Προς το περιεχόμενο

μεταβαση σε epsilon... γνωμες ...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

σκεφτομαι να μεταβω στην epsilon απο singular

υπαρχει καποιος λογος καποιος να μην γινει πελατης στα προγραμματα της epsilon ?

θα ηθελα την γνωμη απο ηδη η πρωην πελατες τη;ς .

προσανατολιζομαι σε πληρες πακετο οπως εχω και τωρα στη singular (ολα ειναι singular)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεφτομαι να μεταβω στην epsilon απο singular

υπαρχει καποιος λογος καποιος να μην γινει πελατης στα προγραμματα της epsilon ?

θα ηθελα την γνωμη απο ηδη η πρωην πελατες τη;ς .

προσανατολιζομαι σε πληρες πακετο οπως εχω και τωρα στη singular (ολα ειναι singular)

Το κόστος δες μόνο, αν σε βολεύει... Και όχι μόνο το αρχικό, αλλά και τη συντήρηση.... Ενιότε βέβαια, κάνει κάτι προσφορές η epsilon, δες μήπως μπορείς να τα πάρεις μόνο με τη συντήρηση (χωρίς αγορά)....

Στη θέση σου ήμουνα και τη κοπάνησα... και άργησα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ποιοτικοτερα των λογιστικων προγραμματων ...αλλα με εξωφρενικο - δολοφονικο θα ελεγα κοστος υποστηριξης .Μεθοδος τεχνητης αυξησης κοστους αγορας και υποστηριξης ο πολυκερματισμος τους σε μικροτερα κομματια τα ...λεγομενα modules . Δες λοιπον το κοστος υποστηριξης και αν για σενα ειναι αποσβεστεο προχωρα στην αντικατασταση .Σ΄ αυτη την εταιρεια πληρωνεις κατι παραπανω , αλλα ησυχαζεις εν πολλοις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις ....

δεν ακουω ομως κανενα αρνητικο (εκτος του κοστους) και αυτο μου κανει καπως ...

μακαρι βεβαια να ειναι ετσι ....

στεφανε και εγω δεν μπορω αλλο με την singular τοσα χρονια ...

αν και οι παλιοι χρηστες της singular (καπου εδω μεσα το ειχα διαβασει) ειναι συναισθηματικα δεμενοι του στιλ μαζι δε κανουμε και χωρια δεν μπορουμε με αποτελεσμα να την βριζουν αλλα να μην την αλλαζει κανεις ...

απλα επειδη πλεον τα πραγματα εχουν σοβαρεψει πολυ δεν μπορεις να "παιζεις" με σημαντικα πραγματα .

ποτε μου δεν μπορεσα να κατανοησω την λογικη.. βγηκε νεα εκδοση και δεν τρεχω να την εγκαταστησω αλλα περιμενω 2 3 μερες να σιγουρευτω οτι δεν καταστρεφει κατι αλλο κ ειναι χειροτερα απο πριν ....

δεν τα αντεχω πλεον αυτα .

αλλα ας την αφησουμε πλεον αυτη ....

το θεμα ειναι ποσο καλη επιλογη ειναι epsilon και αν εχει κανενα ψεγαδι η τελος παντων κατι που θα πρεπει να ξερω πριν την αγορασω

ας πουμε καποιος οταν πρωτοπηγε σε epsilon τι του ελειψε που δεν το ειχε η τι ηταν αυτο που υστερει σε σχεση με το προηγουμενο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις ....

δεν ακουω ομως κανενα αρνητικο (εκτος του κοστους) και αυτο μου κανει καπως ...

μακαρι βεβαια να ειναι ετσι ....

στεφανε και εγω δεν μπορω αλλο με την singular τοσα χρονια ...

αν και οι παλιοι χρηστες της singular (καπου εδω μεσα το ειχα διαβασει) ειναι συναισθηματικα δεμενοι του στιλ μαζι δε κανουμε και χωρια δεν μπορουμε με αποτελεσμα να την βριζουν αλλα να μην την αλλαζει κανεις ...

απλα επειδη πλεον τα πραγματα εχουν σοβαρεψει πολυ δεν μπορεις να "παιζεις" με σημαντικα πραγματα .

ποτε μου δεν μπορεσα να κατανοησω την λογικη.. βγηκε νεα εκδοση και δεν τρεχω να την εγκαταστησω αλλα περιμενω 2 3 μερες να σιγουρευτω οτι δεν καταστρεφει κατι αλλο κ ειναι χειροτερα απο πριν ....

δεν τα αντεχω πλεον αυτα .

αλλα ας την αφησουμε πλεον αυτη ....

το θεμα ειναι ποσο καλη επιλογη ειναι epsilon και αν εχει κανενα ψεγαδι η τελος παντων κατι που θα πρεπει να ξερω πριν την αγορασω

ας πουμε καποιος οταν πρωτοπηγε σε epsilon τι του ελειψε που δεν το ειχε η τι ηταν αυτο που υστερει σε σχεση με το προηγουμενο ...

