Προς το περιεχόμενο

Αυξάνονται οι επιχειρήσεις εκείνες που δεν πληρώνουν τους Λογιστές ή είναι εντύπωση μου? Και τι κάνουν οι Λογιστές?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς, πολλοί συνάδελφοι έχουν σοβαρό θέμα με την πληρωμή όσο αφορά τις υπηρεσίες που παρέχουν στους πελάτες τους.

Ωστόσο υπάρχουν τρόποι να βοηθήσουν οι Λογιστές τους επιχειρηματίες με τρόπους εκτός από το να τους δανείζουν?

Φίλος μου, Λογιστής, σε ερώτηση που του έκανα μου είπε ότι είναι πλέον σε απόγνωση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον καλεις στο γραφειο σου να του εξηγησεις τους λογους που σε εχει αναγκη και μολις τους κατανοησει τον διωχνεις

εμενα ετσι μου φερονται οι γυναικες παντως...

με γλιτωνει το οτι δεν μπορουν να παρουν την πρωην τηλεφωνο

ελπιζω να μην βοηθησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον καλεις στο γραφειο σου να του εξηγησεις τους λογους που σε εχει αναγκη και μολις τους κατανοησει τον διωχνεις

εμενα ετσι μου φερονται οι γυναικες παντως...

με γλιτωνει το οτι δεν μπορουν να παρουν την πρωην τηλεφωνο

ελπιζω να μην βοηθησα

Πάντα στα πλαίσια της εύθυμης διάθεσης του συναδέλφου, θα ήθελα να πώ ότι είναι μια καλή προσέγγιση. Έχει όμως ένα μείον. Διώξε τον έναν, δίωξε τον άλλον τότε δεν κάνουμε δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

το επαγγελμα μας ειχε και εχει πολλα λαμογια

οταν η κατασταση φτασει εκει που τα λαμογια δεν θα μπορουν να επιβιωσουν τοτε θα παρει τα πανω του και το επαγγελμα μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το επαγγελμα μας ειχε και εχει πολλα λαμογια

οταν η κατασταση φτασει εκει που τα λαμογια δεν θα μπορουν να επιβιωσουν τοτε θα παρει τα πανω του και το επαγγελμα μας

Δεν διαφωνώ συνάδελφε, αλλά τι σχέση έχει αυτό που είπες με το θέμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Δεν διαφωνώ συνάδελφε, αλλά τι σχέση έχει αυτό που είπες με το θέμα?

γιατι μας θεωρουν ολους λαμογια και δεν μας αντιμετωπιζουν οι πελατες με το σεβασμο που πρεπει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι μας θεωρουν ολους λαμογια και δεν μας αντιμετωπιζουν οι πελατες με το σεβασμο που πρεπει

Δεν διαφωνώ και πάλι. Ωστόσο έχεις σκεφθεί αν το σημερινό οικονομικό περιβάλλον επηρεάζει και το ποσοστό εκείνο των Λογιστών οι οποίοι κάνουν σοβαρή και οργανωμένη δουλειά?

Θεωρώ δηλαδή ότι η έννοια Λογιστής πρέπει να ξεφύγει λίγο από τα στενά πλαίσια του όρου.

Έχει σκεφθεί κάποιος από εσάς ότι ίσως ένας λόγος να μην μας θεωρούν σοβαρούς, είναι ότι δεν δίνουμε λύσεις παρά μόνο κάνουμε διεκπεραίωση φοροτεχνικών θεμάτων?

Ότι κοινώς.. είμαστε για να τα πέρνουμε μόνο? Και για να κάνουμε συναντήσεις με τους πελάτες και να αναλύουμε το ισοζύγιο για να δούμε τι φταίει? Τι φταίει όχι το τι μπορεί να γίνει πέρα το μέτρο των απολύσεων και λοιπών μεθόδων που κατά καιρούς και είναι γνωστό αυτό, προτείνουν οι περισσότεροι συνάδελφοι.

(δεν αναφέρομαι σε πρόσωπα, μιλάω γενικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το επαγγελμα μας ειχε και εχει πολλα λαμογια

οταν η κατασταση φτασει εκει που τα λαμογια δεν θα μπορουν να επιβιωσουν τοτε θα παρει τα πανω του και το επαγγελμα μας

Και αν φύγουν τα λαμόγια θα αυξηθεί η πελατεία? Και λαμόγια ποιοι είναι?Όλοι έχουν πτυχία πανεπιστημίου και ΤΕΙ, και ξέρουν και μια γλώσσα τουλάχιστον.

