 - 1500 ευρώ .

1) Ή να γίνουμε και εμείς νταβατζιλίκι(συγνώμη για την έκφραση), δηλαδή όπως μηχανικοί ,δικηγορόι κλπ να απαιτήσουμε πχ υποχρεωτικό γραμμάτιο πληρωμής σε τράπεζα τουλάχιστον μια φορά το έτος

2) Ή να ισχύσει αυστηρός κώδικας δεοντολογίας , δε πλήρωσες το Λογιστή δε σε αναλαμβανεί κανένας και δεν έχει καμία υποχρέωση παροχής υπηρεσιών για όσο διάστημα δεν σε πληρώνει .

Και τα δύο μας εξασφαλίζουν την αμοιβής μας (αλλά και τα νώτα μας) αλλά σε περίδο ύφεσης και δυσκολεύουν τους πελάτες και ενδεχομένος να χαλάσεις προσωπικές σχέσεις (ειδικά σε μικρές κοινωνίες)

:) :) όχι δεν φταίς καθόλου αλλά δεν αναφέρθηκα ειδικά σε κάτι. έδωσα μια γενική εικόνα. είχα και το πόνο μου χθες με το σκυλι μου και όπως διαπίστωσες έγραφα ασταμάτητα...

Σωστή η μέθοδος που και εσύ προτείνεις και είχα μια κουβέντα περί των μέτρων που προτείνεις αλλά πάντα υπάρχει ο κίνδυνος να χαλάσουν οι σχέσεις.

Δηλαδή μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.

Ας υποθέσουμε ότι οι πελάτες σας έχουν ένα συγκεκριμένο χρόνο που μέσα στην ημέρα ασχολούνται με την επιχειρησή τους.

Ας θεωρήσουμε ότι είναι 10 ώρες μέσο όρο.

Μέσα σε αυτές τις 10 ώρες έχουν ως κέρδος (απαγορευμένη έννοια αυτή πλέον αλλά την χρησιμοποιώ ως παράδειγμα) 1000 ευρώ. Πάντα ως παράδειγμα μην μου την πεσετε..

Αν τους δείχνατε ότι ο χρόνος τους ακριβώς ο ίδιος χρόνος όμως τους οδηγούσε σε πολλαπλασιασμό των κερδών τους, τι θα έλεγαν? Θα ήθελαν να μάθουν τι είναι αυτό και πως γίνεται. Άσχετα αν το κάνουν ή όχι.

Ουσιαστικά τους παρουσιάζεται ένα τελείως διαφορετικό οικονομικό μοντέλο.

Με ενδιαφέρει πάρα πολύ το επάγγελμα μου, διαβάζω συνεχώς και προσπαθώ να είμαι απόλυτα εντάξει στις ευθύνες μου και στις υποχρεώσεις μου. Αλλά δεν μπορώ να παραβλέψω το εξής.

Ότι η δική μου οικονομική δυνατότητα δεν περνάει πάντα μέσα από εμένα. Κάποιος με πληρώνει. Αν αυτός ο κάποιος..γειά σας και αντίο.. θα πρέπει να ψάξω για αλλού ή... και εδώ είναι όλη η ουσία, να στηρίξω το πελατολόγιο μου προτείνοντας λύσεις ποικιλόμορφες.

Η ουσία του εμπορίου είναι το προϊον. Για να κινηθεί πρέπει να κυκλοφορεί το χρήμα. Και για να κυκλοφορεί το χρήμα πρέπει να παράγεται εισόδημα. Αν παράγεται εισόδημα θα έχω πάντα δουλεία διότι χρήματα ναι μεν δεν υπάρχουν αλλά δεν έχω ακούσει κανέναν να απαγορεύσει να μην βρούμε λύσεις... Από την στιγμή επομένως που κανείς ουσιαστικά δεν απαγόρευσε, δεν το θεωρώ πρέπον να πάμε στη σφαγή σαν τα πρόβατα...

δεν είμαι γρήγορος. απλα δεν είμαι και πολύ καλά επειδη κάτι έχει το σκυλί μου και τώρα κάνουμε τις πρωτες εξετάσεις. και έχω στο παρελθόν περάσει μια τέτοια φάση και είμαι πολύ στενοχωρημένος.

και ξεδίνω εδώ απλά για να μην σκέφτομαι.

ελπίζω να γίνεται σεβαστό αυτο.

Μπορώ να συστήσω ένα κτηνίατρο . Γιώργος Ηλιόπουλος . Δίπλα στη Λεωφ. Κύμης λίγο πριν την γέφυρα. Εαν θές τηλέφωνα κλπ , ευχαρίστως.

Νομίζω ότι το θέμα έχει εκτροχιαστεί, manageraccount, η έννοια του "λογιστή" ως ελεύθερου επαγγελματία, περιλαμβάνει :

1. Αυτόν που κάνει λογιστικές καταχωρήσεις και εργασίες στα λογιστικά βιβλία.

2. Τον φοροτεχνικό.

3. Τον υπεύθυνο υπολογισμού μισθοδοσίας και εργατικών θεμάτων.

4. Τον διεκπεραιωτή στις φορολογικές και λοιπές αρχές.

5. Τον Johnny, κουβαλητή, σφραγιστή, τον μικρό που τρέχει να πληρώσει μια δόση κλπ. κλπ.

6. Ενίοτε, περιλαμβάνει και την έννοια του οικονομικού συμβούλου προς την επιχείρηση.

Όμως, αυτό που υποχρεούται ο λογιστής να δώσει ως minimum σε μια επιχείρηση, βρίσκεται στα 1-3.

Αυτό που λόγω αδυναμίας, επειδή στη σύμβαση μεταξύ πελάτη-λογιστή είμαστε το αδύναμο σκέλος, δίνουμε στον πελάτη τα 4-5.

Σε εξαιρετικές περιπτώσεις, για λόγους διαφοροποίησης από τον ανταγωνισμό ίσως ή ακόμα και για λόγους κάλυψης ελλείψεων ή ελλατομάτων στα προηγούμενα, παρέχουμε και το 6.

Η εμπειρία λέει ότι όλοι οι λογιστές ή τέλος πάντων η συντριπτική πλειοψηφία, κοστολογούμε και αναζητάμε αμοιβή από τα πρώτα 3.

