Προς το περιεχόμενο

MANPOWER ΚΛΙΜΑΚΕΣ ΦΟΡΟΥ 2011 (ΠΙΝΑΚΕΣ MANPOWER)


επισκέπτη Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι το καταλαβαίνω.

Τα Λ/Γ όμως είναι σε καλύτερη θέση, όσον αφορά σε αυτό το θέμα, διότι χειριζόμενα μισθοδοσίες πολλών επιχειρήσεων ταυτόχρονα, είναι σε θέση να πετύχουν οικονομίες κλίμακας απασχολώντας εξιδικευμένο προσωπικό το οποίο έχει εμβαθύνει στη χρήση κάποιου προγράμματος μισθοδοσίας, χωρίς το προσωπικό αυτό να παρουσιάζει περίσσευμα ανώφελης δυναμικότητας, τουλάχιστον τόσο όσο θα εμφάνιζε ένας εξειδικευμένος χειριστής προγράμματος μισθοδοσίας σε μια και μόνο εταιρεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα!!! Τελικά τα καταφέρα και ενσωμάτωσα το φόρο αλληλεγγύης ..Μου μένει τώρα η κλίμακα των νέων ως 30.Πού θα πάει θα το κάνω κι αυτό! Ελπίζω πριν σπάσω το μηχάνημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΓΩ ΕΧΩ MANPOWER ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ ΤΙ ΛΕΝΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ.ΘΕΛΟΥΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΟΙ ΑΛΛΑΓΕΣ.ΔΕΝ ΕΒΑΛΑ ΤΗ ΝΕΑ VERSION AKOMA ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΧΡΟΝΟ. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΕΤΣΙ ΑΠΑΞΙΩΤΙΚΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ. ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ .ΚΑΤΑΛΑΜΒΑΙΝΕΤΕ ΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ

Πίσω από κάθε λογιστή-λογιστικό γραφείο, βρίσκεται ένας ή περισσότεροι πελάτες, που μόλις συνηθίσουν να τους κάνεις παπάδες, καλομαθαίνουν και αποκτούν περισσότερες απαιτήσεις. Όταν κάποιοι ζητούν από τις 10 Ιανουαρίου την μισθοδοτική κατάσταση του μήνα, για να δουν πως διαμορφώνεται το μισθοδοτικό κόστος και οι παρακρατήσεις, τι θα πρέπει να τους πω; "Περιμένετε να βγάλει νέα έκδοση του προγράμματος μισθοδοσίας η εταιρεία;"... Αφού ο Έλληνας "επιχειρηματίας" δεν λειτουργεί έτσι...

Ομοίως λοιπόν, όπως λες πως πρέπει να σκεπτόμαστε και τους υπαλλήλους μιας εταιρείας λογισμικού και να μην τους εκθέτουμε δημοσίως (οι συνάδελφοι που έχουν προβλήματα το έκαναν, αν παρατήρησες, απλά έκανα αναφορά σε όσα παρέθεσαν από την δική τους εμπειρία), προκειμένου τις δύσκολες αυτές μέρες να διατηρήσουν τις θέσεις εργασίας τους, έτσι και εκείνοι (ως κομμάτι της εταιρείας λογισμικού), θα έπρεπε να παράγουν νέες εκδόσεις, ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΕΣ, για να διατηρήσουμε και εμείς τις δικές μας θέσεις εργασίας.

Και επειδή έχω δοκιμάσει πολλά προγράμματα μέχρι στιγμής, η προσωπική-υποκειμενική αξιολόγησή μου έχει ως εξής:

EUROFASMA ΓΕΝΙΚΗ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ DOS - Κορυφαίο στο είδος του (Γ Κατηγορίας). Απλό, γρήγορο, λιτό.

IPIROTIKI NEWESEX - PROSVASIS CALCULUS DOS - Πολύ απλό και γρήγορο πρόγραμμα για Β Κατηγορίας (Με διασύνδεση στο πρόγραμμα φορολογίας)

PROSVASIS PAYCHECK DOS - Απλό, εύκολο και γρήγορο πρόγραμμα μισθοδοσίας, που με την προσθήκη του module των ΣΣΕ, έλυνε πολλά προβλήματα. Στα αρνητικά του, ο δύσκολος τρόπος αναζήτησης ΣΣΕ καθώς και η αδυναμία στην καρτέλλα εργαζομένου να διορθώσεις τυχόν λάθη στην ΣΣΕ (Σε μια ΣΣΕ, οι νέοι μισθοί της κατηγορίας ΜΙΣΘΩΤΟΙ, είχαν μπεί στην κατηγορία ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟΙ, με αποτέλεσμα να βγάζει μήνυμα λάθους και να θέλει ιδιαίτερη προσοχή στον έλεγχο της αύξησης). Ο υπολογισμός των αναδρομικών επίσης, δεν ήταν εύκολη διαδικασία, όταν είχες πολλαπλές αλλαγές (μισθός και διετία-τριετία στην ίδια χρονική περίοδο πχ Ιανουάριος έως Ιούνιος).