Συγνώμη αλλά νομίζω ότι είναι λάθος το επιχείρημα.

Αυτή την στιγμή πτωχεύουν την Ελλάδα και θα πάρει η μπάλα και τους λογιστές.

Μη ξεχνάμε τους φορτηγατζίδες τους φαρμακοποιους τους ταξιτζίδες τώρα τους επισιτιστές.

Φτωχοποιούμαστε κύριοι.Είμαστε σε ύφεση.Ύφεση συμαίνει πτώχευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Και αν φύγουν τα λαμόγια θα αυξηθεί η πελατεία? Και λαμόγια ποιοι είναι?Όλοι έχουν πτυχία πανεπιστημίου και ΤΕΙ ? , και ξέρουν και μια γλώσσα τουλάχιστον.

Συγνώμη αλλά νομίζω ότι είναι λάθος το επιχείρημα.

Αυτή την στιγμή πτωχεύουν την Ελλάδα και θα πάρει η μπάλα και τους λογιστές.

Μη ξεχνάμε τους φορτηγατζίδες τους φαρμακοποιους τους ταξιτζίδες τώρα τους επισιτιστές.

Φτωχοποιούμαστε κύριοι.Είμαστε σε ύφεση.Ύφεση συμαίνει πτώχευση.

αν ειναι ακομα και ετσι που τα λες σεν βαζουν κατω το ποπο τους να μελετησουν αλλα τρεχουν απο σεμιναριο σε σεμιναριο

ετοιμη τροφη θελουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξορθολογισμος της επιχειρησης

μειωση κοστους λειτουργιας-εμπορευματων

νεες φθηνες δυναμικες μορφες διαφημισης και πωλησεων

ερευνα αγορας -ανταγωνιστων (εμπορευματα-τιμες-πλεονεκτηματα)

location!!!!

προγραμμα επιδοτησης εισφορων

αυτες ειναι κινησης παρα πολυ χαμηλου κοστους για εναν μικρομεσαιο καθως εχει το πλεονεκτημα της ευελιξιας στην αγορα

μετα παμε σε λογικες (αγοραζω μαυρα - πουλαω μαυρα) οποτε καπιλευεσαι την μικρη διαφορα του ΦΠΑ.. εσυ θα δεις αν αξηζει τον κοπο

οι μεγαλυτερης ηλικιας-εμπειριας συναδελφοι βεβαια ειναι καθετα αντιθετοι στην λογικη αυτη.. καθως δεν ειναι δουλεια του λογιστη να μαθει στον αλλον πως να δουλευει.. δεν μας πεφτει λογος και μπορει να βρεις και τον μπελα σου..

διαφωνω λεγοντας πως τετοια κριση δεν εχει περασει στην καριερα τους.. οτι η συμπεριφορα καταναλωτων και επιχειρησεων εχει αλλαξει τρομερα σε σχεση με τα δικα τους χρονια (που δεν τα σκυλια με λουρι απο λουκανικα) οποτε πρεπει να αλλαξει και η συμπεριφορα των επαγγελματιων

καταληγω εκφεροντας την αποψη οτι αν εχεις την ικανοτητα να γινεις ο οικονομικος συμβουλος-λογιστης πιθανων να επιβιωσει η επιχειρηση..μην περιμενεις να ''δεις'' υπερωριες βεβαια

σε περιπτωση παλι που ο επιχειρηματιας δεν εχει την διαθεση να ασχοληθει ετσι οπως του ζητας.. ζητα τον μισθο σου και διωξτον.. δεν θα επιβιωσει

ελπιζω να βοηθησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν φύγουν τα λαμόγια θα αυξηθεί η πελατεία? Και λαμόγια ποιοι είναι?Όλοι έχουν πτυχία πανεπιστημίου και ΤΕΙ, και ξέρουν και μια γλώσσα τουλάχιστον.

Συγνώμη αλλά νομίζω ότι είναι λάθος το επιχείρημα.

Αυτή την στιγμή πτωχεύουν την Ελλάδα και θα πάρει η μπάλα και τους λογιστές.

Μη ξεχνάμε τους φορτηγατζίδες τους φαρμακοποιους τους ταξιτζίδες τώρα τους επισιτιστές.

Φτωχοποιούμαστε κύριοι.Είμαστε σε ύφεση.Ύφεση συμαίνει πτώχευση.

