Προς το περιεχόμενο
  • 0

Εγγραφές μισθοδοσίας σε εταιρεία που είναι στο πρόγραμμα 200,000 θέσεων εργασίας


panos1974

Ερώτηση

Η εταιρεία έχει μπει στο πρόγραμμα διατήρησης θέσεων απασχόλησης. Έχει 100% επιδότηση των εργοδοτικών εισφορών για έναν εργαζόμενο. Πληρώνει το ΙΚΑ μειωμένο (χωρίς τις επιδοτούμενες εργοδοτικές εισφορές). Στο τέλος του τριμήνου και μετά τον έλεγχο κόβω τιμολόγιο προς τον ΟΑΕΔ με το ποσό των εργοδοτικών εισφορών. Πώς κάνω λοιπόν την εγγραφή της μισθοδοσίας;. Θα κάνω την εγγραφή κανονικά και με τις εισφορές του εργοδότη και μετά θα περάσω την επιδότηση στον 74; Αν δεν περάσω τις εισφορές εργοδότη και μετά περάσω και το τιμολόγιο της επιδότησης δε θα είναι σαν να αφαιρώ 2 φορές το έξοδο στον λογαριασμό 60.03 (εργοδοτικές εισφορές);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Στην λογιστική απεικονίζουμε τα πραγματικά δεδομένα.Η επιδότηση των εργοδοτικών εισφορών δεν μπορεί να χαρακτηρισθεί ως έσοδο ώστε να κινήσεις τον λογ.74 αλλά είναι αφαιρετική των εξόδων.

Οπότε θα κάνεις κανονικα την εγγραφή της μισθοδοσίας χρεώνοντας τον λογ. 60.03 με το κανονικό ποσό και πιστώνεις κανονικά τον 55.

Οταν εκδοθεί το τιμολόγιο μετά τον έλεγχο που σημαίνει ότι η επιδότηση έχει γίνει οριστική τότε θα πιστώσεις τον λογ.60.03.. και θα χρεώσεις τον λογ.55 .

Βέβαια όταν θα καταβάλεις κάθε μήνα τις εισφορές ο 55 θα μένει πιστωμένος με το ποσό της επιδότησης.Θα κλείσει όμως με την έκδοση του τιμολογίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και υπάρχει ΚΠΑ ΟΑΕΔ που έχει έλέγξει, οριστικοποιήσει επιδότηση τριμήνου και ζήτησε και τιμολόγιο?

Εμένα ούτε για το περσινό τρίμηνο δεν με έχουν ειδοποιήσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΟΙ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΘΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΓΙΑΤ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ Η ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ ΛΟΓ/ΣΜΟΣ 60 ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΔ Η ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΠΙΣΤΩΝΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΛΟΓ/ΣΜΟ 74.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και υπάρχει ΚΠΑ ΟΑΕΔ που έχει έλέγξει, οριστικοποιήσει επιδότηση τριμήνου και ζήτησε και τιμολόγιο?

Εμένα ούτε για το περσινό τρίμηνο δεν με έχουν ειδοποιήσει..

Εχετε δίκιο.Εφόσον δεν υπάρχει ΚΠΑ δεν έχει οριστικοποιηθεί η επιδότηση,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΟΙ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΘΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΓΙΑΤ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ Η ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ ΛΟΓ/ΣΜΟΣ 60 ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΔ Η ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΠΙΣΤΩΝΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΛΟΓ/ΣΜΟ 74.

Θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω σχετικά με την κίνηση του λογαριασμού 74.

Τον λογαριασμό 74 τον χρησιμοποιούμε οταν παίρνουμε επιδότηση κατα αποκοπή από τον ΟΑΕΔ,όπως συνέβαινε με το παλιό πρόγραμμα ανέργων.Εχουμε έσοδα στην πραγματικότητα αφού ο ΟΑΕΔ μας κατέβαλε ποσά χωρίς να επηρεάζεται η μισθοδοσία μας.

Εδώ έχουμε επιχορήγηση εργοδοτικών εισφορών.Ο ΟΑΕΔ συμμετέχει στις εργοδοτικές μας εισσφορές χωρίς να μας καταβάλει κανένα ποσό.Οπότε η επιδότηση του ΟΑΕΔ πρέπει να μειώσει τις εργοδοτικές μας εισφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω σχετικά με την κίνηση του λογαριασμού 74.