Πέρα από το κόστος, δεν έχω κάτι άλλο να πω....

Οκ, καμιά δεν είναι τέλεια... Θα πρέπει να συνηθίσεις το νέο περιβάλλον και τα χούγια του....

Αλλά είμαι πολύ ικανοποιημένος γενικότερα... Μισθοδοσία και τη λογιστική που δουλεύω, μια χαρά....

Ούτε upd, ούτε σε κάθε αναβάθμιση τρέξε αυτό, όχι άλλαξε τη τάδε μεταβλητή, όχι αυτό το έντυπο, όχι το βιβλίο δεν πήρε τον τάδε λογαριασμό κτλ κτλ...

Ζήτα και κανένα demo, δούλεψέ το λιγάκι κι αν σε βολεύει....

Αλλά δες το κόστος της epsilon, στο ξαναλέω........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Μπορεί κάποιος να αναφέρει, σε σχέση με τη Singular τι δεν περιλαμβάνει η Εψιλον στη "στανταρ έκδοσή της" -για έσοδα έξοδα ας πούμε- και το προσθέτει στα moduls με εξτρα αμοιβή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να αναφέρει, σε σχέση με τη Singular τι δεν περιλαμβάνει η Εψιλον στη "στανταρ έκδοσή της" -για έσοδα έξοδα ας πούμε- και το προσθέτει στα moduls με εξτρα αμοιβή;

Μπέσα στην τιμολόγηση δεν έχουν... ούτε στην στάνταρ έκδοση ούτε σε Module....;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεφτομαι να μεταβω στην epsilon απο singular

υπαρχει καποιος λογος καποιος να μην γινει πελατης στα προγραμματα της epsilon ?

θα ηθελα την γνωμη απο ηδη η πρωην πελατες τη;ς .

προσανατολιζομαι σε πληρες πακετο οπως εχω και τωρα στη singular (ολα ειναι singular)

επειδή είμαι κι εγώ στο ψάξημο και όπου βρώ ρωτάω... έμαθα για το κάτωθι

πρόγραμμα... δεν το έχω τσεκάρει ακόμα.. ο συνάδελφος που μου έδωσε πληροφορίες είναι πολυ ικανοποιημένος... έχει κι δύο συν πολύ σημαντικά,δεν φοβάσαι μην χάσεις τα αρχεία και ενημερώνεις απ όπου κι άν είσαι!!

http://www.s1aas.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή είμαι κι εγώ στο ψάξημο και όπου βρώ ρωτάω... έμαθα για το κάτωθι

πρόγραμμα... δεν το έχω τσεκάρει ακόμα.. ο συνάδελφος που μου έδωσε πληροφορίες είναι πολυ ικανοποιημένος... έχει κι δύο συν πολύ σημαντικά,δεν φοβάσαι μην χάσεις τα αρχεία και ενημερώνεις απ όπου κι άν είσαι!!

http://www.s1aas.gr/

ok xoroxronos αλλα μπορει ενα γραφειο να εχει λογιστικα προγραμματα μιας εταιρειας που δεν εχει προγραμμα φορολογιας εισοδηματος ?

ασε που ειναι ...πανακριβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει ολα αυτα εναι λιγο σχετικα. Καλο κακο κλπ .

Αποψη μου οτι η singular ειναι η ποιο αξιοπιστη λυση και η σχεση τιμης αποδοσης ειναι η καλυτερη στην αγορα αυτη την στιγμη. Αν καποιος εχει αντιθετη γνωμη να την πει με νουμερα και τιμες.

Η singular ειναι η μοναδικη εταιρεια που δεν εχει οριο στις περιπτωσεις που μπορει να καλυψει. Μπορει να καλυψει απο περιπτερο μεχρι πολυεθνικη.

Ας πουμε παραδειγμα πολυεθνικη με 1000+ υποκαταστηματα στην ελλαδα και το καθενα ξεχωριστο λογιστηριο και το καθενα καταληγει σε ενα accountant και ολα μαζι στα erp της εδρας κλπ κλπ

απο αυτη την αποψη ειναι μακραν του ανταγωνισμου καμια αλλη εταιρεια δεν μπορει να καλυψει το ευρος των περιπτωσεων που μπορει η singular αυτο ειναι το πλεον σιγουρο

Μια μικρη ερευνα αγορας δινει οτι η σχεση τιμης αξιοπιστιας και αποδοσης ειναι η singular μακραν του ανταγωνισμου

Παραδειγμα μικρο

Συμβολαιο μισθοδοσιας epsilon 500 ευρω το χρονο .....ΜΟΝΟ μισθοδοσια χωρις καθολου λογιστικη τιποτα ουτε Β ουτε Γ τιποτα

Συμβολαιο accountan πληρες πακετο ΒΙΒΛΙΑ Β - Γ παγια κλπ κλπ ΜΕ μισθοδοσια 500 ευρω τον χρονο...!!!!!!!!

