Προς το περιεχόμενο

Βγήκε Υπ. Απόφαση για την πιστοποίηση....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι να πιστοποιήσει την άδεια που έχει δώσει ? Ρε ποιος χονδροκεφτες έβγαλε πάλι τετοια απόφαση , επιτέλους πρέπει τους φελλους να τους πάμε στο πάτο . Είναι κάτω του μετρίου οι άνθρωποι κ δεν πάει άλλο .

Αυτοι που δουλευουν σε τράπεζες μπορουν να πιστοποιηθούν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 147
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παρακαλώ πολύ τους συναδέλφους που θα διαβάσουν το σχόλιο μου, να μην με κατηγορήσουν πως ευλογάω τα γένια είτε τα δικά μου (που δεν έχω) είτε άλλων συναδέλφων. Ηρθε η ώρα όμως να πούμε κάποια πράγματα. Προς το παρόν περιορίζομαι στα εξής:

1) Υπήρξαμε κάποιοι που απευθυνόμενοι εκεί που έπρεπε (Σύλλογοι, Ομοσπονδία, Επιμελητήριο αλλά και σε ιδιωτικές συζητήσεις μεταξύ πολλών συναδέλφων) είχαμε τονίοει και προβλέψει πως η "πιστοποίηση" θα προκύψει σε "νεκρό" διάστημα (εύλογο...) και μάλιστα το τοποθετούσαμε την 2η εβδομάδα του Αυγούστου 2011. Ευτυχώς υπάρχουν και μαρτυρίες και αποδείξεις περί τούτου. Οι υπεύθυνες (!) ηγεσίες, υπό το γνωστό παντοτινό τους ύφος του τύπου "όλα τα ξέρω", διαβεβαίωναν πως δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Τι έχουν να πουν τώρα μπροστά σε ένα έκτρωμα?

2) Να λοιπόν η ευκαιρία να ξεκαθαρίσουμε την ήρα από το σιτάρι..., με σκοπό την αντάξια εκπροσώπησή μας και την θεσμική αναγνώριση του ρόλου μας.

Με λίγα λόγια, επειδή πιστεύω ακράδαντα στην δύναμη της συλλογικής προσπάθειας, ήρθε το πλήρωμα του χρόνου να συσπειρωθούμε μέσα από τους Συλλόγους μας, να απομακρύνουμε από αυτούς όλους εκείνους που χρησιμοποιούν τα αξιώματά τους για ίδιο όφελος και να οδηγήσουμε τα υπάρχοντα σχήματα σε θέσεις λογιστών-φοροτεχνικών και όχι σε εφαλτήρια πολιτικών αξιωμάτων ή προσωπικής ανάδειξης οποιουδήποτε και οπουδήποτε. Η άλλη λύση? Να πάμε σπίτι μας ή να μαζευτούμε στο καβούκι μας ή να συνεχίσουμε την αποχή από τα "λογιστικά δρώμενα". Μόνο που μετά δεν θάχουμε το δικαίωμα να παραπονιόμαστε. Βρήκαν και τα έκαναν αφού μόνοι μας απεμπολήσαμε κάθε ίχνος επαγγελματικής αξιοπρέπειας.

Είτε αντιδρούμε τελικά με όποιο όπλο κρίνουμε σκόπιμο (σε αδρές γραμμές περιέγραψα την θέση μου), είτε ας παραιτηθούμε από κάθε δικαίωμα στην δουλιά, στη ζωή και οπουδήποτε αλλού.

Φίλε "ype" συμφωνώ μαζί σου. "Στάχτη" βλέπω και εγώ. Είμαι όμως βέβαιος πως και εσύ και όλοι μας γνωρίζουμε καλά (έστω και αν έρχονται ανατριχιαστικές θύμησες στο μυαλό) πως από εκεί αναγεννάται το καινούργιο... Φτάνει πραγματικά να το θέλουμε.

Θέλουμε?

