Προς το περιεχόμενο

ΑΤΤ ! --> Καταγραφή Επιστολών για Ανοιγμα των Φορ. δηλώσεων του TaxisNet για λίγες ημέρες ακόμα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο post αυτό ας προσπαθήσουμε να δουλέψουμε με μια οριζόντια επικοινωνία (*1) .

Ποιός ο στόχος του:

Να καταγραφούν οι επίσημες προτάσεις για Ανοιγμα του Taxis Net για λίγο προκαθορισμένο χρόνο καθώς και παρατηρήσεις επί αυτών χωρίς να αναλωθούμε σε μορμουροειδείς γραφές οι οποίες θα διαγράφονται.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Το θέμα δεν αφορά το πως πρέπει να δίδονται οι καταληκτικές ημερομηνίες γενικώς. Εχουν ειπωθεί πολλές και καλές ιδέες για αυτό. (π.χ. να είναι ανοικτό το σύστημα από 1 Ιαν κάθε έτους να προκαθορίζεται μια και τελική ημερομηνία κ.τ.λ. ) Βλ:

http://www.taxheaven...67

Αφορά την συγκεκριμένη περίπτωση όπου έχουν μείνει συνάδελφοι ξεκρέμαστοι. Αυτό και τίποτα άλλο. Με τα φετινά δεδομένα είναι αδικαιολόγητοι οι συνάδελφοι που καθυστέρησαν; Το αφήνουμε και αρχίζουμε θεωρίες; Ή κάνουμε μια προσπάθεια ακόμα και αυτοί που έχουν τελειώσει τις δηλώσεις τους;

Με αυτές τις προϋποθέσεις στο Post αυτό καταγράφουμε:

α) επίσημες επιστολές που έχουμε αποστείλει στο Υπουργείο ή στις ΔΟΥ ή στις Ομοσπονδίες λέγοντας τα στοιχεία του Αποστολέα .

β) προτάσεις επί των επιστολών αυτών.

Παρακαλώ να αποσταλεί από κάθε Σύλλογο ή Λογιστή επιστολή προς τους Αρμοδίους που να περιγράφει το π΄ροβλημά του.

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων: Δεν έχω προσωπικά εκκρεμότητες σε δηλώσεις.

(*1) Οριζόντια Επικοινωνία ονομάζεται η επικοινωνία που δεν θέλει κανένας που έχει Εξουσία.<BR style="mso-special-character: line-break"><BR style="mso-special-character: line-break">

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1η Ατομική Επιστολή:

ΟΝΟΜΑΖΟΜΑΙ ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜ. ΦΩΤΙΟΣ ΕΙΜΑΙ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΜΕ ΑΡΙΘΜΟ ΑΔΕΙΑΣ 19505.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΩ ΞΑΦΝΙΚΑ ΚΑΙ ΑΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΤΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΗΚΤΙΚΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ (15/07/2011) ΤΗΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΥΠΟΒΟΛΗΣ, ΣΤΙΣ 25/07/2011ΕΚΛΕΙΣΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟΥ TAXIS NET, ΕΝΩ ΑΚΟΜΑ ΣΤΙΣ Δ.Ο.Υ. ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΑΠΟΣΤΕΛΛΩ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΦΑΚΕΛΟΥΣ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΧΩΡΗΜΕΝΕΣ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ.

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΡΕΠΟΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΙΟΙΚΟΥΝΤΕΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΤΟΥ TAXIS NET ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

ΝΑ ΔΕΙΞΟΥΝ ΤΗΝ ΑΝΑΛΟΓΗ ΕΥΠΡΕΠΕΙΑ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΜΑΣ ( ΛΟΓΙΣΤΕΣ – ΦΟΡΟΤΕΧΝΕΣ ) ΝΑ ΕΚΤΙΜΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΑΜΙΣΘΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΠΟΥ ΜΕ ΝΟΜΟΥΣ ΜΑΣ ΑΝΑΓΚΑΖΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΣ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΠΩΣ ΕΜΕΙΣ ΞΕΝΥΧΤΑΓΑΜΕ ΤΟΝ ΜΑΙΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ Η\Υ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΣΕ ΕΝΑ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΝΕΤΟΙΜΟ ΜΕ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΔΗΛΩΣΕΙΣ.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΛΟΙΠΩΝ ΑΦΟΥ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΣΤΑ < ΚΟΚΚΙΝΑ > ΕΝΩ ΟΙ ΕΜΜΙΣΘΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΩΝ Δ.Ο.Υ. ΣΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΥΣ ΡΥΘΜΟΥΣ ΝΑ ΜΕ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΕΤΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΡΓΑΤΩΡΕΣ ΠΟΥ ΔΑΠΑΝΗΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΟ ΑΝΕΤΟΙΜΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΣΑΣ, ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΤΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑ ΠΟΥ ΑΔΙΚΩΣ ΘΑ ΜΟΥ ΚΑΤΑΛΟΓΙΣΕΤΕ ΓΙΑ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΗ ΥΠΟΒΟΛΗ.