Στην μισθοδοσια της epsilon το βιβλιο αδειων .....το προγραμμα εργασιας ......κλπ ........χρεωνονται εξτρα περα απο την τιμη που ειπαμε

Στην singular στην τιμη που ειπαμε ειναι ολα αυτα μεσα..............και αλλα

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΑΛΛΟ

Ποιο εμπορικο πακετο της epsilon η και αλλων εταιρειων μπορει να καλυψει ας πουμε ...παραγωγη ?

Η singular θα σου δωσει τουλαχιστον 3 λυσεις σε αυτο με δεδομενο οτι ολες οι λυσεις θα συνεργαζονται και με τον accountant

Επισης απο πλευρας αξιοπιστιας νομιζω υπερεχει τεχνολογικα αποψη μου

Γενικα βεβαια η singular ειναι ας πουμε .......ο ΔΕΙΝΟΣΑΥΡΟΣ των εταιρειων αυτων με οτι αυτο σημαινει

εχουν δικιο που λενε οτι ειναι αργοι σε ολα σαν ΔΕΙΝΟΣΑΥΡΟΙ οταν το κανουν θα το κανουν καλα αλλα τελευταιοι

και μερικα πραγματα που μπορει να κανουν τα προιοντα ποιο ελκυστικα και την ζωη μας ποιο ευκολη δεν τα κανουν δεν νομιζω για λογους οικονομιας

αλλα απλα σου δινουν την αισθηση οτι σε ξεχασαν η απλα για ενα ακατανοητο λογο δεν κανουν το προιον που χρησιμο με πολυ λιγα πραγματα επιπλεον..........

αλλα το τελευταιο που μπορω να πω ειναι για την υποστηριξη παρ ολο την ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ δυσκολη χρονια τα πηγαν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ

εδω δεν μπορει κανεις να αγνοησει την Μαρια και οτι κανει για ολους μας οσοι ειναι εδω μεσα ξερουν και προσωπα και πραγματα

και πως βοηθανε οταν χρειαστει πραγματικα πολυ καλοι σε σχεση με τις δυσκολιες που ειχε η χρονια

και τον ογκο της δουλειας πραγματικα τα πανε καλα για την ωρα τουλαχιστον

ΑΛΛΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΠΡΙΝ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ

ΔΕΣ ΣΥΓΚΡΙΝΕ ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΖΗΤΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ DEMO ΒΑΛΕ ΒΓΑΛΕ ΚΑΙ ΔΕΣ ΤΙ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ

α ακομα και σε αυτο η singular σου δινει demo με πληρη 100% λειτουργια για 10 ημερες ποια αλλη εταρεια το κανει αυτο ?

αυτα αλλα η αποφαση στο τελος θα ειναι δικη σου ελπιζω να σε βοηθησα

αντιγραφη απο ποιο παλια δημοσιευση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεφτομαι να μεταβω στην epsilon απο singular

υπαρχει καποιος λογος καποιος να μην γινει πελατης στα προγραμματα της epsilon ?

θα ηθελα την γνωμη απο ηδη η πρωην πελατες τη;ς .

προσανατολιζομαι σε πληρες πακετο οπως εχω και τωρα στη singular (ολα ειναι singular)

Σιγουρα ολο το πακετο? Αν εχεις καποιο eurofasma παλιο και κατι φτηνο σαν της prosvasis για εκκαθαριση γλιτωνεις σημαντικο κομματι. Να συμφωνησω οτι η epsilon κοπαναει τιμες, εχει πουσ#ιες στα συμβολαια της (modules, περιορισμο 200 εταιριες) αλλα και αλλες εταιριες εχουν ιδιες κρυφες χρεωσεις. Ομως: δε σπαει, δε χαλαει, δε βαραει καμπανες, δε σου ζαλιζει τα ουμπαλα. Τους παιρνεις τηλεφωνο και το σηκωνουν. Δεν κανει λαθη σε εκκαθαρισεις. Το καλυτερο interface. Οτι δωσεις σε ευρω θα το παρεις πισω σε χρονο.

Εχω δουλεψει για καιρο accountant, data comm, epsilon, κεφαλαιο, εχω ψιλοδει την soft1. Η epsilon ειναι η μοναδικη που δεν εχω βρισει.

Ολα αυτα με την προυποθεση οτι μιλαμε για μοτιβο λογιστικου γραφειου. Αλλα παντα με δοκιμη, και μιας και εμαθες τι κακο παιζει με την εταιρια ζητα να μαθεις και τα extraδακια :)

neos να συμφωνησω οτι η singular ειναι δεινοσαυρος και εχει τα πιο επαγγελματικα προγραμματα ολων, να διαφωνισω με την αξιοπιστια της. Περυσι το Μαρτη μεσα στο αλλαλουμ των εκατονταδων μεταβλητων valc, καποιος ξεχασε να αλλαξει κατι στο φπα δαπανων. Αποτελεσμα κατι τρελα λοιπα αφαιρουμενα. Μετα απο καμποσες μερες παλι update για να το διορθωσουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έσοδα έξοδα:είχα data και πλήρωνα 300 το χρόνο,πήρα epsilon kαι πληρώνω 150.Έιναι πλήρες το πρόγραμμα και πάντα πρώτο σε κάθε τι.

