Προς το περιεχόμενο

ΟΤΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙΣ ΑΛΛΑ ΟΙ "ΑΠΑΤΕΣ" ΔΕ ΣΑΦΗΝΟΥΝΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΗΡΘΕ ΛΟΙΠΟΝ Ο ΚΑΛΟΣ ΜΟΥ Ο ΠΕΛΑΤΑΚΟΣ ΕΝΑ ΩΡΑΙΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΠΟΚΡΥΨΗ ΕΣΟΔΩΝ...

ΑΡΝΗΘΗΚΑ ΛΟΙΠΟΝ, ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΤΟΝ ΠΕΙΣΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΞΕΦΥΓΕΙ ΘΑ ΤΟΝ ΠΙΑΣΟΥΝ ΚΙ ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ, ΚΙΝΔΥΝΕΥΩ ΚΙ ΕΓΩ....

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

ΣΕ 2 ΜΕΡΟΥΛΕΣ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΕΝΤΟΛΗ ΝΑ ΠΑΡΑΔΩΣΩ ΤΑ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΣΕΝΑΝ ΑΛΛΟ ΛΟΓΙΣΤΗ.

ΜΑΘΑΙΝΩ ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΙ ΣΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΛΟΓΙΣΤΗ, ΔΙΝΟΥΝ ΕΝΤΟΛΗ ΟΙ ΠΕΛΑΤΕΣ ΤΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΑΧΩΡΕΙ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΑ ΤΟΥ ΣΑΒΒΑΤΟΥ, ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΤΟ ΠΡΑΤΤΕΙ.

ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ ΜΟΥ??

ΤΙ ΚΑΝΩ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με χαρά τον αφήνεις να φύγει.

Προσπαθείς να συμβάλεις -όσο μπορέις - στην αλλαγή σκέψης των συναδέλφων σου.

Ξέρω θα μου πεις πως δεν γίνεται.

Εγώ όμως δεν σου είπα αν γίνεται.

Σου είπα τι πρέπει να κάνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΗΡΘΕ ΛΟΙΠΟΝ Ο ΚΑΛΟΣ ΜΟΥ Ο ΠΕΛΑΤΑΚΟΣ ΕΝΑ ΩΡΑΙΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΠΟΚΡΥΨΗ ΕΣΟΔΩΝ...

ΑΡΝΗΘΗΚΑ ΛΟΙΠΟΝ(και πολύ καλά έκανες), ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΤΟΝ ΠΕΙΣΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΞΕΦΥΓΕΙ ΘΑ ΤΟΝ ΠΙΑΣΟΥΝ ΚΙ ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ, ΚΙΝΔΥΝΕΥΩ ΚΙ ΕΓΩ....

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

ΣΕ 2 ΜΕΡΟΥΛΕΣ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΕΝΤΟΛΗ ΝΑ ΠΑΡΑΔΩΣΩ ΤΑ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΣΕΝΑΝ ΑΛΛΟ ΛΟΓΙΣΤΗ.δεν το περίμενες? αφού δεν έγινε η "δουλειά" του...

ΜΑΘΑΙΝΩ ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΙ ΣΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΛΟΓΙΣΤΗ, ΔΙΝΟΥΝ ΕΝΤΟΛΗ ΟΙ ΠΕΛΑΤΕΣ ΤΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΑΧΩΡΕΙ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΑ ΤΟΥ ΣΑΒΒΑΤΟΥ, ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΤΟ ΠΡΑΤΤΕΙ. ας πρόσεχε!:rolleyes:

ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ ΜΟΥ??

ΤΙ ΚΑΝΩ???

σε πληρώνει φυσικά για οτι έχεις κάνει και άηντε στο καλό... εγώ δεν θέλω τέτοιον πελάτη!! είπαμε αλλά όχι και έτσι! ή θα κάνει αυτά που πρέπει ή άηντε από δω...

όταν θα τα βρει σκούρα να τον δω τι θα κάνει...:blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με χαρά τον αφήνεις να φύγει.

Προσπαθείς να συμβάλεις -όσο μπορέις - στην αλλαγή σκέψης των συναδέλφων σου.

Ξέρω θα μου πεις πως δεν γίνεται.

Εγώ όμως δεν σου είπα αν γίνεται.

Σου είπα τι πρέπει να κάνεις...