Τον λογαριασμό 74 τον χρησιμοποιούμε οταν παίρνουμε επιδότηση κατα αποκοπή από τον ΟΑΕΔ,όπως συνέβαινε με το παλιό πρόγραμμα ανέργων.Εχουμε έσοδα στην πραγματικότητα αφού ο ΟΑΕΔ μας κατέβαλε ποσά χωρίς να επηρεάζεται η μισθοδοσία μας.

Εδώ έχουμε επιχορήγηση εργοδοτικών εισφορών.Ο ΟΑΕΔ συμμετέχει στις εργοδοτικές μας εισσφορές χωρίς να μας καταβάλει κανένα ποσό.Οπότε η επιδότηση του ΟΑΕΔ πρέπει να μειώσει τις εργοδοτικές μας εισφορές.

ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΔΙΟΤΙ Ο ΟΑΕΔ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΣΤΟ ΙΚΑ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΜΑΣ ΕΙΝΑ ΛΟΙΠΟΝ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΑΦΟΥ ΑΠΑΙΤΗΤΑΙ ΚΑΙ ΕΚΔΟΣΗ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η γνώμη μου είναι ότι περνάω κανονικά τη μισθοδοσία, και όταν κοπεί το τιμολόγιο χρεώνω τον 55 και πιστώνω τον 74. Έτσι κλείνει ο 55 με τις εισφορές και τα έξοδα του 60 αφαιρούνται αφού πιστώνεται ο 74. Είναι σωστός αυτός ο συλλογισμός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η γνώμη μου είναι ότι περνάω κανονικά τη μισθοδοσία, και όταν κοπεί το τιμολόγιο χρεώνω τον 55 και πιστώνω τον 74. Έτσι κλείνει ο 55 με τις εισφορές και τα έξοδα του 60 αφαιρούνται αφού πιστώνεται ο 74. Είναι σωστός αυτός ο συλλογισμός;

Εγώ συμφωνώ μαζί σου, με την έννοια ότι, αφ' ενός, θέλω το υπόλοιπο του 60 να μου δείχνει όλες τις εισφορές και όχι τις μη επιδοτούμενες, και, αφ΄ετέρου, ανεξάρτητα από το τι λέει η κάθε εγκύκλιος, λογιστικά αυτή η κίνηση έχει την έννοια του εσόδου.

Επίσης, γνώμη μου είναι, να παρεμβάλλεται ένας 30 ή 35, ώστε να εμφανίζεται και αυτός ο έρμος ο ΟΑΕΔ κάπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και υπάρχει ΚΠΑ ΟΑΕΔ που έχει έλέγξει, οριστικοποιήσει επιδότηση τριμήνου και ζήτησε και τιμολόγιο?

Εμένα ούτε για το περσινό τρίμηνο δεν με έχουν ειδοποιήσει..

Έχεις δίκιο Θανάση και να δεις που κάτι θα στραβώσει πάλι μεταξύ ΟΑΕΔ και ΙΚΑ και θα τρέχουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

όσο για το τιμολόγιο, μου ζήτησαν το πρώτο τρίμηνο 10-12/2010 και έκοψα τιμολόγιο. Αλλά ενώ είχα πάρει τότε εγκριτική απόφαση με αριθμό πρωτοκόλου κλπ, τώρα ήρθαν να κάνουν τον ουσιαστικό λέει έλεγχο και θα βγάλουν την οριστική εγκριτική απόφαση. Αν δηλαδή γίνει κάτι και απορρίψουν την αίτηση, τι θα γίνει που πληρώνω τις εισφορές μειωμένες από τον Νοέμβριο του 2010; Θα τα πληρώσω όλα με πρόστιμο;.. δε στέκει βέβαια αλλά αυτή είναι η λογική του ΟΑΕΔ μάλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε τρεις επιχειρήσεις μου έχει ζητηθεί από τον ΟΑΕΔ η έκδοση τιμολογίου για τα τρίμηνα 4/2010 και 1/2011.

Έχω καταλήξει να κάνω τις εγγραφές μου όπως στο συννημμένο.

