Προς το περιεχόμενο
  • 0

Αρνηση παραλαβής σύνταξης λόγω "καταραμένου-σατανικού" ΑΜΚΑ


ELENH

Ερώτηση

Συνταξιούχος αρνείται να δηλώσει την παρουσία του στην Τράπεζα

και να παραλαβει την σύνταξή του επειδή δεν θέλει το ΑΜΚΑ.

Λόγω χριστανικής πίστης θεωρεί ότι είναι καταραμένο νούμερο και

προτιμάει να χάσει την σύνταξή του.

Η γυναίκα του φυσικά έχει τρελλαθεί αφού κι αυτή πέρνει μια πολύ μικρή

σύνταξη και δεν τα βγάζουν πέρα.

Υπάρχει κάποια πρόταση-λύση?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Συνταξιούχος αρνείται να δηλώσει την παρουσία του στην Τράπεζα

και να παραλαβει την σύνταξή του επειδή δεν θέλει το ΑΜΚΑ.

Λόγω χριστανικής πίστης θεωρεί ότι είναι καταραμένο νούμερο και

προτιμάει να χάσει την σύνταξή του.

Η γυναίκα του φυσικά έχει τρελλαθεί αφού κι αυτή πέρνει μια πολύ μικρή

σύνταξη και δεν τα βγάζουν πέρα.

Υπάρχει κάποια πρόταση-λύση?

Ευχαριστώ.

Μπες στο amka.gr βαλε τα στοιχεια του, να δεις μπας κι εχει ηδη ΑΜΚΑ ο χριστιανος..... ΕΛΕΟΣ πια τι αλλο θα ακουσουμε.....?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνταξιούχος αρνείται να δηλώσει την παρουσία του στην Τράπεζα

και να παραλαβει την σύνταξή του επειδή δεν θέλει το ΑΜΚΑ.

Λόγω χριστανικής πίστης θεωρεί ότι είναι καταραμένο νούμερο και

προτιμάει να χάσει την σύνταξή του.

Η γυναίκα του φυσικά έχει τρελλαθεί αφού κι αυτή πέρνει μια πολύ μικρή

σύνταξη και δεν τα βγάζουν πέρα.

Υπάρχει κάποια πρόταση-λύση?

Ευχαριστώ.

Να τα βλέπουν αυτά οι μαλάκες της Ελεύθερης Ώρας, ο πυροβολημένος ο Χαρδαβέλας, ο Λιακόπουλος, ο Άδωνις Γεωργιάδης και όλα αυτά τα αποβράσματα που θησαυρίζουν πουλώντας φόβο, τρόμο και συνωμοσιολογία σε αφελείς και ευκολόπιστους συμπολίτες μας.

Ελένη μου τι να σου πω. Ας προσπαθήσει κάποιος με νηφαλιότητα να εξηγήσει στον παπούλη ότι ο Α.Μ.Κ.Α. δεν είναι έργο του σατανά ή κάποιων σκοτεινών δυνάμεων αλλά μία ακόμη παπαριά. Τόσες δεκαετίες είχε Α.Μ. ΙΚΑ. Το ίδιο είναι πείτε του, μόνο που έχει λίγα ψηφία παραπάνω.

Στην ανάγκη, μιλήστε στον παπά που τον εξομολογεί ή στον παπά της ενορίας του. Αυτούς θα τους ακούσει- αν δεν είναι καμμένοι κι αυτοί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν ειναι ο μονος. Πολλοι ανθρωποι δε μπορουν να παραλαβουν τις συνταξεις τους καθως λογω Χριστιανικης πεποιθησεως δε παινρουν ΑΜΚΑ και το κρατος τους εκοψε συνταξη, ιατρικη και φαρμακευτικη περιθαλψη. Απο προσωπικες πηγες ξερω πως καποια κυρια (και ειναι προς τιμην της) υψηλα ισταμενη, ελαβε γνωση επι του θεματος και θα προσπαθησει να περασει ειδικη διαταξη για αυτη ειδικα την κατηγορια των πολιτων μας. Τωρα τι θα γινει, δε ξερω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν ειναι ο μονος. Πολλοι ανθρωποι δε μπορουν να παραλαβουν τις συνταξεις τους καθως λογω Χριστιανικης πεποιθησεως δε παινρουν ΑΜΚΑ και το κρατος τους εκοψε συνταξη, ιατρικη και φαρμακευτικη περιθαλψη. Απο προσωπικες πηγες ξερω πως καποια κυρια (και ειναι προς τιμην της) υψηλα ισταμενη, ελαβε γνωση επι του θεματος και θα προσπαθησει να περασει ειδικη διαταξη για αυτη ειδικα την κατηγορια των πολιτων μας. Τωρα τι θα γινει, δε ξερω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλό θα είναι αυτή η υψηλά ιστάμενη κυρία αν θέλει να κάνει κάτι που να είναι προς τιμήν της, να καταχεριάσει όλους αυτούς που ανέφερε ο γιατρός.

