Προς το περιεχόμενο

Αυξάνονται οι επιχειρήσεις εκείνες που δεν πληρώνουν τους Λογιστές ή είναι εντύπωση μου? Και τι κάνουν οι Λογιστές?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είμαι κομπιουτερας.

Πριν καιρο, εσυ το εγραφες. Εκτος και αν εσενα αυτη η λεξη σε παει αλλου. Δεν ειχες βεβαια γραψει τοτε αυτην την λεξη, αλλα εμενα εκει με πηγε. Και απο τοτε δεν σε θεωρω οτι εχεις ως πρωτο επαγγελμα του λογιστη φοροτεχνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν καιρο, εσυ το εγραφες. Εκτος και αν εσενα αυτη η λεξη σε παει αλλου. Δεν ειχες βεβαια γραψει τοτε αυτην την λεξη, αλλα εμενα εκει με πηγε. Και απο τοτε δεν σε θεωρω οτι εχεις ως πρωτο επαγγελμα του λογιστη φοροτεχνη.

Αυτή τη στιγμή είμαι στο γραφείο μου συνάδελφε.

Αν δεν το είχα πρώτο δεν θα ήμουν εδώ.

Δεν θα το έκανα καν.

Και για να τελειώνει αυτό το παραμύθι, μέσ από εδώ, μέλος του φόρουμ ήρθε σήμερα στο γραφείο μου και δουλέψαμε μαζί.

Άρα συνάδελφε το τι θεωρείς εσύ, εμένα δεν με απασχολεί. ΜΕ απασχολεί ότι έχω δουλειά δόξα το θεό δηλαδή, και ανακαλύπτω πάντα τρόπους να έχω ώρα για εμένα.

Το τι κάνω τις δικές μου ώρες είναι δικό μου θέμα.

Και ΟΙ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ώρες είναι το πρώτο "επάγγελμα" μου. Διότι είναι δικές μου και όχι κάποιου άλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και έως τώρα, σε ένα τόσο σοβαρό ζήτημα κανείς μα κανείς δεν έχει κάνει προτάσεις. Έχω κάνει μια πρόταση. Το θέμα το παρακολουθούν άνθρωποι που έχουν μεταφράσει την έννοια εναλλακτική μορφή επιχειρηματικότητας ώστε ο Λογιστής να συνδέσει την αμοιβή του με την εναλλακτική πρακτική του επιχειρείν που μπορεί να προσφέρει στον επιχειρηματία.

Συνδυάστε τις ανάγκες του κάθε ανθρώπου, το κύριο στοιχείο του επιχειρείν, την 2η επιχείρηση και την σύσταση του Λογιστή. Εγώ όταν ήμουν έως κάποια ηλικία είχα έτοιμο το φαγητό στο πιάτο. Μετά μεγάλωσα και έμαθα ότι το φαγητό είναι στο ψυγείο ή στο φούρνο και το πιάτο είναι σε ντουλάπι. Αλλά όμως θέλησα να μάθω που είναι για να τρώω μόνος μου.

Έως τώρα είναι η μόνη πρόταση που έχει τεθεί και έχει σχέση με ΑΜΟΙΒΗ και όχι με το υπογράψει αν είχε πληρώσει τον προηγούμενο, δηλαδή πάλι τυπικούρες και γραφειοκρατικά θέματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και έως τώρα, σε ένα τόσο σοβαρό ζήτημα κανείς μα κανείς δεν έχει κάνει προτάσεις. Έχω κάνει μια πρόταση. Το θέμα το παρακολουθούν άνθρωποι που έχουν μεταφράσει την έννοια εναλλακτική μορφή επιχειρηματικότητας ώστε ο Λογιστής να συνδέσει την αμοιβή του με την εναλλακτική πρακτική του επιχειρείν που μπορεί να προσφέρει στον επιχειρηματία.

Συνδυάστε τις ανάγκες του κάθε ανθρώπου, το κύριο στοιχείο του επιχειρείν, την 2η επιχείρηση και την σύσταση του Λογιστή. Εγώ όταν ήμουν έως κάποια ηλικία είχα έτοιμο το φαγητό στο πιάτο. Μετά μεγάλωσα και έμαθα ότι το φαγητό είναι στο ψυγείο ή στο φούρνο και το πιάτο είναι σε ντουλάπι. Αλλά όμως θέλησα να μάθω που είναι για να τρώω μόνος μου.