Μισθοδοσία:Απλά δεν υπάρχει τίποτα άλλο(άμεση ενημέρωση με κάθε αλλαγή,σωστά αποτελέσματα,εκκαθαρίσεις.Ακριβό όντως αλλά κοιμάσαι κάθε βράδυ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπέσα στην τιμολόγηση δεν έχουν... ούτε στην στάνταρ έκδοση ούτε σε Module....;)

Πρόσεχέ το αυτό.

Αν δεν είχαν αυτό το πραγματάκι θα ήταν η καλύτερη εταιρεία λογισμικού....

Για μένα είναι αρπακτικά σε θέματα τιμολόγησης.... Και μόνο για αυτό το λόγο μένω μακριά.

Για τα προγράμματα τους: Η γενική λογιστική και τα έσοδα έξοδά τους είναι στο μέσο όρο, όχι κάτι το ιδιαίτερο, όχι κάτι το άσχημο. Η μισθοδοσία τους πολύ καλή από την άλλη, το ίδιο και η φορολογία εισοδήματός τους.

Συμφέρει οικονομικά μόνο μικρούς λογιστές με πολύ συγκεκριμένες και περιορισμένες ανάγκες... Κατά τη γνώμη μου για μεσαία γραφεία η τιμολόγησή τους την κάνει ακατάλληλη σαν εταιρεία.

Και το module είναι πρακτικά εφεύρεση της epsilon (μετά το κάναν και μερικές άλλες εταιρείες) - πολύ θα επιχειρηματολογήσουν υπέρ του, εγώ θα έλεγα ότι δείχνει πόσο αρπακτικά είναι....

01/01/2010 κάνανε 30% αύξηση κατά μέσο όρο στα συμβόλαια συντήρησης.... Κανείς δεν το δένει κόμπο ότι δεν θα το ξανακάνουν - ακολουθούν πολύ επιθετική πολιτική γενικά....

Όλες οι εταιρείες έχουν τα καλά και τα κακά τους.

Ο κάθε λογιστής κρίνει με βάσει πόσα θέλει να ξοδέψει, τι καταλαβαίνει από κομπιούτερ, τι θέλει το πρόγραμμα να κάνει κτλπ - γι αυτό και ακούς και πολλές και διαφορετικές απόψεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγω την γνώμη μου. Εχω epsilon εδώ και 2 χρόνια και είμαι ευχαριστημένος. Χαλάλι τα περισσότερα χρήματα που έδωσα . Δούλεψα βέβαια και της singular παλαιότερα . Η διαφορά είναι ότι η epsilon είναι πιό απλή και πιό πρακτική κατά την γνώμη μου . Σίγουρα είναι πιο ακριβή στην συντήρησή τους , αλλά μπορείς και μέσω πιστωτικής κάρτας να ξεχρεώσεις την συνδρομή σε 6 άτοκες δόσεις . Εγώ έτσι κάνω και είμαι πιο άνετος . Την αγορά των προγραμμάτων μπορείς να την διαπραγματευτείς και να σου τα δώσουν δωρεάν σε κάποια περίοδο προσφοράς. Επειδή μίλησα πρόσφατα με κάποια εκπρόσωπο της epsilon μου είπαν ότι θα βγάλουν προσφορά τον Αύγουστο . Το κακό είναι όπως είπαν και οι πιο πάνω συνάδελφοι ότι χωρίζονται σε modules και πρέπει να τα παίρνεις πακέτο . Ένα θετικό επίσης είναι ότι μπορείς να μεταβείς στα γραφεία τους και να κάνεις δωρεάν σεμινάρια των προγραμμάτων , εκτός από την δωρεάν τηλεφωνική επικοινωνία που προσφέρουν και πολλές άλλες παροχές που θα σου τις πουν οι ίδιοι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Μαρία είναι όντως το καλύτερο πράγμα που έχει η singular.....

Για τα υπόλοιπα...

Το 2006 πήρα το e-manpower, οι διαόλοι να το πάρουνε και αυτό, και αυτόν που το 'βγαζε.......

Κάθε φορά που έτρεχα μισθοδοσία, συνέχεια μπλόκαρε, κολλούσε, έβγαζε κουκουρούκου....... Το αποκορύφωμα, όταν βρήκα ένα πρόβλημα και μίλησα με την υποστήριξη, μου είπαν να τους στείλω το αρχείο να το τσεκάρουν. "Αλλά να ξέρετε ότι αν φταίτε εσείς, θα σας χρεώσουμε"...................... Πειραματόζωα κανονικά, και στο τέλος στα τρίβουν και στα μούτρα............

Πάμε στον accountant....

Στις καταχωρήσεις είναι άνετος, λειτουργικός....

Αλλά, βαρύς, πολύ βαρύς.... Ασήκωτος.....

