Προς το περιεχόμενο

Αυξάνονται οι επιχειρήσεις εκείνες που δεν πληρώνουν τους Λογιστές ή είναι εντύπωση μου? Και τι κάνουν οι Λογιστές?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι ναι αυτό που με χαρατκηρίζει είναι η αδολεσχία= μανία νὰ λέγῃ κανεὶς πολλὰ καὶ ἀπερίσκεπτα κ η λαλία=ἀκράτεια λόγου

ελπίζω να μπορέσω να έρθω στην Αθηνα να σ ακουσω , γκουδ λουκ

ωπα.. παρεξηση μεγαλη...

εγω δεν σε χαρακτηρισα φλυαρο.

εγω ειπα οτι ΕΓΩ δεν μου αρεσει να φλυαρω. απλα λεω τις αποψεις μου και δεν ξεφευγω απο αυτο. για αυτο σου ειπα διαβασε το θεμα.

δηλαδη δεν κανω τοσο μεγαλο σε εκταση δημοσιο διαλογο.

σε παρακαλω θεωρησε οτι δεν χαρακτηρισα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν απαγορευεται τιποτα.

τις απαντησεις σου μπορεις τις παρεις μονος σου διαβαζοντας το θεμα.

τα υπολοιπα ειναι φλυαριες.

συγγνωμη που παιρνω αφορμη την απαντηση σου σε αλλο συναδελφο. αλλα εχω υποψιν μου ολο το θεμα, που παρακολουθω με ενδιαφερον μεν, εκθαμβη δε, γιατι δεν καταλαβαινω γρι....

πραγματικα νοιωθω οτι ειναι πολυ πανω απο οτι μπορω να προσεγγισω πνευματικα και ανησυχω, επειδη δεν μπορω να εντοπισω τι φταιει γι αυτο....

Αν εκρινα τα γραφομμενα σου επιπολαια, θα τα χαρακτηριζα πολυ ευκολα φλυαρα και ανευ ουσιας....

Βοηθα μας περισσοτερο αν μπορεις, να αντιληφθουμε πιο πρακτικα οσα γραφεις.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγγνωμη που παιρνω αφορμη την απαντηση σου σε αλλο συναδελφο. αλλα εχω υποψιν μου ολο το θεμα, που παρακολουθω με ενδιαφερον μεν, εκθαμβη δε, γιατι δεν καταλαβαινω γρι....

πραγματικα νοιωθω οτι ειναι πολυ πανω απο οτι μπορω να προσεγγισω πνευματικα και ανησυχω, επειδη δεν μπορω να εντοπισω τι φταιει γι αυτο....

Αν εκρινα τα γραφομμενα σου επιπολαια, θα τα χαρακτηριζα πολυ ευκολα φλυαρα και ανευ ουσιας....

Βοηθα μας περισσοτερο αν μπορεις, να αντιληφθουμε πιο πρακτικα οσα γραφεις.....

Συναδελφε, πνευματικα θεωρω οτι εισαι ανωτερη απο εμενα.

επισης, ο Αριστοτελης ειχε πει το εξης, το οποιο μου εκανε μεγαλη εντυπωση " τα πραγματα που πρεπει να μαθεις να κανεις, τα μαθαινεις κανοντας τα "

δεν μπορω να βοηθησω παραπανω.

και οι ανθρωποι που με γνωριζουν, μπορουν να σε πληροφορησουν αν μιλαω παντα ανευ ουσιας και φλυαρω. δεν εχει κανενας ωρα για φλυαριες. αρα αν τα χαρακτηριζες επιπολαια ανετα θα μπορουσες διοτι δεν με γνωριζεις. δεν θα με ενοχλουσε. καθολου, αντιθετα θα ηταν ενα καλο βημα να σου αντιστρεψω το χαρακτηρισμο αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος θέλει να κατανοήσει το παρόν, καλό θα ήταν να έχει υπόψη του 2 παλαιότερα θέματα...

Πιστεύω ότι θα τον βοηθήσουν στην κατανόηση...

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=78795

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=82117&st=0

Αυτές οι τεχνικές marketing του αυξάνω / δημιουργώ ενδιαφέρον, με εχουν κουράσει πάντως, υπερβολικά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να πιστευω Στεφανε οτι δεν παει κατα εκει η δουλεια.

Ομως εαν δεις αλλο θεμα θα δεις οτι επισημανα με bold στον manager οτι οι μαχομενοι λογιστες εχουν αλλα προβληματα. Πιστευω να καταλαβαινεις τι θελω να πω.

