Προς το περιεχόμενο

Βγήκε Υπ. Απόφαση για την πιστοποίηση....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το προηγούμενο μου post ήταν ένα απόσπασμα από την διαφημιστική καμπάνια του Υπουργείου που θα προβληθεί από τον Σεπτέμβρη ( μάλλον στο Ράδιο Αρβύλα όμως).

Πέρα από την πλάκα και αν δεχτούμε ότι πληρώνουμε αυτά τα χρήματα με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, σε ποιό άλλο επάγγελμα αν χρωστάς σου κλείνουν το μαγαζί? Στα νυχτερινά μαγαζιά? Και αν χρωστάς το α΄τρίμηνο για κάποιο λόγο και πληρώσεις μετά θα πιστοποιηθείς ή θα τιμωρηθείς με ένα χρόνο αποκλεισμό και υποβιβασμό στην Β΄κατηγορία? Συγνώμη ,μπερδεύτηκα με τα στημένα γιατί είχα κερδίσει 100€ στο στοίχημα μια κυριακή και ήταν αγώνας του Μπέου. Αλήθεια τον πουράκια τον πιάσανε ή τον αφήνουνε γιατί είναι άρρωστος πάλι?

Αυτή είναι η κατάντια μας. Αρχίζω να πιστεύω τις θεωρίες συνομωσίας που λένε ότι θα κλείσουν όλα τα μικρά γραφεία και θα γίνουν μεγάλες ελεγκτικές εταιρείες (που πλέον θα εκδίδουν και πιστοποιητικά) και εμείς θα πάμε υπάλληλοι εκεί. Δεν πειράζει, ίσως τότε να μπορούμε να απεργήσουμε κιόλας. Είμαι 37 και ακόμα δεν το έχω καταφέρει ακόμα.

Και όπως είπαν και άλλοι συνάδερφοι, πού είναι οι οργανώσεις μας τώρα? Αλλά ξέχασα, εμένα δεν με ακούνε γιατί εγώ είμαι από ΤΕΙ οπότε δεν τους ψηφίζω και άρα με έχουνε γραμμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 147
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρε άντε… πιστοποιηθείτε όλοι σας εκεί στο ΟΕΕ. Μόνο τα χρήματά μας ξέρετε να μαζεύετε. Τα άλλα επιμελητήρια (Βλ. ΤΕΕ) ξέρουν να βγαίνουν μπροστά και προασπίζονται τα συμφέροντα τον μελών τους. Εσείς στην μαύρη σιωπη μένετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

".... δώστε και στον άρρωστο και στη φτωχή μητέρα

ελεημοσύνη χριστιανοί, αδέλφια ελεημοσύνη,

πολλά χαρίζει ο Θεός σε κείνον όπου δίνει..."

Τι ψυχή έχουν 300 ψωροευρό όταν μ' αυτά σώζονται τόσες ζωές στο ΟΕΕ...;

Αλήθεια μάθατε πότε το ΟΕΕ θ' αρχίσει να δίνει συσσίτια σε άνεργους Λογιστές ;

Μας ενδιαφέρει τα μάλλα...

Τύφλα ναχει ο Θουριος του Ρήγα του Βελενστινλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έχουμε και λέμε:

Χρωστάς στη ΔΟΥ, δεν έχει πιστοποίηση.

Χρωστάς στο ΤΕΒΕ, πάρτου το κεφάλι.

Α, και στην επιτροπή κανένας λογιστής...

Άσε που θα τους πληρώνουμε κιόλας εξτρά. Γιατί πνίγονται στη δουλειά εκεί μέσα, ε κε Καλλίρη;

Κατα τα άλλα έχετε γραμματείς που δεν ξέρουν πότε τελειώνει το χαρτί και το μελάνι στο φαξ, και περιμένουν τον τεχνικό... :blink:

Και ναι, όπως είπε και ο Κώστας, για να δούμε τον Ισολογισμό σας. Δεν είσαστε υποχρεωμένος να μας τον δείξετε; Και θέλουμε και ανάλυση μισθοδοσίας κε Καλλίρη. Να δούμε ποιός παίρνει και τι. :angry:

