Προς το περιεχόμενο

Αυξάνονται οι επιχειρήσεις εκείνες που δεν πληρώνουν τους Λογιστές ή είναι εντύπωση μου? Και τι κάνουν οι Λογιστές?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για αυτό ειδικά μην είσαι τόσο σίγουρος. Στην Ελλάδα δεν έχουμε την κατάλληλη παιδεία για να λειτουργήσει αυτό. Γιατί όπως έχω ξαναπεί, παιδεία δεν είναι το πανεπιστήμιο και η κάθε σχολή.Για να "συνεργαστείς", πρέπει πρώτα από όλα να είσαι"ελεύθερος", να έχεις δίάθεση να δώσεις και να μοιραστείς, να εκτεθείς.

Συμπληρώνοντας την Ειρήνη θα ήθελα να προσθέσω ότι οι Έλληνες (καθαρά λόγω παιδείας) είναι διατεθειμένοι να μοιραστούν αυτά που δεν έχουν και όχι αυτά που έχουν. Η συνεργασία προϋποθέτει αμοιβαίες υποχωρήσεις και ουσιαστική ισονομία ενώ ο Έλληνας έχει μάθει ότι, αν δεν είναι υπάλληλος, είναι ΤΟ αφεντικό, ο νούμερο ένα και τίποτε άλλο. Όλα αυτά μετά από εμπειρία κάποιων ετών στο μοντέλο του γραφείου που αναφέρθηκε ο SPIROS KERK. Όλα είναι θέμα παιδείας την οποία έχουν φροντίσει να μην την έχουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν θα ξεκαθαρίσουμε στο μυαλό μας τι θέλουμε να είμαστε σε μια επιχείρηση (οικονομολόγος,οικονομικός διευθυντής,νομικός σύμβουλος ή Λογιστής-Φοροτέχνης) τότε θα μας φύγουν όλες οι απορίες ......

Προφανώς εκεί στη πρωτεύουσα έχετε λύσει τα άλλα θέματα που μας απασχολούν σαν κλάδο και βέβαια έχετε επιχείρησεις που οι προοπτικές τους ξεπερνούν τα στενά όρια της Ελλάδος ....

Το θέμα όπως ξεκίνησε μας απασχολεί και θα μας απασχολεί ακόμη περισσότερο στο μέλλον , αλλά βλέπω ότι φεύγει (για μια ακόμη φορά) για αλλού ...... :)

Δεν ξέρω αν ορισμένοι συνάδελφοι θεωρούν ότι όπως ξεκίνησαν έτσι και πρέπει να συνεχίζουν να πορεύονται στο επάγγελμα.

Προσωπικά έχω άλλες απόψεις για το πώς πρέπει πλέον να συμπεριφέρεται από άποψη συμβουλών - καθοδήγησης κλπ ένας Λογιστής στους πελάτες του. Δηλαδή θεωρώ ότι αν δεν είναι τώρα η εποχή για την στροφή του επαγγέλματος και προς άλλες προοπτικές, τότε το τρένο χάθηκε.

Θα ήθελα να σε ενημερώσω συνάδελφε ότι εδώ στην πρωτεύουσα υπάρχουν όλων των ειδών οι επιχειρήσεις. Που δεν ξεπερνούν αλλά και που ξεπερνούν.

Προσπαθώ να καταλάβω ποιος συνάδελφος έχει παρουσιάσει μια έστω πρόταση σε ένα τόσο σοβαρό θέμα.

Και αυτό που διαβάζω είναι ο κλάδος και ο κλάδος...