Τελος παντων κρατω επιφυλαξεις επι του θεματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος θέλει να κατανοήσει το παρόν, καλό θα ήταν να έχει υπόψη του 2 παλαιότερα θέματα...

Πιστεύω ότι θα τον βοηθήσουν στην κατανόηση...

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=78795

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=82117&st=0

Αυτές οι τεχνικές marketing του αυξάνω / δημιουργώ ενδιαφέρον, με εχουν κουράσει πάντως, υπερβολικά.....

O Costasaccounts και ο manageraccounts είναι το ίδιο και τω αυτώ πρόσωπο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά έχει ξεχαστεί απ οτι φαίνεται ο τίτλος του συγκεκριμένου θέματος,γιαυτό εγώ παραθέτω απο την πλευρά μου

την παρακάτω επιστολή μου προς ΠΟΦΕΕ-ΕΦΕΕΑ,με απώτερο στόχο να κάνει ο καθε ένας απο κάτι και σε σχεση με

αλλο τίτλο που υπάρχει στο φόρουμ.

προς

ΠΟΦΕΕ -ΕΦΕΕΑ

Θα ήθελα να σας γνωρίσω σχετικά με την κατάσταση της φορολογικής αναμόρφωσης

Τα παρακάτω: Και επειδή στο υπουργείο ετοιμάζονται να εκδώσουν ερμηνευτική

και επειδή έχουμε λάμψη δια της απουσίας μας όπως λένε στο υπουργείο, στο συγκεκριμένο θέμα, παρακαλώ για τις ενεργειές σας προκειμένου να συμπεριληφθούν σε αυτή τα παρακάτω.

1.Η περίπτωση που έχει γίνει αλλαγή λογιστή ,φαινόμενο όχι σπάνιο λόγω μη πληρωμής,

(Εδώ θα πρέπει η ομοσπονδία μας να ενημερώσει όλους τους συναδέλφους ότι η αλλαγή θα πρέπει να γίνεται αφού ενημερωθεί ο επόμενος από τον προηγούμενο ,για να ξέρει ο επόμενος τι κουμάσι είναι ο συγκεκριμένος πελάτης),

θα πρέπει η επιχείρηση να έχει την υποχρέωση υποβολής της κατάστασης και όχι ο λογιστής που συνέταξε τη φορολογική δήλωση, όπως επίσης όταν περαστικός από το γραφείο μας έδωσε τους κωδικούς του και του στείλαμε την δήλωση και μετά χάθηκε ,την ευθύνη να την έχει ο ίδιος και όχι ο λογιστής.

2.Απο τα ανωτέρω θα πρέπει να ενεργήσετε ότι σε κάθε περίπτωση την υποχρέωση για την υποβολή της κατάστασης να την έχει η επιχείρηση και όχι ο λογιστής ,εξ άλλου ο λογιστής θα έχει την ευθύνη για την συνταξή της δήλωσης και για την φορολογική αναμόρφωση, αλλά όχι και για την υποβολή της ,όπως ισχύει και για τις άλλες δηλώσεις φπα κλπ.

Επιπλέον επειδή συζητείται η συγκεκριμένη κατάσταση έστω και μηδενική να υποβάλλεται από όλους ,φρονώ ότι να προσπαθήσουμε να υποβάλλεται μόνο από αυτούς που όντως έχουν κάνει φορολογική αναμόρφωση των δαπανών του άρθρου 31 ,αρκετές υποχρεώσεις έχουμε χωρίς να παίρνουμε μια δραχμή παραπάνω, σε λίγο δεν θα προλαβαίνουμε ούτε να κοιμηθούμε και έτσι δεν θα παρέχουμε και τις σωστές υπηρεσίες γιατί που χρόνος για ενημέρωση.

3.Να φροντίσουμε να είμαστε κοντά στα γεγονότα ,και όταν μας αυξάνουν συνεχώς τις υποχρεώσεις να έχουμε τη σχετική αντίδραση, γιατί με την αυξηση των υποχρεώσεων και με το συνεχές ,yes man σε όλα, δεν αυξάνουμε τα έσοδά μας(αφού σήμερα δεν πληρωνόμαστε για αυτά που κάνουμε και ήδη είναι πάμπολλα) αλλά δημιουργούμε τις προυποθέσεις για τους ορκωτούς και τυχόν πολυεθνικές.

Με τιμή

Α.Γ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Costasaccounts και ο manageraccounts είναι το ίδιο και τω αυτώ πρόσωπο;

απανταω και στους 2 συναδελφους.

