Προς το περιεχόμενο

Βγήκε Υπ. Απόφαση για την πιστοποίηση....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψιλοάσχετο , αλλά υπάρχουν γραφεία και συνάδελφοι που έχουν και 1000 και 2000 δηλώσεις και 3000 , απλά όχι ότι πλουτίζανε (πάει και σε αυτούς το τζάμπα σύνεφο) αλλά βγάζανε ένα πολύ καλό εισόδημα από εκεί, εκμεταλλευόμενοι και την ανοχή των ΔΟΥ για υποβολή δηλώσεων μέχρι (και) τα πρωτοβρόχια ή μήπως πέφτετε από τα σύννεφα ????? :D

Πάμε πάλι στο θέμα .....

Ο συνονόματος παραπάνω έγραψε 2-3 αράδες και δεν είδα να δίνουμε πολύ σημάσια σε αυτό ....

Εν τάχει θα ξαναγράψω τις προσωπικές απόψεις μου :

- Αναγκαστικά αναλμβάνοντας και την ελεγκτική υποχρέωση μέσω της υπογραφής αποκτάς αυτόματα και κάποιες ευθύνες , αυτό όλοι το θέλαμε έστω και αν το εκφράζουμε ποικιλοτρόπως , το δικό μου το πρόβλημα λοιπόν είναι ότι θα πρέπει να μπει φραγμός στο όριο της ευθύνης και αυτό το όριο θά πρέπει να έχει άμεση συνάρτηση με την αμοιβή και μάλιστα όχι τη συνολική αλλά του κρινόμενου έτους , δηλαδή έστω ότι έχω μια μικρή επιχείρηση και πέρνω 150 το μήνα και σε έλεγχο βγαίνουν κάποια σφάλματα που αποδυκνείεται ότι οφείλονται στο λογιστή , εκεί λοίπον η τυχόν χρηματική/αστική ευθύνη θα πρέπει να έχει κόφτη ή στο 150 χ 3 ή στο 150 χ 12 και τέλος , με λίγα λόγια θα καταλάβει και ο πελάτης ότι πληρώνει παίρνει (και να έχει ίσχυ η τυχόν επιμέρους συμφωνία των μερών )......

- Λέμε ότι έχουν καταργηθεί οι ελάχιστες αμοιβές , αν ξεπεράσουμε το ότι σε κάποιους άλλους επιστημονικούς κλάδους πλέον έχει εμπεδωθεί στο κόσμο ότι εκεί θα "ξηλωθεί" , εγώ με το φτώχο μου το μυαλό γιατί δεν καταλαβαίνω πχ γιατί το ενεργειακό παράβολο έχει φιξ τιμή 150 και ανάλογα το τετραγωνικά και τη χρήση και άντε πες είμαι μπιν στούρνος και δεν έχει να κάνει με ελάχιστη αμοιβή , ποιός απαγορεύει στην πχ ΠΟΦΕΕ (σε συνεργασία με τους κατά τόπους συλλόγους ίσως) να ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ τιμές και από εκεί και πέρα να παίζουμε μπάλα εμείς ???? Δεν αναφέρομε σε τιμοκαταλόγους αλλά σε προτεινόμενες τιμές ... (τι δηλαδή μόνο στο υπουργείο είναι μάγκες και βαφτίζουν πχ τα τεκμήρια , αντικειμενικές δαπάνες .... ;) )

- Έξίσου βασικο , εφόσον έχω κάιρια την ευθύνη για την αναμόρφωση και την απόδοση τυχόν φόρων και γενικά την φορολογική συνείδηση του πελάτη , δώσε μου και την απαιτούμενη άμυνα , άφησε με να μπαίνω στα υποσυστήματα της ΔΟυ αυστηρά για κάθε πελάτη μου και να βλέπω την εικόνα του και ακόμη να αλλάζω πχ στοιχεία μητρώου κλπ , δώσε μου αρμοδιότητα να μπορώ να ξεκινά άπό μένα η εταιρεία που θα έχω και την ευθύνη (μέσω των ΓΕμη) , ακόμη και να μπορώ να έχω πρόσβαση σε ότι έχει σχέση με την επαγγελματική ιδιότητα του πελάτη μου που με έχει δηλώσει ως Λογιστή (και άρα με εξουσιοδοτεί), είτε αυτό είναι ίκα, έιτε δήμος είτε οτιδήποτε .