Εγγραφές μισθοδοσίας με επιδότηση εργοδοτικών εισφορών.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε τρεις επιχειρήσεις μου έχει ζητηθεί από τον ΟΑΕΔ η έκδοση τιμολογίου για τα τρίμηνα 4/2010 και 1/2011.

Έχω καταλήξει να κάνω τις εγγραφές μου όπως στο συννημμένο.

Οι σωστές εγγραφές είναι αυτές στην εικόνα κατά τη γνώμη μου

Μετά, αν θες, αντιλογίζεις 74 σε 63, κάτι που κατά τη γνώμη μου δεν είναι σωστό λογιστικά, όπως είπα και πιο πάνω.

post-2052-0-93602800-1311928374_thumb.jp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα συνεχίσω να διαφωνώ με την χρησιμοποίηση του λογ.74 με το παρακάτω σκεπτικό:

Γνωρίζουμε ότι στο λογαριασμό 74 παρακολουθούνται τα έσοδα που πραγματοποιεί η οικονομική μονάδα από επιχορηγήσεις του Κράτους, από συμμετοχή του κρατικού προϋπολογισμού και των προϋπολογισμών διάφορων Οργανισμών στο κόστος της και από διάφορες άλλες αιτίες.

Τι είναι όμως εσοδο?

Ως έσοδο ορίζουμε κάθε περιουσιακό στοιχείο που αποκτά η επιχείρηση από τη άσκηση των συνήθων δραστηριοτήτων της (οργανικά εσοδα) η από άλλες αιτίες (ανόργανα έσοδα).Σε κάθε περίπτωση έχουμε εισροή περιουσιακού στοιχείου στην επιχείρηση.

Στην περίπτωση της επιδότησης των εργοδοτικών εισφορών τι περιουσιακό στοιχείο μπαίνει στην επιχείρηση?Κανένα.

Απλά έχω μειώσει ένα έξοδο της επιχείρησης οπότε θα απεικονίσω στη λογιστική το γεγονός αυτό κινώντας τον λογαριασμό εξόδου.Αν για παράδειγμα έχουμε πληρώσει 100 ευρώ ,ένα έξοδο και έχουμε χρεώσει την ομάδα 6 με 100 ευρώ και ο προμηθευτής του εξόδου μας κάνει έκπτωση (μας χαρίζει) 40 ευρώ τότε θα πιστώσουμε τον λογαριασμό 74 με 40 ευρώ η θα πιστώσουμε την ομάδα 6 με το ίδιο ποσό?

Δεν έχω καμμία εισροή εσόδου στην επιχείρηση για να κινήσω τον 74.Μείωση εξόδου έχω οπότε κινώ την ομάδα 6.

Βέβαια και στις δύο περιπτώσεις το ίδιο φορολογικό αποτέλεσμα θα έχουμε.

Κάποιος ίσως να αντιτάξει το επιχείρημα ότι εκδίδουμε τιμολόγιο που θεωρείται ως παραστατικό εσόδου.θα του απαντούσα το εξής:

1.Δεν έχει καμμία σχέση το τιμολογιο του ΚΒΣ με τη λογιστική.

2.Εκδίδουμε τιμολόγιο γιατί το ΙΚΑ ,ο προμηθευτής του εξόδου δενμπορεί να μας εκδώσει πιστωτικό τιμολόγιο.

3.Εκδίδουμε τιμολόγιο γιατί ολες οι εγγραφές των βιβλίων μας και οι εγγραφές του ΟΑΕΔ που καταβάλει το έξοδα πρέπει να καλλύπτονται με παραστατικα και ο ΚΒΣ προβλέπει τιμολόγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το οτι δεν υπάρχει ροη μετρητων δεν σημαίνει ότι δεν είναι έσοδο , απλά την υποχρέωση σου την πληρώνει άλλος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το οτι δεν υπάρχει ροη μετρητων δεν σημαίνει ότι δεν είναι έσοδο , απλά την υποχρέωση σου την πληρώνει άλλος .

Αν είχα έσοδο τότε δεν θα χρειαζόνταν να πληρώσει ο άλλος την υποχρέωση μου,θα την πλήρωνα ο ίδιος με το έσοδο αυτό.

