Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις - απαντήσεις για την Κατάσταση Φορολογικής Αναμόρφωσης από τη Γ.Γ.Π.Σ.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΛΑΘΟΥΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΣΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΔΙΟΡΘΩΣΗΣ?

Μετά από επικοινωνία με TaxisNet για διαγραφή οριστικοποιημένης κατάστασης που στάλθηκε με λάθος ποσά, αναμένω απάντηση ( η κοπέλα με την οποία μίλησα δεν γνώριζε αν γίνεται να διαγραφεί και να ξαναυποβληθεί, οπότε θα διαβίβαζε το ερώτημά μου). Όταν την λάβω θα ενημερώσω σχετικά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από επικοινωνία με TaxisNet για διαγραφή οριστικοποιημένης κατάστασης που στάλθηκε με λάθος ποσά, αναμένω απάντηση ( η κοπέλα με την οποία μίλησα δεν γνώριζε αν γίνεται να διαγραφεί και να ξαναυποβληθεί, οπότε θα διαβίβαζε το ερώτημά μου). Όταν την λάβω θα ενημερώσω σχετικά....

Τελικά όπως ενημερώθηκα χθες από TaxisNet τηλεφωνικά, δεν διαγράφεται η οριστικοποιημένη κατάσταση και θα πρέπει να υποβάλλω τροποποιητική στην εφορία. Βέβαια το ότι δεν υπάρχει καμία πρόβλεψη για υποβολή σε εφορία αυτή τη στιγμή, δεν φάνηκε να τους ενδιαφέρει και πολύ όταν το ανέφερα. Εν αναμονή λοιπόν κάποιας διευκρινιστικής εγκυκλίου για το θέμα αυτό....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

Στέλνουμε τελικά και τις μηδενικές καταστάσεις αναμόρφωσης ή όχι , γιατί στις ερωτοαπαντήσεις του Υπουργείου κατάλαβα ότι οι μηδενικές δεν πάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να υπάρχουν μηδενικές καταστάσεις από πλευράς μη εκπιπτωμένων δαπανών όμως υπενθυμίζω πως στην ίδια δήλωση υπάρχει και ο πίνακας με τους αποδιδόμενους και οφειλόμενους φόρους που δεν μπορεί να είναι μηδενικός.

Το ερώτημα είναι λοιπόν ποιός φόρος θεωρείται οφειλόμενος. 1) Αυτός που την 31/12/2011 οφείλονταν και αποδόθηκε αργότερα (π.χ. ΦΜΥ στ΄διμήνου) ή 2) Αυτός που την 31/12/2011 οφείλονταν και την στιγμή της υποβολής της κατάστασης δεν έχει αποδοθεί ακόμα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην κατάσταση στελεχών επιχείρησης στους οποίους παρέχεται ΕΙΧ αναγράφουμε και αυτούσ που έχουν μειωμένη ΕΤΑ κάτω από 15.000 και άρα 0 εισόδημα δικαιούχου ή όχι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην κατάσταση στελεχών επιχείρησης στους οποίους παρέχεται ΕΙΧ αναγράφουμε και αυτούσ που έχουν μειωμένη ΕΤΑ κάτω από 15.000 και άρα 0 εισόδημα δικαιούχου ή όχι??

Όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να υπάρχουν μηδενικές καταστάσεις από πλευράς μη εκπιπτωμένων δαπανών όμως υπενθυμίζω πως στην ίδια δήλωση υπάρχει και ο πίνακας με τους αποδιδόμενους και οφειλόμενους φόρους που δεν μπορεί να είναι μηδενικός.

Το ερώτημα είναι λοιπόν ποιός φόρος θεωρείται οφειλόμενος. 1) Αυτός που την 31/12/2011 οφείλονταν και αποδόθηκε αργότερα (π.χ. ΦΜΥ στ΄διμήνου) ή 2) Αυτός που την 31/12/2011 οφείλονταν και την στιγμή της υποβολής της κατάστασης δεν έχει αποδοθεί ακόμα ;

Προσωπική μου άποψη (μια εγκύκλιος με επεξηγήσεις θα έλυνε το πρόβλημα...) είναι να αναγράψεις τυχόν οφειλόμενους φόρους την ημέρα της υποβολής.

Μηδενικός μπορεί να είναι ο πίνακας των φόρων (πχ. ιατροί)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...

Σε περίπτωση οριστικοποίησης λανθασμένης καταστασης αναμόρφωσης θα πρέπει να υποβληθεί τροποποιητική χειρόγραφα στην αρμόδια ΔΟΥ. Ετσι μου είπαν απο το gsis . Ηδη υπέβαλλα 1 τροποποιητική σε ΔΟΥ. Βέβαια ψάχτηκαν λιγάκι οι υπάλληλοι αλλά τελικα την παρέλαβαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να υπάρχουν μηδενικές καταστάσεις από πλευράς μη εκπιπτωμένων δαπανών όμως υπενθυμίζω πως στην ίδια δήλωση υπάρχει και ο πίνακας με τους αποδιδόμενους και οφειλόμενους φόρους που δεν μπορεί να είναι μηδενικός.

