Προς το περιεχόμενο

Αυξάνονται οι επιχειρήσεις εκείνες που δεν πληρώνουν τους Λογιστές ή είναι εντύπωση μου? Και τι κάνουν οι Λογιστές?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν με ενοχλεί ο ανταγωνισμός. Ο αθέμιτος με ενοχλεί.

Το ξέρω ότι δημιουργεί πρόβλημα, ωστόσο δεν είναι αθέμιτος ανταγωνισμός..... Άλλα πράγματα είναι αθέμιτος ανταγωνισμός.....

Οι παλιοί έχουν γνωριμίες, τεχνογνωσία / εμπειρία, διασυνδέσεις, δίκτυο πελατών, φήμη.

Για να μπει ένας νέος στην αγορά και να πάρει μερίδιο της αγοράς, δύο πράγματα μπορεί να κάνει, όσο αφορά την παροχή των υπηρεσιών του:

1. παροχή αναβαθμισμένων υπηρεσιών, που ένα μεγάλο λογιστικό γραφείο δεν μπορεί να παρέχει (εξατομικευμένη π.υ. προς τον κάθε πελάτη του)

2. μειωμένο τιμολόγιο, τουλάχιστον βραχυχρόνια.

Αθέμιτος ανταγωνισμός θα ήταν αν δεν έχει κάνει έναρξη, αν σου στέλνει το ΣΔΟΕ για να κάψει εσένα κ τους πελάτες σου, αν διέδιδε φήμες για σένα κτλ κτλ.....

Ο ανταγωνισμός ala Bertrand (ανταγωνισμός στις τιμές) σίγουρα οδηγεί στην ελαχιστοποίηση των κερδών, αλλά είναι πολύ καλό για τον τελικό καταναλωτή.....

Σκέψου το και λίγο διαφορετικά, αξίζει να συνεργάζεσαι με πελάτες που είναι έτοιμοι να σε αλλάξουν για 30 ευρώ..??? Θα μου πεις στην κρίση, όλα λαμβάνονται υπόψη... Ωστόσο, μήπως θα γλίτωνες από άλλους μπελάδες αν συνεχίσεις τη συνεργασία με αυτούς....????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην αριστοτελους αθηνα, το ξερετε οτι μοιραζουν φυλλαδια του στυλ.. οτι παρεις 30 με 60 ευρω..? εσεις αυτο κοιτατε..? αυτο δεν ειναι τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελπιζω να μην τρομαξετε απο αυτα που θα δειτε.

αλλα εδω θα δειτε τον συναγωνισμο αλλα οχι τον ανταγωνισμο.

αυτα ειναι απο τις αμοιβες που εδωσα στην δημοσιοτητα μεσα απο εδω, το ετησιο bonus.

θα δειτε ενα ψηλο με ξανθα μαλλια νομιζω και μπλε με ριγες πουκαμισο.

αυτος ηταν ηλεκτρολογος.

http://www.youtube.com/watch?v=tKEgXqowtu0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ρωταω τωρα εγω ο βλακας, ενας λογιστακος μπροστα σε πολυ καλους συναδελφους που ειναι μελη του φορουμ...

ποιος δεν θελει ενα τετοιο επιχειρηματια για πελατη του? ποσο μαλλον με καποιο τροπο να συνδεσει την αμοιβη του με αυτον..? δηλάδη να εχει ξεκινησει απο αυτον?

αυτο που βλεπετε ειναι η σωστη διαχειρηση της καθημερινοτητας πλεον. καποιοι το αντιληφθηκαν πριν απο μια 15ετια. καποιοι καπως αργοτερα. καποιοι καθολου. καποιοι ισως αρχιζουν και το ψαχνουν. καποιοι οχι. αυτοι που λενε οχι δεν ειναι οτι το απωθουν. απλα θεωρουν οτι δεν κανει για αυτους.

το βιντεο αποδεικνυει οτι κανει για ολους και ειναι θεμα χρονου να φτασουν οι σοβαροι σε αυτο το επιπεδο. και σοβαρος θεωρησε οταν απο εσενα αναδεικνυονται στελεχη και μελλοντικοι επιχειρηματιες του χωρου.

κυριοι αυτο ειναι μαγκια. και οχι να κατεβαζω τις τιμες μου για να χτυπησω τον απεναντι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αναφέρω και εγώ έναν λόγο που δεν πληρωνόμαστε....