Έως τώρα είναι η μόνη πρόταση που έχει τεθεί και έχει σχέση με ΑΜΟΙΒΗ και όχι με το υπογράψει αν είχε πληρώσει τον προηγούμενο, δηλαδή πάλι τυπικούρες και γραφειοκρατικά θέματα...

Συγγνώμη αλλά επειδή είναι μεσημέρι και έχει χτυπήσει και ένα τριανταεπτάρι η θερμοκρασία, τι ακριβώς εννοείς όταν λες «τη 2η επιχείρηση;»

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη αλλά επειδή είναι μεσημέρι και έχει χτυπήσει και ένα τριανταεπτάρι η θερμοκρασία, τι ακριβώς εννοείς όταν λες «τη 2η επιχείρηση;»

"Μετά μεγάλωσα και έμαθα ότι το φαγητό είναι στο ψυγείο ή στο φούρνο και το πιάτο είναι σε ντουλάπι. Αλλά όμως θέλησα να μάθω που είναι για να τρώω μόνος μου."

Όπως έγω έψαξα να βρώ το όρο 2η επιχείρηση ΜΟΝΟΣ μου, έτσι και εσύ συνάδελφε βρες το μόνος σου.

Δεν το λέω αρνητικά ή κακοπροαίτερα αντίθετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη κιόλας , αλλά αν εξαιρέσεις τις προτάσεις που ήταν αριθμημένες 1,2,3 και που αν κάποιος αφιερώσει 5 λεπτά στο διαδίκτυο θα βρεί εκατοντάδες τέτοιες δεν είδα και άλλες , και να σου πω την αλήθεια αυτά τα έχω βαρεθεί να τα διαβάζω ...... :)

Από εκεί και πέρα η πορσωπική μου γνώμη είναι ότι τα μανατζαρελίκια είναι και αυτά μέρος (και μεγάλο) του προβλήματος ......

Αν ο κόσμος έχει εμπιστοσυνή στην οικονομία , αν το Κράτους του προσφέρει αυτή την εμπιστοσυνή και την ασφάλεια , αν υπάρχουν χρήματα που περισσεύουν στο καθένα , τότε συμπάθα με αλλά και η οικονομία θα κινήθει και η αγορά θα πάρει τα πάνω της και ο Λογιστής θα πάρει την αμοιβή του .....

Τι να τα κάνω τα χαϊλίκια όταν ο πελάτης μου τα φέρνει γύρω δύσκολα ?

Τέλος πάντων έχουμε διαφορετική οπτική οπότε και να το συζητάμε δεν βγάζουμε άκρη , εγώ ξέρω πάντως πως αν οι πελάτες μου είχαν χρήματα που θα τους τα έδιναν οι καταναλωτές τότε θα με πλήρωναν και μένα , τώρα που οι καταναλωτές (δηλαδή εμείς) κοιτάμε να δούμε τι χρώμα έχει το κατοστάευρω και οι πελάτες θα πάνε χάλια και εμείς θα εξακολουθούμε να δουλεύουμε με πίστωση .

Το σιγουράκι είναι να μπούμε στις εισπρακτικές που θα κάνουν κονέ με το Δημόσιο ...... Αλλά λόγω ηθικής δύσκολα κάποιος λογιστής-φοροτέχνης θα είναι σε αυτές και εκεί είναι η μεγάλη διαφορά με άλλα επαγγέλματα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Μετά μεγάλωσα και έμαθα ότι το φαγητό είναι στο ψυγείο ή στο φούρνο και το πιάτο είναι σε ντουλάπι. Αλλά όμως θέλησα να μάθω που είναι για να τρώω μόνος μου."

Όπως έγω έψαξα να βρώ το όρο 2η επιχείρηση ΜΟΝΟΣ μου, έτσι και εσύ συνάδελφε βρες το μόνος σου.

Δεν το λέω αρνητικά ή κακοπροαίτερα αντίθετα.