Εγώ τουλάχιστον έβαλα μια πρόταση στο τραπέζι. Δείξτε στους πελάτες σας εναλλακτικούς τρόπους στο επιχειρείν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι καλημέρα! Βάση εμπειρίας 25 χρονών στο επάγγελμα.... το τελικό συμπέρασμα είναι ότι ο λογιστής είναι πάντα ο τελευταίος που θα πρέπει να πληρωθεί.... και τώρα που κλείνουν οι επιχειρήσεις η μία μετά την άλλη είναι ο μόνος που δεν πρόκειται να πληρωθεί!!!! Άλλωστε με βάση το τελευταίο νομοσχέδιο ο λογιστής πρέπει να πληρώσει από την τσέπη του φπα και φόρους εισοδήματος για εργασία που παρείχε και δεν έχει εισπράξει ούτε λεπτό!!!! Εδώ συνάδελφοι κάτι πρέπει να γίνει... Θα πρέπει τα όργανα που μας εκπροσωπούν να κάνουν κάτι....έστω να γίνει μία αρχή.....θα πρέπει να ξεκινήσουμε ενωμένοι όλοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν ορισμένοι συνάδελφοι θεωρούν ότι όπως ξεκίνησαν έτσι και πρέπει να συνεχίζουν να πορεύονται στο επάγγελμα.

Προσωπικά έχω άλλες απόψεις για το πώς πρέπει πλέον να συμπεριφέρεται από άποψη συμβουλών - καθοδήγησης κλπ ένας Λογιστής στους πελάτες του. Δηλαδή θεωρώ ότι αν δεν είναι τώρα η εποχή για την στροφή του επαγγέλματος και προς άλλες προοπτικές, τότε το τρένο χάθηκε.

Θα ήθελα να σε ενημερώσω συνάδελφε ότι εδώ στην πρωτεύουσα υπάρχουν όλων των ειδών οι επιχειρήσεις. Που δεν ξεπερνούν αλλά και που ξεπερνούν.

Προσπαθώ να καταλάβω ποιος συνάδελφος έχει παρουσιάσει μια έστω πρόταση σε ένα τόσο σοβαρό θέμα.

Και αυτό που διαβάζω είναι ο κλάδος και ο κλάδος...

Εγώ τουλάχιστον έβαλα μια πρόταση στο τραπέζι. Δείξτε στους πελάτες σας εναλλακτικούς τρόπους στο επιχειρείν.

Πώς χρεώνεις τις υπηρεσίες που αναφέρεις; Και πόσο χρόνο καταναλώνεις στην παροχή των συγκεκριμένων υπηρεσιών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς χρεώνεις τις υπηρεσίες που αναφέρεις; Και πόσο χρόνο καταναλώνεις στην παροχή των συγκεκριμένων υπηρεσιών;

Άλλη ερώτηση παρακαλώ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη ερώτηση παρακαλώ. :)

Γιατί άλλη ερώτηση; Πιστεύω είναι ουσιαστική ερώτηση καθώς πέρα από τον επιχειρηματία που επωφελείται θα πρέπει να επωφεληθείς και εσύ. Δεν ζητάω συγκεκριμένα ποσά, αλλά τη λογική της χρέωσης για να βγει κάποιο συμπέρασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί άλλη ερώτηση; Πιστεύω είναι ουσιαστική ερώτηση καθώς πέρα από τον επιχειρηματία που επωφελείται θα πρέπει να επωφεληθείς και εσύ. Δεν ζητάω συγκεκριμένα ποσά, αλλά τη λογική της χρέωσης για να βγει κάποιο συμπέρασμα.

Η ερώτηση οχι μόνο ουσιαστική είναι αλλά και πάρα πολύ σοβαρή συνάδελφε και θέλω να πιστεύεις οτι δεν απάντησα ειρωνικά ή οτιδηποτε έχει σχέση με αρνητική πρόθεση.

Πέρασε τον εναλλακτικό τρόπο του επιχειρείν μέσα από δική σου σύσταση.

Το έχω αναφέρει και πιο πάνω σε χθεσινη τοποθέτησή μου.

Ο Νο.1 άνθρωπος που εμπιστεύεται - κατά συνθήκη - ο επιχειρηματίας, είναι ο Λογιστής του. Είτε τον πληρώνει είτε δεν τον πληρώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερώτηση οχι μόνο ουσιαστική είναι αλλά και πάρα πολύ σοβαρή συνάδελφε και θέλω να πιστεύεις οτι δεν απάντησα ειρωνικά ή οτιδηποτε έχει σχέση με αρνητική πρόθεση.

