Προς το περιεχόμενο

ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗΣ ΚΛΠ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τέλος Ιουνίου ένας πελάτης μου (πρώην πλέον) με ενημέρωσε ότι θα έδινε από 1/7 την τήρηση του λογιστηρίου του σε άλλο λογιστή.

Μου χρωστούσε χρήματα από τον Φεβρουάριο και όταν τα ζήτησα, έπειτα από μια βδομάδα μου ανακοίνωσε το παραπάνω, λέγοντάς μου ότι αυτό δεν το περίμενε από μένα !!!!!!!!!! :o

Χθες μου τηλεφώνησε ο συνάδελφος που τα ανέλαβε και μου είπε να δώσω εγώ τις καταστάσεις αναμόρφωσης και αποδοθέντων φόρων όπως και τις συγκ/κές τιμολογίων, γιατί είναι δική μου ευθύνη και αυτός δεν πρόκειται να τα καταθέσει.

Έχει αλλάξει κωδικούς αλλά μου είπε ότι θα μου τους δώσει για να γίνει η κατάθεση από μένα.

Θα ήθελα να ξέρω :

Ποιος έχει πραγματικά την υποχρέωση υποβολής τους?

Δεν έχω πρόβλημα να τα δώσω εγώ αλλά φοβάμαι να μην μπλέξω, από την στιγμή που υποτίθεται 30/6 τελείωσε η συνεργασία μας.

ΤΙ ΚΑΝΩ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος Ιουνίου ένας πελάτης μου (πρώην πλέον) με ενημέρωσε ότι θα έδινε από 1/7 την τήρηση του λογιστηρίου του σε άλλο λογιστή.

Μου χρωστούσε χρήματα από τον Φεβρουάριο και όταν τα ζήτησα, έπειτα από μια βδομάδα μου ανακοίνωσε το παραπάνω, λέγοντάς μου ότι αυτό δεν το περίμενε από μένα !!!!!!!!!! :o

Χθες μου τηλεφώνησε ο συνάδελφος που τα ανέλαβε και μου είπε να δώσω εγώ τις καταστάσεις αναμόρφωσης και αποδοθέντων φόρων όπως και τις συγκ/κές τιμολογίων, γιατί είναι δική μου ευθύνη και αυτός δεν πρόκειται να τα καταθέσει.

Έχει αλλάξει κωδικούς αλλά μου είπε ότι θα μου τους δώσει για να γίνει η κατάθεση από μένα.

Θα ήθελα να ξέρω :

Ποιος έχει πραγματικά την υποχρέωση υποβολής τους?

Δεν έχω πρόβλημα να τα δώσω εγώ αλλά φοβάμαι να μην μπλέξω, από την στιγμή που υποτίθεται 30/6 τελείωσε η συνεργασία μας.

ΤΙ ΚΑΝΩ???

Ηθικά εσύ ......

Η δική μου πάγια γνώμη όμως είναι ότι από τι στιγμή που αναλμβάνει κάποιος πρέπει να κάνει τις δηλωτικές υποχρεώσεις από το χρονικό σημείο και πέρα , όταν μάλιστα υπάρχει και χρηματική οφειλή δεν το συζητώ καν .

Ενημέρωσες το συνάδελφο ότι υπάρχει χρηματικό υπόλοιπο ........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να ξέρω :

Ποιος έχει πραγματικά την υποχρέωση υποβολής τους?

Για 'μένα, κανείς! Κανονικά ο συνάδελφος θα έπρεπε πριν παραλάβει να ελέγξει αν υπήρχε υπόλοιπο με τον προηγούμενο λογιστή, και κατόπιν να αναλάβει την υποβολή όποιος από τους 2 πληρωθεί για αυτήν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηθικά εσύ ......

Η δική μου πάγια γνώμη όμως είναι ότι από τι στιγμή που αναλμβάνει κάποιος πρέπει να κάνει τις δηλωτικές υποχρεώσεις από το χρονικό σημείο και πέρα , όταν μάλιστα υπάρχει και χρηματική οφειλή δεν το συζητώ καν .

Ενημέρωσες το συνάδελφο ότι υπάρχει χρηματικό υπόλοιπο ........

Δεν τον ενημέρωσα τηλεφωνικά γιατί του είπα ότι μετά τις 22/8 που θα γυρίσω, θα περάσω από το γραφείο του να συνεννοηθούμε.