ΘΕΛΩ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΣΑΣ ΕΠΙΣΗΜΑΝΩ ΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ. ΠΩΣ Η ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΥΠΟΒΟΛΗ ΕΙΝΑΙ ΑΜΕΣΗ.

ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΤΩΝ ΦΟΡΩΝ ΣΤΑ ΤΑΜΕΙΑ ΤΩΝ Δ.Ο.Υ. ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΘΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΘΟΥΝ ΣΤΙΣ Δ.Ο.Υ. ΘΑ ΑΠΟΣΤΑΛΟΥΝ ΣΤΟ Κ.Ε.Π.Υ.Ο. ΓΙΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΟΥΝ.

ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΖΩ ΕΠΙΣΗΣ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟ ΝΑ ΘΕΩΡΗΘΕΙ ΑΠΕΙΛΗ ΟΤΙ ΘΑ ΚΙΝΗΘΟΥΜΕ ΝΟΜΙΚΑ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΑΣ.

ΚΡΑΤΗΣΤΕ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΟΛΗΣ ΜΟΥ ΑΝΟΙΞΤΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΝΑ ΑΠΟΣΤΑΛΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ 10 ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΟΥΜΕ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΠΟΛΟΓΟΥΜΑΣΤΕ ΣΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΤΕΛΕΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΣΑΣ ΣΥΣΤΗΜΑ.

ΔΕΙΞΤΕ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΑ ΣΑΣ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ.

ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ

ΟΝΟΜΑΖΟΜΑΙ ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜ. ΦΩΤΙΟΣ ΕΙΜΑΙ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΜΕ ΑΡΙΘΜΟ ΑΔΕΙΑΣ 19505.

Πηγή: http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=82582&pid=420649&st=0entry420649

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αίτημα του Συλλόγου Αδειούχων Λογιστών Ν. Χανίων για ΟΛΙΓΟΗΜΕΡΗ Παράταση προθεσμίας για την αποστολή δηλώσεων μέσω Taxis.

ΧΑΝΙΑ 27-07-2011

Προς τον :Γεν. Γραμματέα Φορολογικών & Τελωνειακών Θεμάτων κο ΓΙΑΝΝΗ ΚΑΠΕΛΕΡΗ

Προς: ΠΟΦΕΕ

Kοινοποίηση:

Υφυπουργό Οικονομικών Κο ΠΑΝΤΕΛΗ ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ· Γενικό Διευθυντή Φορολογίας κο ΔΗΜΗΤΡΙΟ ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟ·

Γενικό Γραμματέα Οικονομικών κο ΗΛΙΑ ΠΛΑΣΚΟΒΙΤΗ· Γενικό Γραμματέα Πληροφοριακών Συστημάτων κο ΔΙΟΜΗΔΗ ΣΠΙΝΕΛΛΗ-

Α’ Δ.Ο.Υ. ΧΑΝΙΩΝ- Β’ Δ.Ο.Υ. ΧΑΝΙΩΝ

Θέμα: Παράταση της προθεσμίας για την αποστολή δηλώσεων μέσω Taxis.

Αξιότιμε Κύριε Γενικέ,Ο Σύλλογος Αδειούχων Λογιστών Ν. Χανίων έχει λάβει από αρκετά μέλη του απελπισμένα τηλέφωνα για ολιγοήμερη παράταση (έστω και δέκα ημερών) στην ηλεκτρονική υποβολή των δηλώσεων.