Και πίστεψέ με υπάρχουν τρόποι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλό θα είναι αυτή η υψηλά ιστάμενη κυρία αν θέλει να κάνει κάτι που να είναι προς τιμήν της, να καταχεριάσει όλους αυτούς που ανέφερε ο γιατρός.

Και πίστεψέ με υπάρχουν τρόποι

Οσοι αναφερει ο γιατρος και πολλοι ακομα θελουν πολλες κλωτσιες, ομως το προβλημα υπαρχει και δεν εχει να κανει με ολους αυτους τους ψευτες αλλα με την αγνη πιστη του απλου κοσμακη που δε μπορει να εξυπηρετηθει εξ αιτιας ενος παλιοαριθμου. Τι πιο απλο απο το να γινει μια εξαιρεση τετοιες περιπτωσεις και ολα τελειωνουν, πανευκολα. Αλλωστε με τοσους παλιοαριθμους ειμαστε περιτριγυρισμενοι.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπες στο amka.gr βαλε τα στοιχεια του, να δεις μπας κι εχει ηδη ΑΜΚΑ ο χριστιανος..... ΕΛΕΟΣ πια τι αλλο θα ακουσουμε.....?

Εχει ΑΜΚΑ αλλά δεν το θέλει.

Να σκεφτείτε ότι μου έλεγε ότι θέλει να το διαγράψει.

Του είπα ότι αυτό δεν γίνεται,

του εξήγησα τις συνέπειες - θα χάσει σύνταξη,περίθαλψη,φάρμακα κ.λ.π.-

και μου λέει "έχει ο Θεός".

Δεν καταλαβαίνει κι όπως είπατε δεν είναι ο μόνος.

Αντε βγάλε άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οσοι αναφερει ο γιατρος και πολλοι ακομα θελουν πολλες κλωτσιες, ομως το προβλημα υπαρχει και δεν εχει να κανει με ολους αυτους τους ψευτες αλλα με την αγνη πιστη του απλου κοσμακη που δε μπορει να εξυπηρετηθει εξ αιτιας ενος παλιοαριθμου. Τι πιο απλο απο το να γινει μια εξαιρεση τετοιες περιπτωσεις και ολα τελειωνουν, πανευκολα. Αλλωστε με τοσους παλιοαριθμους ειμαστε περιτριγυρισμενοι.....

Αν και σαφώς ένας "παλιοαριθμός" προκαλεί τόσα προβλήματα, το ζήτημα είναι καθαρά εκκλησιαστικό. Η εκκλησία πρέπει κάποια στιγμή να περάσει από το μεσαίωνα στον 21ο αιώνα και αυτό δε βλέπω να γίνεται σύντομα.. Ειδικά όταν βλέπεις κείμενα σαν αυτό να κυκλοφορούν:

http://norfid.wordpress.com/2011/01/13/%CE%BC%CE%AE%CE%BD%CF%85%CE%BC%CE%B1-%CE%B9%CE%B5%CF%81%CE%AC%CF%82-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%AE%CF%82-%CE%B5%CF%83%CF%86%CE%B9%CE%B3%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%85-%CE%B1%CE%B3%CE%AF%CE%BF%CF%85/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τι πιο απλο απο το να γινει μια εξαιρεση τετοιες περιπτωσεις και ολα τελειωνουν, πανευκολα. Αλλωστε με τοσους παλιοαριθμους ειμαστε περιτριγυρισμενοι.....

Και τι να γράφει η εξαίρεση?

Εξαιρούνται οι χριστιανοί? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχει ΑΜΚΑ αλλά δεν το θέλει.

Να σκεφτείτε ότι μου έλεγε ότι θέλει να το διαγράψει.

