Προς το περιεχόμενο

μεταβαση σε epsilon... γνωμες ...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

επειδή είμαι κι εγώ στο ψάξημο και όπου βρώ ρωτάω... έμαθα για το κάτωθι

πρόγραμμα... δεν το έχω τσεκάρει ακόμα.. ο συνάδελφος που μου έδωσε πληροφορίες είναι πολυ ικανοποιημένος... έχει κι δύο συν πολύ σημαντικά,δεν φοβάσαι μην χάσεις τα αρχεία και ενημερώνεις απ όπου κι άν είσαι!!

http://www.s1aas.gr/

ok xoroxronos αλλα μπορει ενα γραφειο να εχει λογιστικα προγραμματα μιας εταιρειας που δεν εχει προγραμμα φορολογιας εισοδηματος ?

ασε που ειναι ...πανακριβα

Καλημέρα,

Ακριβώς τις ίδιες αναζητήσεις έχω και εγώ. Λόγω μικρής πελατείας έχω epsilon Εσοδά Έξοδα (150 € το χρόνο ) και το tax system (300 €) το χρόνο για φορολογικές δηλώσεις και έντυπα. Πρόσφατα ανέλαβα την πρώτη εταιρεία με Γ κατηγορίας με μισθοδοσία περίπου 15 άτομα. Όλοι όμως μισθωτοί. Οπότε ψάχνω τι θα κάνω .Θέλω να πάω epsilon αλλά τα σχόλια με τα κόστη ανά module είναι σωστά. Είδα και εγώ την πλατφόρμα της softone για την υπηρεσία τήρησης και ενημέρωσης μέσω Internet. Δεν ξέρω το κόστος. Αλλά θα ήθελα να μάθω κάτι από κάποιον που το έχει δουλέψει το συγκεκριμένο πακέτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως τα πολλαπλά παράθυρα βολεύουν - το να έχεις πολλές εταιρείες που να τσεκάρεις ταυτόχρονα καμιά φορά είναι πολύ βολικό...

Επίσης πολύ βολική είναι και η εναλλαγή στην καταχώρηση μεταξύ διαφορετικών παραστατικών .

π.χ στα έσοδα έξοδα ενώ καταχωρείς αγορές , με ctrl+ tab καταχωρείς ένα πιστωτικό και με ctrl + tab επιστρέφεις στην καταχώρηση αγορών ή στα Γ καταχωρείς αγορές με πίστωση με ctrl + tab καταχωρείς μία αγορά μετρητοίς και με ctrl + tab ξαναεπιστρέφεις στις αγορές με πίστωση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

καλησπερα,

υπαρχει κανενας συναδελφος που να ειχε data comm και να πηγε σε epsilon?

ποια η γνωμη σας?

ποια τα θετικα & ποια τα αρνητικα μιας τετοιας κινησης?

ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι όλοι οι παραπάνω τα έχουν πει όλα.

Δεν νομίζω να έχει σημασία αν έχεις Data ή όποια άλλη εφαρμογή.

Μίλα με το κατάστημα πληροφορκής που σε υποστηρίζει και κανόνισε να σου μεταφέρουν τα βασικά αρχεία (συναλλασσόμενοι στη λογιστική και στα έσοδα-έξοδα και εργαζόμενοι στη μισθοδοσία). Πιθανότατα θα έχεις κάποιο κόστος γιαυτό.