Να δώ πόσοι από όσους ξιφουλκήσουμε κατά του εκτρώματος θα συμμετάσχουμε σε μαζικές διαδικασίες μέσω των πρωτοβάθμιων οργανώσεων ή έστω θα προτείνουμε άλλες λύσεις και δεν θα περιοριστούμε σε μιά ανέξοδη και αδιέξοδη, κατά τα άλλα, διαμαρτυρία...

Θέλουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά θα βγάλουν παράβολο αναγνώρισης της πιστοποίησης της άδειας.

Μετά τέλος ισχύος της αναγνώρισης της πιστοποίησης της άδειας.

Και μετά εισφορά για το δικαίωμα χρησιμοποίησης της πιστοποίησης επί του τέλους επί του παραβόλου της αναγνώρισης της πιστοποίησης της άδειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε πάπαλα και η τελευταία δικαιολογία που θεωρητικά είχα βάλει ότι έχει η Ποφεε , ότι δηλαδή ίσως είχαν τάξει κάτι για το κλάδο του Λογιστή ........

Ή μήπως και η ποφεε δεν έχει ευθύνη ?????

Νροπή λοιπόν στην ηγεσία της ΠΟΦΕΕ που κατάφερε φέτος να χάσει το άχαστο ......

Κατάφερε να γίνει αποκρουστική και στους ουδέτερους Λογιστές (όχι μόνο στους υποψιασμένους) πλέον η μόνη λύση είναι αυτό που γράφει ο κ.Βακρινός .

Πάμε παρακάτω , με το που είδα την απόφαση , είπα ωραία να δούμε τι λέει , τι διάβασα και μόνο που δεν έπεσα από τα γέλια ...... :)

Απλά απαράδεκτη , δυστυχώς σε μια διαλυμένη αγορά έχει βρεθεί το θύμα και αυτό θα είναι ο Λογιστής , μόνο υποχρεώσεις και μάλιστα όχι μόνο στο ποινικό κομμάτα αλλά και σε χρηματικό και ούτε υποψία δικαιώματος ......

Δυστυχώς κρατιόμαστε που κρατιόμαστε με τα ζόρια , έρχεται και αυτό .....

Ίσως είναι πρώιμα , ίσως βγούν και νέες οδηγίες , αλλά η πρώτη γεύση δυστυχώς είναι πικρή και δικαιολογεί στο απολύτο αυτό που λέγανε οι περισσότεροι , ότι απλά θα είναι ένα ακόμη ειπρακτικό μέτρο υπέρ ΟΕΕ και η δυσκόλια επιβίωσης του μέσο Λογιστή-Φοροτέχνη (όπως άλλωστε και γενικά των μικρομεσαίων )...

ΥΓ Και γαμώ τους επιστημονικούς κλάδους .........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο αυτα, υποκλεινομαι στην Τζουλια και στην Ντουβλη, γιατι βρηκαν τροπο να μην εχουν κανενα να καθοριζει την τυχη τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..............

Φίλε "ype" συμφωνώ μαζί σου. "Στάχτη" βλέπω και εγώ. Είμαι όμως βέβαιος πως και εσύ και όλοι μας γνωρίζουμε καλά (έστω και αν έρχονται ανατριχιαστικές θύμησες στο μυαλό) πως από εκεί αναγεννάται το καινούργιο... Φτάνει πραγματικά να το θέλουμε.

Θέλουμε?

Να δώ πόσοι από όσους ξιφουλκήσουμε κατά του εκτρώματος θα συμμετάσχουμε σε μαζικές διαδικασίες μέσω των πρωτοβάθμιων οργανώσεων ή έστω θα προτείνουμε άλλες λύσεις και δεν θα περιοριστούμε σε μιά ανέξοδη και αδιέξοδη, κατά τα άλλα, διαμαρτυρία...

Θέλουμε?

Κατ΄αρχήν μην παρεξηγηθώ ......... δεν είναι δικά μου τα λόγια.......

Παρέφρασα τον Σεφέρη κατά το πρότυπο του Θανάση.....