Του είπα ότι αυτό δεν γίνεται,

του εξήγησα τις συνέπειες - θα χάσει σύνταξη,περίθαλψη,φάρμακα κ.λ.π.-

και μου λέει "έχει ο Θεός".

Δεν καταλαβαίνει κι όπως είπατε δεν είναι ο μόνος.

Αντε βγάλε άκρη.

Αφου εχει ΑΜΚΑ μην του πειτε τιποτα βρε κοπελα μου, πειτε του απλα να παει στην τραπεζα μαζι με τον γιο/κορη/ανηψιο/εγγονη για να παρει απλα την συνταξη..... Αν χρειαζεται καποια αλλη διαδικασια για να παρει την συνταξη ζητα του μια εξουσιοδοτηση να σου κανει (προς Θεου μην κανεις ΚΑΜΙΑ κουβεντα για τον ΑΜΚΑ) πες του οτι θα του το φτιαξεις χωρις ΑΜΚΑ και κατεθεσε εσυ τον ΑΜΚΑ!!!! Ελεος πια....Δεν χρειαζεται να τους τα λεμε και ολα καμια φορα...............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για να καταλάβω..

ο ΑΦΜ,

ο ΑΜΙΚΑ

ο ΑΔΤ

ο Αρ.Διαβατηρίου

ο Αρ.λογ/μού Τραπέζης..

δεν είναι σατανικοί?

Εγώ προτείνω η γυναίκα του συνταξιούχου να τον απαλλάξει απ'τον μάταιο τούτο κόσμο

και να κρατήσει το μέρος της σύνταξης που θα της αποδοθεί.. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
<br>Αν και σαφώς ένας "παλιοαριθμός" προκαλεί τόσα προβλήματα, το ζήτημα είναι καθαρά εκκλησιαστικό. Η εκκλησία πρέπει κάποια στιγμή να περάσει από το μεσαίωνα στον 21ο αιώνα και αυτό δε βλέπω να γίνεται σύντομα.. Ειδικά όταν βλέπεις κείμενα σαν αυτό να κυκλοφορούν:<br><br><a href="http://norfid.wordpress.com/2011/01/13/%CE%BC%CE%AE%CE%BD%CF%85%CE%BC%CE%B1-%CE%B9%CE%B5%CF%81%CE%AC%CF%82-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%AE%CF%82-%CE%B5%CF%83%CF%86%CE%B9%CE%B3%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%85-%CE%B1%CE%B3%CE%AF%CE%BF%CF%85/" class="bbc_url" title="Εξωτερικός σύνδεσμος" rel="nofollow external">http://norfid.wordpr...AF%CE%BF%CF%85/</a><br>
<br><br><br>Φιλε μου τα της εκκλησιας δεν ειναι θεμα προς συζητηση στο φορουμ μας νομιζω. Ας λυσουν αυτα τα θεματα οι γνωστες και οι θεολογοι. Ο καθενας εχει την αποψη του και ειναι σεβαστη αρκει να μη θιγει τον αλλον. <br>
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και τι να γράφει η εξαίρεση?

Εξαιρούνται οι χριστιανοί? :)

Ναι φιλε μου, γιατι οχι? Τοσες και τοσες εξαιρεσεις γινονται αυτη θα μας πειραξει? Στο κατω κατω οι ανθρωποι δε βλαπτουν κανεναν. Εκεινοι στερουνται, κανεις αλλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για το ¨χριστιανοί¨ τι θα προσκομίζουμε, χαρτί από τον Δέσποτα ?

Ας είμαστε σοβαροί

Όσο και αν ο ΑΜΚΑ και κάθε τι σχετικό δεν είναι τίποτα άλλο από μια παπαριά όπως έγραψε και ο γιατρός, είναι όμως νόμος και αφορά όλους αδιάφορο αν ανάβουν κερί ή όχι.

Άκου εξαίρεση στους χριστιανούς !!!!!!

Αυτό θα έκανε η υψηλά ιστάμενη κυρία και θα ήταν και προς τιμήν της ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για το ¨χριστιανοί¨ τι θα προσκομίζουμε, χαρτί από τον Δέσποτα ?

Ας είμαστε σοβαροί

Όσο και αν ο ΑΜΚΑ και κάθε τι σχετικό δεν είναι τίποτα άλλο από μια παπαριά όπως έγραψε και ο γιατρός, είναι όμως νόμος και αφορά όλους αδιάφορο αν ανάβουν κερί ή όχι.