Ο Σύλλογος μας αναγνωρίζει την σπουδαιότητα των νέων μέτρων βάση των οποίων υποβάλλονται άπαντες οι φορολογικές δηλώσεις που συντάσσονται από λογιστές μέσω ιντερνέτ.

Η παγίωση όμως αυτών των μέτρων απαιτεί χρόνο και σταθερά βήματα.

Σε αυτό το πλαίσιο και με δεδομένα:

Α) Τις γνωστές καθυστερήσεις του συστήματος (π.χ. έναρξη υποβολής φορολογικών εντύπων)

Β) Τις γνωστές καθυστερήσεις των δικαιολογητικών (π.χ. αποστολή βεβαιώσεων για τις δηλώσεις)

Γ) Το ότι στην προηγούμενη φορολογική περίοδο όπου δεν ήταν υπόχρεοι όλοι οι φορολογούμενοι να υποβάλλουν δηλώσεις μέσω ιντερνέτ, που δεν υπήρχαν τα φετινά τεκμήρια αλλά και ούτε η επιπλοκή των αποδείξεων, το taxis net δεχόταν μέχρι και τις αρχές Ιουλίου.

Δ) Το γεγονός ότι οι συνάδελφοι λογιστές, έχουν υποστεί ΑΔΙΑΜΑΡΤΥΡΗΤΑ αφάνταστη ψυχολογική πίεση στο να εφαρμόσουν τους στόχους σας. Η δε τελευταία μάλιστα όπου σε οποιοδήποτε δευτερόλεπτο της ώρας υπήρχε φόβος να κοπεί το σύστημα ήταν απερίγραπτη.

Για τα ανωτέρω παρακαλούμε όπως συμβάλλεται στην επιτυχία του εγχειρήματος σας δίδοντας τα απαραίτητα εργαλεία στον Φοροτέχνη – Λογιστή:

Τον απαραίτητο χρόνο των δέκα ημερών.

Οι ίδιοι μας έχετε χαρακτηρίσει συνεργάτες σας.

Πρέπει λοιπόν να κατανοείται τα δίκαια αλλά κυρίως τα ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ αιτήματά μας.

Προτείνουμε συνεπώς παράταση δέκα ημερών δηλαδή έως και την ερχόμενη εβδομάδα δηλαδή έως και Κυριακή 7 Αυγούστου 2011.Διατελούμε με εκτίμηση

για τον Σύλλογο

Η Συντονιστική Επιτροπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια που μιλάμε για αυτή την παναθεματισμένη και τρισκατάρατη οριζόντια επικοινωνία των Συλλόγων:

Ποιοί άλλοι Σύλλογοι στην Ελλάδα έχουν μέλη που αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε επικοινωνία μου με στέλεχος της ΠΟΦΕΕ μου είπε ότι 4-5 άτομα μονάχα τους έχουν πει ότι υπάρχει πρόβλημα και ότι από Συλλόγους μόνο άπό τον νεοσύστατο μας Σύλλογο εδώ στα Χανιά υπήρξε άιτηση για το πρόβλημα...

Επειδή φροντίζω την λογική μου να την βάζω μπροστά σα σκέφτομαι...:

Στα Χανιά υπάρχουν καμμιά 20αρία άτομα που δεν πρόλαβαν και σε όλη την Ελλάδα 4-5 ;

Δεν πιστεύω ότι δεν υπάρχει και αλλού πρόβλημα.

Αρα ή δεν κινήθηκαν καθόλου οι Σύλλογοι.

Αυτά..

Καληνύχτα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και προσοχή : Το ξαναλέω. Αντιμετωπίζω το θέμα όπως έγραψα παραπάνω:

"ΠΡΟΣΟΧΗ: Το θέμα δεν αφορά το πως πρέπει να δίδονται οι καταληκτικές ημερομηνίες γενικώς. Εχουν ειπωθεί πολλές και καλές ιδέες για αυτό. (π.χ. να είναι ανοικτό το σύστημα από 1 Ιαν κάθε έτους να προκαθορίζεται μια και τελική ημερομηνία κ.τ.λ. ) Βλ:

http://www.taxheaven...67

Αφορά την συγκεκριμένη περίπτωση όπου έχουν μείνει συνάδελφοι ξεκρέμαστοι. Αυτό και τίποτα άλλο. Το αφήνουμε και αρχίζομυε θεωρίες; Η κάνουμε μια προσπάθεια για αυτό έστω και αν έχουμε τελειώσει τις δηλώσεις μας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε επικοινωνία μου με στέλεχος της ΠΟΦΕΕ μου είπε ότι 4-5 άτομα μονάχα τους έχουν πει ότι υπάρχει πρόβλημα και ότι από Συλλόγους μόνο άπό τον νεοσύστατο μας Σύλλογο εδώ στα Χανιά υπήρξε άιτηση για το πρόβλημα...