εγω ξερω ποιος ειμαι. ο αλλος που λετε και φυσικα τον ξερω, διοτι τον γνωρισα, επειδη εδωσε στη δημοσιοτητα κατι ναι μεν ενδιαφερον αλλα δυσκολο να κατανοηθει απο εδω, και ηθελα να δω τον τροπο που σκεφτεται, εξαιτιας του γεγονοτος οτι η αρραβωνιαστικια μου εχει ως κυριο επαγγελμα αυτο, αλλα δεν ειμαι εγω.

ο τυπος ξεκινησε ενα θεμα, τελειως λαθος και επειδη εμαθα απο συναδελφο οτι κυκλοφορει ενα θεμα εδω μεσα, που εχει σχεση με την δραστηριοτητα της αρραβωνιαστικιας μου (που εδωσε τα παντα για να σπουδασει αλλα δυστυχως κουλουρα εις το πηλικον), του ειπα να το σταματησει αμεσα, διοτι κανει μεγιστο λαθος.

νομιζω οτι αυτο ειναι ξεκαθαρο.

επισης

οσο αφορα τον συναδελφο απο την Κρητη, θα ηθελα να του επισημανω τα εξης:

1) δεν εχω κρυψει οτι ασχολουμαι και με κατι αλλο εμμεσα οπως εχω αναφερει και λιγο πιο πανω, το οποιο φανηκε ξεκαθαρα στο θεμα που λες.

2) δεν με απασχολει καμια συναντηση περι αυτου του θεματος με συναδελφους, και για αυτο ποτε δεν επεδιωξα κατι. στο θεμα ενας μονο συναδελφος που εδωσε το τηλεφωνο του, επειδη ανεφερα οτι ειχα προβλημα με το σκυλο μου, μιλησαμε για αυτο το θεμα που απασχολουσε, τον ενημερωσα κιολας για την πορεια της υγειας του, και ανετα μπορει να πει οτι δεν τον ενοχλησα για να μεταφερω τις αποψεις μου,

3)η ιδεα της συναντησης δεν ειναι δικη μου, που εκει συμφωνα με το τροπο που σκεφτεσαι θα ειχα την δυνατοτητα να κανω "πλυση εγκεφαλου", κατι το οποιο δεν με ενδιαφερει να κανω. αν με ρωστουσαν συναδελφοι και φυσικα θα απαντουσα.

4) τα τηλεφωνα τα οποια μου εχουν δωθει εξαιτιας της προτασης, δεν τα εχω χρησιμοποιησει γαι κανεναν λογο, και φυσικα για κανενα λογο μεταφορας και εκ νεου "πλυσης εγκεφαλου". μπορουν οι συναδελφοι να συνηγορησουν σε αυτο.

5) εγω δεν δημιουργησα κανενα ενδιαφερον απλα ειπα πως μια επιχειρηση μπορει να ειναι υγειης, και αυτη η επιχειρηση ειναι οντως υγειης και να εχει αντικτυπο και σε εμας.

και

6) αν σε εχει κουρασει το θεμα απλα μην το παρακολουθεις.

απανταω επισης στον george1977 και του λεω οτι, το θεμα εχει να κανει με τις δυσκολιες που περνα ο κλαδος μια εκ των οποιων ειναι και αυτη.

τα προβληματα φυσικα και το γνωριζουμε και οι 2 ειναι τεραστια, και αγγιζουν και αξιοπρεπειες και συνειδησεις και αλλα ακομα στοιχεια.

αυτα ειχα να πω, ειμαι σαφεστατος και δεν εχω κρυψει κατι. και μαλιστα δεν εχω ενοχλησει και κανεναν.

αυτα για εξηγουμαστε αντρικια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...

ενας φιλος μου, μου ειπε οτι ορισμενοι πρεπει να φανε σφαλιαρες για να καταλαβουν ποσο μυαλο εχουν. δηλαδη.. να ξυπνησουν.

ακομα και πολυ καλοι μου φιλοι, συναδελφοι που ειναι μελοι του φορουμ, λυπαμαι που το λεω αλλα κοιμαστε απαντες.

και δεν δεχομαι καμια ειρωνια.

βλεπετε τι ερχεται, τα διαβασατε σημερα, αυτοκτονουν ανθρωποι διοτι δεν βρισκουν λυσεις και αλλα πολλα δυσαρεστα.