Άκου εξαίρεση στους χριστιανούς !!!!!!

Αυτό θα έκανε η υψηλά ιστάμενη κυρία και θα ήταν και προς τιμήν της ?

Ειναι κατι παρανομο δηλαδη το να υπαρχει μια εξαιρεση στις τοσες που υπαρχουν? Ποια ακριβως δυλειτουργια θα δημιουργησει στο νομο, δεδομενου πως υπαρχει ηδη ο αριθμος μητρωου ικα. Και ναι, θα ηταν προς τιμην της γιατι σε μια γριουλα που της κοβουν τη συνταξη για εναν αριθμο και δε τη κοβουν σε τοσα και τοσα λαμογια, αυτη η κυρια χωρις να εχει κανενα κερδος, ενδιαφερεται να βρει λυση, συμφωνη με το νομο αλλα και με το πιστευω καποιων ανθρωπων που επαναλαμβανω δεν ενοχλουν κανεναν. Επισης οι ανθρωποι που πιστευουν αυτα που πιστευουν ειναι και νοημονες και σοβαροι και εχουν τους λογους τους που το κανουν. Ο γιατρος (και πολυ καλα εκανε) ειπε τη γνωμη του η οποια ειναι σεβαστη αλλα δε σημαινει πως βρισκει συμφωνο ολο τον κοσμο. Σε ολα τα θεματα, υπαρχουν εξαιρεσεις, διαφορετικοτητα και αντιρρησεις. Γιατι οχι και εδω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τραγικό θέμα.....rolleyes.gif

Ε αν δεν θέλει τη σύνταξη του ας μην την πάρει....rolleyes.gif

Ή ας δώσει χαρτί ο δέσποτας όπως είπε ο χαλκιδέος...tongue.gif

Ή η γυναίκα του να κάνει αυτό που είπε ο Σούλης.laugh.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδή ρε συνάδελφοι δεν καταλαβαίνω, δεν θα έπρεπε η πολιτεία να φροντίσει και να σεβαστεί τα θρησκευτικά πιστεύω του καθενός μας;;

Μία ευνομούμενη πολιτεία θα έπρεπε να φροντίσει ήδη, ώστε να είχε λυθεί στην πηγή του το θέμα και όχι να το αρνείται;;;;;;

Μια πρόταση:

ΕΝΩΠΙΟΝ ΠΑΝΤΟΣ ΑΡΜΟΔΙΟΥ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟΥ ΚΑΙ ΑΡΧΗΣ

ΕΞΩΔΙΚΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ-ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Η επιστροφή του ΑΜΚΑ δεν σημαίνει παραίτηση από τα εργασιακά, υγειονομικά, ασφαλιστικά μισθοδοτικά και συνταξιοδοτικά δικαιώματά μας.

Αντιθέτως επισημαίνουμε στο Υπουργείο ότι στην περίπτωση που μας διαγράψει από το μητρώο ασφαλισμένων θα στραφούμε εναντίον της διοικήσεως και του συγκεκριμένου υπαλλήλου που μας διέγραψε η μας δημιουργεί προβλήματα στην παροχή των αγαθών και υπηρεσιών που οφείλει να μας παρέχει το κράτος. Η συνέχεια εδώ: http://orthodox-watc...og-post_20.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1. Εγώ πάντως ξέρω έναν συνάδελφο από την Αγρελιά Τρικάλων ο οποίος προκειμένου να πάρει σύνταξη καμιά 20 χρόνια πιο νωρίς, είναι ικανός να εκδώσει Α.Μ. Διαβόλου με τρία εξάρια, με πεντάλφες, με αίματα, νεκροκεφαλές, φίδια, στρείδια, μύδια και άλλα πολλά.

DI18-8215_RED_DEVIL_HALF_BODY.JPG.jpg

2. Κι εγώ άνετα θα πούλαγα την ψυχή μου στον διάολο [η ψυχή έχει 23% Φ.Π.Α. και τι είδους παραστατικό εκδίδεται για τον διάολο;;;;] αν ήταν να πάρω σύνταξη και να πάω πίσω στο χωριό μου από το οποίο εδώ και δύο δεκαετίες αναρωτιέμαι γιατί έφυγα και ήρθα στην Αθήνα...!

Satan-231.jpg

3. Ελένη, πες στον παππού ότι αν θέλει να δώσω εγώ τον ΑΜΚΑ μου [τι θυσίες κάνω σήμερα ε;] και να παίρνω εγώ τη σύνταξή του.