Επειδή φροντίζω την λογική μου να την βάζω μπροστά σα σκέφτομαι...:

Στα Χανιά υπάρχουν καμμιά 20αρία άτομα που δεν πρόλαβαν και σε όλη την Ελλάδα 4-5 ;

Δεν πιστεύω ότι δεν υπάρχει και αλλού πρόβλημα.

Αρα ή δεν κινήθηκαν καθόλου οι Σύλλογοι.

Αυτά..

Καληνύχτα μας.

Δύο τα συμπεράσματα που βγάζω :

1) Πόσο μακρυά από τους Λογιστές που υποτίθεται εκπροσωπεί είναι η Ποφεε (και όχι δεν έχει δικαιολογία ότι δεν βγάζουν ανακοίνωση οι σύλλογοι , αυτά είναι λόγια του αέρα ....)

2) Οι περισσότεροι έχουν(με) τελειώσει και εντάξει κουνάμε συγκαταβικά το κεφάλι λέγοντας , άμα γίνει κάτι συλλογικά ίσως μπούμε και μείς πίσω για να φανούμε ότι νοιαζόμαστε για το συνάδελφο .... Ενώ μόλις πριν μερικές ημέρες ουρλιάζαμε και φωνάζαμε για λίγες μέρες για να σωθεί ο (δικός) μας κώλος ........

Αχ βρε Κωστή μου ........ λίγοι να ήταν σαν εσένα και και μερικούς άλλους δεν θα είχε κανένα πρόβλημα ο Λογιστικός-Φοροτεχνικός κλάδος , από όταν είδα το θέμα στεναχωρέθηκα γιατί από εδώ εμείς δε μπορούμε να κάνουμε τίποτα , έχουμε ένα σύλογο φάντασμα , ακόμη και φέτος που τα πράγματα ήταν τραγικά για το κλάδο , δε μαζευτήκαμε ούτε 10-15 νοματαίοι (είχαν δουλειά βλέπεις οι περισσότεροι .... :) ).....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είναι πολύ άσχημα τα πράγματα Απόστολε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είναι πολύ άσχημα τα πράγματα Απόστολε...

ΣΤΟ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΛΟΓΙΣΤΩΝ. Ο ΠΙΟ ΚΟΝΤΙΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΛΑΜΙΑ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΑΜΕ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΩΣ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑΝ ΟΤΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΙΧΕ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΑΝΟΙΧΤΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΣ 15/07/2011. ΤΟΥΣ ΖΗΤΗΣΑΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΝ ΚΑΙ Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΝΔΡΟΜΗ ΤΩΝ ΜΕΛΩΝ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αίτημα ολιηοήμερης παράτασης από τη ΠΟΦΕΕ

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/8064

Έλα Κωστή κάτι κινείται.......... :D

Δίνω τα εύσημα στο Κωστή (και σε άλλα παιδιά που δε γράφουν πλέον συχνά αλλά το παλεύουν όπως μπορούν για το κλάδο ........ :) ) και όχι στη ΠΟΦΕΕ , δυστυχώς καθυστέρησε πάρα πολύ και δείχενι ότι το κάνει για να σώσει τα προσχήματα και όχι ότι το πιστεύει .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ομως πιστευετε οτι δεν θα επρεπε να δοθει παραταση στα φπα ή στα σημειωματα αυτοελεγχου?

ολοι αυτοι που δεν προλαβαινουν τις δηλωσεις τα παραπανω τα προλαβαν και τα εκαναν σωστα ?

αραγε ξερουν οι συλλογοι ποσοι εδωσαν βαρος στις δηλωσεις και θα πληρωσουν τα προστιμα στα φπα ?

