Προς το περιεχόμενο
  • 0

Εγγραφές μισθοδοσίας σε εταιρεία που είναι στο πρόγραμμα 200,000 θέσεων εργασίας


panos1974

Ερώτηση

Η εταιρεία έχει μπει στο πρόγραμμα διατήρησης θέσεων απασχόλησης. Έχει 100% επιδότηση των εργοδοτικών εισφορών για έναν εργαζόμενο. Πληρώνει το ΙΚΑ μειωμένο (χωρίς τις επιδοτούμενες εργοδοτικές εισφορές). Στο τέλος του τριμήνου και μετά τον έλεγχο κόβω τιμολόγιο προς τον ΟΑΕΔ με το ποσό των εργοδοτικών εισφορών. Πώς κάνω λοιπόν την εγγραφή της μισθοδοσίας;. Θα κάνω την εγγραφή κανονικά και με τις εισφορές του εργοδότη και μετά θα περάσω την επιδότηση στον 74; Αν δεν περάσω τις εισφορές εργοδότη και μετά περάσω και το τιμολόγιο της επιδότησης δε θα είναι σαν να αφαιρώ 2 φορές το έξοδο στον λογαριασμό 60.03 (εργοδοτικές εισφορές);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΜΙΣΘΟΙ

1. Οι αποδοχές προσωπικού, εκπίπτουν εφόσον έχουν καταβληθεί ή βεβαιωθεί οι υπέρ του ΙΚΑ ή άλλου ασφαλιστικού οργανισμού, ασφαλιστικές εισφορές. (ΚΦΕ, άρθρο 31, παρ.1, περ.α', υποπ. αα΄)

2. Οι αποδοχές προσωπικού, που επιδοτούνται από τον Ο.Α.Ε.Δ. κλπ., αναγνωρίζονται κατά το μέρος που δεν επιδοτούνται. (1094516/11355/Β0012/16.12.2004)

3. Οι εργοδοτικές εισφορές ΙΚΑ και λοιπών ταμείων κύριας ή επικουρικής ασφάλισης εκπίπτουν από τα ακαθάριστα έσοδα. (1007318/10108/Β0012/23.6.2000)

4. Οι δαπάνες μισθοδοσίας που καταβάλλονται στο προσωπικό που απασχολούνται ως μισθωτοί αποτελούν εκπεστέα δαπάνη εφόσον καταβληθούν οι ασφαλιστικές εισφορές τους έστω και από τρίτο πρόσωπο, χωρίς υποχρεωτικά να βαρύνεται γι' αυτό από σχετική διάταξη νόμου. (1094124/2002/Α0012/31.10.2003)

5. Το ποσοστό του φιλοδωρήματος σερβιτόρων, συμπεριλαμβάνεται στα ακαθάριστα έσοδα της επιχείρησης και αφαιρείται απ' αυτά ως έξοδο μισθοδοσίας, σύμφωνα με τις προϋποθέσεις του άρθρου 31 του ν.2238/1994. (1073832/1507/Α0012/31.8.2000)

6. Η επιχορήγηση από ΟΑΕΔ για νέες θέσεις εργασίας, συνιστά ως ποσό αφαιρετικό στοιχείο της δαπάνης για αμοιβές προσωπικού των επιχειρήσεων που επιδοτούνται. (1075188/1354/Α0012/24.7.1997)

Αυτά φίλε μου δεν είναι λογιστική είναι φορολογία εισοδήματος , η λογιστική είναι λογιστική . Άλλο το ΕΣΟΔΟ ΣΤΗΝ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΣΤΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί καθόμαστε και αναλωνόμαστε με αυτό το θέμα.

Είτε ως αφαιρετικό των εξόδων το υπολογίσεις ειτε σαν έσοδο,το ίδιο φορολογικό αποτέλεσμα θα έχει.Αυτό που τους ενδιαφέρουν αυτούς είναι το ρεζουμέ.Να μην μειώσεις τα κέρδη.

Σιγά μην τους ενδιαφέρει πως θα το χειρισθείς λογιστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτά φίλε μου δεν είναι λογιστική είναι φορολογία εισοδήματος , η λογιστική είναι λογιστική . Άλλο το ΕΣΟΔΟ ΣΤΗΝ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΣΤΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ

Αν το πάρουμε από από λογιστική άποψη,μία είναι η σωστή άποψη.Η δική μου.laugh.gif

(Πλάκα κάνω.Καλή είναι η συζήτηση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί καθόμαστε και αναλωνόμαστε με αυτό το θέμα.

Είτε ως αφαιρετικό των εξόδων το υπολογίσεις ειτε σαν έσοδο,το ίδιο φορολογικό αποτέλεσμα θα έχει.Αυτό που τους ενδιαφέρουν αυτούς είναι το ρεζουμέ.Να μην μειώσεις τα κέρδη.

Σιγά μην τους ενδιαφέρει πως θα το χειρισθείς λογιστικά.