Σε ότι με αφορά έχω εμπεδώσει πως βρισκόμαστε στη φάση της αποδιάρθρωσης των δεσμών της κοινωνίας, στην δαιμονοποίηση του συλλογικού και του κοινωνικού, στην θεοποίηση του ατομικού, του αγοραίου, του ιδιωτικού και μένουν αρκετά ξερόκλαδα να καούν ακόμη ώστε να γίνουν όλα στάχτη και να σβήσει η φωτιά για να δημιουργηθούν συνθήκες αναγέννησης. Δεν είμαι σίγουρος ότι προλαβαίνω (χρονικά) και μάλλον δεν είμαι και σε θέση (οργανικά και ως ποσότητα) να σβήσω τη φωτιά πριν τα κάνει όλα στάχτη.

Το παλεύω αλλά δεν είμαι αισιόδοξος........:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πιστοποιήσει την άδεια που έχει δώσει ? Ρε ποιος χονδροκεφτες έβγαλε πάλι τετοια απόφαση , επιτέλους πρέπει τους φελλους να τους πάμε στο πάτο . Είναι κάτω του μετρίου οι άνθρωποι κ δεν πάει άλλο .

Αυτοι που δουλευουν σε τράπεζες μπορουν να πιστοποιηθούν?

Συμφωνώ και επαυξάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

".... δώστε και στον άρρωστο και στη φτωχή μητέρα

ελεημοσύνη χριστιανοί, αδέλφια ελεημοσύνη,

πολλά χαρίζει ο Θεός σε κείνον όπου δίνει..."

Τι ψυχή έχουν 300 ψωροευρό όταν μ' αυτά σώζονται τόσες ζωές στο ΟΕΕ...;

Αλήθεια μάθατε πότε το ΟΕΕ θ' αρχίσει να δίνει συσσίτια σε άνεργους Λογιστές ;

Μας ενδιαφέρει τα μάλλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κατι και εγώ; Γιατί δεν πληρώνουμε με αυτά τα λεφτά έναν κανονικό νταβατζή;

Τουλάχιστον αυτός θα ανταποκριθεί στα καθήκοντά του. Και δεν θα έχουμε ανάγκη ούτε ΟΕΕ, ούτε ΠΟΦΕΕ, ούτε Ντουκάκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς την ώρα που έγραφα εδώ, είχε ήδη βγεί και δεν το είχα πάρει χαμπάρι. :unsure:

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=82701&st=0&p=421980&fromsearch=1entry421980

Το φωνάζω από πέρσυ,ή πιστοποίηση θα βγεί μαζί με την αναδιοργάνωση του ΥΟΟ.

Το είχε επισημάνει και ο Γιάννης εδώ, αλλά...

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=78035&st=0&p=377049&fromsearch=1entry377049

Ναι, πιστοποιεί την άδεια που στην ουσία δεν υφίσταται από 4/7/2011. Ο νόμος 3919/2011 σας λέει κάτι;

1. Η απαίτηση προηγούμενης διοικητικής άδειας για την άσκηση επαγγέλματος, πέραν εκείνων για τα οποία διαλαμβάνεται ρύθμιση στο Κεφάλαιο Β΄ του παρόντος, όταν η χορήγηση της άδειας αυτής συναρτάται προς την, αντικειμενικώς διαπιστούμενη κατά δεσμία αρμοδιότητα, συνδρομή νόμιμων προϋποθέσεων, παύει να ισχύει μετά πάροδο τεσσάρων (4) μηνών από τη δημοσίευση του παρόντος.

Από το χρονικό εκείνο σημείο και με την επιφύλαξη των οριζομένων στο επόμενο εδάφιο, το επάγγελμα ασκείται ελευθέρως μετά πάροδο τριμήνου από την αναγγελία ενάρξεως ασκήσεώς του, συνοδευόμενη από τα νόμιμα δικαιολογητικά για την πιστοποίηση της συνδρομής των νόμιμων προϋποθέσεων, στην κατά τις ισχύουσες στο χρονικό εκείνο σημείο διατάξεις αρμόδια προς αδειοδότηση διοικητική αρχή. Η αρχή αυτή δύναται, εντός τριών (3) μηνών από τη λήψη της αναγγελίας, να απαγορεύσει την άσκηση του επαγγέλματος, στην περίπτωση που δεν συγκεντρώνονται οι νόμιμες προϋποθέσεις προς τούτο ή δεν προκύπτει η συνδρομή τους από τα υποβληθέντα στοιχεία.