Επίσης, για να βγάλεις βιβλίο εσόδων εξόδων πρέπει να έχεις τα μάτια σου όχι 14, 104! Μη σου ξεφύγει κανένας λογαριασμός και δεν έχει συνδεθεί στο βιβλίο, οπότε στράφι η εκτύπωση (στην e έμεινα με το στόμα ανοικτό, όταν πήγαινε να κινηθεί κάποιος λογ/σμός που δεν ήταν συνδεδεμένος, απλά σου πέταγε - πριν την εκτύπωση του βιβλίου - το λογαριασμό και σου έλεγε σε ποια στήλη θες να τον συνδέσεις).....

Αναβαθμίσεις, μια πονεμένη ιστορία... Αρχικά, έπρεπε να ανακαλύψουμε ότι υπάρχει καινούρια έκδοση (κατά τα άλλα, live update)... Μετά, έπρεπε όταν κάναμε αναβάθμιση να μπαίνουμε σε κάθε εταιρία και να κάνουμε update!!! Αφού το ξανασκεφτήκανε, φτιαξανε ένα util να το κάνει μόνο του, αλλά έπρεπε και πάλι να το τρέχεις σε κάθε περιοχή εργασίας.... Και αν ακολουθούσες τις συμβουλές τους, που έλεγαν κάθε εταιρία και μια περιοχή εργασίας, έπρεπε να το τρέξεις πάλι για κάθε εταιρία........

Συνδέσεις με έντυπα... Άλλος σφάχτης.... Με κωδικοποίηση των μεταβλητών λες και προσπαθούν να μην τους καταλάβουνε... Δλδ, αυτός που δίνει τα ονόματα στις μεταβλητές πρέπει να πίνει.... πολύ........ Πολλά έντυπα (πχ φπα), δεν ξέρεις ποιο να χρησιμοποιήσεις, δεν ξέρεις πως να τα συμφωνήσεις και πρέπει να είσαι λίγο από προγραμματιστής για να τα δουλέψεις.... Κάθε φορά που έβγαζα φπα, έπρεπε να πάρω και εκτύπωση του βιβλίου για να συμφωνήσω..... Δράμα....

Για τις δηλώσεις, δεν τόλμησα καν........ :)

Άσε και τα άλλα, τα φούστικα, αν ήθελες να αποριστικοποιήσεις, έπρεπε να φωνάξεις τον τοπικό dealer...... Ευτυχώς που σήκωσε τη διαδικασία ο Γρηγόρης στο forum......

Για την epsilon, το μόνο που έχω να πω είναι για τις χρεώσεις της...... Έχει καλά προγράμματα, και πάει να καβαλήσει το καλάμι.... Δεν μπορεί κανείς να τη κατηγορήσει για αυτό, όμως, αυτό επιδιώκουμε κι εμείς στο κάτω κάτω της γραφής, αύξηση της αμοιβής μας, μέσω της βελτίωσης της ποιότητας των παρεχόμενων υπηρεσιών μας......

Η μισθοδοσία πολύ αξιόπιστη, γρήγορη με πολλές δυνατότητες. Modules έχει κάποια (με ποιο σημαντικά τα οικοδομικά και την εισαγωγή δεδομένων από ρολόι), τα οποία και χωρίς αυτά κάνουμε.... εγώ τουλάχιστον.....

Η λογιστική ακόμα πιο απλή... Ένα μείον, ότι για να πας σε άλλη καρτέλα, πρέπει να κλείσεις αυτή που δουλεύεις, ενώ ο accountant υποστηρίζει πολλαπλές καρτέλες.

Κατά τα άλλα, ορθός υπολογισμός φπα, σύνδεση με internet για υποβολή των δηλώσεων, γρήγορο και εύκολο update κτλ

Σαφώς και κανένα πρόγραμμα δεν είναι τέλειο, αλλά το ξαναλέω, για μένα, το μόνο βασικό θέμα, είναι το κόστος συντήρησης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεφτομαι να μεταβω στην epsilon απο singular

υπαρχει καποιος λογος καποιος να μην γινει πελατης στα προγραμματα της epsilon ?

θα ηθελα την γνωμη απο ηδη η πρωην πελατες τη;ς .

προσανατολιζομαι σε πληρες πακετο οπως εχω και τωρα στη singular (ολα ειναι singular)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς ge0

Εάν οι δύο εικόνες που ανέβασα σου είναι οικείες , η μετάβαση σε άλλο πρόγραμμα μονόδρομος .

Εάν όχι , ίσως πρέπει να ψάξεις λίγο περισσότερο τις δυνατότητες του προγράμματος που χρησιμοποιείς πριν μεταβείς σε κάποιο άλλο.

post-1638-0-00904400-1312280390_thumb.jp

post-1638-0-20665400-1312280415_thumb.jp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά, βαρύς, πολύ βαρύς.... Ασήκωτος.....