Ύφεση σημαίνει πτώχευση... αλλά σημαίνει και κάτι άλλο όμως. Καινοτόμες ιδέες στο επιχειρείν.

Και αυτό καλείται κατ΄ εμέ να το κάνει μόνο ο Λογιστής της κατηγορίας Μη Λαμόγιο.

Όταν λοιπόν ένας πελάτης αδυνατεί και όντως αδυνατεί να αποπλήρωσει όχι εμάς.. αλλά και βασικές του υποχρεώσεις, τότε η απόψη μου δεν είναι τον διώχνεις. Είναι να τον οδηγήσεις στο να σκεφθεί νέες λύσεις. Και όχι να είναι πάντα αρωγός το Κράτος, αλλά πρωτίστως το πως αντιλαμβάνεται πλέον την έννοια επιχείρηση, ειδικά τώρα που τα πάντα αλλάζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΔΕΘΕΙ Η ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΦΠΑ , ΦΜΥ , ΑΠΔ ,ΜΕ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΜΗ ΤΩΝ ΛΟΓΙΣΤΩΝ , ΟΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ , ΔΙΚΗΓΟΡΟΥΣ , ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟΥΣ , ΚΑΙ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΟΥΝ ΟΙ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΣΠΙΣΟΥΝ ΚΩΔΙΚΑ ΔΕΟΝΤΟΛΟΓΙΑΣ ΕΝ ΤΕΛΕΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΔΕΘΕΙ Η ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΦΠΑ , ΦΜΥ , ΑΠΔ ,ΜΕ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΜΗ ΤΩΝ ΛΟΓΙΣΤΩΝ , ΟΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ , ΔΙΚΗΓΟΡΟΥΣ , ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟΥΣ , ΚΑΙ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΟΥΝ ΟΙ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΣΠΙΣΟΥΝ ΚΩΔΙΚΑ ΔΕΟΝΤΟΛΟΓΙΑΣ ΕΝ ΤΕΛΕΙ

Θα ήθελα να μου επιτρέψεις σε παρακαλώ ένα σχόλιο.

Τρίχες κατσαρές και κολοκύθια τούμπανα.

Αυτό που προτείνεις με όλο το σεβασμό, είναι το "κοιτάω την πάρτυ μου", και δεν λύνεις τίποτα έτσι παρά μόνο το ΔΙΚΟ ΣΟΥ πρόβλημα. Το οποίο στην πορεία θα το δείς να εμφανίζεται πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΔΕΘΕΙ Η ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΦΠΑ , ΦΜΥ , ΑΠΔ ,ΜΕ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΜΗ ΤΩΝ ΛΟΓΙΣΤΩΝ , ΟΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ , ΔΙΚΗΓΟΡΟΥΣ , ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟΥΣ , ΚΑΙ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΟΥΝ ΟΙ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΣΠΙΣΟΥΝ ΚΩΔΙΚΑ ΔΕΟΝΤΟΛΟΓΙΑΣ ΕΝ ΤΕΛΕΙ

εγω θα ελεγα μαζι με τους πινακες φορολογικης αναμορφωσης να υπαρχει και ενα κουτακι

"""""" ο λογιστης σας ειναι πληρωμενος?""""""""""""""

βεβαιωμενα τοσα απληρωτα τοσα

και αν το κουτακι δεν ειναι μηδεν να μην φευγει η δηλωση

συναδελφε παντως μην νομιζεις οτι οι μηχανικοι η οι δικηγοροι

ειναι πληρωμενοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Θα ήθελα να μου επιτρέψεις σε παρακαλώ ένα σχόλιο.

Τρίχες κατσαρές και κολοκύθια τούμπανα.

Αυτό που προτείνεις με όλο το σεβασμό, είναι το "κοιτάω την πάρτυ μου", και δεν λύνεις τίποτα έτσι παρά μόνο το ΔΙΚΟ ΣΟΥ πρόβλημα. Το οποίο στην πορεία θα το δείς να εμφανίζεται πάλι.

γερμανια γαλλια ιταλια αγγλια κλπ ευρωπη πως λειτουργουν τα λογιστικα γραφεια-λογιστες ?

εχει υπ΄οψιν του καποιος να μας πει ?

και εκει ειναι μπετε σκυλοι αλεστε και αλεστικα μην πληρωνεται ?