Υπόψιν ότι ακολουθεί και ο κώδικας δεοντολογίας - και αυτόν το ΟΕΕ τον έχει αναλάβει -, και φυσικά η ψηφιακή υπογραφή, οπότε πλέον κανείς μας δεν θα μπορεί να εξασκήσει το επάγγελμα, αν δεν ακολουθεί αυτά που θα ορίζουν το ΟΕΕ και το ΥΟΟ.

Δεν ξέρω αν προλαβαίνουμε να κάνουμε κάτι. Πρέπει όμως να προσπαθήσουμε.

Ειλικρινά είμαι πολύ εκνευρισμένη - κι ας το περίμενα - . Είναι ο χρόνος που επιλέχτηκε, είναι αυτοί που γνωρίζανε γιατί συμμετείχαν σε επιτροπές και σωπαίνανε, είναι Η ΠΟΦΕΕ που γμτ γιατί;

Γιατί πρέπει να αφήνει να αλωνίζουν όλοι αυτοί; Γιατί; :(:angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κατι και εγώ; Γιατί δεν πληρώνουμε με αυτά τα λεφτά έναν κανονικό νταβατζή;

Τουλάχιστον αυτός θα ανταποκριθεί στα καθήκοντά του. Και δεν θα έχουμε ανάγκη ούτε ΟΕΕ, ούτε ΠΟΦΕΕ, ούτε Ντουκάκη.

Απιστευτος!!!!!!! χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έχουμε και λέμε:

Χρωστάς στη ΔΟΥ, δεν έχει πιστοποίηση.

Χρωστάς στο ΤΕΒΕ, πάρτου το κεφάλι.

Α, και στην επιτροπή κανένας λογιστής...

Άσε που θα τους πληρώνουμε κιόλας εξτρά. Γιατί πνίγονται στη δουλειά εκεί μέσα, ε κε Καλλίρη;

Κατα τα άλλα έχετε γραμματείς που δεν ξέρουν πότε τελειώνει το χαρτί και το μελάνι στο φαξ, και περιμένουν τον τεχνικό... :blink:

Και ναι, όπως είπε και ο Κώστας, για να δούμε τον Ισολογισμό σας. Δεν είσαστε υποχρεωμένος να μας τον δείξετε; Και θέλουμε και ανάλυση μισθοδοσίας κε Καλλίρη. Να δούμε ποιός παίρνει και τι. :angry:

Άρθρο 4

ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΛΟΓΙΣΤΗ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΟΥ

1. Στο Οικονομικό Επιμελητήριο συνιστάται πενταμελής επιτροπή πιστοποίησης, αποτελούμενη από δύο μέλη του Οικονομικού Επιμελητηρίου, ένα μέλος της Επιτροπής Λογιστικής Τυποποίησης και Ελέγχου (ΕΛΤΕ) και δύο εκπροσώπους του Υπουργείου Οικονομικών από τη Γενική Γραμματεία Φορολογικών και Τελωνειακών Θεμάτων με τους νόμιμους αναπληρωτές τους.

2. Έργο της επιτροπής είναι ο έλεγχος των υποβαλλόμενων δικαιολογητικών του άρθρου 2 κατόπιν σχετικής αίτησης του ενδιαφερόμενου και η χορήγηση της αιτούμενης πιστοποίησης του λογιστή φοροτεχνικού.