Το ερώτημα είναι λοιπόν ποιός φόρος θεωρείται οφειλόμενος. 1) Αυτός που την 31/12/2011 οφείλονταν και αποδόθηκε αργότερα (π.χ. ΦΜΥ στ΄διμήνου) ή 2) Αυτός που την 31/12/2011 οφείλονταν και την στιγμή της υποβολής της κατάστασης δεν έχει αποδοθεί ακόμα ;

Οφειλόμενος φόρος είναι το πραγματικά οφειλόμενο ποσό την στιγμη υποβολής της κατάστασης ανμόρφωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O.E με διακοπή τον 9/2010.Πήγα την κατάσταση αναμόρφωσης στη ΔΟΥ.Σιγά μην την έπαιρναν...περιμένουν οδηγίες λένε...

Στη ΓΓΠΣ λένε στη ΔΟΥ...

από τον Αννα στον Καιάφα..

και η 30/9 πλησιάζει...γ@μώ τις οδηγίες μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οτι η αρχική κατάσταση πρέπει να υποβληθεί ηλεκτρονικά ούτως ή άλλως, ανεξάρτητα απο την διακοπή ή λειτουργία της επιχείρισης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έλα όμως που δεν ισχύουν οι κωδικοί λόγω της διακοπής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οτι η αρχική κατάσταση πρέπει να υποβληθεί ηλεκτρονικά ούτως ή άλλως, ανεξάρτητα απο την διακοπή ή λειτουργία της επιχείρισης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάλι εσύ επιμένεις...δεν ισχύουν οι κωδικοί λέμε λόγω της παύσης...και στις συγκεντρωτικές το ίδιο πρόβλημα είχα και τις πήγα χειρόγραφα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά όπως ενημερώθηκα χθες από TaxisNet τηλεφωνικά, δεν διαγράφεται η οριστικοποιημένη κατάσταση και θα πρέπει να υποβάλλω τροποποιητική στην εφορία. Βέβαια το ότι δεν υπάρχει καμία πρόβλεψη για υποβολή σε εφορία αυτή τη στιγμή, δεν φάνηκε να τους ενδιαφέρει και πολύ όταν το ανέφερα. Εν αναμονή λοιπόν κάποιας διευκρινιστικής εγκυκλίου για το θέμα αυτό....

εμένα μου ήρθε μήνυμα κι λέει , ότι αναμένετε να μπει κουμπί τροποποίησης - διαγραφής , και νέα πολ διευκρινιστική

άρα ΟΤΙ ΝΑΝΕ ΠΑΛΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<br>Σε περίπτωση οριστικοποίησης λανθασμένης καταστασης αναμόρφωσης θα πρέπει να υποβληθεί τροποποιητική χειρόγραφα στην αρμόδια ΔΟΥ. Ετσι μου είπαν  απο το gsis .  Ηδη υπέβαλλα 1 τροποποιητική σε ΔΟΥ. Βέβαια ψάχτηκαν λιγάκι οι υπάλληλοι αλλά τελικα την παρέλαβαν.<br>

Στο τμήμα εισοδήματος φυσικά θα την κατέθεσες...Απορώ πως σου την πήραν,απορώ πραγματικά..βάσει ποιας ΠΟΛ., και ποιου εγγράφου ,κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο τμήμα εισοδήματος φυσικά θα την κατέθεσες...Απορώ πως σου την πήραν,απορώ πραγματικά..βάσει ποιας ΠΟΛ., και ποιου εγγράφου ,κτλ

Βάση της ίδιας ΠΟΛ που "άνοιξε" και "παραλαμβάνει" το internet. :)

Τι να λέμε τώρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάλι εσύ επιμένεις...δεν ισχύουν οι κωδικοί λέμε λόγω της παύσης...και στις συγκεντρωτικές το ίδιο πρόβλημα είχα και τις πήγα χειρόγραφα...

Γιατί δεν ισχύουν οι κωδικοί?

Εγώ που έκανα διακοπή, σε ατομική όμως, με ημερομηνία Δεκεμβρίου 2010 έστειλα συγκεντρωτική κανονικά με τους κωδικούς που είχα μέσω taxis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν ισχύουν οι κωδικοί?

Εγώ που έκανα διακοπή, σε ατομική όμως, με ημερομηνία Δεκεμβρίου 2010 έστειλα συγκεντρωτική κανονικά με τους κωδικούς που είχα μέσω taxis.

Αυτό ισχύει αν δεν έχει γίνει αλλαγή ΔΟΥ λόγω κατοικίας.

Αν η ΔΟΥ της κατοικίας ειναι διαφορετική από την ΔΟΥ της επιχείρησης, δεν μπορείς να στείλεις ηλεκτρονικά τις συγκεντρωτικές. Βγάζει μήνυμα ότι η ΔΟΥ είναι διαφορετική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν ισχύουν οι κωδικοί?

Εγώ που έκανα διακοπή, σε ατομική όμως, με ημερομηνία Δεκεμβρίου 2010 έστειλα συγκεντρωτική κανονικά με τους κωδικούς που είχα μέσω taxis.

Αν θυμάμαι καλά...για νομικό πρόσωπο...εάν η διακοπή είναι πριν τον οκτώβριο παύουν και οι κωδικοί, μου είχε πει η ΓΓΠΣ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...