Προς το περιεχόμενο

ΠΙΝΑΚΑΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΥΠΟΒΟΛΗ ΜΕΣΩ INTERNET


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η υποβολή του πίνακα αυτοκινήτων εταιρειών είναι υποχρεωτική για το έτος 2010(οικ.2011) μέσω του προγράμματος που υπάρχει στο site της γγπσ? Επίσης, εαν ενα αυτοκίνητο έχει εργοστασιακή τιμολογιακή αξία κάτω των 15000 ευρω πώς φαίνεται αυτό στα ζητούμενα πεδία? Και όταν δεν προκύπτει φορολογητέο εισόδημα βάζουμε τι στο αντίστοιχο πεδίο?

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσπαθώ ακόμη να βρώ που λέει για τέτοιου είδους καταστάσεις .........

Μάλλον θα πρέπει περιμένουμε διευκρινιστική (μετά τις διακοπές των συνεργατών εννοείτε) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η υποβολή του πίνακα αυτοκινήτων εταιρειών είναι υποχρεωτική για το έτος 2010(οικ.2011) μέσω του προγράμματος που υπάρχει στο site της γγπσ? Επίσης, εαν ενα αυτοκίνητο έχει εργοστασιακή τιμολογιακή αξία κάτω των 15000 ευρω πώς φαίνεται αυτό στα ζητούμενα πεδία? Και όταν δεν προκύπτει φορολογητέο εισόδημα βάζουμε τι στο αντίστοιχο πεδίο?

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

εγώ θα σου πρότεινα να τις υποβάλλεις, έστω και μηδενικές.

Λογικά τα αυτοκίνητα με εργοστασιακή αξία κάτω των Ευρώ 15.000,00 δεν μπαίνουν διότι δεν δημιουργούν και τεκμαρτό εισόδημα από Μ.Υ. σε αυτούς που το χρησιμοποιούν. Πάντως, εγώ θα πρότεινα να συμπεριλάβεις όλα τα αυτοκίνητα (έχουν - δεν έχουν αξία πανω από Ευρώ 15.000,00).

Εάν δεν βιάζεσαι θα έλεγα να περιμένεις διότι σίγουρα θα βγάλουν εγκύκλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια εταιρεία έχω και αυτοκίνητα πάνω από 15000 και κάτω.

Αρχικά ετοιμάσα τη δήλωση με όλα τα αυτοκίνητα.

Οταν πήγα να ξαναανοίξω το αρχείο, μου έγραφε σφάλμα στη τιμή 0 ως εισόδημα.

Ετσι λοιπόν το άλλαξα και έγραψα μόνο τα αυτοκίνητα για τα οποία έχω δώσει βεβαίωση τεκμαρτού εισοδήματος.

Δεν έχω στείλει το αρχείο ακόμα.

Περιμένω διευκρινήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΣΤΟ ΠΕΔΙΟ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΚΑΙ ΚΑΤΟΙΚΙΩΝ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΧΡΗΣΗ ΤΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ?

ΑΝ ΓΡΑΨΩ 01/01/2010 ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΜΗΝΥΜΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιός Νόμος η απόφαση γράφει ότι πρέπει να υποβληθούν αυτές οι καταστάσεις??.Νομίζω ότι για τα αυτοκίνητα έχουν υποβληθεί στοιχεία με το Ε7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΔΩ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΝ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ-ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΤΟ TAXIS ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΕΣΥ ΨΑΧΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΟΜΟ.ΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΜΩΣ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΜΕΝΟΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανερχομαι σχετικα με την κατασταση αυτοκινητων και κατοικιων που υποβαλλουμε μεσω taxis.Ενω στις ερωτησεις απαντησεις σχετικα με τις δηλωσεις που αφορουν εισοδημα αναφερει οτι βαζουμε οικονομικο ετος και οχι χρηση , στην σχετικη κατασταση πρεπει να βαλουμε χρηση δηλαδη 2010 και οχι 2011 γιατι στην αναλυση του πινακα που γραφει περιοδος απο .... εως...... παιρνει το ετος που αναφερεις.Αν βαλεις 2011 πρεπει και στην περιοδο να γραψεις 01/01/2011 που δεν ισχυει, ετσι βαζοντας 2010 παιρνει και την αντιστοιχη περιοδο.Με λιγα λογια τα εχουν κανει μπαχαλο,ενω σε σχετικο ερωτημα που εθεσα μεσω taxis μου απαντησαν οτι δεν ειναι αρμοδιοι να απαντησουν και να απευθυνθω στην ΔΟΥ.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από ότι κατάλαβα αυτό το πρόγραμμα είναι για τον υπολογισμό των τεκμηρίων χρήσης αυτοκινήτου-κατοικιών από στελέχη-μέλη ΔΣ.