εδω ολοι τον λογιστη φοροτεχνη κανουν

αποφοιτοι λυκειου , ιεκ , τει , αει , παπαδες ψλατες , μοδιστρες και λοιπες δημοκρατικες δυναμεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Ρώτησε τους ίδιους τους επιχειρηματίες συνάδελφε. Πάντως η Σταδίου, η Πατησίων, η Ερμού.. λες να έβαλαν λουκέτο τα καταστήματα για να πάνε διακοπές οι επιχειρηματίες ή μάλλον συμβαίνει κάτι άλλο το οποίο κάλλιστα μπορεί να χαρακτηρισθεί επικίνδυνα σοβαρό?

Και δεν είπα ότι δεν λύνεις πρόβλημα. Είπα ότι λύνεις προσωρινά το πρόβλημα.

TO ΕΜΠΟΡΙΟ ΜΕ ΕΙΣΑΓΩΜΕΝΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ( ΠΟΥ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΙ?) ΔΕΝ ΛΥΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ .

ΑΝ ΔΕΝ ΑΡΧΙΣΕΙ Η ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΕΝΤΟΣ ΕΛΛΑΔΟΣ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτησε τους ίδιους τους επιχειρηματίες συνάδελφε. Πάντως η Σταδίου, η Πατησίων, η Ερμού.. λες να έβαλαν λουκέτο τα καταστήματα για να πάνε διακοπές οι επιχειρηματίες ή μάλλον συμβαίνει κάτι άλλο το οποίο κάλλιστα μπορεί να χαρακτηρισθεί επικίνδυνα σοβαρό?

Και δεν είπα ότι δεν λύνεις πρόβλημα. Είπα ότι λύνεις προσωρινά το πρόβλημα.

[/quote\\

ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΛΥΣΟΥΜΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΜΕΣΑ ΚΑΙ ΕΝΤΟΣ ΜΙΑΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ , ΑΛΛΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ , ΚΑΙ ΕΑΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ

ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΝΑΡΩΤΗΘΕΙ ΑΡΑΓΕ ??

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΥΠΩΝΟΥΝ ΕΥΡΩ???

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΔΙΑΓΡΑΦΟΥΝ ΧΡΕΗ ???

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΠΙΒΑΛΟΥΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΦΠΑ ΚΑΙ ΔΑΣΜΟΥΣ ΣΤΑ ΚΙΝΕΖΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ???

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΔΙΑΓΡΑΦΟΥΝ ΤΑ ΧΡΕΗ ΤΩΝ ΦΤΩΧΩΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΩΡΑ ΠΟΥ ΔΙΑΓΡΑΦΟΥΝ 100.000.000 € ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΡΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΕΙΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ !!!

ΣΤΙΣ 24/25 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΟΙ ΕΦΟΡΙΑΚΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΠΕΡΓΙΑ ,ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΕΡΓΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ????\

ΤΗ ΣΤΑΣΗ ΘΑ ΤΗΡΗΣΟΥΝ ΟΙ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΕΣ ΜΑΣ ????? ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΝΟΥΝ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OTAN ΘΑ ΜΑΘΑΙΤΕ ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ , ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΓΕΥΓΟΥΜΕ ΤΙς ΕΙΡΩΝΕΙΕς (ΓΙΑ ΚΟΥΤΑΚΙΑ ΚΤΛ) ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ .ΤΑ 18 ΤΑ ΕΧΗΣ ΚΛΕΙΣΕΙ ???? ΠΑΙΔΑΚΙ??

ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΜΑΘΒ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΣΑΙ ΜΙΚΡΟ Η ΑΜΟΙΒΗ ΓΙΑ ΜΕΛΕΤΕΣ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΠΡΟΚΑΤΑΒΑΛΛΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΤΑΙ ΦΟΡΟΣ 10 %. ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΙΚΗΓΟΡΟΥΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟΥ ΚΟΒΕΤΑΙ ΠΑΡΑΒΟΛΟ

εγω ειμαι 45 και τα στοιχεια μου ειανι διαθεσιμα, και οπως λεει ο κιτσος δεν εχεις το θαρρος να μπεις κανονικα στο φορουμ

και οχι σαν επισκεπτης για να δεις ποιος ειναι μικρος

μπορει οι μελετες των μηχανικων να προκαταβαλονται στην εθνικη τραπεζα αλλα ρε β.......τα λεφτα τα πληρωνουν οι ιδιοι