Εγω είχα ένο εξοδο 60.03 και μια υποχρέωση 55 (ΙΚΑ).Κάποιος καλός οργανισμός (ΟΑΕΔ) παέμβηκε και πλήρωσε το ΙΚΑ που χρωστούσα.Επομένως σβήνω τον 60.03 αφου δεν έγινε πλεόν κανένα έξοδο απο εμένα,σβήνω και τον 55 και ούτε γάτα ουτε ζημιά.Δεν έκανα ουτε κανένα έξοδο ουτε χρωστάω τίποτε.Και όλα αυτό το γεγονός το αποδεικνύω με το τιμολόγιο που έκοψα στον ΟΑΑΕΔ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το πάλαι πότε ΤΕΜΠΜΕ, και νυν ΕΤΕΑΝ, πως το περνάς;

Όσον αφορά στην παραπάνω ανάλυση περί εσόδων, απλά είναι λάθος.

Καλά σου λέει ο κυρ Αντώνης (μια βραδιά) μην ανοίγεσαι.

Αν δεν είχες την ευκαιρεία να μάθεις από αλλού τι είναι έσοδο, διάβασε τουλάχιστον ΕΓΛΣ 2.2.708.

Πολύ ανέβασα τους τόνους, και είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου να μην το ξανακάνω... B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το πάλαι πότε ΤΕΜΠΜΕ, και νυν ΕΤΕΑΝ, πως το περνάς;

Όσον αφορά στην παραπάνω ανάλυση περί εσόδων, απλά είναι λάθος.

Καλά σου λέει ο κυρ Αντώνης (μια βραδιά) μην ανοίγεσαι.

Αν δεν είχες την ευκαιρεία να μάθεις από αλλού τι είναι έσοδο, διάβασε τουλάχιστον ΕΓΛΣ 2.2.708.

Πολύ ανέβασα τους τόνους, και είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου να μην το ξανακάνω... B)

Να αυτομαστιγωθείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το πάλαι πότε ΤΕΜΠΜΕ, και νυν ΕΤΕΑΝ, πως το περνάς;

Όσον αφορά στην παραπάνω ανάλυση περί εσόδων, απλά είναι λάθος.

Καλά σου λέει ο κυρ Αντώνης (μια βραδιά) μην ανοίγεσαι.

Αν δεν είχες την ευκαιρεία να μάθεις από αλλού τι είναι έσοδο, διάβασε τουλάχιστον ΕΓΛΣ 2.2.708.

Πολύ ανέβασα τους τόνους, και είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου να μην το ξανακάνω... B)

Εφαρμόζω την γνωμάτευση 93/1992 του ΕΣΥΛ.

Η επιδότηση του επιτοκίου συνιστά αναμφίβολα έσοδο για την επιχείρηση αφου ήδη έχει καταβάλει τους ηδη χρεωστικούς τόκους της περιόδου που αναφέρεται το δάνειο.

Ουδεμία σχέση με την περίπτωση των εργοδοτικών εισφορών που δεν καταβάλλοντα οπότε ο χειρισμός εδώ θα είναι συμψηφιστικός.

Εγώ αυτή την άποψη έχω και έτσι κάνω.

Ολα τα υπόλοιπα τα περί κυρ Αντώνη κλπ μπορείτε να τα κρατήσετε για τον εαυτό σας..

Οσο για το τι είναι εσοδο είχα την ευκαιρία να το μαθω και απο αλλού.Από τις πολλές απόψεις που υπάρχουν στην βιβλιογραφία κράτησα αυτή που μου άρεσε.Το ΕΓΛΣ δίνει έναν ορισμό ¨καλούπι".Εγώ την μάθηση μου δεν την κλείνω σε καλούπια.Εκτός από τα καλουπια των νόμων.εγκυκλίων και αποφάσεων που είμαι υποχρεωμένος να κλειστώ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εφαρμόζω την γνωμάτευση 93/1992 του ΕΣΥΛ.

Η επιδότηση του επιτοκίου συνιστά αναμφίβολα έσοδο για την επιχείρηση αφου ήδη έχει καταβάλει τους ηδη χρεωστικούς τόκους της περιόδου που αναφέρεται το δάνειο.

Ουδεμία σχέση με την περίπτωση των εργοδοτικών εισφορών που δεν καταβάλλοντα οπότε ο χειρισμός εδώ θα είναι συμψηφιστικός.