Αυτο σιγουρα δεν ισχυει εκτος και αν εχεις μηχανημα προ του 2000...!!!!! δηλαδη 10 και βαλε χρονια

Επίσης, για να βγάλεις βιβλίο εσόδων εξόδων πρέπει να έχεις τα μάτια σου όχι 14, 104! Μη σου ξεφύγει κανένας λογαριασμός και δεν έχει συνδεθεί στο βιβλίο, οπότε στράφι η εκτύπωση (στην e έμεινα με το στόμα ανοικτό, όταν πήγαινε να κινηθεί κάποιος λογ/σμός που δεν ήταν συνδεδεμένος, απλά σου πέταγε - πριν την εκτύπωση του βιβλίου - το λογαριασμό και σου έλεγε σε ποια στήλη θες να τον συνδέσεις).....

δεν το καταλαβαινω αυτο που λες δεν ισχυει καθολου

απλα τσεκαρεις την επιλογη αυτοματη δημιουργια λογαριασμων και οτι λογαριασμος κινηθει αυτοματα παει στο βιβλιο

ποτε δεν προκειται να ασχοληθεις ξανα με αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς ge0

Εάν οι δύο εικόνες που ανέβασα σου είναι οικείες , η μετάβαση σε άλλο πρόγραμμα μονόδρομος .

Εάν όχι , ίσως πρέπει να ψάξεις λίγο περισσότερο τις δυνατότητες του προγράμματος που χρησιμοποιείς πριν μεταβείς σε κάποιο άλλο.

post-1638-0-00904400-1312280390_thumb.jp

post-1638-0-20665400-1312280415_thumb.jp

μου ειναι οικιες αλλα συγχωρεσε με ... δε σε πιανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά, βαρύς, πολύ βαρύς.... Ασήκωτος.....

Αυτο σιγουρα δεν ισχυει εκτος και αν εχεις μηχανημα προ του 2000...!!!!! δηλαδη 10 και βαλε χρονια

Επίσης, για να βγάλεις βιβλίο εσόδων εξόδων πρέπει να έχεις τα μάτια σου όχι 14, 104! Μη σου ξεφύγει κανένας λογαριασμός και δεν έχει συνδεθεί στο βιβλίο, οπότε στράφι η εκτύπωση (στην e έμεινα με το στόμα ανοικτό, όταν πήγαινε να κινηθεί κάποιος λογ/σμός που δεν ήταν συνδεδεμένος, απλά σου πέταγε - πριν την εκτύπωση του βιβλίου - το λογαριασμό και σου έλεγε σε ποια στήλη θες να τον συνδέσεις).....

δεν το καταλαβαινω αυτο που λες δεν ισχυει καθολου

απλα τσεκαρεις την επιλογη αυτοματη δημιουργια λογαριασμων και οτι λογαριασμος κινηθει αυτοματα παει στο βιβλιο

ποτε δεν προκειται να ασχοληθεις ξανα με αυτο

Ο accountant είναι όσο βαρύς είναι και όλα τα άλλα προγράμματα χρησιμοποιούν sql. Ελαφρύ πρόγραμμα δεν το λες, αλλά κύρια υπεύθυνη για αυτό είναι η Microsoft tongue.gif.

Για τις μεταβλητές έχει δίκιο ο στέφανος - και πιστεύω ότι το έχουν κάνει επίτηδες δύσχρηστο για να πληρώνεις τεχνικό όλη την ώρα (εγώ πάντως ουδέποτε πλήρωσα δεκάρα εκτός της πρώτης φοράς που ήρθε). Έκατσα και τα έμαθα μόνος μου με λιγάκι κόπο... Το άλλο λογιστικό γραφείο καμιά εκατοστή μέτρα από εμένα καλεί τεχνικό σε κάθε νέα έκδοση...rolleyes.gif

Για την αναβάθμιση και το backup επειδή ακολουθώ το μια περιοχή + μια εταιρεία μοτίβο είναι όντως ενοχλητικό και χρονοβόρο.

Για τις στήλες των βιβλίων υπάρχει και το "έλεγχος για λογαριασμούς που δεν ανήκουν σε στήλες βιβλίων" επειδή δεν μου αρέσει η αυτοματοποιημένη δημιουργία στηλών. Από τις συντομεύσεις ένα διπλό κλικ και γίνεται ο έλεγχος.

Πάντως στο παρελθόν την έχω πατήσει με το εξής με τα βιβλία που δεν το καλύπτει το παραπάνω - με το "θεωρημένα" - αθεώρητα επιλογή μέσα στα βιβλία - με αποτέλεσμα τα θεωρημένα να βγαίνουν λάθος σε ένα πελάτη μου για κάμποσο διάστημα....mad.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ singlular εχω και σκέφτομαι να αλλάξω γιατι είναι απαράδεκτη. Χαιρομαι και εσυ που θες να αλλάξεις για να επιβεβαιώνω οτι δεν είμαι ο μόνος που το νομίζει :P. Η epsilonnet για έμενα εχει απαράδεκτες τιμές και την έχω ψιλό αποκλείσει. Εγω σκέφτομαι για union

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω φάει πολλές ώρες, ημερήσιες και νυχτερινές για να στήσω τον accountant (τότε) και να τον συντηρώ ώστε να βγάζει σωστά βασικά αποτελέσματα, επιμένω.....

