Jump to content

ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗΣ ΚΛΠ

Recommended Posts

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Ο καθένας εισπράττει αναλόγως των πεπραγμένων του.

Βέβαια κάποιοι είναι ανεπίδευκτοι μαθήσεως, αλλά είναι δικό τους πρόβλημα...

Κούκλα το θέμα το πας αλλού. Εδω κανομε ένα επάγγελμα και όχι φιλανθρωπία ή κήρυγμα υπέρ του Χριστιανισμού. Και είσαι και συνδικαλίστρια. Κοίτα ρε που αναθέσαμε τις τύχες του επαγγέλματος.

Χθες το απόγευμα, σκέφτηκα αρκετά το θέμα και κατέληξα -μετρώντας τις σκέψεις όλων σας- στο εξής :

Θεωρητικά, είμαι πληρωμένη. Άρα δεν μπορώ να διεκδικήσω αυτά που υποτίθεται έχω πάρει.

Κι αυτό γιατί οι ΑΠΥ είναι κομμένες έως και 30/6 που παρέδωσα και μηνιαίες καταστάσεις και γενικά όλες τις υποχρεώσεις του. Τις ΑΠΥ τις κόβω για όλους, τέλος κάθε μήνα, είτε πληρώνομαι είτε όχι.

Άλλωστε όλους τους πελάτες μου τους έχω πάνω από 10 χρόνια και από τους νέους (1-2 χρόνων) έχω τα βιβλία από τις γυναίκες τους χρόνια.

Τον συγκεκριμένο που λέμε τον έχω από το 1998, γι αυτό έχω πέσει από τα σύννεφα με τον τρόπο που μου φέρθηκε !

Τώρα,

αν ξεκινήσω πόλεμο, πρέπει από πριν να είμαι όχι 100% αλλά 1000% σίγουρη ότι θα το φτάσω μέχρι το τέλος, όποια κι αν είναι η εξέλιξη.

Και όπως θα γνωρίζεις κι εσύ, σε έναν πόλεμο υπάρχουν παράπλευρες απώλειες.

Και ευτυχώς ή δυστυχώς, θέλω το βράδυ να πέφτω για ύπνο και να κοιμάμαι όπως τώρα - σαν πουλάκι-.

Όχι να στριφογυρίζω σκεπτόμενη τι έκανα και τις συνέπειες που σίγουρα θα προκύψουν, γιατί μετά θα είναι πολύ αργά να διορθώσω κάτι.

Οπότε, θα δώσω τις καταστάσεις σε συνεννόηση με τον νέο του λογιστή και θα αφήσω τη ζωή να πάρει εκδίκηση για μένα.

Άλλωστε πάντα -μα πάντα- ότι κάνουμε καλό ή κακό γυρίζει σε μας μπούμερανγκ και μάλιστα όχι στον εαυτό μας αλλά εκεί που μας πονά περισσότερο, δηλαδή σε αγαπημένα μας άτομα.

Διαπιστωμένο απόλυτα.

Νεφερτίτη, ναι υπάρχουν στους πολέμους παράπλευρες απώλειες. Εδώ έχουμε όμως μια μάχη και όλες οι μάχες δεν έχουν παράπλευρες απώλειες. Απώλειες υπάρχουν όταν κάνεις κάτι, χωρίς να το μελετήσεις σφαιρικά. Θυμήσου τους αεροπορικούς βομβαρδισμούς στο ΙΡΑΚ με τις κατευθυνόμενες, με λέιζερ βόμβες. Αναφέρθηκα με τα δεδομένα τα δικά σου. Κάθε περίπτωση εξετάζεται με άλλο τρόπο. Δεν υπάρχει ένας σταθερός τρόπος για όλες τις περιπτώσεις. Έστω και τώρα ακόμα έχεις λίγα περιθώρια για να μην χάσεις την επαγγελματική σου αξιοπρέπεια. Εάν δεν έχεις όμως τα κότσια να κάνεις τώρα αυτό που πρέπει, θα χάσεις αρκετά στο μέλλον από ανάλογες περιπτώσεις. Διότι ήδη δεν προσπαθείς να δημιουργήσεις το ψυχολογικό σθένος που απαιτείται. Εσύ δεν κανεις κατι κακό για να γυρισει μπούμερανγκ . Αλοι σου εκαναν κακό.

