Προς το περιεχόμενο

ΑΝΑΛΩΣΗ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

θέλω να κάνω ανάλωση κεφαλαίου για παλαιότερα έτη (2002-2008). Για σκάφος αναψυχής μήκους 4,40 μέτρα δεν θα υπολογίσω τεκμήριο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω να κάνω ανάλωση κεφαλαίου για παλαιότερα έτη (2002-2008). Για σκάφος αναψυχής μήκους 4,40 μέτρα δεν θα υπολογίσω τεκμήριο;

ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙΣ ΤΕΚΜΗΡΙΑ ΓΙΑ ΕΤΗ (200-2008) .ΠΡΟΣΕΞΕ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙΣ ΤΙΣ ΔΑΠΑΝΕΣ ΚΑΙ

ΤΑ ΤΕΚΜΗΡΙΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΓΙΑ ΤΟ 2008

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το συνολικό εισόδημα θα αφαιρέσω τεκμήρια ή δαπάνες ή ελαχιστη δαπάνη διαβίωσης (όποιο είναι μεγαλύτερο). Αλλά τα σκάφη αναψυχής μέχρι 5 μ. θα υπολογίσω τεκμήριο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το συνολικό εισόδημα θα αφαιρέσω τεκμήρια ή δαπάνες ή ελαχιστη δαπάνη διαβίωσης (όποιο είναι μεγαλύτερο). Αλλά τα σκάφη αναψυχής μέχρι 5 μ. θα υπολογίσω τεκμήριο;

ΕΙΣΟΔΗΜΑ 2008 15000

ΜΕΙΟΝ 7000

ΑΣΦΑΛΙΣΤΡΑ ΖΩΗΣ -ΤΕΚΜΗΡ.ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ-ΔΑΝΕΙΑ-ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΔΑΠΑΝΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ (ΙΑΤΡΙΚΕΣ -ΑΣΦΑΛ.ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΚΤΛ)- ΦΟΡΟ ΕΑΝ ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΩΣΕΙ

ΥΠΟΛ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ 8000

ΤΟ ΙΔΙΟ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΕΤΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΤΥΠΟ ΓΙΑ ΑΝΑΛΩΣΗ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΙΣΟΔΗΜΑ 2008 15000

ΜΕΙΟΝ 7000

ΑΣΦΑΛΙΣΤΡΑ ΖΩΗΣ -ΤΕΚΜΗΡ.ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ(ΓΙΑ ΤΟ 2008-2009 ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΜΠΙΜΠΤΟΥΝ ΟΙ ΔΑΠΑΝΕΣ ΤΩΝ ΑΡΘΡΩΝ 16-17 ΣΤΑ ΤΕΚΜΗΡΙΑ)-ΔΑΝΕΙΑ-ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΔΑΠΑΝΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ (ΙΑΤΡΙΚΕΣ -ΑΣΦΑΛ.ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΚΤΛ)- ΦΟΡΟ ΕΑΝ ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΩΣΕΙ

ΥΠΟΛ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ 8000

ΤΟ ΙΔΙΟ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΕΤΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΤΥΠΟ ΓΙΑ ΑΝΑΛΩΣΗ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΠΙΚΑΛΕΣΤΩ ΑΝΑΛΩΣΗ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ ΑΠΟ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 477?????(ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ ΣΤΟΝ 477 ΔΕΝ ΜΕΙΩΝΟΥΝ ΤΑ ΤΕΚΜΗΡΙΑ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω να κάνω ανάλωση κεφαλαίου για παλαιότερα έτη (2002-2008). Για σκάφος αναψυχής μήκους 4,40 μέτρα δεν θα υπολογίσω τεκμήριο;

Συγνώμη αλλά μήπως ξεχνάτε 2 έτη ? Δηλαδή και 2009-2009 ? Εκτός αν κάνετε τώρα δήλωση για το 2008 ....