λιγοι εχουν καταλαβει, πλεον βεβαια ειναι φανερο αυτο, οτι παμε πισω σε επιπεδα δεκαετιας ΄80 χωρις να εχουν πολλες αλλαγες στο κοστος διαβιωσης και οτι το εισοδημα υπαρχει οχι για να ζησεις.. αλλα για να πληρωνεις...

και καθομαστε και αντι να βρισκουμε λυσεις να κοιταμε να κατηγορουμε ο ενας τον αλλον...

Εγραψα προχθες οτι τελειωσε ειτε σας αρεσει ειτε οχι η εποχη των μοναδων. ηρθε η εποχη των ομαδων και αυτο λογω επιβιωσης πλεον.

αλλοι κερδιζουν χρηματα επειδη απλα αλλαξαν το τροπο που σκεφτονται. αλλοι θα εχουν προβλημα επειδη συνεχιζουν να σκεφτονται οπως σκεφτονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...............

Εγραψα προχθες οτι τελειωσε ειτε σας αρεσει ειτε οχι η εποχη των μοναδων. ηρθε η εποχη των ομαδων και αυτο λογω επιβιωσης πλεον.

...............

Περίπου σωστό.......

όταν αυτό γίνει συνείδηση και αν βρεθεί κι ο τρόπος της συσπείρωσης και ο φορέας που θα δείξει το στόχο στον οποίο θα στοχεύσουν οι ομάδες όχι ως ομάδες αλλά ως μαζικό κίνημα τότε θα έρθει η λύτρωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίπου σωστό.......

όταν αυτό γίνει συνείδηση και αν βρεθεί κι ο τρόπος της συσπείρωσης και ο φορέας που θα δείξει το στόχο στον οποίο θα στοχεύσουν οι ομάδες όχι ως ομάδες αλλά ως μαζικό κίνημα τότε θα έρθει η λύτρωση.

μεχρι να γινει συνειδηση, δεν θα υπαρχουν ανθρωποι να στελεχωσουν φορεις... υπαρχει καθυστερηση στη ταχυτητα σκεψης και πραξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεχρι να γινει συνειδηση, δεν θα υπαρχουν ανθρωποι να στελεχωσουν φορεις... υπαρχει καθυστερηση στη ταχυτητα σκεψης και πραξης.

Πράγματι......

Παραδείγματος χάριν εμείς οι δυό....... είμαστε σε "άλλη ταχύτητα"

Για άλλους φορείς μιλάς εσύ και για άλλους εγώ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι......

Παραδείγματος χάριν εμείς οι δυό....... είμαστε σε "άλλη ταχύτητα"

Για άλλους φορείς μιλάς εσύ και για άλλους εγώ. :)

ειμαστε. τους φορεις εγω ξερεις που τους γραφω... πηγαινε στους φορεις και ζητα να σου πληρωσουν τα χαρατσια..

αρα εγω καλα κανω και ειμαι σε αλλη ταχυτητα σκεψης και δρασης για να μην εχω αναγκη φορεις να μου λενε τι να κανω.

τι να κανω πανω σε λογιστικες υποχρεωσεις για ημερομηνιες παρατασεων, για εκει μια χαρα ειναι. σε αυτο ολοι μαγκες ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαστε. τους φορεις εγω ξερεις που τους γραφω... πηγαινε στους φορεις και ζητα να σου πληρωσουν τα χαρατσια..

αρα εγω καλα κανω και ειμαι σε αλλη ταχυτητα σκεψης και δρασης για να μην εχω αναγκη φορεις να μου λενε τι να κανω.

τι να κανω πανω σε λογιστικες υποχρεωσεις για ημερομηνιες παρατασεων, για εκει μια χαρα ειναι. σε αυτο ολοι μαγκες ειναι.

ίσως να κάνεις καλά ίσως όχι..........

δεν θέλω να το κρίνω τώρα..........

αλλά πως κολλάει αυτό με το

Εγραψα προχθες οτι τελειωσε ειτε σας αρεσει ειτε οχι η εποχη των μοναδων. ηρθε η εποχη των ομαδων και αυτο λογω επιβιωσης πλεον.

τελικά είμαστε στην εποχή των μονάδων ή των ομάδων;

εκτός αν εννοείς τις ΠΑΕ ή τις ΚΑΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ίσως να κάνεις καλά ίσως όχι..........

δεν θέλω να το κρίνω τώρα..........

αλλά πως κολλάει αυτό με το

τελικά είμαστε στην εποχή των μονάδων ή των ομάδων;

εκτός αν εννοείς τις ΠΑΕ ή τις ΚΑΕ

δεν εχει ισως το ενα ή ισως το αλλο. για εσενα ειναι φυσικα ισως, για εμενα ειναι πραγματικοτητα.