Οι οργανωμένοι λογιστές που βρίσκονται μάλιστα σε καλύτερη οικονομική κατάσταση και με καλύτερη ή μεγαλύτερη πελατειακή διάρθρωση, κοστολογούν και τα 4 και 5.

Ελάχιστοι έως κανένας γνωστός μου, δεν κοστολογεί το 6. Είναι υπηρεσία, που δεν την ζητάει ο επιχειρηματίας, την προσφέρει μόνο όποιος λογιστής έχει ανασφάλεια για τα 5 προηγούμενα και φυσικά ΔΩΡΕΑΝ.

Προσωπικά για εμένα, δεν πιστεύω ότι υπάρχει ενδιαφέρον σε αυτό που λές. Απο εμένα ο πελάτης ζητάει ΛΟΓΙΣΤΙΚΕΣ ... ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΕΣ υπηρεσίες και ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ και SUPERVISING μισθοδοσίας. Αυτό πουλάω, από αυτό ζώ, το άλλο που λές, το πουλάει η PWC, η KPMG, η ENRST YOUNG, η DELOITTE, η BDO, δεν το αγοράζει ο πελάτης από εμένα.

Ακόμα και μικρότεροι πελάτες, μικρότερες επιχειρήσεις η επιχειρηματίες, δεν διαπραγματεύονται και δεν βγάζουν αμοιβή σε κανέναν λογιστή για οικονομικές συμβουλές. Αν ξέρεις αυτό να γίνεται, στην ΕΛΛΑΔΑ της ελεγχόμενης χρεωκοπίας, στην ΕΛΛΑΔΑ του 8,1% ύφεση και όλων τέλος πάντων των ειδικών συνθηκών που μας επιβάλλει να είμαστε ουραγοί στην επιχειρηματικότητα της Ε.Ε. αλλά και από τις τελευταίες χώρες στον κόσμο, θέλω να μου το πεις πραγματικά να το μάθω, γιατί καλές οι κουβέντες του εναλλακτικού επιχειρείν κλπ. κλπ. αλλά φίλε, συγγνώμη που θα το πώ, δεν ξέρω αν βγάζεις έστω και 10 Ευρώ από αυτή τη δραστηριότητα, από την λογιστική είμαι σίγουρος ότι θα βγάζεις.

Τώρα και πολλούς μήνες γράφω ότι από τον Σεπτέμβριο και μετά δεν θα μας πληρώνει κανένας πελάτης. Εσείς δεν το πήρατε σοβαρά. Πριν αλέκτωρ (Σεπτέμβριος) λαλήσει σταμάτησαν οι πληρωμές προς τους λογιστές. Γιαυτο επειδή τίποτα δεν σώνει την κατάσταση, σκεφτείτε με ποιο τρόπο μπορείτε να πάρετε όσα μπορείτε περισσότερα από αυτά που σας(μας) χρωστούν, πριν σταματήσει κάθε πληρωμή ο κάθε πελάτης . Και φυσικα μην περιμενετε να παρετε τα χρωστουμενα με ορθόδοξο τροπο. Αν εχει καποια υποχρεωση να πληρωσει, ΙΚΑ, ΦΠΑ ή οτιδηποτε του ζητατε χρηματα για να πληρωσετε την υποχρεωση του , βαλτε μεσα και τα δικα σας. ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΕΤΣΙ ΚΑΝΩ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΟΜΩΣ,ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΗ...., ΑΠΟ 2-3 ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΞΑΜΗΝΕΣ ΕΠΙΤΑΓΕΣ... Αν οχι όλα, τουλαχιστον μερικά. Δεν υπαρχει αλλος τροπος για να παρεις σημερα τα χρωστουμενα.

Μα τώρα φταίω εγώ ??????

Απόστολε το δευτερο. το δευτερο. Προσπαθω να το επιβαλλω στην περιοχή μου, αλλα υποψιαζομαι οτι κατι μικροι (κατω των 30 ετων) πάνε να εξυπηρετησουν λαμογια, τα οποια δεν εχουν πληρωσει το προηγουμενο. Η πλακα ειναι οτι θα φανε και αυτοι φέσι.

Νομίζω ότι το θέμα έχει εκτροχιαστεί, manageraccount, η έννοια του "λογιστή" ως ελεύθερου επαγγελματία, περιλαμβάνει :

1. Αυτόν που κάνει λογιστικές καταχωρήσεις και εργασίες στα λογιστικά βιβλία.

2. Τον φοροτεχνικό.

3. Τον υπεύθυνο υπολογισμού μισθοδοσίας και εργατικών θεμάτων.

4. Τον διεκπεραιωτή στις φορολογικές και λοιπές αρχές.

5. Τον Johnny, κουβαλητή, σφραγιστή, τον μικρό που τρέχει να πληρώσει μια δόση κλπ. κλπ.

6. Ενίοτε, περιλαμβάνει και την έννοια του οικονομικού συμβούλου προς την επιχείρηση.

Όμως, αυτό που υποχρεούται ο λογιστής να δώσει ως minimum σε μια επιχείρηση, βρίσκεται στα 1-3.

Αυτό που λόγω αδυναμίας, επειδή στη σύμβαση μεταξύ πελάτη-λογιστή είμαστε το αδύναμο σκέλος, δίνουμε στον πελάτη τα 4-5.

Σε εξαιρετικές περιπτώσεις, για λόγους διαφοροποίησης από τον ανταγωνισμό ίσως ή ακόμα και για λόγους κάλυψης ελλείψεων ή ελλατομάτων στα προηγούμενα, παρέχουμε και το 6.

Η εμπειρία λέει ότι όλοι οι λογιστές ή τέλος πάντων η συντριπτική πλειοψηφία, κοστολογούμε και αναζητάμε αμοιβή από τα πρώτα 3.

Οι οργανωμένοι λογιστές που βρίσκονται μάλιστα σε καλύτερη οικονομική κατάσταση και με καλύτερη ή μεγαλύτερη πελατειακή διάρθρωση, κοστολογούν και τα 4 και 5.

Ελάχιστοι έως κανένας γνωστός μου, δεν κοστολογεί το 6. Είναι υπηρεσία, που δεν την ζητάει ο επιχειρηματίας, την προσφέρει μόνο όποιος λογιστής έχει ανασφάλεια για τα 5 προηγούμενα και φυσικά ΔΩΡΕΑΝ.