Παραιτούμαι._

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη κιόλας , αλλά αν εξαιρέσεις τις προτάσεις που ήταν αριθμημένες 1,2,3 και που αν κάποιος αφιερώσει 5 λεπτά στο διαδίκτυο θα βρεί εκατοντάδες τέτοιες δεν είδα και άλλες , και να σου πω την αλήθεια αυτά τα έχω βαρεθεί να τα διαβάζω ...... :)

Από εκεί και πέρα η πορσωπική μου γνώμη είναι ότι τα μανατζαρελίκια είναι και αυτά μέρος (και μεγάλο) του προβλήματος ......

Αν ο κόσμος έχει εμπιστοσυνή στην οικονομία , αν το Κράτους του προσφέρει αυτή την εμπιστοσυνή και την ασφάλεια , αν υπάρχουν χρήματα που περισσεύουν στο καθένα , τότε συμπάθα με αλλά και η οικονομία θα κινήθει και η αγορά θα πάρει τα πάνω της και ο Λογιστής θα πάρει την αμοιβή του .....

Τι να τα κάνω τα χαϊλίκια όταν ο πελάτης μου τα φέρνει γύρω δύσκολα ?

Τέλος πάντων έχουμε διαφορετική οπτική οπότε και να το συζητάμε δεν βγάζουμε άκρη , εγώ ξέρω πάντως πως αν οι πελάτες μου είχαν χρήματα που θα τους τα έδιναν οι καταναλωτές τότε θα με πλήρωναν και μένα , τώρα που οι καταναλωτές (δηλαδή εμείς) κοιτάμε να δούμε τι χρώμα έχει το κατοστάευρω και οι πελάτες θα πάνε χάλια και εμείς θα εξακολουθούμε να δουλεύουμε με πίστωση .

Το σιγουράκι είναι να μπούμε στις εισπρακτικές που θα κάνουν κονέ με το Δημόσιο ...... Αλλά λόγω ηθικής δύσκολα κάποιος λογιστής-φοροτέχνης θα είναι σε αυτές και εκεί είναι η μεγάλη διαφορά με άλλα επαγγέλματα .

"Τέλος πάντων έχουμε διαφορετική οπτική οπότε και να το συζητάμε δεν βγάζουμε άκρη , εγώ ξέρω πάντως πως αν οι πελάτες μου είχαν χρήματα που θα τους τα έδιναν οι καταναλωτές τότε θα με πλήρωναν και μένα , τώρα που οι καταναλωτές (δηλαδή εμείς) κοιτάμε να δούμε τι χρώμα έχει το κατοστάευρω και οι πελάτες θα πάνε χάλια και εμείς θα εξακολουθούμε να δουλεύουμε με πίστωση .

Το σιγουράκι είναι να μπούμε στις εισπρακτικές που θα κάνουν κονέ με το Δημόσιο"

Και ερωτώ... όταν δεν βλέπει κάποιος το χρωμα, θεωρείς οτι οι εισπακτικες με το δημόσιο θα τον κάνουν να γεννήσει ξαφνικά χρήματα?

Τέλος πάντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή τη στιγμή είμαι στο γραφείο μου συνάδελφε.

Αν δεν το είχα πρώτο δεν θα ήμουν εδώ.

Δεν θα το έκανα καν.

Και για να τελειώνει αυτό το παραμύθι, μέσ από εδώ, μέλος του φόρουμ ήρθε σήμερα στο γραφείο μου και δουλέψαμε μαζί.

Άρα συνάδελφε το τι θεωρείς εσύ, εμένα δεν με απασχολεί. ΜΕ απασχολεί ότι έχω δουλειά δόξα το θεό δηλαδή, και ανακαλύπτω πάντα τρόπους να έχω ώρα για εμένα.

Το τι κάνω τις δικές μου ώρες είναι δικό μου θέμα.

Και ΟΙ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ώρες είναι το πρώτο "επάγγελμα" μου. Διότι είναι δικές μου και όχι κάποιου άλλου.