- Δώσε μου το δικαίωμα στο ανθρώπινο λάθος αλλά και στην τυχόν και λόγω ανωτερά βία απούσια από τα καθήκοντα , το έχω ξαναγράψει , ότι σε περίπτωση κωλύματος του Λογιστή , ΟΛΕΣ οι προθεσμίες να μετατίθονται λίγο παραπίσω και πάντα μέσα στο οικονομικό έτος ......

- Αποφάσισε ένα φορολογικό πλαίσιο που θα γνωρίζω τι θα γίνει πχ για το 2012 μέχρι τις 31/12/2011 .

- Καμία ευθύνη και για οποιαδήποτε αμέλεια εφόσον ο πελάτης αποδεδειγμένα δεν είναι τυπικός στη πληρωμή του απέναντι στο Λογιστή ....

Αυτά και άλλα πολλά θα έπρεπε να πρωτοστατούσε το ΟΕΕ και η ΠΟΦΕΕ να δεχθεί το Υπουργείο (τουλάχιστον κατά τη γνώμη μου) και όχι να κοιτάει ΜΟΝΟ πως θα τσιμπίσει επιπλέον συνδρομές ......

Εκεί πιστεύω πως είναι οι διαμαρτυρίες μας και όχι μόνο τα τρακοσάρια κλπ , επίσης αναρωτιέμαι πως ένας Λογιστής κρίνεται αν είναι καλός ή όχι από το αν έχει οφειλές ασφαλιστικές και φορολογικές , ειδικά τις εποχές που ζούμε , λες και μας τρέχουν από τα μπατζάκια και δεν δουλεύουμε με φουλ πίστωση (συν ότι με το νέο νόμο θα πρέπει και να κόβεις χωρίς να έχεις εισπράξει .....)

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 147
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1.Ποια η σημασία της ψηφιακής υπογραφής αν όχι; Παρεμπιπτόντως δεν μιλάω για αύριο..

2. Είδες και βλέπετε που όλοι έρχεστε στα λόγια μου; Κρίμα...

3. Έναρξη στο Μητρώο χωρίς εγγραφή στο ΕΒΕ ΓΙΟΚ. Οι χαρακτηρισμοί αλλού.

4. Συνεχίζεις να επιμένεις γι'αυτό ακριβώς έγραψα οτι δεν βλέπω να αλλάζουν και πολλά σύντομα. Που θα πάει όμως θα περάσει ο καιρός.

5. Συμφωνώ επιλεκτικά. Πρίν απο 2 μήνες όλοι παρακαλούσαμε για την πιστοποίηση.Για 300 ευρώ παίρνουμε πίσω όσα ζητούσαμε πόσο καιρο τώρα;

Τελικά Δόξα τω Θεό Είμαι Νέος και Φαίνομαι.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχίσατε πάλι να γραφέται θεωρίες και πολυ μπλα, μπλα, μπλα

Έαν δεν οργανοθουμε και ενωθούμε ολοί μαζί μην περιμένετε να γίνει τίποτα

Θα συνεχίσουμε να μιλαμε και να γραφεί τις θεωρίες του ο καθένας μέχρι να πεθάνουμε !( γιατί για συνταξη δεν προβλεπεται να παρουμε , εμεις οι νέοι τουλάχιστον )

Το σύστημα του οποιου μέρη βρισκόνται και ανάμεσα μας είναι πανίσχυρο και πρέπει να βρεθούν τα αδύνατα σημεια του για να μπορέσει να συνεργαστεί μαζί μας .

Όσο υπάρχουν ΠΕΦΕ ,ΠΟΦΕΕ,ΕΦΕΕΑΠ κτλ, δεν μπορεί να γίνει τίποτα εαν δεν συνηδειτοποιησουν πρώτα οι ομοσπονδίες μας , οτι πρέπει να ενωθούν σε ΜΙΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΛΟΓΙΣΤΩΝ , ανεξαρτήτων κομμάτων και λοιπών συντεχνιών .

Καλο καλοκαιρι σε όλους ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορούμε να μπούμε πάλι στο θέμα ? 2-3 σελιδές με Posts για το ΕΒΕ , για χωρια και δηλώσεις....ας συντονιστούμε :P

Το επιμέλητηρίο είναι για τους Οικονομολόγους και εξυπηρετεί και καλά τους φοροτέχνες - λογιστές...αλλα μόνο στα χαρτία! Έχετε δει ποτέ σας καμία επιστολη του Ο.Ε.Ε. για παράταση φορ.δηλωσεων , Φ.Π.Α ή οτιδήποτε ανάλογο ή κατι που να προασπίζει τον κλάδο;

Πληρώνουμε και δεν έχουμε καμία απολάβη και τώρα θέλουν νεα εισφορά.