Προσωπικά για εμένα, δεν πιστεύω ότι υπάρχει ενδιαφέρον σε αυτό που λές. Απο εμένα ο πελάτης ζητάει ΛΟΓΙΣΤΙΚΕΣ ... ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΕΣ υπηρεσίες και ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ και SUPERVISING μισθοδοσίας. Αυτό πουλάω, από αυτό ζώ, το άλλο που λές, το πουλάει η PWC, η KPMG, η ENRST YOUNG, η DELOITTE, η BDO, δεν το αγοράζει ο πελάτης από εμένα.

Ακόμα και μικρότεροι πελάτες, μικρότερες επιχειρήσεις η επιχειρηματίες, δεν διαπραγματεύονται και δεν βγάζουν αμοιβή σε κανέναν λογιστή για οικονομικές συμβουλές. Αν ξέρεις αυτό να γίνεται, στην ΕΛΛΑΔΑ της ελεγχόμενης χρεωκοπίας, στην ΕΛΛΑΔΑ του 8,1% ύφεση και όλων τέλος πάντων των ειδικών συνθηκών που μας επιβάλλει να είμαστε ουραγοί στην επιχειρηματικότητα της Ε.Ε. αλλά και από τις τελευταίες χώρες στον κόσμο, θέλω να μου το πεις πραγματικά να το μάθω, γιατί καλές οι κουβέντες του εναλλακτικού επιχειρείν κλπ. κλπ. αλλά φίλε, συγγνώμη που θα το πώ, δεν ξέρω αν βγάζεις έστω και 10 Ευρώ από αυτή τη δραστηριότητα, από την λογιστική είμαι σίγουρος ότι θα βγάζεις.

Συμφωνώ σε ότι έχεις πεί και τα επικροτώ όλα.

Συμφωνώ σε ότι έχεις πεί και τα επικροτώ όλα.

Όσο για την πρότασή σου, πιστεύω πως είναι μια αμυντική κίνηση να παρέχεις επιπρόσθετες οικονομικές υπηρεσίες στους πελάτες σου, χωρίς αυτό να πληρώνεται, με αντάλλαγμα να παραμείνουν πελάτες σου παρέχοντας τους λογιστικές υπηρεσίες. Σαφέστατα και λειτουργεί, αλλά προσθέτεις παροχές εργασίας και δεν μεταφράζεται αυτό σε χρήμα.

Επομένως, επανερχόμαστε στον βασικό προβληματισμό και εγώ που είμαι ωμός άνθρωπος έχω να πώ το εξής.

Είμαστε περίπου λίγο πριν το μέσο της κρίσης. Από τα στοιχεία που μας παρουσιάζονται, περίπου 15-20% των καταστημάτων είναι κλειστά και ξενοίκιαστα.

Από πρόσφατη έρευνα της ΓΣΕΒΕΕ προέκυψε ότι κινδυνεύουν άμεσα με κλείσιμο πάνω από 225.000 μικρομεσαίες επιχειρήσεις. Όμως, σύμφωνα με στελέχη του Ινστιτούτου της ΕΣΕΕ, το ίδιο διάστημα θα ανοίξουν περίπου 100.000 νέες επιχειρήσεις, οπότε η «καθαρή» διαφορά υπέρ των λουκέτων μειώνεται στις 120.000 επιχειρήσεις. Αυτά τα 120.000 «λουκέτα» κατανέμονται ως εξής, με βάση τις εκτιμήσεις της έρευνας:

• Το 20% ή 24.000 επιχειρήσεις αυτοαπασχολούμενων. Τα απολεσθέντα έσοδα για το ελληνικό δημόσιο ανέρχονται κατά μέσο όρο σε 12.895 ευρώ ανά επιχείρηση ή συνολικά 309,5 εκατ. ευρώ.
  • Το 55% ή 66.000 ατομικές επιχειρήσεις, με απολεσθέντα έσοδα ανά επιχείρηση 54.523 ευρώ. Η συνολική απώλεια για το Δημόσιο από την κατηγορία αυτή φτάνει τα 3,6 δισ.
  • Το 20% ή 24.000 ομόρρυθμες επιχειρήσεις, με μέση απώλεια εσόδων ανά επιχείρηση 94.868 ευρώ. Η συνολική απώλεια από την κατηγορία αυτή ανέρχεται σε 2,3 δισ.
  • Το 5% ή 6.000 Α.Ε., με μέση απώλεια ανά επιχείρηση 283.995 ευρώ. Η συνολική απώλεια ανέρχεται σε 1,7 δισ. ευρώ.

.

Δεν ξέρω αν στη μελέτη, οι λογιστές περιλαμβάνονται στους αυτοαπασχολούμενους ή στις ατομικές επιχειρήσεις.

Κατα μέσο όρο, θα κλείσουν οι 4 στους 10 λογιστές, οι 4 από τους 10 εδώ μέσα, θα εγκαταλείψουν το επάγγελμα γιατί δεν θα μπορούν να επιβιώσουν και θα αναζητήσουν άλλες δουλειές και άλλους τρόπους να αποκτήσουν εισόδημα.

Θεωρώ ότι η κατάσταση είναι παραπάνω από τραγική. Πιστεύω ότι έχουμε ακόμα δρόμο και το μεγάλο χτύπημα θα ξεκινήσει από τον Σεπτέμβριο και θα κορυφωθεί μέσα στο 12.

Ο συνάδελφος που μιλάει για τσουνάμι έχει απόλυτο δίκιο, ως προς το πρωτοφανές της κατάστασης και την δυσκολία διαχείρισής της.

Μάλιστα, αν σκεφτούμε ότι είμαστε ήδη εκτός στόχων, η κατάσταση αναμένεται να επιδεινωθεί, δηλαδή το 4 στους 10, είναι πολύ πιθανό να γίνει 5 στους 10 ... οι μισοί συνάδελφοι ...

Πρέπει λοιπόν από τώρα να σκεφτόμαστε ....

1. Πως μπορούμε να επιβιώσουμε στο τσουνάμι που έφτασε έξω από την πόρτα μας

2. Το plan B σε περίπτωση που είμαστε μέσα στους 5 στους 10 που θα κλείσουν.

Καλό βράδυ.