Απλά δεν ξέρω αν ΠΡΕΠΕΙ να τα καταθέσω εγώ ή όχι, καθαρά για θέμα που ίσως προκύψει αργότερα.

Π. χ. μπορεί ο πελάτης να μάθει ότι τα έδωσα εγώ και να πατήσει εκεί νομικά, λέγοντας ότι δεν είχα κανένα δικαίωμα να καταθέσω εγώ δικές του φορολογικές υποχρεώσεις.

Απλά " προσέχω για να έχω " όπως λέει και η παροιμία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα από τι στιγμή που διακόπτεις τι σχέση πχ 01/07 παύεις να έχεις δηλωτικές υποχρεώσεις , με την ίδια λογική κάποιος που φεύγει πχ 01/12 θα του υποβάλει τη δήλωση ????

Απλά τις περισσότερες φορές για βοήθεια και μόνο του συναδέλφου δίνουμε τα απαραίτητα στοιχεία , το πρόβλημα δημιουργείτε τώρα με τις κατάστασεις αυτές που θα πρέπει να συμφωνούν με τα βιβλία , ας μην έκανε την εξυπνάδα το υπουργείο να τα στέλναμε το Σεπτέμβρη αλλά με την υποβολή της δήλωσης ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις υπογράψει εσύ την δήλωση (Ε3 κλπ), πιστεύω ότι εσύ θα πρέπει να υποβάλλεις και την κατάσταση φορολογικής αναμόρφωσης.

Άποψη μου, βέβαια, την οποία στηρίζω στο γεγονός ότι η υποχρέωση αυτή αφορά χρήση για την οποία εσύ έκανες και την αναμόρφωση στο Ε3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα.

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τις συμβουλές σας.

Η αλήθεια είναι ότι με έχει στεναχωρήσει απίστευτα όλη αυτή η ιστορία.

Είναι η πρώτη φορά στα 16-17 χρόνια λογιστικής, που χάνω πελάτη έτσι (χωρίς να κλείσει η επιχείρηση) και δεν μπορώ ακόμη να το πιστέψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις υπογράψει εσύ την δήλωση (Ε3 κλπ), πιστεύω ότι εσύ θα πρέπει να υποβάλλεις και την κατάσταση φορολογικής αναμόρφωσης.

Άποψη μου, βέβαια, την οποία στηρίζω στο γεγονός ότι η υποχρέωση αυτή αφορά χρήση για την οποία εσύ έκανες και την αναμόρφωση στο Ε3.

Και αν δεν την υποβάλλει ποίος θα τις ρίξει φταίξιμο ή μάλλον που είναι η ευθύνη , όταν μάλιστα υπάρχει και διακοπή σχέσης στο μητρώο ή έστω υπεύθυνη δήλωσης παραλαβής όλου του φορολογικού-ασφαλστικού αρχείου ??? Στην υπογραφή του Ε3 , μα εκτός από τις δαπάνες έχει και τους φόρους,ΦΠΑ κλπ , άρα μιλάμε για μία νέα δήλωση ......

Όταν σταματάει η συνεργασία ,σταματάει γενικά ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν δεν την υποβάλλει ποίος θα τις ρίξει φταίξιμο ή μάλλον που είναι η ευθύνη , όταν μάλιστα υπάρχει και διακοπή σχέσης στο μητρώο ή έστω υπεύθυνη δήλωσης παραλαβής όλου του φορολογικού-ασφαλστικού αρχείου ??? Στην υπογραφή του Ε3 , μα εκτός από τις δαπάνες έχει και τους φόρους,ΦΠΑ κλπ , άρα μιλάμε για μία νέα δήλωση ......

Όταν σταματάει η συνεργασία ,σταματάει γενικά ......

Δεν μου υπέγραφε την υπεύθυνη δήλωση ο πελάτης και με τι να τον πίεζα?

Όλα τα βιβλία και τα παραστατικά τα είχε εκείνος όπως και όλοι οι πελάτες μου. Δεν κρατάω τίποτα στο γραφείο.

Απλά εφ' όσον δεν φεύγει τίποτα από τον δικό μου Η/Υ ή με σφραγίδα δική μου, πιστεύω είμαι καλυμμένη.