Αυτο που κοκκίνισα βγαλτο απο τον εγκεφαλό σου. Εγω υποστιρίζω μαλιστα οτι για μια 10ετια εχεις ηθική υποχρεωση να παρευρίσκεσαι στους ελεγχους για τα χρονια τα οποια εσυ εκανες ,

.........................................

κ.Αντώνη ακριβώς εκεί η λέξη κλειδί ...... Και νομίζω ότι παρόλο που κάνουμε ένα από τα πλέον τεχνοκρατικά επαγγέλματα ή μάλλον να το θέσω καλύτερα , ένα επάγγελμα που στηρίζει τον τεχνοκρατισμό θεωρώ πως υπάρχει τεράστιο ηθικό πλενόνασμα στις τάξεις των Λογιστών , με εξαιρέσεις πολλές βέβαια , αλλά μιλάμε για τον κανόνα .....

Και νομίζω ότι λέμε το ίδιο πράγμα , απλά το έχω γράψει από τι πρώτη δημοσίευση , δηλαδή για πλήρη εξόφληση (όχι ότι το κάνουμε εμείς αλλά λέμε) , αν και έχω κάποιες μικρές διαφωνίες για το θέμα της μη εξόφλησης μας και της μη τήρησης από εμάς των υποχρεσεών μας (εκτός αν υπάρχει ειδική συμφωνία για να είσαι απόλυτα καλυμένος) .....

ΥΓ 1 Όσο για το άλλο (για να μη στέλνω pm).....

Σωστό τηλέφωνο έχεις , απλά λόγω προσωπικών υποχρεώσεων το ωράριο του γραφείο μας έχει "λαστιχοποιηθεί" και βγαίνει το φαξ , άσε που ούτε από το κινητό δεν παίρνω ή σηκώνω τηλέφωνο (ζητώ συγνώμη από όλους τους φίλους, ποίος το περίμενε αυτό από μένα :) ), από εβδομάδα θα σε καλέσουμε εμείς ...... :)

ΥΓ 2 Ψιλοάσχετο αλλα μου ήρθε τώρα που έγραφα, σε εκτιμούμε αφάνταστα ...... :)

κ.Αντώνη ακριβώς εκεί η λέξη κλειδί ...... Και νομίζω ότι παρόλο που κάνουμε ένα από τα πλέον τεχνοκρατικά επαγγέλματα ή μάλλον να το θέσω καλύτερα , ένα επάγγελμα που στηρίζει τον τεχνοκρατισμό θεωρώ πως υπάρχει τεράστιο ηθικό πλενόνασμα στις τάξεις των Λογιστών , με εξαιρέσεις πολλές βέβαια , αλλά μιλάμε για τον κανόνα .....

Και νομίζω ότι λέμε το ίδιο πράγμα , απλά το έχω γράψει από τι πρώτη δημοσίευση , δηλαδή για πλήρη εξόφληση (όχι ότι το κάνουμε εμείς αλλά λέμε) , αν και έχω κάποιες μικρές διαφωνίες για το θέμα της μη εξόφλησης μας και της μη τήρησης από εμάς των υποχρεσεών μας (εκτός αν υπάρχει ειδική συμφωνία για να είσαι απόλυτα καλυμένος) .....

ΥΓ 1 Όσο για το άλλο (για να μη στέλνω pm).....

Σωστό τηλέφωνο έχεις , απλά λόγω προσωπικών υποχρεώσεων το ωράριο του γραφείο μας έχει "λαστιχοποιηθεί" και βγαίνει το φαξ , άσε που ούτε από το κινητό δεν παίρνω ή σηκώνω τηλέφωνο (ζητώ συγνώμη από όλους τους φίλους, ποίος το περίμενε αυτό από μένα :) ), από εβδομάδα θα σε καλέσουμε εμείς ...... :)

ΥΓ 2 Ψιλοάσχετο αλλα μου ήρθε τώρα που έγραφα, σε εκτιμούμε αφάνταστα ...... :)

Δεν μου λές; Στην ίδια σχολή διπλωματίας με τον Γρίβα πηγαίνεις; Βλέπω ότι εφαρμόζεις τις ίδιες διπλωματικές πρακτικές. Γιαυτό και η ερώτηση μου.