Όσο για την πρότασή σου, πιστεύω πως είναι μια αμυντική κίνηση να παρέχεις επιπρόσθετες οικονομικές υπηρεσίες στους πελάτες σου, χωρίς αυτό να πληρώνεται, με αντάλλαγμα να παραμείνουν πελάτες σου παρέχοντας τους λογιστικές υπηρεσίες. Σαφέστατα και λειτουργεί, αλλά προσθέτεις παροχές εργασίας και δεν μεταφράζεται αυτό σε χρήμα.

Επομένως, επανερχόμαστε στον βασικό προβληματισμό και εγώ που είμαι ωμός άνθρωπος έχω να πώ το εξής.

Είμαστε περίπου λίγο πριν το μέσο της κρίσης. Από τα στοιχεία που μας παρουσιάζονται, περίπου 15-20% των καταστημάτων είναι κλειστά και ξενοίκιαστα.

Από πρόσφατη έρευνα της ΓΣΕΒΕΕ προέκυψε ότι κινδυνεύουν άμεσα με κλείσιμο πάνω από 225.000 μικρομεσαίες επιχειρήσεις. Όμως, σύμφωνα με στελέχη του Ινστιτούτου της ΕΣΕΕ, το ίδιο διάστημα θα ανοίξουν περίπου 100.000 νέες επιχειρήσεις, οπότε η «καθαρή» διαφορά υπέρ των λουκέτων μειώνεται στις 120.000 επιχειρήσεις. Αυτά τα 120.000 «λουκέτα» κατανέμονται ως εξής, με βάση τις εκτιμήσεις της έρευνας:

• Το 20% ή 24.000 επιχειρήσεις αυτοαπασχολούμενων. Τα απολεσθέντα έσοδα για το ελληνικό δημόσιο ανέρχονται κατά μέσο όρο σε 12.895 ευρώ ανά επιχείρηση ή συνολικά 309,5 εκατ. ευρώ.
  • Το 55% ή 66.000 ατομικές επιχειρήσεις, με απολεσθέντα έσοδα ανά επιχείρηση 54.523 ευρώ. Η συνολική απώλεια για το Δημόσιο από την κατηγορία αυτή φτάνει τα 3,6 δισ.
  • Το 20% ή 24.000 ομόρρυθμες επιχειρήσεις, με μέση απώλεια εσόδων ανά επιχείρηση 94.868 ευρώ. Η συνολική απώλεια από την κατηγορία αυτή ανέρχεται σε 2,3 δισ.
  • Το 5% ή 6.000 Α.Ε., με μέση απώλεια ανά επιχείρηση 283.995 ευρώ. Η συνολική απώλεια ανέρχεται σε 1,7 δισ. ευρώ.

.

Δεν ξέρω αν στη μελέτη, οι λογιστές περιλαμβάνονται στους αυτοαπασχολούμενους ή στις ατομικές επιχειρήσεις.

Κατα μέσο όρο, θα κλείσουν οι 4 στους 10 λογιστές, οι 4 από τους 10 εδώ μέσα, θα εγκαταλείψουν το επάγγελμα γιατί δεν θα μπορούν να επιβιώσουν και θα αναζητήσουν άλλες δουλειές και άλλους τρόπους να αποκτήσουν εισόδημα.

Θεωρώ ότι η κατάσταση είναι παραπάνω από τραγική. Πιστεύω ότι έχουμε ακόμα δρόμο και το μεγάλο χτύπημα θα ξεκινήσει από τον Σεπτέμβριο και θα κορυφωθεί μέσα στο 12.

Ο συνάδελφος που μιλάει για τσουνάμι έχει απόλυτο δίκιο, ως προς το πρωτοφανές της κατάστασης και την δυσκολία διαχείρισής της.

Μάλιστα, αν σκεφτούμε ότι είμαστε ήδη εκτός στόχων, η κατάσταση αναμένεται να επιδεινωθεί, δηλαδή το 4 στους 10, είναι πολύ πιθανό να γίνει 5 στους 10 ... οι μισοί συνάδελφοι ...

Καλό βράδυ.

Καλημέρα συνάδελφε.

Πολύ σωστή ανάλυση και η εκτίμηση ότι η κρίση πλέον χτυπάει και την δική μας πόρτα, κάτι στο οποίο συμφωνούμε όλοι εξάλλου.

Ωστόσο θα ήθελα να σε διαψεύσω σε κάτι. Όχι μόνο αμυντική δεν είναι, αλλά άκρως επιθετική πολιτική όσο αφορά τις έξτρα υπηρεσίες. Μεταφράζεται σε χρήματα διότι το τσάμπα. όπως λέει και η λαική ρήση.. πέθανε. Και πέθανε διότι η σύσταση περνάει μέσα από το Λογιστή.

Αν δεν περνούσε και φυσικά θα ήταν αμυντική, σωστή μεν αλλά μη μεταφραζόμενη σε χρήμα.

Και σε αυτό το σημείο, θα ήθελα να ρωτήσω ποια κατηγορία στο επιχειρείν (εκτός από το.. αρχαιότερο επάγγελμα..:) ) θεωρούν οι συνάδελφοι ότι πάντα θα παράγει τζίρους πολλών εκατομμυρίων σε ετήσια βάση.

Θα σας πω εγώ την απόψη μου για το ποιος κλάδος στο επιχειρείν παράγει τζίρους πολλών ευρώ σε ετήσια βάση.

Ο άνθρωπος και οι καθημερινές ανάγκες του.

Διότι είναι κάτι που πάντα ο άνθρωπος θα θέλει να καλύψει ανεξάρτητα αν υπάρχει οικονομική κρίση ή όχι.

Δεν έχετε παρά να κοιτάξετε και να δείτε πόσα καταστήματα λιανικής πώλησης, συμπεριλαμβανωμένων και των super market υπάρχουν.

.

Καλό βράδυ.

Από τις πολύ πετυχημένες παρεμβάσεις στο forum μας,για το θέμα,κάτι που σημαίνει μεγάλη εμπειρία.

Ελπίζω να σε "βλέπουμε",αν μπορείς βέβαια,τακτικότερα και όχι μόνο σαν τον Ζορρό,να κτυπάς και

να εξαφανίζεσαι.