ALTEC KEFALAIO 4-5 ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ-ΑΞΙΟΓΡΑΦΑ - Η Altec προφανώς με κάθε νέα έκδοση, απλά "πατούσε" στην παλαιότερη και δεν διόρθωνε δομικά και σημαντικά λάθη, σφάλματα. Η 4 δεν έκανε πάντα σωστά ενημέρωση από Εμπορικό σε Γενική Λογιστική, το module των Αξιογράφων μέχρι και την έκδοση 5 δεν επιτρέπει την μερική εξόφληση επιταγών (οι οποίες είναι ακόμη στην τράπεζα και ο πελάτης μας χορηγεί τμηματικά την επιταγή σε μετρητά) ενώ για αδιευκρίνιστο λόγο θεωρεί ότι πρέπει να έχει στο αρχείο του ως εκκρεμείς επιταγές εξοφλημένες από το 2002. Η δε έκδοση 5, το μόνο που κάνει είναι να απασχολεί περισσότερους πόρους του συστήματος και έχει αλλαγμένο περιβάλλον εργασίας (με μικρότερες οθόνες).

ALTEC PAYROLL DOS - Τίποτα άλλο από ένα απλό κέλυφος, χωρίς καμία λειτουργικότητα. Έπρεπε να αλλάζεις χειροκίνητα κλίμακες φορολογίας, τριετιών, να δημιουργείς μόνος σου επιδόματα (όχι και το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο), αναγκάστηκα και έστειλα backup του προγράμματος στον dealer για να μου ετοιμάσει μια νέα μισθοδοτική κατηγορία, για πρακτική σπουδαστή ΤΕΙ. 1000 ευρώ για ένα κέλυφος είναι κοροϊδία.

IPIROTIKI DILOSEIS-PROSVASIS FOROI: Το μόνο πρόγραμμα που έχω δοκιμάσει (για να είμαστε ειλικρινείς) και εμπιστεύομαι ΑΠΟΛΥΤΑ στον υπολογισμό της εκκαθάρισης φόρου.

Συμφωνώ απόλυτα με τον Lucky: Ας βγάζει σωστά αναφορές/αρχεία προς αποστολή και τα στέλνω μόνος μου. Όσο πιο αυτοματοποιημένο γίνεται ένα σύστημα, τόσες περισσότερες πιθανότητες έχει να παρουσιάσει δυσλειτουργίες και λάθη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...
επισκέπτη Επισκέπτης

Με την τελευταία έκδοση manpower μετα τις αλλαγές στις κλίμακες υπολογίζεται σωστά ο φόρος και το χαράτσι.

όμως το χαράτσι παρολο που φαίνεται στις αποδείξεις δεν εμφανίζεται ούτε στην εκτύπωση της κατάστασης μισθοδοσίας ούτε στην κατάσταση αποδοχών/κρατήσεων, ούτε στα άρθρα λογιστικής.

Ξέρει κανείς από πού μπορώ να συνδέσω αυτή την κράτηση με ένα κωδικό λογιστικής για να βγαίνει στο άρθρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την τελευταία έκδοση manpower μετα τις αλλαγές στις κλίμακες υπολογίζεται σωστά ο φόρος και το χαράτσι.

όμως το χαράτσι παρολο που φαίνεται στις αποδείξεις δεν εμφανίζεται ούτε στην εκτύπωση της κατάστασης μισθοδοσίας ούτε στην κατάσταση αποδοχών/κρατήσεων, ούτε στα άρθρα λογιστικής.

Ξέρει κανείς από πού μπορώ να συνδέσω αυτή την κράτηση με ένα κωδικό λογιστικής για να βγαίνει στο άρθρο;

Στην προσαρμογη εκτυπωσεων. επιλεγεις την εισφορα αλληλεγγυης να εκτυπωνεται οπου θελεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Στην προσαρμογη εκτυπωσεων. επιλεγεις την εισφορα αλληλεγγυης να εκτυπωνεται οπου θελεις.

Ευχαριστώ αλλά το άρθρο δεν το βρίσκω στην προσαρμογή εκτυπώσεων

poia ekdosi na katevasoyme ?

exoyme xasi tin mpala

3.84/6.84

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ αλλά το άρθρο δεν το βρίσκω στην προσαρμογή εκτυπώσεων

Για τις άλλες εκτυπώσεις μπορείς να το προσθέσεις όπως γράφει η mariacy αλλά για το άρθρο νομίζω θα χρειαστεί νέα έκδοση ή κάποιο αρχείο διόρθωσης από την singular.