Να δειτε ρε φιλοι μου αγαπημενοι, πως στο τελος την πιστοποιηση σας θα την υπογραφει και ο Ντουκάκης. Να δω την υπογραφή του Ντουκακη, κατω απο την πιστοποιηση του Σταυρουλάκη και τιποτα στον κοσμο. Θα παω στα Χανια και θα στεισω χορό απανω στακρωτηρι. Εχει πονεσει το στομαχι μου απο τα γελια τωρα που γραφω αυτο και το φανταζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πότε θα καμει ξαστεριά;

http://www.youtube.com/watch?v=gawy8NaAJFA

Απο φλογες η ΚΡΗΤΗ ζωζμένη

http://www.youtube.com/watch?v=lLNR-I5pGzg

Μακεδονια ξακουστη

Μαυρη ειναι η νυχτα στα βουνα.

Η Ελλάδα ποτε δεν πεθαίνει

Μπήκαν στην πολη οι οχτροί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι αυτη την στιγμη μας παρακολουθουν. Για δεστε ποιοι ειναι αυτη την στιγμη στο φορουμ. Βγητε απο το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DIBA ευχαριστούμε για την ανάρτηση. Τυχαία σταχυολογώ: Τεύχος 142 του περιοδικού "ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΧΡΟΝΙΚΑ". Δαπάνες της 19ης Ιουλίου 2011: Αμοιβή για προετοιμασία αποστολής και μεταφοράς στα ΕΛΤΑ 3.982,09 € (σύμφωνα με την σύμβαση... ???) πλέον ταχυδρομικά τέλη αποστολής 39.041,71 €. Σύνολο δαπάνης 43.023,80 € ή 14.660.360 δραχμές (ολογράφως: δέκα τέσσερα μισό εκατομμύρια και κάτι ψιλά...). Για ένα τεύχος !

Είπατε τίποτα?

ΕΙΡΗΝΗ σε ευχαριστούμε. Πόσοι άραγε γνωρίζαμε την προκήρυξη διαγωνισμού για "παροχή υπηρεσιών τήρησης πρακτικών" ? (!!!!!!!!!!!)

Κάτι σαν "επίδομα καυσοξύλων" μου θυμίζει...

Ξαναείπατε κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι αυτη την στιγμη μας παρακολουθουν. Για δεστε ποιοι ειναι αυτη την στιγμη στο φορουμ. Βγητε απο το θεμα.

Και αν είναι επισκέπτες η είναι ανώνυμοι,πως θα τους καταλάβουμε?Από τη μυρωδιά όπως τα λαγωνικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν είναι επισκέπτες η είναι ανώνυμοι,πως θα τους καταλάβουμε?Από τη μυρωδιά όπως τα λαγωνικά?

Μεχρι να παρετε χαμπαρι , εφυγε. Ειχα φυγει και εγω για λιγο. Ο Σεϊμένης ο βασικοτερος συνεργατης του Ντουκακη ήτανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι να παρετε χαμπαρι , εφυγε. Ειχα φυγει και εγω για λιγο. Ο Σεϊμένης ο βασικοτερος συνεργατης του Ντουκακη ήτανε.

Καιιι?Καλλίτερα να τα βλέπουν μήπως και διαπιστώσουν σε τι "εκτίμηση " τους έχουν οι συνάδελφοι τους λογιστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δειτε ρε φιλοι μου αγαπημενοι, πως στο τελος την πιστοποιηση σας θα την υπογραφει και ο Ντουκάκης. Να δω την υπογραφή του Ντουκακη, κατω απο την πιστοποιηση του Σταυρουλάκη και τιποτα στον κοσμο. Θα παω στα Χανια και θα στεισω χορό απανω στακρωτηρι. Εχει πονεσει το στομαχι μου απο τα γελια τωρα που γραφω αυτο και το φανταζομαι.

Σε πληροφορώ ότι κατά πάσα πιθανότητα θα τις υπογράφει ο Αλεβιζάκης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ως Αντιπρόεδρος του Οικονομικού Επιμελητηρίου Δυτικής Κρήτης μπορώ να βρω τα έσοδα και τις δαπάνες του Ο.Ε.Ε. αλλά και τον Ισολογισμό του και θα τον αναρτήσω εδώ.