Ε τότε καλυτερα να καταργησουμε την λογιστική κ να εχουμε φορολογικα βιβλία . Δεξια τα έσοδα αριστερά τα εξοδα κ ότι βγει . Απλα κ όλοι χαρουμενοι κ ευτυχισμένοι .

Ακόμα καλύτερα , μονο εσοδα χ συντελεστη κ κερδος για φορο . Αν δεν φτανει ο φορος βαζουμε κ εναν κεφαλικο αν δεν φτανει κι αυτός βαζουμε λιγο παραπάνω στην βενζινη φορολογουμε τις παπιες κοκ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Ε τότε καλυτερα να καταργησουμε την λογιστική κ να εχουμε φορολογικα βιβλία . Δεξια τα έσοδα αριστερά τα εξοδα κ ότι βγει . Απλα κ όλοι χαρουμενοι κ ευτυχισμένοι .

Ακόμα καλύτερα , μονο εσοδα χ συντελεστη κ κερδος για φορο . Αν δεν φτανει ο φορος βαζουμε κ εναν κεφαλικο αν δεν φτανει κι αυτός βαζουμε λιγο παραπάνω στην βενζινη φορολογουμε τις παπιες κοκ .

υπάρχει και πιο απλή λύση.

Όλα σε μια στήλη.

+ τα έσοδα

- τα έξοδα

και το αλγεβρικό άθροισμα σε ένα κωδικό στην δήλωση.

Απλογραφικό :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί καθόμαστε και αναλωνόμαστε με αυτό το θέμα.

Είτε ως αφαιρετικό των εξόδων το υπολογίσεις ειτε σαν έσοδο,το ίδιο φορολογικό αποτέλεσμα θα έχει.Αυτό που τους ενδιαφέρουν αυτούς είναι το ρεζουμέ.Να μην μειώσεις τα κέρδη.

Σιγά μην τους ενδιαφέρει πως θα το χειρισθείς λογιστικά.

Πρέπει κάποια στιγμή να σταμτήσουμε να είμαστε "φοροκεντρικοί". Η φορολογία είναι ένα κομμάτι μόνο του αντικειμένου μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πρέπει κάποια στιγμή να σταμτήσουμε να είμαστε "φοροκεντρικοί". Η φορολογία είναι ένα κομμάτι μόνο του αντικειμένου μας!

Εγώ,αν διάβασες τις απαντήσεις μου,από την αρχή δεν πήρα το θέμα από φορολογική άποψη.Από λογιστική άποψη το πήρα.Και έβαλα κάτω την λογική μου.Και η λογική μου αυτό το συμπέρασμα βγάζει που έγραψα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λοιπόν.......

Πάπαλα ο χρόνος επιδότησης .. έληξε το έτος.. και ο ΟΑΕΔ αγρόν ηγόραζε..

τι θα κάνουμε τώρα με τα ποσά που δεν έχουμε αποδώσει στον ΙΚΑ?

Θα μειώσουμε τα έξοδα ή θα περιμένουμε τον έλεγχο/έγκριση των τεσσάρων τριμήνων και την έκδοση του τιμολογίου?

Κατέθεσα ένα γραπτό ερώτημα, αλλά δεν περιμένω απάντηση προ χρεωκοπίας.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λοιπόν.......

Πάπαλα ο χρόνος επιδότησης .. έληξε το έτος.. και ο ΟΑΕΔ αγρόν ηγόραζε..

τι θα κάνουμε τώρα με τα ποσά που δεν έχουμε αποδώσει στον ΙΚΑ?

Θα μειώσουμε τα έξοδα ή θα περιμένουμε τον έλεγχο/έγκριση των τεσσάρων τριμήνων και την έκδοση του τιμολογίου?

Κατέθεσα ένα γραπτό ερώτημα, αλλά δεν περιμένω απάντηση προ χρεωκοπίας.. :)

Τι να πω παιδκ μ κανε οτι σε φωτίσει ο Θεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λοιπόν.......

Πάπαλα ο χρόνος επιδότησης .. έληξε το έτος.. και ο ΟΑΕΔ αγρόν ηγόραζε..

τι θα κάνουμε τώρα με τα ποσά που δεν έχουμε αποδώσει στον ΙΚΑ?

Θα μειώσουμε τα έξοδα ή θα περιμένουμε τον έλεγχο/έγκριση των τεσσάρων τριμήνων και την έκδοση του τιμολογίου?

Κατέθεσα ένα γραπτό ερώτημα, αλλά δεν περιμένω απάντηση προ χρεωκοπίας.. :)

Πρώτη απάντηση (προφορική).. Μάλλον όταν εγκριθεί από τον ΟΑΕΔ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

από λογιστική άποψη το σωστό είναι να πάνε στο 74.

Συγκρίνεις 2 επιχειρήσεις με 6 άτομα (ιδίου κόστους) προσωπικό στον 60 πρέπει να έχουν την ίδια δαπάνη μισθοδοσίας και αυτή που μπήκε στην επιδότηση και αυτή που δεν μπήκε ή στην ίδια επιχείρηση χρονιά επιδοτούμενη με χρονιά μη επιδοτούμενη.