δεν ειμαι αντιθετη να διευκολυνθουν καποιοι συναδελφοι που δεν προλαβαινουν, αλλα ετσι παντα θα υπαρχουν ατυχοι και αδικημενοι , απο αυτο το απαραδεκτο συστημα.....

ΥΓ......θα ηθελα κι εγω μια τριτη ευκαιρια για δυο ατυχεστατα σημειωματα αυτοελεγχου.....:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αίτημα ολιηοήμερης παράτασης από τη ΠΟΦΕΕ

http://www.taxheaven...ws/view/id/8064

Έλα Κωστή κάτι κινείται.......... :D

Δίνω τα εύσημα στο Κωστή (και σε άλλα παιδιά που δε γράφουν πλέον συχνά αλλά το παλεύουν όπως μπορούν για το κλάδο ........ :) ) και όχι στη ΠΟΦΕΕ , δυστυχώς καθυστέρησε πάρα πολύ και δείχενι ότι το κάνει για να σώσει τα προσχήματα και όχι ότι το πιστεύει .....

Αποστόλη, κι ο Άγιος φοβέρα θέλει...

Άμα δεν παρακουνηθεί η ΠΟΦΕΕ, πως να στείλει καμιά επιστολή..??

Ενοχλήσεις θέλουνε συνέχεια... Να βλέπουν ότι υπάρχει επιτακτική ανάγκη....

Και φέτος τη ΠΟΦΕΕ τη βλέπω πιο ενεργητική πάντως σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια... όχι πιο αποτελεσματική, πιο ενεργητική.... Ζητάει, ενημερώνει κτλ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ομως πιστευετε οτι δεν θα επρεπε να δοθει παραταση στα φπα ή στα σημειωματα αυτοελεγχου?

ολοι αυτοι που δεν προλαβαινουν τις δηλωσεις τα παραπανω τα προλαβαν και τα εκαναν σωστα ?

αραγε ξερουν οι συλλογοι ποσοι εδωσαν βαρος στις δηλωσεις και θα πληρωσουν τα προστιμα στα φπα ?

δεν ειμαι αντιθετη να διευκολυνθουν καποιοι συναδελφοι που δεν προλαβαινουν, αλλα ετσι παντα θα υπαρχουν ατυχοι και αδικημενοι , απο αυτο το απαραδεκτο συστημα.....

ΥΓ......θα ηθελα κι εγω μια τριτη ευκαιρια για δυο ατυχεστατα σημειωματα αυτοελεγχου.....:)

Προσωπικά το ξέρεις ότι το έχω γράψει και σε άλλα θέματα .....

Είναι αδύνατο να έχουν γίνει σωστά τα ΦΠΑ , ευτυχώς που το ΙΚΑ, μα έτσι μα αλλιώς έδωσε παράταση για τις ΑΠΔ και δεν είδα πολλές ενοχλήσεις από τις οργανώσεις μας και εκεί ,αντίθετα το Υπουργείο μας κοιτάει μόνο νούμερα (που δεν τα πιάνει κιόλας) από τα να γίνουν σωστά έστω και λίγο καθυστερημένα ........

Νομίζουμε επίσης πολλοί από εμάς ότι επειδή ψιλοτελείωσαμε με δηλώσεις έχουμε βγάλει τη χρονιά και χαλαρώνουμε ........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποστόλη, κι ο Άγιος φοβέρα θέλει...

Άμα δεν παρακουνηθεί η ΠΟΦΕΕ, πως να στείλει καμιά επιστολή..??

Ενοχλήσεις θέλουνε συνέχεια... Να βλέπουν ότι υπάρχει επιτακτική ανάγκη....

Και φέτος τη ΠΟΦΕΕ τη βλέπω πιο ενεργητική πάντως σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια... όχι πιο αποτελεσματική, πιο ενεργητική.... Ζητάει, ενημερώνει κτλ....