Επίσης τις 24.000 επιχειρήσεις αυτοααπασχολούμενων εγώ θα τις έλεγα "ημιαπασχολούμενων κατανάγκη"

κοινώς ΜΠΛΟΚΑΚΙΑ,διότι από προσωπική εμπειρία σχεδόν μόνο αυτή την κατηγορία "νέων επαγγελματιών"

έχω παρατηρήσει τα τελευταία τρία χρόνια.Το άσχημο σαυτή την περίπτωση είναι ότι απαυτούς τους κατ'

εφημισμόν επιτηδευματίες,δεν μπορείς να έχεις ως λογιστής οικονομικές απαιτήσεις,όταν βλέπεις την

οικονομική (σχεδόν ΜΗΔΕΝΙΚΗ) δραστηριότητά τους και να πρέπει να επιβιώσουν πληρώνοντας όλες τις

υποχρεώσεις,που έχουν στους καιρούς μας.

Ο έτερος καλός μας συνάδελφος manageraccount,σαν πιό νέος με πολλές αντοχές (ακόμα) και απειρία

ενδεχομένως ασχολείται και καλά κάνει με τις θεωρίες που νομίζει ότι μπορούν να λύσουν το γενικό

πρόβλημα,που ταλανίζει σχεδόν όλους τους Έλληνες (τουλάχιστον).

Να είσαστε και οι δύο καλά και να αγωνίζεστε ο καθένας από το μετερίζι του,όπως τον φωτίζει ο Θεός.

Καλημέρα συνάδελφε.

Πολύ σωστή ανάλυση και η εκτίμηση ότι η κρίση πλέον χτυπάει και την δική μας πόρτα, κάτι στο οποίο συμφωνούμε όλοι εξάλλου.

Ωστόσο θα ήθελα να σε διαψεύσω σε κάτι. Όχι μόνο αμυντική δεν είναι, αλλά άκρως επιθετική πολιτική όσο αφορά τις έξτρα υπηρεσίες. Μεταφράζεται σε χρήματα διότι το τσάμπα. όπως λέει και η λαική ρήση.. πέθανε. Και πέθανε διότι η σύσταση περνάει μέσα από το Λογιστή.

Αν δεν περνούσε και φυσικά θα ήταν αμυντική, σωστή μεν αλλά μη μεταφραζόμενη σε χρήμα.

Και σε αυτό το σημείο, θα ήθελα να ρωτήσω ποια κατηγορία στο επιχειρείν (εκτός από το.. αρχαιότερο επάγγελμα..:) ) θεωρούν οι συνάδελφοι ότι πάντα θα παράγει τζίρους πολλών εκατομμυρίων σε ετήσια βάση.

Εδώ σε βρίσκω αδιάβαστο... :rolleyes:

Ξέχασες τις ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΜΙΑΣ ΣΤΑΣΗΣ (Υ.Μ.Σ.), που ισχύουν από 1/4/2011;

Δεν νομίζω ότι αναφέρεται πουθενά ο λογιστής.... Αντίθετα ο (η) ]πιστοποιούμενος συμβολαιογράφος κάνει τα πάντα... :blink:

Δεν υπάρχει αναβάθμιση του ρόλου μας αυτή τη δεδομένη χρονική στιγμή, το αντίθετο μάλιστα. Όσοι από εμάς επιβιώσουν, θα καλεστούν σε 2-3 χρόνια να ανταγωνιστούν τις μεγάλες εταιρίες που θα υπάρχουν στο χώρο. Εν ολίγοις, εκτός από τις τοπικές κοινωνίες, στα μεγάλα αστικά κέντρα κανείς δεν θα επιβιώσει μόνος του.

Όσο για το ερώτημα σου για την κατηγορία, δεν νομίζω ότι σήμερα μπορεί να απαντηθεί, δεδομένου ότι θεωρώ ότι οδηγούμαστε σε νέες κοινωνικές δομές, και σύντομα μάλιστα. Το 2012 θα είναι ίσως μια χρονιά ορόσημο στην παγκόσμια οικονομία.

Αυτό που δεν έχεις αντιληφθεί, είναι ότι οι ανάγκες είναι τεχνητές, κατευθυνόμενες. Η μόνη φυσική ανάγκη είναι η τροφή και η αναπαραγωγή. Με τον ίδιο τρόπο που η κατανάλωση έγινε "ανάγκη", με τον ίδιο τρόπο και πιο βίαια θα έλεγα θα αλλάξει. Δεν χρειάζονται πολλά καταστήματα λιανικής πώλησης πλέον οι "έχοντες". Θα επιβάλλουν τα δικά τους πολυκαταστήματα, στα οποία οι άνθρωποι θα ικανοποιούν τις νέες τους ανάγκες.

Αυτές οι ιδέες που αναφέρεις, άργησαν πολύ να έρθουν στην Ελλάδα, εμφανίστηκαν μαζι με τη νέα τάξη πραγμάτων, την υπερκατανάλωση και την υιοθέτηση δυτικών προτύπων. Ξεκινώντας από τον William W. Athinson - Η ψυχολογία της επιτυχίας- , ακολούθησαν πληθώρα βιβλίων ψυχολογικής καθοδήγησης, δήθεν βοηθητικά. Ως επί το πλείστον τα "βοηθήματα" ψυχολογίας αποσκοπούν στην αλλαγή της "συμπεριφοράς" μέσω της αναδιάταξης των "μηχανισμών προσαρμογής", με σκοπό την αναμενόμενη "απόδοση".

Ένας κλάδος της ψυχολογίας σήμερα - αυτός της γνωστικής και της οργανωσιακής ψυχολογίας- , δυστυχώς έχει μετατραπεί σε όπλο χειραγώγησης και κατεύθυνσης των ανθρώπων.

Αυτο που πρεπει να μελετησουμε πρωτα απο ολα ειναι ποια θεση κατεχει ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ στο ευρυ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟ περιβαλλον ετσι οπως αυτο διαμορφωνεται.

Οταν μελετησουμε σωστα το παραπανω τοτε και μονο θα μπορεσουμε να αναστρεψουμε την κατασταση.

Η Μαρια μιλησε για αγραφους κανονες. Μονο να μου επιτραπει μια παρατηρηση σε αυτο. Οι αγραφοι κανονες ειναι απλα αγραφοι. Προσωπικα επιθυμω ενα αυστηρο πλαισιο κανονων στο επαγγελμα μας. Κανονες που κανεις δεν θα μπορει να ξεφυγει. Και αυτο διοτι οι αγραφοι κανονες δεν δεσμευουν κανεναν απολυτως.