Μάλλον τους ξέφυγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και πάλι!!! Έφτασε η στιγμή να υπολογιστεί η μισθοδοσία Ιανουαρίου(όχι ότι θα πληρωθούμε πάλι αλλά λέμε) και ξανά δεν μου υπολογίζει σωστά το φόρο!!! Μήπως είναι εύκολο να μου γράψεις κάποιος πώς έχι διαμορφώσει τις κλίμακες ??? Δηλαδή τι έχει βάλει στο ΟΡΙΟ ΤΙΜΩΝ & ΠΟΣΟΣΤΟ, μήπως έγκειται εκεί το λάθος μου και δεν τα έχω περάσει εγώ σωστά???

Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Εδώ και πάλι!!! Έφτασε η στιγμή να υπολογιστεί η μισθοδοσία Ιανουαρίου(όχι ότι θα πληρωθούμε πάλι αλλά λέμε) και ξανά δεν μου υπολογίζει σωστά το φόρο!!! Μήπως είναι εύκολο να μου γράψεις κάποιος πώς έχι διαμορφώσει τις κλίμακες ??? Δηλαδή τι έχει βάλει στο ΟΡΙΟ ΤΙΜΩΝ & ΠΟΣΟΣΤΟ, μήπως έγκειται εκεί το λάθος μου και δεν τα έχω περάσει εγώ σωστά???

Ευχαριστώ!!

την κλίμακα θα την βρείς εδώ

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/13101

θα αλλάξεις ανάλογα τα κλιμάκια που είχες.

το "μυστικό" είναι ότι στο πρόγραμμα θα έχεις τον κάθε συντελεστή στο κάτω όριο του κλιμακίου

δηλαδή

0.......0

5000....10

12000...18

και συνεχίζεις

κλικάρεις πάνω δεξιά το πεδίο "κλιμάκωση τιμής"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

μμμ έχω τον κάθε συντελεστή στο κάτω όριο του κλιμακίου αλλά ως εξής:

0.....0

5001.....10

12001....18

κ.τ.λ....λάθος??

ναι

γιατί το ένα ευρώ το φορολογεί με τον προηγούμενο συντελεστή.

Βέβαια όπως το λές οι διαφορές θα είναι μικρές.

αν έχεις μεγάλες διαφορές το πρόβλημά σου είναι αλλού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά με το άρθρο υπάρχει θέμα.......

απουσιάζει από την πίστωση ο λ/σμός που θ απιστωθεί το τέλος.

Να περιμένουμε νέα έκδοση μάλλον .

Ετσι Μαρία;

Για την πίστωση τί λέτε;

κάτω από τον 54.03 ή σε κάποιον 54.9* κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την πίστωση τί λέτε;

κάτω από τον 54.03 ή σε κάποιον 54.9* κάτι;

54.03 ξεκάθαρα

"πιστώνονται οι φόροι που παρακρατούνται από τις αποδοχές προσωπικού" (ΕΓΛΣ 2.2.505.3)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την κλίμακα θα την βρείς εδώ

http://www.taxheaven...r/view/id/13101

θα αλλάξεις ανάλογα τα κλιμάκια που είχες.

το "μυστικό" είναι ότι στο πρόγραμμα θα έχεις τον κάθε συντελεστή στο κάτω όριο του κλιμακίου

δηλαδή

0.......0

5000....10

12000...18

και συνεχίζεις

κλικάρεις πάνω δεξιά το πεδίο "κλιμάκωση τιμής"

Tις κλιμακες που ειχες πριν θα τροποποιησεις.θα βαλεις κλιμακωση τιμης οπως και με τις παλιες κλιμακες. και θα βαλεις ισχυει απο 1/1/2012.επισης θα δημιουργησεις κλιμακα για την εισφορα αλλα χωρισ κλιμακωση τιμης. Διαβασε τις οδηγιες της version και 'οπου κολλας παρε τηλεφωνο στην singular.Αλλα διαβασε καλα τις οδηγιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά κι εγώ εχω "θέμα" με το λογιστικό αρθρο.Ολα τα υπολοιπα δουλεύουν οκ και μάλιστα (να παινεψουμε και λιγο το σπιτι μας!!) τα έφτιαξα όλα στο χερι.Μου φαίνεται οτι το ποσο της εισφοράς αλληλεγγύης θα το γράψω στο χέρι για να ισοσκελίσει το λογιστικό αρθρο γιατι κοντεύω να φάω ενα απόγευμα ψαχνοντας λύση.Και τέλος,ευτυχώς εκτυπώνονται όλα σωστά στην απόδειξη πληρωμής που είναι το σημαντικότερο για μένα επειδή φτάνει στα χέρια του άμεσα ενδιαφερόμενου.Αν έχω κάποιο νέο θα ενημερώσω για το λογιστικό αρθρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

ποιες αλλαγες πρεπει να κανουμε στο manp684 εκδοση ?

