Προς το περιεχόμενο

μεταφορά αρχείων από ένα υπολογιστή σε άλλον


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και κάτι ακόμα..έχει να κάνει με την καταχώριση.

Όσοι από τους συναδέλφους γνωρίζουν μπορούν να μου πουν ποια είναι η διαφορά μεταξύ

των λογαριασμών ΕΞΟΔΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΧΔΕ ΑΝΕΥ ΜΥΦ και ΕΞΟΔΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΧΔΕ ΜΕ ΜΥΦ???

Δηλαδή ποιες δαπάνες πάνε σε κάθε περίπτωση? για να καταλάβω λίγο την διαφορά....

Ευχαριστώ

Στον ένα λογαριασμό θα ενημερώσει ΚΕΠΥΟ ενώ στο άνευ όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ...

Θέλω να ρωτήσω όποιος συνάδελφος γνωρίζει ή η DATA αν βλέπει το ερώτημα μου τώρα να μου πει

πως μπορώ να κάνω κάποια ρύθμιση στο πρόγραμμα της ACADEMIA

ώστε όταν εκτυπώνω το Βιβλίο Εσόδων-Εξόδων(αθεώρητα)κάθε μήνα

να εμφανίζονται όλα τα δεδομένα σε μία σελίδα.

Γιατί έχω πολλές στήλες και δεν τις χωράει σε 1 σελίδα και βγαίνουν

και καποια δεδομένα σε 2η σελίδα(κόβονται οι στήλες στη μέση και δεν είναι πρακτικό έτσι).

Ευχαριστώ πολύ!

Όταν έχεις πολλούς λογαρισμούς, πρέπει να ορίσεις τον αριθμό των στηλών, ώστε να κάνει αναπίπλωση στην επόμενη σελίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έχεις πολλούς λογαρισμούς, πρέπει να ορίσεις τον αριθμό των στηλών, ώστε να κάνει αναπίπλωση στην επόμενη σελίδα.

Kαι πως το κάνω αυτό συναδέλφισα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα αργήσεις να το μετανοιώσεις ...

Όταν θα έρθει αυτή η ώρα ... (στο εύχομαι ή όχι θα έρθει), γράψτω εδώ να το ξέρουμε και εμείς.

Καλό κουράγιο.

Συνεργασία από το 1989 και όχι μόνο το μετανοιωσαμε ., αλλά ΟΥΔΕΠΟΤΕ ειχαμε πρόβλημαα.. Απεναντίας ΠΟΤΕ δεν μας κρεμασε, πάντα στη ώρα της. Την αδικούν αυτές οι αναρτήσεις).

Τώρα γιατί μερικοί βγάζουν χολή.... δεν ξέρω...

Ας μας πουν τι πάθανε.

(φετος υπήρξε ενα πρόβλημα στην αρχή με την εκκαθάριση του φόρου, αλλά γρήγορα ξεπεράστηκε και διορθώθηκε, αλλά φέτος όλοι ειχαν προβλήματα, δεν ειχε ακόμη και το ΤΑΞΙΣ;;;)

Δεν λιβανίζω κανένα, απλά περιγράφω μια κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το πρόγραμμα από το 2005 (Academia Έσοδα-Έξοδα, HRM Μισθοδοσία. Γενική Λογιστική).

Είμαι ευχαριστημένος γενικά.

Το πρόβλημα που έχει η DATA είναι ότι δεν κάνει πλήρη έλεγχο ποιότητας πριν βγάλει μια έκδοση στην κυκλοφορία, είτε αυτή είναι update είτε release. Το αποτέλεσμα είναι όλοι οι χρήστες του προγράμματος να παίζουν το ρόλο του ποιοτικού ελέγχου και να ανακαλύπτουν τα προβλήματα της έκδοσης, τα οποία αναφέρουν στο τμήμα τεχνικής υποστήριξης που με την σειρά του τα μεταφέρει καταλλήλως και διορθώνονται με την επόμενη έκδοση.

Το τμήμα τεχνικής υποστήριξης δουλεύει πάρα πολύ καλά, είναι γνώστες και δίνουν βοήθεια σχεδόν πάντα (για να μην είμαι απόλυτος...).

Όλες τις απορίες που εκφράζονται εδώ θα μπορούσαν να τις λύσουν άμεσα. Το μόνο που χρειάζεται είναι ένα τηλέφωνο με ανοικτή ακρόαση ώστε περιμένοντας στην αναμονή να κάνεις και καμιά δουλιά :).

Για τα παραπάνω σχετικά με την ποιότητα ελέγχου, αρκεί να δείτε τα προβλήματα που διορθώνονται με τα συνεχή update για να καταλάβετε ότι ο έλεγχος γίνεται μόνο στις βασικές λειτουργίες. Και δεν αναφέρομαι στις προσαρμογές που γίνονται τρέχοντας για να προλάβουν τις αλλοπρόσαλες ή καθυστερημένες εγκυκλίους του Υπουργείου που εκεί δικαιολογούνται, αλλά και στα update που ακολουθούν τις επίσημες εκδόσεις που υπάρχει ο χρόνος να γίνει ο σωστός έλεγχος.

