Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
KABONTOROS

Καταστάσεις προσωπικου συμφωνα με τον νέο νόμο που ψηφιστηκε 26/07/2011

Question

Καπου σα να διάβασα οτι οι καταστάσεις στην επιθεώρηση εργασίας για πρόσληψη θα πρέπει να πάνε την ιδια μέρα της πρόσληψης?

ολο και χειρότερα τα μαντάτα.Και τα πρόστιμα πάνε και έρχονται για αηδειες,αν ειναι καμιά εταιρεία ανοικτη ,θα την κλείσουν και αυτή.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

Νομίζω οτι άλλο λέει στο αρθρο 30.

Το επίμαχο άρθρο από το ψηφισθέν νομοσχέδιο....

4. Η παρ. 5 του άρθρου 68 του ν. 3518/2006 (Α΄ 272),

όπως αντικαταστάθηκε με το άρθρο 10 του ν. 3846/2010

(Α΄66), αντικαθίσταται ως ακολούθως:

«5. Αν η επιχείρηση ή εκμετάλλευση αλλάξει νόμιμο

εκπρόσωπο ή αν υπάρξει μεταβολή των αποδοχών, ο ερ-

γοδότης υποχρεούται να καταθέσει συμπληρωματικούς

πίνακες προσωπικού μόνο ως προς τα νέα στοιχεία, κατά

περίπτωση, εντός δεκαπέντε (15) ημερών από τις πιο πά-

νω μεταβολές.

Σε περίπτωση πρόσληψης νέου εργαζό-

μενου και σε περίπτωση αλλαγής ή τροποποίησης του ω-

ραρίου ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας, ο εργο-

δότης υποχρεούται να καταθέσει, γραπτά ή ηλεκτρονι-

κά, συμπληρωματικούς πίνακες προσωπικού μόνο ως

προς τα νέα στοιχεία, το αργότερο ως και την ίδια ημέρα

πρόσληψης ή της αλλαγής του ωραρίου ή της οργάνω-

σης του χρόνου εργασίας και πάντως πριν την ανάληψη

υπηρεσίας από τους εργαζόμενους.»

Άντε να δούμε όντως τι θα γίνει....

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Το επίμαχο άρθρο από το ψηφισθέν νομοσχέδιο....

Άντε να δούμε όντως τι θα γίνει....

Τι να γίνει?

Από παράταση σε παράταση μέχρι να "κουμπώσει" το μηχανογραφικό σύστημα ΙΚΑ-ΣΕΠΕ-ΟΑΕΔ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Συγνωμη αλλα μπερδευτικα! Αυτο που αναφερετε παραπανω ειναι αποσπασμα απο το 3846/2010? Εκει αυτο αναφερει:

Άρθρο 10

Υποβολή συμπληρωματικών πινάκων προσωπικού

Η παράγραφος 5 του άρθρου 68 του ν. 3518/2006 (ΦΕΚ

272 Α΄) αντικαθίσταται ως ακολούθως:

«5. Αν η επιχείρηση ή εκμετάλλευση αλλάξει νόμιμο

εκπρόσωπο ή προσλάβει νέους εργαζομένους, ο εργο−

δότης υποχρεούται να καταθέσει συμπληρωματικούς

πίνακες προσωπικού μόνο ως προς τα νέα στοιχεία,

κατά περίπτωση, εντός δεκαπέντε (15) ημερών από της

επέλευσης της μεταβολής. Σε περίπτωση αλλαγής ή

τροποποίησης του ωραρίου ή της οργάνωσης του χρό−

νου εργασίας, ο εργοδότης υποχρεούται να καταθέτει,

με οποιονδήποτε τρόπο, συμπληρωματικούς πίνακες

προσωπικού μόνο ως προς τα νέα στοιχεία, το αργότε−

ρο ως και την ίδια ημέρα αλλαγής του ωραρίου ή της

οργάνωσης του χρόνου εργασίας και πάντως πριν την

ανάληψη υπηρεσίας από τους εργαζόμενους.»