ΝΑΙ ΚΩΣΤΗ ΜΟΥ ΑΥΤΟ ΚΑΝΩ...

ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ...

ΑΠΛΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΚΑΤΑΓΓΕΙΛΩ ΤΟΝ ΛΟΓΙΣΤΗ ΑΥΤΟΝ.

ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΕΓΩ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ.

ΜΕ ΚΟΥΚΟΥΛΑ Η ΟΧΙ.

ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΟΥΤΕ ΚΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΕ.

ΑΥΤΑ!! ΦΙΛΙΑ ΣΤΗ ΚΡΗΤΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κωστή, νομίζω ότι αυτό που την ενοχλεί είναι, ότι αν δεν υπάρχει κάποιος κώδικας από πίσω, και είναι όλα ξέγραγκο αμπέλι, στο τέλος εμείς που κάνουμε ευσυνείδητα τη δουλειά μας, θα καταντήσουμε το λιγότερο γραφικοί, να μην πώ μ......

Και επειδή οι καιροί θα αγριεύουν όσο πάει, κάτι πρέπει να γίνει με αυτό τον ρημαδοκώδικα δεοντολογίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κωστή, νομίζω ότι αυτό που την ενοχλεί είναι, ότι αν δεν υπάρχει κάποιος κώδικας από πίσω, και είναι όλα ξέγραγκο αμπέλι, στο τέλος εμείς που κάνουμε ευσυνείδητα τη δουλειά μας, θα καταντήσουμε το λιγότερο γραφικοί, να μην πώ μ......

Και επειδή οι καιροί θα αγριεύουν όσο πάει, κάτι πρέπει να γίνει με αυτό τον ρημαδοκώδικα δεοντολογίας...

Σωστά Ειρήνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κωστή, νομίζω ότι αυτό που την ενοχλεί είναι, ότι αν δεν υπάρχει κάποιος κώδικας από πίσω, και είναι όλα ξέγραγκο αμπέλι, στο τέλος εμείς που κάνουμε ευσυνείδητα τη δουλειά μας, θα καταντήσουμε το λιγότερο γραφικοί, να μην πώ μ......

Και επειδή οι καιροί θα αγριεύουν όσο πάει, κάτι πρέπει να γίνει με αυτό τον ρημαδοκώδικα δεοντολογίας...

Εάν υπήρχε δηλ. Κώδικας Δεοντολογίας ο παραπάνω "συνάδελφος" θα καταχωρούσε τα παραστατικά του Σαββάτου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα καλά τόσο τζίρο έχει και αυτός κάθε Σάββατο ?????

Καφέ-Μπαρ είναι ?

Προσωπικά αν και έχω δείς παρόμοιες περιπτώσεις δυσκολεύομαι να πιστ΄΄εψω ότι υπάρχουν συνάδελφοι που θα κάνουν τέτοια χοντράδα , άλλο να κάνεις λάθος και άλλο να ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙΣ σε ποινικό αδίκημα .......

Θα πρότεινα , άμεση επικοινωνία με το συνάδελφο και συζήτηση μαζί του , γιατί καμιά φορά και οι πελάτες σκαρφίζονται απίθανα πράγματα , μπορεί δηλαδή ο άνθρωπος πχ απλά να παίρνει πολύ χαμηλή τιμή και να κάνει σωστά τι δουλειά του , αν πραγματί όμως ισχύει τότε προσωπικά θα του έσκαγα μπινελίκια και θα τον έκανα ρόμπα σε όλους τους συναδέλφους , ούτε καταγγελία ούτε τίποτα , η μεγαλύτερη τιμωρία είναι η απαξίωση και να λυπάσαι που τον βλέπεις .......

Αν υπήρχε τοπικός σύλλογος θα το έκανα θέμα και θα ήτνα θέμα συλλόγου για περαιτέρω ενέργειες ........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι θα έκανε ο σύλλογος Αποστόλη ?

Υπάρχει πειθαρχικό ?

Ο σύλλογος το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να διαγράψει τον ¨συνάδελφο¨ αν καταδικαστεί αμετάκλητα για αδικήματα σχετικά με το επάγγελμά μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου εδώ στο forum γράφτηκε για την Παιδεία των Συναδέλφων και γενικότερα με κάποια ποσοστά...