3. Η Επιτροπή υποβοηθείται στο έργο της από την κεντρική διοίκηση του Οικονομικού Επιμελητηρίου της Ελλάδας και τις τοπικές του, οι οποίες προετοιμάζουν το σχετικό φάκελο με τα δικαιολογητικά των δικαιούχων και τον προωθούν στην Επιτροπή Πιστοποίησης.

4. Με απόφαση του Υπουργού Οικονομικών ορίζεται η συγκρότηση της επιτροπής, κάθε αναγκαία λεπτομέρεια για την λειτουργία της καθώς και η αποζημίωση των μελών της, η οποία βαρύνει τον προϋπολογισμό του Οικονομικού Επιμελητηρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έχουμε και λέμε:

Χρωστάς στη ΔΟΥ, δεν έχει πιστοποίηση.

Χρωστάς στο ΤΕΒΕ, πάρτου το κεφάλι.

........................

:angry:

Και θα είμαστε πολλοί τέτοιοι ποταποί από εδώ και πέρα :) .........

Το θέμα είναι τι γίνεται ΤΩΡΑ ?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και θα είμαστε πολλοί τέτοιοι ποταποί από εδώ και πέρα :) .........

Το θέμα είναι τι γίνεται ΤΩΡΑ ?????

Να πω ότι περιμένω αντίδραση της ΠΟΦΕΕ, θάτανε ψέμα, γιατί πιστεύω ότι το ξέρανε...

Ειλικρινά δεν ξέρω Αποστόλη μου. :huh:

Προσπαθώ να σκεφτώ, τρόπους αντίδρασης...

Φοβάμαι όμως ότι θα βρεθούμε μόνοι μας να τα λέμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα λεφτά τα κάνεις όλα,

για τα λεφτά δεν μ' αγαπάς..............................

Έχουμε και λέμε....

Τέλη παραπάνω από τα διπλάσια σε σχέση με κάποιον που έχει mercedes 1800cc, 660...

Φόρος επί της αντικειμενικής δαπάνης (επειδή κάνεις έξοδα για το αμάξι και επειδή έχεις πολλά κυβικά, πλήρωσέ μου φόρο), 270....

Φόρος επειδή τόλμησα να ξεκινήσω δική μου επιχείρηση, 300...

Φόρος για να έλθουμε ακόμα πιο κοντά και να μην νιώθουμε μόνοι (αλληλεγγύη = (η) ουσ. ο στενός δεσμός που ενώνει τα άτομα ενός συνόλου, η αναγνώριση και ο σεβασμός αμοιβαίων δικαιωμάτων και υποχρεώσεων, η συμπαράσταση), 150.....

Συνδρομή στο ΟΕΕ 15....

Άδεια στο ΟΕΕ, 59...

Πιστοποίηση στο ΟΕΕ, 300.....

1.754 ΠΕΤΑΜΕΝΑ ΛΕΦΤΑ.................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αναρτηθούν άμεσα οι ισολογισμοί του Ο.Ε.Ε. Να δούμε που πάνε τα χρήματα.

Κώστα μη ξεχνάς και το Ινστιτούτο εκείνο που κάτι μελετούσε του ΟΕΕ!

Οπότε πάπαλα και η τελευταία δικαιολογία που θεωρητικά είχα βάλει ότι έχει η Ποφεε , ότι δηλαδή ίσως είχαν τάξει κάτι για το κλάδο του Λογιστή ........

Και όμως Αποστόλη κάτι έχουν τάξει και ψάχνουν γενικά πώς να μας χρυσώσουν το χάπι με όλες αυτές τις μ@λ@κίες που κάνουν.

Έχω πάντως την εντύπωση ότι μέχρι να βρουν το χάπι δεν θα προλαβαίνουν να μετράνε πτώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δεν την καταλάβατε την αναβάθμιση του επαγγέλματος?

Από 01/01/2012 βιβλία β 500 μηνιαίως μίνιμουμ βιβλια γ 1000 μηνιαίως μίνιμουμ αυτά για τους πιστοποιημένους .