Αν τέλος πάντως κάνατε για όλες τις χρονιές το τεκμήριο για σκάφη αναψυχής υπολογίζεται κανονικά και για τις χρήσεις 2008 και 2009 (οικονομικά 2009 και 2010)

Κατά τα λοιπά αγαπητή συνάδελφος ΜΑΡ που στηρίζετε το γεγονός ότι θα αφαιρούνται ΚΑΙ τεκμήρια ΚΑΙ δαπάνες ?

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΠΙΚΑΛΕΣΤΩ ΑΝΑΛΩΣΗ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ ΑΠΟ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 477?????(ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ ΣΤΟΝ 477 ΔΕΝ ΜΕΙΩΝΟΥΝ ΤΑ ΤΕΚΜΗΡΙΑ)

Δυστυχώς όχι αλλά αν θυμάμαι καλά από το 2008 και μετά δεν ισχύει , αλλά πρόκειται για τεράστια αδικία (όσον αφορά τη κάλυψη τεκμηρίων), διότι και το εισόδημα από τα αγροτικά εισοδήματα είναι ελάχιστο και ο κωδικός 477 δεν υπολογίζεται στην ανάλωση ή στη μείωση τεκμηριών .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΛ.1079/12.4.2011 (ΟΡΘΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ)

Έγκριση πινάκων γεωργικού εισοδήματος και ενοικίων γεωργικής γης για το οικονομικό έτος 2011 (χρήση 2010)

............

7. Τέλος, κατά τον προσδιορισμό των εν λόγω τιμών των γεωργικών προϊόντων με την αντικειμενική μέθοδο έχουν ληφθεί υπόψη και τα ποσά όλων των αγροτικών ενισχύσεων (επιδοτήσεις, αποζημιώσεις, ενισχύσεις κλπ). Από 01.01.2011 οι επιδοτήσεις αυτές, είτε είναι συνδεδεμένες με την παραγωγή είτε όχι, δεν θα λαμβάνονται υπόψη κατά τον υπολογισμό των τεκμηρίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά μήπως ξεχνάτε 2 έτη ? Δηλαδή και 2009-2009 ? Εκτός αν κάνετε τώρα δήλωση για το 2008 ....

Αν τέλος πάντως κάνατε για όλες τις χρονιές το τεκμήριο για σκάφη αναψυχής υπολογίζεται κανονικά και για τις χρήσεις 2008 και 2009 (οικονομικά 2009 και 2010)

Κατά τα λοιπά αγαπητή συνάδελφος ΜΑΡ που στηρίζετε το γεγονός ότι θα αφαιρούνται ΚΑΙ τεκμήρια ΚΑΙ δαπάνες ?

Δυστυχώς όχι αλλά αν θυμάμαι καλά από το 2008 και μετά δεν ισχύει , αλλά πρόκειται για τεράστια αδικία (όσον αφορά τη κάλυψη τεκμηρίων), διότι και το εισόδημα από τα αγροτικά εισοδήματα είναι ελάχιστο και ο κωδικός 477 δεν υπολογίζεται στην ανάλωση ή στη μείωση τεκμηριών .

ΑΓΑΠΗΤΕ BROSTER ΕΚΑΝΑ ΑΝΑΛΩΣΗ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ ΠΕΡΣΙ ΣΕ ΕΝΑΝ ΠΕΛΑΤΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΥΠΕΔΕΙΞΕ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΦΟΡΟΛΟΓ.ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΔΙΝΟΝΤΑς ΜΟΥ ΕΝΤΥΠΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΤΑ ΕΤΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΓΑΠΗΤΕ BROSTER ΕΚΑΝΑ ΑΝΑΛΩΣΗ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ ΠΕΡΣΙ ΣΕ ΕΝΑΝ ΠΕΛΑΤΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΥΠΕΔΕΙΞΕ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΦΟΡΟΛΟΓ.ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΔΙΝΟΝΤΑς ΜΟΥ ΕΝΤΥΠΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΤΑ ΕΤΗ

Συγνώμη που επανέρχομαι , αλλά σε ποίες διατάξεις το στήριξαν ?