Άσε ρε Στέφανε εδώ πριν λίγες μέρες πήγαμε να ρίξουμε το σύμπαν από τις κραυγές αγωνίας και η Ποφεε πέρα βρέχει ...... ή μήπως δεν πήρανε μεμονομένα εκατοντάδες συνάδελφοι τηλέφωνα στη ΠΟΦΕΕ ...... Άσε ειδικά για φέτος δεν υπάρχει καμία δικαιολογία (επαναμβάνω με μόνο εξαίρεση αν τους έταξε τίποτα το υπουργείο για το κλάδο πράγμα που δεν το πιστεύω)

Εγώ από όσα είδα πάντως και από τις τηλεοράσεις μόνο ο συνονόματος ο Αλωνιάτης έκανε συχνές αναφορές για τα προβλήματα που αντιμετώπιζουμε και κάπου κάπου και ο Αμπελιώτης (που να ξέρεις ούτε αυτόν τον έχω με καλό μάτι αλλά τα καλά τα λέω) , ούτε Ποφεε έβλεπα ούτε κα΄ποιον άλλο συνάδελφο .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΧΟΥΝ ΙΚΑΝΟ ΑΡΙΘΜΟ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΑΝ ΜΗ ΤΙ ΑΛΛΟ ΗΘΙΚΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΕΦΑΡΜΟΣΤΗΚΕ ΦΕΤΟΣ ΜΙΑ ΠΡΩΤΟΓΝΩΡΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΤΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΣ ΤΟ ΕΓΧΕΙΡΗΜΑ ΑΥΤΟ ΝΑ ΤΕΣΤΑΡΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΦΟΜΕΙΩΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΜΕΣΑ ΕΜΠΛΕΚΟΜΕΝΟΥΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΟΥΤΩΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΝΤΟΠΙΣΤΟΥΝ ΟΙ ΑΔΥΝΑΜΙΕΣ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΛΗΘΗΚΑΜΕ ΝΑ ΦΕΡΟΥΜΕ ΕΙΣ ΠΕΡΑΣ ΤΟ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΑΥΤΟ ΕΡΓΟ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΣΤΙΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΤΟΥ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΖΟΝΤΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΠΑΖΟΚΕΦΑΛΙΑΖΟΝΤΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΘΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΘΕΙ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΔΕΚΤΗ ΤΗΝ ΕΠΙΤΥΧΗ ΥΠΟΒΟΛΗ ΕΝΟΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟΥ ΕΝΤΥΠΟΥ ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΝ ΜΕΣΩ ΚΑΘΟΛΙΚΩΝ ΑΛΛΑΓΩΝ ΤΟΥ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΜΑΣ.

ΠΑΡ' ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ ΕΛΠΙΖΩ ΑΠΟΚΟΜΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ Η ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΩΦΕΛΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΑΥΤΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΜΑΣ.

ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΝΗΘΙΚΟ ΚΑΙ ΑΧΑΡΙΣΤΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΒΕΙ ΣΤΗΝ ΟΛΗΓΟΗΜΕΡΗ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΟΥΤΩΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΡΓΟ .

ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΩΦΕΛΗ ΕΚΑΤΕΡΩΘΕΝ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ .

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παράταση είναι σαν τα ψυχοφάρμακα βοηθούν τον ασθενη να ζει πεθαμενος . Όποιος δεν ξερει κολύμπι του πετας σωσιβιο αλλά αν δεν μαθει να επιπλέει θα πνιγει αργα η γρήγορα απλά κάθε φορά θα ζει το μαρτύριο να βρει το σωσίβιο .

Να καταργηθουν και οι παρατασεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να καταργηθουν και οι παρατασεις

Συμφωνώ απόλυτα Χρήστο. Αλλά να δοθούν και λογικές προθεσμίες. Που θα λαμβάνουν υπόψη τους και όλες τις άλλες υποχρεώσεις που έχουμε. Και φυσικά ένα σταθερό φορολογικό πλαίσιο. Όχι σήμερα υποβάλλουμε χθες η διευκρινιστική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.................

Όχι σήμερα υποβάλλουμε χθες η διευκρινιστική.

Χθές θα ήταν καλά Δημήτρη ..... Εδώ είχαμε φέτος το φαινόμενο να έχουν υποβληθεί δηλώσεις και ακόμη να μην έχουν βγεί διευκρινήσεις ........ Όπως τα λες είναι ....

Πως γίνεται να συμφωνούμε και με το Χρήστο διαφωνόντας όμως ...... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΜΕΙΝΑΝΕ 3 ΔΗΛΩΣΕΙΣ. ΤΟΥΣ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΑ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΙΣ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ Δ.Ο.Υ. ΑΚΟΜΗ ΜΗΠΩΣ ΤΥΧΟΝ ΚΑΙ ΦΑΝΟΥΜΕ ΛΙΙΙΙΙΙΙΓΟ ΤΥΧΕΡΟΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΥΠΟΒΑΛΛΩ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ.