Γι αυτό φοβάμαι να δώσω καταστάσεις. Να μην θεωρηθεί συνέχεια συνεργασίας........

Όταν του είπα ότι δεν δίνω τους κωδικούς αν δεν εξοφληθώ, με ενημέρωσε "επαγγελματικά" ότι κάθε μέρα θα είναι η ΣΔΟΕ έξω από το δικό μου γραφείο και από άλλους πελάτες μου.

Ειλικρινά τόσα χρόνια που συνεργαζόμασταν δεν περίμενα ότι θα ήταν τόσο π...στης.

Αυτόν και 100 ευρώ να του χρωστούσαν τους έτρεχε όλους στο δικαστήριο.

Και όλα ξεκίνησαν επειδή αρνήθηκα να του περάσω τιμολόγια που είχε ΜΕ ΑΛΛΟΥ ΤΟ ΟΝΟΜΑ από πάγια για να κερδίσει το ΦΠΑ. Και άρχισε να μην με πληρώνει.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τι στιγμή που δηλώνεται νέος Λογιστής στο μητρώο για μένα πάυεις να έχεις οποιαδήποτε ευθύνη υποβολής δηλώσεων από το σημείο εκείνο και μετά .

Είναι θέμα ελέγχου να δεί αν έχεις κάνει σωστά τι δουλειά σου για το διάστημα που είχες την ευθύνη , αλλά η δηλωτική υποχρέωση περνάει στον νέο συνάδελφο , τη συγκεντρωτική του 2011 οικονομικό 2012 πάλι εσύ θα την υποβάλλεις ????

Απλά φέτος γίνεται μπάχαλο με τη κατάσταση , εκεί είναι η διαφορά και επαναλμβάνω ότι συνήθως δίνει ο πορηγούμενως λογιστής στοιχεία στον επόμενο για διευκόλυνση και μόνο .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά φέτος γίνεται μπάχαλο με τη κατάσταση , εκεί είναι η διαφορά και επαναλμβάνω ότι συνήθως δίνει ο πορηγούμενως λογιστής στοιχεία στον επόμενο για διευκόλυνση και μόνο .....

Του είπα να του δώσω ότι χρειαστεί και μου είπε ότι εκείνος δεν καταθέτει τίποτα για την προηγούμενη χρονιά και η ευθύνη θα είναι δική μου σε ότι γίνει.

Έχω σκοπό να ρωτήσω Δικηγόρο και στην Εφορία για να σιγουρευτώ.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος Ιουνίου ένας πελάτης μου (πρώην πλέον) με ενημέρωσε ότι θα έδινε από 1/7 την τήρηση του λογιστηρίου του σε άλλο λογιστή.

Μου χρωστούσε χρήματα από τον Φεβρουάριο και όταν τα ζήτησα, έπειτα από μια βδομάδα μου ανακοίνωσε το παραπάνω, λέγοντάς μου ότι αυτό δεν το περίμενε από μένα !!!!!!!!!! :o

Χθες μου τηλεφώνησε ο συνάδελφος που τα ανέλαβε και μου είπε να δώσω εγώ τις καταστάσεις αναμόρφωσης και αποδοθέντων φόρων όπως και τις συγκ/κές τιμολογίων, γιατί είναι δική μου ευθύνη και αυτός δεν πρόκειται να τα καταθέσει.

Έχει αλλάξει κωδικούς αλλά μου είπε ότι θα μου τους δώσει για να γίνει η κατάθεση από μένα.

Θα ήθελα να ξέρω :

Ποιος έχει πραγματικά την υποχρέωση υποβολής τους?

Δεν έχω πρόβλημα να τα δώσω εγώ αλλά φοβάμαι να μην μπλέξω, από την στιγμή που υποτίθεται 30/6 τελείωσε η συνεργασία μας.

ΤΙ ΚΑΝΩ???