Η μόνη λύση είναι ένα νεο επιμελητήριο.

Υ.Γ : Για έναρξη στην εφορία χρειάζεται επιμελητήριο (συμφωνούμε όλοι σε αυτό) για την εγγραφή στο Ο.Ε.Ε γίνεσαι μόνο αν είσαι αποφοιτός Α.Ε.Ι ή με την τελεύταια τροποποίηση Τ.Ε.Ι και με μεταπτυχιακό στα οικονομικα...αν δεν μπορεις να γραφτείς στο Ο.Ε.Ε το μόνο που απομένει ειναί το εμπορικό :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορούμε να μπούμε πάλι στο θέμα ? 2-3 σελιδές με Posts για το ΕΒΕ , για χωρια και δηλώσεις....ας συντονιστούμε :P

Το επιμέλητηρίο είναι για τους Οικονομολόγους και εξυπηρετεί και καλά τους φοροτέχνες - λογιστές...αλλα μόνο στα χαρτία! Έχετε δει ποτέ σας καμία επιστολη του Ο.Ε.Ε. για παράταση φορ.δηλωσεων , Φ.Π.Α ή οτιδήποτε ανάλογο ή κατι που να προασπίζει τον κλάδο;

Πληρώνουμε και δεν έχουμε καμία απολάβη και τώρα θέλουν νεα εισφορά.

Η μόνη λύση είναι ένα νεο επιμελητήριο.

Υ.Γ : Για έναρξη στην εφορία χρειάζεται επιμελητήριο (συμφωνούμε όλοι σε αυτό) για την εγγραφή στο Ο.Ε.Ε γίνεσαι μόνο αν είσαι αποφοιτός Α.Ε.Ι ή με την τελεύταια τροποποίηση Τ.Ε.Ι και με μεταπτυχιακό στα οικονομικα...αν δεν μπορεις να γραφτείς στο Ο.Ε.Ε το μόνο που απομένει ειναί το εμπορικό :(

Πού την είδες τη συμφωνία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι το μαμήσαμε το θέμα...

Μιλάμε για την πιστοποίηση εδώ, και όχι για το Εμπορικό η δεν ξέρω πιό άλλο επιμελητήριο, και φυσικά ούτε για το ποόσες δηλώσεις κάνει ο καθένας και τι αποδείξεις κόβει.

Τέτοια βλέπουν στο ΥΟΟ και μας έχουν γραμμένους, να μην πω που...

Ας επικεντρωθούμε στο θέμας μας, αν και εφόσον μας ενδιαφέρει.

Η πρώτη επιστολή για το συγκεκριμένο θέμα στάλθηκε.Ελπίζω να ακολουθήσουν και άλλες.

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/8105

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το ξαναγράψω συγκεντρωτικά εδω, και ας θεωρήσουν κάποιοι ότι είμαι εκτός θέματός.

1. Τι δουλεία έχουμε στο ΟΕΕ. Πως μπορεί να είναι ο κλάδος χρηματοδότης ενός επιμελητηρίου που οι περισσότεροι δεν είναι μέλη του. Πως μπορεί να είναι οι λογιστές σε ένα επιμελητήριο μαζί με του ελεγκτές τους (ορκωτούς και εφοριακούς).

2. Τι δουλειά έχει η ΠΟΦΕΕ στην ΓΕΣΕΒΕ. Πως μπορεί ο κλάδος να είναι στην ίδια συνομοσπονδία με τους ‘εργοδότες’ της.

Η απόφαση δεν στέκει νομικά μιας και πρ΄πειε να βγει νόμος πλέον για το επάγγελμα

Ηδη έχει δοθεί το θέμα σε νομικούς και μέσα στον Σεπτέμβρη θα υπάρξη και απάντηση απο αυτούς αλλά και νομικές διαδικασίες.

Αυτα για το θέμα απο εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το ξαναγράψω συγκεντρωτικά εδω, και ας θεωρήσουν κάποιοι ότι είμαι εκτός θέματός.

1. Τι δουλεία έχουμε στο ΟΕΕ. Πως μπορεί να είναι ο κλάδος χρηματοδότης ενός επιμελητηρίου που οι περισσότεροι δεν είναι μέλη του. Πως μπορεί να είναι οι λογιστές σε ένα επιμελητήριο μαζί με του ελεγκτές τους (ορκωτούς και εφοριακούς).