οι μηχανικοι μιας και τα λεφτα ερχονται παλι πισω στους ιδιους τους μηχανικους με την καταθεση και ο πελατης πληρωνει μονο τον φορο για να μην σου πω οτι και αυτα τα πληρωνει ο ιδιος ο μηχανικος και τα παραβολα οι δικηγοροι απο την τσεπη τουςτα βαζουν και περιμενουν να τα παρουν απο τον πελατη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΛΥΣΟΥΜΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΜΕΣΑ ΚΑΙ ΕΝΤΟΣ ΜΙΑΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ , ΑΛΛΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ , ΚΑΙ ΕΑΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ

ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΝΑΡΩΤΗΘΕΙ ΑΡΑΓΕ ??

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΥΠΩΝΟΥΝ ΕΥΡΩ???

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΔΙΑΓΡΑΦΟΥΝ ΧΡΕΗ ???

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΠΙΒΑΛΟΥΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΦΠΑ ΚΑΙ ΔΑΣΜΟΥΣ ΣΤΑ ΚΙΝΕΖΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ???

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΔΙΑΓΡΑΦΟΥΝ ΤΑ ΧΡΕΗ ΤΩΝ ΦΤΩΧΩΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΩΡΑ ΠΟΥ ΔΙΑΓΡΑΦΟΥΝ 100.000.000 € ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΡΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΕΙΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ !!!

ΣΤΙΣ 24/25 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΟΙ ΕΦΟΡΙΑΚΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΠΕΡΓΙΑ ,ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΕΡΓΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ????\

ΤΗ ΣΤΑΣΗ ΘΑ ΤΗΡΗΣΟΥΝ ΟΙ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΕΣ ΜΑΣ ????? ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΝΟΥΝ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ????

1) τα κεφαλαια στις συζητησεις στο internet χρησιμοποιουνται ΜΟΝΟ για να τονισουμε λεξεις.. αλλιως φαινεται σαν να φωναζεις.. και αυτο ειναι αγενες..

2) ο επιχειρηματιας που δεν μπορει να ανταπεξελθει στις υποχρεωσεις του δεν μπορει να περιμενει τις κινησεις που ορθα η λαθος προτεινεις.. αυτα τα μεγεθη ειναι μακροοικονομικα,,

3) οσες επιχειρησεις επιβιωσουν προσωρινα θα εχουν την ευκαιρια καλυτερης θεσης στην αγοραστικη πιτα χτυποντας εμμεσα τα μονοπωλια που αποτι καταλαβαινω οραματιζεσαι οτι θα ερθουν στο μελλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα και πολλούς μήνες γράφω ότι από τον Σεπτέμβριο και μετά δεν θα μας πληρώνει κανένας πελάτης. Εσείς δεν το πήρατε σοβαρά. Πριν αλέκτωρ (Σεπτέμβριος) λαλήσει σταμάτησαν οι πληρωμές προς τους λογιστές. Γιαυτο επειδή τίποτα δεν σώνει την κατάσταση, σκεφτείτε με ποιο τρόπο μπορείτε να πάρετε όσα μπορείτε περισσότερα από αυτά που σας(μας) χρωστούν, πριν σταματήσει κάθε πληρωμή ο κάθε πελάτης . Και φυσικα μην περιμενετε να παρετε τα χρωστουμενα με ορθόδοξο τροπο. Αν εχει καποια υποχρεωση να πληρωσει, ΙΚΑ, ΦΠΑ ή οτιδηποτε του ζητατε χρηματα για να πληρωσετε την υποχρεωση του , βαλτε μεσα και τα δικα σας. Αν οχι όλα, τουλαχιστον μερικά. Δεν υπαρχει αλλος τροπος για να παρεις σημερα τα χρωστουμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα επιμενειδη τι μπορει να κανει ο κλαδος? Αυτο που προτεινεις ειναι ενας εμμεσος τροπος για την πληρωμη, αλλα δεν ειναι η ουσια. Δεν μπορεις να φτασεις στο σημειο να παιρνεις ετσι τις αμοιβες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<br>το επαγγελμα μας  ειχε και εχει πολλα λαμογια <br>οταν η κατασταση φτασει εκει που τα λαμογια δεν θα μπορουν να επιβιωσουν τοτε θα παρει τα πανω του και το επαγγελμα μας<br>
<br><br>Μάλλον ο συνάδελφος βγήκε εκτός θέματος, δεν κατάλαβε το αρχικό θέμα και το πάει αλλού... όπως και παρακάτω αρκετά σχόλια είναι off!!! Το ότι προσφέρεις τα πάντα στον κάθε πελάτη με το παραπάνω από λογιστική υποστήριξη  μέχρι ότι μπορεί να φαντασθεί κανείς συμβουλές κάθε είδους, συμβολαιογραφικές, νομικές, χρηματοοικονομικές κλπ. κλπ. και μόλις του ζητάς τα λεφτά σου να σου λέει τι μου λές τώρα δεν βλέπεις τι γίνεται εσύ ξέρεις την όλη κατάσταση και μου ζητάς λεφτά!!!. Αν γι αυτό το πράγμα χαρακτηριζόμαστε λαμόγια με οργανωμένα γραφεία σχεδόν 30 ετών... τι να πώ... πάντως μηχανικοί δικηγόροι και συμβολαιογράφοι το έχουν πιάσει το νόημα εμείς..... <br>
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα επιμενειδη τι μπορει να κανει ο κλαδος? Αυτο που προτεινεις ειναι ενας εμμεσος τροπος για την πληρωμη, αλλα δεν ειναι η ουσια. Δεν μπορεις να φτασεις στο σημειο να παιρνεις ετσι τις αμοιβες σου.