Εφόσον εσυ παρακολουθουσες το 2010 , εσυ πρεπει να κανεις και αυτα που αναφερεις. Θα ζητησεις ομως να εξοφληθεις πρωτα. Αφου εξοφληθεις, κοβεις ΑΠΥ με ΦΠΑ , χωρις να επιτρεψεις καμια παρακρατηση. Τον παρακρατηθεντα θα τον πληρωσεις εσυ μεσα απο τους λογαριασμους του και αφου βγαλεις φωτοτυπια την δηλωση και την αποδειξη πληρωμής θα του τα δωσεις. Εαν δεν γινουν αυτα , δεν θα κανεις τιποτα και δεν μπορει ουτε εισαγγελέας να σε υποχρεώσει. Εαν μαλιστα δεν εχεις κανει εκτυπωσεις μην κανεις μεχρι να εξοφληθεις. Φυσικα αναφερομαι σε αυτα αφοσον ολα τα εκανες στον υπολογιστη σου. Ζω παρομοια περιπτωση, μονο που τον εδιωξα εγω πριν 16 μηνες. Τι δικηγοροι, τι τριτοι ,μπηκαν στην μεση, δεν καταλαβαινω τιποτα. Τωρα εδωσε κατοπιν οδηγιων μου η μανα του 800 ευρω στον επομενο να μου τα δωσει. Λεω δεν παιρνω τιποτα. Οταν τα δωσει ολα, θα κοψω αποδειξη, χερι με χερι και τοτε ολα θα γινουν ομαλά.Δεν θα ρωτησεις ουτε δικηγορο ουτε την ΔΟΥ, δεν ειναι δουλειά τους και δεν ξερουν τιποτα. Και το κανω σε ολους ετσι, τους οποιους διωχνω φετος. Τα κολόπαιδα!!!!!!!!!! Μην φοβάσαι τίποτα. Εφοσον δεν πληρωνεσαι, αυτος ειναι απο κατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τι στιγμή που δηλώνεται νέος Λογιστής στο μητρώο για μένα πάυεις να έχεις οποιαδήποτε ευθύνη υποβολής δηλώσεων από το σημείο εκείνο και μετά .

Είναι θέμα ελέγχου να δεί αν έχεις κάνει σωστά τι δουλειά σου για το διάστημα που είχες την ευθύνη , αλλά η δηλωτική υποχρέωση περνάει στον νέο συνάδελφο , τη συγκεντρωτική του 2011 οικονομικό 2012 πάλι εσύ θα την υποβάλλεις ????

Απλά φέτος γίνεται μπάχαλο με τη κατάσταση , εκεί είναι η διαφορά και επαναλμβάνω ότι συνήθως δίνει ο πορηγούμενως λογιστής στοιχεία στον επόμενο για διευκόλυνση και μόνο .....

Εσυ πρωτα να πας να δεις απο που ερχομαι και μετα να απαντας σε αυτην την ερωτηση. Την συγκεντρωτικη του οικ 12 θα την υποβάλλει ο αλλος. Καλά δεν προτεινα εγω χθες αντιμπροστερικό συλλογο; Υποχρεωσεις υπαρχουν , οταν εισαι και πληρωμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις υπογράψει εσύ την δήλωση (Ε3 κλπ), πιστεύω ότι εσύ θα πρέπει να υποβάλλεις και την κατάσταση φορολογικής αναμόρφωσης.

Άποψη μου, βέβαια, την οποία στηρίζω στο γεγονός ότι η υποχρέωση αυτή αφορά χρήση για την οποία εσύ έκανες και την αναμόρφωση στο Ε3.

Οπως πάντα, κούκλα και σωστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου υπέγραφε την υπεύθυνη δήλωση ο πελάτης και με τι να τον πίεζα?

Όλα τα βιβλία και τα παραστατικά τα είχε εκείνος όπως και όλοι οι πελάτες μου. Δεν κρατάω τίποτα στο γραφείο.

Απλά εφ' όσον δεν φεύγει τίποτα από τον δικό μου Η/Υ ή με σφραγίδα δική μου, πιστεύω είμαι καλυμμένη.

Γι αυτό φοβάμαι να δώσω καταστάσεις. Να μην θεωρηθεί συνέχεια συνεργασίας........

Όταν του είπα ότι δεν δίνω τους κωδικούς αν δεν εξοφληθώ, με ενημέρωσε "επαγγελματικά" ότι κάθε μέρα θα είναι η ΣΔΟΕ έξω από το δικό μου γραφείο και από άλλους πελάτες μου.

Ειλικρινά τόσα χρόνια που συνεργαζόμασταν δεν περίμενα ότι θα ήταν τόσο π...στης.

Αυτόν και 100 ευρώ να του χρωστούσαν τους έτρεχε όλους στο δικαστήριο.