Εγώ αυτή την άποψη έχω και έτσι κάνω.

Ολα τα υπόλοιπα τα περί κυρ Αντώνη κλπ μπορείτε να τα κρατήσετε για τον εαυτό σας..

Οσο για το τι είναι εσοδο είχα την ευκαιρία να το μαθω και απο αλλού.Από τις πολλές απόψεις που υπάρχουν στην βιβλιογραφία κράτησα αυτή που μου άρεσε.Το ΕΓΛΣ δίνει έναν ορισμό ¨καλούπι".Εγώ την μάθηση μου δεν την κλείνω σε καλούπια.Εκτός από τα καλουπια των νόμων.εγκυκλίων και αποφάσεων που είμαι υποχρεωμένος να κλειστώ .

Αν εκχωρήσεις την επιδότηση(πχ για επενδυση) στην τράπεζα εναντι δανειου και κατά την είσπραξη γίνει συμ/σμος με το δάνειο είναι έσοδο ή όχι ? Αν είναι ποια η διαφορά με την επιδότηση του ΟΑΕΔ?

Κράτα και την ευκαιρία να μάθεις και απο δω , ή τουλάχιστον να διαβάσεις απόψεις , για το τι είναι έσοδο . Και υποχρεωμενος δεν είναι κανένας λογιστής από καμία πολ κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν εκχωρήσεις την επιδότηση(πχ για επενδυση) στην τράπεζα εναντι δανειου και κατά την είσπραξη γίνει συμ/σμος με το δάνειο είναι έσοδο ή όχι ? Αν είναι ποια η διαφορά με την επιδότηση του ΟΑΕΔ?

Κράτα και την ευκαιρία να μάθεις και απο δω , ή τουλάχιστον να διαβάσεις απόψεις , για το τι είναι έσοδο . Και υποχρεωμενος δεν είναι κανένας λογιστής από καμία πολ κτλ

Αν εκχωρήσεις την επιδότηση συνεχίζει να είναι έσοδο για την επιχείρση.Απλώς την είσπραξη αυτού του εσόδου την κάνει κάποιος άλλος.για λογαριασμό σου.Οπως επίσης εσοδο είναι και η επιδότηση του ΟΑΕΔ στο παλιό πρόγραμμα ανέργων που ο ΟΑΕΔ σου κατέβαλε ένα ποσό.Η επιδότηση όμως των εργοδτικών εισφορών δεν είναι έσοδο αφου η επιχείρηση δεν παίρνει τίποτε,απλά παρεμβαίνει κάποιος άλλος στη μείωση ενός εξόδου της χωρίς να εκταμιεύσει η να εκχωρήσει κάποιο περιουσιακό της στοιχείο η κάποιο έσοδο της.

Σημασία είναι ότι άκρη δεν βρίσκουμε όταν στις συζητήσεις μας υπάρχουν προκαταλήψεις.Οπότε μην το κουράζουμε το θέμα.Ας κάνει ο καθένας όπως νομίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν εκχωρήσεις την επιδότηση συνεχίζει να είναι έσοδο για την επιχείρση.Απλώς την είσπραξη αυτού του εσόδου την κάνει κάποιος άλλος.για λογαριασμό σου.Οπως επίσης εσοδο είναι και η επιδότηση του ΟΑΕΔ στο παλιό πρόγραμμα ανέργων που ο ΟΑΕΔ σου κατέβαλε ένα ποσό.Η επιδότηση όμως των εργοδτικών εισφορών δεν είναι έσοδο αφου η επιχείρηση δεν παίρνει τίποτε,απλά παρεμβαίνει κάποιος άλλος στη μείωση ενός εξόδου της χωρίς να εκταμιεύσει η να εκχωρήσει κάποιο περιουσιακό της στοιχείο η κάποιο έσοδο της.

Σημασία είναι ότι άκρη δεν βρίσκουμε όταν στις συζητήσεις μας υπάρχουν προκαταλήψεις.Οπότε μην το κουράζουμε το θέμα.Ας κάνει ο καθένας όπως νομίζει.