Αλλά, βαρύς, πολύ βαρύς.... Ασήκωτος.....

Αυτο σιγουρα δεν ισχυει εκτος και αν εχεις μηχανημα προ του 2000...!!!!! δηλαδη 10 και βαλε χρονια

Τα μηχανήματα δεν ήταν τελευταίας τεχνολογίας, αλλά όχι και του 2000.... υπερβάλλεις.... Τη μισθοδοσία της epsilon που τρέχει κι αυτή sql, μια χαρά την έτρεχε πάντως... Εδώ βέβαια είναι τεχνικό το θέμα και πρέπει να εξεταστεί ανάλογα με τις δυνατότητες του κάθε προγράμματος... Πιθανόν το εσ-εξ της epsilon να είναι πιο γρήγορο (είναι δεδομένο ότι είναι πιο γρήγορο) από τον accountant επειδή δεν επιτρέπει παραπάνω από ένα παράθυρο εργασίας ανοικτό... ίσως....

Επίσης, για να βγάλεις βιβλίο εσόδων εξόδων πρέπει να έχεις τα μάτια σου όχι 14, 104! Μη σου ξεφύγει κανένας λογαριασμός και δεν έχει συνδεθεί στο βιβλίο, οπότε στράφι η εκτύπωση (στην e έμεινα με το στόμα ανοικτό, όταν πήγαινε να κινηθεί κάποιος λογ/σμός που δεν ήταν συνδεδεμένος, απλά σου πέταγε - πριν την εκτύπωση του βιβλίου - το λογαριασμό και σου έλεγε σε ποια στήλη θες να τον συνδέσεις).....

δεν το καταλαβαινω αυτο που λες δεν ισχυει καθολου

απλα τσεκαρεις την επιλογη αυτοματη δημιουργια λογαριασμων και οτι λογαριασμος κινηθει αυτοματα παει στο βιβλιο

ποτε δεν προκειται να ασχοληθεις ξανα με αυτο

Δλδ είναι λογική τώρα αυτή, ότι επειδή ξέχασα να συνδέσω τις δαπάνες φπα 6,5%, δαπάνες φπα 13%, τέλη φωτισμού 0% και τέλη χαρτοσήμου 0% (πχ) να μου τις βγάλει στο βιβλίο δίπλα από όλα τα άλλα.....

Πέρα από το μπάχαλο, πέρα του ότι μπορεί να πιάσει 2-3 σελίδες η εκτύπωση, πρέπει να πάω να βρω που είναι το βιβλίο, να μπω μέσα, να αλλάξω κτλ για να διορθωθεί..

Δεν είναι πιο απλό να στα πετάει μπροστά σου, να επιλέγεις στήλες και όλα οκ..??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανόν το εσ-εξ της epsilon να είναι πιο γρήγορο (είναι δεδομένο ότι είναι πιο γρήγορο) από τον accountant επειδή δεν επιτρέπει παραπάνω από ένα παράθυρο εργασίας ανοικτό... ίσως....

Αυτό έχει σίγουρα σημασία, και αν δεν κάνω λάθος έχει επίσης σημασία το ότι το μεν πρόγραμμα της epsilon αποτελείται από 2 κομμάτια (sql server + πρόγραμμα), το δε της singular έχει 3 (application server, sql server, πρόγραμμα). Πάντως τα πολλαπλά παράθυρα βολεύουν - το να έχεις πολλές εταιρείες που να τσεκάρεις ταυτόχρονα καμιά φορά είναι πολύ βολικό...

Στην πράξη αυτό δεν λέει κάτι στον τελικό χρήστη (εκτός του ότι μάλλον είναι λίγο πιο βαρύ το δεύτερο), αλλά από προγραμματιστικής πλευράς, φίλος καλός που είναι υψηλού επιπέδου προγραμματιστής μου είπε ότι για το θέμα του τι και πως το στήνεις το πρόγραμμα εσωτερικά η δεύτερη λύση με τα 3 μέρη είναι πιο επαγγελματική και σωστή - αλλά ξαναλέω όπως και μου είπε, ο τελικός χρήστης δεν βλέπει τίποτε από αυτά, απλά αποτελεί τη βάση για το πόσο εύκολα ο προγραμματιστής μπορεί να αλλάξει πράγματα από πίσω.

Για το συνάδερφο που άκουσα για union, το μόνο που ξέρω από συνάδελφο που δουλεύει τη μισθοδοσία της - έχει κάποια προβληματάκια και κάμποσα πράγματα που δεν τα βγάζει.