Κατά τα άλλα οι εφαρμογές της Epsilon είναι καλές και αξιόπιστες. Όσο για το κόστος μπορείς από πριν να το μάθεις καταγράφοντας λεπτομερώς και σωστά τις απαιτήσεις σου. Μάλιστα νομίζω ότι αν εξαιρέσουμε το κόστος απόκτησης που πάντα υπάρχει στις αλλαγές, το κόστος για τις ετήσιες συμβάσεις είναι σίγουρα λογικότερο στην Epsilon από ότι στην Data. Ας με διαψεύσουν οι συνάδελφοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κόστος της μηχανογράφησης δεν ήταν ποτέ κριτήριο στις επιλογές μου για προγράμματα. Το βασικότερο κριτήριο για μένα είναι η ευχέρεια χρήσης και η αποτελεσματική χρήση των εφαρμογών που χρησιμοποιώ για να κάνω σωστά τη δουλειά μου. Το αμέσως επόμενο κριτήριο είναι η ποιότητα της υποστήριξης που μου παρέχεται. Το χαμηλό κόστος μπορεί πολύ εύκολα να υπερκεραστεί είτε από τα πρόστιμα ή τις προσαυξήσεις που μπορεί να με οδηγήσουν χαμηλού κόστους εφαρμογές είτε από τον χρόνο που θα κερδίσω από ποιοτικότερες εφαρμογές. Όπως κάθε επαγγελαμτίας (ημών συμπεριλαμβανομένων) έτσι και οι εταιρίες μηχανογράφησης κοστολογούν τα προϊόντα και τις υπηρεσίες τους ανάλογα με την ποιότητά τους. Κι ως γνωστόν, ό,τι πληρώνεις παίρνεις.

ΥΓ: Δεν υπάρχει το τέλειο πρόγραμμα. Όλα έχουν, λίγο ως πολύ, τις αδυναμίες τους. Εξαρτάται απ' τον καθένα τι θέλει να κάνει και πώς θέλει να το κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 months later...

¨Εχω μπροστά μια προσφορά από epsilon και με τρώει....έχω data premium και η αλήθεια είναι ότι μου έχει κάνει πολλά χαζά τελευταία (αργεί στην ενημέρωση πολλά χαζά που πρέπει να υπολογίζω με το χέρι, λάθος μισθοδοσίες ... κλπ)

Δε με ενδιαφέρει το κόστος αρκεί να αξίζει η μεταβαση και να ξέρω ότι αυτό το πρόγραμμα με βοηθάει και με προστατεύει γιατι με το ΙΚΑ δε μου αρέσει να παίζω.

Ποια η γνώμη σας???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακούσει τα καλύτερα... βρίσκομαι στην ίδια θέση και το σκέφτομαι να κάνω το βήμα.. θα αφήσω manpower.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ειχα data και αλλαξα σε epsilon net το 2007 και ειμαι ευχαριστημενος οσον αφορα την εξυπηρετηση που εχω αλλα και τα προγραμματα ειναι πολυ καλα.Το μονο παραπονο ειναι η πολιτικη τους ως προς την πληρωμη, ειναι πολυ πιεστικοι και ειλικρινα αν δεν βαριομουνα θα αλλαζα εταιρεια μονο για αυτο το λογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερινά νέα για όσους ενδιαφέρονται:

Έβγαλαν μια μικρή μισθοδοσία για λογιστικά γραφεία που έχει δυνατότητα 10 εταιρειών με 10 εργαζόμενους την κάθε εταιρεία σε μικρότερη τιμή από την παλαιά. Δε συγκράτησα την τιμή.

Προφανώς αφορά νέους συναδέλφους που δεν έχουν πολλούς πελάτες.

Όποιος ενδιαφερθεί να ρωτήσει και να μάθει αν στους εργαζόμενους μετράνε και οι απολυμένοι, ή μόνο οι ενεργοί, εγώ δεν το γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερινά νέα για όσους ενδιαφέρονται:

Έβγαλαν μια μικρή μισθοδοσία για λογιστικά γραφεία που έχει δυνατότητα 10 εταιρειών με 10 εργαζόμενους την κάθε εταιρεία σε μικρότερη τιμή από την παλαιά. Δε συγκράτησα την τιμή.

Προφανώς αφορά νέους συναδέλφους που δεν έχουν πολλούς πελάτες.

Όποιος ενδιαφερθεί να ρωτήσει και να μάθει αν στους εργαζόμενους μετράνε και οι απολυμένοι, ή μόνο οι ενεργοί, εγώ δεν το γνωρίζω.

500 αγορά, 250 σύμβαση. Μόνο οι ενεργοί μετράνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

500 αγορά, 250 σύμβαση. Μόνο οι ενεργοί μετράνε.

Eτσι είναι .