Δεν κατάλαβες. Ο κλάδος δεν μπορεί να κάνει τίποτα. Το τέλος έφτασε , γιαυτο αναφέρω αυτόν τον τρόπο για να πάρει κάποιος τις τελευταίες αμοιβές που του χρωστούν ή έστω μέρος αυτών. Νόμιζες ότι προτείνω αυτά για το μέλλον και για τις αμοιβές του μέλλοντος;. Ποιο μέλλον; Δεν υπάρχει μέλλον και όποιος το καταλάβει, να προλάβει να σώσει κάτι από αυτά που έχει δουλέψει αλλά δεν τα έχει πάρει.

Ας υποθέσουμε όμως ότι υπάρχει μέλλον. Μόνο με αυτόν τον τρόπο μπορεί κάποιος να ασκεί το επάγγελμα. Με κανέναν άλλο τρόπο. Ο επιχειρηματίας και μόνο που ακούει αμοιβή λογιστή τον πιάνει αλλεργία. Ας απαλλαχτεί λοιπόν από αυτό το άκουσμα για να έχει και την υγεία του. Εγώ επέζησα τόσα χρόνια διότι σχεδόν ποτέ δεν γνώριζαν η πλειοψηφία των πελατών μου πόσο τους έπαιρνα. Ήξεραν όμως ότι ήμουν και είμαι έντιμος, με αποτέλεσμα να μην φοβούνται ότι θα έπραττα κάτι το παράλογο ή το ανέντιμο. Όλοι τους έχουν δικαιωθεί και εγώ επέβαλα στον εαυτό μου απόλυτη εντιμότητα διότι ένοιωθα μεγάλη ευθύνη μετά από αυτήν την συμπεριφορά και εμπιστοσύνη. 10 χρόνια δεν έχω κάνει καμία αύξηση διότι νοιώθω δέσμιος της τακτικής αυτής και της εμπιστοσύνης που μου δείχνουν οι άλλοι. Και δεν το γνωρίζουν ότι δεν έχω κάνει αύξηση. Δεν τους απασχολεί πλέον , γιατί φοβούνται την αλλεργία στο άκουσμα των λέξεων <<αμοιβή λογιστή>>. Προστατέψτε λοιπόν την υγεία του κόσμου, συνεισφέρετε με αυτόν τον τρόπο στα έσοδα του κράτους και τον οργανισμών ασφάλισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβες. Ο κλάδος δεν μπορεί να κάνει τίποτα. Το τέλος έφτασε , γιαυτο αναφέρω αυτόν τον τρόπο για να πάρει κάποιος τις τελευταίες αμοιβές που του χρωστούν ή έστω μέρος αυτών. Νόμιζες ότι προτείνω αυτά για το μέλλον και για τις αμοιβές του μέλλοντος;. Ποιο μέλλον; Δεν υπάρχει μέλλον και όποιος το καταλάβει, να προλάβει να σώσει κάτι από αυτά που έχει δουλέψει αλλά δεν τα έχει πάρει.