Από τις πολύ πετυχημένες παρεμβάσεις στο forum μας,για το θέμα,κάτι που σημαίνει μεγάλη εμπειρία.

Ελπίζω να σε "βλέπουμε",αν μπορείς βέβαια,τακτικότερα και όχι μόνο σαν τον Ζορρό,να κτυπάς και

να εξαφανίζεσαι.

Επίσης τις 24.000 επιχειρήσεις αυτοααπασχολούμενων εγώ θα τις έλεγα "ημιαπασχολούμενων κατανάγκη"

κοινώς ΜΠΛΟΚΑΚΙΑ,διότι από προσωπική εμπειρία σχεδόν μόνο αυτή την κατηγορία "νέων επαγγελματιών"

έχω παρατηρήσει τα τελευταία τρία χρόνια.Το άσχημο σαυτή την περίπτωση είναι ότι απαυτούς τους κατ'

εφημισμόν επιτηδευματίες,δεν μπορείς να έχεις ως λογιστής οικονομικές απαιτήσεις,όταν βλέπεις την

οικονομική (σχεδόν ΜΗΔΕΝΙΚΗ) δραστηριότητά τους και να πρέπει να επιβιώσουν πληρώνοντας όλες τις

υποχρεώσεις,που έχουν στους καιρούς μας.

Ο έτερος καλός μας συνάδελφος manageraccount,σαν πιό νέος με πολλές αντοχές (ακόμα) και απειρία

ενδεχομένως ασχολείται και καλά κάνει με τις θεωρίες που νομίζει ότι μπορούν να λύσουν το γενικό

πρόβλημα,που ταλανίζει σχεδόν όλους τους Έλληνες (τουλάχιστον).

Να είσαστε και οι δύο καλά και να αγωνίζεστε ο καθένας από το μετερίζι του,όπως τον φωτίζει ο Θεός.

Αρχικά θα ήθελα να ευχαριστήσω δημόσια τον συνάδελφο CAP για το ενδιαφέρον που έδειξε για την περίπτωση του σκυλιού μου όντας και ο ίδιος φιλόζωος.

Τον ευχαριστώ πραγματικά.

Επίσης στο θέμα μας, θα ήθελα να ευχαριστήσω και τον συνάδελφο που διαπίστωσε ότι όντως αγωνίζομαι.

Επίσης, ειλικρίνεια πάνω από όλα, ναι είμαι άπειρος σε ορισμένα θέματα. Και παρακολουθώ αυτή την κοινότητα έτσι ώστε μέσα από καταξιωμένους και καταρτησμένους συναδέλφους να αντλώ γνώσεις για τα θέματα τα οποία δεν τα γνωρίζω καλά.

Η πρόταση όντως καλύπτει το κομμάτι της θεωρίας. Η θεωρία από την πράξη απέχει 1 δέκατο του δευτερολέπτου, όταν ο εγκέφαλος μετά από προσεχτική ανάλυση των λεγομένων, δώσει εντολή στο στόμα να πεί ναι δοκιμάζω εναλλακτικές λύσεις.

Αν αποτύχω απέτυχα. Αν πετύχω, πέτυχα. (σχηματικά το λέω, δεν αναφέρομαι σε εμένα).

Η πρόταση που κάνω είναι κοστολογημένη, άκρως ενδιαφέρουσα όχι τόσο για εμάς, αλλά αγγίζει και εμάς διότι μας δημιουργεί εισόδημα μέσω διατήρησης της πελατείας και συνδέει στον επιχειρηματία 2 παραγόντες επιχειρηματικής δραστηριότητας.

Το εμπόριο με την παροχή υπηρεσίας.

Για εμάς? Την παροχή υπηρεσίας διότι εμείς δεν είμαστε και δεν μπορούμε να δούμε εμπορικά ορισμένα θέματα.

Γνωρίζω ότι ίσως επικριθώ επειδή έχω το θάρρος της απόψης μου και της πρότασης μου, μια επίκριση η οποία όταν αγγίζει και φτάνει έως την λεκτική αντιπαράθεση επιχειρημάτων είναι καλοδεχούμενη.

Ωστόσο, η μόνη πρόταση, περαν των κανόνων που γεννάει επιπλέον πελατεία και συνδέει εμάς με την επιχειρηματική δραστηριότητα του εκάστοτε επιχειρηματία, είναι αυτή που κάνω.

Η τήρηση των κανόνων, δεν δημιουργεί αλλά διατηρεί. Δεν αυξάνει. Εγώ μιλάω για αύξηση.

Εδώ σε βρίσκω αδιάβαστο... :rolleyes:

Ξέχασες τις ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΜΙΑΣ ΣΤΑΣΗΣ (Υ.Μ.Σ.), που ισχύουν από 1/4/2011;

Δεν νομίζω ότι αναφέρεται πουθενά ο λογιστής.... Αντίθετα ο (η) ]πιστοποιούμενος συμβολαιογράφος κάνει τα πάντα... :blink:

Δεν υπάρχει αναβάθμιση του ρόλου μας αυτή τη δεδομένη χρονική στιγμή, το αντίθετο μάλιστα. Όσοι από εμάς επιβιώσουν, θα καλεστούν σε 2-3 χρόνια να ανταγωνιστούν τις μεγάλες εταιρίες που θα υπάρχουν στο χώρο. Εν ολίγοις, εκτός από τις τοπικές κοινωνίες, στα μεγάλα αστικά κέντρα κανείς δεν θα επιβιώσει μόνος του.

Όσο για το ερώτημα σου για την κατηγορία, δεν νομίζω ότι σήμερα μπορεί να απαντηθεί, δεδομένου ότι θεωρώ ότι οδηγούμαστε σε νέες κοινωνικές δομές, και σύντομα μάλιστα. Το 2012 θα είναι ίσως μια χρονιά ορόσημο στην παγκόσμια οικονομία.