Δέχομαι τηλεφώνημα από έναν ''συνάδελφο'', ο οποίος μου ζητάει τα χαρτιά ενός πρώην πελάτη μου, ο οποίος μου οφείλει κοντά ενός έτους αμοιβές, και σταμάτησα πλέον να ασχολούμαι μαζί του. Ενημερώνω τον ''συνάδελφο'' ότι έχω ταμειακές εκκρεμότητες με τον πελάτη, και η απάντησή του; ''Δεν με αφορά εμένα αυτό. Είναι μεταξύ σας θέμα".....

Για πείτε μου, πως θα αρχίσουμε να πληρωνόμαστε; Κάποιοι το έχουν σύστημα, και πηγαίνουν από τον έναν στον άλλον, και τους αφήνουν με την σειρά απλήρωτους. Είναι δυνατόν να περιμένουμε από τους πελάτες μας σεβασμό και αναγνώριση, έτσι ώστε να μας πληρώνουν, όταν εμείς οι ίδιοι, μεταξύ μας, δεν σεβόμαστε ο ένας τον άλλον;

Κάνω αυτό το επάγγελμα σχεδόν 20 χρόνια, και μου έτυχε μόνο 3 φορές να μην αναλάβει ο επόμενος λογιστής, όταν ενημέρωσα πως με χρωστάει ο πελάτης.

Θα πάμε ποτέ μπροστά έτσι; Δύσκολο το βλέπω....

Πάντως, εγώ προσωπικά, ακολουθώ το σκεπτικό ενός φίλου συναδέλφου, και όταν έρθει ένας πελάτης από άλλον συνάδελφο, το μόνο που του ζητάω να μου δώσει δεν είναι χαρτιά και άλλα τέτοια, αλλά, το τηλέφωνο του πρώην λογιστή.... Εάν χρωστάει, απλά, δεν τον αναλαμβάνω... Το πιο πιθανό; να χρωστάει και σε εμένα μετά από καιρό; Για τέτοια είμαστε στις ημέρες που διανύουμε, πλέον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήρθε ένας πελάτης και με πλήρωσε...τα έχασα..δεν ήξερα τι να κάνω...είχαν μήνες να με πληρώσουν...μήπως να έστελνα τα 200 εύρω μου στο εξωτερικό;φοβάμαι για τις τράπεζες...μήπως λέω μήπως να τα κάνω ακίνητα που θα ανέβουν σε 30 χρόνια;;;δεν ξέρω..μια βοήθεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήρθε ένας πελάτης και με πλήρωσε...τα έχασα..δεν ήξερα τι να κάνω...είχαν μήνες να με πληρώσουν...μήπως να έστελνα τα 200 εύρω μου στο εξωτερικό;φοβάμαι για τις τράπεζες...μήπως λέω μήπως να τα κάνω ακίνητα που θα ανέβουν σε 30 χρόνια;;;δεν ξέρω..μια βοήθεια...

Λίρες, χρυσές..... Ποτέ δεν χάνουν την αξία τους......... Σίγουρη επένδυση... Κι εγώ αν είχα τόσα λεφτά, λίρες θα τα έκανα.................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήρθε ένας πελάτης και με πλήρωσε...τα έχασα..δεν ήξερα τι να κάνω...είχαν μήνες να με πληρώσουν...μήπως να έστελνα τα 200 εύρω μου στο εξωτερικό;φοβάμαι για τις τράπεζες...μήπως λέω μήπως να τα κάνω ακίνητα που θα ανέβουν σε 30 χρόνια;;;δεν ξέρω..μια βοήθεια...

Αν τα βαλεις στην τράπεζα θα στα φάει ο τραπεζίτης είναι βέβαιο

Αν πάρεις ακίνητο θα στα φάει η εφορία είναι βέβαιο

Αν τα βγάλεις έξω θα πληρώσεις προμήθεια στο τραπεζίτη >απο 200€

Αν τα φυλάξεις σπίτι σου θα σε φάει το άγχος μη σου τα κλεψουν

Αν τα φας θα γίνεις χονδρός κ δεν θα έχεις μετά λεφτά για βοδιλαιν κ διαιτολόγο + γιατρούς για χοληστερινες κτλ

Αν .. αν...