Σε κάθε περίπτωση ,είναι πανάκριβο και πάλι απο την στιγμή που μπορείς να παρακολουθήσεις μέχρι 10 εταιρείες & μέχρι 10 εργαζόμενους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πάρα πολύ καλό. Δεν πρόκειται να σε κρεμάσει... ποτέ. Συνέχεια γίνονται αναβαθμίσεις και είσαι πάντα καλυμμένος. Εγω το χρησιμοποιώ απο το 2005, απλά φοβερό αλλά....... ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¨Εχω μπροστά μια προσφορά από epsilon και με τρώει....έχω data premium και η αλήθεια είναι ότι μου έχει κάνει πολλά χαζά τελευταία (αργεί στην ενημέρωση πολλά χαζά που πρέπει να υπολογίζω με το χέρι, λάθος μισθοδοσίες ... κλπ)

Δε με ενδιαφέρει το κόστος αρκεί να αξίζει η μεταβαση και να ξέρω ότι αυτό το πρόγραμμα με βοηθάει και με προστατεύει γιατι με το ΙΚΑ δε μου αρέσει να παίζω.

Ποια η γνώμη σας???

Το πρόγραμμα της Epsilon είναι πάρα πολυ καλό ειδικά στη μισθοδοσία. Ενημερώνεται αυτόματα για ο,τι νέο υπάρχει. Πραγματικά νομίζω θα σου λύσει τα χέρια. Και αφου δε σε ενδιαφέρει το κόστος (γιατί βαράει λίγο) καντο. Ίσως ένα μείον είναι όταν θα έρθει η στιγμή να πάρεις τηλέφωνο την τεχνική υποστήριξη!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες και μισθοδοσία union, πολύ καλή.

http://www.union.gr/.../15/30/lang,el/

Συμφωνώ με τόν/την συνάδελφο ZAKU

Eγώ έχω κάνει ήδη την παραγγελία για το συγκεκριμένο πρόγραμμα,αφού πρώτα "ξεσκόνισα" την demo version.

Απλό,εύχρηστο,κατανοητό,με σωστούς υπολογισμούς,με αρκετά καλή τ/φ υποστήριξη-το τσέκαρα με συναδέλφουςπου το χρησημοποιούν-,παρακολουθείς απεριόριστο αριθμό εταιρειών & απεριόριστο αριθμό εργαζομένων και προπάντων με λογική τιμή!!

Αρχικά ενδιαφέρθηκα για την μισθοδοσία της ΕPSILON αλλά οι άνθρωποι ζούν σε άλλο πλανήτη!!

Σε μιά εποχή που όλοι κοιτάνε πως να μειώσουν τά κόστη τους,αυτοί μου ζητάγαν 500€! (αγορά + σύμβαση) για την version μέχρι 10 εταιρείες + μέχρι 10 εργαζόμενους!!

Η εκμετάλλευση σε όλο της το μεγαλείο και μάλιστα απο συναδέλφους!! Τί να πω-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κορυφαίο πρόγραμμα μισθοδοσίας στην αγορά είναι με διαφορά αυτό της epsilon net . Έχει όμως περιθώρια να γίνει και καλλίτερο. Επίσης η εταιρεία θα πρέπει να ξανατσεκάρει την τιμολογιακή πολιτική της και να την προσαρμόσει ανάλογα , στα πλαίσια της σημερινής οικονομικής συγκυρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κορυφαίο πρόγραμμα μισθοδοσίας στην αγορά είναι με διαφορά αυτό της epsilon net . Έχει όμως περιθώρια να γίνει και καλλίτερο. Επίσης η εταιρεία θα πρέπει να ξανατσεκάρει την τιμολογιακή πολιτική της και να την προσαρμόσει ανάλογα , στα πλαίσια της σημερινής οικονομικής συγκυρίας.

ΣΩΣΤΟΣ Ο ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως ενα απο τα παλαιοτερα μελη της Epsilon και μπορω να πω απο τα "ιδρυτικα" μιας και με τις δικές μου προτάσεις φτιάχτηκε ή εστω διορθώθηκε η Λογιστικη Διαχείρηση στα Γ κατηγορίας, μπορώ να δώσω οποιαδήποτε πληροφορία θέλετε.