οι ΠΑΕ και οι ΚΑΕ, δεν νομιζω οτι με πληρωνουν ειτε εμενα ειτε εσενα ειτε τον οποιοδηποτε για να τις ακολουθουμε. αρα δεν μιλαω για αυτες. αυτες ειναι ομαδες μονοπλευρου συμφεροντος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχει ισως το ενα ή ισως το αλλο. για εσενα ειναι φυσικα ισως, για εμενα ειναι πραγματικοτητα.

................

Οι πραγματικότητες και τα ίσως εδράζονται στις συγκυρίες και κρίνονται ιστορικά........

"Τα πάντα ρεί."

Ο χρόνος καταργεί τις βεβαιότητες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πραγματικότητες και τα ίσως εδράζονται στις συγκυρίες και κρίνονται ιστορικά........

"Τα πάντα ρεί."

Ο χρόνος καταργεί τις βεβαιότητες

ο χρονος οχι μονο δεν τις καταργει αλλα αν εχεις χρησιμοποιησει σωστα το χρονο, ο χρονος και επιβεβαιωνει και εδραιωνει.

ειναι πως το βλεπεις, το ολο ζητημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο χρονος οχι μονο δεν τις καταργει αλλα αν εχεις χρησιμοποιησει σωστα το χρονο, ο χρονος και επιβεβαιωνει και εδραιωνει.

ειναι πως το βλεπεις, το ολο ζητημα.

Θα μπορούσα να σου δώσω πολλά παραδείγματα ανατροπών στο χρόνο.

Θα περιοριστώ σε ένα που μοιάζει άσχετο αλλά είναι ενδεικτικό.

Κάποτε ένας αγόρασε ακίνητο σε κάποιο κεντρικό δρόμο πάνω σε διασταύρωση.

Επένδυσε αρκετά χρήματα αλλά σε λίγα χρόνια η εμπορική του αξία αυξήθηκε και παράλληλα αυξήθηκαν και τα έσοδά του από την εκμετάλλευση του.

Αργότερα η δόμηση στην περιοχή αυξήθηκε. Αυξήθηκε και το κυκλοφοριακό και μαζί και η αξία του ακινήτου ακόμα.

Λόγω της αύξησης όμως της κυκλοφορίας η πολιτεία αποφάσισε παρέμβαση στο δρόμο για τη λύση του προβλήματος.

Έφτιαξε λοιπόν μια γέφυρα ακριβώς μπροστά του και ανύψωσε το δρόμο.

Ως αποτέλεσμα το ακίνητο έγινε "υπόγειο" και η αξία του έπεσε απότομα ενώ σιγά σιγά άρχισε να φθίνει και η κίνηση στο μαγαζί ώσπου η επιχείρηση μετακόμισε και το ακίνητο έμεινε κενό. Σήμερα είναι στα αζήτητα ...... και πληρώνει μόνο τέλη και έκτακτες εισφορές.

ΥΓ: καλύτερα να μην αναφερθώ στις βεβαιότητες των επενδυτών του ΧΑΑ το 1999

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω αυτο που διαπιστωσα και δεν θελει μαλισα και πολυ σκεψη νομιζω ειναι το εξης.

η μεγαλη μειωση του μισθου στο δημοσιο τομεα, πληττει σχεδον ολα τα στρωματα οικονομικης δραστηριοτητας. το κεντρο μετα τοσα υπουργεια και δημοσιους φορεις? ποιος θ απαει να ψωνισει? με τι? αποτελεσμα? ζητημα αν θα μεινουν ζωντανες επιχειρησεις απο τις 100 οι 40.

ταξιδια ποιος εκανε? κυριως ο δημοσιος υπαλληλος διοτι γνωριζε οτι βρεξει χιονισει ενα 1.500αρι στη τσεπη θα εχει καθε μηνα.. προβλημα και εδω πλεον.

και αλλα πολλα παραδειγματα που ο καθενας μας γνωριζει.

τωρα αν θελουν ορισμενοι να πανε τη κουβεντα σε ΠΑΕ και ΚΑΕ (καλο και ευπροσδεκτο το χιουμορ δεν διαφωνω), μαλλον δεν εχουν καταλαβει το μεγεθος αυτου που ερχεται.