ΧΡΥΣΑ ΜΟΥ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ. ΜΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΟΥΛΑ ΣΤΟ ΦΠΑ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!!!! ΤΡΙΑ ΧΡΕΩΣΤΙΚΑ ΜΟΥ ΜΕΙΝΑΝΕ.... :(

(ΤΑ ΣΗΜΕΙΩΜΑΤΑ ΤΑ ΠΡΟΛΑΒΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρήστο συμφωνώ αλλά:

ΠΡΟΣΟΧΗ: Το θέμα δεν αφορά το πως πρέπει να δίδονται οι καταληκτικές ημερομηνίες γενικώς. Εχουν ειπωθεί πολλές και καλές ιδέες για αυτό. (π.χ. να είναι ανοικτό το σύστημα από 1 Ιαν κάθε έτους να προκαθορίζεται μια και τελική ημερομηνία κ.τ.λ. ) Βλ:

http://www.taxheaven...67

Αφορά την συγκεκριμένη περίπτωση όπου έχουν μείνει συνάδελφοι ξεκρέμαστοι. Αυτό και τίποτα άλλο. Με τα φετινά δεδομένα είναι αδικαιολόγητοι οι συνάδελφοι που καθυστέρησαν; Το αφήνουμε και αρχίζουμε θεωρίες; Ή κάνουμε μια προσπάθεια ακόμα και αυτοί που έχουν τελειώσει τις δηλώσεις τους;

Και το ποιό σπουδαίο: Μόλις τελειώσουμε Οριστικά τις Δηλώσεις την επόμενη Εβδομάδα (δηλαδή ΑΜΕΣΑ) καλούμε την Ομοσπονδία να κινητοποιήσει όλους τους Συλλόγους για αποκλεισμό του Υπουργείου Οικονομικών μέχρι ΝΑ ΔΕΣΜΕΥΤΟΎΝ ΟΤΙ ΘΑ ΟΡΙΣΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 30/9/11 ΤΙΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΤΟΥ 2012 !!!. π.χ. να δεσμευτούν ότι θα ύπάρξει δικαίωμα υποβολής από 1/1/2012, ότι αποστολή δικαιολογητικών και βεβαιώσεων θα γίνει μέχρι 31/01/2012 (να δουν τι σημαίνει μεσάνυχτα και ξημερώματα και αυτοί) και ας ορίσουν την 30/6/2012 οριστική και αμετάκλητη ημερομηνία διακοπής υποβολής των δηλώσεων.

ΤΩΡΑ ΑΥΤΌ, ΟΧΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ 3 ΗΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΤΩΝ ΕΠΟΜΕΝΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ.. ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΘΑ ΣΟΚΑΡΙΣΘΟΥΝ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΦΑΝΟΥΜΕ ΠΛΕΟΝ ΣΟΒΑΡΟΙ.

Ομως , Χρήστο, το παραπάνω μην το κάνουμε αχταρμά με τις δηλώσεις τις φετινές. Οι συνθήκες πρέπει πάντα να υπολογίζονται. Αλλιώς θα κυκλοφορείς στην Ξάνθη το καλοκάιρι με ομπρέλα και το χειμώνα με σομπρέρο.. :P:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά το ξέρεις ότι το έχω γράψει και σε άλλα θέματα .....

Είναι αδύνατο να έχουν γίνει σωστά τα ΦΠΑ , ευτυχώς που το ΙΚΑ, μα έτσι μα αλλιώς έδωσε παράταση για τις ΑΠΔ και δεν είδα πολλές ενοχλήσεις από τις οργανώσεις μας και εκεί ,αντίθετα το Υπουργείο μας κοιτάει μόνο νούμερα (που δεν τα πιάνει κιόλας) από τα να γίνουν σωστά έστω και λίγο καθυστερημένα ........

Νομίζουμε επίσης πολλοί από εμάς ότι επειδή ψιλοτελείωσαμε με δηλώσεις έχουμε βγάλει τη χρονιά και χαλαρώνουμε ........

ξερω Αποστολε και εισαι ο μονος που φωναζει εγκαιρα και οχι στο παραενα .....