Δωστα πίσω και θα είσαι μια χαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ρε παιδιά (Στέφανε και Πέτρο) , αν πάω εγώ σε πελάτες σας και τους δώσω χαρτί με προσφορά 30,00 ευρώ το μήνα όταν εσείς πχ τους έχετε με τιμή 200,00 το μήνα , θα πείτε εντάξει μωρέ , υγιείς ανταγωνισμός σε ελευθέρη αγορά ??????

Οι πελάτες μας δε μας πληρώνουν που δεν μας πληρώνουν , αν δουν και τέτοια πράγματα , απλά αφορμές και πατήματα θα βρούν .... Όσο για το αν ο πελάτης θα σε αλλάξει για 30,00 ευρώ διαφορά ..... Δεν ξέρω αν θα το έκανε παλιότερα , αλλά τώρα θα το έκανε και για 10,00 ευρώ .......

Και όχι Στέφανε δεν είναι έτσι ο καινούργιος , θα σου ξαναπώ ότι όταν ανοίξαμε εμείς είμαστε στα 2-3 ακριβότερα γραφεία και με μεγάλες διαφορές ..... ϊσως είχαμε άγνοια βέβαια , αλλά έτσι είχαμε μάθει , δυστυχώς δεν το συνεχίσαμε έτσι ...., έχουμε ακόμη τιμές του 2004 (που λέει και ο Βενιζέλος) που και τώρα θεωρούντε ακριβές .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ρε παιδιά (Στέφανε και Πέτρο) , αν πάω εγώ σε πελάτες σας και τους δώσω χαρτί με προσφορά 30,00 ευρώ το μήνα όταν εσείς πχ τους έχετε με τιμή 200,00 το μήνα , θα πείτε εντάξει μωρέ , υγιείς ανταγωνισμός σε ελευθέρη αγορά ??????

Οι πελάτες μας δε μας πληρώνουν που δεν μας πληρώνουν , αν δουν και τέτοια πράγματα , απλά αφορμές και πατήματα θα βρούν .... Όσο για το αν ο πελάτης θα σε αλλάξει για 30,00 ευρώ διαφορά ..... Δεν ξέρω αν θα το έκανε παλιότερα , αλλά τώρα θα το έκανε και για 10,00 ευρώ .......

Και όχι Στέφανε δεν είναι έτσι ο καινούργιος , θα σου ξαναπώ ότι όταν ανοίξαμε εμείς είμαστε στα 2-3 ακριβότερα γραφεία και με μεγάλες διαφορές ..... ϊσως είχαμε άγνοια βέβαια , αλλά έτσι είχαμε μάθει , δυστυχώς δεν το συνεχίσαμε έτσι ...., έχουμε ακόμη τιμές του 2004 (που λέει και ο Βενιζέλος) που και τώρα θεωρούντε ακριβές .....

Αποστόλη, στο καλό να πάνε........ Τέτοιους πελάτες, πως να το πω, δεν τους θέλω..... Κι ας μην έχω δουλειά....

Για να τους παίρνω 200 ευρώ, θα υπάρχει κάποιος λόγος.... Δεν θα είναι 5 τιμολόγια και όλα οκ..... Ας πάνε κι αλλού, να φάνε τα μούτρα τους για να μάθουνε......

Δεν υπάρχει τρόπος να μπορέσουμε να το σταματήσουμε.... Ο μοναδικό τρόπος είναι (και το έχω ξαναπεί) ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΠΕΡΑΙΩΣΗΣ & ΤΑΚΤΙΚΟΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ σε ΌΛΕΣ τις επιχειρήσεις....

Αναφερόμενος στους καινούριους, είπα ότι έχουν δύο εργαλεία που μπορούν να παίξουν... Εσύ αποφάσισες να παίξεις με το δεύτερο (ποιότητα), άλλοι με το πρώτο (τιμές) και άλλοι με τα δύο..... Είναι διαφορετικές προσεγγίσεις, δεν πάει να πει ότι όλοι οι καινούριοι είναι έτσι ή ότι κανένας δεν είναι.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=101686&catid=13

πως να πληρωθει ο λογιστης οταν η αγορα κινειται με κοσμο αυτου του τροπου μισθοδοσιας..?

επισης... κατι που αναδεικνύει η ειδηση... τελικα πολυ σιγουρη δουλεια ειναι το δημοσιο. παντα πληρωνεσαι...