2. Τι δουλειά έχει η ΠΟΦΕΕ στην ΓΕΣΕΒΕ. Πως μπορεί ο κλάδος να είναι στην ίδια συνομοσπονδία με τους ‘εργοδότες’ της.

Η απόφαση δεν στέκει νομικά μιας και πρ΄πειε να βγει νόμος πλέον για το επάγγελμα

Ηδη έχει δοθεί το θέμα σε νομικούς και μέσα στον Σεπτέμβρη θα υπάρξη και απάντηση απο αυτούς αλλά και νομικές διαδικασίες.

Αυτα για το θέμα απο εμένα.

Συμφωνώ απόλυτα σε όλα.

Είμαι μέσα για ότι δήποτε σχετικό με αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ναι και μια που καταργήθηκαν οι ελάχιστές αμοιβές και εμείς δεν μπορούμε να έχουμε .......

"..................................

Αν και δεν έχει καθοριστεί ελάχιστη αμοιβή, πιθανότατα να είναι υψηλότερη όλων των άλλων εμπλεκομένων στα συμβόλαια, επειδή θα έχει και αυξημένη ποινική ευθύνη για την ακρίβεια της βεβαίωσης που χορηγεί (ξεκινά από 5.000 ευρώ και φτάνει στις 100.000 ευρώ, στη φυλάκιση για ένα χρόνο και την αφαίρεση αδείας ακόμας)!

Με τα σημερινά δεδομένα ο αγοραστής πληρώνει αμοιβή ίση με 1,2% του συμβολαίου στο συμβολαιογράφο, στο δικηγόρο 0,5%-1%, στο μεσίτη 2%. Συνολικά δηλαδή 4.200 ευρώ για ένα ακίνητο 100.000 ευρώ. Όπως όλα δείχνουν, η αμοιβή του μηχανικού θα εκτοξεύει πλέον το κόστος πολύ πάνω από τις 5.000 ευρώ. Και αν ο μηχανικός γράψει πως διαπιστώνει κατασκευαστικές αυθαιρεσίες, αλλαγές χρήσεων, υπέρβαση στους όρους δόμησης κλπ, το κόστος με τέλη και πρόστιμα θα ανεβαίνει ακόμα περισσότερο."

Αφορά την αμοιβή των μηχανικών στα συμβόλαια ακινήτων και επείδη λέει θα έχει αυξημένες ποινικές ευθύνες θα έχει μια στάνταρ αμοιβή .........

Ευτυχώς εμείς δεν κινδυνεύουμε ποινικά και δεν έχουμε ευθύνες , οπότε ας έχουμε 30 και 50 και 100 ευρώ αμοιβές ..... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από μέιλ του Ν Πατέλη γεν. γραμματέα της ΠΟΦΕΕ

ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ ΔΙΑΤΑΞΕΩΝ της ΠΟΛ.1166-1,8,11-ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΛΟΓΙΣΤΩΝ με καταγραφή αναφορών

]Προς τους Αντιπροσώπους της Π.Ο.Φ.Ε.Ε.

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΜΕΛΕΤΗΣΤΕ ΤΟ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ.

ΣΤΕΙΛΤΕ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΣΤΟ [email protected] ΜΕΧΡΙ 25/8

ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΔΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ή ΑΡΧΕΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ.

ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ ΜΕ ΤΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ ΣΑΣ

ΠΡΟΣΩΠΑ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΓΙΟΡΤΗ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΜΑΣ

ΝΙΚΟΣ ΠΑΤΕΛΗΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη μου ........

Στείλτε εσείς που έχετε μια άλφα επικοινωνία με την ΠΟΦΕΕ , για μένα αλλά και για πολλούς πολλούς άλλους η ΠΟΦΕΕ έχασε φέτος και το τελευταίο ίχνος άξιας εκπροσώπησης του κλάδου και όχι δε φταίνε οι συνάδελφοι που δεν συμμετέχουν(και υπάρχουν πολλοί λόγοι που τους ξέρεις καλύτερα) , αυτό είναι η μόνιμη δικαιολογία , αφου λοιπόν απέτυχαν και το φωνάζουν όλοι οι συνάδελφοι , μήπως φταίνε και αυτοί , καλό είναι να κάνουμε και αυτοκριτική , ή ας παραταιθούν αν δε μπορούν να τα καταφέρουν ........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποστόλη

Έχω κατά καιρούς γράψει ένα σωρό για την ΠΟΦΕΕ, και θα συμφωνήσω μαζί σου σε πολλά πράγματα.