Καμμιά μικρή επιχείρηση δεν θα έχει να τα δώσει άρα κανείς δεν θα μπορεί να υποβάλλει φπα κλπ

Οπότε ας ξαναβγάλουν τα ταξί και τα φορτηγά στους δρόμους ας κλείσουν και τα φαρμακεία και οι λοιπές επιχειρήσεις διαμαρτυρόμενες για το το λογιστικό κόστος να μην εισπράττει το ΥΟ και τότε θα δούν τι σημαίνει ΝΤΑΒΑΤΖΗΛΙΚΙ.

( ρε στη ΣΕΡΒΙΑ 300 ο μισθός εργαζόμενου μηνιαίως, 150 λογιστής μηνιαίως μίνιμουμ ΑΝΤΕ ΠΑΛΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ !!!!! )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα μη ξεχνάς και το Ινστιτούτο εκείνο που κάτι μελετούσε του ΟΕΕ!

Και όμως Αποστόλη κάτι έχουν τάξει και ψάχνουν γενικά πώς να μας χρυσώσουν το χάπι με όλες αυτές τις μ@λ@κίες που κάνουν.

Έχω πάντως την εντύπωση ότι μέχρι να βρουν το χάπι δεν θα προλαβαίνουν να μετράνε πτώματα.

Τώρα θα έλεγα καμμιά βαριά κουβέντα τι έχουν τάξει... :angry:

Αλλά τι να κάνω που θα με κυνηγάει ο Κουλογιάννης μετά, και δεν θα μπορώ να τον τουμπάρω με τους καφέδες... :rolleyes:

Και επειδή τα παιδιά κουράζονται, είπανε να πληρώσουνε εξωτερικούς συνεργάτες να τους κρατάει τα πρακτικά των συνεδριάσεων...

Πρόχειρος Μειοδοτικός Διαγωνισμού Τήρησης Πρακτικών

|

ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ

ΤΜΗΜΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ

Γραφ: Προμηθειών

Πληρ: Παναγιώτης Μπισμπίκος

Τηλ: 210-3238037 &

Fax: 210-5229-167

e-mail: [email protected]Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε.

Αθήνα 23 Ιουνίου 2011

Αριθ. Πρωτ.Φ5/ 9602

ΠΡΟΣ ΚΑΘΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟ

ΘΕΜΑ: Παροχή υπηρεσιών τήρησης πρακτικών.

Το Οικονομικό Επιμελητήριο ενδιαφέρεται να αναθέσει σε εξωτερικό συνεργάτη με την διαδικασία του πρόχειρου μειοδοτικού διαγωνισμού την τήρηση των πρακτικών της Κεντρικής του Διοίκησης, των Συνόδων της Αντιπροσωπίας και λοιπών εκδηλώσεων .

Παρακαλούμε όπως διαβιβάσετε την Οικονομική σας προσφορά που να αφορά στις παρακάτω υπηρεσίες το αργότερο έως την Παρασκευή 15 Ιουλίου 2011:

- Ηχογράφηση και απομαγνητοφώνηση ανά συνεδρίαση

- Ηλεκτρονική επεξεργασία ανά σελίδα και αποστολή με e –mail στο Ο.Ε.Ε. για διορθώσεις

- Βιβλιοδεσία δύο τευχών πρακτικών ανά συνεδρίαση με χαρτόνι

- 1 Cd , ανά συνεδρίαση.

Επί πλέον θα πρέπει να γνωρίζει κάθε υποψήφιος ανάδοχος ότι:

Η ηχογράφηση θα γίνεται με δικά του μηχανήματα.

Τα τελικά δύο τεύχη κάθε πρακτικού θα παραδίνονται διορθωμένα στο Ο.Ε.Ε. το αργότερο σε 15 ημέρες από την ημερομηνία ηχογράφησης τους.