Να σου πω και εγώ τη δική μου εμπειρία. Τη λύση που πρότεινες (αυτή με τα βήματα) την έχω εφαρμόσει μια φορά (συγκέντρωση και ανακάλυψη οφειλών, εύρεση του συμφερότερου τρόπου αποπληρωμής κτλ) σε πρόσωπο με πολύ στενή συγγενική σχέση και (αν και δεν πήρα χρήματα για ευνόητους λόγους) οφείλω να σου πω ότι αυτή η δουλειά δεν πληρώνεται με τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω και εγώ τη δική μου εμπειρία. Τη λύση που πρότεινες (αυτή με τα βήματα) την έχω εφαρμόσει μια φορά (συγκέντρωση και ανακάλυψη οφειλών, εύρεση του συμφερότερου τρόπου αποπληρωμής κτλ) σε πρόσωπο με πολύ στενή συγγενική σχέση και (αν και δεν πήρα χρήματα για ευνόητους λόγους) οφείλω να σου πω ότι αυτή η δουλειά δεν πληρώνεται με τίποτα.

Με διάθεση να κάνουμε και ένα αστείο θα έλεγα με πλησίασες αλλά δεν με ακούμπησες. :)

Αυτό δεν είναι λύση. Αυτό ειναι μια απλή μεθοδος να βρείς. Δεν είναι μέθοδος να λύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με διάθεση να κάνουμε και ένα αστείο θα έλεγα με πλησίασες αλλά δεν με ακούμπησες. :)

Αυτό δεν είναι λύση. Αυτό ειναι μια απλή μεθοδος να βρείς. Δεν είναι μέθοδος να λύσεις.

Ήμουν λίγο επιγραμματικός. Στο κτλ που γράφω παραπάνω πίστεψέ με υπάρχουν πααααάρα πολλά που προσπαθώ και εγώ να ξεχάσω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν λίγο επιγραμματικός. Στο κτλ που γράφω παραπάνω πίστεψέ με υπάρχουν πααααάρα πολλά που προσπαθώ και εγώ να ξεχάσω!!!

Λίγο πιο πάνω, στη σελίδα 4, έθεσα ένα ερώτημα συνάδελφε.

"Υπάρχουν πολλά αίτια για το κλείσιμο των επιχειρήσεων με αποτέλεσμα να επηρεάζει και τις αμοιβές των συναδέλφων η συγκεκριμένη συγκυρία.

Ένα απο τα αίτια είναι ότι ναι μεν υπάρχει πληθώρα αγαθών - που είναι η ουσία του εμπορίου - αλλά...

Το αλλά κάλλιστα ένας σύγχρονος οικονομολόγος το εντοπίζει στο εξής. Δεν υπάρχει καμία επιχείρηση που να προσφέρει ανταποδοτικό όφελος στον πελάτη - καταναλωτή. Δηλαδή όταν το χρήμα φεύγει.. απλά.. δεν ξαναγυρνά στον ίδιο τον κάτοχό του (δηλαδή στον καταναλωτή). Αυτό γινόταν τόσα χρόνια σε αυτή εδώ τη χώρα. Η κλασική νοοτροπία του Έλληνα επιχειρηματία.

Αν ο Έλληνας επιχειρηματίας αποφάσιζε στα προιόντα του να εφαρμόσει το ανταποδοτικό όφελος, εσείς σοβαροί στις επισημάνσεις συνάδελφοι, τι θεωρείτε ότι θα συνέβαινε?

Δεν θα σας πω το όνομα του οικονομολόγου. Ωστόσο θα ήθελα να μου επιτραπεί να θέσω το παραπάνω ερώτημα."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ θα ήθελα αλήθεια να μου γράψει κάποιος τι σημαίνει παιδεία ,χωρίς τα όρια της πανεπιστημιακής εκπαιδευσης η της οποιασδήποτε

σοβαρής εκπαιδευσης κσι ιδιαίτερα στα οικονομικά, μιας και μιλάμε για εμάς,γιατί ο όρος αυτός πολυχρησιμοποιείται τελευταια .

