Προς το περιεχόμενο

ΠΛΗΡΩΜΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΩΝ ΠΕΛΑΤΩΝ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ - ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους.

Εχω στο γραφειο μου για παραδειγμα 20 πελατες.

Τις πληρωμες των υποχρεωσεων τους (ΦΠΑ-ΙΚΑ) τις κανω μεσα απο επαγγελματικο δικο μου λογαριασμο τραπεζης με την εξης διαδικασια:

Μου καταθετουν τα λεφτα στον λαγαριασμου μου και εγω μεσω e- banking κανω τις πληρωμες..

Αυτη δεν ειναι η σωστη διαδικασια????????

Κποιος συναδελφος μου ειπε οτι δεν ειναι σωστο ετσι λεει γιατι πρεπει η πληρωμη του καθενος να γινεται απο ΔΙΚΟ ΤΟΥ λογαριασμο...

ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ???????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Καλημερα σε ολους.

Εχω στο γραφειο μου για παραδειγμα 20 πελατες.

Τις πληρωμες των υποχρεωσεων τους (ΦΠΑ-ΙΚΑ) τις κανω μεσα απο επαγγελματικο δικο μου λογαριασμο τραπεζης με την εξης διαδικασια:

Μου καταθετουν τα λεφτα στον λαγαριασμου μου και εγω μεσω e- banking κανω τις πληρωμες..

Αυτη δεν ειναι η σωστη διαδικασια????????

Κποιος συναδελφος μου ειπε οτι δεν ειναι σωστο ετσι λεει γιατι πρεπει η πληρωμη του καθενος να γινεται απο ΔΙΚΟ ΤΟΥ λογαριασμο...

ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ???????

δεν υπαρχει καμια πολ η νομος που να το απαγορευει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω συναδελφε τις υποχρεωσεις των πελατων τις πληρωνω σχεδον ολες απο τον δικο μου λογ/σμο και οταν παω στην τραπεζα με τις ταυτοτητες πληρωμες οι εντολες γινονται δεκτες απο την τραπεζα. Εαν υπηρχε προβλημα θα μου το ελεγε η ιδια η τραπεζα. Μεχρι και εχθες δεν ειχα προβλημα που πληρωσα ΦΠΑ και ΦΜΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΙΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΠΕΛΑΤΩΝ ΤΟΥ. ΕΙΜΑΣΤΕ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΟΜΙΣΤΕΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΙΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΠΕΛΑΤΩΝ ΤΟΥ. ΕΙΜΑΣΤΕ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΟΜΙΣΤΕΣ.

οι λογιστες που ριχνουν κανονια στους πελατες αναλαμβανουν να πληρωνουν τα παντα

εχουν πεσει πολα κανονια στην αγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΝΑ ΛΕΤΕ ΣΤΟΝ ΤΑΜΕΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΓΡΑΦΕΙ << ΓΙΑ Φ.Π.Α ,ΙΚΑ ΚΛΠ>>

ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΛΟΓΑΡΙΑΣΣΜΟΙ ΘΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΟΛΟΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΓΩ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΚΟΥΜΠΑΤΕ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΕΛΑΤΩΝ

Να μην ακουμπαμε οκ σωστη σκεψη και τακτικη....

Αλλα πως θα γινεται στην πραξη?

Θα τους στελνουμε να πληρωνουν μονοι τους τις υποχρεωσεις τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΝΑ ΛΕΤΕ ΣΤΟΝ ΤΑΜΕΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΓΡΑΦΕΙ << ΓΙΑ Φ.Π.Α ,ΙΚΑ ΚΛΠ>>

ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΛΟΓΑΡΙΑΣΣΜΟΙ ΘΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΟΛΟΙ

αυτο που λες δεν εχει χρηστικο νοημα διοτι πανω στην εντολη πληρωμης φαινεται ο αριθμος της ταυτοτητας πληρωμης του εκαστοτε πελατη και επισης εχεις αποδεικτικο την εντολη μαζι με την ταυτοτητα και τα λοιπα εντυπα ΦΠΑ,ΦΜΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην ακουμπαμε οκ σωστη σκεψη και τακτικη....

Αλλα πως θα γινεται στην πραξη?

Θα τους στελνουμε να πληρωνουν μονοι τους τις υποχρεωσεις τους?