Και όλα ξεκίνησαν επειδή αρνήθηκα να του περάσω τιμολόγια που είχε ΜΕ ΑΛΛΟΥ ΤΟ ΟΝΟΜΑ από πάγια για να κερδίσει το ΦΠΑ. Και άρχισε να μην με πληρώνει.....

Βλεπω εχει και θρασος οταν σε απειλει ενω ο ιδιος θελει να κανει οτι του αρεσει,συμφωνα με αυτα που γραφεις παραπανω.Οι υποχρεωσεις του 2010 βεβαια ειναι δικες σου ηθικα και ΜΟΝΟΝ εφοσον εχεις πληρωθει ,αλλιως ο νεος που αναλαμβανει ειχε υποχρεωση να δει τι λειπει γιατι αναλαμβανει και ολες τις υποχρεωσεις απο εδω και περα.Εγω σε πελατη που εδιωξα τον Μαιο εδωσα στο νεο λογιστη σε εκτυπωμενες καταστασεις τα δεδομενα για συγκεντρωτικη του 2011 (εως Μαιο) και σε δισκετα το 2010 και ας κανει ο,τι καταλαβαινει(θελει να τα στειλει ή οχι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κωδικοι θα δωθουν. Εξαλλου μπορει ο αλλος να ξανακανει αιτηση για κλειδαριθμο και να μπει μεσα. Αν το ξερει βεβαια οτι μπορει να το κανει. Τα αλλα ομως οπως εγραψα πριν. Επρεπε ομως και ο αλλος να πει. Δε σου κανω τιποτα αν δεν καθαρησεις με τον προηγούμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κωδικοι θα δωθουν. Εξαλλου μπορει ο αλλος να ξανακανει αιτηση για κλειδαριθμο και να μπει μεσα. Αν το ξερει βεβαια οτι μπορει να το κανει. Τα αλλα ομως οπως εγραψα πριν. Επρεπε ομως και ο αλλος να πει. Δε σου κανω τιποτα αν δεν καθαρησεις με τον προηγούμενο.

Οι κωδικοί έτσι κι αλλιώς δόθηκαν αρχές Ιουλίου για να καταθέσει ο νέος συνάδελφος το ΦΠΑ, το οποίο του το είχα τυπώσει και του το έδωσα για να τον διευκολύνω.

Όσο για τα υπόλοιπα θα ακολουθήσω το παράδειγμά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επρεπε ομως και ο αλλος να πει. Δε σου κανω τιποτα αν δεν καθαρησεις με τον προηγούμενο.

Κανονικά δεν έπρεπε να τον δεχτεί καθόλου. Δεν θα μπορούσα ποτέ να αναλάβω κάποιον που μόλις ζητούσα τα δεδουλευμένα θα με απειλούσε με ΣΔΟΕ εμένα και κυρίως τους πελάτες μου. Και το λόγο, εδώ που τα λέμε, για τον οποίο άρχισε να μην πληρώνει δεν μπορείς να τον πεις και νορμάλ. Σε αυτό το θέμα αν είμασταν ενωμένοι ο κλάδος θα ήταν σε πολύ καλύτερη κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά δεν έπρεπε να τον δεχτεί καθόλου. Δεν θα μπορούσα ποτέ να αναλάβω κάποιον που μόλις ζητούσα τα δεδουλευμένα θα με απειλούσε με ΣΔΟΕ εμένα και κυρίως τους πελάτες μου. Και το λόγο, εδώ που τα λέμε, για τον οποίο άρχισε να μην πληρώνει δεν μπορείς να τον πεις και νορμάλ. Σε αυτό το θέμα αν είμασταν ενωμένοι ο κλάδος θα ήταν σε πολύ καλύτερη κατάσταση.

βασικά θεωρώ υποχρέωσή μου να εκτυπώσω και να καταθέσω (TAXIS ΙΚΑ ΚΛΠ)κάθε εργασία μέχρι την ημερομηνία της πληρωμής μου και ότι δεν μπορεί να κατατεθεί (πχ συγκεντρωτικές για τον επόμενο χρόνο)θα το δώσω σε εκτύπωση (με την υπογραφή του για την παραλαβή) από κεί και μετά ούτε περιοδικές φπα ούτε βιβλία μα ούτε και κουβεντούλες..