Το ξαναλέω, τα προγράμματα της epsilon είναι από καλά έως εξαιρετικά, το ίδιο και η υποστήριξη κτλπ, αλλά αυτό που με κράτησε στη singular είναι το πόσο με εκνευρίσανε στην epsilon με τις "προσφορές" τους.... Τώρα που τα πράγματα ζορίσανε για όλες είναι όλα μια χαρά και σχεδόν τσάμπα... Μόλις φτιάξουνε λίγο τα πράγματα θα πέσουνε να πιουν το αίμα από όλους.... Με εκνευρίζει αυτή η τακτική και τουλάχιστον προτιμώ την μέτρια (φορολογία) έως πολύ καλή (accountant) λύση της singular και για οικονομικούς λόγους και ξέρω ότι η maximum αύξηση δεν θα είναι πάνω από 6-7% στη χειρότερη περίπτωση ετησίως... - για μισθοδοσία δεν το συζητώ μακριά και μακριά - εκεί πάσχουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους. Χρησιμοποιώ προγράμματα της Epsilon από τις αρχές του 2006 και μπορώ να πω τα εξής:

1. Το πρόγραμμα μισθοδοσίας είναι μάλλον το καλύτερο της αγοράς. Έχω δουλέψει manpower (dos), Data communication και Anaconda. Μου έχουν τύχει πολλές περιπτώσεις μισθοδοσίας, εκτός από σερβιτόρους που δεν έχω εμπειρία, και ό,τι δεν είχαν το έφτιαξαν σε σύντομο χρονικό διάστημα. Ακόμη και σε κάποιες ακραίες περιπτώσεις (εγκύκλιοι υπουργείου εργασίας δεκαετίας του ογδόντα - ας είναι καλά ο doctor που τις είχε ανεβάσει στο taxheaven) ο υπολογισμός ήταν σύννομος. Με το χάος της εργατικής και ασφαλιστικής νομοθεσίας, τουλάχιστον σε ό,τι μου έτυχε εμένα, ανταποκρίθηκαν.

2. Λογιστική διαχείριση (Β' και Γ' κατηγορίας). Δεν μου έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα και έχοντας "δουλέψει" την παραμετροποίηση ουσιαστικά όλα εξάγονται από το πρόγραμμα. Οι επαναλαμβανόμενες εγγραφές τους είναι πολύ καλές. Το module του ισολογισμού επίσης δουλεύει καλά.

3. Tax system. Επίσης κανένα παράπονο και ιδιαίτερα εφέτος όλες οι εκκαθαρίσεις φόρου ήταν σωστές.

Τα ανωτέρω αφορούν τα προγράμματα της σειράς Extra.

Δεν γνωρίζω την διαφορά μεταξύ application + sql + πρόγραμμα ή μόνο sql + πρόγραμμα, αλλά αν δεν μπορείς να αλλάξεις κάποιο δεδομένο στο πρόγραμμα μπορείς να το κάνεις στην sql, κάτι στο οποίο έχω προσφύγει στα τόσα χρόνια μία ή δύο φορές, με βοήθεια προγραμματιστή.

Το επίπεδο υποστήριξης είναι πολύ καλό και με βολεύει που είναι ανοιχτά μέχρι το βράδυ καθώς και το Σαββάτο. Με την κάθε αναβάθμιση δεν χρειάζεσαι τεχνικό και από το 2006 μέχρι και σήμερα καμμία αναβάθμιση δεν απέτυχε και να έχω πρόβλημα. Η εισαγωγή - εξαγωγή εταιρειών δουλεύει άψογα (δηλαδή από εμένα στο πρόγραμμα του πελάτη και τούμπαλιν), το αυτό και με την μισθοδοσία (δημιουργία ξεχωριστών βάσεων και back up και restore του back up της database)

Δεν με ικανοποίησε το εμπορικό τους ιδιαίτερα στο κομμάτι των εκτυπώσεων και των αξιογράφων - αυτό μέχρι πέρυσι που το δούλευα σε μία εταιρεία. Δεν έχω δει την καινούργια σειρά των εμπορικών τους προγραμμάτων.

Συμφωνώ ότι το κόστος συντήρησης είναι ακριβό και ότι ορισμένες φορές για εμπορικούς λόγους με έχουν εκνευρίσει αφάνταστα αλλά το αποτέλεσμα ωφέλειας χρόνου, αποτελεσμάτων, εγκυρότητας και εκνευρισμού σε σχέση με το κόστος είναι από αρκετά έως πολύ ικανοποιητικό.

Πριν από μερικά χρόνια συνάντησα την softone σε ένα σεμινάριο, είδα το πρόγραμμά τους της λογιστικής, το οποίο είναι στους δικούς τους εξυπηρετητές και ζήτησα να μου στείλουν την σύμβαση για να γνωρίζω στην ακραία περίπτωση απώλειας δεδομένων τι γίνεται. Δεν έλαβα ποτέ απάντηση.

Σχετικά με την μισθοδοσία, αλλά και στα άλλα προγράμματα, στην επίδειξη που θα σας κάνουν βρείτε τις πιο περίεργες περιπτώσεις που σας έχουν παρουσιαστεί και ζητήστε να σας τις υπολογίσουν και θα έχετε έτσι μία εικόνα κατά πόσο καλύπτει τις ανάγκες σας.

Καλή επιτυχία και καλό κουράγιο σε ό,τι αποφασίσετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...