Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Η ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΣΕ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ?


G-MEL

Ερώτηση

ΕΧΩ ΕΠΟΧΙΑΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ , ΕΣΤΕΙΛΑ ΠΙΝΑΚΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΤΟΝ 6/2011 ΜΕ ΡΕΠΟ ΤΡ-ΠΕΜ ΚΑΙ ΟΛΑ ΟΚ

ΤΩΡΑ ΕΣΤΕΙΛΑ ΞΑΝΑ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΩΡΑΡΙΟΥ ΑΛΛΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΡΕΠΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΑΡΕΛΕΒΑΝ ΜΕ ΤΗΝ ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΑ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Η ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΣΕ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΕΠΙΧ/ΣΗ

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ ? ΕΦΟΣΟΝ ΤΑ ΡΕΠΟ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΝΑΦΕΡΩ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Δεν δινεις λεπτομέρειες

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=64285

σχετ

ΒΔ 748/66

αρθρο 40 Ν1892

ΝΔ1037/71

κ Άρθρο 46 Ν.2224/1994

Κατ' εξαίρεση, με απόφαση του οικείου νομάρχη, μπορεί να επιτρέπεται η λειτουργία την Κυριακή και τις ημέρες αργίας ορισμένων καταστημάτων που εξυπηρετούν την τουριστική κίνηση σε αυστηρά οριοθετούμενες περιοχές δήμων και κοινοτήτων που έχουν ανακηρυχθεί ως τουριστικοί τόποι, μετά από σύμφωνη γνώμη του Υπουργείου Τουρισμού και των οικείων Επαγγελματικών Οργανώσεων εργοδοτών και εργαζομένων του νομού.

νομιζω ότι είσαι σε τουριστική περιοχή κ σιγουρα τα ρεπο είναι ευθύνη του εργοδότη κ όχι της επιθεώρησης εργασίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν δινεις λεπτομέρειες

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=64285

σχετ

ΒΔ 748/66

αρθρο 40 Ν1892

ΝΔ1037/71

κ Άρθρο 46 Ν.2224/1994

Κατ' εξαίρεση, με απόφαση του οικείου νομάρχη, μπορεί να επιτρέπεται η λειτουργία την Κυριακή και τις ημέρες αργίας ορισμένων καταστημάτων που εξυπηρετούν την τουριστική κίνηση σε αυστηρά οριοθετούμενες περιοχές δήμων και κοινοτήτων που έχουν ανακηρυχθεί ως τουριστικοί τόποι, μετά από σύμφωνη γνώμη του Υπουργείου Τουρισμού και των οικείων Επαγγελματικών Οργανώσεων εργοδοτών και εργαζομένων του νομού.

νομιζω ότι είσαι σε τουριστική περιοχή κ σιγουρα τα ρεπο είναι ευθύνη του εργοδότη κ όχι της επιθεώρησης εργασίας

ΜΟΛΙΣ ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΣΕ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΕΠΙΧ ΑΠΑΓΟΡΡΕΥΕΤΑΙ Η ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ - ΑΔΙΑΦΟΡΟ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ( Η ΕΠΙΧ/ΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ)

" ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ ¨ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ

ΑΡΑ ΕΓΩ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΠΧ ΡΕΠΟ ΚΥΡ-ΔΕΥΤ , ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΒΓΑΖΩ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΩ ΤΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΤΩΝ ΚΥΡΙΑΚΩΝ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΜΟΛΙΣ ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΣΕ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΕΠΙΧ ΑΠΑΓΟΡΡΕΥΕΤΑΙ Η ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ - ΑΔΙΑΦΟΡΟ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ( Η ΕΠΙΧ/ΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ)

" ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ ¨ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ

ΑΡΑ ΕΓΩ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΠΧ ΡΕΠΟ ΚΥΡ-ΔΕΥΤ , ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΒΓΑΖΩ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΩ ΤΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΤΩΝ ΚΥΡΙΑΚΩΝ ?

Αν δεν επιρέπεται η εργασία την Κυριακή δεν ΠΡΕΠΕΙ να δουλεύουν την Κυριακή . Αν ο εργοδότης αναλαμβάνει το ρίσκο κ δηλωσεις κ τις Κυριακές είναι σαν δηλώνεις την παρανομία του . Αν δεν τις δηλώσεις κ δεν πληρωθεί νόμιμα ο εργαζόμενος με τις προβλεπόμενες προσσαυξήσεις κινδυνεύει και από τον εργαζόμενο . Δλδ εξασφαλισμένη λύση στην παρανομία δεν υπάρχει , υπάρχει λύση με μικρότερες πιθανότητες να σας πιάσουν . Προσοχή όμως γιατί τα πρόστιμα κ οι κυρώσεις έχουν αλλάξει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν δεν επιρέπεται η εργασία την Κυριακή δεν ΠΡΕΠΕΙ να δουλεύουν την Κυριακή . Αν ο εργοδότης αναλαμβάνει το ρίσκο κ δηλωσεις κ τις Κυριακές είναι σαν δηλώνεις την παρανομία του . Αν δεν τις δηλώσεις κ δεν πληρωθεί νόμιμα ο εργαζόμενος με τις προβλεπόμενες προσσαυξήσεις κινδυνεύει και από τον εργαζόμενο . Δλδ εξασφαλισμένη λύση στην παρανομία δεν υπάρχει , υπάρχει λύση με μικρότερες πιθανότητες να σας πιάσουν . Προσοχή όμως γιατί τα πρόστιμα κ οι κυρώσεις έχουν αλλάξει .

ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΙΣΧΥΟΥΝ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εμπορικό κατάστημα θέλει να απασχολήσει  2 υπαλλήλους του αύριο Κυριακή, που είναι ανοικτή η αγορά.( δεν έχω αντίστοιχη επιχείρηση πελάτη, και δεν γνωρίζω τη διαδικασία)

Τι ενέργειες πρέπει να κάνω σε ΕΡΓΑΝΗ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, solwn 1 είπε

Εμπορικό κατάστημα θέλει να απασχολήσει  2 υπαλλήλους του αύριο Κυριακή, που είναι ανοικτή η αγορά.( δεν έχω αντίστοιχη επιχείρηση πελάτη, και δεν γνωρίζω τη διαδικασία)

Τι ενέργειες πρέπει να κάνω σε ΕΡΓΑΝΗ ?

Καλησπέρα,

Συμπληρωματικό ωραρίου. Την άλλη εβδομάδα πρέπει να δώσετε και ρεπό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
11 λεπτά πριν, ponzi είπε

Καλησπέρα,

Συμπληρωματικό ωραρίου. Την άλλη εβδομάδα πρέπει να δώσετε και ρεπό.

για πάνω από 5 ώρες ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...