Μήπως βγάλουμε καμιά ακρη,δεν είναι απαραιτητο βέβαια η ολική συμφωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ θα ήθελα αλήθεια να μου γράψει κάποιος τι σημαίνει παιδεία ,χωρίς τα όρια της πανεπιστημιακής εκπαιδευσης η της οποιασδήποτε

σοβαρής εκπαιδευσης κσι ιδιαίτερα στα οικονομικά, μιας και μιλάμε για εμάς,γιατί ο όρος αυτός πολυχρησιμοποιείται τελευταια .

Μήπως βγάλουμε καμιά ακρη,δεν είναι απαραιτητο βέβαια η ολική συμφωνία.

Αρχικά παιδεία σημαίνει να ακούς, να επεξεργάζεσαι να διατυπώνεις ενστάσεις αν διαφωνείς ή αν συμφωνείς να θέτεις τα κατάλληλα ερωτήματα.

Παιδεία σημαίνει ελευθερία στην ανταλλαγή απόψεων στα όρια που αυτές οι απόψεις είναι τεκμηριωμένες και όχι ύβρεις όπως στην αρχή του θέματος.

Εγώ έτσι αντιλαμβάνομαι την παιδεία όταν συνομιλώ με τον κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά ,με το κυριότερο για μένα να ξέρεις να ακούς.

Αρα αυτά που αναφέρεις δεν έχουν καμιά σχέση με την εκπάίδευση του καθενός ειναι τελείως ανεξάρτητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά ,με το κυριότερο για μένα να ξέρεις να ακούς.

Αρα αυτά που αναφέρεις δεν έχουν καμιά σχέση με την εκπάίδευση του καθενός ειναι τελείως ανεξάρτητα?

Είναι στον ίδιο τον άνθρωπο είτε είναι εκπαιδεύμενος ή όχι.

Η παιδεία ξεκινάει, έχει αφετηρία την οικογένεια.

Άρ είτε είσαι οικονομολόγος, είτε οτιδήποτε άλλο επάγγελμα κάνεις, το πως έχεις μεγαλώσει και τι αρχές έχεις πάρει είναι θέμα ξεχωριστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή την εκπαίδευση την βγάζεις στην απέξω?δεν σου δινει τρόπο σκέψης και συμπεριφοράς?τον τρόπο που αντιλαμβάνεσαι τα πράγματα?

η οικογένεια έχει και αυτή μερίδιο,αλλά τι σημαίνει οτι κάποιος που μεγάλωσε σε μια οικογένεια που δεν είχε καμιά σχέση με αυτά που γράφουμε

οσον αφορά την παιδεία ,δεν μπορεί να αποκτήσει?και ποιός αλλος δρόμος εκτός της εκπαίδευσης μπορεί να υπάρξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή την εκπαίδευση την βγάζεις στην απέξω?δεν σου δινει τρόπο σκέψης και συμπεριφοράς?τον τρόπο που αντιλαμβάνεσαι τα πράγματα?

η οικογένεια έχει και αυτή μερίδιο,αλλά τι σημαίνει οτι κάποιος που μεγάλωσε σε μια οικογένεια που δεν είχε καμιά σχέση με αυτά που γράφουμε

οσον αφορά την παιδεία ,δεν μπορεί να αποκτήσει?και ποιός αλλος δρόμος εκτός της εκπαίδευσης μπορεί να υπάρξει.

Η παιδεία έχει αφετηρία την οικογένεια.

Δεν την ολοκληρώνει.

Και φυσικά παίζει μεγάλο ρόλο.

Παιδεία χωρίς εκπαίδευση πιστεύω ότι μπορεί να υπάρξει. Πώς? Το να δουλεύεις με τον εαυτό σου κάθε ημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aμα κάθε μέρα δουλέυεις με τον εαυτό σου ,πότε θα δουλέψεις ,πότε θα μελετήσεις ,πότε θα ασχοληθείς με το επάγγελμα

για να είσαι σωστός στη δουλειά σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aμα κάθε μέρα δουλέυεις με τον εαυτό σου ,πότε θα δουλέψεις ,πότε θα μελετήσεις ,πότε θα ασχοληθείς με το επάγγελμα

για να είσαι σωστός στη δουλειά σου?