Για το ίδιο πρόγραμμα η επιδότηση εργοδοτικών εισφορών για επικουρικά είναι έσοδο ή όχι ? Είναι το ίδιο πρόγραμμα με τις ίδιες προυποθεσεις κτλ κτλ απλά αλλάζει ο τρόος πληρωμής , αλλά ο τρόπος πληρωμής σε καμια περίπτωση δεν έχει σχέση με τον λογιστικό χαρακτηρισμό του εσόδου ή εξοδου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για το ίδιο πρόγραμμα η επιδότηση εργοδοτικών εισφορών για επικουρικά είναι έσοδο ή όχι ? Είναι το ίδιο πρόγραμμα με τις ίδιες προυποθεσεις κτλ κτλ απλά αλλάζει ο τρόος πληρωμής , αλλά ο τρόπος πληρωμής σε καμια περίπτωση δεν έχει σχέση με τον λογιστικό χαρακτηρισμό του εσόδου ή εξοδου .

Περίμενα από την πρώτη στιγμή αυτή την ερώτηση για τα επικουρικά.Λογική ερώτηση.Αργησες να την κάνεις.smile.gif

Πάλι δεν κινώ τον λογαριασμό 74.Πληρώνω από τον 38 τον 55 και όταν μου τα επιστρέψει ο 55 ξαναχρεώνω τον 38 και πιστώνω τον 55.Αυτό θα έκανα εγώ.

Σε αυτή την περίπτωση όμως μπορείς να κινήσεις τον λογ 74 ειδικά για το επικουρικό ταμείο.

Συμπεριφέρεται όπως η επιδότηση επιτοκίου στους αναπτυξιακούς νόμους.Το επικουρικό ταμείο έχει ήδη καταβληθεί επομένως με την επιδότηση του εισρέεται περιουσιακό στοιχείο στην επιχείρηση (έσοδο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα σε ολους

Δεν ξερω αν θα σας βοηθηει αυτο αλλα επειδη ειχα την ιδια απορια εποικινωνησα περιπου πριν 4 μηνες με το υπουργειο

Απαντηση:

ΕΙΝΑΙ ΑΦΑΙΡΕΤΙΚΟ ΤΗΣ ΤΗΣ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑΣ...

ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΑ ΕΞΟΔΑ ΜΕ ΜΕΙΟΝ...

Ελπιζω να βοηθησα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΜΙΣΘΟΙ

1. Οι αποδοχές προσωπικού, εκπίπτουν εφόσον έχουν καταβληθεί ή βεβαιωθεί οι υπέρ του ΙΚΑ ή άλλου ασφαλιστικού οργανισμού, ασφαλιστικές εισφορές. (ΚΦΕ, άρθρο 31, παρ.1, περ.α', υποπ. αα΄)

2. Οι αποδοχές προσωπικού, που επιδοτούνται από τον Ο.Α.Ε.Δ. κλπ., αναγνωρίζονται κατά το μέρος που δεν επιδοτούνται. (1094516/11355/Β0012/16.12.2004)

3. Οι εργοδοτικές εισφορές ΙΚΑ και λοιπών ταμείων κύριας ή επικουρικής ασφάλισης εκπίπτουν από τα ακαθάριστα έσοδα. (1007318/10108/Β0012/23.6.2000)

4. Οι δαπάνες μισθοδοσίας που καταβάλλονται στο προσωπικό που απασχολούνται ως μισθωτοί αποτελούν εκπεστέα δαπάνη εφόσον καταβληθούν οι ασφαλιστικές εισφορές τους έστω και από τρίτο πρόσωπο, χωρίς υποχρεωτικά να βαρύνεται γι' αυτό από σχετική διάταξη νόμου. (1094124/2002/Α0012/31.10.2003)

5. Το ποσοστό του φιλοδωρήματος σερβιτόρων, συμπεριλαμβάνεται στα ακαθάριστα έσοδα της επιχείρησης και αφαιρείται απ' αυτά ως έξοδο μισθοδοσίας, σύμφωνα με τις προϋποθέσεις του άρθρου 31 του ν.2238/1994. (1073832/1507/Α0012/31.8.2000)

6. Η επιχορήγηση από ΟΑΕΔ για νέες θέσεις εργασίας, συνιστά ως ποσό αφαιρετικό στοιχείο της δαπάνης για αμοιβές προσωπικού των επιχειρήσεων που επιδοτούνται. (1075188/1354/Α0012/24.7.1997)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...