Βρε κουμπάρε, ήρεμα σου γράφω. Δεν σου έγραψα για να σε πειράξω , ούτε και έχω καμία διάθεση μετά από όλα αυτά που γράφεις σε αυτό το θέμα. Λοιπόν παράτα τα νεύρα πριν μου την βιδώσει και εμένα να γίνουμε μπάχαλο εδω. Ήρεμα σου έγραψα χωρίς καμία πρόθεση να σε θίξω. Άκου παραμύθι. Σε οτι διαβασα σου εγραψα. Δεν θα εγραφα, εάν δεν διαβαζα κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε κουμπάρε, ήρεμα σου γράφω. Δεν σου έγραψα για να σε πειράξω , ούτε και έχω καμία διάθεση μετά από όλα αυτά που γράφεις σε αυτό το θέμα. Λοιπόν παράτα τα νεύρα πριν μου την βιδώσει και εμένα να γίνουμε μπάχαλο εδω. Ήρεμα σου έγραψα χωρίς καμία πρόθεση να σε θίξω. Άκου παραμύθι. Σε οτι διαβασα σου εγραψα. Δεν θα εγραφα, εάν δεν διαβαζα κατι.

Δυστυχώς ο ιντερνετικός διάλογος δημιουργεί και παρεξηγήσεις ως προς την ερμηνεία των φράσεων.

Όποτε η παρερμηνεία και η παρατήρησή σου θεωρείται δεκτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Τέλος πάντων έχουμε διαφορετική οπτική οπότε και να το συζητάμε δεν βγάζουμε άκρη , εγώ ξέρω πάντως πως αν οι πελάτες μου είχαν χρήματα που θα τους τα έδιναν οι καταναλωτές τότε θα με πλήρωναν και μένα , τώρα που οι καταναλωτές (δηλαδή εμείς) κοιτάμε να δούμε τι χρώμα έχει το κατοστάευρω και οι πελάτες θα πάνε χάλια και εμείς θα εξακολουθούμε να δουλεύουμε με πίστωση .

Το σιγουράκι είναι να μπούμε στις εισπρακτικές που θα κάνουν κονέ με το Δημόσιο"

Και ερωτώ... όταν δεν βλέπει κάποιος το χρωμα, θεωρείς οτι οι εισπακτικες με το δημόσιο θα τον κάνουν να γεννήσει ξαφνικά χρήματα?

Τέλος πάντων.

Όχι απλά θα τους πάρουν και το κεραμίδι από το κεφάλι τους ή να το πω πιο λαϊκα και ας παρεξηγηθώ, και τα σώβρακα ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και έως τώρα, σε ένα τόσο σοβαρό ζήτημα κανείς μα κανείς δεν έχει κάνει προτάσεις. Έχω κάνει μια πρόταση. Το θέμα το παρακολουθούν άνθρωποι που έχουν μεταφράσει την έννοια εναλλακτική μορφή επιχειρηματικότητας ώστε ο Λογιστής να συνδέσει την αμοιβή του με την εναλλακτική πρακτική του επιχειρείν που μπορεί να προσφέρει στον επιχειρηματία.

Συνδυάστε τις ανάγκες του κάθε ανθρώπου, το κύριο στοιχείο του επιχειρείν, την 2η επιχείρηση και την σύσταση του Λογιστή. Εγώ όταν ήμουν έως κάποια ηλικία είχα έτοιμο το φαγητό στο πιάτο. Μετά μεγάλωσα και έμαθα ότι το φαγητό είναι στο ψυγείο ή στο φούρνο και το πιάτο είναι σε ντουλάπι. Αλλά όμως θέλησα να μάθω που είναι για να τρώω μόνος μου.

Έως τώρα είναι η μόνη πρόταση που έχει τεθεί και έχει σχέση με ΑΜΟΙΒΗ και όχι με το υπογράψει αν είχε πληρώσει τον προηγούμενο, δηλαδή πάλι τυπικούρες και γραφειοκρατικά θέματα...

εδώ, στο 13 το κελί που παρακολουθώ την συζήτηση μου ήρθε η 2 εναλλακτική,

amway.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Katarxas zitw sygnomi pou grafw griklish alla den exw ti dynatotia nga grapsw diaforetika edw pou briskome kai i anagki na pw dyo leksoules einai megali .