Αλλά να ρωτήσω, που βλέπεις ότι φωνάζουν όλοι οι συνάδελφοι ότι απέτυχε η ΠΟΦΕΕ ? από τον μικρόκοσμο του φόρουμ ?

Σε πληροφορώ ότι η πλειοψηφία των συναδέλφων χαμπάρι δεν έχει πάρει, αλλά ακόμα και αυτοί που φωνάζουν, δες το και στο φόρουμ, στο τρακοσάρι στέκονται, στην ουσία ελάχιστοι .

Και ναι, η κύρια αιτία είναι οι συνάδελφοι που ΔΕΝ συμμετέχουν. Ρώτα την Χρύσα και τους Θεσσαλονικείς που σε μάζωξή τους αποφάσισαν να πάνε να γραφτούν σύσσωμοι στην ΕΦΕΕΘ. Αφού ήπιαν τον καφέ τους ή τα τσιπουράκια τους απήλθαν και έκτοτε ουδέν. Φταίει δηλαδή ο χ Δόβελος που αλωνίζει στην Θεσσαλονίκη ή όλοι αυτοί (εμείς) που τον αφήνουμε?

Είναι σα να μου λες ότι απέτυχε η κυβέρνηση αλλά δεν φταίνε αυτοί που θα την ξαναψηφίσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποστόλη

Έχω κατά καιρούς γράψει ένα σωρό για την ΠΟΦΕΕ, και θα συμφωνήσω μαζί σου σε πολλά πράγματα.

Αλλά να ρωτήσω, που βλέπεις ότι φωνάζουν όλοι οι συνάδελφοι ότι απέτυχε η ΠΟΦΕΕ ? από τον μικρόκοσμο του φόρουμ ?

Σε πληροφορώ ότι η πλειοψηφία των συναδέλφων χαμπάρι δεν έχει πάρει, αλλά ακόμα και αυτοί που φωνάζουν, δες το και στο φόρουμ, στο τρακοσάρι στέκονται, στην ουσία ελάχιστοι .

Και ναι, η κύρια αιτία είναι οι συνάδελφοι που ΔΕΝ συμμετέχουν. Ρώτα την Χρύσα και τους Θεσσαλονικείς που σε μάζωξή τους αποφάσισαν να πάνε να γραφτούν σύσσωμοι στην ΕΦΕΕΘ. Αφού ήπιαν τον καφέ τους ή τα τσιπουράκια τους απήλθαν και έκτοτε ουδέν. Φταίει δηλαδή ο χ Δόβελος που αλωνίζει στην Θεσσαλονίκη ή όλοι αυτοί (εμείς) που τον αφήνουμε?

Είναι σα να μου λες ότι απέτυχε η κυβέρνηση αλλά δεν φταίνε αυτοί που θα την ξαναψηφίσουν

Εμείς!!! ΄

Και όχι μόνο στη Θεσσαλονίκη Γιάννη.

Σκέψου όμως κάτι. Είναι καθαρό το παιχνίδι; Θέλει μεγάλο στομάχι να αντέξεις να είσαι ο ευατός σου,και να παραμείνεις πιστός στις αρχές σου. Το ξέρεις και εσύ αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα Ειρήνη θα ανοιξουμε άλλο θέμα και δεν θα τόθελα.

Το πρόβλημα δεν το λύνει κάποιος με νέα μαγαζάκια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΞΥΠΛΗΣΤΕ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ , ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΜΙΑ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΗ , ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΚΟΛΛΗΣΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΡΕΚΛΕΣ ΤΟΥΣ !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΞΥΠΛΗΣΤΕ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ , ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΜΙΑ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΗ , ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΚΟΛΛΗΣΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΡΕΚΛΕΣ ΤΟΥΣ !!!

Και η Π.Ο.Φ.Ε.Ε. τι είναι βρε συνάδελφε;

Πάλι τα ίδια θα λέμε;

Δεν μας φτάνουν τόσα πρωτοβάθμια όργανα, θα κάνουμε και άλλη ομοσπονδία τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποστόλη

Έχω κατά καιρούς γράψει ένα σωρό για την ΠΟΦΕΕ, και θα συμφωνήσω μαζί σου σε πολλά πράγματα.