Αυτό που δεν έχεις αντιληφθεί, είναι ότι οι ανάγκες είναι τεχνητές, κατευθυνόμενες. Η μόνη φυσική ανάγκη είναι η τροφή και η αναπαραγωγή. Με τον ίδιο τρόπο που η κατανάλωση έγινε "ανάγκη", με τον ίδιο τρόπο και πιο βίαια θα έλεγα θα αλλάξει. Δεν χρειάζονται πολλά καταστήματα λιανικής πώλησης πλέον οι "έχοντες". Θα επιβάλλουν τα δικά τους πολυκαταστήματα, στα οποία οι άνθρωποι θα ικανοποιούν τις νέες τους ανάγκες.

Αυτές οι ιδέες που αναφέρεις, άργησαν πολύ να έρθουν στην Ελλάδα, εμφανίστηκαν μαζι με τη νέα τάξη πραγμάτων, την υπερκατανάλωση και την υιοθέτηση δυτικών προτύπων. Ξεκινώντας από τον William W. Athinson - Η ψυχολογία της επιτυχίας- , ακολούθησαν πληθώρα βιβλίων ψυχολογικής καθοδήγησης, δήθεν βοηθητικά. Ως επί το πλείστον τα "βοηθήματα" ψυχολογίας αποσκοπούν στην αλλαγή της "συμπεριφοράς" μέσω της αναδιάταξης των "μηχανισμών προσαρμογής", με σκοπό την αναμενόμενη "απόδοση".

Ένας κλάδος της ψυχολογίας σήμερα - αυτός της γνωστικής και της οργανωσιακής ψυχολογίας- , δυστυχώς έχει μετατραπεί σε όπλο χειραγώγησης και κατεύθυνσης των ανθρώπων.

Πολύ σοβαρή ανάλυση.

Ωστόσο επειδή αναφέρθηκατε σε ανάγκες θα πώ το εξής.

Ως παράδειγμα. Σήμερα πήγα για μπάνιο στη θάλασσα. Όταν επέστρεψα πιο είναι το πρώτο μέλημα μου και ανάγκη πραγματική και όχι τεχνιτή?

Να κάνω μπάνιο ώστε να καθαρίσω το αλάτι της θάλασσας από πάνω μου και γενικά να κυκλοφορώ καθαρός στο σπίτι μου. Νομίζω ότι αυτήν την ανάγκη την καλύπτουμε όλοι μας κάθε ημέρα. Και δεν είναι τεχνιτή. Δεν είμαστε η βασίλισσα Ελισάβετ που τον 16ο αιώνα έκανε 1 φορά μπάνιο το μήνα...

Όσο για τις μεγάλες λογιστικές εταιρίες αυτή η εξέλιξη είναι γνωστή αρκεί κάποιος να μετέφραζε σωστά και πιο νωρίς τα σημεία των καιρών.

Σελίδα 8 στο οικονομικό ένθετο της ελευθεροτυπίας.

Είμαστε στη 2η θέση στο "δείκτη μιζέριας", πανευρωπαικά.

Ένας νέος όρος της παγκόσμιας οικονομίας...

τι λεει το άρθρο?

πολλά και διάφορα. Αλλά χωρίς να ξέρω τι θα γραφόταν στο άρθρο, όποιος το έχει διαβάσει θα προσέξει το εξής.

Η Ελληνική οικονομία γενικότερα χρειάζεται καινοτομίες.

Η καινοτομία έχει πολλές μορφές και καλύπτει πολλές επιχειρηματικές δραστηριότητες.

Ωστόσο, η καινοτομία έχει ως συνώνυμο την λέξη εναλλακτική.

Και αυτό είναι απλό, διότι αν δεν ήταν καινοτόμος θα ήταν το καθιερωμένο και το ίδιο και το ίδιο.

Κάθε καινοτόμο είναι εναλλακτικό διότι εφαρμόζεται νέα ιδεολογία στο επιχειρείν.

Πολύ σοβαρή ανάλυση.

Ωστόσο επειδή αναφέρθηκατε σε ανάγκες θα πώ το εξής.

Ως παράδειγμα. Σήμερα πήγα για μπάνιο στη θάλασσα. Όταν επέστρεψα πιο είναι το πρώτο μέλημα μου και ανάγκη πραγματική και όχι τεχνιτή?

Να κάνω μπάνιο ώστε να καθαρίσω το αλάτι της θάλασσας από πάνω μου και γενικά να κυκλοφορώ καθαρός στο σπίτι μου. Νομίζω ότι αυτήν την ανάγκη την καλύπτουμε όλοι μας κάθε ημέρα. Και δεν είναι τεχνιτή. Δεν είμαστε η βασίλισσα Ελισάβετ που τον 16ο αιώνα έκανε 1 φορά μπάνιο το μήνα...

Όσο για τις μεγάλες λογιστικές εταιρίες αυτή η εξέλιξη είναι γνωστή αρκεί κάποιος να μετέφραζε σωστά και πιο νωρίς τα σημεία των καιρών.

Δεν είναι τεχνική, αλλά επίκτητη. Είναι μια ανάγκη, όπως πολλές άλλες, η οποία έχει διαμορφωθεί μέσα από τις κοινωνικές συνθήκες, την φυσική κατάσταση τη δική μας και του πλανήτη που ζούμε. Εξελικτική θα την χαρακτήριζα. Σήμερα οι άνθρωποι δεν πεθαίνουν από χολέρα, αλλά από καρδιακά νοσήματα και από διάφορες μορφές καρκίνου, με δεσπόζουσα στην κορυφή την λευχαιμία.

Δεν θέλω να πω ότι πρέπει να μείνουμε άπλυτοι για να είμαστε πιο κοντά στη φύση... :)

Αυτό που προσπαθώ με λίγα λόγια να πω, είναι ότι υπάρχουν πολλές ανάγκες σήμερα που δεν είναι απαραίτητες για τη "δια-βίωση" των ανθρώπων. Και έχω την αίσθηση ότι οι άνθρωποι, μέσα από την οικονομική κατάρρευση που έρχεται, θα "αναγκαστούν" να επαναπροσδιορίσουν τις ανάγκες τους. Γιατί μην γελιόμαστε, όταν θα τελειώσει όλο αυτό, κάποιοι λίγοι θα είναι πλουσιότεροι, και οι υπόλοιποι θα είμαστε απλά φτωχοί που θα πληρώνουμε αδρά για να καλύψουμε τις λίγες ανάγκες που θα μας έχουν απομείνει. Δεν πιστεύω ότι η μεσαία τάξη θα επιβιώσει από αυτόν τον πόλεμο. Γιατί πόλεμος είναι, κι ας γίνεται με ομόλογα αντί με σφαίρες.