Οταν υπάρχει Παιδεία μπορεί να υπάρχει Ανθρωπιά αλλά να μην υπάρχει Μόρφωση και Καριέρα.

Οταν υπάρχει Μόρφωση μπορεί να υπάρχει Καριέρα αλλά να μην υπάρχει Ανθρωπιά.

Οταν υπάρχει Καριέρα μπορεί να μην υπάρχει Παιδεία και Μόρφωση.

Το τελευταίο ΚΥΡΙΑΡΧΕΊ...

Μονο που θέλει ...και Μόρφωση και Παιδεία και Ανθρωπιά για να καταλάβουμε κάποιοι οτι η Καριέρα δεν έχει σχέση με την Απληστία!

Η Καθιστή Αρκούδα μίλησε..

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι θα έκανε ο σύλλογος Αποστόλη ?

Υπάρχει πειθαρχικό ?

Ο σύλλογος το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να διαγράψει τον ¨συνάδελφο¨ αν καταδικαστεί αμετάκλητα για αδικήματα σχετικά με το επάγγελμά μας

πχ Θα έκανε ο σύλλογος καταγγελία(εφόσον αποδεδειγμένα υπήρχει σύμπραξη σε ποινικά και πειθαρχικά κολάσιμη πράξη και όχι προσωπικά ο συνάδελφος ...... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ ΓΊΝΕΤΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΚΑΘΕΝΑΣ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ

ΣΩΣΤΟΣ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΚΑΠΟΥ ΘΑ ΤΑ ΒΡΟΥΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι θα έκανε ο σύλλογος Αποστόλη ?

"]Υπάρχει πειθαρχικό ?

Ο σύλλογος το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να διαγράψει τον ¨συνάδελφο¨ αν καταδικαστεί αμετάκλητα για αδικήματα σχετικά με το επάγγελμά μας

Αν υπήρχε κώδικας, θα υπήρχε και πειθαρχικό,έτσι δεν είναι Γιάννη;

Και εννοείται ότι ο συγκεκριμένος θα συνέχιζε να μην καταχωρούσε τα του Σαββάτου, αλλά εγώ και ο κάθε συνάδελφος θα μπορούσε να τον στείλει στο πειθαρχικό... Και φυσικά θα έπρεπε να προβλέπεται σε αυτές τις περιπτώσεις η αφαίρεση αδείας για χ διάστημα...

Θα μου πείς γιατί δεν κάθεσαι στα αυγά σου;

Δεν έκατσα στα νιάτα μου, τώρα θα κάτσω που γέρασα; :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου εδώ στο forum γράφτηκε για την Παιδεία των Συναδέλφων και γενικότερα με κάποια ποσοστά...

Οταν υπάρχει Παιδεία μπορεί να υπάρχει Ανθρωπιά αλλά να μην υπάρχει Μόρφωση και Καριέρα.

Οταν υπάρχει Μόρφωση μπορεί να υπάρχει Καριέρα αλλά να μην υπάρχει Ανθρωπιά.

Οταν υπάρχει Καριέρα μπορεί να μην υπάρχει Παιδεία και Μόρφωση.

Το τελευταίο ΚΥΡΙΑΡΧΕΊ...

Μονο που θέλει ...και Μόρφωση και Παιδεία και Ανθρωπιά για να καταλάβουμε κάποιοι οτι η Καριέρα δεν έχει σχέση με την Απληστία!

Η Καθιστή Αρκούδα μίλησε..

:)

Με κάλυψες πλήρως!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ ΓΊΝΕΤΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΚΑΘΕΝΑΣ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ

ΣΩΣΤΟΣ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΚΑΠΟΥ ΘΑ ΤΑ ΒΡΟΥΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥΣ

Καπως ετσι θα τόγραφα και εγω. Γιαυτό δεν προσθετω τίποτα με αλλα λόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε σκεφτεί το ενδεχόμενο ο συνάδελφος να τα καταχωρεί κανονικά και να λέει στο πελάτη του ότι δεν τα καταχωρεί για να ικανοποιεί την κουτοπονηριά του?

Λέω εγώ τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε σκεφτεί το ενδεχόμενο ο συνάδελφος να τα καταχωρεί κανονικά και να λέει στο πελάτη του ότι δεν τα καταχωρεί για να ικανοποιεί την κουτοπονηριά του?

Λέω εγώ τώρα.