ε ρε μυαλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.newsit.gr...101686&catid=13

πως να πληρωθει ο λογιστης οταν η αγορα κινειται με κοσμο αυτου του τροπου μισθοδοσιας..?

επισης... κατι που αναδεικνύει η ειδηση... τελικα πολυ σιγουρη δουλεια ειναι το δημοσιο. παντα πληρωνεσαι...

ε ρε μυαλα...

Συγνώμη αλλά το δάνειο δεν το βλέπει κανείς? Μπούρδες των δημοσιογράφων δυστυχώς εχουν την εξουσία , κάνουν μπεεεε κ τα πρόβατα πανικοβάλονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι είναι αθέμιτος ανταγωνισμός.

Εγώ για παράδειγμα χρεώνω 10,00 ευρώ για Εσόδων εξόδων

30,00 για ΕΠΕ και 50,00 για Α.Ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά το δάνειο δεν το βλέπει κανείς? Μπούρδες των δημοσιογράφων δυστυχώς εχουν την εξουσία , κάνουν μπεεεε κ τα πρόβατα πανικοβάλονται

εγω το ειδα το δανειο. μα δεν ειναι κατι κρυφο στην ειδηση. και εγω τα ξερω αυτα απο το θειο μου που ειναι στο δημοσιο.

δεν ειναι κατι αγνωστο αυτο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά το δάνειο δεν το βλέπει κανείς? Μπούρδες των δημοσιογράφων δυστυχώς εχουν την εξουσία , κάνουν μπεεεε κ τα πρόβατα πανικοβάλονται

Πρέπει κάποιος να τους συμμαζέψει. Γράφουν ότι τους κατέβει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι είναι αθέμιτος ανταγωνισμός.

Εγώ για παράδειγμα χρεώνω 10,00 ευρώ για Εσόδων εξόδων

30,00 για ΕΠΕ και 50,00 για Α.Ε.

Ρε μη κοροϊδεύεις.....

Καθένας παίζει με το οριακό του κόστος.....

Μια φορά θα τη πατήσουνε (γιατί το φτηνό το κρέας το τρών' οι σκύλοι) και θα μάθουνε...

Και όσο μεγαλύτερη είναι η επιχείρηση, τόσο μεγαλύτερη ζημιά θα πάθει........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρήστο

το δάνειο όλοι το είδαμε, απλά ο άνθρωπος αυτός όταν αποφάσισε να πάρει το δάνειο προφανώς είχε έναν τέτοιον μισθό που του εξασφάλιζε και την αποπληρωμή του δανείου και μια αξιοπρεπή διαβίωση.

απλά τώρα του γαμήθηκε η ζωή του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα οι δημοσιογράφοι και οι συνδικαλιστές υπερβάλουν..

όμως η πραγματικότητα είναι ότι λόγω των μέτρων και της αναδρομικότητας τους,

η μείωση παίζει από 200 έως .. ευρώ το μήνα και ακόμη δεν ίσχυσε το ενιαίο μισθολόγιο, ούτε μπήκε το αφορολόγητο των 5000,00 ευρώ ή η προκράτηση της εισφοράς κοινωνικής αλληλεγγύης .. εκεί θα βγαίνουν μισθοδοσίες με αρνητικά νούμερα.. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρήστο

το δάνειο όλοι το είδαμε, απλά ο άνθρωπος αυτός όταν αποφάσισε να πάρει το δάνειο προφανώς είχε έναν τέτοιον μισθό που του εξασφάλιζε και την αποπληρωμή του δανείου και μια αξιοπρεπή διαβίωση.

απλά τώρα του γαμήθηκε η ζωή του

Η προβολή της είδησης κ η αναπαραγωγής της γίνεται με συγκεκριμένο τρόπο κ για συγκεκριμένο σκοπό=τρομοκρατία . Είμαστε των ευ κωλον λύσεων . Δεν φταίω που πήρα το δάνειο φταίει η τράπεζα που μου το εδωσε . Η κρίση δεν είναι οικονομική αλλά κρίση αξιών .

Βρέθηκα το Σάββατο στον τερματισμό ενός αγώνα βουνού η είδηση βέβαια δεν υπάρχει σε κανενα μπλογκ

μετά από 110 χιλ

Νίκος Καλοφύρης:

Είναι η δεύτερη χρονιά που τρέχω. Είχα τρέξει πριν 3 χρόνια. Είμαι πολύ συγκινημένος.