οτι μετα απο αυτο το τσουναμι οι ιδιοι πλεον θα εχουν ενα τεραστιο προβλημα για το οποιο δεν ευθυνονται αλλα λογω βιαιης ανατροπης μισθοδοτικης πολιτικης θα πληγουν εμμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενας φιλος μου, μου ειπε οτι ορισμενοι πρεπει να φανε σφαλιαρες για να καταλαβουν ποσο μυαλο εχουν. δηλαδη.. να ξυπνησουν.

ακομα και πολυ καλοι μου φιλοι, συναδελφοι που ειναι μελοι του φορουμ, λυπαμαι που το λεω αλλα κοιμαστε απαντες.

και δεν δεχομαι καμια ειρωνια.

βλεπετε τι ερχεται, τα διαβασατε σημερα, αυτοκτονουν ανθρωποι διοτι δεν βρισκουν λυσεις και αλλα πολλα δυσαρεστα.

λιγοι εχουν καταλαβει, πλεον βεβαια ειναι φανερο αυτο, οτι παμε πισω σε επιπεδα δεκαετιας ΄80 χωρις να εχουν πολλες αλλαγες στο κοστος διαβιωσης και οτι το εισοδημα υπαρχει οχι για να ζησεις.. αλλα για να πληρωνεις...

και καθομαστε και αντι να βρισκουμε λυσεις να κοιταμε να κατηγορουμε ο ενας τον αλλον...

Εγραψα προχθες οτι τελειωσε ειτε σας αρεσει ειτε οχι η εποχη των μοναδων. ηρθε η εποχη των ομαδων και αυτο λογω επιβιωσης πλεον.

αλλοι κερδιζουν χρηματα επειδη απλα αλλαξαν το τροπο που σκεφτονται. αλλοι θα εχουν προβλημα επειδη συνεχιζουν να σκεφτονται οπως σκεφτονται.

Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς ?

Ποιος κοιμάται . ?

Που ξέρεις ότι κοιμάται?

Σε πληροφορώ ότι κανένας δεν κοιμάται .

Εσύ μάλλον δεν παρακολουθείς τι συμβαίνει γύρω σου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω αυτο που διαπιστωσα και δεν θελει μαλισα και πολυ σκεψη νομιζω ειναι το εξης.

η μεγαλη μειωση του μισθου στο δημοσιο τομεα, πληττει σχεδον ολα τα στρωματα οικονομικης δραστηριοτητας. το κεντρο μετα τοσα υπουργεια και δημοσιους φορεις? ποιος θ απαει να ψωνισει? με τι? αποτελεσμα? ζητημα αν θα μεινουν ζωντανες επιχειρησεις απο τις 100 οι 40.

ταξιδια ποιος εκανε? κυριως ο δημοσιος υπαλληλος διοτι γνωριζε οτι βρεξει χιονισει ενα 1.500αρι στη τσεπη θα εχει καθε μηνα.. προβλημα και εδω πλεον.

και αλλα πολλα παραδειγματα που ο καθενας μας γνωριζει.

τωρα αν θελουν ορισμενοι να πανε τη κουβεντα σε ΠΑΕ και ΚΑΕ (καλο και ευπροσδεκτο το χιουμορ δεν διαφωνω), μαλλον δεν εχουν καταλαβει το μεγεθος αυτου που ερχεται.

οτι μετα απο αυτο το τσουναμι οι ιδιοι πλεον θα εχουν ενα τεραστιο προβλημα για το οποιο δεν ευθυνονται αλλα λογω βιαιης ανατροπης μισθοδοτικης πολιτικης θα πληγουν εμμεσα.

Δεν έχουν καταλάβει το μέγεθος αυτού που έρχεται όσοι νομίζουν πως με σωστή εκμετάλλευση του χρόνου και των καταστάσεων θα λύσουν το πρόβλημα μόνοι τους.

ο χρονος οχι μονο δεν τις καταργει αλλα αν εχεις χρησιμοποιησει σωστα το χρονο, ο χρονος και επιβεβαιωνει και εδραιωνει.

ειναι πως το βλεπεις, το ολο ζητημα.

Ίσως να κάνουν κανένα πρόσκαιρο ελιγμό αλλά το τσουνάμι παίρνει και καλύβες αλλά παίρνει και μέγαρα.

Κι άν δεν τα πάρει σίγουρα θα τα σκεπάσει με τη λάσπη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς ?

Ποιος κοιμάται . ?

Που ξέρεις ότι κοιμάται?

Σε πληροφορώ ότι κανένας δεν κοιμάται .

Εσύ μάλλον δεν παρακολουθείς τι συμβαίνει γύρω σου .