Ειναι γεγονός οτι η ετήσια συντηρηση ειναι ιδιαιτέρως τσουχτερή ΑΛΛΑ αν τους τρίξετε τα δόντια ειναι πρόθυμοι να διαπραγματευθουν την τιμή. ( εχω ολα τα προγραμματα)

Προσωπικα εχω καταφέρει να απολαμβάνω χαμηλότερης τιμής κατα ενα 20% περίπου με το να προαγοράζω την συνδρομή και του επόμενου έτους.

Τα παιδια δεχονται επιταγή 5μηνης λήξης οπότε ειναι η μια η άλλη.

Την τρέχουσα συνδρομή την πληρώνω 5 μηνες μετά ενω του επόμενου έτους 7 μηνες νωρίτερα.

Κερδίζω ομως 20%....σκεφτείτε το!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κορυφαίο πρόγραμμα μισθοδοσίας στην αγορά είναι με διαφορά αυτό της epsilon net . Έχει όμως περιθώρια να γίνει και καλλίτερο. Επίσης η εταιρεία θα πρέπει να ξανατσεκάρει την τιμολογιακή πολιτική της και να την προσαρμόσει ανάλογα , στα πλαίσια της σημερινής οικονομικής συγκυρίας.

Συμφωνώ με τόν/την συνάδελφο ZAKU

Eγώ έχω κάνει ήδη την παραγγελία για το συγκεκριμένο πρόγραμμα,αφού πρώτα "ξεσκόνισα" την demo version.

Απλό,εύχρηστο,κατανοητό,με σωστούς υπολογισμούς,με αρκετά καλή τ/φ υποστήριξη-το τσέκαρα με συναδέλφουςπου το χρησημοποιούν-,παρακολουθείς απεριόριστο αριθμό εταιρειών & απεριόριστο αριθμό εργαζομένων και προπάντων με λογική τιμή!!

Αρχικά ενδιαφέρθηκα για την μισθοδοσία της ΕPSILON αλλά οι άνθρωποι ζούν σε άλλο πλανήτη!!

Σε μιά εποχή που όλοι κοιτάνε πως να μειώσουν τά κόστη τους,αυτοί μου ζητάγαν 500€! (αγορά + σύμβαση) για την version μέχρι 10 εταιρείες + μέχρι 10 εργαζόμενους!!

Η εκμετάλλευση σε όλο της το μεγαλείο και μάλιστα απο συναδέλφους!! Τί να πω-

Η Επιλογή ανήκει στον καθένα,-το θέμα δηλ.είναι υποκειμενικό-σύμφωνα με τις ανάγκες του,τα χρήματα που διαθέτει και ένα σωρό άλλα πράγματα (Epsilon,Union κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 months later...
επισκέπτη ελεύθερος dosικος

Η Επιλογή ανήκει στον καθένα,-το θέμα δηλ.είναι υποκειμενικό-σύμφωνα με τις ανάγκες του,τα χρήματα που διαθέτει και ένα σωρό άλλα πράγματα (Epsilon,Union κτλ)

εγώ είμαι στην epsilon με όλα τα προγράμματα, αλλά είμαι διατεθειμένος να υποστώ την όποια ταλαιπωρία της μετάβασης σε άλλη εταιρεία, και ίσως όχι για καμιά ιδιαίτερη έκπτωση κόστους, αλλά μόνο και μόνο για να τα ' χω καλά με την συνείδηση μου και τους εκβιασμούς. Με την βία κύριοι της epsilon δεν συνεργάζεσαι. Το παίζετε κορώνα γράμματα με τους συνεργάτες σας τους Λογιστές και ποντάρετε σε δεδομένα που ίσχυαν προ οικονομικής κρίσης. Η διαφορά είναι πως και να επιλέξει να κάνει το κορόιδο ο συνεργάτης σας στα "modules" και τις αυξήσεις πλέον δεν έχει ΤΑΜΕΙΑΚΑ ΔΙΑΘΕΣΙΜΑ και η επιλογή να γυρίσει στα dosικά προγράμματα θα είναι ανάγκη και όχι γινάτι....καλύτερα να σου βγει το μάτι παρά το όνομα...δεν βάζετε μυαλό στην διοίκηση και κρίμα γιατί πάει χαμένη η καλή δουλειά των υφισταμένων σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσα αναφέρει ο ελεύθερος dosikos έχουν ισχυρότατη δόση αλήθειας.

