Προς το περιεχόμενο

ΕΝΔΟΚΟΙΝΩΤΙΚΗ ΠΑΡΟΧΗ ΚΑΙ ΚΩΔΙΚΟΙ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα συνάδελφοι,

η data ειναι απιθανο να απαντησει σε τηλεφωνο οποτε το ερωτημα μου ειναι

εχω ενδοκοινοτικη παροχη υπηρεσιων *( έσοδο )

ανοιγω νεο λογαριασμο 73.02.0000

λόγ. ενδοκοινοτικων : παραδοση παροχη μονο φ4

εσοδο

οχι ΜΥΦ

ναι βιβλια

στους κωδικους του ΦΠΑ ξερει κανεις τι να βαλω για να βλεπει στο 309 και 345 της περιοδικης?

ευχαριστω εκ των προτερων

Παναγιωτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα συνάδελφοι,

η data ειναι απιθανο να απαντησει σε τηλεφωνο οποτε το ερωτημα μου ειναι

εχω ενδοκοινοτικη παροχη υπηρεσιων *( έσοδο )

ανοιγω νεο λογαριασμο 73.02.0000

λόγ. ενδοκοινοτικων : παραδοση παροχη μονο φ4

εσοδο

οχι ΜΥΦ

ναι βιβλια

στους κωδικους του ΦΠΑ ξερει κανεις τι να βαλω για να βλεπει στο 309 και 345 της περιοδικης?

ευχαριστω εκ των προτερων

Παναγιωτης.

ΓΑ610 και ΒΓ345

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ συνεργάτη,

σύμφωνα με τις οδηγίες για τη συμπλήρωση της εκκαθαριστικής, παραθέτουμε το σχετικό κείμενο:

κωδ. 608. 1) Την αξία παραδόσεων αγαθών φορολογητέων σε άλλο κράτος μέλος π.χ. πωλήσεις αγαθών στους επιβάτες ελληνικού πλοίου κατά τον πλου από Ιταλία - Ελλάδα.

2) Την αξία των παροχών υπηρεσιών, που σύμφωνα με το άρθρο 14 του Κώδικα Φ.Π.Α. είναι φορολογητέες σε άλλο κράτος - μέλος ή σε τρίτη χώρα και ανεξάρτητα εάν υπόχρεος για την καταβολή του φόρου εκτός Ελλάδος είναι η επιχείρησή σας ή ο λήπτης των υπηρεσιών αυτών.

τα ποσα των ενδοκοινοτκών παροχών υπηρεσιών πρέπει να εμφανιστούν στους κωδικούς 308 και 345 της περιοδικής δήλωσης ΦΠΑ και στους 608 και 646 της εκκαθαριστικής κατά συνέπεια στον λογαριασμό που δημιουργήσατε πρέπει να βάλετε τις κατηγορίες ΙΑ609 και ΒΓ345

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 months later...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΤΟΥ ΦΠΑ ΣΤΗ ΔΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Η ΕΝΔΟΚΟΙΝΟΤΙΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΟΝ 309 ΚΑΙ 345

ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟΝ 308;

Αγαπητέ συνεργάτη,

σύμφωνα με τις οδηγίες για τη συμπλήρωση της εκκαθαριστικής, παραθέτουμε το σχετικό κείμενο:

κωδ. 608. 1) Την αξία παραδόσεων αγαθών φορολογητέων σε άλλο κράτος μέλος π.χ. πωλήσεις αγαθών στους επιβάτες ελληνικού πλοίου κατά τον πλου από Ιταλία - Ελλάδα.

2) Την αξία των παροχών υπηρεσιών, που σύμφωνα με το άρθρο 14 του Κώδικα Φ.Π.Α. είναι φορολογητέες σε άλλο κράτος - μέλος ή σε τρίτη χώρα και ανεξάρτητα εάν υπόχρεος για την καταβολή του φόρου εκτός Ελλάδος είναι η επιχείρησή σας ή ο λήπτης των υπηρεσιών αυτών.

τα ποσα των ενδοκοινοτκών παροχών υπηρεσιών πρέπει να εμφανιστούν στους κωδικούς 308 και 345 της περιοδικής δήλωσης ΦΠΑ και στους 608 και 646 της εκκαθαριστικής κατά συνέπεια στον λογαριασμό που δημιουργήσατε πρέπει να βάλετε τις κατηγορίες ΙΑ609 και ΒΓ345

Καλημέρα,

Μιλώντας με την υπάλληλο του ΦΠΑ στη ΔΟΥ σήμερα μου ειπε οτι η ενδοκοινοτική παροχή υπηρεσιών μπαίνει στους κωδικούς 309 και 345.

Μπορειτε να μου εξηγήσετε τη διαφορά του 308 με 309;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...