Αφιερώνω αυτήν την νίκη στην οικογένειά μου και σε όλο τον ελληνικό λαό που αυτόν τον καιρό δοκιμάζεται.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι τουλάχιστον εγώ μέσα από το τρέξιμο έχω βρει χαρές και βιώματα που είναι τόσο σημαντικά και πάνω από όλα τα οικονομικά προβλήματα και από όλα αυτά που προσπαθεί το κεφάλαιο και ο καπιταλισμός να μας κάνει νοιώσουμε.

Προσπαθούν να μας ελέγξουνε και να μας εκμηδενίσουν σαν προσωπικότητες.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι οι χαρές τις ζωής κρύβονται στα μικρά πράγματα και κανείς δεν μπορεί να μας τα στερήσει.

Πρέπει ο καθένας και ολοι μαζί σαν κοινωνία να προσπαθήσουμε να μαστε αυτάρκης.

Να εκμεταλευτούμε τον πλούτο που έχουμε,

γιατί πραγματικά έχουμε τεράστιο πλούτο σαν χώρα και δεν πρέπει να τον χαρίσουμε σε κανένα.

Όλοι μαζί πρέπει να προσπαθήσουμε και να κρατήσουμε αυτούς τους θησαυρούς που έχουμε,

και οι χαρές είναι οι δίπλα μας,

είναι στους φίλους μας,

είναι στην οικογένειά μας,

είναι σε ένα καλό λόγο που θα ακούσουμε από κάποιο φίλο,

είναι όλα αυτά που έχουμε σαν χώρα,

να μην τα χάσουμε

και να μην χάσουμε τον προσανατολισμό μας μέσα από κει που προσπαθούν οι άλλοι να μας βηθήσουνε και να μας κρύψουνε όλα αυτά που έχουμε.

Αυτά ήθελα να πω.

[...]

Λάτσας (ουδεν σχολιο!!!):θα τα καταφέρουμε σαν χώρα;

Νικόλας:Σαν λαός θα τα καταφέρουμε. Σαν χώρα αν δεν την ξεπουλήσουνε κάποιοι δεν ξέρω. ΑΠΛΑ ΠΡΕΠΕΙ Ο ΛΑΟΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποστόλη, στο καλό να πάνε........ Τέτοιους πελάτες, πως να το πω, δεν τους θέλω..... Κι ας μην έχω δουλειά....

Για να τους παίρνω 200 ευρώ, θα υπάρχει κάποιος λόγος.... Δεν θα είναι 5 τιμολόγια και όλα οκ..... Ας πάνε κι αλλού, να φάνε τα μούτρα τους για να μάθουνε......

Δεν υπάρχει τρόπος να μπορέσουμε να το σταματήσουμε.... Ο μοναδικό τρόπος είναι (και το έχω ξαναπεί) ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΠΕΡΑΙΩΣΗΣ & ΤΑΚΤΙΚΟΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ σε ΌΛΕΣ τις επιχειρήσεις....

Αναφερόμενος στους καινούριους, είπα ότι έχουν δύο εργαλεία που μπορούν να παίξουν... Εσύ αποφάσισες να παίξεις με το δεύτερο (ποιότητα), άλλοι με το πρώτο (τιμές) και άλλοι με τα δύο..... Είναι διαφορετικές προσεγγίσεις, δεν πάει να πει ότι όλοι οι καινούριοι είναι έτσι ή ότι κανένας δεν είναι.....

Να μου επιτρέψεις να διαφωνήσω.

Στις εποχές που περνάμε φορτωμένοι με δάνεια, υποχρεώσεις και ότι άλλο έχει κανείς στην πλάτη του, δεν μπορεί να λέει «ας πάνε αλλού». Δεν γίνεται εμείς οι ίδιοι να απαξιώνουμε την δουλειά μας. Οι περισσότεροι επιχειρηματίες θέλουν απλά χαμηλότερο κόστος. Όταν βλέπουν μια τέτοια προσφορά αυτό που σκέπτονται είναι «τήρηση βιβλίων ο ένας τήρηση βιβλίων κι ο άλλος, τι έχω να χάσω», χωρίς να υπολογίζουν ότι μέχρι τώρα δεν έχασαν λόγο τις πολύ καλής υπηρεσίας που είχαν.