Ποιος νομος αναφερει και για την προσληψη πρεπει να γινει την ιδια μερα στην επιθεωρηση εργασιας!?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Συγνωμη αλλα μπερδευτικα! Αυτο που αναφερετε παραπανω ειναι αποσπασμα απο το 3846/2010? Εκει αυτο αναφερει:

Άρθρο 10

Υποβολή συμπληρωματικών πινάκων προσωπικού

Η παράγραφος 5 του άρθρου 68 του ν. 3518/2006 (ΦΕΚ

272 Α΄) αντικαθίσταται ως ακολούθως:

«5. Αν η επιχείρηση ή εκμετάλλευση αλλάξει νόμιμο

εκπρόσωπο ή προσλάβει νέους εργαζομένους, ο εργο−

δότης υποχρεούται να καταθέσει συμπληρωματικούς

πίνακες προσωπικού μόνο ως προς τα νέα στοιχεία,

κατά περίπτωση, εντός δεκαπέντε (15) ημερών από της

επέλευσης της μεταβολής. Σε περίπτωση αλλαγής ή

τροποποίησης του ωραρίου ή της οργάνωσης του χρό−

νου εργασίας, ο εργοδότης υποχρεούται να καταθέτει,

με οποιονδήποτε τρόπο, συμπληρωματικούς πίνακες

προσωπικού μόνο ως προς τα νέα στοιχεία, το αργότε−

ρο ως και την ίδια ημέρα αλλαγής του ωραρίου ή της

οργάνωσης του χρόνου εργασίας και πάντως πριν την

ανάληψη υπηρεσίας από τους εργαζόμενους.»

Ποιος νομος αναφερει και για την προσληψη πρεπει να γινει την ιδια μερα στην επιθεωρηση εργασιας!?

TO

Ψηφισθέν νομοσχέδιο - Αναμόρφωση του Σώματος Επιθεώρησης Εργασίας, ρυθμίσεις θεμάτων Κοινωνικής Ασφάλισης και άλλες διατάξεις

με ημερομηνια Friday July 29, 2011 02:30 AM

ΒΡΕΣΤΟ ΣΤΟN ΚΟΜΒΟ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Συγνωμη αλλα μπερδευτικα! Αυτο που αναφερετε παραπανω ειναι αποσπασμα απο το 3846/2010? Εκει αυτο αναφερει:

Ποιος νομος αναφερει και για την προσληψη πρεπει να γινει την ιδια μερα στην επιθεωρηση εργασιας!?

Γιώτα, ακόμα στον 3846 είσαι και στο 2010...????

Τρέχουμε τώρα, τρέχουμε.......... :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Τι να γίνει?

Από παράταση σε παράταση μέχρι να "κουμπώσει" το μηχανογραφικό σύστημα ΙΚΑ-ΣΕΠΕ-ΟΑΕΔ.

Το άρθρο μιλάει για Γραπτά Ή Ηλεκτρονικά.

Από πού προκύπτει ότι δεν είναι άμεσα εφαρμοστέο, με υποβολή κατάστασης στα γραφεία ή με fax ;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καπου σα να διάβασα οτι οι καταστάσεις στην επιθεώρηση εργασίας για πρόσληψη θα πρέπει να πάνε την ιδια μέρα της πρόσληψης?

ολο και χειρότερα τα μαντάτα.Και τα πρόστιμα πάνε και έρχονται για αηδειες,αν ειναι καμιά εταιρεία ανοικτη ,θα την κλείσουν και αυτή.

Ευχαριστώ που μου άνοιξες τα μάτια. Δεν το είχα διαβάσει....

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Το επίμαχο άρθρο από το ψηφισθέν νομοσχέδιο....

Άντε να δούμε όντως τι θα γίνει....

Καλημέρα σας,

να κάνω κι εγώ μια ερώτηση λόγω απειρίας στα εργασιακά;

τώρα που άλλαξαν οι μισθοί με τις νέες ΣΣΕ από 1/7 πρέπει να κατατεθούν νέοι πίνακες με τις νέες αποδοχές; :unsure:

Ευχαριστώ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα σας,

να κάνω κι εγώ μια ερώτηση λόγω απειρίας στα εργασιακά;

τώρα που άλλαξαν οι μισθοί με τις νέες ΣΣΕ από 1/7 πρέπει να κατατεθούν νέοι πίνακες με τις νέες αποδοχές; :unsure:

Ευχαριστώ...

Όχι. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Όχι. :)

Δεν διαβάζεις, δεν διαβάζεις.......... Ξανακοίταξε το άρθρο 30......

Περιμένουμε βέβαια να δημοσιευτεί κανονικά και να βγουν και οι επιμέρους εγκυκλίοι.........