Σημειώνεται ότι η Κεντρική Διοίκηση του Ο.Ε.Ε. συνεδριάζει κάθε Τρίτη απόγευμα στις 15:30, στα γραφεία του στην Αθήνα, Μητροπόλεως 12-14. Τυχόν αλλαγές γίνονται γνωστές με την αποστολή της Ημερήσιας Διάταξης

Για το Οικονομικό Τμήμα

Μήττα Δήμητρα

http://www.oe-e.gr/oe/index.php?option=com_content&view=article&id=179%3Atirisipraktikon&catid=28%3Adeltia-typou&Itemid=45&lang=el

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω πως όλοι μας μένουμε στις διαπιστώσεις που, λίγο ή πολύ, τις ξέραμε από πριν. Τον χρόνο εκδήλωσης του εκτρώματος δεν ξέραμε που, πάλι λίγο ή πολύ, όλοι οι υγιώς σκεπτόμενοι, βεβαίως υποψιαζόμασταν.

Ας μην κλαίμε πάνω από την καρδάρα που αναποδογύρισε... Το θέμα είναι τι κάνουμε... Θα παίξουμε μπάλα (ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ...) μέσα στο γήπεδο ή δεν θα παρουσιασθούμε και θα ηττηθούμε με το τιμητικό (!) 2-0 και με αφαίρεση βαθμών? Σε αδρές γραμμές έχω γράψει τη γνώμη μου. 'Αλλες γνώμες? Προτάσεις? Τρόποι? Πολλές εγκύκλιοι έχουν ανακληθεί. Θα το πολεμήσουμε ή όχι? Θα πάρουμε την υπόθεση στα χέρια μας ή θα την αφήσουμε σε όσους λυμαίνονται το χώρο?

Θέλουμε ή μήπως μας αρκεί και περιοριζόμαστε σε διαπιστώσεις ως διαρκώς καταγγέλοντες και μηδέποτε δραστηριοποιούμενοι?

Θέλουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε τωρα γιατι θα τρελαθουμε.... Θελουν ΚΑΘΕ χρονο αυτο το ποσο? και απο ποτε προκυπτει τοσο υψηλο ποσο για μια εγγραφή? Αυτό κοντεύει να αγγίξει το τέλος επιτηδεύματος (κουλό και αυτό). Μήπως καπιοι ψαχνουν πως θα πληρωσουν τους μισθούς τους?

Επίσης τι θα κερδίσουμε από αυτό? Θα βγάλουμε χρήμα? Θα κερδίσουμε καλύτερη θέση στην ουρά στην εφορία? Να γίνουν ξεκάθαροι. Θα γεμίσουν τα γραφεία μας πελάτες για να μπορούμε και εμείς να πληρώνουμε αυτά τα ποσά...? γιατί δεν είναι μόνο αυτά.. βάλε ΤΕΒΕ βάλε προγράμματα βάλε ενοίκια βάλε βάλε βάλε. Εμεις δεν καθομαστε και περιμένουμε το τέλος του μήνα να μπει ο μισθός στην τράπεζα.

Και αφου θελουν να κλεισουν λενε τοσες εφοριες... να δώσουνε προνόμια στους "πιστοποιημενους λογιστες" και να κάνουμε πολλα πραγματα που κάναν μέχρι τώρα οι εφορίες εμείς με μικρές προκαθορισμένες αμοιβές (αλλά πολύ πελατεία) για να είναι και υποφερτές από τούς πολίτες, και οι ΔΟΥ άπλα να μείνουν για την επαλήθευση στοιχείων-ελέγχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα θερμά μου συγχαρητήρια για αυτήν την μεγαλειώδη απόφαση που επιτέλους θα λύσει τα καίρια προβλήματα που ταλανίζουν τον τόπο. Με αυτήν την απόφαση πλέον δεν θα μπορεί ο κάθε υπουργός να παίρνει μίζα, να χτίζει αυθαίρετο ή να διορίζει καθε συγγενή που έχει σε γενικό διευθυντή (τουλάχιστον). Ο κάθε εφοπλιστής δεν θα μπορεί να κλέβει τους φόρους του κράτους και να τα βγάζει στην Ελβετία. Έρχεται το καινούργιο σώμα του Υ.Ο.Ο. και λέγεται "ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ". Οι οποίοι πρώτοι θα δίνουν το καλό παράδειγμα (όπως και οι αγαπημένοι μας βουλευτές) και άρα αν δεν πληρώσουν ένα δίμηνο του ΟΑΕΕ ή αν το ΣΔΟΕ τους κόψει ένα πρόστιμο και δεν το πληρώσουν θα χάνουν το όπλο τους κατά της φοροδιαφυγής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αφου θελουν να κλεισουν λενε τοσες εφοριες... να δώσουνε προνόμια στους "πιστοποιημενους λογιστες" και να κάνουμε πολλα πραγματα που κάναν μέχρι τώρα οι εφορίες εμείς με μικρές προκαθορισμένες αμοιβές (αλλά πολύ πελατεία) για να είναι και υποφερτές από τούς πολίτες, και οι ΔΟΥ άπλα να μείνουν για την επαλήθευση στοιχείων-ελέγχους.