Μιλάω για αφαίρεση ΚΑΙ τεκμηριών ΚΑΙ δαπανών .

Κωστή σαν κωδικός ο 477 δεν είχε πρωτομπεί το Οικονομικό 2008 ? Και σε κάποιο απαντητικό έγγραφο υπάρχει και ημερομηνία ότι δεν λαμβάνεται υπόψη ... (ή θυμάμαι αλλό :blink: ) ?

Μιλάω για την ανάλωση ..... :)

Επεξεργασμένο από broster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι διάφορες δαπάνες που έχει κάνει,τα ασφάλιστρα καθώς και οι ασφαλιστικές εισφορές ποιος είπε πως δεν αφαιρούνται?

Εφόσον είναι πραγματικές δαπάνες που έγιναν όπως και η πληρωμή φόρου τότε θα αφαιρεθούν!

Επίσης αφαιρούνται τα τοκοχρεωλύσια και όχι τα δάνεια.....Τα δάνεια προστίθενται με τα εισοδήματα(παίρνοντας ένα δάνειο παίρνουμε χρήματα δεν δίνουμε)...

Θα με ενδιέφερε πολύ να μου πείτε που στηρίζετε την άποψη σας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην γράφετε ανακρίβειες γιατί θα ξεχάσουμε κι αυτά που ξέρουμε. Επίσης μην απαντάτε σε κάτι για το οποίο δεν είστε σίγουροι, είναι αντιδεοντολογικό.

Αντωνόπουλου-Κατούδη (Ευαγγέλιο) - Κώδ. Φορολ. Εισοδήματος 2238/1994, άρθρο19, παρ.ζ.

<Για τον προσδιορισμό του κεφαλαίου κάθε έτους από τα πραγματικά εισοδήματα που έχουν φορολογηθεί ή νόμιμα απαλλαγεί από το φόρο, τα χρηματικά ποσά που ορίζονται στις περιπτώσεις β,γ,δ,ε και στ και οποιοδήποτε άλλο ποσό που αποδεδειγμένα έχει εισπραχθεί, εκπίπτουν οι δαπάνες που ορίζονται στα άρθρα 16 και 17, ανεξάρτητα αν απαλλάσονται της εφαρμογής του τεκμηρίου.>

Οπως θα γνωρίζετε ίσως τα άρθρα 16 και 17 αναφέρονται ΜΟΝΟ στα τεκμήρια και όχι στις δαπάνες. Δεν θα καταργήσουμε τον νόμο επειδή μας φαίνεται σωστό να παίρνουν μέρος και οι δαπάνες στον προσδιορισμό του κεφαλαίου προς ανάλωση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλώς μπερδεύουμε την έννοια δαπάνες

Αρθρο 17 Δαπάνες απόκτησης περιουσιακών στοιχείων 

Που σε καμία περίπτωση δεν τις λές και τεκμήρια με την έννοια των τεκμηρίων .....

Και βρε παιδιά έχει κανείς αυτό το περιβοήτο έντυπο από τις ΔΟΥ ?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως στο άρθρο 17 αναφέρονται περιοριστικά:

α) Αγορά αυτοκινήτων κλπ......

β) Αγορά ή ανέγερση ακινήτων......

γ) Χορήγηση δανείων.....

δ) Δωρεές κλπ.......

ε) Απόσβεση δανείων....