οσο για την παραταση του ΙΚΑ δεν με ικανοποιει , οσο με εκνευριζει παρα πολυ......

ειναι κατι που επρεπε να το παλεψουμε απ την αρχη , γιατι απο την πρωτη εφαρμογη των νεων προθεσμιων την πατησαν πολλοι και ακομα την πατανε.......

δεν γινεται παντα να περιμενουμε μια παραταση.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε ειδικά για φέτος δεν υπάρχει καμία δικαιολογία (επαναμβάνω με μόνο εξαίρεση αν τους έταξε τίποτα το υπουργείο για το κλάδο πράγμα που δεν το πιστεύω)

Κάτι τους έχει τάξει για να μας χρυσόσουν το χάπι.

Για να δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι γνωστή η θέση μου πάνω στο θέμα

άλλωστε ήμουν απο εκείνους που εδω και κάμποσα χρόνια, μαζί με άλλους συναδελφούς, βάλαμε την διαφοροποίηση των ημερομηνιών απο τέλος Φλεβάρη που ήταν για όλες τις δηλώσεις

όμως για την συγκεκριμένη χρονιά μπορω να πω ότι υπάρχει απόλυτο δικιο σε όλους που παραπονιούνται

θα πω και δω ότι ανέφερα και στην τελευταία σύσκεψη την ΓΓΠΣ

θα έπρεπε να ήταν υποχρεωτική η κατάθεση μέσω taxis για όλες τις επιχειρήσεις και για τα φυσικά πρόσωπα προαιρετική.

Την άλλη βδομάδα θα γινει και πάλι σύσκεψη. Το αίτημα θα μεταφερθεί και εκεί μιας και έχει μεταφερθει ήδη σε στελέχη του υπουργείου.

άλλωστε, όπως είναι γνωστό, αν τις στείλουμε ηλεκτρονικά, θα πάρουν αποτελέσματα αμέσως ενω αν πανε μέσω ΔΟΥ θα πάρουν αποτελέσματα κατα το Δεκέμβρη.

Η ευθύνη είναι και δική μας αλλά η μεγαλύτερη είναι του υπουργείου

αν ανοιγάν το σύστημα απο τον Φλεβάρη και δεν είχε προβλήματα τότε δεν θα μπορούσαμε να πούμε τίποτε.

αλλά σήμερα έχουμε τα δικιά μας όλα

ΕΛΠΙΖΩ ΤΟ ΦΕΤΙΝΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΑΘΗΜΑ & ΣΕ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το ποιό σπουδαίο: Μόλις τελειώσουμε Οριστικά τις Δηλώσεις την επόμενη Εβδομάδα (δηλαδή ΑΜΕΣΑ) καλούμε την Ομοσπονδία να κινητοποιήσει όλους τους Συλλόγους για αποκλεισμό του Υπουργείου Οικονομικών μέχρι ΝΑ ΔΕΣΜΕΥΤΟΎΝ ΟΤΙ ΘΑ ΟΡΙΣΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 30/9/11 ΤΙΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΤΟΥ 2012 !!!. π.χ. να δεσμευτούν ότι θα ύπάρξει δικαίωμα υποβολής από 1/1/2012, ότι αποστολή δικαιολογητικών και βεβαιώσεων θα γίνει μέχρι 31/01/2012 (να δουν τι σημαίνει μεσάνυχτα και ξημερώματα και αυτοί) και ας ορίσουν την 30/6/2012 οριστική και αμετάκλητη ημερομηνία διακοπής υποβολής των δηλώσεων.

ΤΩΡΑ ΑΥΤΌ, ΟΧΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ 3 ΗΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΤΩΝ ΕΠΟΜΕΝΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ.. ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΘΑ ΣΟΚΑΡΙΣΘΟΥΝ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΦΑΝΟΥΜΕ ΠΛΕΟΝ ΣΟΒΑΡΟΙ.

πριν πιαστουμε με τα του 2012, ειμαστε σιγουροι οτι 30/9 δεν θα εκλιπαρουμε για παρατασεις?

Τωρα να δωσουν προθεσμιες , αφου ετσι κι αλλιως θα τις παρατεινουν.....

δεν μπορω αυτη την ξεφτιλα και την κοροιιδια αλλο..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...