εγω παρακολουθω οχι μονο τι συμβαινει γυρω μου αλλα και πισω μου και οχι μονο τι συμβαινει σε αυτη τη χωρα.

και το ποιος κοιμαται σημαινει οτι απαντες βλεπουμε προβληματα, απαντες βλεπουμε οικονομκι δυσχερεια απαντες τα βλεπουμε αυτα αλλα ελαχιστοι σκεφτονται αντιστροφα ωστε να δουν πως να επιλυθει ενα τετοιο προβλημα.

η πλειοψηφια των ανθρωπων που συναναστρεφομαι εγω οι οποιοι ειναι και επιχειρηματιες, (προχθες ημουν με εναν και μαλιστα πολυ γνωστο με γραφεια στην οδο Βουλης) ηταν σε μια κατασταση ... να ανοιξω το ρευμα ή να κανω οικονομια? να κανω νεες επενδυσεις ή να μην κάνω? και αν κανω τι επενδυσεις να κανω? και πολλα αλλα θεματα που συζητηθηκαν εκει.

αρα οταν καποιος λεει οτι εγω ειμαι στο κοσμο μου, θα ηθελα να ενημερωσω οτι οχι μονο στο κοσμο μου ειμαι αλλα λειτουργω τελειως αντιστροφα απο την κοινη λογικη των ημερων. η οποια λεει τι. σκασε και ακολουθησε το ρευμα.

και εχω διαπιστωσει μετα λυπης μου οτι οποιος τολμαει να κανει μια προταση, υπαρχουν μυαλα τα οποια με καθε μεσον, με καθε μεσον, εμποδιζουν να ακουγονται αποψεις.

παρακαλω τους διαχειριστες να με διοαγραψουν απο μελος του φορουμ.

και παρακαλω να γινει αμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παρακολουθω οχι μονο τι συμβαινει γυρω μου αλλα και πισω μου και οχι μονο τι συμβαινει σε αυτη τη χωρα.

και το ποιος κοιμαται σημαινει οτι απαντες βλεπουμε προβληματα, απαντες βλεπουμε οικονομκι δυσχερεια απαντες τα βλεπουμε αυτα αλλα ελαχιστοι σκεφτονται αντιστροφα ωστε να δουν πως να επιλυθει ενα τετοιο προβλημα.

η πλειοψηφια των ανθρωπων που συναναστρεφομαι εγω οι οποιοι ειναι και επιχειρηματιες, (προχθες ημουν με εναν και μαλιστα πολυ γνωστο με γραφεια στην οδο Βουλης) ηταν σε μια κατασταση ... να ανοιξω το ρευμα ή να κανω οικονομια? να κανω νεες επενδυσεις ή να μην κάνω? και αν κανω τι επενδυσεις να κανω? και πολλα αλλα θεματα που συζητηθηκαν εκει.

αρα οταν καποιος λεει οτι εγω ειμαι στο κοσμο μου, θα ηθελα να ενημερωσω οτι οχι μονο στο κοσμο μου ειμαι αλλα λειτουργω τελειως αντιστροφα απο την κοινη λογικη των ημερων. η οποια λεει τι. σκασε και ακολουθησε το ρευμα.

και εχω διαπιστωσει μετα λυπης μου οτι οποιος τολμαει να κανει μια προταση, υπαρχουν μυαλα τα οποια με καθε μεσον, με καθε μεσον, εμποδιζουν να ακουγονται αποψεις.

παρακαλω τους διαχειριστες να με διοαγραψουν απο μελος του φορουμ.

και παρακαλω να γινει αμεσα.

Κανείς δεν σε εμποδίζει να εκφράζεις άποψη.

Αν η έκφραση άλλης άποψης διαφορετικής από τη δική σου εκλαμβάνεται ως εμπόδιο........ είσαι λάθος.

Τόση ώρα γράφεις την άποψή σου κι εγώ τη δική μου,

Γιατί είναι εμπόδιο η δική μου στην δική σου άποψη κι όχι το αντίθετο;

Ανοιχτά μυαλά είναι όσα αποδέχονται την άποψή μας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δεν σε εμποδίζει να εκφράζεις άποψη.

Αν η έκφραση άλλης άποψης διαφορετικής από τη δική σου εκλαμβάνεται ως εμπόδιο........ είσαι λάθος.

Τόση ώρα γράφεις την άποψή σου κι εγώ τη δική μου,

Γιατί είναι εμπόδιο η δική μου στην δική σου άποψη κι όχι το αντίθετο;

αναφερομαι στο τροπο που εκφραστηκε ο διαχειριστης ο οποιος ηταν προσβλητικος για εμενα. εξηγησα τι εννοω με το κοιμουνται απαντες και δεν πιστυω οτι σε νοημονες ανθρωπους να εξηγω ακομα και το κομμα..