Αυτά θα μου επιτρέψεις να πώ οτι είναι καθαρά και μόνο τα τεκμήρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΙΤΕ ΑΛΛΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΡΑ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΚΟΥΣΕΙ ΝΑ ΑΦΑΙΡΟΥΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΛΩΣΗ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ!!!ΣΤΗΡΙΞΤΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΓΙΑΤΙ ΖΟΥΜΕ ΥΠΟ ΕΝΑ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΒΟΜΒΑΡΔΙΣΜΟΥ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΩΝ ΑΛΛΑΓΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΙΣ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ,ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΖΩ ΠΟΝΗΡΟΣ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΠΟΥ Ο ΝΟΜΟΘΕΤΗΣ ΟΡΙΖΕΙ ΓΙΑ ΔΑΠΑΝΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΡΩΝ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ??ΒΑΛΤΕ ΚΑΙ ΕΝΟΙΚΙΑ ΚΥΡΙΑΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΒΑΛΤΕ ΚΑΙ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑ ΒΑΛΤΕ ΚΑΙ ΔΩΡΕΕΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΦΟΥΝΤΟ!!ΦΟΡΟΑΠΑΛΛΑΓΗ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΑΝΩΤΕΡΩ ΔΑΠΑΝΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΤΕΚΜΗΡΙΩΝ!!!!!

ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΣΤΗΝ ΑΝΑΛΩΣΗ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΙΤΑΙ Ο ΦΕΤΙΝΟΣ 049 ΣΤΟ Ε1!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΙΤΕ ΑΛΛΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΡΑ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΚΟΥΣΕΙ ΝΑ ΑΦΑΙΡΟΥΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΛΩΣΗ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ!!!

Μην περιμένεις να ακούσεις τίποτα. Πάρε τους νόμους και είσαι καλυμένος. Πριν 2 χρόνια σε ΔΟΥ της Θεσσαλονίκης έκαναν εκκαθάριση σε πελάτη μου με βαση τα τεκμήρια και τις δαπάνες. Οταν πήγα στην προισταμένη εισοδήματος και της είπα οτι αυτό που έκαναν δεν ήταν σωστό διότι ο νόμος είναι σαφής με κοίταξε σαν εξωγήινο. <μα δεν έκανε τις δαπάνες?> με ρώτησε. <Φυσικά και τις έκανε, αλλά ο νόμος δεν μιλάει για δαπάνες> της απάντησα. Μου είπε να πάω μετά από δύο ημέρες και όταν πήγα μου είπε: <κάναμε σύσκεψη με τον επόπτη και τους ελεγκτές και αποφασίσαμε οτι έχετε δίκιο!!!> Ακου, έκαναν σύσκεψη!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο στην περίπτωση που δεν υπάρχουν δαπάνες του άρθρου 17 και 17, μπορεί ο έφορος να αφαιρέσει κατά την ανάλωση κεφαλαίων τις αποδεδειγμένες πραγματικές δαπάνες του φορολογούμενου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 months later...

1) Μέχρι πόσα χρόνια πίσω μπορώ να γυρίσω για να κάνω ανάλωση κεφαλίαου? π.χ στη δήλωαση του 2012 μποώ να γυρίσω χρήση 2002-2003-2004?

2) Τι ίσχυε για την ανάλωση κεφαλαίου εκείνες τις χρήσεις?

π.χ εισόδμα 2002-2003-2004 12.000 κάθε χρόνο...αφαιρούνταν τα 2.900 ή η τεκμαρτη δαπάνη του αυτοκινήτου που ήταν 9.900 (1390 κυβικά)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Δεν υπάρχει περιορισμός στα έτη που μπορείς να επικαλεστείς αρκεί να είναι συνεχόμενα και να τελειώνουν στην προηγούμενη χρήση από αυτή που θα επικαλεστείς την ανάλωση .

2) Τα 9.900

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=260599

Το παραπάνω άρθρο αναφέρει

Από την 1.1.2005 με τη διάταξη της παρ. 4 του άρθρου 4 του Ν. 3296/2004 ορίστηκε ότι οι τεκμαρτές δαπάνες υπολογίζονται αφαιρετικά για τον προσδιορισμό του κεφαλαίου προηγουμένων ετών, ανεξάρτητα αν οι δαπάνες αυτές αποτελούν τεκμήριο ή όχι.

Είπα μήπως το 2002-2003-2004 ίσχυε τίποτε άλλο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 months later...

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...