Αλλά να ρωτήσω, που βλέπεις ότι φωνάζουν όλοι οι συνάδελφοι ότι απέτυχε η ΠΟΦΕΕ ? από τον μικρόκοσμο του φόρουμ ?

Σε πληροφορώ ότι η πλειοψηφία των συναδέλφων χαμπάρι δεν έχει πάρει, αλλά ακόμα και αυτοί που φωνάζουν, δες το και στο φόρουμ, στο τρακοσάρι στέκονται, στην ουσία ελάχιστοι .

Και ναι, η κύρια αιτία είναι οι συνάδελφοι που ΔΕΝ συμμετέχουν. Ρώτα την Χρύσα και τους Θεσσαλονικείς που σε μάζωξή τους αποφάσισαν να πάνε να γραφτούν σύσσωμοι στην ΕΦΕΕΘ. Αφού ήπιαν τον καφέ τους ή τα τσιπουράκια τους απήλθαν και έκτοτε ουδέν. Φταίει δηλαδή ο χ Δόβελος που αλωνίζει στην Θεσσαλονίκη ή όλοι αυτοί (εμείς) που τον αφήνουμε?

Είναι σα να μου λες ότι απέτυχε η κυβέρνηση αλλά δεν φταίνε αυτοί που θα την ξαναψηφίσουν

Πάντως στη πόλη μου τουλάχιστον με αυτούς που συζητώ και μιλάμε με αρκετούς έχουν όλοι την ίδια άποψη .....

Αν εξαιρέσεις τη συμμετοχή είδες κάτι θετικό από τη ΠΟΦΕΕ ώστε να παρακινηθεί ο καναπεδάτος (που για μένα δεν υπάρχει) Λογιστής ?????

Από το ποιό απλό (πχ εξουσιοδότηση για κλειδάριθμο ??!!!!!) μέχρι ποιο βασικά (σύσταση εταιρείας από πολλούς άλλους πλην Λογιστές ???) και άλλα πολλά παραδείγματα ....

Προσπαθώ να θυμηθώ ένα θετικό , αλλά δε βρίσκω ...

Ε τι διάολο, εσείς που μιλάτε με τα παιδια αυτά τι τους λέτε , εντάξει δε τα πάτε καλά αλλά δεν έχουμε και συμμετοχή ????????

Κοιτάμε και καλά να είμαστε πρώτοι στις ευθύνες και τελευταίοι στα δικαιώματα (αστικά και χρηματικά) ....

Άσε μη πω καμιά βαριά κουβέντα και δεν τους γνωρίζω τους ανθρώπους ......

Απλά ακόμη περιμένω μια τοποθέτηση του κ.Πατέλη που συχνά πυκνά έγραφε στο φόρουμ , όχι σαν εκπρόσωπος της Ένωσης αλλά ως μάχιμος Λογιστής , θα ήθελα να διαβάσω την άποψη του .....

ΥΓ Α ναι και μη ξεχάσω , μέχρι να τελειώσουμε τις τοποθετήσεις μας και τις παρατηρήσεις μας ο ένας στον άλλο πιθανό να μη χρειάζεται να πιστοποιηθούμε γιατί πολύ απλά δεν έχουμε που να βάλουμε τη πιστοποιημένη και επιστημονική υπογραφή μας , τα λουκέτα πάνε σύννεφο στους εν δυνάμει πελάτες του μέσου λογιστή .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...

................................

Και ναι, η κύρια αιτία είναι οι συνάδελφοι που ΔΕΝ συμμετέχουν. Ρώτα την Χρύσα και τους Θεσσαλονικείς που σε μάζωξή τους αποφάσισαν να πάνε να γραφτούν σύσσωμοι στην ΕΦΕΕΘ. Αφού ήπιαν τον καφέ τους ή τα τσιπουράκια τους απήλθαν και έκτοτε ουδέν. Φταίει δηλαδή ο χ Δόβελος που αλωνίζει στην Θεσσαλονίκη ή όλοι αυτοί (εμείς) που τον αφήνουμε?

Είναι σα να μου λες ότι απέτυχε η κυβέρνηση αλλά δεν φταίνε αυτοί που θα την ξαναψηφίσουν

Γιαννη, το παραπανω το ειχα δει στις διακοπες μου ,αλλα δεν σου απαντησα γιατι ειχα καλυτερα πραγματα να κανω εκει....

Μετα, απλα το ξεχασα...