Prwton thermi paraklisi sto manageraccount , afta pou grafeis aneikoun se alli enotita ...tha se parakolouthousa me megalo endiaferon as poume se mia enotita tou stil ...alles ypiresies pou mporoume na prosferoume pera tou 17-wro, alla se parakalw min xalas aftin tin koubenta kathws einai poly sobari .

Loipwn tha pw dyo paradigmata kai tha kanw kai mia prwtasi ...

A) lew se synadelfo otan pelatis pou mu xrwstuse 1500.00 euro kai apofasise na me pistoliasei , kai na synergasei me ton synadelfo to kai to ...kai i apantisi itan den mporw na ekferw gnwmi ...den sou zitisa kati tetio tou lew apla zita apo ton neo sou pelati na sou proskomisi mia epistoli ypogegrameni apo mena oti me exei taktopoihsh oikonomika . Den to ekane. Egw kathisterousa tin paradosi tou biblio esodwn-eksodwn gia na piesw ton pelati na me plirwsei kai o synadelfos mas ti ekane ...daskalevei ton pelati na mou pei oti tha paei sto SDOE na me kataggilei epidei den eixa edkosei apodeiski gia tis ypiresies pou tous pareixa ... ta symperasmata dika sas. B)

B) Iatros plastikos xeirourgos pigene apo to kako sto xeirotero kai anelaba na ton ypostthiriksw sto komati ebresis pelatias ...marketing ...kai diadikasia periorismou lytourgikwn eksodwn .... me ta polla gia na min makrigorisw mou leei...breika ena synadelfo logisti pou pernei tin ameibei pou perneis esy alla den me xrewnei to fpa ...ma lew toso pou sou prosfera ...den sta zitisa ...egw logisti ithela oxi symboulo epixeirisewn... etsi gia na kseroume ti leme.

Loipwn to prwto symban to lew se pelati mou hlektrologo ...kai i apantisi tou itan ...aa emeis oi hlekrtologoi ta exoume lysei afto to thema ...ean paw egw twra sto syllogo kai pw oti o Kwstas anelabe pelati mou o opoios mou xrwstaei , o syllogos aftomata ton diagrafei ton synadelfo.

Loipwn den kaloumetha na anakalypsoume ton troxo...to exoun anakalypsei alloi ... ews ek toutou

-- symfwnitika me olous ma me olous tous pelates ...

-- aftomata na stamatisoume tin paroxi ypiresiwn mas se opoion pelati parabiazei ta symfwnimena ....

-- logistis pou den ekdidi apodiksw to kserw einai odiniro ma prepei na peras apo tin kremala...

-- kai to epimelitireio na diagrapsei opon tolmisi na analabei pelati xwris na exei eksoflisei ton proigoumeno synadelfo ...

Afta ta oliga apo mia xora pou tous lew oti eimai accounter kai me blepoun me thavmasmo ... ma pou na ikseran omws ... kai apo tin alli plevra exoume terastia dynami sta xeria mas kai den kseroume na tin diaxiristoume .

*Kai pali sygnomi gia ta griklish !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ, στο 13 το κελί που παρακολουθώ την συζήτηση μου ήρθε η 2 εναλλακτική,

amway.

Που κολλάει αυτό στο θέμα που τέθηκε με αφορμή τη δύσκολη θέση στην οποία είναι ο φίλος μου και εξαιτίας αυτού του προβληματισμού μου έθεσα το θέμα προς δημόσια συζήτηση?

Και ποιός σου είπε ότι έχω την όρεξη να μιλάω για απάτες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Katarxas zitw sygnomi pou grafw griklish alla den exw ti dynatotia nga grapsw diaforetika edw pou briskome kai i anagki na pw dyo leksoules einai megali .

Prwton thermi paraklisi sto manageraccount , afta pou grafeis aneikoun se alli enotita ...tha se parakolouthousa me megalo endiaferon as poume se mia enotita tou stil ...alles ypiresies pou mporoume na prosferoume pera tou 17-wro, alla se parakalw min xalas aftin tin koubenta kathws einai poly sobari .

Loipwn tha pw dyo paradigmata kai tha kanw kai mia prwtasi ...