Όχι, δεν είμαι απαισιόδοξη, πιστεύω στους ανθρώπους και στην εξέλιξη. Και πιστεύω ότι θα αναδυθούν νέες ιδέες και καινούργια δεδομένα μέσα από όλα αυτά. Η ζωή πάντα βρίσκει διέξοδο για να ανθίσει.

Απλά δεν πιστεύω πλέον στην επιβίωση του «επιχειρείν» όπως το γνωρίζουμε, γιατί θεωρώ ότι εξάντλησε το σκοπό για τον οποίο κατέστη «ανάγκη». Δεν ξέρω αυτή τη στιγμή, πως και με ποια μορφή μπορεί αυτό να εξελιχθεί, αφουγκράζομαι…

Κωστα, διαβασα με πολυ προσοχη αυτα που εγραψες εστω και στα greeklish. αναφερω τις εξης παρατηρησεις εαν μου επιτρεπεις.

1. Ειναι γεγονος οτι ο κλαδος μας δεν εχει ενοτητα, αυτο φαινεται καθημερινως.

2. Δεν τηρουνται οι κανονες σε ενα επαγγελμα που ειναι αρτια συνδεδεμενο με την επιχειρηματικοτητα.

3. Τα ιδιωτικα συμφωνητικα ειναι μια μεγαλη ιστορια. Δεν εχουν σκοπο να ''κλειδωσουν'' την αμοιβη αλλα πρωτιστως να γνωστοποιησουν τις υποχρεωσεις λογιστη και πελατη αντιστοιχα μεσα στο φορολογικο περιβαλλον ετσι οπως αυτο εχει διαμορφωθει και θα διαμορφωθει στο αμεσο μελλον. Φυσικα καποιος μπορει να βασιστει στο ιδιωτικο συμφωνητικο και να απαιτησει δικαστικα τις αμοβες του και παραλληλα να γνωστοποιησει σε ολο τον κλαδο εναν ας πουμε ''κακο'' πελατη.Αυτο ομως εχει ενα ρισκο......

Ο Κλαδος εχει αμεση αναγκη απο μυαλα, ορμη, μαχητικοτητα και παραλληλα ικανοτητα του διαλογου.

Δεν είναι τεχνική, αλλά επίκτητη. Είναι μια ανάγκη, όπως πολλές άλλες, η οποία έχει διαμορφωθεί μέσα από τις κοινωνικές συνθήκες, την φυσική κατάσταση τη δική μας και του πλανήτη που ζούμε. Εξελικτική θα την χαρακτήριζα. Σήμερα οι άνθρωποι δεν πεθαίνουν από χολέρα, αλλά από καρδιακά νοσήματα και από διάφορες μορφές καρκίνου, με δεσπόζουσα στην κορυφή την λευχαιμία.

Δεν θέλω να πω ότι πρέπει να μείνουμε άπλυτοι για να είμαστε πιο κοντά στη φύση... :)

Αυτό που προσπαθώ με λίγα λόγια να πω, είναι ότι υπάρχουν πολλές ανάγκες σήμερα που δεν είναι απαραίτητες για τη "δια-βίωση" των ανθρώπων. Και έχω την αίσθηση ότι οι άνθρωποι, μέσα από την οικονομική κατάρρευση που έρχεται, θα "αναγκαστούν" να επαναπροσδιορίσουν τις ανάγκες τους. Γιατί μην γελιόμαστε, όταν θα τελειώσει όλο αυτό, κάποιοι λίγοι θα είναι πλουσιότεροι, και οι υπόλοιποι θα είμαστε απλά φτωχοί που θα πληρώνουμε αδρά για να καλύψουμε τις λίγες ανάγκες που θα μας έχουν απομείνει. Δεν πιστεύω ότι η μεσαία τάξη θα επιβιώσει από αυτόν τον πόλεμο. Γιατί πόλεμος είναι, κι ας γίνεται με ομόλογα αντί με σφαίρες.

Όχι, δεν είμαι απαισιόδοξη, πιστεύω στους ανθρώπους και στην εξέλιξη. Και πιστεύω ότι θα αναδυθούν νέες ιδέες και καινούργια δεδομένα μέσα από όλα αυτά. Η ζωή πάντα βρίσκει διέξοδο για να ανθίσει.

Απλά δεν πιστεύω πλέον στην επιβίωση του «επιχειρείν» όπως το γνωρίζουμε, γιατί θεωρώ ότι εξάντλησε το σκοπό για τον οποίο κατέστη «ανάγκη». Δεν ξέρω αυτή τη στιγμή, πως και με ποια μορφή μπορεί αυτό να εξελιχθεί, αφουγκράζομαι…

Και φυσικά το επιχειρείν όπως το γνωρίζουμε δεν θα επιβιώσει. Και ιδέες υπάρχουν και τις εφαρμόζουμε ΟΛΟΙ μας κάθε ημέρα. Αλλά κανείς δεν έχει καθήσει να επεξεργαστεί τι κάνει κάθε ημέρα.

Κάποιο όντως μπορεί να γίνουν πλουσιότεροι, κατά εκεί πάει το πράγμα, και κάποιο φτωχότεροι.

Καλούμαστε να επιλέξουμε μέσα σε ένα πόλεμο, με πιο στρατόπεδο θα πάμε. Ότι διαλέξουμε με αυτό θα πορευτούμε. Προσωπικά διαλέγω την μέση. Την αξιοπρέπεια.

Ο κόσμος μέσα από αυτή την λαίλαπα έχει διαπιστώσει το εξής. Αλλαγή συνηθειών. Είναι φανερό πλέον. Η αλλαγή συνηθειών γεννά πολύ δυσάρεστα συναισθήματα και το γιατί εξυπακούεται νομίζω.

Καλούμαστε με κάποιο τρόπο να επιλέξουμε το εξής.

Αλλαγή συνηθειών προς το χειρότερο ή διατήρηση των συνηθειών αλλάζοντας τον τρόπο με τον οποίο ο καθένας είχε τις συνήθειες του.

Σκοπός είναι η μη παράδοση του μυαλού σε κάτι που αρνείται να δεχθεί αλλά αναγκάζεται.

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...