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Όχι. :)

Σ' ευχαριστώ, δηλαδή σε κανένα σημείο στον πίνακα δε χρειάζεται να φαίνεται η αλλαγή του μισθού; ρωτάω γιατί πρόκειται για επιχείρηση που έχει μπει στο διετές πρόγραμμα του ΟΑΕΔ και κάθε τρίμηνο προσκομίζει όλα τα δικαιολογητικά στον ΟΑΕΔ που μέσα σ' αυτά είναι και οι καταστάσεις προσωπικού

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλό μήνα σε όλους.

Από την επιθεώρηση μου είπαν προχθές που πήγα για να καταθέσω πίνακα με αλλαγή ωραρίου, ότι καλύτερα να πηγαίνω τους τροποποιημένους πίνακες 1 μέρα πριν γιατί αν π.χ. αλλάζει το ωράριο Δευτέρα και εγώ πάω την κατάσταση Δευτέρα στις 10.00, αυτοί μπορεί να έρθουν Δευτέρα στις 8.00 ή 9.00 και να βάλουν πρόστιμο.

Οπότε, καλύτερα 1 μέρα πριν ή πολύ πρωί .........

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Δεν διαβάζεις, δεν διαβάζεις.......... Ξανακοίταξε το άρθρο 30......

Περιμένουμε βέβαια να δημοσιευτεί κανονικά και να βγουν και οι επιμέρους εγκυκλίοι.........

Τώρα μπερδεύτηκα! Γι' αυτό ακριβώς ρώτησα κι εγώ, επειδή είδα το άρθρο, δηλαδή πρέπει να κατατεθούν; :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Τώρα μπερδεύτηκα! Γι' αυτό ακριβώς ρώτησα κι εγώ, επειδή είδα το άρθρο, δηλαδή πρέπει να κατατεθούν; :unsure:

ΕΓΩ ΘΑ ΡΩΤΗΣΩ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΣΕ 8 ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα σας,

να κάνω κι εγώ μια ερώτηση λόγω απειρίας στα εργασιακά;

τώρα που άλλαξαν οι μισθοί με τις νέες ΣΣΕ από 1/7 πρέπει να κατατεθούν νέοι πίνακες με τις νέες αποδοχές; :unsure:

Ευχαριστώ...

Τελικά το συμπέρασμα ποιό είναι; καταθέτουμε συμπληρωματικό ή όχι; ή περιμένουμε διευκρινιστικές εγκυκλίους;;;;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Τι τρωγεστε τωρα. Τιποτα δεν κανουμε για τις αλλαγες μισθων λογω συμβασεων. Σε 1,5 μηνα καταθετουμε τους ετησιους πινακες και ηρεμουμε. Η αλλαγη δεν εγινε απο ιδιωτικο συμφωνητικο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Αηδίες.

Αλλάζουν εκατοντάδες χιλιάδες μισθοί λόγω των Σ.Σ.Ε. και θα πρέπει να υποβάλλουμε πίνακα προσωπικού;

Ρε αει σηχτήρ γραφειοκράτες.

Τον Σεπτέμβριο με τον ετήσιο.

Όσο για την ίδια μέρα που γράφει, έχουν μπερδέψει οι δικηγορίσκοι τον πίνακα προσωπικού με το πρόγραμμα εργασίας.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Για την αναγγελία πρόσληψης την ίδια ημέρα, στην επιθεώρηση Σταδίου μου είπαν δεν γνωρίζουν τίποτα ακόμα. Ούτως ή άλλως, ισχύει από την δημοσίευση και θα περιμένουν και αυτοί διευκρινήσεις.............

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημερα σας. Οταν εχουμε νεα προσληψη (σε επιχειρηση που ηδη εχει πορτοκαλι βιβλιο) κανουμε προσληψη σε ΟΑΕΔ, πινακα προσωπικου και τυχον ορους ατομικης συμβασης μεσα σε οκτω ημερες απο την επομενη της προσληψης. Σε περιπτωση οποιασδηποτε μεταβολης ωραριου κλπ, υποβαλουμε νεο πινακα και ορους αν χρειαστει μεχρι και μια μερα πριν την εναρξη της εφαρμογης της μεταβολης. Τα λεω σωστα η αλλαξε κατι?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Αηδίες.

Αλλάζουν εκατοντάδες χιλιάδες μισθοί λόγω των Σ.Σ.Ε. και θα πρέπει να υποβάλλουμε πίνακα προσωπικού;

Ρε αει σηχτήρ γραφειοκράτες.

Τον Σεπτέμβριο με τον ετήσιο.

Όσο για την ίδια μέρα που γράφει, έχουν μπερδέψει οι δικηγορίσκοι τον πίνακα προσωπικού με το πρόγραμμα εργασίας.