A) lew se synadelfo otan pelatis pou mu xrwstuse 1500.00 euro kai apofasise na me pistoliasei , kai na synergasei me ton synadelfo to kai to ...kai i apantisi itan den mporw na ekferw gnwmi ...den sou zitisa kati tetio tou lew apla zita apo ton neo sou pelati na sou proskomisi mia epistoli ypogegrameni apo mena oti me exei taktopoihsh oikonomika . Den to ekane. Egw kathisterousa tin paradosi tou biblio esodwn-eksodwn gia na piesw ton pelati na me plirwsei kai o synadelfos mas ti ekane ...daskalevei ton pelati na mou pei oti tha paei sto SDOE na me kataggilei epidei den eixa edkosei apodeiski gia tis ypiresies pou tous pareixa ... ta symperasmata dika sas. B)

B) Iatros plastikos xeirourgos pigene apo to kako sto xeirotero kai anelaba na ton ypostthiriksw sto komati ebresis pelatias ...marketing ...kai diadikasia periorismou lytourgikwn eksodwn .... me ta polla gia na min makrigorisw mou leei...breika ena synadelfo logisti pou pernei tin ameibei pou perneis esy alla den me xrewnei to fpa ...ma lew toso pou sou prosfera ...den sta zitisa ...egw logisti ithela oxi symboulo epixeirisewn... etsi gia na kseroume ti leme.

Loipwn to prwto symban to lew se pelati mou hlektrologo ...kai i apantisi tou itan ...aa emeis oi hlekrtologoi ta exoume lysei afto to thema ...ean paw egw twra sto syllogo kai pw oti o Kwstas anelabe pelati mou o opoios mou xrwstaei , o syllogos aftomata ton diagrafei ton synadelfo.

Loipwn den kaloumetha na anakalypsoume ton troxo...to exoun anakalypsei alloi ... ews ek toutou

-- symfwnitika me olous ma me olous tous pelates ...

-- aftomata na stamatisoume tin paroxi ypiresiwn mas se opoion pelati parabiazei ta symfwnimena ....

-- logistis pou den ekdidi apodiksw to kserw einai odiniro ma prepei na peras apo tin kremala...

-- kai to epimelitireio na diagrapsei opon tolmisi na analabei pelati xwris na exei eksoflisei ton proigoumeno synadelfo ...

Afta ta oliga apo mia xora pou tous lew oti eimai accounter kai me blepoun me thavmasmo ... ma pou na ikseran omws ... kai apo tin alli plevra exoume terastia dynami sta xeria mas kai den kseroume na tin diaxiristoume .

*Kai pali sygnomi gia ta griklish !

Μάλλον συνάδελφε μπερδεύτηκες. Εγώ δεν χάλασα καμία συζήτηση. Αντιθέτως την άνοιξα, επειδή την θεωρώ πολύ σοβαρή. Και αντιμετωπίζω το πρόβλημα και στην ίδια την οικογένεια μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δωστε μου λίγα λεπτά να σας αναλύσω την πρόταση που κάνω σε συναδέλφους μου.

Η πλειοψηφία των επιχειρήσεων των οποίων ο κλάδος έχει την επίβλεψη ανήκουν στην εμπορική δραστηριότητα?

Θεωρώ πως ναι. Υπάρχουν πολλές επιχειρήσεις που ανήκουν σε κλάδο ρουχισμού και λοιπών αγαθών που ο άνθρωπος θα κάνει πάντα είτε υπάρχει κρίση είτε δεν υπάρχει.

Οι επιχειρηματίες του κλάδου, και το βλέπουμε όλοι αυτό, εξαιτίας των συγκυριών που υπάρχουν - διακοπή χρηματοδότησης απο τράπεζες κλπ κλπ κλπ - αντιμετωπίζουν τα φάσμα του λουκέτου ή έχουν ήδη βάλει λουκέτο.

έχουμε ως επακόλουθο λοιπόν 2 φαινόμενα να εμφανίζονται.

1) ανεργία

και

2) Μείωση του πελατολογίου των Λογιστών όσο αφορά επιχειρήσης που έχουν σχέση με την λιανική πώληση.