αυτά τα κάναμε,προφανώς το βάλανε στο taxis πρόσφατα και θα αφορά την χρήση 2011,οικ. 2012 αν υπάρχουμε μέχρι τότε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την αποψη οτι τετοιες καταστασεις δεν εχουν υποβληθει φετος.Αυτες που υποβαλλαμε σχετικα με τα αυτοκινητα στελεχων με ΕΤΑ πανω απο 15.000 ειναι τα Ε7 που ηδη εχουν υποβληθει και δεν εχουν καμμια σχεση με αυτες τις καταστασεις.Απλα θελουν να τσεκαρουν τις βεβαιωσεις αποδοχων που υπεβαλλαν οι φορολογουμενοι με τις καταστασεις που υποβαλλουν οι επιχειρησεις και επισης αν εχει γινει σωστα ο υπολογισμος.Αρα ειναι κατι καινουργιο και πρεπει να υποβληθει φετος.Το ασχημο ειναι οτι δεν εχει βγει καμμια εγκυκλιος απο το υπουργειο......Βοηθεια μας.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την αποψη οτι τετοιες καταστασεις δεν εχουν υποβληθει φετος.Αυτες που υποβαλλαμε σχετικα με τα αυτοκινητα στελεχων με ΕΤΑ πανω απο 15.000 ειναι τα Ε7 που ηδη εχουν υποβληθει και δεν εχουν καμμια σχεση με αυτες τις καταστασεις.Απλα θελουν να τσεκαρουν τις βεβαιωσεις αποδοχων που υπεβαλλαν οι φορολογουμενοι με τις καταστασεις που υποβαλλουν οι επιχειρησεις και επισης αν εχει γινει σωστα ο υπολογισμος.Αρα ειναι κατι καινουργιο και πρεπει να υποβληθει φετος.Το ασχημο ειναι οτι δεν εχει βγει καμμια εγκυκλιος απο το υπουργειο......Βοηθεια μας.......

εχω μπερδευει... εχω ανχωθεί και πάλι τίποτα δεν μου πάει σωστά....

Αυτο το σφάλμα που αναφέρατε παραπάνω με τα μηδενικά μου συμβαίνει και μένα. Η βεβαίωση που έχει στείλει η εταιρία leasing λέει ότι το αυτοκίνητο έχει εργοστασιακή αξία κάτω των 15000 ευρω και τίποτα άλλο χρήσιμο. Βλέπω ότι το πρόγραμμα της ΓΓΠΣ αρνείται να επεξεργαστεί αυτοκίνητα με 0 εισόδημα απο την χρήση τους. (μιλάμε ότι αποθηκευει το αρχείο και μετα δεν το ανοίγει ουτε για να το διορθώσεις... είναι tragic).

Τελικά δεν πρέπει να αναφερθούν αυτα τα αυτοκίνητα??? Και αν πεις ότι βρίσκεις την ακριβή τους εργοστασιακή αξία (κάτω απο 15000) με 0 συντελεστη και 0 εισόδημα πάλι δεν σου ανοίγει μετα το αρχείο)... λές να έχει πρόβλημα το πρόγραμμα????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω μπερδευει... εχω ανχωθεί και πάλι τίποτα δεν μου πάει σωστά....

Αυτο το σφάλμα που αναφέρατε παραπάνω με τα μηδενικά μου συμβαίνει και μένα. Η βεβαίωση που έχει στείλει η εταιρία leasing λέει ότι το αυτοκίνητο έχει εργοστασιακή αξία κάτω των 15000 ευρω και τίποτα άλλο χρήσιμο. Βλέπω ότι το πρόγραμμα της ΓΓΠΣ αρνείται να επεξεργαστεί αυτοκίνητα με 0 εισόδημα απο την χρήση τους. (μιλάμε ότι αποθηκευει το αρχείο και μετα δεν το ανοίγει ουτε για να το διορθώσεις... είναι tragic).

Τελικά δεν πρέπει να αναφερθούν αυτα τα αυτοκίνητα??? Και αν πεις ότι βρίσκεις την ακριβή τους εργοστασιακή αξία (κάτω απο 15000) με 0 συντελεστη και 0 εισόδημα πάλι δεν σου ανοίγει μετα το αρχείο)... λές να έχει πρόβλημα το πρόγραμμα????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kalesa to help desk tou gsis kai mou epivevaiosan oti ta pedia den mporoun na dextoun midenikes times. Sunepos logika skeptomenoi ta autokinita me ETA kato apo 15000 den sumpelimvanontai stin katastasi. I kopela den mporese na mou epiveveiosei kati tetoio dioti i erotisi mou aforouse forologikis fusis aporia pou den einai armodioi na apantisoun!!!

ithela na rotiso oti an to autokinito kukloforise mesa sto 2010 sto pedio tis meiomenis ETA prepei na sumplirothei to idio poso me auto tis ETA pou anaferei i vevaiosi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...
  • 1 month later...
  • 3 years later...

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...