Ας υποθέσουμε όμως ότι υπάρχει μέλλον. Μόνο με αυτόν τον τρόπο μπορεί κάποιος να ασκεί το επάγγελμα. Με κανέναν άλλο τρόπο. Ο επιχειρηματίας και μόνο που ακούει αμοιβή λογιστή τον πιάνει αλλεργία. Ας απαλλαχτεί λοιπόν από αυτό το άκουσμα για να έχει και την υγεία του. Εγώ επέζησα τόσα χρόνια διότι σχεδόν ποτέ δεν γνώριζαν η πλειοψηφία των πελατών μου πόσο τους έπαιρνα. Ήξεραν όμως ότι ήμουν και είμαι έντιμος, με αποτέλεσμα να μην φοβούνται ότι θα έπραττα κάτι το παράλογο ή το ανέντιμο. Όλοι τους έχουν δικαιωθεί και εγώ επέβαλα στον εαυτό μου απόλυτη εντιμότητα διότι ένοιωθα μεγάλη ευθύνη μετά από αυτήν την συμπεριφορά και εμπιστοσύνη. 10 χρόνια δεν έχω κάνει καμία αύξηση διότι νοιώθω δέσμιος της τακτικής αυτής και της εμπιστοσύνης που μου δείχνουν οι άλλοι. Και δεν το γνωρίζουν ότι δεν έχω κάνει αύξηση. Δεν τους απασχολεί πλέον , γιατί φοβούνται την αλλεργία στο άκουσμα των λέξεων <<αμοιβή λογιστή>>. Προστατέψτε λοιπόν την υγεία του κόσμου, συνεισφέρετε με αυτόν τον τρόπο στα έσοδα του κράτους και τον οργανισμών ασφάλισης.

Δεν είναι θεωρώ θέμα κλάδου και συμφωνω με τον συνάδελφο.

Υπάρχουν τρόποι η αμοιβή του Λογιστή να συνδεθεί άμεσα με τον επιχειρηματία και μάλιστα η αμοιβή του να προέρχεται από 2 πηγές. Η πρώτη πηγή είναι φυσικά η πληρωμή των υπηρεσιών που προσφέρει ο Λογιστής και η δεύτερη είναι η πληρωμή του να προέρχεται και από την ίδια την δραστηριότητα του επιχειρηματία.

Το είπα κάπως μπερδεμένα. Αλλά ελπίζω να με καταλάβατε.

Η ουσία είναι ότι ο Λογιστής καλείται μέσα σε αυτό το οικονομικό περιβάλλον να σταματήσει να είναι θεατής, διότι αυτό είναι, και να παρατηρήσει πλέον ότι τα πάντα γύρω από το επιχειρείν αλλάζουν, και να κάνει προτάσεις στον επιχειρηματία.

Και το ότι τα πάντα αλλάζουν διαπιστώνεται και από το εξής. Από τον αιφνίδιο "θάνατο" της λιανικής πώλησης. Υπάρχει στροφή του κόσμου και όποιος το καταλάβει γρήγορα ίσως σώσει κάτι.

Και αν αυτή η σωτηρία περάσει μέσα από προτάσεις των Λογιστών, τότε δεν υπάρχει περίπτωση και πιστέψτε με για αυτό, να μην αμοίβεται ο Λογιστής. Θα αμοίβεται πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Τώρα και πολλούς μήνες γράφω ότι από τον Σεπτέμβριο και μετά δεν θα μας πληρώνει κανένας πελάτης. Εσείς δεν το πήρατε σοβαρά. Πριν αλέκτωρ (Σεπτέμβριος) λαλήσει σταμάτησαν οι πληρωμές προς τους λογιστές. Γιαυτο επειδή τίποτα δεν σώνει την κατάσταση, σκεφτείτε με ποιο τρόπο μπορείτε να πάρετε όσα μπορείτε περισσότερα από αυτά που σας(μας) χρωστούν, πριν σταματήσει κάθε πληρωμή ο κάθε πελάτης . Και φυσικα μην περιμενετε να παρετε τα χρωστουμενα με ορθόδοξο τροπο. Αν εχει καποια υποχρεωση να πληρωσει, ΙΚΑ, ΦΠΑ ή οτιδηποτε του ζητατε χρηματα για να πληρωσετε την υποχρεωση του , βαλτε μεσα και τα δικα σας. Αν οχι όλα, τουλαχιστον μερικά. Δεν υπαρχει αλλος τροπος για να παρεις σημερα τα χρωστουμενα.

και αν κανει καποιο ελεγχο και το βρει ?

εκει που μας χρεωστουσανε θα μας παρουν και το βοδι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...