Σας προετοιμάζω από τώρα τα κέρδη ετους ισολογισμού 31/12/2010 είναι άνω του ενός εκατομμυρίου ευρώ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει καποιος να μου πει για πιο λογο πιστοποιουμαστε ?

ποιος ειναι ο σκοπος ?

ποιο το οφελος ?

γιατι να χρεωθουμε εξτρα για μια υπηρεσια.... υπηρεσια ειπα ? γιατι τι μας παρεχεται ?

πως ακριβως καλυτερευει το επαγγελμα μας ?

και στο κατω κατω... γιατι να χρεωθουμε ?το ΟΕΕ δεν εχει λεφτα απο τις συνδρομες μας? που πανε ? δεν φτανουν ?

ΥΓ

αν απλα ελεγε το ΟΕΕ, ο καθε λογιστης με αδεια, μεχρι την 31-12-12, θα πρεπει να προσκομισει εκτος απο τα "φραγκα" της ανανωσης συνδρομης,και ενημερωτητες για να του δωθει αρ.πιστοποιησης αδειας και μετα να στειλει το ΟΕΕ μια λιστα με τις πιστοποιημνες αδειες στο ταξις ... να μην χρειαζομαστε κ αλλα μητρωα .

ΥΓ2

αν δεν παρεις πιστοποιηση τι συνεπειες εχει ?

η αδειες εχουν καμμια ουσια εφοσον υπαρχει πιστοποιηση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πληροφορώ ότι κατά πάσα πιθανότητα θα τις υπογράφει ο Αλεβιζάκης.

Με αυτό το πλευρό μα κείτεσαι. Η επιτροπή θα είναι στην Αθήνα και από εκεί θα δοθεί. Δεν το έγραψα για πλάκα. Θεωρώ σίγουρα τον Ντουκακη μέσα. Με πηρανε όμως ακράτητα γέλια όταν θυμήθηκα εσένα. Την ανανέωση θα υπογράψει ο Αλεβυζάκης. Γιαυτο πρέπει να προετοιμαστείς ψυχολογικά. Πρώτη θεώρηση, Ντουκακης. Ξέρω ότι σεχει πιάσει αναφυλαξία. Θα περάσει όμως και θα το συνηθίσετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κανω μια ερωτηση...

με ποιο σκεπτικο αποκλειονται καθετα οι δημοσιοι υπαλληλοι?

ειχα διαβασει παλιοτερα οτι θα επρεπε να υπαρχει ασυμβιβαστο μιας και ενδεχομενος θα ενεργουσαν κατω απο τις εντολες εργοδοτη κλπ κλπ...αλλα υπηρχε και μια εισηγηση στο να εξαιρουνται απο το ασυμβιβαστο αυτοι που εχουν κανει εναρξη επιτιδευματος κατοπιν βεβαια απο αδεια της υπηρεσιας τους...

τωρα φαινετε οτι τους βγαζει ολους εκτος διχως εξαιρεσεις..

και σφου τους βγαζει εξω διχως εξαιρεσεις..αυτοι που πληρουν ολα τα κριτηρια εκτος τους ασυμβιβαστου θα αναγκαστουν να κανουν διακοπη εργασιων ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κανω μια ερωτηση...

με ποιο σκεπτικο αποκλειονται καθετα οι δημοσιοι υπαλληλοι?

ειχα διαβασει παλιοτερα οτι θα επρεπε να υπαρχει ασυμβιβαστο μιας και ενδεχομενος θα ενεργουσαν κατω απο τις εντολες εργοδοτη κλπ κλπ...αλλα υπηρχε και μια εισηγηση στο να εξαιρουνται απο το ασυμβιβαστο αυτοι που εχουν κανει εναρξη επιτιδευματος κατοπιν βεβαια απο αδεια της υπηρεσιας τους...

τωρα φαινετε οτι τους βγαζει ολους εκτος διχως εξαιρεσεις..

και σφου τους βγαζει εξω διχως εξαιρεσεις..αυτοι που πληρουν ολα τα κριτηρια εκτος τους ασυμβιβαστου θα αναγκαστουν να κανουν διακοπη εργασιων ?

ΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κανω μια ερωτηση...

με ποιο σκεπτικο αποκλειονται καθετα οι δημοσιοι υπαλληλοι?

ειχα διαβασει παλιοτερα οτι θα επρεπε να υπαρχει ασυμβιβαστο μιας και ενδεχομενος θα ενεργουσαν κατω απο τις εντολες εργοδοτη κλπ κλπ...αλλα υπηρχε και μια εισηγηση στο να εξαιρουνται απο το ασυμβιβαστο αυτοι που εχουν κανει εναρξη επιτιδευματος κατοπιν βεβαια απο αδεια της υπηρεσιας τους...

τωρα φαινετε οτι τους βγαζει ολους εκτος διχως εξαιρεσεις..

και σφου τους βγαζει εξω διχως εξαιρεσεις..αυτοι που πληρουν ολα τα κριτηρια εκτος τους ασυμβιβαστου θα αναγκαστουν να κανουν διακοπη εργασιων ?

Δηλ για να καταλάβω, το πρόβλημα μας είναι που εξαιρεί τους δημόσιους υπαλλήλους; Μην τρελλαθούμε τώρα. :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς τι ο πανικός συνάδελφοι;

Δεν το ξέραμε ότι κάποτε θα γινόταν;

Και τι έγινε λοιπόν;

Μήπως θα μονιάσουμε τώρα;

Χύμα ήμασταν, χύμα ήμαστε, χύμα θα παραμείνουμε...

Από εμάς εξαρτάται αν θα βγει κάτι θετικό από όλα αυτά, αλλά όσο παραμένουμε χύμα, μην περιμένετε πολλά πράγματα.

Σιγά μην γενούμε σαν του πολ.μηχανικούς, ή σαν τους δικηγόρους.

Έχουμε ακόμα δρόμο μπροστά μας...

Χύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πριν καλά καλά προλάβει να στεγνώσει το μελάνι από τις ΠΟΛ, να και οι μεσίτες ασφαλειών...

Σιγά μην σπρώχνετε βρε παιδιά. όλοι θα πάρετε. Αλλά τόσο λιβανιστίρι για την αναβάθμιση του κύρους μας;;;

Ε βέβαια, τώρα που πέσανε οι δουλειές,ας ρίξουμε τα δίχτυα πιο ανοιχτά...

Αλλά και άρθρο αντί για διαφήμιση; Τι κάνει το μάρκετινγκ... Όλοι αρθρογράφοι γίναμε σε αυτή τη χώρα...:unsure:

ΤΟ ΝΕΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ - Αναβαθμίζει το κύρος αλλά και την ευθύνη των Ελεγκτών Λογιστών - Φοροτεχνικών

(*) Του Γιώργου Κουτίνα

Κύριοι Ελεγκτές Λογιστές και Λογιστές Φοροτεχνικοί, μην βλέπετε μόνο τα αρνητικά στις σύγχρονες εξελίξεις, που κρινόμενες αντικειμενικά είναι βέβαιο πως μας φέρνουν πιο κοντά στα δεδομένα της ευρωπαϊκής αγοράς. Με παρόμοιες θεσμικές διατάξεις είναι σίγουρο πως αναβαθμίζεται ο ρόλος και το κύρος σας. Παράλληλα, τεκμηριώνεται καλύτερα το κύρος και η αμοιβή των υπηρεσιών σας.

Ποίος ο λόγος όταν υπογράφετε Λογιστικές Καταστάσεις, Ισολογισμούς Επιχειρήσεων ή Φορολογικές Δηλώσεις, να μην αναλαμβάνετε συνειδητά και την όποια ευθύνη η οποία ούτως ή άλλως βάσει νόμου σας βαραίνει, άμα γνωρίζετε πως μπορείτε να διασφαλισθείτε με την Ασφάλιση Επαγγελματικής Ευθύνης;

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/8094

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς τι ο πανικός συνάδελφοι;

Δεν το ξέραμε ότι κάποτε θα γινόταν;

Και τι έγινε λοιπόν;

Μήπως θα μονιάσουμε τώρα;

Χύμα ήμασταν, χύμα ήμαστε, χύμα θα παραμείνουμε...