Κι ακόμη κι αν «φάνε τα μούτρα τους για να μάθουνε......» όπως γράφεις, εμείς δεν κερδίζουμε τίποτα. Δεν με νοιάζει τι θα σκεφτεί εκ των υστέρων, με νοιάζει η άμεση ζημιά που θα έχω εγώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μου επιτρέψεις να διαφωνήσω.

Στις εποχές που περνάμε φορτωμένοι με δάνεια, υποχρεώσεις και ότι άλλο έχει κανείς στην πλάτη του, δεν μπορεί να λέει «ας πάνε αλλού». Δεν γίνεται εμείς οι ίδιοι να απαξιώνουμε την δουλειά μας. Οι περισσότεροι επιχειρηματίες θέλουν απλά χαμηλότερο κόστος. Όταν βλέπουν μια τέτοια προσφορά αυτό που σκέπτονται είναι «τήρηση βιβλίων ο ένας τήρηση βιβλίων κι ο άλλος, τι έχω να χάσω», χωρίς να υπολογίζουν ότι μέχρι τώρα δεν έχασαν λόγο τις πολύ καλής υπηρεσίας που είχαν.

Κι ακόμη κι αν «φάνε τα μούτρα τους για να μάθουνε......» όπως γράφεις, εμείς δεν κερδίζουμε τίποτα. Δεν με νοιάζει τι θα σκεφτεί εκ των υστέρων, με νοιάζει η άμεση ζημιά που θα έχω εγώ!

Θα τη βρεις παρακάτω από αυτούς, αυτό εννοώ...

Και το επάγγελμά μας δεν είναι τυχαίο που περιλαμβάνεται στα ελευθέρια.... Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο ποιος είναι ο λογιστής, γνώσεις, εμπειρία, χαρακτήρας, επικοινωνία, οργανωτικότητα, διορατικότητα, ικανότητα κτλ... Αλλιώς, θα μπορούσαμε με διαφημίσεις να μεγαλώσουμε το πελατολόγιό μας.... Δεν είναι έτσι....

Δες το λίγο πιο μεσοπρόθεσμα..... όχι άμεσα... Δική μου πεποίθηση, αξίζει η αναμονή.....

Και πάλι, δεν μπορείς να πιέσεις για να εξαλειφθούν οι χαμηλές τιμές, μόνο με αυτό που πρότεινα.... Και θα φοβηθούν οι αλεξιπτωτιστές να ανακατευτούν στο επάγγελμα, και θα φανεί η δουλειά του σοβαρού με τον επιπόλεο... Μόνο να μην υπάρχει το φαινόμενο του χρηματισμού.....

Σε παλαιότερο post είχα πει ότι κατέβηκαν για συνάντηση πρόεδρος & γραμματέας της ομοσπονδίας στο Ηράκλειο....

2 ερωτήσεις βασικές, πως θα αποτρέψουμε τις χαμηλές τιμές και πως θα εξασφαλίσουμε την είσπραξη της αμοιβής μας, μέσω των συλλόγων & της ομοσπονδίας..... και στα δύο, τα χέρια ψηλά......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα βαλεις στην τράπεζα θα στα φάει ο τραπεζίτης είναι βέβαιο

Αν πάρεις ακίνητο θα στα φάει η εφορία είναι βέβαιο

Αν τα βγάλεις έξω θα πληρώσεις προμήθεια στο τραπεζίτη >απο 200€

Αν τα φυλάξεις σπίτι σου θα σε φάει το άγχος μη σου τα κλεψουν

Αν τα φας θα γίνεις χονδρός κ δεν θα έχεις μετά λεφτά για βοδιλαιν κ διαιτολόγο + γιατρούς για χοληστερινες κτλ

Αν .. αν...

Δωστα πίσω και θα είσαι μια χαρα

η πιο σωστή λύση είναι μου φαίνεται...αλλάξτε και τον τίτλο του θέματος...κάντε το "λιγοστεύουν οι λογιστές που δέχονται τα λεφτά που τους δίνουν"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμη δεν έχουμε δει τίποτα.

Περιμένουμε και την πιστοποίηση, μην το ξεχνάμε.

Μεσοπρόθεσμα και μακροπρόθεσμα, καλά κρασιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...