Άλλο πρόβλημα που έχουν είναι ότι ενώ τα προγράμματα έχουν τον ίδιο τρόπο επικοινωνίας με το χρήστη, οι προγραμματιστές του HRM π.χ. και οι αντίστοιχοι του Academia Εσοδα έξοδα, χρησιμοποιούν διαφορετικές προγραμματιστικές λύσεις για να υλοποιήσουν αυτό το user interface με αποτέλεσμα οι λύσεις τους να δουλεύουν τελικά με διαφορετικό τρόπο.

Άλλο παράδειγμα που έχω σχετικά με το προηγούμενο, είναι η υποβολή μέσω Internet. Στο δικό μου περιβάλλον, το HRM δουλεύει σωστά, το ΈΣ_ΕΞ όχι.

Λύση δεν έχουν να δώσουν.

Λεπτομέρειες και παραδείγματα δεν χρειάζονται σε αυτή τη συζήτηση, όποιος ενδιαφέρεται μπορούμε να επικοινωνήσουμε με PM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς τα 500€ πάνε στα ΧΔΕ ΜΕ ΜΥΦ επειδή πάνε ΚΕΠΥΟ.

Αν συμπέρανα σωστά, το τιμολόγιο δαπάνης το κόβει ο γιατρός για δαπάνη που έχει κάνει ο ίδιος επειδή ο άλλος συναλλασόμενος δεν υποχρεούται σε έκδοση τιμολογίου. το έκοψε προμηθευτής του, αλλά ο γιατρός δεν υπόκειται σε ΦΠΑ. Το ίδιο αν αντί για γιατρός είναι φροντιστήριο μέσης εκπαίδευσης ή ξένων γλωσσών.

Άρα δεν το καταχωρώ ως ΈΞΟΔΑ ΜΔΕ αλλά ΈΞΟΔΑ ΧΔΕ.

Τα 115€ πάνε στα ΧΔΕ ΑΝΕΥ ΜΥΦ γιατί ούτε ΚΕΠΥΟ πάνε ,ούτε εκπίπτει ο ΦΠΑ.....

Κατάλαβα σωστά ή τα έχω κάνει σαλάτα? :unsure:

Παράδειγμα: Τιμολόγιο μισθωσης ΕΙΧ αυτοκινήτου 1000,00€ +123,00 ΦΠΑ.

ΧΔΕ με ΜΥΦ 1000,00

ΧΔΕ χωρις ΜΥΦ 123,00.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς τα 500€ πάνε στα ΧΔΕ ΜΕ ΜΥΦ επειδή πάνε ΚΕΠΥΟ.

Αν συμπέρανα σωστά, το τιμολόγιο δαπάνης το κόβει ο γιατρός για δαπάνη που έχει κάνει ο ίδιος επειδή ο άλλος συναλλασόμενος δεν υποχρεούται σε έκδοση τιμολογίου. το έκοψε προμηθευτής του, αλλά ο γιατρός δεν υπόκειται σε ΦΠΑ. Το ίδιο αν αντί για γιατρός είναι φροντιστήριο μέσης εκπαίδευσης ή ξένων γλωσσών.

Άρα δεν το καταχωρώ ως ΈΞΟΔΑ ΜΔΕ αλλά ΈΞΟΔΑ ΧΔΕ.

Τα 115€ πάνε στα ΧΔΕ ΑΝΕΥ ΜΥΦ γιατί ούτε ΚΕΠΥΟ πάνε ,ούτε εκπίπτει ο ΦΠΑ.....

Κατάλαβα σωστά ή τα έχω κάνει σαλάτα? :unsure:

Παράδειγμα: Τιμολόγιο μισθωσης ΕΙΧ αυτοκινήτου 1000,00€ +123,00 ΦΠΑ.

ΧΔΕ με ΜΥΦ 1000,00

ΧΔΕ χωρις ΜΥΦ 123,00.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι πως το κάνω αυτό συναδέλφισα?

Έσοδα Έξοδα / Βοηθητικές εργασίες / Σχεδιασμός Βιβλίου Εσόδων Έξόδων / Βίβλιο (επιλέγεις) και Αρ. Εκτ. Στηλών (αλλάζεις των αριθμό ανάλογα με το πλήθος των λογαριασμών που χρησιμοποιείς στην κάθε εταιρεία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έσοδα Έξοδα / Βοηθητικές εργασίες / Σχεδιασμός Βιβλίου Εσόδων Έξόδων / Βίβλιο (επιλέγεις) και Αρ. Εκτ. Στηλών (αλλάζεις των αριθμό ανάλογα με το πλήθος των λογαριασμών που χρησιμοποιείς στην κάθε εταιρεία).

Ευχαριστώ πολύ ;)

Αν μελλοντικά προσθέσω κι άλλους λογαριασμούς σε μια εταιρεία μπορώ να ρυθμίσω τις στήλες εκ νέου έτσι?

Δεν πιστεύω να εχω πρόβλημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ ;)

Αν μελλοντικά προσθέσω κι άλλους λογαριασμούς σε μια εταιρεία μπορώ να ρυθμίσω τις στήλες εκ νέου έτσι?

Δεν πιστεύω να εχω πρόβλημα!

Όχι κανένα πρόβλημα!

Αν αυξηθούν, το αλλάζεις ξανά από κει. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Επίσης από κει μπορείς να διαγράψεις κάποιο λογαριασμό που κάλεσες σε κάποιο άρθρο αλλά είναι μηδενικός επειδή δεν τον χρησιπομοιήσες τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...