Δεν χρειάζεται πιστεύω να αναλύσω παραπάνω.

Ο Λογιστής δεν μπορεί, δεν γίνεται να ασκήσει εμπορική δραστηριότητα πάσης μορφής. Δεν μπορεί δηλαδή να μπέι στο τρυπάκι να εμπορευθεί με κάτι.

Όμως ο Λογιστής είναι για εμένα, και είναι απόψη μου, να έχει μάτια ορθάνοιχτα ώστε να παρακολουθεί τις διεθνέις τάσεις της εμπορικής δραστηριότητας, μέρος της οποίας είναι εξαιτίας του ότι η συγκεκριμένη δραστηριότητα καλύπτει ένα μεγάλο φάσμα του πελατολογίου του.

Να συνεχίσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που απάντηση δεν πήρα παίρνω το θάρρος να συνεχίσω.

Ο έμπορος, πάντα παραμένει έμπορος στη νοοτροπία, στο μεράκι και θέλει παντα να κάνει αυτό που του αρέσει και αυτό που ξέρει.

Ωστόσο εξαιτίας της διεθνούς συγκυρίας αυτό που έχει ως ΠΡΩΤΑΡΧΙΚΟ μέλημα και στόχο είναι να ασκήσει εμπορική δραστηριότητα η οποία να εξαφανίζει όσο αυτό είναι δυνατόν 2 παράγοντες.

1) το κόστος της νέας επενδυσής εφόσον θέλει να παραμείνει στο χώρο,

και

2) τον πολλαπλασιασμό του κέρδους. όχι την προσθετική μέθοδο αλλα την πολλαπλασιαστική.

Πως μπορεί ένας έμπορος να συνδυάσει και τα 2 αυτά?

Ασκώντας εμπορική δραστηριότητα συνδυάζοντας την παροχή υπηρεσίας ως προς την ή τις εταιρίες με τις οποίες συνεργάζεται.

Σε χθεσινή τοποθέτησή μου, θεωρώ ότι η εμπορική δραστηριότητα πλέον πρέπει να αλλάξει γραμμή πλεύσης. Χρήματα δεν υπάρχουν ή αν υπάρχουν πλέον κάποιος δύσκολα ανοίγει το πορτοφόλι του. Γιατί?

Διότι γνωρίζει ότι αυτά που αγόρασε την μόνη υπηρεσία που του προσφέρουν πλέον είναι ΜΟΝΟ η ποιότητα του προιόντος. Όχι κάτι πέραν αυτού.

Αν οι έμποροι τους οποίους γνωρίζετε, είχατε την ευκαιρία να τους παρουσιάσετε ένα μοντέλο, που να συνδυάζει τα πάντα, εσείς τι λέτε ότι θα συνέβαινε?

2 τινά θα συνέβαιναν.

1) θα σας άκουγαν με πολύ προσοχή διότι για να κάνετε μια τέτοια παρουσίαση λογικά θα κοστολογούσατε τα πάντα. Δηλαδή η παόψη σας θα ήταν ΑΠΟΛΥΤΑ τεκμηριωμένη,

και

2) Θα σας διαολό στέλναν,

Πίστεψτε με.. το 2 δεν πρόκειται να συμβεί.

Μπορώ να συνεχίσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας συνεχίσω διότι είμαι και στενοχωρημένος εξαιτίας του ότι από κάτι πάσχει το σκυλί μου και θέλω απλά να ξεφύγω λίγο από αυτήν την κατάσταση.

Ελπίζω να μου επιτρέπετε. Και ας διαφωνείτε αλλα θα ήθελα να κάνω κάτι ώστε να χαλαρώσει λίγο το μυαλό μου.

Αν λοιπόν το μοντέλο που θα παρουσιάζετε στον επιχειρηματία - έμπορο άγγιζε και τα όρια της διεθνούς δραστηριότητας, θα τον άφηνε ασυγκίνητο?

Εγώ αν ημουν σας λέω σίγουρα όχι. Θα ρωτούσα παραπάνω.

Εκεί ΑΚΡΙΒΩΣ έρχεται η στιγμή, της περιβόητης σύστασης του Λογιστή. Τον παραπέμπει άμεσα σε κάποιον που μπορεί να του δώσει περισσότερες πληροφορίες.

