Προς το περιεχόμενο
  • 0

Δημιουργία υποκαταστήματος στην Ελλάδα απο κυπριακή ΕΠΕ


geoni1976

Ερώτηση

Θα ήθελα κάποιος συνάδελφος, παλαιότερος ή νέος, να μου παράσχει την πολύτιμη βοήθεια του αναφορικά με το ακόλουθο θέμα. Έχω εναν πελάτη ο οποίος ίδρυσε μια ΕΠΕ στην Κύπρο (μονοπρόσωπη) και τώρα θέλει να προχωρήσει στην ίδρυση υποκαταστήματος της ΕΠΕ στην Ελλάδα. Απο την αρμόδια διεύθυνση εμπορίου, εκτός των άλλων, μου ζητήθηκε βεβαίωση της αρμόδιας αρχής της χώρας της αλλοδαπής εταιρείας, δηλαδή της Κύπρου, για το ποσό του καταβεβλημένου κεφαλαίου της (προκειμένου για ΑΕ απαιτείται κεφάλαιο τουλάχιστον 60000€ και για ΕΠΕ 18000€). Στο καταστατικό της ΕΠΕ όμως (που έχει συνταχθεί στην Κύπρο), σε κάποιο σημείο του γίνεται αναφορά για μετοχικό κεφάλαιο της εταιρείας 1000€ διαιρεμένο σε χίλιες μετοχές απο ενα ευρώ η κάθε μια.

Το ερώτημα μου είναι το εξής: Η νομοθεσία στην Κύπρο διαφοροποιείται απο αυτήν της Ελλάδος σε σχέση με το ποσό του ΜΚ της εταιρείας. Καθόσον αφορά την Κύπρο, δεν υπάρχει κανένας νομικός όρος που να καθορίζει το κατώτατο ή ανώτατο ποσό του ΜΚ της εταιρείας. Η Κεντρική Τράπεζα της Κύπρου όμως προτείνει το εγκεκριμένο μη καταβλητέο ΜΚ να είναι τουλάχιστον 1000 κυπριακές λίρες (ευρώ). Το κεφάλαιο αυτό θα μπορούσε να διαιρεθεί σε 1000 μετοχές της 1 κυπ. λίρας (ευρώ) η κάθε μια. Επομένως, πως συνδέονται οι 18000€ της ελληνικής νομοθεσίας με το ΜΚ της κυπριακής ΕΠΕ; Με άλλα λόγια, μήπως η βεβαίωση που ζητάνε απο την διεύθυνση εμπορίου, ζητείται εσφαλμένα;

Παρακαλώ πολύ, όποιος συνάδελφος/-ισα μπορεί να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα. Σας ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Βεβαίωση αρμόδιας αρχής για το καταβεβλημένο μετοχικό κεφάλαιο απαιτείται μόνο όταν η εταιρία εχει έδρα εκτός ΕΕ.

Στην περίπτωση αυτή για την έγκριση εγκατάστασης την Ελλάδα υποκαταστήματος αλλοδαπής ΕΠΕ ή ΑΕ εκτός χωρών Ε.Ε. το ελάχιστο κεφάλαιο της μητρικής εταιρείας πρέπει να είναι απαραίτητα ίσο με το ελάχιστο προβλεπόμενο κεφάλαιο για όμοιου Νομικού τύπου ελληνικών εταιρειών (υποχρεωτικά 4.500,00 ευρώ για ΕΠΕ και 60.000,00 ευρώ για ΑΕ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αμαρτωλέ σε ευχαριστώ θερμά για την άμεση απάντηση σου, ειλικρινά το εκτιμώ. Αυτή η υπόθεση με έχει ταλαιπωρήσει αρκετά, έχω ηδη επισκεφθεί ΔΟΥ και άλλες υπηρεσίες 3-4 φορές χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα. Οποιοσδήποτε άλλος συνάδελφος γνωρίζει κάτι ή μπορεί να με παραπέμψει σε κάποιο site ή κάποια πηγή στο διαδίκτυο, θα το εκτιμούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

<P><FONT size=2 face=Tahoma>Αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει. Στο καταστατικό κυπριακής ΕΠΕ αναφέρεται μετοχικό κεφάλαιο της εταιρείας χίλια ευρώ (€1.000,00) διαιρεμένο σε χίλιες μετοχές απο ενα ευρώ η κάθε μια. Για την ίδρυση υποκαταστήματος στην Ελλάδα πρέπει να γίνει αύξηση μετοχικού κεφαλαίου στις 4.500,00; Αυτό τουλάχιστον μου είπαν απο την διεύθυνση εμπορίου. Αμαρτωλέ, αυτό που ανέφερες μόνο για χώρες εκτος ΕΕ απο που προκύπτει; Υπάρχει κάποιος νόμος, απόφαση δικαστηρίου κλπ; </FONT></P>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

<P><FONT size=2 face=Tahoma>Αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει. Στο καταστατικό κυπριακής ΕΠΕ αναφέρεται μετοχικό κεφάλαιο της εταιρείας χίλια ευρώ (€1.000,00) διαιρεμένο σε χίλιες μετοχές απο ενα ευρώ η κάθε μια. Για την ίδρυση υποκαταστήματος στην Ελλάδα πρέπει να γίνει αύξηση μετοχικού κεφαλαίου στις 4.500,00; Αυτό τουλάχιστον μου είπαν απο την διεύθυνση εμπορίου. Αμαρτωλέ, αυτό που ανέφερες μόνο για χώρες εκτος ΕΕ απο που προκύπτει; Υπάρχει κάποιος νόμος, απόφαση δικαστηρίου κλπ; </FONT></P>

Δεν θυμάμαι τον νόμο.Τηλεφώνησε όμως στο τμημα ανωνύμων εταιριων της Νομαρχίας Αθηνών και θα σου επιβεβαιώσουν ότι δεν υπάρχει περιορισμός από χώρες της ΕΟΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...