τωρα που το ξαναβλεπω , συμφωνω με τον Αποστολο (οπως τις περισσοτερες φορες με οσα γραφει σχετικα ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Επειδή όταν διάβασα την ΠΟΛ για την πιστοποίηση των λογιστών και κάποιες αρχικές τοποθετήσεις

των συναδέλφων επι του θέματος ζοχαδιάστηκα (για την ΠΟΛ) τόσο πολύ,που σταμάτησα να "παρακο-

λουθώ" την συζήτηση.

Σε κάποια άλλη συζήτηση θυμήθηκα το τρακοσάρι που θα πρέπει να πληρώσουμε για την πιστοποίηση

και ανάφερα ότι κάθε φορά που μας χαρατσώνει το κράτος ψιλοαντιδρούμε,χωρίς να αντιδρούμε όταν

ένα άχρηστο προς τους λογιστές επιμελητήριο μας χαρατσώνει,σύμφωνα με τα μέχρι τώρα δεδομένα,

με 300,00 ευρώ (100.000 σε δρχ) για να χορηγήσει ένα άχρηστο χαρτί.

Μετά από παρέμβαση του Αρχηγού μας,που μου έγραψε ότι "δεν μας παρακολουθείς" διάβασα όλο τον

διάλογο και όντως διαπίστωσα ότι αυτοί που αντιδράσανε,κυρίως για το τρακοσάρι,ήταν αρκετοί

και μπράβο στα παιδιά.

Επειδή λοιπόν τα 300,00 ευρώ,που απαιτούνται από το ΟΕΕ για την πιστοποίηση είναι αρκετά βαρύ

ποσό και κυρίως για τους νεώτερους λογιστές,θα επιθυμούσα όποιος έχει κάποια ιδέα να προτείνει

ώστε να εξαληφθεί ή έστω να μειωθεί σε ένα συμβολικό ποσό,η εν λόγω επιβάρυνση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.......................................................

ΥΓ Α ναι και μη ξεχάσω , μέχρι να τελειώσουμε τις τοποθετήσεις μας και τις παρατηρήσεις μας ο ένας στον άλλο πιθανό να μη χρειάζεται να πιστοποιηθούμε γιατί πολύ απλά δεν έχουμε που να βάλουμε τη πιστοποιημένη και επιστημονική υπογραφή μας , τα λουκέτα πάνε σύννεφο στους εν δυνάμει πελάτες του μέσου λογιστή .......

Και πέρα από αυτό ......

Το άλλο μεγάλο θέμα είναι θέσπιση αμοιβών που να είναι αντάξιες των ευθυνών , κάποιοι τις λένε ελάχιστες , άλλοι το λένε ποσό αναφορά , για μένα θα μπορούσε να λέγετε , προτεινόμενες τιμές ....

Αφού λοιπόν έχουν καταργηθεί όλες οι ελάχιστες ....... Πάρτε και τα 300άρακια στα συμβόλαια από τους μηχανικούς ....... Και βρείτε μου διαφορά του να πιστοποιεί ο μηχανικός που έφτιαξε(μπορέί και όχι βέβαια) το σπίτι ότι δεν έχει παρανομίες με τον Λογιστή που τήρει τα χαρτιά μιας επιχείρησης και πιστοποιεί ότι δεν υπάρχουν παρανομίες ????

Εμείς λοιπόν θα το δώσουμε το 300άρι και θα πάρουμε το τρίτο .... Χώρια ότι θα κινδυνεύεις αν όχι να καταστραφείς , να διασυρθεί το όνομα σου για τι παραμικρή μαλακία που θα κάνεις ηθελημένα ή όχι .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πέρα από αυτό ......

Το άλλο μεγάλο θέμα είναι θέσπιση αμοιβών που να είναι αντάξιες των ευθυνών , κάποιοι τις λένε ελάχιστες , άλλοι το λένε ποσό αναφορά , για μένα θα μπορούσε να λέγετε , προτεινόμενες τιμές ....

Αφού λοιπόν έχουν καταργηθεί όλες οι ελάχιστες ....... Πάρτε και τα 300άρακια στα συμβόλαια από τους μηχανικούς ....... Και βρείτε μου διαφορά του να πιστοποιεί ο μηχανικός που έφτιαξε(μπορέί και όχι βέβαια) το σπίτι ότι δεν έχει παρανομίες με τον Λογιστή που τήρει τα χαρτιά μιας επιχείρησης και πιστοποιεί ότι δεν υπάρχουν παρανομίες ????