Η σύσταση αυτή με την οποία ο Λογιστής αποδεικνύει ότι τον ενδιαφέρουν τα εξής : α) πρώτα από όλα το δικό του καλό (εξακολουθεί να έχει πελάτες) και β) ότι τον νοιάζει η πρόοδος του πελάτη του η οποία πάλι είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με το καλό του Λογιστή, θεωρώ ότι όχι απλά εικόνισμα θα σας κάνουν αλλά θα έχετε και ένα συνεχόμενο εισόδημα και μάλιστα από 2 πλευρές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχηγέ μου για να παρουσιάζεις μοντέλα -αναλύσεις κλπ ,πέρα απο την δουλεία σου λογιστή - φοροτέχνη, θα πρέπει να παίρνεις

300-400ε το μήνα στα β ,οπότε μιλάμε για πολλές κλωτσές και χωρίς φράγγο στη τσέπη.Μου αρέσεις βέβαια γιατι

είσαι ρομαντικός και θεωρητικός ,αλλα άλλο ειναι η πραγματικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχίζω...

Έχω μια επιχείρηση η οποία εμπορεύεται χ προϊόν. Το χ αυτό προϊον εξαιτίας των μεσαζόντων έχει υπερκοστολογηθεί. Δηλαδή φτάνει στους πελάτες μου με αξία η οποία είναι δυσανάλογη του κόστους παραγωγής του. Θα ήμουν υποχρεωμένος να αυξήσω τις τιμές για να πληρώσω όλους αυτούς του μεσάζοντες Σωστά? Σωστά.

Αν άλλαζα ρότα.. και έλεγα στοπ!!! Γνωρίζω το αντικείμενο γνωρίζω τι ακριβώς χρειάζεται ο κόσμος γιατί να πληρώσω όλους αυτούς και να μην πληρώσω το ίδιο το πελατολόγιο μου?

Τι αποφεύγω έτσι και τι κερδίζω?

Αποφεύγω να έχω πάντα υπερτιμημένες τιμές.

Αποφεύγω να έχω όσο το δυνατόν μπορώ χρηματικά διαθέσιμα τα οποία να προέρχονται από δανεισμό επειδή δεν αναγκάζομαι να πληρώνω όλους αυτούς.

Αποφεύγω να χάνω πελάτες επειδή έχω κάτι παραπάνω να τους προσφέρω.

Κερδίζω την επέκταση της επιχείρησής μου εξαιτίας του συνδυασμού της τιμής και του ανταποδοτικού οφέλους.

Κερδίζω μέσω της επέκτασης της ιδέας αυτής, δηλαδή πληρώνω το πελατολόγιο μου, να επεκταθώ παντού.

Και επίσης κερδίζω κάτι ακόμα πιο σπουδαίο. Τον πολλαπλασιασμό των κερδών μου. Γιατί? Διότι όταν κάτι είναι απλό είναι και προσιτό σε όλους.

Θα θέλατε εσείς να είχατε έναν τέτοιο επιχειρηματία στο πελάτολόγιο σας?

Εγώ σίγουρα και ειλικρινά.. και φυσικά θα ήθελα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε τσακάλι έκθεση έχεις γράψει ,πολύ γρήγορος είσαι ,μα αρ'εσεις για το αλκοολίκι σου στου φορουμ.

δεν είμαι γρήγορος. απλα δεν είμαι και πολύ καλά επειδη κάτι έχει το σκυλί μου και τώρα κάνουμε τις πρωτες εξετάσεις. και έχω στο παρελθόν περάσει μια τέτοια φάση και είμαι πολύ στενοχωρημένος.

και ξεδίνω εδώ απλά για να μην σκέφτομαι.

ελπίζω να γίνεται σεβαστό αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου ευχομαι περαστικά ,εγώ πάω για κανα κρασάκι μολις με πήραν κάτι φιλαράκια,καληνυκτα.

σου εύχομαι να περάσεις καλά και πιές ένα και για εμένα.

προτιμώ κόκκινο. κάνει καλό και στη καρδιά.

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...