Μπραβο. Μου ειχε τυχει εμενα πριν πολλα χρονια να το κανω αυτο σε 1-2 λαμόγια , αλλα στις φορολογικες δηλώσεις. Το εβαλλες; ΟΧΙ , ελεγα. Δεν ειπες να μην το βαλλω. Λεμε για ενοικια, εκει οπου δεν μπορουσες να κρυψεις τιποτα. Εγω ομως τα εβαζα και με το παραπάνω αν εβλεπα οτι η διαφορα με το αντικειμενικο ηταν μεγαλη. Το βοδι ομως εμενε ικανοποιημενο που του ελεγα οτι <<δεν εβαλα τιποτα>>. Θελει μεγαλο στομαχι , για να εισαι λογιστής, θα πρόσθεται η Ειρήνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο. Μου ειχε τυχει εμενα πριν πολλα χρονια να το κανω αυτο σε 1-2 λαμόγια , αλλα στις φορολογικες δηλώσεις. Το εβαλλες; ΟΧΙ , ελεγα. Δεν ειπες να μην το βαλλω. Λεμε για ενοικια, εκει οπου δεν μπορουσες να κρυψεις τιποτα. Εγω ομως τα εβαζα και με το παραπάνω αν εβλεπα οτι η διαφορα με το αντικειμενικο ηταν μεγαλη. Το βοδι ομως εμενε ικανοποιημενο που του ελεγα οτι <<δεν εβαλα τιποτα>>. Θελει μεγαλο στομαχι , για να εισαι λογιστής, θα πρόσθεται η Ειρήνη.

ΚΑΛΟ!!

ΑΦΟΥ ΣΟΥ ΠΕΡΑΣΕ!!! ΚΑΛΟ!!!

ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΧΑΖΟΣ Ο ΠΕΛΑΤΑΚΟΣ...!!

ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ??

ΔΕ ΘΕΛΩ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ... ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΟΒΓΑΛΤΙΚΑ. ΔΕ ΘΑ ΠΑΡΩ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ ΜΟΥ??

ΤΙ ΚΑΝΩ???

Τον σταυρό σου . Που σε απάλλαξε απο την παρουσία του. Και ένα moto που προσπαθώ να εφαρμόζω στη ζωή μου :

"Οτι αλλάζει , το αλλάζω . Οτι δεν αλλάζει , το αποδέχομαι . Και Θεέ μου βοήθα με να ξεχωρίζω , τι αλλάζει και τι δεν αλλάζει."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον σταυρό σου . Που σε απάλλαξε απο την παρουσία του. Και ένα moto που προσπαθώ να εφαρμόζω στη ζωή μου :

"Οτι αλλάζει , το αλλάζω . Οτι δεν αλλάζει , το αποδέχομαι . Και Θεέ μου βοήθα με να ξεχωρίζω , τι αλλάζει και τι δεν αλλάζει."

Σωστό Κώστα μου. Εγώ βέβαια τελευταία αποφάσισα, πως ότι δεν αλλάζει και επιμένει να μου κάνει τη ζωή δύσκολη, το πετάω έξω από τη ζωή μου, χωρίς να σκεφτώ αν θα πονέσει...

Έπαψα να αποδέχομαι τη βλακεία και την κουτοπονηριά του καθενός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό Κώστα μου. Εγώ βέβαια τελευταία αποφάσισα, πως ότι δεν αλλάζει και επιμένει να μου κάνει τη ζωή δύσκολη, το πετάω έξω από τη ζωή μου, χωρίς να σκεφτώ αν θα πονέσει...

Έπαψα να αποδέχομαι τη βλακεία και την κουτοπονηριά του καθενός...

Αφού το πέταξες έξω απο τη ζωή σου , άλλαζε. Βέβαια ασφαλώς με απαραίτητη προυπόθεση και να θέλεις και να μπορείς . Π.χ. αλλάζεις το χρώμα των μαλλιών σου , αλλάζεις δουλειά , αλλάζεις φίλους , αλλάζεις γυναίκα (η αντρα) , αλλάζεις το κόμμα που ψηφίζεις , ακόμα και την θρησκεία σου αλλάζεις , μέχρι και το φύλλο σου αλλάζεις , ολα αυτά γιατί εσύ θα τα θέλεις και μπορείς . Δεν αλλάζεις τα παιδιά σου , τους γονείς και τα αδέλφια σου , θέλεις να τα αλλάξεις , αλλά δεν μπορείς , δεν γίνεται . Δεν αλλάζεις οτι γεννήθηκες Ελληνίδα , θέλεις αλλά δεν μπορείς . Δεν αλλάζεις την ομάδα αίματος , θέλεις αλλά δεν μπορείς . Είναι μια τεράστια συζήτηση , δεν γίνεται εδώ . Φεύγω γιατί έχω παράκληση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τώρα γιατί είμαι με τον Μπόνη ?