Θα τους ενημερώσουμε να κάνουν e-banking και θα μεταφέρονται τα ποσά από δικό τους λογαριασμό.

Αν θέλουν βέβαια μας δίνουν και τους κωδικούς να τα πληρώνουμε εμείς.

Έτσι δεν χρειάζεται να πάνε καθόλου στην τράπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΓΩ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΚΟΥΜΠΑΤΕ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΕΛΑΤΩΝ

Πρώτα-πρώτα αυτος που ρωτα πολυ καλα το κανει. Εσυ που δεν θελεις να ακουμπας λεφτα πελατων γρηγορα θα πεινασεις. Να εισαι τίμιος και τα χρηματα που υπολογιζεις για τον πελατη θα του ζητας να σου τα δινει και θα τα πληρωνεις ολα εσυ. Μαζι δε με τα χρηματα των φορων θα του βαζεις και τα δικά σου. Γιατι αν θελεις να σου δωσει χωρια τα δικα σου, παντα θα εισαι απληρωτος. Θα λες πχ το ΙΚΑ ειναι τοσο. Στο τοσο μεσα θα ειναι και τα δικά σου. Εγω 41 χρονια δουλεψα τιμια, αλλα τα χρηματα τα επαιρνα μαζι με το ΙΚΑ ή τους φόρους. Σε καποιες λιγες περιπτωσεις που το εκανα αλλιώς , εχασα χρηματα. Τωρα δε που τα μαγαζια διαλυθηκαν, οποιος θελει ας παιρνει τα χρηματα του χωρια και του χρονου αυτον τον καιρό να μου πει τι δουλειά κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τους ενημερώσουμε να κάνουν e-banking και θα μεταφέρονται τα ποσά από δικό τους λογαριασμό.

Αν θέλουν βέβαια μας δίνουν και τους κωδικούς να τα πληρώνουμε εμείς.

Έτσι δεν χρειάζεται να πάνε καθόλου στην τράπεζα.

Αυτό ούτε για αστείο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΚΡΙΒΩΣ. ΕΙΔΙΚΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΟΛΑ ΘΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕΣΩ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΟΙΟ ΕΥΚΟΛΟ. ΕΜΕΙΣ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΙΕΚΠΕΡΑΙΩΤΕΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΑΣ ΗΣΥΧΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΙΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΠΕΛΑΤΩΝ ΤΟΥ. ΕΙΜΑΣΤΕ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΟΜΙΣΤΕΣ.

Να μην ακουμπαμε οκ σωστη σκεψη και τακτικη....

Αλλα πως θα γινεται στην πραξη?

Θα τους στελνουμε να πληρωνουν μονοι τους τις υποχρεωσεις τους?

Αφού πάει που πάει στη τράπεζα, αντί να τα βάλει στο λογαριασμό σου ας τα πληρώσει μόνος του.

Για άλλα κ άλλα είναι ικανότατοι.

Απλά κάποιοι το παρουσιάζουν σαν extra υπηρεσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα-πρώτα αυτος που ρωτα πολυ καλα το κανει. Εσυ που δεν θελεις να ακουμπας λεφτα πελατων γρηγορα θα πεινασεις. Να εισαι τίμιος και τα χρηματα που υπολογιζεις για τον πελατη θα του ζητας να σου τα δινει και θα τα πληρωνεις ολα εσυ. Μαζι δε με τα χρηματα των φορων θα του βαζεις και τα δικά σου. Γιατι αν θελεις να σου δωσει χωρια τα δικα σου, παντα θα εισαι απληρωτος. Θα λες πχ το ΙΚΑ ειναι τοσο. Στο τοσο μεσα θα ειναι και τα δικά σου. Εγω 41 χρονια δουλεψα τιμια, αλλα τα χρηματα τα επαιρνα μαζι με το ΙΚΑ ή τους φόρους. Σε καποιες λιγες περιπτωσεις που το εκανα αλλιώς , εχασα χρηματα. Τωρα δε που τα μαγαζια διαλυθηκαν, οποιος θελει ας παιρνει τα χρηματα του χωρια και του χρονου αυτον τον καιρό να μου πει τι δουλειά κανει.