Εμείς λοιπόν θα το δώσουμε το 300άρι και θα πάρουμε το τρίτο .... Χώρια ότι θα κινδυνεύεις αν όχι να καταστραφείς , να διασυρθεί το όνομα σου για τι παραμικρή μαλακία που θα κάνεις ηθελημένα ή όχι .......

Καλέ μου Αποστόλη,πιστεύω ότι οι κατώτατες αμοιβές και των μηχανικών και των δικηγόρων,εάν

υπάρξουν,ΘΑ ΚΑΤΑΒΛΗΘΟΥΝ οπωσδήποτε από τους πελάτες τους για πολλούς και διάφορους λόγους.

Εάν επιβληθούν κατώτατες αμοιβές στις υπηρεσίες μας όπως γράφεις εσύ και αρκετοί άλλοι συν-

άδελφοι,είμαι απολύτως βέβαιος ότι πολλοί από εμάς θα καταστραφούν οικονομικώς και πολλοί

άλλοι για να μην καταστραφούν,θα κλείσουν τα γραφεία τους.

Το γράφω αυτό διότι από την στιγμή,που όλοι οι φορολογούμενοι θα είναι υποχρεωμένοι να απο-

κτήσουν κωδικούς πρόσβασης στο taxisnet και η ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ φορολογική δήλωση θα υποβάλεται

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΆ με υπογραφή του ΛΟΓΙΣΤΗ,θα πρέπει και ο λογιστής ακόμα και αν κάνει την δήλωση

της κόρης του ή του πατέρα του ή κάποιου φίλου του ή κάποιου άνεργου,ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ να εκδίδει

και την ΑΠΥ με την ΚΑΤΩΤΑΤΗ τουλάχιστον αμοιβή του,την οποία ή δεν πρέπει ή δεν μπορεί να

εισπράξει.

Αυτή η διαδικασία θα ακολουθείται πλέον από εδώ και πέρα.Μόλις λοιπόν παραλάβουν όλοι οι

φορολογούμενοι τους κλειδάριθμους,στος τέλος της σεζόν,η ΓΓΠΣ θα εκδίδει κατάλογους για

όλους τους λογιστές με τις εργασίες,που πρόσφεραν προς τους πελάτες τους και θα καταλογίζει,

π.χ Α. 100 δηλώσεις Φ.Ε Χ(επί) 50,00 ευρώ = 5.000,00 Β. 300 δηλώσεις ΦΠΑ Χ 40,00 ευρώ =

12.000,00 Γ. 80 Εκκαθαριστικές ΦΠΑ Χ 80,00 = 6.400,00 κλπ,κλπ.

Θα καταλογίζεται λοιπόν ένα τρελλό ποσό,που οι πιό πολλοί από εμάς δεν θα το έχουν δει

ούτε στον ύπνο τους.

Σαφώς είμαι μαζί σου ότι οι περισσότεροι λογιστές είναι κακοπληρωμένοι και πως η εργασία

μας δεν αμοίβεται όπως πρέπει,αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι πολλοί από εμάς,δεν θα πάρουν

ευρώ από τον άνεργο,που δεν έχει να πληρώσει,όχι μόνο τα ασφαλιστικά του ταμεία,τα δάνεια

και ότι άλλο υποχρεωτικό,αλλά ούτε και το ψωμί της οικογένειάς του.

Σαφώς υπάρχουν και κάποιες άλλες περιπτώσεις (φίλων-συγγενών) για τις οποίες είμαστε

υποχρεωμένοι να εκδίδουμε Δελτίο Αυτοπαράδοσης και για τις οποίες θα είμαστε υποχρεωμένοι

να πληρώνουμε ΦΠΑ όχι με οποιοδήποτε ποσό,αλλά σύμφωνα με τις ελάχιστες αμοιβές που θα

αποφασίσουν κάποιοι,οι οποίοι ως συνήθως πατάνε την κοιλιά τους και βγάζουν αποφάσεις.

Επαναλαμβάνω ότι η δουλειά μας δεν αμοίβεται (αν σκεφτείς ότι από ένα λάθος στις Συγκεν-

τρωτικές,μπορεί να πληρώσεις τρελλά πρόστιμα) καθόλου και σε καταλαβαίνω απόλυτα,εν τούτοις

δεν υπάρχει περίπτωση επιβολής κατώτατων αμοιβών,αλλά και να υπήρχε,προσωπικά δεν το επιθυμώ.

Με αγάπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...