Το καλό όμως θα είναι να πάνε αφαιρετικά στον 60.03/60.04 μην μπλέξεις και τίποτα pro-rates ή καμία περαίωση!!!

εγώ τα αφαιρώ στην χρονιά που αναφέρονται ,άσχετα αν ο ΟΑΕΔ ζήτησε ή όχι τιμολόγιο. και φυσικά ανάλογα με τα αποτελέσματα που θέλουμε να βγάλουμε. Ετσι και αλλιώς της πόπης γίνεται παντού ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πρώτη απάντηση (προφορική).. Μάλλον όταν εγκριθεί από τον ΟΑΕΔ..

Είχαμε τελικά τίποτα επίσημο? Πως θα κάνουμε εκκαθαριστικές και Ε3? Τί μπάχαλο είναι αυτό? Λογικά πάντως πρέπει να περιμένουμε την έγκρίση του ΟΑΕΔ. Φαντάστειτε να έχουμε μειώσει τον 60 και στη συνέχεια ο ΟΑΕΔ να μην εγκρίνει και να πρέπει να δωθούν πίσω εισφορές. Θεωρώ ότι μέχρι να κοπεί το τιμολόγιο και να οριστικοποιηθεί η επιδότηση το θέμα είναι απλά ταμειακό και στα Β δε θα πρέπει να απεικονιστεί στα βιβλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι καλό κουράγιο κατ αρχήν γιατί ήρθαν οι ζέστες κι ακόμα δεν έχουμε αρχίσει δηλώσεις.

 

Έχω αναλάβει μια εταιρεία που επιδοτείται από πρόγραμμα ΟΑΕΔ για εισφορές και βλέπω ότι έχει κάνει τις εξής εγγραφές για τη μισθοδοσία.

 

(Χ)60.00

(Χ)60.03

(Π)53.03

(Π)54.03

(Π)55.00

(Π)30.02--> με το ποσό της επιδότησης ανα μηνα αναφοράς

(Χ)55.00--> με το ποσό της επιδότηση ανα μήνα αναφοράς

 

οπότε αφήνει ένα πιστωτικό υπόλοιπο στον 30.02 ΟΑΕΔ  μέχρι να κόψει το τιμολόγιο

Όταν έρθει η ώρα να κόψει το τιμολόγιο τότε κάνει την εξής εγγραφή.

 

(Χ)30.02

(Π)74,03

 

Τώρα το πρόβλημα μου είναι το εξής!

Εγώ τώρα που πάω να κλείσω ισολογισμό κι έχω 31/12/12 13000,00 πιστωτικό υπόλοιπο στον 30.02 ΟΑΕΔ γιατί ακόμα δεν έχει κοπεί τιμολόγιο πως θα το εμφανίσω στον ισολογισμό? Πείτε καμιά ιδέα γιατί έχω κολλήσει !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι καλό κουράγιο κατ αρχήν γιατί ήρθαν οι ζέστες κι ακόμα δεν έχουμε αρχίσει δηλώσεις.

 

Έχω αναλάβει μια εταιρεία που επιδοτείται από πρόγραμμα ΟΑΕΔ για εισφορές και βλέπω ότι έχει κάνει τις εξής εγγραφές για τη μισθοδοσία.

 

(Χ)60.00

(Χ)60.03

(Π)53.03

(Π)54.03

(Π)55.00

(Π)30.02--> με το ποσό της επιδότησης ανα μηνα αναφοράς

(Χ)55.00--> με το ποσό της επιδότηση ανα μήνα αναφοράς

 

οπότε αφήνει ένα πιστωτικό υπόλοιπο στον 30.02 ΟΑΕΔ  μέχρι να κόψει το τιμολόγιο

Όταν έρθει η ώρα να κόψει το τιμολόγιο τότε κάνει την εξής εγγραφή.

 

(Χ)30.02

(Π)74,03

 

Τώρα το πρόβλημα μου είναι το εξής!

Εγώ τώρα που πάω να κλείσω ισολογισμό κι έχω 31/12/12 13000,00 πιστωτικό υπόλοιπο στον 30.02 ΟΑΕΔ γιατί ακόμα δεν έχει κοπεί τιμολόγιο πως θα το εμφανίσω στον ισολογισμό? Πείτε καμιά ιδέα γιατί έχω κολλήσει !

Εφόσον την 31η Δεκεμβρίου δεν υπάρχει εγκριτική απόφαση για την καταβολή της επιχορήγησης θα πρέπει να αντιλογίσετε την εγγραφή 30.02 (Π) 55 (Χ). Χωρίς εγκριτική απόφαση δεν υπάρχει απαίτηση από τον ΟΑΕΔ. Υπάρχει μόνο αναφορά στο προσάρτημα. Ο 55 θα σέρνεται μέχρι να βγει η απόφαση. Το έσοδο θα λογιστικοποιηθεί με την απόφαση και η απαίτηση με την έκδοση του τιμολογίου αν αυτό γίνει ετεροχρονισμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...