καλα τοσο δυσκολο ειναι να βαλει η singular τις νεες κλιμακες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τη στιγμή της εγκατάστασης μόλις βγεί η οθόνη που λέει τις βελτιώσεις έκδοσης κλπ επιλέγεις "Διαβάστε τις αναλυτικές οδηγίες." και υπάρχουν αναλυτικές οδηγιες για το έκτακτο χαράτσι.

αυτά στις βελτιώσεις της έκδοσης 3.83/6.83

για τις άλλες κλίμακες (φμυ) όπως πάντα αλλάζεις τα σχετικά κλιμάκια

Πήρες cd ή κατέβασες την έκδοση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιες αλλαγες πρεπει να κανουμε στο manp684 εκδοση ?

καλα τοσο δυσκολο ειναι να βαλει η singular τις νεες κλιμακες ?

Θα βαλεις τις νεες κλιμακες φορολογιας,θα βαλεις την κλιμακα εισφορας αλληλεγγυης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

στον εργαζομενο κανουμε επιλογη κλιμακας ανω 30 κτω 30 ?

η κανει επιλογη το προγραμμα αυτοματα της ΚΛΜ000* η ΝΚ000* ?

κατι δεν παει καλα δεν βγαζει σωστο φορο

και το νταβατζιλικι της αλληλεγγυης πως το υπολογιζει ?

χρειαζεται καποια παραμετροποιηση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στον εργαζομενο κανουμε επιλογη κλιμακας ανω 30 κτω 30 ?

η κανει επιλογη το προγραμμα αυτοματα της ΚΛΜ000* η ΝΚ000* ?

κατι δεν παει καλα δεν βγαζει σωστο φορο

και το νταβατζιλικι της αλληλεγγυης πως το υπολογιζει ?

χρειαζεται καποια παραμετροποιηση ?

Αν έχεις δημιουργήσει σωστά τις κλίμακες (Ανω και κάτω των 30) πας από τις εργασίες έναρξης/μισθολογικά στοιχεία/φορολογικές παράμετροι, επιλέγεις"πίνακας με τις κλίμακες φόρου" και στον πίνακα που εμφανίζεται έχει τις φορολογικές κατηγορίες (παιδιά κλπ) και δύο στήλες που βάζεις τις αντίστοιχες κλίμακες για πάνω και κάτω των 30

Πρόσεξε να έχεις κλικάρει τις επιλογές "κλίμακες φόρου που ισχύουν από 01/01/2003" και "ΠΟΛ 1148/2011 και ΠΟΛ 1060/2010"

Εφ΄ όσον στα στοιχεία του εργαζόμενου έχεις σωστά την ημερομηνία γέννησης ώστε να προσδιορίζεται η ηλικία και στα φορολογικά την σωστή κατηγορία η εκκαθάριση θα είναι σωστή

Στην ίδια οθόνη των φορολογικών παραμέτρων λίγο παρακάτω κλικάρεις την επιλογή "Υπολογισμός Χαρατσίου (εισφοράς αλληλεγγύης)" και από κάτω βάζεις την κλίμακα που έχεις ήδη δημιουργήσει για το χαράτσι.

Σε αυτή την κλίμακα φρόντισε να μην κλικάρεις την κλιμάκωση τιμής γιατί ο συντελεστής ισχύει σε όλο το ποσό και όχι στο κλιμάκιο (διαφορά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

πως βγάζουμε αρχείο για οριστική μισθωτών

ΚΥΡΙΑ ΕΦΑΡΜΟΓΗ-ΕΚΤΥΠΩΣΕΙΣ-ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΧΡΗΣΗΣ-ΑΡΧΕΙΟ ΕΦΟΡΙΑΣ ΧΡΗΣΗΣ- ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΒΑΖΕΙΣ C:\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μπάμπης Κ.
IPIROTIKI DILOSEIS-PROSVASIS FOROI: Το μόνο πρόγραμμα που έχω δοκιμάσει (για να είμαστε ειλικρινείς) και εμπιστεύομαι ΑΠΟΛΥΤΑ στον υπολογισμό της εκκαθάρισης φόρου.

Μήπως μπορείς αν έχεις την καλοσύνη, να μας τι αφορολόγητο υπολογίζει σε π.χ. συνταξιούχο >65 ετών με αναπηρία >=67% και εισόδημα πχ 12000,00€;

(αν και εκτός θέματος, άδραξα την ευκαιρία lol)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...