Έχε υπόψιν σου ότι τα πολλά πράγματα, με μικρές αμοιβές, με πολλούς πελάτες φέρνουν και πολλά λάθη, τα οποία δεν είναι υποφερτά ούτε από τους πολίτες, ούτε από τους λογιστές (οι οποίοι και θα τα πληρώσουν από τις μικρές αμοιβές τους).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω ότι περιμένω αντίδραση της ΠΟΦΕΕ, θάτανε ψέμα, γιατί πιστεύω ότι το ξέρανε...

..............

Νομίζω ξέρω και το κείμενο πως θα είναι (αν βγεί ....)

..........................

Θέλουμε ή μήπως μας αρκεί και περιοριζόμαστε σε διαπιστώσεις ως διαρκώς καταγγέλοντες και μηδέποτε δραστηριοποιούμενοι?

Θέλουμε?

Αγαπητέ Κωστή(αφήνω στην άκρη τις τυπικότητες με το συμπάθειο) αυτό που αναφέρεις ναι μεν είναι σωστό και πλέον εκεί θα επικεντρωθούμε αλλά είναι και χρονοβόρο *, χρειάζεται κάτι άμεσο και αν θέλετε τι γνώμη μου θα πρέπει να γίνει ένα κείμενο από τη Διαδυκτιακή ομάδα το οποίο θα έχει υπογραφές από όσους μπορούμε περισσότερο και το οποίο να σταλεί πρώτα στη ΠΟΦΕΕ και έπειτα στους εμπλεκόμενους φορείς .....

* Χώρια ότι σχεδόν το σύνολο των συναδέλφων έχει ξεφουσκώσει από ενέργεια από τον όγκο εργασίας και ευθύνης και θέλει λίγες μέρες ξεκούρασης έτσι ώστε να πέσει ξανά με τα μούτρα στη δουλειά , άρα δεν υπάρχει δύναμη αυτό το κρίσιμο διάστημα , επίσης εξίσου σημαντικό , για να συμμετέχεις κάπου πρέπει να υπάρχει και ο αντίστοιχος σύλλογος ........και πίστεψε με σε πάρα πολλές περιοχές σύλλογοι υπάρχουν μόνο στα χαρτιά και άντε σε κανά σεμινάριο ......

ΥΓ 1 Μπορεί κάποιος από τη Ποφεε να γράψει κάτι εδώ ή δεν ασχολούνται με αυτά θέματα, έστω εγκυκλοπαδικά και εκφράζοντας προσωπική άποψη και όχι της Ένωσης, κάποτε ο κ.Πατέλης απαντούσε σε πολλά αντίστοιχα θέματα τώρα ούτε φωνή ούτε ακρόαση και αδυνατώ να δεχθώ ότι δεν έχει γνώση ή δεν του μεταφέρουν σχόλια από το φόρουμ ........

ΥΓ 2 Ψιλοάσχετο αλλά και σχετικό μαζί, για να υπάρχει ο μέσος Λογιστής΄-Φοροτεχνης θα πρέπει και η μέση επιχείρηση να παραμείνει στην αγορά ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...