Ενω το ΦΠΑ και το ΙΚΑ τα παίρνει για να τα πληρώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι αν παίρνεις χρήματα για να πληρώσεις φπα ικα κλπ. να κόβεις και μια απόδειξη ότι τα πήρες και πόσα πήρες γιατί εγώ την πάτησα με έναν που ιχυριζόταν ότι χρωστάει πιο λίγα στο ικα και από τότε κόβω αποδείξεις σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από λογαριασμό προσωπικό ή επαγγελματικό δεν αφήνει να κάνεις πληρωμή για λογαριασμό νομικού προσώπου (πχ για εισόδημα).<br>Οπότε αναγκαστικά ανάληψη και πληρωμή με την ταυτότητα πληρωμής (τουλάχιστον με την τράπεζα που συνεργάζομαι εγώ).<br>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τα πληρώσουν μόνοι τους όπως πληρώνουν και το ΤΕΒΕ τους, το τηλέφωνό τους,τη ΔΕΗ τους και ό,τι άλλο πληρώνουν. Δεν σας έχει τύχει ποτέ να σας πουν: εγώ στα έδωσα τα λεφτά και δεν το πλήρωσες; (ότι δηλαδή του έχεις πληρώσει τόσα χρόνια 9.000 ευρώ ΙΚΑ π.χ. και του έφαγες τα 300 ευρώ, ενώ το ΤΕΒΕ που το πληρώνει μόνος του ξέρει ότι φταίει αυτός που είναι απλήρωτο γιατί δεν έχει σε ποιον να το φορτώσει). Γι' αυτό όλοι μόνοι τους και ξεμπλέκεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι αν παίρνεις χρήματα για να πληρώσεις φπα ικα κλπ. να κόβεις και μια απόδειξη ότι τα πήρες και πόσα πήρες γιατί εγώ την πάτησα με έναν που ιχυριζόταν ότι χρωστάει πιο λίγα στο ικα και από τότε κόβω αποδείξεις σε όλους.

Σου εχουν παρει τον αέρα. Ο πελατης θελει αγριαδα για να σε εκτιμά κιόλας. Επισης οσο λιγότερα σε πληρωνει, τοσο λιγοτερο σε έκτιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου εχουν παρει τον αέρα. Ο πελατης θελει αγριαδα για να σε εκτιμά κιόλας. Επισης οσο λιγότερα σε πληρωνει, τοσο λιγοτερο σε έκτιμα.

Αυτό που λες είναι σωστό. Όπως και όσο περισσότερη χαμαλοδουλειά του κάνεις τόσο λιγότερο θα σε εκτιμήσει. Έχουν πει ποτέ σε δικηγόρο πετάξου να μου πληρώσεις κάτι (που να αφορά τη δουλειά τους);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τα πληρώσουν μόνοι τους όπως πληρώνουν και το ΤΕΒΕ τους, το τηλέφωνό τους,τη ΔΕΗ τους και ό,τι άλλο πληρώνουν. Δεν σας έχει τύχει ποτέ να σας πουν: εγώ στα έδωσα τα λεφτά και δεν το πλήρωσες; (ότι δηλαδή του έχεις πληρώσει τόσα χρόνια 9.000 ευρώ ΙΚΑ π.χ. και του έφαγες τα 300 ευρώ, ενώ το ΤΕΒΕ που το πληρώνει μόνος του ξέρει ότι φταίει αυτός που είναι απλήρωτο γιατί δεν έχει σε ποιον να το φορτώσει). Γι' αυτό όλοι μόνοι τους και ξεμπλέκεις.

Εμένα Τζαμαϊκα δεν μου το εχει πει ποτε κανενας αυτο και δεν τους δινω και καμια αποδειξη γιαυτα τα λεφτα. Οποιος ομως δεν πληρωνει τα ΙΚΑ του και τα σύκα του, τον διώχνω. Ετσι όσο ειναι στα χερια μου δεν υπάρχει πρίπτωση να χρωστα κάποιος, εκτος απο το δημοσιο ταμειον , το οποιο ειναι θεμα δικό του. Αν σε ελεγχο βγει διαφορα, δεν μπορει να πει οτι την ειχε πληρωμενη αφου τωρα βγήκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου εχουν παρει τον αέρα. Ο πελατης θελει αγριαδα για να σε εκτιμά κιόλας. Επισης οσο λιγότερα σε πληρωνει, τοσο λιγοτερο σε έκτιμα.

Κοίτα, φυσικά και δεν δέχτηκα τίποτα,τα πλήρωσε και δεν είπε και κουβέντα..απλά πήγε να μου την πει στην αρχή και τον σταμάτησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...