Γιατί στα έχει σκάσει και γιατί είναι ο μοναδικός εδώ μέσα με τόσο μεγάλο μούσι.....????

Και τι θα έκανε ο σύλλογος Αποστόλη ?

Θα του έστελνε το ΣΔΟΕ για παραβίαση του κώδικα δεοντολογίας......

Υπάρχει πειθαρχικό ?

Βεβαίως και υπάρχει.... Δίκαιο.....

Ο σύλλογος το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να διαγράψει τον ¨συνάδελφο¨ αν καταδικαστεί αμετάκλητα για αδικήματα σχετικά με το επάγγελμά μας

Και λίγο το έχεις αυτό....??? Να του στερείς του άλλου το δικαίωμα να πληρώνει εμπρόθεσμα τη συνδρομή του στο σύλλογο, να διατυμπανίζει περήφανος ότι είναι μέλος του συλλόγου, γενικότερα να δια-συλλογίζεται..... Λίγο το έχεις....??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο blog μου είχα πριν πολύ καιρό δημοσιεύσει το παρακάτω. Νομίζω ταιριάζει με την περίπτωση...

Πρόσφατα ένας φίλος μου μίλησε για μαϊντανούς. Και το μυαλό μου αυτόματα άρχισε να κάνει συνειρμούς. Σαν να άναψε ξάφνου ένα φως στην άκρη του τούνελ. Και είπα λες να εθελοτυφλώ, η σάμπως να μετακίνησα σε λάθος θέση την πολυθρόνα, όπως κάνει και ο Κωστής; Ναι η θέα είναι συνάρτηση της οπτικής γωνίας, της αίσθησης του χώρου και του χρόνου, των συναισθημάτων και των καταβολών. Και είναι φορές που βλέπουμε αυτό που θέλουμε να βλέπουμε, αυτό που οραματιζόμαστε η λαχταράμε. Και σκέφτομαι, να αλλάξω θέση στην πολυθρόνα, η να παραμείνω στην ίδια θέση; Από την άλλη αναρωτιέμαι, οι άνθρωποι είμαστε τόσο ηλίθιοι η τόσο εγωπαθείς ώστε να θεωρούμε τους διπλανούς μας μικρότερους και ανήμπορους να αντιληφθούν την πονηριά μας; Οι δρόμοι της επικοινωνίας και του διαλόγου δεν μπορεί να είναι μονόδρομοι, έχουν ροή και κίνηση, καμιά φορά και μποτιλιάρισμα. Οικοδομούνται ελεύθερα, άναρχα θα έλεγα, χωρίς στρατηγικές παράκαμψης και αποφυγής. Και όμως αντί αυτού απλά λοξοδρομούμε, στοιβάζοντας φοβίες και μισές αλήθειες στο διάβα μας, ανάγκες και επιδείξεις ισχύος. Ο καθένας με το δικό του τρόπο. Επιθετικά, συνεσταλμένα, εγωιστικά, συναισθηματικά η το χειρότερο χαριτολογώντας. Αυτή είναι και η μεγαλύτερη και ίσως πιο επικίνδυνη άμυνα. Γιατί αυτός που πάντα «πειράζει» τον διπλανό του, σημαίνει ότι κάτι πολύ οδυνηρό-κακό αποφεύγει να νοιώσει. Είναι ο εύκολος τρόπος να τα «έχουμε καλά» με όλους, να μην ρισκάρουμε εκθέτοντας την πραγματική εικόνα μας, και να μην διακινδυνεύουμε την ορθότητα της κρίσης μας.Έχουμε το άλλοθι της "πλάκας". Εν ολίγοις προσβάλλουμε, κοροιδεύουμε,υποτιμάμε,εξαπατάμε,αγνοούμε τους συνανθρώπους μας ανώδυνα,επαίσχυντα και χωρίς ευθύνη.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...