και δεν εννοω εμποδιο την αλλη αποψη, εξαλλου δεν εχω προβλημα να συζητω, αντιθετα.

εννοω εμποδιο τις ειρωνιες και τους χαρακτηρισμους.

εμποδιο ειναι μονο η αντιμετωπιση της προσωπικοτητας ενος ανθρωπου ποσο μαλλον αγνωστο, και οχι η αποψη του. και εγω εχω διαφωνησει με παρα πολλους. αλλα με ολους δινω το χερι μου και χαμογελαμε μετα. αρα ο διαλογος ειναι απαραιτητος. αλλα δεν ειναι απαραιτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω αυτο που διαπιστωσα και δεν θελει μαλισα και πολυ σκεψη νομιζω ειναι το εξης.

η μεγαλη μειωση του μισθου στο δημοσιο τομεα, πληττει σχεδον ολα τα στρωματα οικονομικης δραστηριοτητας. το κεντρο μετα τοσα υπουργεια και δημοσιους φορεις? ποιος θ απαει να ψωνισει? με τι? αποτελεσμα? ζητημα αν θα μεινουν ζωντανες επιχειρησεις απο τις 100 οι 40.

ταξιδια ποιος εκανε? κυριως ο δημοσιος υπαλληλος διοτι γνωριζε οτι βρεξει χιονισει ενα 1.500αρι στη τσεπη θα εχει καθε μηνα.. προβλημα και εδω πλεον.

και αλλα πολλα παραδειγματα που ο καθενας μας γνωριζει.

τωρα αν θελουν ορισμενοι να πανε τη κουβεντα σε ΠΑΕ και ΚΑΕ (καλο και ευπροσδεκτο το χιουμορ δεν διαφωνω), μαλλον δεν εχουν καταλαβει το μεγεθος αυτου που ερχεται.

οτι μετα απο αυτο το τσουναμι οι ιδιοι πλεον θα εχουν ενα τεραστιο προβλημα για το οποιο δεν ευθυνονται αλλα λογω βιαιης ανατροπης μισθοδοτικης πολιτικης θα πληγουν εμμεσα.

τα λεφτα που δινονται σε δημοσιους υπαλληλους για να καθονται και να τα ξοδευουν οπως θελουν δεν ειναι ΟΥΤΕ κοινωνικη παροχη.. ΟΥΤΕ αναπτυξιακη επενδυση

το οτι θα ζουσα να ακουσω οτι ο μισθος των μη παραγωγικων δημοσιων υπαλληλων ειναι σωτηριος για την αγορα * απο οικονομολογο.. ΝΤΡΟΠΗ !!

αυτο ειναι αποπροσανατολισμος και εγκαθετη αποψη!!

ΚΑΝΕΝΑΣ μισθος σε μη παραγωγικους υπαλληλους... 1000πληρωνεσαι? 1001 πρεπει να παραγεις!!

τα χρηματα οφειλουν να πηγαινουν σε κοινωνικες παροχες και δημοσιες επενδυσεις αναπτυξης διοτι ΑΥΤΟς ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΥΠΑΡΞΗΣ ΤΟΥΣ

η αγορα θα επρεπε να πανηγυριζει αν εξορθολογιζεται το δημοσιο

και μακαρι να μπει και συνταγματικα αυτη η πεποιθηση στους νομους μας

ΚΑΜΙΑ επιχειρηση δεν μπορει να ειναι υγιεις οταν οι συνεργατες της ειναι αρρωστοι ( ναι!! το δημοσιο ειναι συνεργατης των επιχειρησεων)

οι αποψεις σου συναδελφε ειναι σιγουρα οι περισσοτερες σωστες..

οντως πρεπει να αλλαξει η επιχειρηση για να επιβιωσει..

αλλα 1)δεν δυναται μακροοικονομικα να ευημερησει οταν ασκει πρακτικες επιβιωσης συνεχεια

2)το ανταγωνιστικο πλεονεκτημα που αποκταει ειναι προσωρινο και αναστρεψιμο.. το πραγματικο ανταγωνιστικο πλεονεκτημα ερχεται μονο μεσα απο σοβαρες επενδυσεις.. πραγμα ανυπαρκτο προς το παρων

ελπιζω εδω να τελειωσω αυτη την τεραστια συζητηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...