αυτό με τις απειλές δεν το καταλαβαίνω κι αν μου καθόταν το στραβόξυλο θ άναβαν τα αίματα για τα καλά... το γραφείο μου είναι χώρος ιερός και οι πελάτες μου υπό την προστασία μου... βέβαια με τα πρώτα συμπτώματα (μπουγάδες ή μη πληρωμές σε υπαλλήλους αδικαιολογήτως κλπ κλπ) ξέρω ότι το επόμενο θύμα θα είμαι εγώ... γι αυτό φεύγω πρώτη!!

υγ... κι όσο για τον επόμενο συνάδελφο εφόσον ξέρει... μάλλον του αρέσουν τα προβλήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κωδικοί έτσι κι αλλιώς δόθηκαν αρχές Ιουλίου για να καταθέσει ο νέος συνάδελφος το ΦΠΑ, το οποίο του το είχα τυπώσει και του το έδωσα για να τον διευκολύνω.

Όσο για τα υπόλοιπα θα ακολουθήσω το παράδειγμά σου.

Επειδή όμως εσύ έτρεξες να τα δώσεις όλα πριν πληρωθείς, ακόμα και τα φετινά σε δισκάκι στον επόμενο, βλέπω να μην παίρνει χαμπάρι ότι και να κάνεις ούτε ο πρώην πελάτης σου , ούτε ο λογιστής ο επόμενος, που τα βρήκε όλα έτυμα για το 2011. Εννοώ τα αρχεία που έδωσες. Γιαυτό πες στον λογιστή αυτόν , για να το μεταβιβάσει στον πελάτη του , ότι δεν θα υποβάλεις συγκεντρωτικές και αναμόρφωση, εάν δεν σε εξοφλήσει. Γιατί αλλιώς θα το μάθει ο πελάτης σου μετά από 2-3 χρόνια. Και έτσι για τον φόβο, εάν απειλεί ο πρώην πελάτης , πες και εσύ ότι θα καρφώσεις πολλές παρανομίες του στην εφορία, εάν κάνει αυτό που λέει. Φυσικά δεν υπάρχει περίπτωση να το κάνεις και δεν θα το κάνεις. Η θρασύτητα όμως θέλει θρασύτητα. Έχεις ακούσει για ψυχρό πόλεμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή όμως εσύ έτρεξες να τα δώσεις όλα πριν πληρωθείς, ακόμα και τα φετινά σε δισκάκι στον επόμενο, βλέπω να μην παίρνει χαμπάρι ότι και να κάνεις ούτε ο πρώην πελάτης σου , ούτε ο λογιστής ο επόμενος, που τα βρήκε όλα έτυμα για το 2011. Εννοώ τα αρχεία που έδωσες. Γιαυτό πες στον λογιστή αυτόν , για να το μεταβιβάσει στον πελάτη του , ότι δεν θα υποβάλεις συγκεντρωτικές και αναμόρφωση, εάν δεν σε εξοφλήσει. Γιατί αλλιώς θα το μάθει ο πελάτης σου μετά από 2-3 χρόνια. Και έτσι για τον φόβο, εάν απειλεί ο πρώην πελάτης , πες και εσύ ότι θα καρφώσεις πολλές παρανομίες του στην εφορία, εάν κάνει αυτό που λέει. Φυσικά δεν υπάρχει περίπτωση να το κάνεις και δεν θα το κάνεις. Η θρασύτητα όμως θέλει θρασύτητα. Έχεις ακούσει για ψυχρό πόλεμο;

Χθες το απόγευμα, σκέφτηκα αρκετά το θέμα και κατέληξα -μετρώντας τις σκέψεις όλων σας- στο εξής :

Θεωρητικά, είμαι πληρωμένη. Άρα δεν μπορώ να διεκδικήσω αυτά που υποτίθεται έχω πάρει.

Κι αυτό γιατί οι ΑΠΥ είναι κομμένες έως και 30/6 που παρέδωσα και μηνιαίες καταστάσεις και γενικά όλες τις υποχρεώσεις του. Τις ΑΠΥ τις κόβω για όλους, τέλος κάθε μήνα, είτε πληρώνομαι είτε όχι.

Άλλωστε όλους τους πελάτες μου τους έχω πάνω από 10 χρόνια και από τους νέους (1-2 χρόνων) έχω τα βιβλία από τις γυναίκες τους χρόνια.