Τον Νοέμβριο όταν διαμαρτυρήθηκα για την υψηλή τιμή ανανέωσης συμβολαίου προγράμματος μισθοδοσίας τους, απλά τους γνωστοποίησα οτι δεν θα συνεχίσω συνεργασία μαζί τους.

Τον τελευταίο μήνα, με έχουν καλέσει 3-4 φορές για νέες προσφορές σε νέα προγράμματα, που στην πράξη δεν συμφέρουν κανένα (το ίδιο πρόγραμμα, ακόμη πιο πετσοκομένο και με κόστος αναλογικά ίδιο).

Δεν πειράζει, η σημερινή κατάσταση της αγοράς, αν μη τι άλλο, θα βοηθήσει να λειτουργήσει ο νόμος της προσφοράς και ζήτησης... Αυτή τη φορά όμως από την πλευρά του καταναλωτή (Οι περισσότερες δυνατότητες στην χαμηλότερη δυνατή τιμή).

Ας ελπίσουμε να μην το "καταλάβουν" πολύ αργά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 months later...

Λίγο πολύ βλέπω ότι δεν υπάρχει κάποιο σοβαρό θέμα με τα προγραμματα της εψιλον, εκτος απο το θεμα του κοστους..

Σκεφτομαι να μεταπηδήσω από την πρόσβασις στην εψιλον..

Οικονομικα, βασει της προτασης που μου εκαναν με συμφερει με κλειστα τα ματια, να φυγω απο τη προσβασις και να παω στην εψιλον, για τα εσ-εξ με πληρη υποστηριξη και θα μου μεταφερουν ολα τα αρχεια των προηγουμενων ετων απο το προγραμμα της προσβασις...! Υπαρχουν μηπως κρυφες χρεωσεις ή κατι αλλο που πρεπει να προσεξω!? Καποια συμβουλη ή οτιδηποτε αλλο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που τα χρησιμοποιησα(εχω λογιστικη διαχειριση με Α,Β,Γ & μισθοδοσια&ΤΑΧ SYSTEM) για πρωτη φορα φετος μπορω να πω οτι προσωπικα ειμαι ικανοποιημενος παρα πολυ. Ευχρηστα πανευκολα με παρα πολλες δυνατοτητες αλλα και με πολλα modules(εδω ειναι το κουμπι) τα οποια χρεωνουν εξτρα και θελει προσοχη.Το θεμα ειναι η διαπραγματευση στη τιμη για τα παντα......... γιατι οι κανονικες τιμες ειναι τσουχτερες ειδικα της μισθοδοσίας που θα πρεπει οπωσδηποτε να αλλαξει. Οσο για υποστηριξη απλα τελεια................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα modules είναι πρόσθετα εργαλεία που, αν σου χρειάζονται τα αγοράζεις, αν όχι δεν τα αγοράζεις κρατώντας χαμηλά το κόστος. Π.χ., δεν χρειάζομαι το Μodule του ισολογισμού. δεν το παίρνω. Δεν έχω ανάγκη διαχείρισης παγίων - είτε επειδή δεν έχω επιχειρήσεις με σημαντικά πάγια,είτε τα κάνω μόνος μου σε excel ή στο χέρι - δεν το αγοράζω. Έχω ανάγκη και φορολογικής υποστήριξης, την αγοράζω. Δεν έχω, δεν την αγοράζω. Προτιμώ ένα πακέτο στο οποίο μπορώ να διαμορφώσω εγώ την τιμολογιακή πολιτική σύμφωνα με τις ανάγκες μου από ένα compact πακέτο με λειτουργίες που δεν τις χρειάζομαι ή δεν θέλω να τις χρησιμοποιήσω, πληρώνοντάς τες παρ' όλα αυτά. Στο κάτω κάτω, είμαστε επαγγελματίες και σοβαροί άνθρωποι με κρίση και άποψη και ξέρουμε να επιλέξουμε τι χρειαζόμαστε και τι όχι. Δεν είμαστε νοικοκυρούλες να μας πλασάρουν ό,τι θέλουν οι πωλητές. Βλέπουμε τις ανάγκες μας και τις δυνατότητές μας, διαλέγουμε και διαπραγματευόμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...