Αυτό λέω και εγώ....

Τώρα επειδή ο Στέφανος θέλει να δώσει πίνακες για όλους τους πελάτες του τώρα δεν θα τον βρω λάθος, απλά δεν θα κάνω το ίδιο....rolleyes.gif (το αν διαβάζω ή όχι είναι άλλο θέμα...)

Οι αλλαγές πιάνουν σχεδόν όλους τους πελάτες μου και όλες οι αλλαγές θα γίνουν ήσυχα και ωραία από 15 Σεπτεμβρίου....smile.gif

Και όσον αφορά την ίδια μέρα μάλλον αυτό που λέει ο doctor θα έγινε, δε γίνεται να πηγαίνει την ίδια μέρα για νέα πρόσληψη (άλλο για μεταβολή...)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

(το αν διαβάζω ή όχι είναι άλλο θέμα...)

Καλά ρε, εγώ για πλάκα το είπα...... Παρεξήγησες...????

Το τι ισχύει, ξέρω, και το ακολουθώ.... Μαύρες μέρες βλέπω πάντως....

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Αηδίες.

Αλλάζουν εκατοντάδες χιλιάδες μισθοί λόγω των Σ.Σ.Ε. και θα πρέπει να υποβάλλουμε πίνακα προσωπικού;

Ρε αει σηχτήρ γραφειοκράτες.

Τον Σεπτέμβριο με τον ετήσιο.

Όσο για την ίδια μέρα που γράφει, έχουν μπερδέψει οι δικηγορίσκοι τον πίνακα προσωπικού με το πρόγραμμα εργασίας.

Έτσι ακριβώς είναι, μα για σκεφτείτε το και πιο απλά.

Ένα μαγαζί που λειτουργεί εποχιακά, κάνει εκδήλωση σήμερα ας πούμε. Θα πρέπει να γραφτούν τα άτομα στο πορτοκαλί βιβλίο, και να σταλθεί πρόγραμμα εργασίας με φαξ στην επιθεώρηση. Κάποιες επιθεωρήσεις το τηρούν αυτό εδώ κι ένα χρόνο περίπου και πιστεύω πως είναι σωστό, γιατί όταν ας πούμε γίνει έλεγχος σήμερα που γίνεται η εκδήλωση, δεν θα υπάρχει κάποιο επίσημο έντυπο που θα μας δείχνει ότι έχει γνωστοποίηση σε κάποια δημόσια αρχή. Με αυτόν τον τρόπο καλύπτεται και ο επιχειρηματίας αλλά και η αρχή που θα διενεργήσει τον έλεγχο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

.................. γιατί όταν ας πούμε γίνει έλεγχος σήμερα που γίνεται η εκδήλωση, δεν θα υπάρχει κάποιο επίσημο έντυπο που θα μας δείχνει ότι έχει γνωστοποίηση σε κάποια δημόσια αρχή.

Υπαρχει το πορτοκαλί βιβλίο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ουφ καλά που δε διαβάζω καθόλου εργατικοασφαλιστικά γιατί θα είχα αγχωθεί .....

Ενώ τώρα που παρακαλουθώ εγκυκλοπαιδικά το θέμα , κουνάω το κεφάλι μου συγκαταβατικά για το τι τραβάνε οι Λογιστές ........ :D:D

ΥΓ 1 Καλά μιλάμε για εργοστάσιο προστιμάτων αν ισχύσει στη πράξη ......... Και μαντέψτε , ναι πολύ σωστά για τις μικρές επιχειρήσεις ........ Εκτός αν διαθέτουν οργανωμένο λογιστήριο ......

ΥΓ 2 Ψιλοάσχετο αλλά ποία επιχείρηση στέλνει μόνη της το φαξ και δεν ζαλίζει το λογιστή της ????

ΥΓ 3 Ο λογσιτής αυτών των επιχειρήσεων τον φαντάζομαι σαν τον κομπιούτερταξμαν , που θα βγάζει αυτόματα το νέο μισθό ή ωράριο και όχι μόνο αυτό αλλά θα έχει προσαρμοσμένο πάνω του το φαξ και σύνδεση με νετ για να το στείλει στα σουπερ υπερκαραουά συστήματα του ΣΕΠΕ κλπ υγειών δυνάμεων καταπολέμησης της ανεργίας .......

ΥΓ 4 Ύστερα αναρωτιούνται γιατί υπάρχει τεράστια μαύρη εργασία .....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...