Τον συγκεκριμένο που λέμε τον έχω από το 1998, γι αυτό έχω πέσει από τα σύννεφα με τον τρόπο που μου φέρθηκε !

Τώρα,

αν ξεκινήσω πόλεμο, πρέπει από πριν να είμαι όχι 100% αλλά 1000% σίγουρη ότι θα το φτάσω μέχρι το τέλος, όποια κι αν είναι η εξέλιξη.

Και όπως θα γνωρίζεις κι εσύ, σε έναν πόλεμο υπάρχουν παράπλευρες απώλειες.

Και ευτυχώς ή δυστυχώς, θέλω το βράδυ να πέφτω για ύπνο και να κοιμάμαι όπως τώρα - σαν πουλάκι-.

Όχι να στριφογυρίζω σκεπτόμενη τι έκανα και τις συνέπειες που σίγουρα θα προκύψουν, γιατί μετά θα είναι πολύ αργά να διορθώσω κάτι.

Οπότε, θα δώσω τις καταστάσεις σε συνεννόηση με τον νέο του λογιστή και θα αφήσω τη ζωή να πάρει εκδίκηση για μένα.

Άλλωστε πάντα -μα πάντα- ότι κάνουμε καλό ή κακό γυρίζει σε μας μπούμερανγκ και μάλιστα όχι στον εαυτό μας αλλά εκεί που μας πονά περισσότερο, δηλαδή σε αγαπημένα μας άτομα.

Διαπιστωμένο απόλυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ευτυχώς ή δυστυχώς, θέλω το βράδυ να πέφτω για ύπνο και να κοιμάμαι όπως τώρα - σαν πουλάκι-.

Όχι να στριφογυρίζω σκεπτόμενη τι έκανα και τις συνέπειες που σίγουρα θα προκύψουν, γιατί μετά θα είναι πολύ αργά να διορθώσω κάτι.

Οπότε, θα δώσω τις καταστάσεις σε συνεννόηση με τον νέο του λογιστή και θα αφήσω τη ζωή να πάρει εκδίκηση για μένα.

Άλλωστε πάντα -μα πάντα- ότι κάνουμε καλό ή κακό γυρίζει σε μας μπούμερανγκ και μάλιστα όχι στον εαυτό μας αλλά εκεί που μας πονά περισσότερο, δηλαδή σε αγαπημένα μας άτομα.

Διαπιστωμένο απόλυτα.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Ο καθένας εισπράττει αναλόγως των πεπραγμένων του.

Βέβαια κάποιοι είναι ανεπίδευκτοι μαθήσεως, αλλά είναι δικό τους πρόβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά επειδή και εμείς κόβουμε αποδείξεις χωρίς να έχουμε πληρωθεί και ψαχνόμαστε μετά να βρούμε πως θα πληρώσουμε το ΦΠΑ , βάζουμε για την τιμή των όπλων(και όχι μόνο) ένα επι πιστώσει ........ :)

Αυτό που έχω καταλάβει , αλλά δεν μπορούμε να το εφαρμόσουμε τουλάχιστον εμείς είτε επειδή είμαστε δειλοί είτε γιατί έχουμε φιλότιμο είτε γιατί θέλουμε να βοηθάμε είναι ότι από κανέναν μα κανένα δεν πρόκειται να ακούσεις ευχαριστώ και θα πρέπει να τους κοπανάς τουλάχιστον για να σε σέβονται, πχ δεν απέδωσε ΦΠΑ ο πελάτης για Α και Β τρίμηνο και όταν τον ενόχλησαν από τη ΔΟΥ τους είπε ότι φταίει ο λογιστής(σημ.εμείς) που μου το λέει καθυστερημένα .......

Ετοιμάζουμε τώρα το φάκελο του (εννοείτε ότι δεν περιμένουμε να πληρωθούμε) :)

Α ναι και ΔΦΕ δεν έχουμε υποβάλει διότι δεν έχουμε κανένα δικαιολογητικό(μισθοί,συμβόλαια ακινήτων κλπ κλπ) , ο επόμενος μπορεί άνετα να την κάνει .......... Ή μήπως εμείς έχουμε αυτή την υποχρέωση ..... :)

Στο επάγγελμά μας όλα είναι στο όριο , για αυτό και επιμένω ότι από τι στιγμή που διακόπτεις τι σχέση παύεις κάθε συνεργασία .......