Η ημέρα έχει 24 ώρες.

Οι 8 ώρες εξαιτίας σωματικής ανάγκης αφορούν τον ύπνο.

Οι επόμενες 8 είναι οι ώρες που αφιερώνεις στην δουλειά σου.

Οι επόμενες 8 είναι οι δικές σου ώρες. Ο καθένας καλείται να τις αξιοποιήσει κατάλληλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αφιερώνεις 8 ώρες μόνο για δουλειά το κλεισες το μαγαζί,τελος πάντων δεν είναι απαραίτητο να συμφωνούμε,αλλα οι απόψεις σου

δεν πάυουν να είναι σεβαστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αφιερώνεις 8 ώρες μόνο για δουλειά το κλεισες το μαγαζί,τελος πάντων δεν είναι απαραίτητο να συμφωνούμε,αλλα οι απόψεις σου

δεν πάυουν να είναι σεβαστές.

Αν αξιοποιήσεις τις τελευταίες 8 όχι μόνο θα έχεις ένα μαγαζί πάντα ανοικτό, αλλά θα δουλεύεις και χωρίς άγχος.

Αλλά και πάλι και οι δικές σου απόψεις είναι απόλυτα σεβαστές και υπάρχει ένα κοινό σημείο στο οποίο συμφωνούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι στον ίδιο τον άνθρωπο είτε είναι εκπαιδεύμενος ή όχι.

Η παιδεία ξεκινάει, έχει αφετηρία την οικογένεια.

Άρ είτε είσαι οικονομολόγος, είτε οτιδήποτε άλλο επάγγελμα κάνεις, το πως έχεις μεγαλώσει και τι αρχές έχεις πάρει είναι θέμα ξεχωριστό.

Ρε manageraccount κομπιουτερά, αυτα τα εκλεψες απο εμένα και διεκδικώ πνευματικα δικαιώματα. Οταν τα εγραφα εγω πριν πολλους μηνες κοντεψε να με φατε. Εσυ ο ιδιος μου επιτεθηκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ημέρα έχει 24 ώρες.

Οι 8 ώρες εξαιτίας σωματικής ανάγκης αφορούν τον ύπνο.

Οι επόμενες 8 είναι οι ώρες που αφιερώνεις στην δουλειά σου.

Οι επόμενες 8 είναι οι δικές σου ώρες. Ο καθένας καλείται να τις αξιοποιήσει κατάλληλα.

Αυτα τα κανεις μονο ως κομπιουτερας και οχι ως λογιστής φοροτεχνης. Εχεις μπερδεωει τις αρμοδιοτητες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε manageraccount κομπιουτερά, αυτα τα εκλεψες απο εμένα και διεκδικώ πνευματικα δικαιώματα. Οταν τα εγραφα εγω πριν πολλους μηνες κοντεψε να με φατε. Εσυ ο ιδιος μου επιτεθηκες.

Εγώ? Αν και δεν το θυμάμαι, αν έγινε ζητάω συγνώμη.

Αν εσένα πήγαν να σε φάνε, εμένα κλείνοντας την συνομιλία εδώ, στο παρελθόν με έβριζαν.

Αλλά καλύτερα να είσαι αιρετικός στις απόψεις σου παρά 1 με τον όχλο.

Ένας γκουρού του management έχει πει το εξής αλλά μάλλον πολλοί σε αυτή τη χώρα αυτό που έχει πεί το θεωρούν πολύ έξυπνο για το δικό τους μυαλό και το αποφεύγουν.

" κανε την αρχη σε ενα πολεμο με το μιλας για την ιδεα σου. ξεκινα μια επανασταση οταν ενας δεχθει να σε ακουσει και παρει μερος σε αυτή. κηρυξε ανακωχη όταν ο κοσμος εχει απαλαχθει απο εσενα και απλα ακολουθει μονος του την ιδεα που μετεφερες "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα τα κανεις μονο ως κομπιουτερας και οχι ως λογιστής φοροτεχνης. Εχεις μπερδεωει τις αρμοδιοτητες σου.

Δεν είμαι κομπιουτερας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...