Από εμάς εξαρτάται αν θα βγει κάτι θετικό από όλα αυτά, αλλά όσο παραμένουμε χύμα, μην περιμένετε πολλά πράγματα.

Σιγά μην γενούμε σαν του πολ.μηχανικούς, ή σαν τους δικηγόρους.

Έχουμε ακόμα δρόμο μπροστά μας...

Χύμα.

Είδες εσύ πανικό πουθενά; Αγανάκτιση υπάρχει για όλα όσα γίνονται.

Δεν αρνείται κανείς την πιστοποίηση, πόσο μάλλον εγώ που είμουνα από πρώτους που φωνάζανε για αυτό.

Αλλά άλλο πιστοποίηση, και άλλο το νταβαντζιλίκι. Μην τα μπερδεύουμε.

Και πες μου εσύ ποιός επιχειρηματίας υποχρεούται να κλείσει το μαγαζί του επειδή χρωστάει στο ΙΚΑ η το ΤΕΒΕ, γιατί αυτό λέει η εγκύκλιος αν κατάλαβες καλά. Αν χρωστάω τέλος του χρόνου - που όπως πάει η κατάσταση όλοι θα χρωστάμε - , τέρμα το επάγγελμα.

Και ναι, θα γίνω πολύ μα πάρα πολύ καχύποπτη με διάφορους "συνδικαλιστές", που γνώριζαν, μετείχαν σε επιτροπές, και δεν είπαν κουβέντα... :angry:

Να συμπληρώσω για το τυπικόν του θέματος,τέλος του 2012 υφίσταται η υποχρέωση συγκέντρωσης των δικαιολογητικών, με ανανανέωση ανα 3ετία. όχι ότι αλλάζει κάτι βέβαια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

......................................

Να συμπληρώσω για το τυπικόν του θέματος,τέλος του 2012 υφίσταται η υποχρέωση συγκέντρωσης των δικαιολογητικών, με ανανανέωση ανα 3ετία. όχι ότι αλλάζει κάτι βέβαια...

Πως δεν αλλάζει βρε Ειρήνη , τα έχουν σκεφθεί όλα , σου λέει πόσο θα αντέξουν ???? :D Άντε και το 2011 αλλά σίγουρα το 2012 δεν θα υπάρχει λογιστής που να πληρεί τα κριτήρια ...... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά συμβαίνουν όταν Μη Λογιστές αποφασίζουν για Λογιστές.

Αλήθεια τι δουλειά κάνει ο πρόεδρος του Οικονομικού Επιμελητηρίου????

Είναι Λογιστής??

Τι αμοιβή παίρνει για τη δουλειά που κάνει (???)

Γιατί ο κάθε λογιστής να πληρώνει κάποιον που δεν έχει καμία επίπτωση από τις αποφάσεις που αφορούν το επάγγελμα του λογιστή??

Καλό το οικονομικό επιμελητήριο, αλλά δε μπορεί πλέον να αντιπροσωπεύσει επάξια το επάγγελμα του λογιστή.

Κουράστηκα πια να αποφασίζουν άλλοι για μένα χωρίς εμένα ! ! ! !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά συμβαίνουν όταν Μη Λογιστές αποφασίζουν για Λογιστές.

Αλήθεια τι δουλειά κάνει ο πρόεδρος του Οικονομικού Επιμελητηρίου????

Είναι Λογιστής??

Τι αμοιβή παίρνει για τη δουλειά που κάνει (???)

Γιατί ο κάθε λογιστής να πληρώνει κάποιον που δεν έχει καμία επίπτωση από τις αποφάσεις που αφορούν το επάγγελμα του λογιστή??

Καλό το οικονομικό επιμελητήριο, αλλά δε μπορεί πλέον να αντιπροσωπεύσει επάξια το επάγγελμα του λογιστή.

Κουράστηκα πια να αποφασίζουν άλλοι για μένα χωρίς εμένα ! ! ! !

http://www.pelopidaskalliris.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=47&Itemid=53

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν θα κορνιζαρω την πιστοποίηση , θα βάλω και την απόδειξη από το χαράτσι που θα πληρώσω , για να την βλέπουν οι πελάτες και να συγκινουνται να πληρώσουν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...