Άσε που νομίζω πως αν ο Κουτρουμάνης ψυλλιαστεί ότι παίζει τέτοιο θέμα με τους παππούδες-Χαρδαβέλες θα τρίβει τα χέρια του και ίσως το Υπ.Εργασίας να χρηματοδοτήσει καμπάνια υπέρ της άρνησης των συνταξιούχων να έχουν ΑΜΚΑ και κατ'επέκταση σύνταξη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνταξιούχος αρνείται να δηλώσει την παρουσία του στην Τράπεζα

και να παραλαβει την σύνταξή του επειδή δεν θέλει το ΑΜΚΑ.

Λόγω χριστανικής πίστης θεωρεί ότι είναι καταραμένο νούμερο και

προτιμάει να χάσει την σύνταξή του.

Η γυναίκα του φυσικά έχει τρελλαθεί αφού κι αυτή πέρνει μια πολύ μικρή

σύνταξη και δεν τα βγάζουν πέρα.

Υπάρχει κάποια πρόταση-λύση?

Ευχαριστώ.

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει ο λογιστής να ασχολείται και να προσπαθεί να βρει λύση στην παράνοια του καθενός. Δεν πα να κόψει το σβέρκο του...Έχεις τελειώσει Δηλώσεις, ΦΠΑ , ΑΠΔ, Οριστικές και προσωρινές ΦΜΥ, ενημερώσεις, εκτυπώσεις κλπ. και έχεις χρόνο και διάθεση να βάλεις και τέτοια θέματα στο κεφάλι σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1. Εγώ πάντως ξέρω έναν συνάδελφο από την Αγρελιά Τρικάλων ο οποίος προκειμένου να πάρει σύνταξη καμιά 20 χρόνια πιο νωρίς, είναι ικανός να εκδώσει Α.Μ. Διαβόλου με τρία εξάρια, με πεντάλφες, με αίματα, νεκροκεφαλές, φίδια, στρείδια, μύδια και άλλα πολλά.

DI18-8215_RED_DEVIL_HALF_BODY.JPG.jpg

2. Κι εγώ άνετα θα πούλαγα την ψυχή μου στον διάολο [η ψυχή έχει 23% Φ.Π.Α. και τι είδους παραστατικό εκδίδεται για τον διάολο;;;;] αν ήταν να πάρω σύνταξη και να πάω πίσω στο χωριό μου από το οποίο εδώ και δύο δεκαετίες αναρωτιέμαι γιατί έφυγα και ήρθα στην Αθήνα...!

Satan-231.jpg

3. Ελένη, πες στον παππού ότι αν θέλει να δώσω εγώ τον ΑΜΚΑ μου [τι θυσίες κάνω σήμερα ε;] και να παίρνω εγώ τη σύνταξή του.

Αν και νομίζω πως αν ο Κουτρουμάνης ψυλλιαστεί ότι παίζει τέτοιο θέμα με τους παππούδες-Χαρδαβέλες θα τρίβει τα χέρια του και ίσως το Υπ.Εργασίας να χρηματοδοτήσει καμπάνια υπέρ της άρνησης των συνταξιούχων να έχουν ΑΜΚΑ και κατ'επέκταση σύνταξη...

Προσωπικά μου είναι αδιάφορα τα πιστεύω σου..

post-34087-0-55146500-1311687689_thumb.j

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνταξιούχος αρνείται να δηλώσει την παρουσία του στην Τράπεζα

και να παραλαβει την σύνταξή του επειδή δεν θέλει το ΑΜΚΑ.

Λόγω χριστανικής πίστης θεωρεί ότι είναι καταραμένο νούμερο και

προτιμάει να χάσει την σύνταξή του.

Η γυναίκα του φυσικά έχει τρελλαθεί αφού κι αυτή πέρνει μια πολύ μικρή

σύνταξη και δεν τα βγάζουν πέρα.

Υπάρχει κάποια πρόταση-λύση?

Ευχαριστώ.

δεν παει καλα ο ανθρωπος...καθολου καλά.Μια που δεν τη θελει δεν τη δινει σε μενα που εχω κατι εξοδακια τελευταια...Μηπως πρεπει να σοβαρευτουμε λιγο?Καποια πραγματα αγγιζουν το οριο της βλα κειας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...