κ.Αντώνη σε περίπτωση που κάποιος φύγει από μένα στις 01/12/2011 ή ακόμη και στις 31/12/2011 ποιός θα έχει υποχρέωση δήλωσης για το 2012 .........?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά επειδή και εμείς κόβουμε αποδείξεις χωρίς να έχουμε πληρωθεί και ψαχνόμαστε μετά να βρούμε πως θα πληρώσουμε το ΦΠΑ , βάζουμε για την τιμή των όπλων(και όχι μόνο) ένα επι πιστώσει ........ :)

Αυτό που έχω καταλάβει , αλλά δεν μπορούμε να το εφαρμόσουμε τουλάχιστον εμείς είτε επειδή είμαστε δειλοί είτε γιατί έχουμε φιλότιμο είτε γιατί θέλουμε να βοηθάμε είναι ότι από κανέναν μα κανένα δεν πρόκειται να ακούσεις ευχαριστώ και θα πρέπει να τους κοπανάς τουλάχιστον για να σε σέβονται, πχ δεν απέδωσε ΦΠΑ ο πελάτης για Α και Β τρίμηνο και όταν τον ενόχλησαν από τη ΔΟΥ τους είπε ότι φταίει ο λογιστής(σημ.εμείς) που μου το λέει καθυστερημένα .......

Ετοιμάζουμε τώρα το φάκελο του (εννοείτε ότι δεν περιμένουμε να πληρωθούμε) :)

Α ναι και ΔΦΕ δεν έχουμε υποβάλει διότι δεν έχουμε κανένα δικαιολογητικό(μισθοί,συμβόλαια ακινήτων κλπ κλπ) , ο επόμενος μπορεί άνετα να την κάνει .......... Ή μήπως εμείς έχουμε αυτή την υποχρέωση ..... :)

Στο επάγγελμά μας όλα είναι στο όριο , για αυτό και επιμένω ότι από τι στιγμή που διακόπτεις τι σχέση παύεις κάθε συνεργασία .......

κ.Αντώνη σε περίπτωση που κάποιος φύγει από μένα στις 01/12/2011 ή ακόμη και στις 31/12/2011 ποιός θα έχει υποχρέωση δήλωσης για το 2012 .........?

Αυτο που κοκκίνισα βγαλτο απο τον εγκεφαλό σου. Εγω υποστιρίζω μαλιστα οτι για μια 10ετια εχεις ηθική υποχρεωση να παρευρίσκεσαι στους ελεγχους για τα χρονια τα οποια εσυ εκανες , οτι έκανες. Για το παρακάτω τώρα. Αυτός που εφυγε 1/12 θα παει ο επομενος να του τα κάνει, αλλα δεν δεινεις αρχεια αναλυτικα αν δεν πληρωθεις. Οχι για τιποτε αλλο, αλλα θα αναγαστει να πληρωσει τον αλλον να τα κανει φτου και απο την αρχή. Αρα αφου επιασε εσενα κότσο, δεν θα την γλυτωσει απο τον αλλον. Στην τελικη δηλαδη ο πελατης θα πληρωσει καποιον λογιστη και δεν θα κανει τον μαγκα εις βαρος των λογιστών. Αυτος ομως που φευγει 31/12 θα του τα κανει αυτός που τον εχει μεχρι αυτην την ημερομηνια. Φυσικα εφοσον τον εχει εξωφλησει, γιατι εκει ειναι το θεμα. Υπάρχουν αρκετοι τροποι να τον αναγκασεις να σε πληρώσει. π.χ. δεν κανεις τις τελευταιες εκτυπώσεις, ή οσες δεν εχεις κανει και δεν δινεις τα αρχεια σου για να βγαλει ο αλλος καταστασεις. Κανενας δεν μπορει να σε υποχρεωσει να το κανεις αυτό αφου δεν εισαι πληρωμενος. Και το ξαναγράφω , ουτε εισαγγελέας.

Και κάτι προσωπικό. Ένα μήνα παίρνω τηλέφωνο σου και βγαίνει φαξ. Στείλε μου σε παρακαλώ το τηλέφωνο του γραφείου σας στο [email protected]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...